Verbijsterende armoede in volksdemocratieën BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstra Courant De avonturen van Bim en Bam DANSSCHOOL KEES VAN KOOTEN 76e JAARGANG No. 66 In Polen betaalt men voor een en voor een costuum f 550.- paar schoenen f 350.- 550 3 7 DE WERELD ROND Binnenland S3esit®saffsin&l VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE Eara HEI ZUIDEN Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" In „De Tijd" troffen wij onder staand artikel aan, dat, naar wij menen, toch wel de ogen moet ope nen van allen die nog ergens illu sies koesteren omtrent zegeningen van het communisme. Het blad schrijft dan: Het verzet in Polen en de broei ende sfeer in Tsjechoslowakije en in Hongarije hebben de aandacht weer eens op de volksdemocratieën gevestigd, waar het leven een „pa radijs" zou moeten zijn. De ware stand van zaken zullen wij voorlo pig nog wel niet vernemen, daar verschillende berichtgevingen el kaar tegenspreken. Wat vast staat, is de bloedige onderdrukking door een handjevol mensen, die hun huid in gevaar wisten, 't Is wel vreemd, dat deze mannen, die beweren in naam van het volk te regeren, tot dergelijke middelen hun toevlucht nemen iedere keer dat de wil van het volk op zulk een sprekende wij ze van hün wil verschilt, iedere keer dat het volk vraagt om op een andere wijze te worden geregeerd. En de oorzaak van dit verzet? Het is de armoe, de bittere armoe waar in het volk is gedompeld. En dan te moeten geloven, dat er zélfs in onze democratische landen mensen zijn, die aan de communisten de hand willen reiken, alsof het communis me, onder welke kleur het zich ook aan ons voordoet, niet altijd zichzelf blijft en iets anders zoekt dan de verwoesting van de levenswijze, de wijze van denken en van geloven, die de christelijke beschaving sinds twintig eeuwen zich heeft eigen ge maakt. Ook in Nederland zijn er nog die communist stemmen, omdat zij hopen dat het communisme de lonen zal verhogen, de toestand voor de arbeider zal verbeteren en dat het aan daklozen een huis zal aanbieden. Maar hun illusies zullen spoedig in rook vergaan wanneer zij de verklaringen lezen die Boelganin onlangs in het stadion van Lodz afgelegd. Wanneer wij een commu nistisch staatsbestuur zouden heb ben, wanneer de Nederlandse staat een satellietstaat zou zijn, dan zou de economie van het land spoedig door een gulzige partij zijn opge slokt ten gunste van Rusland, en dit betekent armoede en honger voor het volk, zoals in Polen, Tsjecho slowakije, Hongarije en Roemenië: vóór de oorlog welvarende landen. Het verzet in Posen heeft een venster opengeworpen op de grote nood van het Poolse volk. Het ver zet leert ons, dat na tien jaar com munistische economie het volk hon ger lijdt en in armoede is gedom peld. Het is slecht gekleed en de huisvesting is allerellendigst, soms tien of meer personen in één ver trek. Die arbeider bezit geen ander hulpmiddel om zich naar het werk te begeven dan de openbare ver voermiddelen en in vele gevallen is hij aangewezen op zijn eigen krachten; hij bezit geen fiets, brom fiets, scooter of lichte motor, want dit zijn kapitalistische middelen die de arbeider niet passen. Hij bezit geen enkel middel om de zon- en feestdagen volgens zijn eigen ver langen door te brengen. En dit is slechts een deel van het sociale beeld na tien jaar communisme, en dan te zeggen dat het een paradijs is. De ongeregeldheden zijn het ge volg van dit droevig beeld, van de slechte levensstandaard van 't volk dat in de grote steden is ondervoed en niet voldoende verdient om in zijn levensbehoeften te voorzien. De cijfers en de statistieken bewij zen de teruggang van het land dat eens de graanschuur van Europa werd genoemd. Vroeger kon Polen graan uitvoeren, thans moet het duizenden tonnen graan invoeren, omdat de landbouw plaats