BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Luisterrijke feestviering bij opening van nieuwe stadhuis door Hl. de Koningin JtiUSdLim gaat nieuwe toekomst tegemoet DE WERELD ROND Buitan SantÊ BitananianeS BURGEMEESTERS NAAR MELBOURNE. MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO TO: HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 65 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Op 11 september a.s. zal het nieuwe stadhuis van Heus- den officieel door H. M. de Ko ningin worden geopend en we mogen zeggen dat met deze luis De teksten op de in 't voorplein ingemetselde gedenksteen zijn van drs. J. van Sleeuwen, die tevens 1 de teksten voor 't carillon schreef. De klokken van dit carillon wer. terridee p lechtigheid een nieuwe J den gegoten bij Petit en Fritsen toekomst voor het kleine stadje te Aarle-Rixtel. De oorkonde met aan de Bergse Maas zal worden ingeluid. Want het Heusden van vandaag verschilt hemelsbreed van het stille en eng besloten stadje uit vroeger dagen. Want niet alleen is het hart van de ge meente weer hersteld, van waar uit het carillon zijn klanken weer strooit over het lage land, maar ook de stilte die nog slechts her- umym, - innerde aan een groot verleden, uur arriveren. Bij aankomst zul heeft er plaats moeten maken voor len aan de Koningin bloemen aan- de namen der slachtoffers is van de hand van de Tilburgse calli- graaf H, Corvers. GROOTSE VIERING. J)e officiële opening van 't ge meentehuis zal plaats hebben op 11 september a.s. in tegen woordigheid van H. M. de Ko ningin. Hare Majesteit zal om 3 het lied van een grootscheepse in- dustrie. Heusden heeft de bakens tijdig verzet en er is dan ook alle reden om de opening van t nieu we gemeentehuis luisterrijk te vie ren als de aanvang van een nieuw tijdperk. En het feit dat deze ope ning zal geschieden door onze Vorstin, verleent aan deze feeste lijkheden nog een heel bijzonder karakter. In het nieuwe gemeentehuis, waarvan de bouw plus het caril lon ongeveer 4 ton kost, bezit Heusden een zeer fraai en repre sentatief gebouw. Men is er met fraaie, zeer sobere middelen in geslaagd een gebouw neer te zet ten dat ten volle beantwoordt aan de eisen die men aan het middel punt der gemeente mag stellen. In de onderverdieping, die men via een toegang onder het bordes betreedt, vindt men de dienst ruimten, terwijl in de bovenver dieping de representatieve ruim ten zijn ondergebracht, zoals de raadzaal, de trouwzaal en de ont- vanghal. Het fraaie en stijlvolle meubilair is ontworpen door de Amsterdamse binnenhuisarchitect W. Bertheux. In nauwe samen werking met de architect, de heer W. A. J. Hansen, werd gebruik gemaakt van de verschillende kostbare oudheidkundige voor werpen, o.a. het bijzonder mooie oude zilver van het St. Jorisgilde, die in ontvanghal en raadzaal al of niet in vitrines een plaats ge kregen hebben. De decoratieve beschilderingen in de trouwzaal zijn van de hand van B. Meddens uit Hilversum, terwijl het fraaie ceramiekwerk in de ontvanghal werd uitgevoerd door J. Ooster man uit Bussum. Naar ontwerp van de architect werden de tapij ten voor raadzaal en trouwzaal vervaardigd op de psychiatrische inrichting „Voorburg De in de hal ingemetselde epitaaf werd ver vaardigd door de beeldhouwer F. v. d. Burgt uit 's-Hertogenbosch. geboden worden en zullen de wethouders aan de Vorstin wor den voorgesteld. Daarna volgt 'n plechtige raadszitting, waarna Hare Majesteit de epitaaf in de hal zal onthullen. Dan zal de Ko ningin een korte toespraak hou- ■den. Na het spelen van het Wil helmus zullen enkele