SPORTSPIEGEL LAATSTE BERICHTEN Met de tent op stap WIELRENNEN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 3 Provinciaal Nieuws Voetbalsport In onze boekbespreking van vrijdag 10 aug. zijn 'n paar grove onduidelijkheden geslopen. Het betreft hier de recensie van'de trilogie „De geschiedenis van het geslacht Björndal" door Trygve Gulbranssen. Men leze: „Zelf met hart en ziel boer, heeft Gulbrans sen zijn onderwerp gevonden in de epische beschrijving van het leven op en rond de hoeve van het sterke geslacht Björndal". De aardappelen en groenten schoonmaken en wassen. De uien snipperen en in de boter of mar garine zachtjes bakken. De toma ten en de aardappelen toevoegen, evenals een scheutje water en zout (en bouillonblokjes). Het ge heel aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in ongeveer een half uur. De massa stampen en tot de gewenste dikte verdun nen met water (ongeveer \l/2 li ter). De soep weer aan de kook brengen. De kaas of vleeswaren en de peterselie zeer fijn snijden en op het laatst door de soep roe ren. De soep zonodig verder op smaak afmaken. Wie niet gesteld is op tomaten kan inplaats hiervan andere groenten nemen (wortel tjes, bloemkool, snij- of sperciebo- nen). rF i i winnaars: 1 12 19 25 47 50 53 Fr. v. d. Assem; 2 21 23 37 45 M. van Box- tel; 3 29 P. v. d. Velden; 4 61 Fr. v. i d. Linden; 5 56 A. de Bie; 6 31 H. van Nieuwstadt; 7 J. van der Lin den; 8 17 J. Dekkers; 9 Jac. Klerkx; 10 28 J. Nieuwenhuijzen; 11 36 A. v. d. Hoven; 13 69 L. de Bondt; 14 Wal Hamers; 15 59 J. Vesters; 16 32 W. Lugters; 18 33 70 J. van Riel; 20 Duquesnoij; 22 41 44 58 L. van Geel; 24 A. Vermeer; 26 W. van Heijst; 27 40 J. van Beers; 30 43 52 J. van Hees wijk; 34 M. C. Snoeren; 35 M. de Vries; 38 Ant. Snoeren; 39 M. Sulsters; 42 L. Hamers; 46 Ant. Priems; 48 P. Zijlmans; 49 H. Hesselmans; 51 Fr. van Woensel; 54 G. Smit; 55 A. Snoeren-; 57 J. Snoe ren; 60 Jan Vloemans; 62 C. de Bondt; 63 67 W. Jansen, 64 W. C. Hamers; 65 66 D. J. Mateijsen; 68 B. van Heesch. Agenda. Maandag 8 uur n.m. repetitie Har monie Apollo zaal W. Smit. Maandag 8 uur n.m. repetitie Har monie St. Jan zaal Piet van Dun. Dinsdag 8.30 uur n.m. repetitie Semper Vivens zaal 't Hoventje. Woensdag 6 en 8-30 u. n.m. Apol- lo-theater: „Om 50.000 dollar" toeg. 14 jaar. Donderdag 8 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto. 8.30 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. Diamant voor de N.C.B. Bond, die met de tijd meegroeide. De Noordbrabantse Christelij- ge Boerenbond (NCB) zal, zoals gemeld, op donderdag 30 augus tus a.s. zijn 60-jarig bestaan vie ren. Deze groep van landbouwers en tuinders is in de loop van de zes decennia uitgegroeid tot een van de grootste streekbonden van ons land. De NCB is door het ijveren van pater Van den Elzen en de hoofd redacteur van „De Noord-Bra bander", H. Tijssens, in 1896 op gericht. De organisatie is uitge groeid tot een gezinsorganisatie. Coöperaties werden opgericht, de boeren gingen zichzelf helpen. Daarna begon men meer orga nisatorisch te denken, vooral de jeugd werd in de NCB opgeno men, getuige de Jonge Boeren stand en de Jonge Boerinnen- bond. De voorlichting der leden ging een belangrijke plaats inne men; de wetten, verordeningen en regelingen dwongen de leiding juridisch gevormde specialisten aan te gaan trekken. De N.C.B. groeit