N w. BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langsiraatse Courant OaK&afr Öiiz 6 H W.O-ucLuc^em 600 jaar oud maar toch nog jong il±ül lbt±ii MAANDAG 20 AUG. 1956 76e JAARGANG No. 65 Hoe belangrijk is hst Midden-Oosten voor het Westen? (Ontloop die pijn jvan brandend maagzuur. Neem Bennies! Festiviteiten van 27 augustus t/m 1 september Buitenband Binnenland Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur Dit blad JAN TIELEN verschijnt 2x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' (van onze correspondent) De olie uit het midden-oosten levert een belangrijk deel van de beweegkracht in deze eeuw van machines. Er is een groot afzet gebied voor deze olie in west- Europa en de Verenigde Staten en zij is de bron van welvaart Voor de olie-producerende arabi sche landen en Perzië. De olie-industrie in het midden oosten zou niet kunnen bestaan zonder samenwerking met de westerse landen, die het door hun technische kennis en door leve ring van de installaties mogelijk maken, dat de olie op de wereld markt te koop wordt aangeboden. De landen uit het midden-oos ten profiteren niet alleen finan- ciëel van deze samenwerking met het westen. De olie-industrie ver schaft regelmatig en goed betaald werk aan grote troepen van de bevolking en zorgt voor behui zing, scholen, ziekenhuizen e.d. voor haar arbeiders. Onmiddellijk ingrijpen beloofd. raël zoveel wapenen en vliegtui- gen leverden, dat dit toen, vol gens de mening van militaire des kundigen, de balans deed door slaan ten gunste van Israël tegen de arabische militaire macht. Zij bieden technische hulp en scho ling aan. Zij komen met voorde lige handelsvoorwaarden. Kort om, zij bieden bijna alles aan be halve de tastbare welvaart, die de landen van het midden-oosten hebben verkregen door het wes ten van olie te' voorzien. Angst om 't hart. en Britten het niet altijd eens over toe te passen methodes en er is zeer zeker concurrentie tussen de oliemaatschappijen onderling. In brede lijnen is hun politiek ten aanzien van het midden-oosten echter dezelfde. Alleen door be vordering van de welvaart en ontwikkeling van de bevolking is het mogelijk de communistische dreiging het hoofd te bieden en zo de vrede en de economische stabiliteit in dit gebied te verze- keren, i Ook nabuurstaten profiteren. I ij een eventuele oorlog zou de welvaart van het midden-oos ten gebouwd als zij immers is op de wetenschappelijke exploi tatie van zijn oliebronnen met één slag vernietigd worden. Voor het westen zou gebrek aan deze olie een grote strop betekenen, doch voor het midden-oosten zou het een ramp zijn. Vandaar dat de Britse en Ame rikaanse politiek ten aanzien van de arabische wereld er voor alles op gericht is om de vrede in dit gebied te bewaren. Met dit doel voor ogen ver klaarden Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk in mei 1950 dat zij, hetzij binnen of buiten de Verenigde Naties om, elke schen ding van de grenzen tussen Israël en zijn arabische buren zouden trachten te voorkomen en dat zij, wanneer één van, de landen van het midden-oosten het slachtoffer van agressie zou worden, onmid dellijk zouden ingrijpen. Het pact van Bagdad bv. is in het leven geroepen om de vrede te waarborgen en de levensstan daard van de mohammedaanse bevolking op te voeren. De Russische bedreiging. 