nabestaan den van de slachtoffers der stad worden voorgesteld en vervolgens zal Hare Majesteit het stadhuis gaan bezichtigen. Op het bordes zal de Koningin een speciaal ge schreven feestlied aanhoren. Onder regie van Kees Spierings zal een kort toneelspel „Rad en Vuur" (over de historie van het Heusdense wapen), geschreven door Willem Hoffman, worden opgevoerd, terwijl ook de gym nastiekvereniging van Herpt zal optreden. Hare Majesteit zal voorts een bezoek brengen aan de Ned. Herv. Kerk en daarna terugkeren naar het stadhuis, waar een verversing zal worden aangeboden. Namens de industrie, de middenstand en het agrarische deel der bevolking zullen tot slot geschenken worden aangeboden. Om half zes zal Ha re Majesteit Heusden weer veria ten. De stadsfeesten, die een volle week zullen duren, zullen maan dag 10 september worden ingezet met een officiële herdenking der slachtoffers, het ontsteken van de feestverlichting en de opening van de diverse wijken, die zich alle moeite hebben gegeven zo fraai mogelijk voor de dag te ko men. i i In deze week zijn er attrakties te kust en te keur: openluchtspel, een Brabantse avond, compleet met koffietafel, een bruiloft op de Vismarkt (12 sept.), een intocht van Johanna van Brabant (14 sept.), 'n openluchtdamspel, con certen en vüurwerk (15 sept). Het zal er goed toeven zijn in Heusden in die feestweek snars waard is en dat ge op geen genade behoeft te rekenen wan neer ge in mensenhanden valt. Daarnaast staan Marcinelle, de scheepsramp met de Andrea Doria, de aardbevingen in Griekenland, de grote watersnood in eigen land en zovele andere verbiisterende ge beurtenissen, die de wereld ge schokt hebben en honderden men senlevens hebben geëist. Het waren echter ook gebeurtenissen, waarbij bleek dat een mensenleven alles waard is, dat er voor het leven van een mens geknokt wordt met alle middelen, tot de laatste druppel bloed en met een offerbereidheid en een naastenliefde die alleen God te meten weet. Dat is de waanzin van deze tijd: vernietiging tot het uiterste en red ding tot de laatste man, met inzet van het eigen leven. Dat is de mens van deze tijd: de mon en heilige. Dat is de waarde van een men senleven in onze bid: alles en niets. En dat zal ook eenmaal de be loning zijn voor ons allen: alles of niets. Wie durft daarop te gokken? U President Soekarno van Indone sië heeft het besluit om de schuld van 650 miljoen aan Nedelrand niet te betalen een revolutionaire daad genoemd. Goed zo, president, er gaat niets boven een flinke revolu tie, al wil het ons voorkomen dat de revolutie die gij met zoveel animo ontketend hebt, alleen nog maar 'n hele berg corruptie en erger ge bracht heeft. De president heeft verder gezegd, dat Indonesië zijn verplichtingen zeven jaar lang is nagekomen omdat het niet zo gauw kon uitrekenen of de nota wel juist was. Intussen echter zijn de revo lutionaire rekenaars met de becij feringen gereed gekomen dat moet o.i. een slordige miljoen aan potloden en papier gekost hebben en de uitkomst was, dat de reke ning op geen stukken na klopte. Niks betalen dus. De rekeningen van Amerika en andere landen kloppen wel, heeft de president ge zegd, en zullen dus wel voldaan worden. Ten slotte riep de president uit: „Wij zijn geen oplichters!" Wie zegt dat dan, president? Nog niemand heeft het woord oplichter in zijn mond gehad. O.i. hoeft ie mand, die nog nooit iets gestolen heeft, niet midden op straat te gaan verkondigen:, „Ik ben geen dief!" Doet hij dat' wel, dan tien tegen één, president, dat de politie hem in de kieren houdt. D'aarom, presi