M Waalwijkse en Langsiraatse Courant Inspecteur J. H. P. Hoog Antink 25 jaar in politiedienst 0 T B Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: 79e JAARGANG No. 72 Dit blad JAN TIELEN verschijnt 2x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Abonnement: 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief TELEGR.- ADRES„ECHO" Onder zjjn leiding onderging Waalwijkse Politiekorps vele verbeteringen lp dinsdag 18 september a.s. zal inspecteur J. H. P. Hoog An tink zijn 25-jarig jubileum in dienst van de politie vieren. Dit jubileum zal gepaard gaan met een huldiging Van gemeentewege welke om 11 uur in de raadzaal zal plaats hebben. Aansluitend hierbij zal er van 12 tot 1 uur eveneens in de raadzaal gelegen heid zijn de jubilaris geluk te wensen. AFWISSELENDE LOOPBAAN. maar er zijn nog niet voldoende mensen. De inspecteur is van me ning dat Waalwijk met zijn steeds intensiever wordend verkeer op dit punt een beetje achter is. Als het aan de gemeente zou liggen, dan zou een en ander reeds ge realiseerd zijn, doch men heeft zich op dit punt te voegen naar de beschikkingen en besluiten van het ministerie. De verwachting is echter gerechtvaardigd dat deze verkeersbrigade spoedig een feit zal zijn. Een andere wens van de in specteur is een betere huisvesting voor de politie. De vervulling van deze wens zal niet zo heel lang meer op zich laten wachten, want in de loop van het volgend jaar zal de politie in een gloednieuw politiebureau gehuisvest zijn. Het pand, waarin thans 't bureau van de inspecteur is ondergebracht, en het er naast liggende pand zullen dan in een nieuw politiebureau zijn herschapen. BIJZONDERE OMSTANDIGHEID. Het echtpaar G. van Ooyen-van Hooft, dat 23 ok tober zijn Gouden Bruiloft viert. - oen de heer Hoog Antink in 1931 de Hilversumse Politieschool verliet werd hem als standplaats Rotterdam toegewezen, alwaar hij enige jaren als verkeersagent dienst deed. Daarna was hij tot 1939 verbonden aan de recherche in Hengelo (O.). In dat jaar ging hij als chef van gemeentepolitie over naar Kaats heuvel en toen deze dienst in 1943 door een landelijke reorganisatie werd opgeheven, ging hij over naar de Rijkspolitie en kreeg als afdelingscommandant voor de Langstraat en het Land van Heus- den en Altena Waalwijk tot standplaats. In deze functie legde hij vele contacten met de gemeen te Waalwijk, o.a. met wijlen bur gemeester Moonen. Toen burgemeester Lambooy in 1948 uitzag naar een opvolger voor inspecteur Hoeben, die spoe dig met pensioen zou gaan, werd de heer Hoog Altink, die destijds de functie van adjudant vervulde in Utrecht (Zuilen), aangezocht voor de functie van inspecteur in de gemeente Waalwijk. Onder de energieke leiding van inspecteur Hoog Antink heeft het Waalwijkse politiekorps vele ver beteringen ondergaan. Niet alleen werd de korpssterkte herzien, maar de samenstelling van het korps werd ten gunste van de le den veranderd. In 1948 telde het korps 1 inspecteur en 1 brigadier in de kaderrangen: thans zijn er 1 inspecteur, 1 adjudant, 3 briga diers, 9 hoofdagenten en 3 agen ten. Binnenkort zal het korps worden aangevuld met 2 leden, die de plaats zullen innemen van 2 krachten die dit jaar de dienst hebben verlaten. In 1948 was 25 van het korps niet gediplomeerd. Dit percenta ge liep geleidelijk terug tot 11% in 1952 en thans zijn alle leden van het korps gediplomeerd. De recherche werd met moder ne technische opsporingsmidde len uitgerust en een aantal leden ontvingen een verkeerstechnische opleiding van de Politie Techni sche Dienst. VERKEERSBRIGADE. Inspecteur Hoog Antink wees ons nog op een bijzonderheid die wij en met ons waarschijnlijk niemand in Waalwijk nooit hadden vermoed. Deze bijzonder heid kan dienen als antwoord aan hen, die zich afvragen wat de ge meente met al die politie moet doen en die deshalve wellicht van oordeel zijn dat er in Waalwijk te veel politie is. In 1920, toen Waalwijk heel wat rustiger was dan thans, be stond het politiekorps uit 8 leden. Een foto uit die dagen levert daarvan het bewijs. De bevol kingsstatistiek toont aan dat Waalwijk toen 5531 inwoners tel de. Dat is dus 1 politieman