DE VOCHT's WONINGINRICHTING De Ku Klux Klan I Voor 'n MODERN INTERIEUR met EXCLUSIEVE STOFFEN Vers van de Pers. WAALWIJK PLUIMVEE Energieke Jongeman WOONHUIS Meisje zoekt THUISWERK loon* o *v gebruikte HAARDEN Een nette WERKSTER MET WERKRUIMTE. De Vogelvriend kanaries BS 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 11 speciaal Ploegstoifen Grotestraat 270 WAALWIJK Telefoon 2291 i zoekt zelfstandige functie in de schoenenbranche '3!S!A8i8|"U8Jn8|)| Lk. Au Bon Mare hé Kaatsheuvel Te koop gevraagd OMBOEKSTEK of andere werkzaamheden Café L, Leijtens V erenigingsdr ukwerk Familiedrukwerk Handelsdrukwerk in het betere genre eeuw, hield deze toestand geheel op, doordat het turfsteken, ten gevolge van het verzanden der vaart en de vele oorlogen, en de schoenmakerij hier ter plaatse langzamerhand in zwang kwam. Loon op Zand, P. A. v. B. „Dokter aan de Wisselmeren". „De vogels rondom ons huis." Nieuw-Guinea, het grootste eiland van de wereld, met een totale oppervlakte die vijf en twintig maal zo groot is als die van ons land, staat in het middel punt van de belangstelling. Reeds zagen verschillende goe de werken en publicaties over dit enorme gebiedsdeel het licht. We noemen hier: „Met kapmes en kompas door Nieuw-Guinea „Woudloper Gods", beide van Jan van Eechoud en uitgegeven bij C. de Boer jr. in Amsterdam; „Nieuw-Guinea, uw mensen zijn wonderbaar" door Dr. J. Boe laars, verschenen bij Paul Brand te Bussum en verder de door ons in de Echo besproken uitgaven: „Mitsinari", 21 jaar onder de Pa poea's, door pater André Dupey- rat en „Nieuw-Guinea, schone slaapster word wakker!" van de hand van Mr. J. J. Wentink. Thans is de „Nieuw-Guinea- litteratuur" uitgebreid met een nieuwe uitgave van Dr. K. W. J. Boelen, getiteld: „Dokter aan de Wisselmeren". Van 1951 tot 1954 was Dr. Boelen gouvernements arts in het gebied van de Wis selmeren. De Wisselmeren wer den op 31 december 1936 zeer toevallig ontdekt door de Luite nant ter zee vlieger Ir. J. F. Wis sel, toen hij van Japen (een eiland in de Geelvinkbaai ten noorden van Nieuw-Guinea) naar de Et- nabaai (aan de zuidkust, even west van de Mimika) vloog. Ir. Wissel zag beneden zich 'n groot meer. Volgende verkenningen brachten aan het licht dat 'er drie meren waren. Ze werden naar de ontdekker „Wisselmeren" ge noemd. Op eenvoudige manier vertelt Dr. Boelen in dit boek over zijn etvaringen met de uiterst primi tieve maar gastvrije en goedge zinde bergpapoea's. Hij vertelt over ziekten, over gewoonten ,en gebruiken van deze mensen, over de onderlinge oorlogen die ze soms hebben, over hun merk waardige godsdienst, waarbij sprake is van allerlei geesten. Hij belicht huwelijk en geboorte, het medische werk, etc. etc. Het is een vrij interessant boek gewor den, dat de lezer met name enig idee geeft van wat het kost aan inspanning en geduld, aan opof feringen en ontberingen om te midden van deze stenen tijdperk bewoners te leven en te werken en hen iets van de westerse be schaving en cultuur te doen erva ren. We bevelen het werk, dat tevens een aantal goede foto's be vat en dat uitgeverij Bosch en Keuning te Baarn welverzorgd liet verschijnen, ten zeerste in ieders belangstelling aan. Voor de vogelliefhebbers, en inzonderheid voor de niet-vogel- liefhebbers, kwam bij dezelfde uitgever een buitengewoon nut tig werkje van de pers van de vermaarde ornitoloog en natuur kenner Jan P. Strijbos, onder het opschrift: „De vogels rondom ons huis." Het is de vierde druk al die we ter recensie kregen aangebo den en daaruit mogen we dus concluderen dat de vraag naar dit mooie met foto's en penteke ningen verluchteboekje groot