PLUIMVEE Voor de Vrouw KLEINE ZAKEN Sneetjes en Slaatjes. Veiling van inboedel Notaris H. J. G, M. Peters inboedel 1 Snelweger Molenschot diverse sehoenfournituren en gereedschappen enige kinderrijwielen en onderdelen. 2xEXTRA 55 65 75 65 18 29 19 20 24 29 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 10 Havermout, 500 gramvoor 32 ct Ontbijtkoek, Spar, grote van 66 voor 58 ct Ontbijtkoek, Spar, flinke van 50 voor 44 ct Tandpasta, Spar, grote tubevan 70 voor 59 ct Zomermeiange, Spar, 200 gr. van 64 voor 56 ct Lever gelardeerd, 100 gram van 62 voor 55 ct Lunohworst, 100 gram. van 33 voor 34 ct pakjes MARGARINE, Spar, met altijd 10% korting 1 pak SPECULAAS van 100 voor 90 ct en toch 10% korting Bij 2 Bij 1 p. CUSTARD, Spar, a 55 ct en 10% korting 1 flesje extra PUDDINGSAUS van 52 voor 45 ct en nog 10% korting in Sparzegels Ssst... ik weet nog iets: volgende week begint Kopen bij DE SPAR sparen-bij de koop ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD NATIONALE BREIMODELLEN- SHOW TE EDE. Rappe, vlugge vrouwenvingers kunnen eenvoudig niet buiten die praktische V D fournituren. Onze kleinvakafdeling biedt U alles op naai- en handwerkgebied in de befaamde V D kwaliteit. DEN BOSCH - EINDHOVEN w w TILBURG - HELMOND DEBMES Ik weet het geheim om GRATIS GULDENS te krijgen, werkelijk helemaal gratis: Sparzegels, Bij De Spar altijd dubbel voordeel: 10% korting en 100% kwaliteit. Bovendien alleen deze week (23-30 aug.) met toch 10% korting in Sparzegels: Prijswijzigingen voorbehouden de Spar-september-actie met enorme verrassingen. DE SPAR ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS Wanneer U bij de Denen te gast zou gaan zouden zij U zeker hun smorebrod voorzet ten. Smorebrod is een hartig taart je, een mooi opgemaakt taartje bovendien. Het bestaat uit dun ne sneetjes brood, ruimschoots voorzien van hartig belegsel. Van zulke heel dunne sneetjes met een dikke, feestelijk opge maakte belegging kunt U na tuurlijk ook hier genieten, al zult u 't niet dagelijks doen. Een warme maaltijd krijgt een heer lijk voorgerechtje, de middagbo terham wordt eens zo aanlokke lijk en een avondfeestje vindt 'n hartig besluit met deze sneetjes: Sardinesneetjes. 8 dunne sneetjes bruinbrood, 1 a 2 blikjes sardines, een hard gekookt ei, sla, radijsjes, boter of margarine. De sneetjes besmeren met bo ter of margarine. De sla en de radijsjes wassen en laten uitlek ken. De sardines laten uitlekken en het ei in plakjes snijden. Op ieder sneetje een blad sla leggen en schuin er over een sardine. Aan weerszijden van de staart een half radijsje zetten, aan de andere kant twee plakjes ei. Vleessneetjes. 8 dunne sneetjes witbrood, 50 75 g. (8 plakjes) gebraden var kens- of kalfsfricandeau, 'n hard gekookt ei, mayonaise (een to maat), boter of margarine. De sneetjes besmeren met bo ter of margarine en beleggen met het vlees. Het ei (en de tomaat) in plakjes snijden en op ieder sneetje twee plakjes, ei (en een plak tomaat) leggen. De sneet jes verder garneren met streep jes mayonaise. Kaassneetjes. 