op de 691 inwoners. Momenteel bestaat het politiekorps uit 19 leden, ter wijl het aantal inwoners afgerond mag worden op 16000, hetgeen neerkomt op 1 politieman op 842 inwoners. Voeg daarbij nog dat het verkeer in Waalwijk sinds 1920 heel wat omvangrijker en drukker is geworden, dan kan men alleen maar concluderen dat er in Waalwijk eigenlijk te wei nig politie is om alles in goede banen te leiden en dat het daarom hard nodig is dat die verkeers brigade er komt. SPEELTUINEN. Over de Waalwijkse jeugd heeft de inspecteur een mild oor deel. Zij is volgens hem niet las tiger dan elders. Wel is hij van mening dat de ouders in bepaalde gevallen beter moeten toezien op de vrijetijdsbesteding van hun kinderen en dat overheid en jeugdwerk inzake het scheppen van recreatiemogelijkheden voor de jeugd een zeer verantwoorde lijke taak hebben. Het inrichten van speeltuinen acht hij in dit ver band zeer belangrijk. ENERGIEK. I et deze resultaten is het ver langlijstje van de inspecteur ech ter niet afgewerkt. Hoe lang dit lijstje precies is weten we niet, maar hij heeft ons wel verteld dat de eerstvolgende wens is uit breiding van het korps met een verkeersbrigade. Het materiaal is er wel de laatste aanwinst is een stationcar met mobilofoon ij de korpsleden staat de thans 48-jarige inspecteur te boek als een energiek man die vaart achter de zaken zet. Hij is niet ge makkelijk, voor zich zelf niet en ook niet voor zijn ondergeschik ten, maar ook altijd zal_ hijwaar dat nodig is, voor de belangen van het korps en zijn leden opko men. En dat zijn niet alleen de dienstbelangen, maar ook de so ciale en maatschappelijke belan gen van het politiepersoneel vin den bij inspecteur Hoog Antink een warme belangstelling. Wij mogen deze eminente poli tieman nog vele jaren in goede gezondheid in dienst der gemeente Waalwijk toewensen. ZONDAGSDIENST. Zondag 16 september 1956. Arts P. J. A. Lenglet. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 16 september 1956. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Bediening H. Doop. Extra collecte voor Noodlij dende Kerken en Personen. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 16 september 1956. 10 uur v.m. en 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 16 september 1956. 9 uur v.m.: Ds. C. B. Schuur man. ONTWIKKELINGSAVONDEN K. A. B. Voor het seizoen 19561957 is het bestuur van de K.A.B. er ook dit jaar in geslaagd een leerzaam winterprogramma samen te stel len. De eerste avond zal worden gehouden op 26 september a.s. De heer P. van Zon zal dan spre ken over „Inkomstenbesteding". Verder staan nog de volgende avonden op het programma 17 oktober: Spreker H. v. d. Meijden over „Opvoedingsmoei lijkheden met onze grote kinde- ren". 21 november: Spreker J. Oo- mens, Aalmoezenier van de Ar beid, over „Menselijke verhou dingen in het bedrijfsleven". 19 decembèr: Spreker Pater Henricus Cap. over „K.A.B. en cultuur". 23 januari: Spreker J. Bech- told 'over „Kerstening van het arbeidsmilieu". 20 februari: Spreker A. Cools over „Sociale verzekeringswet ten, wachtgeld- en werkloos heidsverzekering". De ontwikkelingsavonden be ginnen telkens om 8 uur en wor den gehouden in de bovenzaal van de „Gecroonde Leersse". Óp een nader te bepalen da tum zal in „De Gecroonde Leers se" en in het Gemeenschapshuis een filmavond van Herwonnen Levenskracht worden gegeven. Een bekend spreker zal op deze filmavonden het woord voeren. T.B.C.-COLLECTE. Op zaterdag 15 september zal in onze gemeente een collecte ge houden worden ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Dit fonds is een instel ling van het Chr. Nationaal Vak verbond en de collecte wordt ge organiseerd door de plaatselijke commissie van dit fonds. Alhoewel het aantal t.b.c.