BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraaise Courant Uit tieLang Drumband in Gemeenschapshuis gehuldigd r i i-u'i lit! i_u Hhiu r r« Drunen Clahout Haarsteeg Sprang Gapelle Sprang - Gapelle MAANDAG 23 JULI 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELEN iMi'il! Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 57 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Drees voorziet falen, maar schrijft Romme. De woordvoerder van forma teur Drees, heeft zaterdag de „of- ficiële" verwachting uitgesproken dat dr Drees vandaag naar Ko- ningin Juliana zou gaan om zijn opdracht terug te geven. Toch was er vroeg in de nacht van zondag op maandag geen hon derd percent zekerheid, dat dit inderdaad zou gebeuren. De formateur heeft tijdens het weekeinde prof. Romme, de frac tie-leider van de Kath. Volks partij in de Tweede Kamer, een brief gezonden. Prof. Romme ant woordde dr Drees telegrafisch. Zo was de stand van zaken zondagavond. Het blijft mogelijk, dat formateur Drees naar aanlei ding van het telegram - even tueel via een bemiddelaar poogt met de KVP tot een ak koord te komen. De KVP-fractie kwam vanochtend om kwart over tien bijeen. De vergadering be hoeft niets met een eventueel vrrzoeningsgesprek te maken te hebben. De afgevaardigden wer den bijeen geroepen om over de stand van zaken te worden inge licht. De anti-revolutionaire Tweede Kamerleden vergaderen van avond. j Dr Drees heeft zaterdag ook laten mededelen, dat de fractie voorzitters van de AR en de C H U wel enige opmerkingen over het program-Drees hebben - maar, in tegenstelling tot de K V P bereid waren op de basis van het ontwerp-program mede werking aan de vorming van een kabinet te verlenen. Zaterdag middag is de partijraad van de Partij van de Arbeid in Utrecht in het geheim bijeen gekomen. Na afloop werd een communiqué ge publiceerd, waarvan de bedoeling schijnt te zijn, dat de protestante partijen en de liberalen moe ten helpen een vooruitstrevend kabinet te maken, als de KVP niet meedoet. (Vlkscrt.) Bliksemactie voor Groningen brengt ruim drie Iton op. De bliksemactie voor het bis dom Groningen heeft netto ruim 344.000 opgebracht. De bruto op brengst was ruim 444.000 gulden, zodat de kosten beperkt bleven tot een goede 22 percent. Aldus de heer Bergers, organisator van deze bliksemactie in de zaal van „de Harmonie" te Groningen. De bisschop van Groningen, mgr. Nierman, eveneens in de feestzaal aanwezig, sprak zijn dank uit aan de organisator en aan de verkopers der loten. „Het is voor mij een grote troost te zien, hoe geheel katholiek Neder land meewerkt aan de opbouw van het bisdom Groningen". Vandaag grote staking in Britse auto-industrile. Politie-eenheden zouden van morgen in Engeland toezicht hou den bij de poorten van de dertien fabrieken der British Motor Cor poration, waar botsingen ver wacht worden tussen stakers en werkwilligen. Vijftien vakbonden hebben tegen vandaag een alge mene werkstop afgekondigd voor de 50 duizend arbeiders der BMC. Deze grootste staking in de ge schiedenis der Britse auto industrie is georganiseerd uit protest tegen 't rigoreuze ontslag van zesduizend monteurs in de Birminghamse fabriek der corpo ration. Maar er is fel verzet te gen de stop. Vooral onder de best geschoolde vakarbeiders, die ondanks het ongunstige getij weeklonen van 140 tot 190 gul den halen. Duizend monteurs hebben verklaard dat zij „tot elke prijs" zullen doorwerken. Vier duizend anderen spraken zich in een geheime stemming tegen de staking uit. Ook geen hulp van Rusland voor Assoean-dam. Sovjet-Rusland zal de plaats van Amerika en Engeland niet innemen om Egypte de gelden ter beschikking te stellen voor het bouwen van de geprojecteerde dam in de Nijl bij Assoean. Dit heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Sjepinof, ver klaard. Rusland wil wel helpen bij de industrialisatie van Egypte. geest en een gezond lichaam. Hij dankte de afdeling Haarsteeg dat zij het heeft aangedurfd om een dergelijk sportfestijn