dent, had nou maar uw mond ge houden, want nu zijn er natuurlijk kwaaddenkers die zeggen: „Kijk. uit voor die revolutionaire Indonesi ërs!" Geluk dus met die 650 miljoen, president, en als wij u een goede raad mogen geven: bouw er een paar goede scholen van en laat ze rekenen, die revolutionaire rakkers, zodat ze binnenkort ten aanzien van een ander land in drie jaar kunnen berekenen dat de rekenin'g niet klopt. Want ge hebt nu gezien dat een stelletje knullige rekenaars u danig in de napieren gaat lopen. Elke revolutie begint bij de juf frouw in de eerste klas! Als ge daar maar aan denkt. winterspelen zijn vastgesteld. Een hoffelijke geste van Mel bourne is voorts, dat ook de bur gemeester van het plaatsje Mel bourne, dat in Derbyshire in En geland ligt, tot de genodigden zal behoren. PROF LIEFTINCK GAAT DOOR. Tot grote verwondering van de KVP- en AR-fracties, heeft prof. Lfeftinck medegedeeld dat hij zal doorgaan met de nieuwe opdracht welke hij vrijdag van Koningin Juliana heeft gekre gen. De bezwaren tegen zijn op treden zijn hoofdzakelijk van staatsrechtelijke aard. Hij had de opdracht niet moeten aan vaarden, zo zegt men in politie ke kringen. De Koningin zelf staat boven alle kritiek. De ver antwoordelijkheid ligt geheel bij hem die de opdracht aanvaardt. Men zegt dat hij tegen de advie zen van anderen in, die Hare Ma jesteit moesten voorlichten, de ze opdracht toch heeft aanvaard en dat deze handelwijze staats rechtelijk gezien een zeer beden kelijke kant heeft. Overigens is er nog niets dat op een akkoord tussen KVP en PvdA wijst. Af wachten maar. Nu al dagenlang lezende over de ontzettende mijnramp te Marcinel le en de enorme moed van tiental len redders, die steeds opnieuw met gevaar voor eigen leven afdalen in de honderden meters diepe duister nis van deze vreselijke dodenput, komt ons telkenmale de vraag in de gedachte: hoe hoog ligt eigenlijk onder ons mensen de waardering van een mensenleven? Een heiligschennende vraag mis schien bij de zekerheid dat het le ven het kostbaarste en onaantast bare bezit is van elke mens; een vraag ook, die voor een christen geen vraag mag zijn, omdat het tweede gebod een antwoord geeft dat aan duidelijkheid niets te wen sen overlaat; een vraag tenslotte, waarop alleen een menseneter een wat vreemd antwoord zou geven. En toch kwelt ons deze vraag juist omdat in Marcinelle bewezen wordt dat die kostbaarheid, die on aantastbaarheid en dat tweede ge bod de hoogste betekenis hebben, want achter de vertwijfelde pogin gen om het leven van die 270 ramp zaligen, voor wie waarschijnlijk al le hulp te laat zal komen, te redden, doemen andere beelden voor ons op; beelden die door hun tegenstrij digheid met dat van Marcinelle de waanzin van deze wereld met bloed rode letters aan de hemel schrijven. Wij doen zo maar een greep: mil joenen mensen zijn in de gaska mers der nazi's van het leven be roofd; duizenden jongemannen zijn in de laatste oorlog door de vuur pelotons van diezelfde nazi's neer- gemaaid; in Katyn (Polen) is een massagraf blootgelegd, waarin de lijken van 16.000 Poolse officieren zijn aangetroffen, op beestachtige wijze door de Sovjets afgeslacht; in de concentratiekampen achter het IJzeren Gordijn, van Berlijn tot aan de Chinese Zee, sterven dagelijks honderden mensen onder een on menselijk regiem; dagelijks worden er over de gehele wereld honderden mensen vermoord voor een hand vol geld; duizenden mensen worden er jaarlijks doodgereden door weg gebruikers, die hun verantwoorde lijkheid verzuipen in alcohol. Dat zijn enkele feiten die aan