-ge- vallen de laatste jaren aanmer kelijk terugloopt, is het toch nog altijd noodzakelijk voor de volle honderd procent de strijd tegen deze ziekte te blijven voortzetten want nog te veel patiënten wor den jaar' in jaar uit in de sana toria en thuis verpleegd, want zij hebben onze hulp hard nodig. Wanneer men zelf gezond is, kan men dit niet genoeg waar deren en daarom moet het ons een aangename plicht zijn iets voor onze zieke medemens te doen. Geeft daarom a.s. zaterdag uw bijdrage om de nood te lenigen van hén, die door deze ziekte ge troffen zijn. GOUDEN JUBILEUM „ST. WILLIBRORDUS". In het kader van het 50-jarig bestaan van de Ned. Katholieke Bond van Werknemers(sters) in Industriële Bedrijven „St. Willi- brordus", afd Waalwijk, zal de ze bond op 22 sept. a.s. in de „Gecroonde Leersse" een bal avond organiseren met diverse aardige attrakties. De muzikale verzorging is in handen van „The Metody Band" o.l.v. P. v. d. Ho ven. Het jubileum zal gevierd wor den op zaterdag 29 en zondag 30 september. Tijdens deze feest avond zal optreden „De Vrolijke Brabander" met een gezellige operette. NAJAARSSHOW Fa. v. d. HOUT Op dinsdag 18 september a.s. zal de fa. D. v. d. Hout in zaal Thalia een grote en uitgebreide najaarsshow houden van vesten, jumpers, jersey-pakjes, heren- vesten en -pullovers. De show wordt 's middags om 2.30 uur en avonds om 8 uur gehouden. EEN DRINGEND BEROEP. Het Nederlandse Rode Kruis slaagt er telken jare weer in om dank zij de activiteiten van zijn Bloedtransfusiedienst het leven van vele mensen te redden en/of in gezonder banen te leiden. Maar zonder donors zou ook deze bloedtransfusiedienst niets kunnen uitrichten. Gelukkig ech ter zijn er in ons land talloos ve len, die hun bloed ter beschik king stellen van de lijdende me demens. Zij verrichten daarmee een daad van menslievendheid, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd. Het is dan ook met groot ver trouwen dat de Waalwijkse af deling van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis een dringend beroep doet op de inwoners van Waalwijk en omstreken zich als donor be schikbaar te stellen. Vooral aan donors met de bloedgroep O x is een grote behoefte. Wacht niet tot morgen met uw daad, die voor zovelen leven en gezondheid betekent. De in dit nummer voorkomende adverten tie vertelt u waar u zich kunt opgeven. DE NIEUWE MODELIJN IN COIFFURES. Parijs heeft thans de nieuwe lijn in dameskapsels voor het komende winterseizoen aan de wereld gedicteerd "en betiteld als „La ligne Romance". Deze nieuwe lijn is gebaseerd op de romantiek, maar aange past aan de moderne tijd. Het kapsel maakt door een geraffi neerde coupe de indruk lang te zijn, .maar in werkelijkheid is het kórt. Het haar beweegt zich in soe pele lijnen naar het gezicht toe en vormt een bandeau, die soepel over de oren naar achter valt. Aansluitend hierop worden de nekharen omhoog gekapt. Het slagen van dit kapsel hangt volkomen af van de cou pe, die niet alleen vakmanschap, maar ook een gedegen techni sche studie van de nieuwe lijn vereist, speciaal met het oog op het minder gunstige Hollandse klimaat. COR VAN DE WIEL Haute coiffure. (Adv.) HANDBOOGSPORT, Gedurende 't schooljaar 1956- 1957 zal op de Vakschool voor oud-leerlingen een aanvullende kursus in Bedrijfsorganisatie ge geven worden Deze kursus om- Vat behalve de eigenlijke orga nisatie in de bedrijven (dus in terne-, externe-, administratieve en technische organisatie) ook vakken als Personeelsbeleid, Ar beidsanalyse en Beloningsyste men, zodat daarmede een vrijwel volledige basis op het gebied van de moderne bedrijfsleiding wordt gegeven. Tijdens de normale 2- jai'ige dagkursus kan men door 'tijdgebrek op dit terrein niet verder komen dan een op zich zelf nuttig eerste overzicht waar bij nog maar weinig diep op de stof kan worden ingegaan en bo vendien is bij een verder gaande behandeling van deze onder werpen het bezit van een behoor lijke bedrijfservaring voor een gemakkelijke verwerking van de stof wel zeer wenselijk, zo niet noodzakelijk. Aan de andere kant komen de bedrijven in de tegenwoordige tijd steeds meer in aanraking met problemen, welke op dit gebied liggen, en het wordt voor deze bedrijven dus steeds belangrijker, dat min stens één van de leden van hun staf een behoorlijke kennis over deze onderwerpen heeft verwor ven. Het bestuur van de MVLS heeft gemeend, dat het op de weg van deze school ligt om door het or ganiseren van deze aanvullende kursus de bedrijven de gelegen heid te bieden over een deskun dige op dit