te organiseren en sprak de hoop uit dat het ook uitstekend mocht slagen. Een zeer uitgebreid orogramma, waarmee reeds om 1 uur was begonnen, werd vlot afgewerkt en om circa 6 uur kon de prijsuitreiking plaats heb ben. De diverse uitslagen komen in het volgend nummer. In het tournooi om de KNVB- beker speelde RKDVC zaterdag avond een thuiswedstrijd tegen SVG uit Tilburg. Het was een mooie en aantrekkelijke wed strijd. DVC stond met de rust met 30 voor. Direct na de rust maakte zij er 4-0 van en dit werd de gasten wel wat al te bont. Zij kwamen feller opzet ten en de stand liep op tot 43. Met 54, nog juist op het nip pertje, wist RKDVC zich te handhaven. Geslaagd. Voor hoofdakte B slaagden de he ren H. Nass en A. Willems. Voor 't Mulo-diploma Mej. Jo Pulles. Vergadering, A.s. woensdag om half 9 vergade ring van het festival-comité in café M. v. Huiten. Het bestuur verwacht dat ieder lid de hem opgedragen werkzaamheden verricht heeft en met de uitslag -ter vergadering komt. Vernieuwing Doopbeloften. A.s. zondag plechtige vernieu wing der Doopbeloften. Deze wordt voorafgegaan door een drie-daagse oefening. As. zondag is de tweede H. Mis om 8 uur, het plechtig Lof om half drie. Sportdag. Onder auspiciën van de R.K.J.B. en de R.K.B.B., kring Den Bosch, hadden zondag j.l. op het terrein van de r.k. v.v. Haarsteeg grote sportwedstrijden plaats, die, dank zij de zeer gunstige weersomstan digheden, uitstekend zijn geslaagd en waarvoor de publieke belang stelling zeer groot was. Aan deze sportfeesten namen 16 afdelingen van de R.K.J.B. en 15 afdelingen van de R.K.B.B. deel, in totaal ruim 600 deelnemers. Om circa half 12 stelden alle ver enigingen zich met hun vaandel in het centrum van het dorp op en Werd naar de kerk gemarcheerd, waar om 12 uur door de geestelijk adviseur, pastoor Serrarens, een plechtig Lof werd gecelebreerd. Na het défilé van alle deelnemende verenigingen, werd naar het sport terrein getrokken, waar direct met jureren der oefeningen werd be gonnen. Ondertussen vulde de tri bune zich met een afdeling van de Duitse Boerinnenbond, vele geeste lijke adviseurs en vertegenwoordi gers van de N.C.B. Om circa 3 uur werden de sport feesten geopend door de voorzitter van de R.K.J.B., kring Den Bosch, de heer J. Muskens, die allen har telijk welkom heette. In het Duits richtte hij zich speciaal tot de Duit se gasten, wiens aanwezigheid hij op zeer hoge prijs stelde. Vervol gens sprak hij de hoop uit dat het een zeer sportieve middag zou wor den en wenste de deelnemende ver enigingen veel sukses toe. Het was een machtige manifestatie van een heid, zoals alle jonge boeren en boerinnen stonden aangetreden, toen de edelachtbare heer burge meester v. Hout de officiële ope ning verrichtte. Hij zeide, ondanks zeer drukke werkzaamheden, gaar ne aan de uitnodiging gevolg te hebben gegeven om de opening te verrichten, omdat de sport, zoals die door de jonge boeren en boerin nen wordt beoefend, alleen maar heilzaam kan zijn voor een gezonde Tocht Ouden van Dagen van Sprang 1956, Wederom is een jaar verstre ken, dat de Ouden van Dagen van Sprang een dagje uit zijn ge weest. Gezien het feit dat deze uitgaansdag bij de Ouden van Dagen zeer op prijs wordt ge steld, zal ook dit jaar weer een dergelijke tocht ondernomen wor den. Elk jaar wordt het echter moei lijker 'n tocht te organiseren naar streken waar men nog niet eerder is geweest. Om aan deze eis toch te voldoen heeft het comité ge meend ditmaal eens in Noord- Brabant te moeten blijven en wel een bezoek te brengen aan West- Brabant, gedeeltelijk aan de streek welke veel geleden heeft door de watersnood. Dank zij de medewerking van veel ingezetenen van ons dorp, i door financiële bijdragen en het v/ederom belangeloos beschik baar stellen van vele personen auto's, is het mogelijk geworden de tocht te organiseren naar oude traditie. Hieruit blijkt wederom dat ve le ingezetenen een groot gevoel van naastenliefde bezitten en ook werkelijk iets voor hun plaats genoten over hebben. Wij