is. We kunnen er dan ook heel in teressante bijzonderheden in aan treffen over velerlei vogels en vogeltjes die bij onze woonsteden vertoeven en daar tijdelijk of blij vend hun „el dorado" hebben. Gewoonlijk zijn we te zeer in be slag genomen door de dagelijkse dingen, dan dat we ons in het waarnemen en determineren van de vogelwereld kunnen vermeien. Toch geven wij U het advies er eens een paar uurtjes af te nemen. Het boekje van Jan Strijbos vormt een uitnemende gids en wij zijn er van overtuigd dat U al het schoons wat om U heen „flad dert", voortaan met andere ogen zult bekijken dan tot nog toe. Arie van Pas. „Het boek der Wereldliteratuur" door prof. dr. J. L. Walch. j Uitvoerig worden in dit prach tige boek de hoofdfiguren uit de wereldliteratuur behandeld. Het is een genoegen er in te grasduinen, speciaal voor degenen die reeds meer dan eens bewogen werden door de zachte schittering der let teren. Het boek bevat tal van ka- rakteristieke passages uit 't werk van beroemde dichters .en prozaïs ten. We zien duidelijk dat de li teratuur een vrucht is van de geestelijke beschaving en hoe ho- ger die beschaving, hoe schoner en welgeschapener dus de vrucht. Of laten we het juist omgekeerd zeggen met de woorden van, Al- brecht Rodenbach: De cultuur van een volk weerspiegelt zich in zijn kunst, „want 't leven van een volk is zijner kunsten ziel". Prof. Walch geeft blijk van een grote liefde vóór en een diepe kennis van de Europese letteren heer T. P. te Antabio, Canada, die moeilijkheden heeft met zijn dieren, n.l. snot. U houdt er, mijnheer P„ een omvangrijk bedrijf op na en dat brengt met zich mee, dat alles met grote zorg behandeld moet wor den. Heerst er in een stal over bevolking dan is er gauw aanlei ding tot vervuiling en bodemver- ontreinigng, waaruit alle mogelij ke .ziekten voort kunnen vloeien en de leg vermindert zeer. Zij, die hun kippen kunnen la ten los lopen op een groot erf met een flinke boomgaard en gras, verkeren in het meest gunstige geval. Meer dan honderd hennen moet men, niet in een hok plaatsen, de tichamen blijven dan niet gezond en sterk. Bij honderd dieren moet er heel wat gelucht en geventi leerd kunnen worden om zuivere atmosfeer te houden. Men kan zijn hoenderstal uitbreiden, maar dan ook meer stallen, liefst zover mogelijk van elkaar, 't Gevolg is meer eieren en minder besmette lijke ziekten. Bovendien kan alles beter gereinigd worden. Verder a. De kippen moeten zoveel mógelijk van de zon profiteren; b. Ze moeten verblijven op in dit zo alleszins rijke boek. Het j een droge bodem, die het water is eenvoudig, helder en somwijlen gemakkelijk doorlaat; met humor bewerkt, zodat men c. Moeten voldoende ruimte zich niet behoeft schrap te zetten hebbèn, en voor een overstelpende vloed van geleerdheid. Wij vinden het ech ter zeer jammer, dat professor Walch niet verder gaat dan tot de twintigste eeuw, dus tot circa 1900. Wat tot onze eigen tijd be hoort, zegt hij, behoort niet tot de geschiedenis. Dat is in zekere zin waar, maar daarom hadden wij toch gaarne gehad dat prof. Walch eens zijn deskundige vi sie had gegeven op de belangrijk ste literaire producten uit enkele Europese landen tot de tweede wereldoorlog. „Het boek der wereldliteratuur" is een der delen uit de reeks „Uni versiteit voor zelfstudie"; 't werk is uitgegeven op een wijze die doet denken aan een kostbare en- cenclopedie: schitterend gebon den in een blauwe kunstlederen band. Voor nadere inlichtingen en ge gevens omtrent genoemde reeks geven wij U het advies zich te wenden tot de Nederlandse Boe kenclub, Prinsevinkenpark 2, Den Haag. Arie van Pas. Kleine