tonen dat een mensenleven geen DÜLLES CONTRA SJEPILOF. Op de Suezconferentie is de Russische minister van buiten landse zaken Sjepilof voor de dag gekomen rpet een eigen plan van zeven punten. De grondslag van zijn plannen is dat de souvereini- teit van Egypte over het kanaal aanvaard moet worden, doch dat Egypte verplichtingen op zich moet nemen om de vrije doorvaart voor alle landen te verzekeren. Ook moet Egypte het kanaal in goed staat houden. Ook stelde hij o.m. voor in de eerste twaalf jaar een deel van de inkomsten van 't Suezkanaal te reserveren voor schadeloosstelling vap de kanaal maatschappij en een deel voor Egypte. i Hiertegenover staat het voorstel van zijn Amerikaanse ambtgenoot dat behelst het instellen van een internationaal orgaan, onderwor pen aan de Ver. Naties, dat ver antwoordelijk zou zijn voor de functionering van t kanaal ovet- eenkomstig het verdrag van 1888. Egypte zou in deze raad vertegen woordigd zijn en een evenredig deel van de inkomsten genieten. De Suez-kanaalmaatschappij zou voor de nationalisatie schadeloos moeten worden gesteld en geschil len zouden aan arbitrage door 't Internationale Gerechtshof in Den Haag moeten worden onderwor pen. Men verwacht dat 13 van de 22 deelnemende landen het voorstel van Dulles zullen steunen, waar onder ook Nederland. Dulles wil gesprek met Nasser. John Foster Dulles is in de Suezconferentie gekomen met een nieuw voorstel: op korte termijn zelf met Nasser onderhandelingen te openen over de status van het Suezkanaal. Alle delegatieleiders hebben intussen een ontwerp-re solutie ontvangen waarin de wen sen der westerse drie zijn neer gelegd. Zondag trachtte Dulles de Russische en Aziatische tegen eisen in te passen in dit document Hij stelt voor dat een comité van zes landen contact zal opnemen met de Egyptische leider. De be langrijkste gebeurtenis noemt men tot nu toe het onderhoud dat Dul les en Sjepilof gisteren hadden. Uit de rede die Selwyn L-loyd heeft gehouden is overigens wel gebleken dat Engeland haar plan voor een strafcampagne tegen Nasser heeft laten varen. Dit is tot nu toe het enige positieve winstpunt van de conferentie. In middels heeft Nasser duidelijk la ten weten dat hij geen enkele in ternationaal beheer van 't kanaal zal toestaan, hoogstens een soort scheepvaart-comité dat alleen maar een adviserende functie zou hebben. Hij zei dit in een onder houd met Britse journalisten. Minister Luns legt verband tus sen Suez en schuldenkwestie. De leider van de Nederlandse delegatie op de Suez-conferentie in Londen, minister Luns, heeft op de zitting van zaterdag ge sproken over de neiging Van „ze kere landen" om internationale overeenkomsten naast zich neer te leggen en rechten van anderen te schenden terwille van nationa listische doeleinden. De Neder landse minister noemde Indonesië niet met name. Hij zei alleen: „Wij hebben daar de laatste maanden sprekende voorbeelden van gezien". Zijn Indonesische collega, die met geknakt prestige aan de conferentietafel zit, en de andere afgevaardigden, hebben t verband tussen de abrupte natio nalisatie van het Suezkanaal en de afwijzing van de Nederlandse schulden door Djakarta zeker ge legd. BIJNA 50.000 VOOR DE SLACHTOFFERS VAN MARCINELLE. Zoals gemeld opende het Ne- derlandsche Roode Kruis maan dag onder nummer 777 een spe ciale girorekening om het Ne derlandse volk in de gelegenheid te stellen blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten be- trekkingen van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle. Het Ned. Roode Kruis stortte j daarop zelf een bedrag