met de tijd mee: Er zijn thans een 50-tal lagere landbouw scholen, 20 huishoudscholen en een groot aantal landbouw- en landbouwhuishoudcursussen. De N.C.B,, waarin deel van het totaal aantal Nederlandse boeren (die tevens y van het daarvoor geschikte bodemoppervlak be bouwen) is opgenomen, werkt met alle andere organisaties in 't landbouwschap samen. De NCB, welke eerst in de bis dommen 's-Hertogenbosch en Breda werkte, zal binnenkort ook voor de gehele provincie Zeeland de organisatie der R.K. Boeren worden. i Sinds de laatste 10 jaren heeft men geconsolideerd, wat bereikt werd, terwijl de verdere ontwik keling werd bijgehouden. Mede ontstond de federatieve samen werking van de NCB (groot 31.500 leden) met de Limburgse Bond (16.000 leden), de Boeren bond in het aartsbisdom Utrecht (16.000) en de bonden in Noord en Zuid-Holland (13.000 leden). A.N.W.B.-telefoonpos|t aan die Rijksweg Breda—Tilburg. Binnenkort zal de A.N.W.B. overgaan tot het inrichten van 'n telefoonpost aan de rijksweg Bre daTilburg nabij het punt waar de weg naar Molenschot te Gil- ze-Rijen van de rijksweg aftakt. Dit betekent voor de hulpver lening op deze drukke weg een aanzienlijke verbetering, daar bij deze A.N.W.B.-post welke door blauwe borden met een wit te telefoonhoorn wordt aangeduid bij pech garagehulp kan wor den ingeroepen. Bij ongevallen kan bovendien van deze telefoon gebruik gemaakt worden voor 't alarmeren van politie en het in roepen van medische hulp en geestelijke bijstand. WAALWIJK. f BaardwijkEFC Eersel 31. Deze wedstrijd werd door de geel zwarten met 31 verdiend gewon nen. Reeds na ongeveer 10 minuten wist H. van Gelder van een goed geboden kans gebruik te maken, 10. De bezoekers gaven zich niet gewonnen en trachtten met open spel de Baardwijk-defensie uit el kaar te rukken. Een door de achter hoede van Baardwijk gemaakte fout wisten zij dan ook af te straffen met een keurig doelpunt, 11, met welke stand de rust in ging. Na de rust gaven de geelzwarten een betere partij voetbal te zien, hetgeen zij in 2 doelpunten wisten uit te drukken, een van Jac. v. d. Heuvel en een strafschop door H. van Gelder. Al met al was het een aardige oe fenwedstrijd met prettige sportie ve verliezers. Scheidsrechter Do- remalen leidde tot ieders genoegen. Zaterdag of zondag a.s. komt PSV uit Eindhoven. Iedere voetballief hebber uit Waalwijk en omgeving zal dit sportevenement niet willen missen. Op deze wedstrijd hopen wij a.s. vriidag nog terug te komen. DRUNEN. In de strijd om de KNVB-beker won RKDVC 1 zondagmiddag van de 2e klasser Dongen met 42. De ruststand was 20. A.s. zondag zal DVC, die al hoog geklommen is in dit tournooi, in Tilburg het moeten opnemen tegen Willem II. Bij gelijk spel is deze wedstrijd voor Drunen gewonnen. Supporters die zondag mee naar Tilburg willen, kunnen tzich voor vrijdag opgeven bij de secretaris H. van Delft. WAALWIJK. Supportersclub Dré de Vries. Zondag heeft Dré een prachtige course gereden. Van het begin af was het te zien dat hij in prima vorm was. In de 8ste ronde waagde hij een uitlooppoging, welke goed lukte. Een andere renner zette met een de achtervolging in, maar door de snelle demarrage van Dré moest hij er 7 ronden over doen om de uitloper in te halen en samen reden ze de 80 km. in 1 uur 45 min. Daar hij ronde op ronde de premiespurt won en 21 premies in de