LANDBOUW Spapens Lederhandel n.v. Bi opende nieuw Ledermagazijn mmt „EERSTE NEDERLANDSE CHINCHILLA-FARM in Waalwijk in bedrijf Korengoud verpakt gesneden tarwebrood De Weleerw. Heer Fidelis Wout Pulles, Norber tijn, droeg te Haarsteeg zijn Eerste H. Mis op 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 2 KSIKKSi Doel belangstelling wekken voor fokkerij in België, Nederlanden Luxemburg Rijk aan vitaminen In Waalwijk en Raatsheuvel alleen verkrijgbaar by: C. Pullens, Stationsstr. 90, Waalwijk, Tel. 2465 L. de Bondt, Hoofdstraat 82, Raatsheuvel Tel. 2293 S3rttnen WSêJmen 1 e echte wind mag dan reeds maanden constant in de verkeer de hoek zitten met alle trieste va kantie-decepties van dien, figuur lijk gesproken heerst er in deze streek, sinds jaar en dag een ste vige bries die de gemeente Waal wijk vol in de zeilen blaast en het statige schip der gemeente met indrukwekkende snelheid naar de kusten der welvaart doet varen. Immers, zowel als woongemeente alsook als centrum van handel en industrie is onze gemeente gedu rende de laatste jaren uitgegroeid tot een zeer betekenende omvang. De vele nieuwe en riante woon wijken, de vestigingen van nieu we industrieën en de uitbreidin gen van bestaande en ten slotte de vele nieuwe fraaie winkelpan den vormen de onomstotelijke be wijzen van de bewering. Een be lemmering voor een nog snellere uitgroei is helaas het ont breken van goede verbindingen ten behoeve van het personen- en goederenvervoer in alle richtin gen. In dit opzicht mogen we ten aanzien van de Langstraat gerust van een isolement spreken. Het cachet van Waalwijk als centrumgemeente van handel en industrie heeft dezer dagen weer een sterker beklemtoning gekre gen door de opening van het nieuwe ledermagazijn aan de Gro testraat van Spapens Lederhan del N.V. Ook de snelle ontwikke ling van dit bedrijf komt hierdoor duidelijk tot uiting, want iedereen weet dat deze lederhandel in 1954 van start ging met een zeer be scheiden magazijn in de St. Anto- niusstraat. Omdat deze ruimte al Spoedig te klein werd, liet men het oóg vallen op 'n strook grond aan de Grotestraat die werd ont sierd door de resten van een afge brand perceel. En dank zij de grote medewerking van het ge meentebestuur kon al spoedig met de bouw van 'n nieuw pand wor den begonnen. Op de plaats, waar voorheen de afbraak van een verbrand perceel stond, is nu een pand verrezen, hetwelk een sieraad genoemd mag worden voor de Grotestraat. Onder leiding van architect van Stokkum is een smaakvol en stijl- Vol gebouw tot stand gekomen. De aannemersfirma van Couwen- berg te Waalwijk komt een pluim toe voor de zorgvuldige, vlugge en correcte aflevering van dit ge bouw, waarvan de fa. Gebr. v. d. Waals te Capélle op een keurige manier het schilderwerk verzorg de. Ook de fa. Gebr. Zeegers te Waalwijk welke op vakkundige wijze de verlichting tot stand bracht en het sanitair verzorgde, mag met ere worden genoemd. Het front met de brede ingang in het midden, wordt geflankeerd door twee grote ramen, waarach ter zich de kantoren bevinden, terwijl daarachter het 25 x 12 m grote voorraadmagazijn gelegen is. Dit magazijn is overzichtelijk en comfortabel ingericht, grote sorteertafels vergemakkelijken en bespoedigen het sorteren van het Iéder. Ofschoon de Spapens Leder handel N.V. nog een jonge firma is, heeft zij zich onder leiding van de heren Spapens en van Meeu wen, toch reeds het alleenver- kooprecht verworven van ver schillende vooraanstaande bui tenlandse looierijen, o.a. van de fa. Combe Fils Cie te Parijs, welke fabriek het fijnste calfsle- der fabriceert en wereldberoemd is geworden door haar