hopen dat de regenperio de van dit jaar voor donderdag 26 juli a.s. ten einde is en het zonnetje zich zal laten zien, op dat alles prettig en vrolijk mag verlopen. De dagindeling is als volgt: 7.45 uur gereed voor instappen in auto of bus. 8.15 uur vertrek vanaf Oostein de. Route door Sprang-Capelle, Waspik, Raamsdonk, Raams- donksveer, Geertruidenberg, Ma de, Wagenbergen, Zevenbergse- hoek, Zevenbergen naar Willem stad. 10.15 uur: Kop koffie in Hotel Bellevue te Willemstad. Rustig kan het gezelschap hier o.m. be zichtigen het oude gemeentehuis en de Herv. kerk, het Belgische massagraf en de wallen. 11.45 uur: Vertrek uit Willem stad via Fijnaart, Standaardbui ten naar Oudenbosch. 12.30 uur Aankomst in Ouden bosch, alwaar in Hotel De Kroon de warme maaltijd gereed staat. 14 uur: Bezichtiging van de Basiliek te Oudenbosch, zijnde een verkleinde nabootsing van de St. Pieter te Rome. 15 uur: Vertrek Oudenbosch naar Zundert, alwaar een kopje thee gebruikt zal worden. 17 uur: Vertrek Zundert, via Rijsbergen, Breda naar Ooster hout, alwaar enige tijd in een speeltuin zal worden doorge bracht en een kop koffie wordt aangeboden. 19.30 uur: Instappen voor het laatste traject huiswaarts, via Klein Dongen en Kaatsheuvel. 20.30 uur: Aankomst te Sprang aan de Dick Flemmingstraat, al waar naar de Molenstraat zal worden getrokken voor ontbin ding van de stoet. De harmonie Marijke heeft wederom toegezegd de oudjes met muziek af te halen. Wij wensen de oudjes gaarne mooi weer en een gezellige dag toe. Kookdemonstratie. Wij verwijzen de dames-huis moeders gaarne naar de in dit nummer voorkomende adverten tie van de Levensmiddelenwinkel P. v. d. Mei alhier, waarin voor a.s. donderdagavond half acht, in de zaal van de Chr. Volksbond, een kookdemonstratie wordt aan gekondigd, die wordt georgani seerd door Oliefabrieken Calvé- Delft. Onder leiding der demon- stratrice der Calvé-fabrieken zul len op deze kookdemonstratie verschillende heerlijke schotels bereid worden, waaraan de aan wezige dames zich zullen kunnen tegoed doen. j Ongetwijfeld zal er van de zij de der huismoeders veel belang stelling bestaan voor deze leer zame en aangename avond. Het wordt hier een gezellig vrouwen-onderonsje, waarbij als omlijsting nog een gratis-verloting zal worden gehouden en hersen gymnastiek enz. zal plaats vinden. Wij kunnen de dames een be zoek aan deze demonstratie zeer aanbevelen. Eindexamen Chr. Landbouwhuishoudschool. Bij het aan de Chr. Landbouw huishoudschool „Sprang-Capelle e.o." gehouden examen werd het getuigschrift volgens art. 29 van de Nijverheids.wet behaald door: Nellie van Beek, Jannie Brouwers, Maartje Hollemans, Ina Kuijsten, Thea de Jong, Adri yan Oversteeg, Adri van Pas, Co Van Pelt, Annie de Roon, Willie de Roon, Aagje de Roon, Johan na Rosenbrand, Riet Stam, Jet tan Tilborgh, Wiesje Timmer mans, Garda Versteeg en Dora Vos, allen te Sprang-Capelle; Jenneke van der Schans en Sjaantje Timmermans te Kaats heuvel; Joke van den Broek, Sij- ke van den Broek, Toos Dalmeij- er en Janke van Maurik te Was pik; Ria van Leeuwen en Ria Prins te 's-GravenmoerJohan na Rosenbrand en Rietje Spuij- Ibroek te Raamsdonk; Corrie Spuijbroek te Raamsdonksveer, Betty van der Veen te Waalwijk en Riek Versteeg te Dongen. Het diploma 1-jarige naaicur sus werd uitgereikt aan: J. C. v. Baardwijk, J. Bax, H. v. Beek, E. A. van Dalen, H. Genet, J. de Jong, M. A. de Man, J. A. Mole- graaf, G. Nederveen, A. C. Ro senbrand, A. van der Schans, J. Timmermans, L. Varossieau, A. A. Vos, A. Waarts, H. Earo en D. Pruijssers. Voor 't dipl. 2-jarige naaicur sus slaagden: A. J. Breedveld, B. van Bruchem, J. A. de Graaff, A. M. G. Kruidbos, G. Nieuw koop, J. H. Oerlemans, H. E. van Peer, A. A. de Roon, M. van dei- Schans, J. W. Schapendonk, J. Snijders, H. Sprangers, E. A Sterrénburg en C. J. Versteeg. Consultatiebureau voor zuige lingen en kleuters. De eerstvolgende zittingsdagen van het zuigelingen- en kleuter- bureau van de plaatselijke vere niging „Het Groene Kruis" on dergaan enige wijziging. De zitting van het zuigelingen- bureau van dinsdag 24 juli e.k. te Sprang in het gebouw van de Chr. Volksbond te houden, zal verschoven worden naar maan dag 30 juli d.a.v., gewone tijd. In het wijkgebouw aan de Hei straat wordt dinsdag 14 aug. a.s. zitting gehouden in plaats van dinsdag 7 aug. In de maand aug. wordt de zitting van het kleuter bureau niet gehouden. We willen de belanghebbenden aanraden van deze wijzigingen goede nota te nemen. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het di ploma kinderverzorgster onze dorpsgenote, Betsie de Groot Pd. Benoemd. Mej. J. Ruijtenberg, lerares A.V.O. aan de Chr. Landbouw huishoudschool alhier, is in ge lijke betrekking benoemd aan een Chr. Huishoudschool te 's-Gravenhage. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, welke is be legd tegen onderdag 26 juli 1956, des nam. te 7.30 uur ten gemeen tehuize. Agenda 1. Opening. Zaterdagavond had in het Ge meenschapshuis de huldi ging plaats van de Kajotters- Drumband, die op het onlangs te Amsterdam gehouden landelijke concours 't landskampioenschap wist te behalen en beslag legde op drie bekers, namelijk voor 't hoogste aantal punten in de ere- afdeling, voor de le prijs met lof en voor het hoogste aantal punten van het gehele concours. Deze huldiging, die op 8 juli geen doorgang had kunnen vin den, omdat de Drumband tenge volge van panne eerst laat in Waalwijk terugkeerde, had plaats nadat onder grote belangstelling een rondgang door een deel van de gemeente was gemaakt. Deze huldiging werd bijge woond door het voltallige^ ge meentebestuur, de ZeerEerw. Heer Pastoor v. d. Brekel, de WelEerw. Heer kapelaan Lem- pens, geestelijk adviseur van de Drumband, de heren J. Timmer mans en J. Tielen, resp. voorzit ter en secretaris van Waal wij ks Belang, de voorzitter van de har monie St. Crispijn, de heer Fr. Smolders, de voorzitter van de harmonie St. Jan, het Gemengd Koor en de Gymnastiekvereni ging van Baardwijk, de heer Jac. van Mierlo, door de heer Meijs namens het bestuur van de Mid denstandsvereniging en de Ou den van Dagen, door Dr. Lenglet en verder door vele belangstel lenden. Burgemeester Teijssen opende de rij van sprekers. In zijn toe spraak wees hij er op dat de Drumband een eigen en zeer bij zondere plaats inneemt in de ge meente en gezien het behaalde grote sukses, ook daarbuiten. Dit sukses is mogelijk geweest dank zij de grote ambitie en toewij ding van bestuur en leden. Het gemeentebestuur is vol lof over de behaalde titel en over de me dewerking welke de Drumband bij verschillende gelegenheden in de gemeente altijd zo bereid willig heeft verleend. Verder vestigde de burgemeester nog de aandacht op deze zeer nuttige en prijzenswaardige vorm van vrije tijdsbesteding. Het gemeentebe stuur, aldus spr., is trots op het behaalde sukses en hoopt dat er nog meer triomfen zullen vol gen. Het wilde zijn hartelijke ge lukwensen vergezeld laten gaan van de meest hartelijke dank voor al hetgeen de Drumband voor de gemeente heeft gedaan. Tenslotte bood burgemeester Teüssen namens het gemeente bestuur een enveloppe met in houd aan als blijk van deze waardering en dankbaarheid. De voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans bood ook zijn hartelijke geluk wensen aan. Hij sloot zich geheel aan bij de woorden van de bur gemeester, doch wilde in het bij zonder nog wijzen on de mede werking welke de Drumband al tijd heeft verleend. (Zoals wij reeds vermeldden, was Waal wijks Belang reeds op 8 juli met een fraai bloemstuk present om de Drumband geluk te wensen). De voorzitter van de Harmonie St. Crispijn, de heer F. Smolders, zeide dat de Harmonie op de avond van de 8e juli helaas niet present had kunnen zijn in ver band met de kermisdrukte. Hij was vol lof over het behaalde esultaat en hoopte dat de pret tige samenwerking tussen Har monie en Drumband altijd be stendigd zou mogen blijven. Pastoor v. d. Brekel was vol bewondering voor de „Ausdau er" van de Drumband, die wel