wacht sleepte, waren zijn krachten voor de eindsprint verminderd en bezet te de strijdlustigste renner van de middag de tweede plaats. Woensdag start hij in Boxtel, Za terdag in Zetten en zondag in Ule- coten. Veel sukses Dré. TOUR-PLOEG IN DUSSEN AAN DE START. Woensdag 15 augustus a.s. wordt te Dussen een grote weg wedstrijd verreden voor profes sionals. Hierbij komen aan de start o.a. de gehele Tour de France-ploeg, waarin de plaatse lijke favoriet Leo v. d. Pluym die in de Tour zo'n grote naam heeft gemaakt en in Frankrijk verschil lende wedstrijden moet rijden. Ook de kampioen van Neder land, Wim van Est, alsmede Ne derlands grootste coureur aller tij den Gerrit Schulte zullen in Dus sen aan de start verschijnen. RONDE VAN NEDERLAND Belgische A-ploeg verloor 4 man Hadden de Belgen reeds in de eerste drie etappes hun uitsteken de conditie reeds duidelijk ge demonstreerd, in de vierde etap pe trad hun overmacht nog duide lijker aan het licht en het zag er toen naar uit dat deze Ronde van Nederland een Belgische aange legenheid zou worden. De eerste helft van de; vierde etappe werd een overwinning voor de Belg Foré, die werd gevolgd door zijn landgenoot Schroeders. Van den Broek van de Ned. B-ploeg plaatste zich derde. De tijdrit werd een overweldigende Belgi sche zege: de eerste 8 plaatsen voor de Belgen. In het algemeen klassement behield van Looy de leiding met 10 min. voorsprong op de eerste Nederlander Adri Voorting. Hoewel ook de vijfde etappe van Rotterdam naar Roosendaal over 175 km een Belgische zege werd, moest de Belgische A- ploeg toch een zware slag incas seren. Vier*van haar leden, die op de gevallen kameraad Foré hadden gewacht, kwamen na het sluiten van de controle binnen en werden uit de strijd genomen. Het waren: Derijcke, Schils, Schroeders en Luyten. Pechvo gel Foré kreeg van de wedstrijd commissie verlof de volgende dag weer te starten. De eindsprint in Roosendaal ging met enige onre gelmatigheid gepaard. De Italiaan Carlesi trok zich namelijk op aan de shirts van Voorting en de Belg Verplaetse. Hij werd gediskwali ficeerd en de eerste plaats werd aan de Belg toegewezen. Gerrit Voorting werd in eigen stad 4e. Het grote peloton arriveerde ruim 5 minuten na de winnaar. In het algemeen klassement verstevigde Rik van Looy zijn leiderspositie. Zijn voorsprong op nummer 2 de Italiaan Carlesi bedraagt 16.28 min. Gerrit Voorting werd derde op 17.08. Van Est bezette de 5e plaats met een achterstand van 19.28. In het algemeen ploegen- klassement vergrootte de Belgi sche A-ploeg haar voorsprong op de Ned. A-ploeg tot 33.45 min. De zesde etappe van Roosen daal naar Heerlen (225 km) werd wederom een overwinning voor de Belg Rik van Looy, die daar mee de eindzege wel zeer over tuigend in handen nam. Tweede werd de Italiaan Beffi, terwijl v. Dongen, Schulte en van Est resp. de 3e, 4e en 6e plaats bezetten. Ook de «zevende etappe van Heerlen naar Venlo over 160 km werd een Belgische zege. Roselle zegevierde hier voor de Pauw van de Ned. B-ploeg. Na deze etappe had Rik van Looy in het algemeen klassement de leiding met 17.47 voorsprong op de Ita liaan Carlesi en met 18.17 op no. 3 de Nederlander Gerrit Voor ting. De laatste etappe van van daag is in twee delen verdeeld. Eerst een tijdrit van Venlo naar Gennep over 40 km. en vervol gens van Gennep naar Amster dam (202 