heeft moeten maken voor de zware in dustrie die in het vijfjarenplan past. Daarbij moet Polen aan Rusland af staan: een derde deel van zijn ko- lenopbrengst en 60 pet. van ziin zink, die voor 't land kostbare ruil middelen betekenen in het buiten land. Het verzet van het volk heeft echter geen enkel tastbaar resul taat opgeleverd, het volk heeft niets verkregen, zijn rechtmatige aan spraken zijn in bloed gesmoord en het moet voortgaan in armoede en in ontberingen te leven. Honderden arbeiders zijn gearresteerd en on der hen bevinden zich zeven pries ters, die ervan worden beschuldigd de ontevredenheid van het volk te hebben aangewakkerd. Zij werden aangehouden aan de uitgang van de kathedraal van Warschau bij ge legenheid van de recente officiële heropening. De priester die geen lid is van 't volksfront mag zich met niets an ders bezighouden dan met de ere- dienst. De gebeurtenissen van het dagelijks leven, hoezeer die ook in strijd mogen zijn met de moraal en met de meest elementaire mense lijke rechten, moet hij aan zich voorbij laten gaan. Wanneer hij ze in naam van God en van de Kerk zou veroordelen, doet hij aan poli tiek. Hij mag alleen een stilzwij gende getuige zijn van alle onrecht dat het volk wordt aangedaan. Al leen de priester die toegetreden is tot het volksfront, mag ongestraft aan politiek doen, maar hij pleegt de politiek van de partij. De gevangenneming van de zeven priesters bewijst ook dat de ont luistering van Stalin absoluut geen verandering heeft gebracht in het systeem; het is de veroordeling van een persoon, van zijn daden, doch niet van het systeem. De Kerk heeft van deze spectaculaire verandering en veroordeling niets te verwach ten. In de redevoering die de Russi sche premier Boelganin op 23 juli in het stadion van Lodz heeft uit gesproken, verklaarde hij o.a.: „dat de salarissen van fie arbeiders in Oost-Europa niet verhoogd kunnen worden. Zowel de Sovjet-Unie als de Pools volksdemocratie voldoen volledig aan de dagelijkse behoef ten van de arbeiders en van de ambtenaren. Wij kunnen aan de ar beiders niet alles geven waarop zij recht zouden hebben". Voor dege nen die niet willen geloven dat Rusland de landen in Oost-E'uropa regeert en dat de regering in de verschillende satellietstaten maar een marionettenregering zijn, zal 't nu toch wel duidelijk worden, dat de Sovjets zich met de interne aan gelegenheden van deze landen be moeien. Rusland beslist wat de arbeiders in Polen mogen verdienen en wat hun rechtmatig loon mag zijn, om dat de staat niet meer kan geven „daar hij grote sommen moet in vesteren in de zware industrie en in de verdediging van het land" (Boelganin). De arbeiders in Polen hebben niets verkregen, omdat een vreemd regeringshoofd zich hierte gen verzet. Dé tientallen doden en de honderden slachtoffers hebben hun leven tevergeefs gegeven, om dat Rusland de Poolse economie wenst te leiden. Aan de hand van enkele salaris sen en prijzen in Polen, die overi gens in bijna alle Oost-Europese communistische landen dezelfde zijn, kan de lezer zelf oordelen hoe de volksdemocratie het welzijn van het volk bevordert: Ifcisl!" li MAANDSALARISSEN IN POLEN: Onderdirecteur in een grote industrie f 400 Ingenieur in dezelfde industrie 350 tot 400 Arbeider in dezelfde industrie 250 Onderwijzer L.O. (de eerste vijf jaar) 125 tot 175 Onderwijzer L.O. (na vijf jaar) Onderwijzer U.L.O. eerste vijf jaar) Onderwijzer U.L.O. (na vijf jaar) Onderwijzer op een college of gymnasium: de eerste vijf jaar 175 de volgende vijf jaar f 190 na tien jaar 225 PRIJZEN VAN EERSTE LEVENS BEHOEFTEN IN POLEN: Een kilo witbrood f 1 Een kilo bevroren vlees ƒ15 Een kilo vers vlees 20 25 Een liter melk 2 Paar linnen schoenen 150 Paar leren schoenen voor kinderen 260 Paar leren schoenen voor volwassenen 350 Huishuur (water en licht in begrepen) p. vierk. meter 2.50 3 Kostuum voor volwassen man Scheerapparaat (Gilette) 10 Pakje sigaretten van 20 st. Vijflamps ardiotoestel 800 - 1000 Aan de lezer om te oordelen of de aanspraken van de arbeiders in Po sen gerechtvaardigd waren. f 175 tot 200 (de 150 tot 175 175 tot 200 Copyright P. I. B. Bo» 6 Copon^q9en fcltWr'.