chevreau de Grison. Naast calfsleder brengt deze firma momenteel het artikel „Chamonix" en als laatste nouveauté het artikel PAMPA", ledersoorten welke voor de mo derne Queenie's en Watteau's uitermate geschikt zijn en in elke collectie van de betere schoenfa brieken te vinden. Ook het artikel Nubuck van deze firma onder vindt zeer veel belangstelling, zo dat wij iedere schoenfabrikant, die de Semaine du Cuir, welke van 914 sept. te Parijs wordt gehouden, willen adviseren de stand van de fa. Combe met een bezoek te vereren. Naast deze zeer belangrijke looierij in calfsleder en luxe leder soorten vertegenwoordigt de Spapens Lederhandel ook de fa. H. G. Schmid te Neumunster, welke fabriek gespecialiseerd is in diverse soorten rundleder, waarvan vooral het artikel ,,Ec- rasé" in Nederland talrijke .afne mers heeft gevonden. Voor het a.s. voorjaar brengt deze fabriek nog diverse andere variaties in generfd en gekrompen leder, welke men op het magazijn der Spapens Lederhandel geheel vrij blijvend kan bezichtigen. Als laatste nouveauté brengt de Spapens Lederhandel de uit Italië geïmporteerde zwaar gekrompen overledersoorten van de Soc. An. Lavorazione „Pelli" te „SALP" te Turijn met haar enorme fabriek te Rivarolo Canavese. y Het door deze firma gefabri ceerde artikel „Teheran Kid" is een van de mooiste gekrompen ledersoorten en de schoenen ver vaardigd uit dit leder zijn ju weeltjes. Naast het artikel „Te heran Kid" brengt de „Salp" tal rijke andere luxe ledersoorten, welke allen uitblinken door soe pelheid, kleur en distinctie, Cipro Kid, Capretti Capri, Capretti Amalfi etc. Ook deze leersoorten liggen in complete collecties geëxposeerd in het magazijn der Spapens Leder handel N.V. Verder levert bovengenoemde firma nog het artikel „Castoro" van de Concerie Alta Italia uit Turijn, dit is een gekrompen Nu buck ledersoort welke in verschil lende modetinten voorradig is. Tevens zijn uit voorraad lever baar rundleder, lakkleder, split- suède etc., zodat een bezoek aan deze nieuwe zaak zeer zeker in teressant zal zijn. Bovendien staan de vertegenwoordigers van de Spapens Lederhandel ten alle tijde ter beschikking van. de H.H. Schoenfabrikanten om deze tal rijke overledersoorten aan hen te tonen en hen tevens van advies te dienen. Wij wensen Spapens Leder handel N.V. in het nieuwe be drijf gaarne alle sukses toe. 3) Mocht u een dezer dagen het plan opvatten op de boot of in het vliegtuig te stappen om in het zuid- amerikaanse Andesgebergte op zoek te gaan naar het duurste pelsdier ter wereld, de chinchilla, dan moe ten wij u dat overigens prettige uit stapje om twee redenen afraden. Primo: u zult in het hele Andesge bergte geen enkele in het wild le vende chinchilla meer aantreffen; secundo: waarom zult u in Zuid- Amerika gaan zoeken wat u ook in Waalwijk kunt vinden. Deze beide redenen behoeven wellicht een na dere uitleg. AFSLACHTING. De chinchilla, wiens deftige naam „chinchilla laniger" luidt, is een knaagdiertje dat in de verte iets heeft van een konijn, doch veel ge- drongener van bouw is en ook ver der nog wel een aantal afwijkingen vertoont met de grappige bewoner van onze zandgronden. Het is een bijzonder zachtaardig beestje, dat er niet aan denkt u de vinger af te bijten zoals zijn kostbare pelsbroe der, de venijnige nerz. Vroeger kwam de chinchilla in zeer grote getalen voor in Chili. Ze huppelden daar bij miljoenen rond en geen mens die bevroedde dat het beestje zo'n vederlichte en warme pels had en het diertje zelf deed zijn mond natuurlijk niet open. Op een voor de chinchillas kwade dag evenwel kwamen de Indianen achter de voortreffelijke