km). Naast de reeds genoemden ko men verder naar Dussen alle be kende Nederlandse wielrenners van naam. Er zal gestreden worden om de grote prijs der gemeente Dussen en we mogen deze wedstrijd wel als een tegenhanger van Chaam en Den Bosch zien. Zal in Dus sen het grote treffen plaats heb ben tussen de Tour-ploeg en Schulte en v. Est Het zal er wel spannen, dat is zeker NASSER WEIGERT UITNODI GING VOOR SUEZ-CONFERENTIE. Egypte neemt niet deel aan de conferentie in Londen over de kwestie van het Suezkanaal. Presi dent Nasser heeft dit zondag in Cai ro meegedeeld. Hij weigert 't recht van Engeland en Frankrijk een der gelijk internationaal overleg te or ganiseren over het Suezkanaal, dat geëxploiteerd wordt door 'n „Egyp tische maatschappij en dat gelegen is in een gebied, dat onder souve- rein gezag van Egypte staat, te er kennen". Nasser heeft voorgesteld later een andere conferentie te houden, waar op niet alleen de door Londen aan gezochte 24 landen uitgenodigd zul len worden, maar alle mogendhe den, die voor de internationale scheepvaart gebruik maken van het Suezkanaal. Op deze conferentie wenst hij de toezegging te vernieu wen van vrije doorvaart door het kanaal, zoals dit reeds is vastgelegd in het verdrag van 1888, dat toen in Constantinopel (Istanboel) is geslo ten en waarbij deze vrije doorvaart werd gegarandeerd. DELEGATIE-LUNS WOENSDAG NAAR LONDEN. De Nederlandse delegatie, die on der leiding staat van minister J. Luns, vertrekt woensdag naar Lon den. Minister Luns wordt geassis teerd door de ambassadeur in Lon den, mr. D. Stikker. Behalve des kundigen van de departementen van Verkeer en Waterstaat, Finan ciën en Economische Zaken, maakt ook de heer D. A. Delprat, de Ne derlandse vertegenwoordiger in de maatschappij voor het Suezkanaal, deel uit van de delegatie. Volgens A.P. zou Nederland over wegen op de Londense conferentie de kwestie van de Indonesische schulden ter sprake te brengen. TRUMAN STEUNT HARRIMAN. Oud-president Truman heeft open lijk partij gekozen voor Harriman in de strijd om de officiële demo- kratische kandidatuur voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen die in november van dit jaar gehouden worden. Na lange tijd neutraal te zijn geweest, heeft de invloedrijke oud-president zaterdag zijn kaarten open gelegd en gezegd, dat Harri man, de huidige gouverneur van de staat New York, „de aangewezen man is" om tot president van de Verenigde Staten gekozen te wor den. Truman heeft zich daarmee ge keerd tegen de kandidatuur van Stevenson, die hij zelf in 1952 met veel moeite bewoog om zich tot de mokratisch kandidaat te laten kie- BUS MET GRONINGERS SLIPTE OP DUITSE VERKEERSWEG. Een dode en zeven zwaar gewon den is de trieste balans van een ern stig verkeersongeluk dat zaterdag middag omstreeks half drie gebeur de op de Bundesstraat 54 nabij Borghorst tussen Munster en Gro- nau. Een autobus met Groningse vakantiegangers ,op terugreis van een zesdaagse tocht naar het Sauer- land, kwam in botsing met een vrachtwagen met oplegger. Achten twintig van de 39 inzittenden moes ten in een ziekenhuis worden opge nomen. Elf konden met een toeval lig passerende bus uit Holten (Ov.) de reis vervolgen. Een en twintig licht gewonden zijn zondagmiddag met een andere autobus afgehaald voor de thuisreis. WEG NAAR 1035-VERDIEPING VERSPERD DOOR BRANDHAARD