1 elukkig moeten de landen van het midden-oosten als één geheel hoewel hun partners Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! soms de vrees om het hart slaat, wanneer ze zien welk een grote omvang de handel van sommige van deze landen met Rusland aanneemt -niets van het com munisme hebben. Dit is begrijpe lijk, daar het politiek en moreel in regelrechte tegenstelling is met de leer van de Islam. Engeland en de Verenigde Staten zijn de twee landen, die hoofdzakelijk bij de productie en het op de markt brengen van de olie betrokken zijn. Vaak wordt het voorgesteld alsof er een hef tige concurrentie tussen deze twee landen bestaat. Het geschil, dat zich enige tijd geleden met betrekking tot de Buraimi-oasen voordeed, wordt als een voorbeeld aangehaald van Engeland's streven om oliebron nen te exploiteren in een gebied in het midden-oosten, waar de Amerikaanse maatschappij Aram- co haar belangen heeft. In Burai- mi zijn echter nog noot oliebron nen in de grond ontdekt en het is zeer twijfelachtig of men ze ooit zal vinden. Natuurlijk zijn de Amerikanen -I et pact van Bagdad vormt n bolwerk tegen de communistische bedreiging. Het communisme is aantrekkelijk voor onontwikkelde mensen, die armoede en honger lijden. Vandaar dat de commu nistische politiek er op gericht is om verwarring te stichten en de welvaart te ondermijnen. Wan neer de westerse olie-maatschap- pijen hun werk in de arabische landen zouden neerleggen, zou dit een financiëel debacle voor de arabische landen betekenen en deze tot een vruchtbare voedings bodem voor het communisme ma ken. Rusland is het niet om de olie te doen. Het heeft zelf rijke olie bronnen in Roemenië en andere oosteuropese en aziatische landen en de meeste landen achter het ijzeren gordijn voeren eerder olie uit dan in. I Zoals bekend, heeft Sowjet Rusland grote hoeveelheden olie naar Israël geëxporteerd, daar 't voor dit land door de arabische blokkade onmogelijk is zijn olie uit de naburige staten te betrek ken. Rusland heeft dus niet het min ste belang bij een welvarend mid den-oosten. Het wil alleen de communistische macht uitbreiden en die van het westen beknotten. Om dit te bereiken, bieden de sowjets wapens aan de arabische landen aan ,en rekenen er waar schijnlijk op, dat de Arabieren vergeten hebben, dat Rusland en Tsjechoslowakije in 1948 aan Is- iet alleen de landen, waarin zich de oliebronnen bevinden, profiteren van de export van de olie naar het westen. Ook de na- buurstaten, zoals Syrië en Egyp te, plukken de vruchten van de exploitatie van deze bronnen. Syrië krijgt b.v. krachtens de nieuwe pijpleiding-overeenkomst, acht miljoen pond sterling per jaar als olie „doorvoerland", ter- wijl Egypte aanzienlijke inkom- 1 sten betrekt uit het vervoer van de olie in tankschepen door het Suezkanaal. Ongeveer de helft van de olie, die voor het westen bestemd is, komt via deze water weg. Hoe belangrijk deze doorvoer is, blijkt uit het feit, dat in 1955 de zes voornaamste westeuropese landen tezamen ongeveer 93 mil joen ton ruwe olie importeerden, waarvan negen tiende deel uit het midden-oosten kwam. Van dit totaal leverde Kuwait 35 miljoen ton, Irak 29 miljoen, Saoedi Ara- bië 11 miljoen, Iran twee miljoen en de kleinere landen aan de Per zische Golf vier miljoen. En de westerse vraag naar olie uit het midden-oosten neemt nog steeds toe. De Verenigde Staten impor teerden in 1955: 15 miljoen ton uit het piidden-oosten en men schat, dat hun jaarlijkse behoefte in 1975 het fantastische cijfer van 150 miljoen ton zal bereiken. Het midden-oostien staat en valt met de productie en uitvoer van zijn olie. In Perzië heeft men dit aan den lijve gevoeld toen door toedoen van Mossadeq de olieraffinaderij en in Abadan wer den gesloten. Men weet dat sa menwerking niet 't westen nood zakelijk is en dete samenwerking zal hopelijk de oorlogsdreiging, die boven dit gebied hangt, kun nen afwenden. (Nadruk verboden) mogelijk is, zolang onze activiteit aanhoudt, ben ik bereid de ope raties van mijn mensen te schor sen, in afwachting van een over eenkomstige daad van Engeland opdat de eisen van de Griekse Cyprioten, zoals zij zijn uiteen gezet door aartsbisschop Maka rios, kunnen worden ingewilligd", aldus de verklaring. Gouverneur sir John Harding heeft