duidelijk tot uitdrukking komt in de 3 a 4 repetities per week. Hij prees vooral de voortreffe lijke discipline van de Drumband en hij meende dat vooral daar door dit prachtige sukses moge lijk is geworden. Helaas kon hij niet eenzelfde stoffelijk blijk van belangstelling aanbieden als het gemeentebestuur, doch als klanten van zijn „nieuwe zaak" wilde hij de leden gaarne een frisse dronk aanbieden. De heer Jac. van Mierlo, voor zitter van de Harmonie St. Jan, het Gemengd Koor en de Baard- wijkse Gymnastiekver., wees er op dat het voor een vereniging zeker niet gemakkelijk is om zichzelf in stand te houden en op een bepaald peil te handhaven. De Drumband heeft echter veel meer gedaan, zij heeft een grote vooruitgang geboekt, hetgeen wel blijkt uit dit fenomenale re sulfaat. Dit, aldus spreker, is al leen mogelijk geweest door een voortreffelijk bestuur en een prachtige clubgeest. Hij bood zijn hartelijke gelukwensen aan en sprak de hoop uit dat de Drumband nog menig sukses zou behalen, dat de verhouding met harmonie en andere Baardwijk- se verenigingen bestendigd zou mogen blijven en dat ook andere Baardwijkse verenigingen eens op deze wijze zouden kunnen ge huldigd worden. In zijn dankwoord wees de heer L. Burmanje er op de eer ste plaats op, dat vooral de leden hier een zeer bijzondere presta tie hebben geleverd. Zij hebben zich de grootste moeite getroost om deze begeerde titel te beha-, len. Hij dankte het gemeentebe stuur voor de hulp welke de Drumband van deze zijde altijd heeft mogen ontvangen en het politiekorps voor de begeleiding bij de marsen. Hij zegde toe dat de Drumband in de toekomst al le medewerking zal blijven ver lenen. Ook Waalwijks Belang dankte spreker hartelijk voor de onder vonden medewerking en hij acht te deze gelegenheid gunstig om nu reeds te vragen of de Drum band op het Zomerfeest 1957 het Nationaal Kajotters-Drumband- concours zou mogen organise ren. Ten aanzien van de samen werking van de Drumband niet de beide harmonieën en andere verenigingen zeide de heer Bur manje, dat deze altijd zeer pret tig geweest was en dat ook hij hoopte dat deze in de toekomst bestendigd zou mogen blijven. Hierna maakten de aanwezi gen van de gelegenheid gebruik om 't bestuur van de Drumband met het behaalde sukses geluk te wpnsen. Het bestuur van de K.A.B. kon wegens bijzondere omstandighe den niet aanwezig zijn. Vermeld zij evenwel dat dit bestuur reeds op 8 juli van zijn belangstelling en grote waardering heeft blijk gegeven. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Advies aan Ged. Statx in zake jaarwedden secretaris, ont vanger en ambtenaren v. d. bur gerlijke stand. 5. Bezwaarschriften hondenbe lasting. 6. Verhoging subsidie biblio theken. 7. Medewerking tot sichting van een bijzondere kleuterschool te Capelle, uitgaande van de Ver eniging tot Stichting en Instand houding van scholen met de Bij bel te Capelle en Vrijhoeve-Ca- pelle, gevestigd te Sprang-Capel le. 1 I I 8. Waarborgen van rente en aflossing van hypothecaire geld leningen, door derden ^an parti culieren t.b.v. woningbouw te verstrekken. 9. Aankoop van gronden te Sprang. 10. Aankoop van gronden t. b. v. een sportterrein te Capelle. 11. Verkoop industrie-terrein. 12. Onderhandse aanbesteding van de bouw van 38 woningwet woningen. 13. Verbetering bocht in de Kerkstraat rond de N.H. Kerk te Sprang. 14. Wijziging gemeente-begro ting 1956. 15. Mededelingen. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. PRAE-ADVIEZEN Voorstel verhoging van het subsidie aan bibliotheken. Het bestuur van het departe ment Langstraat der Maatschap pij tot nut van 't algemeen heeft bij schrijven van 28 juni 1956 verzocht om verhoging van het bij besluit van Uw raad dd. 30 september 1949 ten behoeve van de nutsbibliotheek te Capelle toe gekende subsidie ad f 50.per jaar. Genoemd bestuur voert aan, dat het bibliotheekwerk ondanks be langeloze medewerking van de bibliothecaresse en haar helpsters

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5