Vannacht rees onder de vele wach tenden bij de mijn Bois du Cazier, bij wie zich in de eerste uren van de Belgische nationale rouwdag on verwacht nog koning Boudewijn en premier van Acker gevoegd hadden, opnieuw een vleugje optimisme, toen een ploegje redders 50 meter ver kon doordringen in de beruchte verdieping 907. Vóór vrijdagnacht was deze nog toegekurkt door een zwevende rook- of paszuil het ware weet men er niet van doch werd diezelfde nacht nog bereikt maar in de loop van zaterdag weer buiten het bereik van de slovende afdalers gebracht -wegens de on houdbare temperatuur. Men had van deze zaterdagse tegenvaller trouwens al een voorgevoel gehad. De mannen, die vrijdagnacht deze enige toegang, die naar de redding van eventuele overlevenden op 1035 meter diepte leiden kan, met een autolamp inspecteerden, kregen rookwolken in het vizier, die op het voortsmeulen van de brand op die diepte wezen. NEDERLANDER IN RAMPMIJN. Het staat nu vast dat zich onder de ingesloten mijnwerkers in de mijn in Marcinelle een Nederlander bevindt, de Heerlenaar Jean Stroom wiens vrouw en drie kinderen in Heerlen wonen. De heer Stroom is in dienst van een Belgische firma, die voor rekening van de mijn in Marcinelle ondergrondse werken uitvoerde. Hij is onmiddellijk na het alarmsignaal in de mijn afgedaald om hulp te verlenen aan het perso neel dat onder zijn leiding stond en hij kon niet meer met de lift naar boven terugkeren. OUDERDOMSPENSIOEN. Premie 6.75 pCt. De premie voor de algemene ou- derdomsverzekering zal 6.75 pet. be dragen. Minister Suurhoff (Sociale Zaken) heeft zaterdag een desbe treffend besluit van de Sociale Ver zekeringsbank goedgekeurd. worden ingeblazen. Immers, we weten nu zo langzamerhand wel wat er achter de coulissen van dit soort publiciteit schuil gaat. In de handige en goed verzorg de Corona-reeks verschenen bij Uitgeverij F. G. Kroonder te Bussum een tweetal boeken die onze belangstelling alleszins waard zijn. „De misukte pastora le" van Olaf J. de Landell hebben wij met veel genoegen gelezen. In het boek leren wij drie jonge kun stenaars kennen: een schrijver, een componist en een zanger. De ze drie jongens bewonen een ge deelte van een oud kasteel com pleet met spook. De eerste is een dromer die uiteraard niet altijd de benen op de grond kan houden, de tweede een realist met een sa- voir vivre en de derde een mate rialist die verschrikkelijk veel van zchzelf houdt. De schrijver en de componist dragen elkaar 'n warm hart toe, waartegen de zanger voortdurend zijn stem verheft. Maar de moeilijkheden begin nen pas echt als op een stormach tige avond een lief meisje met een vondeling op de poort klopt. De jongemannen-harten gaan open en dat doet op een kwade dag de deur dicht, want een van hen voert het meisje als zijn jonk- vrouwe weg. De twee anderen blijven ontgoocheld achter en dragen jaren het beeld van haar met zich mee, totdat het bij een weerzien geen goed lijkend blijkt te zijn. De Landell weet hoe hij goede ontspanningslectuur moet schrij ven. Dit charmante boek is dan cok uitstekende vacantielectuur met een fijne psychologische toon. Van een geheel ander genre is „Mensen tegen bergen". Voor mensen die ervan houden bergen te beklimmen in werkelijkheid of in hun verbeelding is dit een uiter mate boeiend verhaal. Het is so ber geschreven, maar daardoor juist