onmiddellijk een conferentie met zijn voornaamste adviseurs bijeengeroepen teneinde de inhoud van het vlugschrift te bespreken. Verkeer in West-Duitslamd Aantal doden neemt toe. Uit cijfers, in Bonn gepubli ceerd, blijkt dat het aantal ver keersongelukken op de wegen in West-Duitsland toeneemt en dat alleen al in juni 10/"9 personen bij deze ongelukken om het leven kwamen. Bij de 38.334 ongevallen in juni werden 35.614 mensen gewond. In de eerste helft van dit jaar kwamen 6,5 percent meer mensen om het leven dan in dezelfde pe riode van 1955. Het aantal gewonden steeg in de eerste helft van 1956, verge leken met de overeenkomstige periode in 1955, met 5,7 percent. Ontploffing in café - 14 doden. Een ontploffing in een café te Grand Junction, in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft aan 14 personen het leven gekost, ter wijl een dertigtal werd gewond. De oorzaak van de ontploffing is waarschijnlijk een lek in de gasleiding. Lift met 50 man viel 100 meter in Belgische mijn. I In de kolenmijn Wérister te Romsée, 15 km beoosten Luik, is donderdagmiddag om even na 3 uur een liftkooi met 50 mijnwer kers, onder wie enkele Italianen, tussen de verdiepingen 400 en 500 losgeschoten. De steunklampen werkten on middellijk en hielden de omlaag suizende lift na een val van 100 meter in bedwang. De val verliep echter met schokken. Vijftien mijnwerkers werden met verwon dingen naar een ziekenhuis ge bracht. Op twee na, die been fracturen opliepen, konden zij korte tijd later weer naar huis gaan. De meesten liepen een lich te hersenschudding op. Kolen komende winter vijftig cent duurder. Het is zeer waarschijnlijk, dat de kolen de komende winter veer tig a 50 cent per mud duurder zullen zijn. Aldus een mededeling van het Consumentencontactor gaan, waarvan o.a. de Vakcen- tralen deel uitmaken. In het aanstaande stookseizoen zullen niet steeds de gewenste soorten brandstoffen verkrijgbaar zijn. In toenemende mate moeten brandstoffen worden geïmpor teerd, zodat op hogere prijzen moet worden gerekend. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER". Beide auto's staan hier rechts op de weg, maar toch is er een fout gemaakt. Het is namelijk verbo den, een voertuig zo stil te laten staan, dat de vrijheid van het ver keer meer dan nodig wordt be lemmerd. Dit schijnt de bestuur- BIJZONDERE GEBEURTENIS IN DE SCHOENENWERELD. De schoenwinkels in Amsterdam en Rotterdam der bekende firma „Huf" zijn overgenomen door de niet minder bekende schoenenfirma Hogenbosch. der van auto A, die hier zo ge zellig keuvelend uit zijn wagen stapt, helemaal te vergeten. Het was een kleine moeite geweest de auto een eindje verderop te par keren. WESTDUITSE COMMUNISTEN BUITEN DE WET GESTELD. De communisten zijn uit 't open bare leven in West-Duitsland ge bannen door een uitspraak van het federale hoge gerechtshof van Karlsruhe, dat de partij en al haar mantelorganisaties buiten de wet plaatst. Alle eigendommen van de CP West-Duitsland zijn in beslag geno men. Alle zetels, die zij bezetten in de openbare staatsorganen van de federale hoofdstad Bonn en de „Lander" moeten zij opgeven. Dat zijn een senaatszetel in B.onn en zes parlementszetels in de „Lander" Nedersaksen (twee) en Bremen (vier). De communistische jeugd organisatie FDJ js ontbonden en de 13 dagbladen en vier tijdschriften, die in West-Duitsland verschenen, zijn opgeheven. Een kleine zestig Westduitse communistische leiders zijn gearresteerd. Partijleider Max Reimann is al jaren geleden naar Oost-Duitsland gevlucht. SUEZ-CONFERENTIE BEGON RUSTIG. Donderdag zijn te Londen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van 22 landen bijeengekomen om te be raadslagen over hetgeen er gedaan moet worden, nu Egypte het Suez kanaal heeft genationaliseerd. Er heerste een welwillende