8 dunne sneetjes licht of don ker roggebrood, ongeveer 50 g. gesneden kaas, radijsjes, mayo naise, zo mogelijk peterseiie- groen, boter of margarine.. Het brood besmeren met bo ter of margarine en beleggen met de kaas. De radijs wassen en in schijfjes snijden. Op de kaas dakpansgewijs een rijtje radijs- schijfjes leggen. De sneetjes ver der garneren met rozetjes van mayonaise (en in ieder rozetje een stukje peterseliegroen druk ken). En nu we toch ons hart opha len aan goed-verzorgde hartige lekkernijen, kan er ook nog een heerlijk slaatje bij Vleesslaatje. Ongeveer 6 koude gekookte aardappelen, 1 flinke appel, een gaar gebraden kalfs- of varkens^ lapje van ongeveer 100 g., een plak ham van ongeveer 50 g., olie, azijn, zout, kropsla, sterkers of andijvie, slasaus of mayonaise. De appel schoonmaken en in kleine blokjes snijden. De aard appelen niet te klein snijden, het vlees en de ham snipperen. Al deze ingrediënten losjes dooreen mengen en op smaak brengen met olie, azijn en zout. De sla na enige tijd overdoen op een scho tel en garneren met slasaus of mayonaise. De sla, sterkers of andijvie wassen en zo nodig zeer klein gesneden rondom de sla leggen. De regenzomer heeft niet al leen veel schade toegebracht aan hetgewas, maar ook terdege aan ons pluimvee. Meer dan ooit is gebleken boe dringend nodig het is voor een goede buisvesting en uitloop zorg te dragen. De be wijzen liggen voor het grijpen. Bij sommige pluimveehouders is de leg gestadig doorgegaan; ziekten kwamen niet voor; het jonge goed groeide voorspoedig op en bij anderen was er maar éen woord voortreurig Moge het voor hen, die een treurige ervaring hebben opge daan, een aansporing zijn, nu spoedig afdoende maatregelen te nemen vóór de komende winter. Voor het grootste gedeelte heeft men het zelf in de hand. Kippen zweten niet. De vogels in het algemeen en dus ook onze hoenders, bezitten geen zweetklieren. Op deze wij ze kunnen de afgewerkte, giftige stoffen niet uit het lichaam ver wijderd worden. Voor het groot ste deel moet dus op een andere manier daarin voorzien worden en wel door de ademhaling. Het springt dus in het oog, hoe be langrijk voor de gezondheid van ons pluimvee het is, dat ze in hun nachthok vooral zo zuiver mogelijke lucht kunnen inade men. Zodra 'n hok niet voldoen de geventileerd is, komt er ge brek aan zuurstof en ontstaat er een overmaat van het hoogst schadelijke koolzuur. Wordt dat schadelijke gas niet voldoende afgevoerd, dan moet het maar weer voortdurend ingeademd worden en ook weer uitgeademd door de rustende dieren, zelfs gedurende een zeer lange win ternacht. Het bloed wordt door het hart sneller dan bij de zoogdieren naar alle delen van het hoender lichaam geperst en in zo'n on praktisch hok komt het met het giftige koolzuur beladen weer in de longen. Gaat alles goed, dan bevrijden de longen zich weer van het giftige gas door uitade ming en nieuwe zuurstof-rijke lucht wordt ingeademd en doet in het bloed haar gunstige wer king. Deze zelfde zuurstof ver oorzaakt met de uit het voeder gevormde aanwezige koolstof de lichaamswarmte, de verbranding, de omzetting dus van de voeding. Daarom is het zo noodzakelijk, dat aanvoer van zuurstofrijke lucht steeds mogelijk is. In drie of vier minuten passeert het bloed het gehele lichaam van de vogel en keert dan terug met 'n goed zuurstofgehalte of wel he iaden met afgewerkte, giftige stoffen in gasvormige toestand. Als nu de kip gedurende tien of meer uren van de vierentwintig zich in zulk een ongpnstige toe stand bevindt, kunnen de kwade gevolgen onmogelijk uitblijven. Bedenken we daarbij, dat de dieren met gevulde krop op stok zijn gegaan en dat het opgeno men voer gedurende de nacht verteerd moet worden, wat zal