zo suggestief. We hebben met de schrijver de machtige en verraderlijke Dru beklommen, waarbij onze gids, een van de er- varendste uit de streek, door de bliksem getroffen het leven liet. De beklemming steeg ons naar dé' keel, toen wij, alleen vergezeld door de drager, afdaalden. De nacht die wij in de openlucht, slechts beschut door een rots kloof, moesten doorbrengen, deed ens ijzen. Deze eenvoudige gidsen zijn groots. Zij offeren hun leven uit zuiver plichtsgevoel op voor dat van diegenen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. De lok roep van de bergen is onweer staanbaar, maar in de spleten, die tot in het hart van de aarde schij nen te dalen, loert de dood. De elementen hebben er vrij spel en een mensenleven hangt er aan i een touw. VERS VAN DE PERS. Communistische bladen. En de laatste regel luidt: „Voor allen die deze magistrale werken nog niet lazen, hebben wij één goede wenk: zoek de stilte van Uw huiskamer en lees ze; laat U zich tenvolle vermeien met de rust en de cadans van Gulbranssens breedgetakte verhaal maar vooral luistert U goed naar wat hij U daarin te zeggen heeft!" Tot zover deze rectificatie. Boekhandel Pegasus te Amster dam zond ons een tijdje geleden de volgende tijdschriften ter be oordeling: „Sowjet Union", „Chi na Pictorial", „Die Sowjetfrau", „News" en „Sowjet Literatur" gedrukt in de duitse en engelse taal. We werden getroffen door de Uitnemende kleurenfoto's en de inderdaad magnifieke typografi sche verzorging van deze com munistische periodieken. Maar we werden evenzeer gefrappeerd door al die lachende en welgeda ne gezichten, door het vol maakt schone dat in het Sow jetparadijs schijnt te heersen. En hoe vriendelijk en goedaardig lij ken met name de heren Boelganin en Chrustschow. Men vindt ze in „Sowjet Union", „Sowjetfrau" etc., meer dan eens afgebeeld en natuurlijk met de eeuwige glim lach op hun edele gezichten. Ja ja, de bedoeling van deze lectuur is duidelijk. Men weet wat men wil in de Sowjet Unie, men weet deksels goed wat suggestie via pers en radio vermag. Nochtans, de heren van de communistische pers en alles wat er bij hoort mo gen bijzonder bedreven en geraf fineerd zijn in de kunst van zand^ strooierij, etc., ze zijn het, menen wij, net niet genoeg om de arge loze sterveling te doen geloven in de utopieën die hem van achter 't hoog opgetrokken ijzeren gordijn ken, b.v. een sla van aardappelen, groente(n) en vees door elkaar. Recepten voor 2 personen. Stevige soep met aardappelen en groenten. kg aardappelen, l/2 kg uien, ]/2 kg tomaten, ongeveer 50 g (2 eetlepels) boter of margarine (3 bouillonblokjes), ongeveer \y2 li ter water, zout, 75 a 100 g kaas of vleeswaren, peterselie. Hoofdscholtel van aardappelsla. x/2 a kg aardappelen, 1 krop sla, een paar tomaten, 2 eieren, slasaus, zout (nootmuskaat). De aardappelen schoonmaken, wassen en gaar koken in water met zout. De aardappelen in stuk ken snijden en met slasaus ver mengen vóór ze geheel afgekoeld zijn. De eieren hard koken. Kort voor het gebruik de groenten schoonmaken, wassen en snijden. Aardappelen, fijngesneden ei en groenten dooreenscheppen en de sla op smaak afmaken met zout en desgewenst nootmuskaat. De mijnramp in België. Hedenmorgen werd gemeld dat een reddingsploeg was doorge drongen tot een diepte van 1000 m. Zoals men weet zouden op 1035 m de meeste