sfeer op de vergadering en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd werd vrijwel eenstemmig tot permanent voorzitter van de con ferentie gekozen. De Russische mi nister Sjepilof verraste in zijn rede voering de afgevaardigden door een opvallend gematigde toon. Hij zei- de dat de Sovjet-Unie de conferen tie niet zou tegenwerken, omdat al het mogelijke moet worden gedaan om tot overeenstemming te komen. De hele arabische wereld staakte die dag uit protest tegen de Suez- conferentie. STEVENSON EN KEFAUVER STEMBUSLEIDERS. De Amerikaanse democratische partij gaat de strijd om het presi dentschap in, onder aanvoering van Stevenson en Kefauver. De een is kandidaat voor het presidentschap, de ander voor het vice-presiaent- schap. De conventie van Chicago heeft met deze keuze haar taak vol bracht. EOKA wil bestand op Cyprus. In een vlugschrift te Cyprus, dat van de verzetsbeweging Eo- ka afkomstig heet te zijn, wordt gezegd, dat deze beweging een bestand heeft afgekondigd om verder bloedvergieten te voorko men. Het geschrift is ondertekend met Dighenis, de leider van Eoka. De eerste officiële reactie was, dat het document echt was. De „Eoka" begon zijn actie tegen de Britten op 1 april 1955. Vijftig Britten hebben sindsdien het Ie ven gelaten. Sinds begin juli j.l. zijn 22 Griekse Cyprioten ver moord. „Als onze tegenstanders op recht zijn in hun verklaringen, dat een oplossing van het geschil on BEATRIX EN IRENE NAAR GRIEKENLAND OP VAKANTIE. De Griekse koninklijke familie heeft, evenals 2 jaar geleden, een groot aantal vorstelijke personen uit Europa uitgenodigd voor een vakantieverblijf in Griekenland. De gasten zullen in deze vakantieweek van 19 tot 27 augustus voorname lijk op het eiland Korfoe verblij ven. Ditmaal zullen alleen de oud ste twee prinsessen van de Neder landse koninklijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij wor den door prins Bernhard naar Ve netië begeleid, waar zij zich zater dagmiddag hebben ingescheept. De prins zou daarna naar Soestdijk te rugkeren. BREED KABINET BUITEN FRACTIES OM? Informateur Lieftinck gaat on derzoeken of het toch nog mogelijk is een kabinet te vormen, waarin de leden van de Partij van de Ar beid, van de Katholieke Volkspar tij, van de beide protestantse par tijen en misschien zelfs een liberaal zitting hebben. Hij zal een andere methode beproeven dan tot nu toe en heeft daartoe van de vorstin een nieuwe opdracht gekregen. Prof. Lieftinck; had eerder in da week vastgesteld dat de tegenstel lingen tussen KVP en PvdA over de bezitsvorming onoverbrugbaar wa ren. Dlat bleek uit de houding van de katholieke en socialistische frac ties, die voortdurend waren geraad pleegd. De informateur wil de frac ties er nu zoveel mogelijk buiten houden. Hij is van plan zonder meer katholieken en socialisten te zoe ken, die bereid zijn met elkaar in een kabinet te gaan zitten. Profes sor Lieftinck hoopt op die manier de tegenstelling tussen de fracties over de bezitsvorming te omzeilen en te voorkomen, dat of de KVP óf de PvdA volledig zou worden uit gerangeerd. I aar de nu afgedamde Maas tot 1904 in de Waal stroomde, liggen drie twee-stromensterkten, wier bouw nog duidelijke taal spreekt over de woelige dagen van weleer, toen de verhouding tussen Holland, Brabant en Gelre heel wat minder vreedzaam was dan thans. Oog in oog liggen hier Loevestein op het uiterste puntje van Gelderland, Gorkum op het Hollandse en Woudrichem als de poortwachter van Brabant. Het stille water van de rivieren heeft hier heel wat wapengekletter ge hoord en vele bloedige taferelen aanschouwd. Van deze drie sterkten in het hart van het land is Woudrichem of Woerkum, zoals de inwoners hun stadje noemen, verreweg de oudste en als nederzetting veel ouder ook dan zeshonderd jaar. Want als „Walderinghem" wordt het al omstreeks het jaar ip00 vermeld en als „Waldrichem in het jaar 1178. Waarschijnlijk be zat een zekere W^aldric hier al in de tiende eeuw land en is de plaats naar hem genoemd. Het dorp van boeren en vissers kreeg pas betekenis foen de Maas om streeks 1300 een andere bedding koos. Het werd daardoor een bij zonder geschikt punt van. het hef fen van tol en het drijven van handel. In een oorkonde van 17 sep tember 1356 verleende Willem V, Heer van Altena, Woudrichem een hele reeks rechten en vrijhe den en dit jaar zal de stad Wou drichem het verlenen van deze rechten en vrijheden op feestelijke wijze herdenken. Feest dus in Woudrichem! En terecht, want hoevele malen in de loop der geschiedenis is deze trot se vesting niet ten prooi gevallen aan oorlogsgeweld, platgebrand en vernietigd. Ook de laatste oor log is niet ongemerkt aan Wou drichem voorbij gegaan. De oude molen uit 1662 werd door de Duit se vandalen opgeblazen en de to ren ontkwam slechts op het nip pertje aan dat lot. Maar telken male is de stad trots uit puin en as herrezen. Bij Koninklijk Besluit van 27 mei 1955 is Woudrichem als vesting opgeheven, maar dit besluit kon toch niets aan het ka rakter van de stand veranderen. De prachtige wallen en de muur langs de rivier met de waterpoort maken Woudrichem tot één van de mooist bewaarde vestingen van ons land. Feest dus over de eerbiedwaar dige ouderdom en de onverwoest bare vitaliteit van de stad, maar feest anderzijds ook over de jeugd van Woudrichem. Want het mag dan zo zijn dat in de vele monu menten en in de sfeer rond deze historische plaats de tijd is stil blijven staan en men geneigd is zich voortdurend over te geven aan mijmeringen en bespiegelin gen over de dagen van zoveel eeuwen her, het leven bruist in •Woudrichem. De voorvaderen hebben ook niet stil gezeten en daaraan is het te danken dat Woudrichem nu feest kan vieren. Met bewondering en eerbied voor wat de voorvaderen heb ben nagelaten verstaat men in Woudrichem toch de eisen van deze tijd. Naast het restaureren van de schoonste monumenten wijdt men alle aandacht aan sa neringsplannen. „Binnen de wal len", die eeuwenlang de mensen veel te nauw op elkaar persten, worden krotten opgeruimd, maar tevens oude gevels liefdevol en deskundig in volle luister her steld. „Buiten de wallen" verrijst in het west een nieuwe woonwijk en komt in het oosten, aan de Maas, een ideaal industrieterrein tot stand, waar o.a. een scheeps werf zal zorgen voor nieuwe be drijvigheid. De ouderdom van Woudrichem is eerbiedwaardig, haar jeugd be wonderenswaardig AANTREKKELIJKE FEESTELIJKHEDEN. De verjaardag van Woudri chem zal worden gevierd met aantrekkelijke feestelijkheden, welke zullen plaats vinden in de week van 27 augustus t/m 1 sep tember a.s. De gehele vesting zal dan voor alle verkeer worden af gesloten en tegen betaling van een bedrag van f 0.25 toeganke lijk zijn. Tijdens deze feestelijk heden zal de gehele vesting (grachten, wallen, monumentale panden en straten) worden ver licht en versierd met materiaal van de gemeente Hilversum. Er zullen iedere avond muziek verenigingen concerteren, gym nastiek en brandweerdemonstra ties zullen plaats vinden, evenals volks- en kinderspelen. Geduren de een week zal er 'een kermis met vele aantrekkelijke attracties zijn. Als bijzonder historisch eve nement zal een vloot op een on bekend tijdstip des avonds een (vreedzame) overval op dé feest vierende vesting uitvoeren. De festiviteiten zullen aanvan gen met een openbare vergade ring van de gemeenteraad op 27 augustus des morgens om 11 uur, waarna een défilé van alle plaat selijke verenigingen zal plaats hebben. De festiviteiten zullen onder meer worden besloten met een groot vuurwerk bij de rivier.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5