dan het gevolg zijn als er geen voldoende zuurstof aanwezig is om zich met de koolstoffen te verbinden Het kan niet anders of de voeding moet gebrekkig wezen, de dieren moeten ver zwakken en worden vatbaar voor allerlei ziekten. Aan de bovenzijde behoort dus altijd een goede, doeltreffende ventilatie aanwezig te zijn, vrij van tocht of onaangename trek king. Een geheel afsluiten van 't niet goed geventileerde nacht hok, zelfs met de toegangsschuif gesloten, is het verkeerdste wat er bedacht kan worden. Komen de naar frisse lucht snakkende dieren in de wintertijd dan des morgens naar buiten, dan is de overgang zeer schadelijk voor hun ademhalingsorganen en zullen ze beslist ziek worden. De toegangsschuif dus nooit des nachts sluiten, maar alles zo in richten, dat met een of ander tochtwerend scherm het binnen stromen van al te koude lucht, van wind, getemperd wordt. KIPPENVRIEND. Als wij niet wisten, dat het in verschillende andere landen pre cies even sterk is als bij ons, zou- denden wij het breien onze na tionale gewoonte willen noemen. Een gewoonte overigens, die nog stieeds in omvang toeneemt, want per hoofd van de bevolking ver breien wij nu meer wol dan voor de oorlog, wat waarlijk wel een bijzonderheid is in deze steeds meer op confectie overschake lende wereld. Blijkbaar is 't brei en voor de vrouw een bezigheid, die in onze tijd helpt rust en kalmte te hergeven na jachtige dagen in werkkring of huishou den. Opvallend is het trouwens ook dat het breien, dat zich tot in 't begin van deze eeuw hoofdzake lijk concentreerde op kousen en ondergoed, een zekere hoeveel heid schipperstruien en baby artikelen, zich in de loop van de laatste dertig jaren voor 'n zeer groot deel is gaan richten op bo venkleding voor alle leeftijds groepen van beide seksen. breien zich in enkele tientallen jaren zo volledig aan zijn ver scholen verleden heeft kunnen ontworstelen. Het kleurige fleurige schouw spel, waarvan wij in Ede getuige mochten zijn, doet het beste ver wachten voor onze Nederlandse vrouwen in de komende maan den. Zij zullen kunnen kiezen uit een enorm kleurengamma, voor het breien van alles wat hun hartje of dat van hun naasten, groot en klein, maar begeert. Wij zagen prachtige truien, zo wel grove als uiterst fijn gebrei de, effen, die hun charme ont leenden aan afwisseling van ste ken of ingezette stukken, ge streepte, die op fraaie wijze ver schillende kleuren combineer den, heel lange, wijde modellen; sweaters die een brede schouder lijn suggereerden door witte zig zaglijnen in donkerblauw, twin- sets, die in gelijke kleur of in fraaie combinaties van effen en strepen de draagster ten zeerste flatteerden, truien en vesten die aan de wintersport deden denken of aan de chique cocktailbar. Voor de kleintjes waren er Centimeter, voor huishoudelijk gebruik Directoire-elastiek, op kaarten van 5 meter, dubbel elastiek Zwaantjes haakgaren, in wit en écru, diverse no.'s Machinegaren, merk Vlag, wit en zwart in de nummers 36 - 40 - 50 - 60 Rijggaren, kluw a 20 gram. Onmisbaar voor iedere naaister. Brief spelden, met kwaliteit Nylon schaar, mag in geen naaidoos ontbreken 2.75 Naaidoosje, met praktische vakverdeling, donker Q QC en blank gelakt fc.uü Plastic vingerhoed, het ge makkelijkste en goedkoopste hulpje-in-de-huis- Ij houding Radeerwieltje, met duim, onmisbaar voor ieder die OC met patronen werkt 5 machinenaalden, QQ in plastic kokertje 200 spelden van prima Plastic speldendoos, met hol of bol deksel Mapje borduurnaalden, met en zonder punt 10 pc in mapje Plastic naaldenkoker, met naalden Breinaald „Eureka", in diverse dikten, 4 pc zonder knop v.an af te WAALWIJK, zal op DONDERDAG 30 AUGUSTUS a.s. des namiddags te 2 uur, ten verzoeke van oud-notaris Schaap alhier, in het pand GROTESTRAAT 211/213, alhier publiek verkopen: waaronder slaapkamerameu blement, ledikanten, kasten, eiken gebeeldhouwd buffet en gebeeldhouwde tafel, canapé met 2 fauteuils, kabinet, an tieke kruispootkast, klok, brandkast (135 bg 85), stalen brandvrije kast (210 bfj 140) lessenaar,traploper, badgeiser (Junkers), gasfornuis, diverse schilderstukken, lampen, stoe len en al hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Bezichtiging op de dag van de verkoping des voormiddags tussen 10 en 12 uur of na afspraak. Inlichtingen bfj genoemde notaris, Grotestraat 128a te Waalwijk, telefoon 3152. Betaling contant. WIJ HEBBEN tegen jeugdpuistjes en andere huidaandoeningen per tube f. 3. DroffUterg VAN AMELSVOORT op do Markt, Tol. 2286, Kaatahonral- Wegens reorganisatie TE KOOP AANGEBODEN: i i i.ii'iitT.1. j...:. "rMr~rtrac» Te bevragen: STATIONSSTRAAT 17: alhier Nr. 245. Damspullover. Een prachtige damespullover van slechts 400 gram wol. Vrij wel geheel in tricotsteek gebreid, zodat ook de minder ervaren breister dit model met sukses kan maken. De ontzagwekkende hoeveel heid breiwol, die ieder jaar door nijvere handen tot allerlei kle dingstukken wordt verwerkt, wordt voor een groot deel in mo dieuze banen geleid, via de brei- bocken, die de Nederlandse brei- wolfabrikanten vrijwel zonder uitzondering uitgeven en aan 't publiek beschikbaar stellen door tussenkomst van de breiwolhan- del. Het waren een zestigtal van deze modellen, die in natura aan een groot aantal detailhandela ren en pers werden getoond, ter wijl de overgebleven plaatsen door een dankbaar publiek wer den bezet. Deze modellen, geko zen uit de collecties van alle Ne derlandse breiwol-f abrikanten, werden getoond door Nederlands beste mannequins, onder leiding van Mevrouw de Vries-Bles. Men had hiervoor het prachtige Edese Openlucht-theater en theater Reehorst afgehuurd, dit laatste voor slecht weer. De show vond plaats ter gele genheid van de Edese Schapen dag, gedurende welke buiten de breimodellenshow, de jaarlijkse schapenmarkt, een ringrijderij (om een schaap een breiwed- strijd voor jongeren en 't vreug devol koekslaan volgens oude trant, met de knuppel op de drie poot om de aandacht vroegen. Bij het zien van de modellen vraagt men zich af hoe het mo gelijk is, dat een techniek als het leuke pakjes, truitjes, vestjes, rokjes, alles in een enorme ver scheidenheid. Ook voor de dames zelf waren er pakjes, een prach tig mantelpak en een paar deux- pièces, alles nauwelijks herinne rend aan de breinaalden van de nijvere huisvrouw. Als de collecties, waaruit hier dus anoniem een selectie werd getoond, gemiddeld op deze hoog- te staan, zal er deze winter weer een record hoeveelheid breiwer ken worden opgezet. Nr. 275, meisjesvest. Dit vlotte en handige meisjes- vest is van mouw tot mouw ge breid. De witte blokjes zijn in gerstekorrel in'gebreid. Er is slechts 300 gram crêpe wol voor nodig en de jongedame ziet er weer up-to-date uit.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 10