ongelukkige mijnwerkers zich bevinden. Totale geldhoeveelheid eind juni 9646 miljoen. Eind juni bedroeg de totale Ne derlandse goeldhoeveelheid 9 miljard 646 miljoen gulden. Dit was 220 miljoen meer dan een jaar ervoor, maar 194 miljoen minder dan eind 1955. Ook ten opzichte van eind mei van dit jaar is de geldhoeveelheid gedaald en wel met 54 miljoen gulden. Van het totaalbedrag aan het einde van het eerste halfjaar werd 4210 miljoen gulden gevormd door chartaal geld (bankbiljetten, muntbiljetten, munten en derge lijke) en 5436 miljoen gulden door giraal geld. Van dit laatste bedrag berust te 3946 miljoen gulden bij banken, 1258 miljoen gulden bij giro-in stellingen en 232 miljoen gulden bij niet-ingezetenen. De totale geldhoeveelheid bedroeg eind juni 128,5 percent van die in '52. lis de jeugd gaat kamperen en daarbij zelf voor de maaltijden wil zorgen, is het zaak dat zij zo het een en ander van koken en van het samenstellen en de kosten van een warme maaltijd afweet. Staan onze kinderen daar nog on wennig tegenover, dan zouden ze eigenlijk een paar maal de inko pen voor de gezinsmaaltijd moe ten doen, om zo een idee te krij gen van wat er nodig is. Ook met het klaarmaken van de maaltijden kunnen ze vast vertrouwd raken. Zo vlug als anders zal het niet gaan wanneer de jeugd de polle pel zwaait, en moeder moet mis schien eens bijspringen, maar voor een keertje hindert dat ver moedelijk niet. Het samenstellen van die warme maaltijd. Wie slechts over één kooktoe- stel beschikt kan het best een één- pansgerecht klaarmaken (stamp pot, dikke soep of stoofschotel), of hij kan gekookte aardappelen, rijst of macaroni opdienen met n rauwe groente en een vlug te be reiden vlees-, kaas- of eierge- recht. Kropsla is bij vele kampeer ders favoriet, maar ook b.v. an dijvie, tomaten, komkommer, kun nen als sla dienst doen. Onder de gemakkelijk klaar te maken groenten kan men voorts bloem kool en boontjes rangschikken. Als hartig eiwitrijk bestand deel van de maaltijd komen in aanmerking: eieren in allerlei vorm (gekookt, gebakken, roerei en omelet), visconserven en blik- vlees. Ook vleeswaren kan men gebruiken; koud, dun uitgesneden of warm, in dikke plakken gesne den en dan gebakken (boterham worst, ham, bakbloedworst) pas sen ze goed bij aardappelen en groenten. Vlug klaar zijn boven dien nog biefstuk, kalfs- of var kensoesters, lever, saucijsjes en gehakt. Het gehakt behoeft niet met brood of aardappelen te wor den aangemaakt, maar kan met zout en desgewenst peper op smaak gebracht, zo, plat gedrukt, worden gebakken. De aardappelen (en eventueel groente) kunnen het best eerst worden gekookt en 't vlees-, vis-, kaas- of eiergerecht op het laatst. Wenst men een warm toetje, dan kan dit in vele gevallen gekookt worden tijdens de maaltijd. Over macaroni ien rijst kunnen we de jeugd zeggen dat macaroni in ruim water gekookt moet wor den en rijst in weinig water (2 kopjes water op 1 kopje rijst). Beide zijn in ongeveer een half uur gaar. Kaas en/of vlees kun nen er op het laatst doorgeroerd worden. Boterhamvlees of haché uit blik zijn er heel smakelijk bij. De maaltijd kan met een sla wor den gecompleteerd. 1 Zij, die enige tijd op eenzelfde plaats bivakkeren, kunnen het menu variëren door af en toe een sla als hoofdgerecht klaar te ma-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3