aanrijding. Woensdag had op het kruis punt Noorder parallelweg—Put straat 'n kleine aanrijding plaats. Een personenauto bestuurd door A. B. uit Den Bosch verleende niet voldoende voorrang aan een tweede personenwagen, bestuurd door L. v. B. uit Waalwijk. De laatste wagen reed iets te veel links in de bocht, wat tot gevolg had dat beiden met elkaar in bot sing kwamen. De Politie maakte verbaal op. De materiele schade is slechts beperkt. HOCKEY. A.s. zondag begint weer de jaar lijkse hockey-competitie. Het eer ste dameselftal van de Waalwijkse hockey-club zal dit jaar voor het eerst spelen in de promotie-klasse (de volgorde is: derde klasse, twee de klasse, promotie-klasse, eerste klasse). De dames zullen in deze klasse een behoorlijke figuur slaan, mits zij haar uiterste krachten ge ven. Wie mooie hockey-wedstrijden wil zien, brenge eens een bezoek aan zulk een wedstrijd. De toegang is altijd vrij. Het eerste herenelftal speelt zon dag a.s. ook zijn eerste wedstrijd en wel tegen Keep Fit in Oss. Wie meer van forsere wedstrijden houdt, bezoeke liever een herenwedstrijd. Programma voor a.s. zondag 16 september; I V 1 i om 12.15 uur: Dames 1Keep Fit (Oss) Heren 1 spelen in Oss tegen de he ren van Keep Fit. De competitie van de lagere elf tallen is nog niet begonnen. d. Tegen regen en wind be schut zijn. Bij het aanbrengen van dag- en nachthokken kiezen we dus een terrein uit, waar de zon voor al in de morgenuren haar ge weldige invloed volop kan uit oefenen. Vocht en koude zijn twee doodsvijanden van de kip pen. Vóórdat de hokken worden gebouwd wordt eerst de zware grond een flinke steek weggeno men en door wit zand vervangen. Het uitloopterrein spitte men nu en dan flink om, bij grote terrei nen echter alleen de omgeving der hokken. Wind is zeer nood lottig, de kippen hebben er een hekel aan, dat zien we telkens, want als het waait gaan ze ge drukt tegen elkaar zitten of zoe ken het minst winderige plekje op. Men moet ze dus tegen' wind vrij waren, desnoods met kunstmidde len, zoals wallen, schuttingen, ha gen, matten, die men schuin te gen elkaar plaatst, als de wind maar gestuit wordt. Mijnheer P., ik kan met de auto niet even bij U komen!! U woont een beetje te ver weg, anders kwam ik eens een kijkje nemen in Uw 'grote farm. Uw vraag heb ik naar mijn beste weten beantwoord. Mis- i schien kunnen de Hollandse kip- penhouders er ook lering uit trek- kèn, naar ik hoop. Veel succes gewenst. Wilt U i meer weten, dan schrijft U maar. Men vraagt mij, wat Mechelse hoenders zijn. j De Mechelse hoenders, vaak genoemd Mechelse koekoeken, omdat ze in deze kleur het meest voorkomen. Men heeft ze echter ook in het wit en zwart. Vroeger werd dit ras in België buitenge woon veel gefdkt voor de slacht, omdat de jonge dieren vooral zo'n lekker mals wit vlees hebben. De bevederde poten kunnen mij niet bevallen. Deze toch zijn oorzaak, dat de kippen, die door de mod der of het natte gras gelopen heb ben, daarna nog lang koude po- j ten zullen houden; ook geeft die bevordering maar aanleiding tot j bevuiling der nesten en daardoor ook der eieren. Bovendien zijn zulke delen, als er kalkpoten op- I treden zeer lastig te bewerken. Kippenvriend. (I). Via „De Bergumer Courant ontving ik een schrijven van de Efteling reeds meer dan 700.000 bezoekers. Bij het opmaken van de weke lijkse bezoekersstand aan de hand van de verkochte entree-bewijzen, bleek, dat het aantal betalende bezoekers, buiten de vaste leden van het natuurpark „De Efte- teling" zondag 9 september de 700.000 is gepasseerd. Met in to taal op die dag ruim 701.000 be zoekers ligt het aantal momenteel nog ongeveer 20.000 boven dat van het vorig seizoen, en dat on danks het abnormaal slechte zo merweer. 