van 1000 j gulden. Naar gemeld wordt was zater dagmorgen om half elf op dit gironummer een bedrag van 49.516.30 gestort. De burgemeesters van de ste den, waar in het verleden reeds Olympische Spelen zijn gehou den, zullen van de stedelijke au toriteiten van Melbourne een uitnodiging ontvangen om de spelen in november en decem ber bij te wonen. Deze invitatie houdt tevens in, dat ook de echt genoten van deze burgemeesters de gasten zullen zijn van de stad Melbourne. De burgemeesters van Athene, Antwerpen, Stock holm, Parijs, Londen, St. Louis, Amsterdam, Los Angeles, Hel sinki en Berlijn komen voor de ze uitnodiging in aanmerking. Verder staan op de lijst van in vitaties de burgemeesters van Rome en San Francisco, de ste den waar in 1960 de zomer- en ROLF ITALIAANDER TERUG VAN EXPEDITIE DOOR AFRIKA. Met 5000 foto's, twee films, 'n reeks bandopnamen van uitster vende negermuziek, kunstvoor werpen en tal van nieuwe gege vens over negertoneel- en dicht kunst, zegswijzen en dergelijke in 1.200 talen en dialecten, is de journalist-etnoloog Rolf Itali aander van zijn negende een mans-expeditie door midden Af rika teruggekeerd. Hij bereisde Kongo, Tanganyika, Frans equa toriaal Afrika en keerde Van Mozambique via Cairo en Tunis naar Europa terug. Italiaander heeft, na zelf de techniek geleerd te hebben, op zijn jongste tocht proeven geno men om negerkunstenaars het etsen bij te brengen. De resulta ten er van heeft hij met grote trots aan een gezelschap schrij vers en journalisten in de Haag se Pulchri Studio getoond. Voorts gaf hij een inzicht in de ontwikkeling der schilder kunst, die in Afrika gestimuleerd is door kleurige reclameplaten. Deze uiterst verrassende pro- dukten, in het bijzonder ook aquarellen, hoopt hij, samen met andere kunstvoorwerpen, in het voorjaar van 1957 in het mu seum voor land- en volkenkun de te Rotterdam, in het Haagse gemeentemuseum en te Amster dam op een nog niet bepaalde plaats, ten toon te stellen. Italiaander is tegenstander van apartheid. Zijn werk is in Zuid- Afrika verboden én premier Strijdom heeft hem de toegang tot de republiek ontzegd. Dit zelfde lot trof hem in de vrije negerrepubliek Liberië De schrijver heeft zijn laatste tocht met een motor met zijspan gemaakt. Zijn eerste tocht in Af rika, in 1933, maakte hij in het noorden op een fiets.. De Berbers zagen in zijn verschijning op wielen een „dzjin", een boze geest, en gingen op de vlucht. Thans fietsen miljoenen mensen door de Afrikaanse oerwouden Rolf Italiaander is ook werk zaam op het gebied der Duitse en Nederlandse letteren. Hij heeft werken van befaamde Neder landse auteurs in het Duits ver taald en een bundel „Nederland se meesters van de vertelkunst' uitgegeven. Thans bewerkt hij het boek „tien jaar wederop bouw Rotterdam" voor 'n Duit se editie. De auteur Ben van Eysselstein die Italiaander bij zijn hoorders inleidde, legde nog de nadruk op diens activiteit om Nederlandse en Duitse auteurs tot samenwer king te brengen. Door het beleg gen van conferenties is hij daar in al een eindweegs geslaagd. Ve le vooraanstaande Duitse en Ne derlandse letterkundigen hebben zich achter dit streven naar sa menwerking en betere verstand houdingen geplaatst. gescheiden, maar op dat moment viel Meijer dodelijk gewond neer. H. is gearresteerd. Het slachtof fer laat een vrouw en twee kin deren achter. Motor geslipt twee doden. In de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over een is er op de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren, ter hoogte van het Carmelitessenklooster een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee jonge mensen 't leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 28- jarige duiker Louis Voets uit Tholen,„enige zoon, en de oudste dochter van een weduwe, de 19- jarige gezinsverzorgster Lente Schot, eveneens uit Tholen. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 augustus 1956: 2.185.275 tegen 2.175.581 per 1 juli 1956. Op 1 augustus 1956 waren er 534.291 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 533.266 op 1 juli 1956. Het aantal geregistreerde tele visie-ontvangers steeg van 63.222 op 1 juli '56 tot 67.739 op 1 au gustus 1956. Buurman met messteken gedood. De 34-jarige woonschipper F. Meijer uit Zwolle is zaterdaga vond om het leven gekomen tij dens een vechtpartij met een buurman. Hij liep daarbij ernstige messteken op. De buurman H. H., die ook op een woonschuit huist, kwam in de loop van de nacht bij de politie klagen over lawaai op de schuit naast de zijne aan het Kleine Grachtje. H. verliet na zijn klacht het po litiebureau. De politie ging daar op poolshoogte nemen. Toen de agenten arriveerden, waren beide mannen in een verwoede vecht partij gewikkeld, 't Tweetal werd DE SCHOOLMELK- VOORZIENING. In „Zuivel" vernamen wij, wij Nederlanders, hoewel wij de melk zo maar voor het opschep pen hebben, lang niet tot de beste melkdrinkers behoren. We komen namelijk een heel eind achterop bij de Noren, de Zweden, de Noord-Amerikanen, de Denen, de Ieren, de Engelsen, de Austra liërs en de Nieuw-Zeelanders. Het blad zegt dan ook, dat ons volk meer melk moet leren drin ken en dat we dan het beste kun nen beginnen 'bij de jeugd, want ook hier geldtjong geleerd, oud gedaan. Het blad breekt dan een lans voor de schoolmelkvoorziening.In ons land wordt reeds door 400.000 kinderen van openbare en bijzon dere lagere en kleuterscholen, verdeeld over 182 gemeenten,melk gedronken, dat is 23.5'% van het totaal aantal kinderen, dat deze scholen bezoekt. Uit rapporten is gebleken, dat -dit melkdrinken de gezondheid, het uithoudingsver mogen en daardoor ook hun schoolprestaties gunstig beïn vloedt. Maar er is ten aanzien van schoolmelkvoorziening toch nog heel wat werk aan de winkel. Het Centraal Schoolmelkcomité doet dan ook al het mogelijke om het melkdrinken op school zoveel mogelijk te bevorderen door de melk tegen zeer lage prijzen ter beschikking te stellen (voor vier kwartliterflesjes behoeft niet meer te worden betaald dan thuis voor 1 1. losse melk; minvermogenden kunnen nog een verdere reductie krijgen, terwijl kinderen van on vermogende gratis melk kunnen drinken.) Het Centraal Comité, gemeen tebesturen, schoolartsen en onder wijzers hebben de schouders gezet onder dit mooie werk, dat voor onze jeugd en voor de volksge zondheid van zo groot belang is Wij hopen dan ook dat het goede gebruik „melk op school" binnen afzienbare tijd op alle scholen in ons land ingang zal hebben ge vonden. Wij zijn dit aan onze roem van melkproducerende natie verplicht. Tragische steenworp. Gisterenmiddag is in De Rijp een tragisch ongeluk gebeurd. In de Tuingracht aldaar zat een in woner van het plaatsje, de heer A. N„ te vissen. Hij ergerde zich aan enige' jongetjes, die aan de overkant van de gracht aan het spelen waren en gooide, nadat hij al enige malen had gewaarschuwd een steen in de richting van de knaapjes. De 9-jarige Adriaan Sombroek uit de Rijp kreeg de steen tegen de slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Na verhoor door rijkspolitie is de visser op vrije voeten gesteld.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1