- Li-.ul.U.q.. H Wij allen kennen de heilza me uitwerking van de zachte verplegende vrouwenhand wan neer wij, mannen, overmand door bacteriën en virussen, niet meer in staat zijn het dagelijks brood voor ons en de onzen in de wacht te slepen. Wij liggen daar dan als een gevelde eik en laten ons volstoppen met drank jes, lekkere hapjes, en lieve woordjes, terwijl koele zachte vingeren telkenmale ons klam me voorhoofd beroeren. „Dat is leven", zeggen sommige man nen en zij duiken al tussen de lakens wanneer de verkoudheid nog drie straten ver is, daarmee blijk gevend van een luie men taliteit, die wij zeker niet de on ze zouden wiilen noemen. Deze mannen zijn niet alleen een dek sels groot gevaar voor het eco nomisch bestel van onze dagen, zij maken het spelletje zo bont en daarmee zoveel lakens vuil, dat de vrouwen op een kwade dag de zachte vingeren er bij neer zullen gooien en het bijltje gaan hanteren. Wij mogen er niet aan denken wat er dan zal gebeuren, maar wij geloven wel dat ge dan nog beter in Indone sië kunt zitten. Gelukkig echter is het zover nog niet en zijn er nog ontelbare vrouwen die hun zieke of her stellende echtgenoten met kloek- se zorg omringen. Zo'n vrouw heeft ook de heer Daniel Ellis uit Baytown in Texas. Daniel was pas van een hartaanval her steld en scharrelde zo maar wat rond om weer wat op verhaal te komen. De lucht was, blauw, de krekels sjierpten in het hoge wuivende gras en de bijen luid den de klokken in de kelken dei- geurende bloemen. Daniel vond het leven best en hij vond het nog beter toen zijn vrouw hem meenam op een autotochtje. Zij zat zelf aan het stuur, want ze wilde onder geen voorwaarde daf Daniel zich ook maar een ogenblik zou vermoeien. Na een korte spanne tijds evenwel ont snapte het stuurwiel haar zachte vingeren. De wagen dook een dijk af, ramde een vrachtauto, schampte een boom en kwam tegen een betonmolen tot stil stand. Daniel ligt nu weer in het zie kenhuis om op verhaal te ko men. Maar de toekomst ziet er ver rukkelijk uit. Met zo'n vrouw. IS Hoewel wij de weg naar de haarsnijder immer schoorvoe tend en met een regenbui in het hart afleggen, dragen wij hem toch een warm hart toe. Wij hebben hem in de loop van ons ingewikkeld en interessant leven leren kennen als een hoogst blij moedig mens ondanks de vrese lijke dingen die hij ziet op en hoort uit de hoofden onder hem. Geen geheim zo groot of intiem of het stijgt op de duur naar hem op. Het schijnt wel alsof zijn vingers magische krachten bergen, waardoor er ten slotte geen heimelijk weten meer over blijft in de man onder mes of schaar. Na verloop van tijd loopt iedereen bij de kapper geestelijk leeg en dat is dan ook de reden, dat men zich na een bezoek aan de kapper altijd min of meer naakt voelt. Men is zijn haar kwijt, maar ook nog veel kostbaarder dingen, die eigenlijk niemand anders had mogen weten. En de kapper glimlacht en praat. Hij glimlacht en praat altijd, want als hij dat niet deed en ging zit ten nadenken over alles wat hij hoort, terwijl het haar in zachte vlokken neervalt, dan zou hij na korte tijd in de gordijnen vlie gen. Vooral de dameskapper moet o.i. meer weten dan welk persbureau ook. Door een dergelijk bestaan is de kapper een wijs man gewor den, hetgeen ge wel kunt opma ken uit zijn meteorologische verhandelingen, die in onbe trouwbaarheid niet onder doen voor die van De Bildt. Om al deze redenen vinden wij de kapper een sympathiek mens en het verdriet ons dan ook hem te moeten zeggen dat zijn dagen