1 I i „K.K.K." Die drie letters boe zemen de negerbevolking van de Verenigde Staten van Noord- A.merika vrees en afschuw in. Maar niet alleen tegen de negers richten zich de activiteiten van de Klan, want zij keert zich gelijke lijk tegen joden, katholieken, com munisten, of wat er voor door gaat, en de vakverenigingen. In haar boek „Gejaagd door de Wind", waarin Margaret Mit chell de goede, trouwe, toegewij de neger-die-zijn-plaats-weet ro mantiseert, beschrijft zij reeds de Klan-activiteit. Inderdaad was er toen voor de blanke bevolking in het Zuiden van Amerika ernstige reden tot ongerustheid. In de Burgeroorlog had het Zuiden verloren. De blanke bevolking was rechteloos, de negers waren bevrijd en wer den verwend, er waren misstan den te over. „Scallawags" en „Carpetbaggers", gelukzoekers uit het Noorden, speelden de baas en profiteerden op de meest gewe tenloze wijze. i De blanken, rechteloos in deze situatie (zij waren immers „re bellen"?) vormden een geheim genootschap, waarvan de leden zich vermomden ten eerste om niet herkend te worden, ten twee de om de bijgelovige negers schrik aan te jagen. In deze vorm had de Klan maar weinig van het sinistere, afschuw wekkende, dat haar latere activi teiten kenmerkte. Zij oefende on dergronds een krachtige invloed uit op het politieke beleid, zij droeg er in aanzienlijke mate toe bij dat het Zuiden er bovenop kwam, en werd tenslotte ontbon den. Geheime organisatie. Allerlei redenen hebben er toe bijgedragen, dat de Klan herleef de. Allereerst wel de kinderlijke voorliefde van de Amerikanen voor allerlei „geheime" genoot schappen. Nog sterker dan bij ons is daar de neiging lid te worden van een organisatie waarvan niet iedereen }id kan zijn. Het wemelt van dergelijke genootschappen in Amerikade Rotarians, de Elks, de Moose, de Ridders van Colum bus, van Pythias en van de Gou den Adelaar, en de universitaire organisaties als Phi Beta Kappa. Men werkt gaarne met „geheime begroetingen en paswoorden, men draagt soms de wonderlijkste ge waden, en niemand vindt dat gek. Hoe kan het ook anders in een land, waar de President, de Se natoren en de Congresleden bij voorkeur worden gefotografeerd met een Indianenvederbos, een mijnwerkerspet of een ander on gewoon hoofddeksel!! De Ku Klux Klan is eveneens een geheim genootschap, waarin men wordt „ingewijdDe naam komt van het Griekse „Kuklos hetgeen cirkel betekent en het Keltische „Klan" (familiegroep). De leden van de Klan dragen lange witte hemden en een punti ge witte muts op het hoofd, met gaten voor de ogen. Vooral in het duister (waarin zij bij voorkeur opereren!) zien ze er spookach tig uit. Maar nog imposanter zijn de titels, in de Klan-hierarchie in ge bruik. De leider is de „Grote Draak van het Onzichtbare Kei zerrijk van de Ridders van de Ku Klux Klan" en gaat gekleed in een schitterend, groen satijnen ge waad. Verder zijn er nog heel wat bazen en baasjes met niet minder imponerende titels als Keizerlijke Tovenaar, Grote Titan, Grote Reus, Furie, Nachthavik, Magiër i enzovoorts. De jaarlijkse contri- butie (10 dollar per man) heet „klektoken". Hun bijeenkomst heet een „klavern". Hun voor naamste symbool is een brandend kruis, en sinds het Opperste Ge- rechtshof zich uitsprak voor op heffing van de rassenscheiding op de Scholen, hebben de kruisen weer gebrand! Onderste laag. De bodem waarop de Klan het weligst bedijt, is die van de land bouwdistricten in het zuiden, in staten als Georgia, Oklahoma en Tenessee, alle vroegere „slaven staten", waarin een negerpro bleem bestaat. Haar