kwaliteiten van de chinchilla-pels: licht als een pluisje en zeer warm. Daarmee begon een ongebreidelde en zinneloze uitroei ingsslag tegen de chinchilla. Bij duizenden werden de beestjes door de onnadenkende Indianen gevan gen en om hals gebracht. Het eind van het liedje was, dat er op een gegeven ogenblik nergens in het Andesgebergte nog een chinchilla te bespeuren was. De chinchilla was dezelfde weg gegaan als de buffalo in het noorden, die ook ten offer was gevallen aan een onzin nige afslachting. Althans dat dacht men, totdat op zekere dag een ge leerde na vele en langdurige onder zoekingen nog zeven paren chin chillas aantrof. En deze zeven „on derduikers" zijn het begin gewor den van de chinchilla-fokkerij en de oorzaak ook van de vele begerj- ge blikken van vrouwen met puis sant rijke echtgenoten. De chin chilla-fokkerij in Amerika concen treert zich in een „suburb" (voor stad) van Los Angelos, waar in 1923 de eerste chinchilla-farm ter wereld van start ging. Thans is deze farm uitgegroeid tot een zeer voornaam miljoenenbedrijf dat onder leiding staat van de heer W. Parker. Zelfs op de noteringen van Wallstreet komen de waarden voor van de pel zen van deze farm. In 1951 bedroeg de prijs van een paar chinchillas 2000.de pels stond genoteerd voor 100.De prijs van een chinchilla-mantel wordt pas „af schrikwekkend", als men weet dat er voor één jas ongeveer 200 pels jes nodig zijn. AARDIGHEID. B/laar hoe is dit lieve dure beest nu in Waalwijk verzeild geraakt? Zuiver toeval natuurlijk, zoals zo veel opzienbarende dingen aan lou ter toeval te wijten zijn. Maar als dhr D. J, F. Roxs geen comman dant van de Nederlandse lucht macht in Amerika was geweest, zou waarschijnlijk nooit een chinchilla een voet binnen Waalwijk gezet hebben. Dhr Roxs was namelijk (ook weer door toeval) in de gele genheid een kijkje te nemen op de grote chinchilla-farm van de heer Parker te Los Angelos, en hij had er direkt zoveel aardigheid in dat hij- er veel voor voelde om een paar van deze diertjes mee naar Neder land te nemen. Amerikanen pakken alles echter veel groter aan, en de heer Parker vroeg dan ook meteen of hij er niet voor voelde om repre sentant te worden van de „Interna tional Chinchilla Headquarters" en om als zodanig te trachten het fok ken van chinchillas in België, Ne derland en Luxemburg te stimule ren. Zijn aanvankelijke bezwaren je kunt nu wel een hele stal vol van de mooie, kostbare dieren heb ben, maar aan wie raak je zo'n jas kwijt? werden met Amerikaanse blijmoedigheid weggewuifd en zo kon het dan gebeuren dat de heer Roxs enkele dagen geleden per vliegtuig 11 paar chinchillas uit Los Angelos ontving. En daarmee start te dan tevens de „Eerste Nederland se Chinchilla-farm" onder leiding van de heren D. Roxs en P. Bak kers, en gevestigd Burgemeester Smeelelaan 43 te Waalwijk. WINSTGEVENDE HOBBY. Cen riskante onderneming zult u misschien zeggen, en die mening waren ook wij aanyankelijk toege daan, maar na een prettig bezoek aan deze farm zijn wij tot de con clusie gekomen dat het houden van chinchillas een bijzonder aardige enwinstgevende liefhebberij is. De chinchilla is niet alleen lief, maar ook een heel gemakkelijk te onderhouden diertje. Zijn voedsel bestaat uit droge vegetarische kost (hooi en gedroogde klaver), met 't gevolg dat u nooit grote hoeveel heden vlees-afval behoeft te kopen, dat. meestentijds een allesbehalve prettige geur verspreid. Het diertje is ook absoluut reukloos, zodat u het bij wijze van sur eken in de sa lon kunt houden. De pels van het diertje is zó dicht behaard, dat on gedierte het er niet uit kan houden. Geen narigheid