geteld zijn. Britse dokters heb ben namelijk uitgemaakt dat er een tijd zal aanbreken dat de gehele mensheid geen haar meer op het hoofd zal hebben. Om precies te zijn over vijfhonderd duizend jaar. Momenteel is het al zo dat de helft van de mens heid op veertigjarige leeftijd kaal is. We gaan dus weer naar de pruikentijd toe, maar wat valt er voor een kapper aan een pruik te knippen Om toch in het vak te blijven BIM EN BAM EN DE NIEUWE MODE. „D 'oude tuinbank vraagt een verfje" Zo heeft Bim tot Bam gezegd, Beiden hebben aan hun werk stuk Trots de laatste hand gelegd. Alle dieren komen kijken, „Hoor es", zegt de ooievaar, „Jullie met die ouwe jasjes Op zo'n mooie bank... da's raad" Dan krijgt Bim een glanzend denkbeeld Beiden rollen heen en weer Over 't pas geverfde bankje, 't Resultaat behaagt hen zeer! En de dieren vol verbazing Kijken hier hun ogen uit. Want de beertjes lopen deftig In een heel moderne ruit! zaFelke kapper er goed aan doen om zich tegen die tijd te bekwa men in het knippen van gazons en heesters. Ook daar is immers, iets van te maken. Hij zal echter moeten wennen aan het feit dat grassen en struiken niets zeggen van wat er in hun wortels om gaat. Geen geheim laten zij los. Hun wijsheid is niet te peilen. En de kapper Hij zal blijven knippen. Glimlachend. Even wijs als het gras en de heesters. Wij zouden ook kapper wil len zijn. Over vijfhonderdduizend jaar. ROMME WEIGERT OPDRACHT NA FALEN VAN LIEFTINCK. L!uLAJILWA-.,J.x Prof. Lieftinck heeft zijn in formatie-activiteit gestaakt, hij was tenslotte tot de conclusie ge komen, dat hij de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volks partij niet tot elkaar kon bren gen. De vorstin heeft daarna prof. Romme, de fractieleider van de KVP gevraagd, of hij be reid was weer formateur te wor den. De Koningin dacht daarbij blijkbaar aan een kabinet zonder de PvdA. „Prof. Romme" zo meldt een communiqué van het kabinet van de Koningin, „beeft Hare Majesteit verzocht deze op dracht niet te behoeven te aan vaarden." Later op de dag gaf prof. Rom me in een communiqué een na dere uitleg: „Mede om de span ning niet onnodig te vergroten, lijkt het thans veel meer in de lijn ener juiste ontwikkeling te liggen, een kabinetsformateur te VIJF DODEN OP DE WEG- Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur reed de 72-jarige heer K. Rietveld uit Boskoop, waar schijnlijk zonder voldoende op het verkeer te letten, met zijn fiets de Steekterweg op, een on derdeel van de Rijksstraatweg Leien—Utrecht. Een personen auto, bestuurd door de heer J. van H uit Den Bosch, kon de wielrijder niet meer ontwijken. De man werd tegen het wegdek geslingerd, liep een shock op en brak zijn linker bovenbeen. De bejaarde heer werd naar het zie kenhuis „De Wijk" te Gouda overgebracht. Hoewel zijn toe stand zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien, is de man omstreeks zeven uur 's avonds overleden. FRANSMAN EN KIND BIJ SCHEVENINGEN VERDRONKEN. Bij het baden in Schevenin- gen is woensdagochtend de 54- jarige apotheker L. A. G. uit Ly on verdronken. De man was met echtgenote en kind aan 't strand ter hoogte van de vuurtoren aan het baden. Omstreeks kwart voor I ZAAL „THALIA" WAALWIJK Vanaf heden DAGELIJKS INSCHRIJVINGEN voor de NIEUWE CURSUSSEN, welke aanvangen Woensdag 12 September. INLICHTINGEN bfl de heer v. Bracht, eigenaar Thalia. Onze lessen, welke in de meest sfeervolle zaal van Waalwijk gegeven worden, kenmerken zich door de gezellige en toch leerzame geest, die er heerst kiezen uit de protestants-chris telijke kring dan dit te doen uit de kring van een der grootste partijen, die bij het onbruikbaar worden der brede basis voor de vorming van een parlementair kabinet het meest betrokken zijn geweest." Na de mededeling van prof. Romme keek Den Haag uit naar protestantse kandidaten voor 't