voornaamste aanhang vindt de Klan onder de z.g. „arme blanken", die het meest te vrezen hebben van gelijkstelling der ras sen. Maar ook meer welgestelde lieden mengen zich in de Klan om op die manier niet aan invloed te winnen. In bepaalde centra moet men welhaast lid van de Klan zijn, wil men kunnen deelnemen aan het maatschappelijk leven en behoorlijk zijn brood verdienen. Tal van politiemannen zijn er lid vaneen der redenen waarom zo weinig misdaden van de Klan v/orden achterhaald. Het is juist onder de grote groep van de arme blanken, dat de leerstellingen van de Klan het gretigst worcjen aanvaard. Het gaat om de „suprematie van de blanke" en om de „eerbaarheid van de blanke vrouw". Men wil Amerika beschermen tegen aller lei „volksvreemde" invloeden, strijden voor de „zuiverheid" van het ras". Wanneer die klanken al sterk herinneren aan de redevoe ringen van Adolf Hitler, dan is het interessant te weten, dat tij dens Wereldoorlog II de Klan de nauwste betrekkingen onderhield met de „Deutsche Bund" en zich altijd ten sterkste heeft gekant te gen deelname door Amerika aan de oorlog, terwijl Duitslands strijd werd geidealiseerd. 1 i Anti alles. De Klan is niet alléén gekant tegen de negers. Men moet ook niets hebben van de Katholieken. Men haat de Joden. Men keert zich tegen de communisten, en communist is strikt genomen ieder die het serieus neemt met vrijheid en democratie. Opperrechter Warren, presi dent van het hoogste gerechts hof dat rassenscheiding ongrond wettelijk oordeelde, wordt als communist verdacht gemaakt... Een uiting van „communisme" zijn ook de vakbonden! In de grond der zaak is de Klan het verzamelpunt voor alle con servatisme, in de meest ongun stige zin des woords. Tegen de vakbonden zijn zij, die vrezen dat ze straks hun personeel hogere lonen en betere arbeidsvoorwaar- den zullen moeten bieden. En de beste manier om het eigen blanke proletariaat rustig te houden is het te organiseren in de Klan en de aandacht af te leiden naar de diverse zondebokken. Tal van Zuidelijke politici (en het Zuiden heeft zeer bedenkelij ke figuren als Huey Long, Her man Talmadge en Senator Bilbo voortgebracht) speculeren op de ze sentimenten, steunen de Klan en de Klan steunt hen. Het is dan ook niet te verwon deren dat juist in tijden van oor log en depressie de activiteit van j de Klan het grootst was. Wan neer momenteel de Klan opnieuw „rijdt" dan vindt dat zijn oorzaak in de onrust, die de rassenkwes tie vooral in de Zuidelijke staten brengt. En juist nu de verkiezin gen naderen, willen de voorstan ders van de „ras-zuiverheid" er nog eens goed de aandacnx op vestigen, dat het Zuiden dit niet „neemt". i.b.v. diploma Mulo-A, typen, Ned. j Handeiscorr., Duiis Engels, Frans j en praktijkdipl. Boekhouden, met commerc. aanleg, Brieven onder nr. 7772 bureau Jan Tuerlings TE KOOP 2 in goede staat zijnde Grotestraat 95 - Waalwijk (Nadruk verboden) »»-». Wij zijn gespecialiseerd In Geboortekaartjes Visitekaartjes Verlovingskaart jes Ondertrouwbrieven Waalwiikse Stoomdrukkerij A.NTOON TIELEN. JOOA lo^saoj C09 UBA snizaq }aq ui napaq jbuba Bq TBp 'napnaiia;s.§uBiaq aifB uba srauaq ja} apauijaiq jSnaaq SfIAnVVM ..XBOIZXHOdS" GEVRAAGD voor 2 dagen in de week Brieven onder no. 7773 aan het bureau v. d. blad yoor schoenfabriek Brieven onder no 7768 aan het bureau van dit blad koopt a.s. zondag 16 sept. mannen en poppen ook bastaards aan de hoogste prijzen. Vogels brengen van h^ilf 10 tot 11 uur in Grotestraat 171 Waalwijk Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen - Waalwijk \f- ktK*tv"&

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 11