dus! Hoewel de aankoopkosten mis schien hoog mogen lijken, behoeft u slechts een kleine berekening te maken en de bewijzen van een fan tastische rente liggen voor u. Laten we beginnen met het aan schaffen van één paartje. Deze kun nen drie maal per jaar werpen, waarbij het aantal varieert van één tot zes. Om alle risico te vermijden, nemen wij aan dat tenminste twee volledige koppels worden voortge bracht. Het tweede jaar is men dus in het bezit van drie paartjes. Met deze veiligheids-marge doorgere kend, bezit u na vijf jaren een to taal van 243 paartjes. Deze brengen dus tenminste voort, 243 maal vier is 972 diertjes. Het Amerikaanse financiële blad „Wall Street Journal" van 26 febr. 1952 gaf in zijn financiële verslag van de chinchilla-pefls een waarde van 100 dollar. Wij nemen aan dat dit bedrag in de toekomst, bij het uitbreiden van de chinchilla-markt, echter kan teruglopen tot laat men zeggen 50 dollar, hetgeen ongeveer 200 gulden zou zijn. Dit Kedrag aan houdende, met de voorgaande be rekening van het aantal diertjes, dan komt men tot de slotsom van 972 pelsjes maal 200.is een to taal-opbrengst van 194.000.—. Deelt u dit bedrag uit veiligheids oogpunt zo vaak u wilt, het eind bedrag zal voor een hobby nog steeds fantastisch blijven. De bedoeling van deze „Eerste Nederlandse Chinchilla-farm" is be langstelling te wekken voor 't fok ken van deze diertjes, niet alleen in eigen land, maar ook in België en Luxemburg. Uit verschillende delen van het land zijn al zeer en thousiaste reacties en aanvragen om levering van een of meerdere paren chinchillas gekomen. Gaat u daarom eens kijken daar aan de Smeelelaan. U bent van harte wel kom en misschien loopt u zó warm voor deze liefhebberij, dat u er ook toe over gaat. Er zit veel plezier en een boterham met heel veel erop in! Met deze chinchilla-farm is Waal wijk niet alleen een zeer interes sante nouveauté rijker geworden, doch ook een bedrijf van op de duur wellicht grote economische beteke nis. De heren Roxs en Bakkers wen sen wij alle sukses met hun verheu gend initiatief. Hartelijke huldiging van de neomist. Zondag j.l. is het voor de paro chianen van Haarsteeg een bijzon der feestelijke en gedenkwaardige dag geweest. Feestelijk was de dag omdat de Weleerw. Heer Fidelis Wout Pulles, Norbertijn, die op 5 augustus in de Abdij van Berne te Hees wijk de H. Priesterwijding ont ving, in de parochiekerk van zijn geboorteplaats zijn eerste plechtige H. Mis heeft opgedragen. Het kleine dorp heeft hier laten zien wat samenwerking vermag. Niets mankeerde aan de prachtige versiering, de organisatie was wer kelijk tot in de puntjes verzorgd en vele honderden uit de parochie wa ren getuige van dit schone feest. Alle rangen en standen hebben zonder uitzondering gewerkt om dit feest te doen slagen, en het weer dat in de morgenuren, vrij slecht was, verbeterde zodanig, dat de vie ring ongestoord kon plaats hebben. Voorafgegaan door een lange stoet, werd de neomist aan zijn ou derlijke woning afgehaald. Herau ten te paard, openden .de stoet; daarachter volgden een groot aantal bruidjes, bloemen met zich dra gend, vervolgens het Genoveva-gil- de, de Kajotsters en de leden van de sportclub van de Boerinnenbond. Dan volgde het feestcomité, daar achter bruidjes, versierde bogen met zich voerend, weer bruidjes die bloemen strooiden, gevolgd door de neomist met zijn ouaers en verdere familie; herauten te paard sloten de stoet. De jonge priester, die door een haag van bruidjes de kerk bin nenschreed, werd bij het H. Misof fer geassisteerd door de Weleerw. Heren v. Beijnen en v. Beurden, resp. als diaken en subdiaken; het parochiële zangkoor zong de vier stemmige mis „St. Caroli Barro- maei" van M. Filke, welk koor na de H. Mis de priestercantate v£n J. Haagh zeer verdienstelijk ten geho re bracht. De Zeereerw. Heer Pastoor Serra- rens hield de feestpredikatie, waar in hij, na de neomist eerbiedig hul de te hebben gebracht voor zijn uit verkiezing, de hoge waardigheid van het H. Priesterschap toelichtte en de voornaamste taak van de priester beschouwde: God te bren gen naar de mensen en de mensen naar God. Hij gaf uiting aan zijn vreugde over zulk een prachtig ge slaagde priesterhulde. Hij feliciteer de de neomist, zijn ouders en fami lie en sprak de hoop uit dat er nog meerderen uit de parochie zouden volgen. Na afloop van de plechtige H. Mis werd de neomist door dezelfde stoet door de feestelijk versierde straat naar huis begeleid. Serenade en receptie. De harmonie „St. Caecilia", de mannenzangvereniging „Vrienden kring" en het dameskoor „Levens vreugd" brachten 's middags om streeks één uur de jonge priester een klinkende serenade. Na enkele pittige marsen, door de harmonie ten gehore gebracht, voerde ëen aantal meisjes uit de naaste omge ving enkele aardige reidansen uit, in een op rijm gesteld gedicht ver tolkte de jongejuffrouw Carla Buis de dank en het medeleven van de naaste buren. Nadat door de beide zangkoren enkele nummers warén gezongen, nam de voorzitter van 't feestcomité, de heer P. Buis, het woord, die de neomist namens de hele parochie gelukwenste met het niet genoeg te waarderen voorrecht dat God hem geschonken heeft, om Hem als priester te mogen dienen. Wij zijn er, aldus spr., jarenlang ge tuige van geweest hoe u met ener gie en standvastigheid 't grote doel hebt nagestreefd. En nu u dan zo ver zijt gekomen vandaag in uw ge boorteplaats uw eerste H. Mis te mogen opdragen, verheugen wij ons allen daarover. In zijn gelukwens betrok spreker ook de ouders van de neomist en zijn verdere familie, voor wie hij het de gelukkigste dag van hun le ven noemde. Spreker wilde 't niet alleen bij woorden laten en had de eer om van die vreugde en waar dering blijk te geven in de vorm van een blijvend cadeau. U gelieve in het cadeau, aldus spreker, te zien de uitdrukking van de eerbiedige hulde die de inwoners aan uw priesterlijke waardigheid brengen; als bewijs van onderlinge verbon denheid bood hij een prachtige schrijfmachine aan. Hij sprak ver der de hoop uit dat dit practisch meubel hem nog vaak, waar ter wereld hij zich ook zou bevinden, aan Haarsteeg zou doen herinne ren. Diep ontroerd door de overweldi gende belangstelling hem bereid, sprak na afloop van de huldigings- bijeenkomst de jonge priester een dankwoord. Hij dankte allereerst God, die hem voor de uitoefening van het priesterlijke ambt had uit verkoren, vervolgens bracht hij dank aan de parochianen, zijn vele vrienden en kennissen, die altijd zoveel belangstelling voor hem en zijn studie hadden getoond. Vervol gens dankte hij de hele Haarsteegse gemeenschap voor het prachtige cadeau dat hem werd aangeboden. Hij beloofde dat hij in zijn gebed de inwoners niet zou vergeten en zegde toe dat hij bij het gebruik van de schrijfmachine steeds een aangename herinnering aan de schenkers daarvan zou bewaren. Aan het slot gaf hij allen zijn priesterlijke zegen. Van de gelegen heid tot feliciteren, die hierna werd geboden, werd een druk gebruik gemaakt. Gedurende ruim ander half uur kwam er een onafgebroken file van belangstellenden, waaron der wij opmerkten vele geestelijken uit de naaste omgeving, afgevaar digden van verschillende verenigin gen en organisaties, en verder vele vooraanstaanden uit de gehele