formateurschap. Koningin Juli ana was naar Huis ten Bosch ge komen. Zij had eerst prof. Lief tinck, vervolgens dr Rutgers, de vicepresident van de Raad van State, en daarna prof. Romme ontvangen. Toen tenslotte prof. Zijlstra. de antirevolutionaire fractieleider en minister van Economische Zaken, arriveerde r en bijna twee uur met de vor stin sprak zette zich de ge dachte vast, dat hij de opdracht zou krijgen. twaalf werd een agent van pili- tie gewaarschuwd dat er een man in zee dreef, ongeveer 30 meter uit de kust. De agent heeft zich daarop te water begeven en de heer C. op het droge gebracht. Er is nog kunstmatige ademha- ling toegepast, maar tevergeefs, j Het stoffelijk overschot is over- gebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage. I Woensdagmiddag omstreeks half twee is in de zee voor Sche- veningen verdronken de 7-jarige A. S. H. B. uit Scheveningen. De knaap is, nadat zijn zesjarig broertje, dat met hem in zee was gegaan, alleen terugkeerde, door een vijftienjarige jongen uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer ba ten. Het stoffelijk overschot is eveneens overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. VOCALISTENCONCOURS IN DEN BOSCH. Het derde internationaal vo- calistencoicours, dat van 16 t.m. 19 september a.s. te 's-Bosch ge houden wordt, mag zich in een zeer grote belangstelling verheu gen: 125 vocalisten uit 16 ver schillende landen hebben voor het concours ingeschreven en wel Nederland 36, Duitsland 25, Engeland 15, Frankrijk 14, Bel gië 12, Amerika 5, Zwitserland 4 en Tsjecho-Slowakije 3. Voorts zijn er deelnemers uit Luxem burg, Denemarken, Hongarije. Zweden, Spanje, Argentinië, Mexico en Israëi. Van de deelnemers zijn er 55 sopraan, 25 alt, 20 tenor en 25 bas-bariton. In de jury hebben o.a. zitting genomén: Hein Jordans ('s-Her- togenbosch), voorzitter, Frans André (Brussel), Roy Henderson (Londen), Elisabeth Höngen (Wenen), Henri Tomasi (Parijs) Frans Vroons (Amsterdam) en Annie Woud (Overveen). REDDERS IN RAMPMIJN OP 1035 METER. Nog niets gevonden. Vier redders, onder wie een dokter, .is het precies 14 dagen na de rampzalige brand gelukt tot op het diepst van de mijn Bois du Cazier in Marcinelle af te dalen. Om tegen half acht woensdagavond waren ze na een pijnlijke expeditie, die vier uur geduurd had, weer boven. Het nieuws dat ze van de tragische verdieping 1035 meebrachten, de enige, waar men nog op onwaar schijnlijke overlevenden onder de meer dan 160 vermisten hoop te, was fragmentarisch. Ze wa ren maar even beneden geweest. Lijken hadden ze in de buurt, waar ze afstapten, niet aange troffen. Maar de temperatuur was er „verbijsterend hoog", zo drukte een der redders zich uit. BRITS AMNESTIE-AANBOD. De Britse autoriteiten héb ben een voorlopig antwoord ge geven op het wapenstilstands aanbod van de EOKA. Terroris ten, die zich gedurende de ko mende drie weken overgeven, kunnen kiezen tussen deportatie naar Griekenland of berechtiging in Cyprus. Tegen degenen, die naar Griekenland willen gaan, zullen geen strafmaatregelen ge nomen worden zelfs niet als bekend is dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan moord. De terroristen die op Cyprus wen- sen te blijven, zullen zich alleen te verantwoorden hebben voor misdrijven tegen de persoon. Al le andere overtredingen van de noodwet worden automatisch vergeven. Zodra de gouverneur, sir John Harding, er van over tuigd is, dat orde en rust zijn hersteld, zal een algemene am nestie voor bepaalde groepen terroristen worden afgekondigd. Deze amnestie geldt zowel voor de mannen, die thans reeds ge vangen zitten als voor de EOKA- leden, die bereid zijn zich over te geven. De gouverneur heeft deze verklaring uitgegeven in volledige overeenstemming met de regering in Landen.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9