ge meente. Een plechtig Lof, waarbij de kerk weer tot in de uiterste hoeken ge vuld was en dat door de neomist werd gecelebreerd, bracht het slot van deze voor de Weleerw. Heer Fidelis Wout Pulles onvergetelijke dag. Handboogsport. Op de banen van de handboog vereniging „De Wet's Zonen" had de sluiting plaats van de Langstraatse Bond van Hand boogschutterijen. Deze wedstrij den zijn op drie data gehouden, totaal 55 pijlen. De einduitslag is: Eerste zestallen klasse A. De Wet's Zonen 2110 punten; Victoria Elshout 2097 pt.; Clau dius Civilis, Haarsteeg 1963 p. Klasse B. EMM Baardwijk 1996 pt.; Con- stantia Drunen 1819 pt Klasse G. Ons Genoegen Herpt 1702 pt.; Van Knop tot Bloem Haarsteeg 1365 pt. 2e zestallen Klasse A. EMM Baardwijk 1679 pt.De Wet's Zonen Drunen 1434 pt.; Claudius Civ. Haarsteeg 1121 p. Klasse B. Victoria Elshout 1474 pt.;Con- stantia Drunen 1931 p. Personeel korpsbaan. Fr. v. Liempt 43 pt.; Joh. van Drunen 43 pt.; B. Pullens 42 p.; W. van Sprang 4\ p. Vrije baan: Jo de Gouw 47 p.; A. van Herpt 46 p.; F. v. Liempt 46 pt.; Joh. van Drunen 5x9; J. Smjts 4x8; A. van Lochten 4 x 7; J. v. Drunen 3x1. Hoogste schutter over alle pij len Fr. van Liempt. R.K. Gezinszorg. Meisjes uit onze parochie, die een cursus willen volgen voor gezinsverzorgster, kunnen zich opgeven bij het Internaat R.K. Gezinszorg, Lange Nieuwstraat lo8 Tilburg. Benoeming. In de onlangs ingestelde pro vinciale Brabantse Deltacommis sie is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant alsnog be noemd tot lid de Heer Ir J. J. W ellen, secretaris van de N.C.B. te Tilburg. Gevaarlijk kruispunt te Ooster- houit in de weg naar Dongen* In de weg van Dongen naar Oosterhout bevindt zich bij „het gele huis' onder Oosterhout een zeer onoverzichtelijk kruispunt, zo meldt de A.N.W.B. De Bond vreest dat uit deze gevaarlijke si tuatie gmakkelijk ernstige onge vallen kunnen voortvloeien en heeft de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant dan ook voorgesteld het kruispunt aan te wijzen tot voorrangskruispunt. Een nieuw materiaal op de (boerderij. Niet spoedig verovert nieuw materiaal een plaats in hoeve en tuinderij. Men stelt daar hoge eisen aan alle gebruiksvoorwer pen en houdt zich het liefst zo lang mogelijk aan wat in het ver leden deugdelijk bleek te zijn. Zodra in het huis van de bur ger een materiaal voldoet, komt het langzamerhand ook op de boerderij. Nu echter maakt een nieuwe stof, uitzondering op de regel. Zodra het op de markt ver scheen, nam de boer het in ge bruik. De stof, waar op gedoeld wordt is schuimrubber. Voor hen, wier dagelijks werk ligt in het door stage arbeid en toegewijde zorg op akkers en in boomgaarden voortbrengen van landbouwprodukten is het wel licht interessant te weten, dat deze stof uit een natuurprodukt word voortgebracht, door een zelfde arbeid van hen, die in de rubber-„bongerds" werkzaam zijn. Uit latex, de rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek het schuimrubber gefabriceerd, dat al veel toepassing gevonden heeft voor matrassen en in de meubel industrie voor het stofferen van stoelen. Nu ziet men het op de stalen zitbanken van - tractoren en de andere moderne landbouwmachi nes. Ook op de banken van de houten wagen en in de gareel kussens en andere tuigage van het paard. Het komt op de boerderij goed tot zijn recht, omdat het onver slijtbaar, licht en verend is. Vooral bij het werk op een stalen zitbank bewijst het voor treffelijke diensten. Nu bleek, dat het voldoet, zal het gebruik van dit materiaal in land- en tuinbouw nog ruimere toepassing vinden.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2