gebied te beschikken en uit de buitengewone belang stelling, welke in de indüstne voor deze kursus bestaat, is wel gebleken, dat men dit initiatiet daar zeer op prijs stelt. Het aan tal gegadigden is veel groter dan tot 'deze eerste kursus kan wor den toegelaten en dat ondanks het feit, dat de bedrijven n heel jaar lang één van de leden van de staf 'iedere week gedurende vrijwel een volledige dag voor t volgen van deze kursus zullen moeten missen. Het ligt dan ook zeker in de bedoeling de kursus het voigend jaar te herhalen. Het spreekt van zelf, dat de hier te behandelen stof alleen dan op een voor de bedrijven werkelijk nuttige wijze kan wor den gegeven', wanneer men daar voor kan beschikken over speci ale deskundigen met grote erva ring op dit terrein. Het bestuur van de school prijst zich dan ook gelukkig het Raadgevend Bureau ïr. K. H. van Ginneken in Til burg, dat tevens als adviseur van hetProduktiviteitscentrum voor de Schoenindustrie optreedt, met zijn vele deskundigen voor dat doel te hebben kunnen aantrek ken. Het is hierdoor wel zeer dui delijk, dat door dit initiatief van de Vakschool een groot belang van de industrie wordt gediend en wij wensen zowel.organisato ren als deelnemers dan ook toe, dat het sukses van deze kursus geheel in overeenstemming zal zijn met hetgeen daarvan kan worden verwacht. Zondag 9 september 1956 was het de dag waarop het jaarlijks „Koningschieten" werd gehouden op de banen van de Handboog schutterij „Eendracht maakt Macht" te Waalwijk. Om half 3 werd de regerende koning, de heer Henk de Jong, door alle le den aan zijn woning afgehaald. De leden werden binnen verzocht en op verversingen onthaald, waarbij de koning door de voor zitter der vereniging werd toe gesproken. Hierna ging men gezamenlijk naar de doelen waar direct 'een aanvang werd gemaakt met een spannende kamp. Na 20 pijlen ge schoten te hebben kwamen als de 6 beste schutters uit de bus: 1 Henk Verhoeven met 159 punten, 2 Henk de Jong met 144 punten, 3 Q. v. d. Hoven met 134 punten, 4 J. Hombergen met 131 punten, 5 Ant. Leijtens met 129 punten en B. Pullens met 127 pun ten als zesde. Deze 6 schutters moesten toen 12 pijlen schieten waaruit dan een drietal gevormd moest worden. De 3 hoogste schutters van bo vengenoemd 6-tal waren: 1 Henk Verhoeven met 87 punten, 2 Q. v. d. Hoven met 86 punten en 3 Henk de Jong met 81 punten. Deze 34 moesten toen nog 10 pijlen schieten, waarvan dan de hoogste schutter de nieuwe koning zou zijn. Van deze kamp is maar één ding te zeggen, n.l. dat er om het hevigst is gestreden om de be geerde titel te behalen. Wij zul len U echter een klein verslag geven. Na de 'eerste pijl ging H. Verhoeven met 2 punten voor sprong aan de kop en was de stand resp. 9 .5 7. Na de vijfde pijl zien we H, Verhoeven steeds meer veld win nen en was de stand resp. 47 31—41. Er kan nog van alles gebeuren. Na de achtste pijl was de stand resp. 69 54 64. Na de negende pijl 78 60 72. No. 2 is uitgeschakeld. Iedereen zag reeds in Henk Verhoeven de nieuwe koning, want deze stond met 6 punten voor op z'n naaste concurrent, de oude koning, Henk de Jong. Met een 5 als laatste schot zou hij veilig zijn. Maar toen gebeurde het ongelooflijke, hetgeen niemand had verwacht, zijn laatste pijl was geen 10 of 9, zelfs geen 5, maar slechts een 2, Totaal in 10 schoten 80 punten Op zichzelf 'een pracht-prestatie, maar zoals zou blijken te weinig. Hier werd de laatste kans ge geven aan de oude koning. Een goedgericht schot met als resul taat een 9, gaf hem een totaal van 81 punten, waarmede hij op nieuw de koningstitel veroverde. Henk de Jong heeft zijn titel schit terend verdedigd en zich weder om voor één jaar op de troon ge plaatst. Hij werd dan ook door ieder gefeliciteerd met zijn prachtige overwinning en door de voorzit ter de heer M. v. d. Mee opnieuw gekroond en toegesproken. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bij elkaar en werden door de koning enkele glaasjes aangeboden. Leden van „Eendracht maakt Macht" gelieve zondag a.s. op tijd aanwezig te zijn voor het con cours bij /Victoria" te Elshout. GESLAAGD UITSTAPJE. De directies der N.V. Wami te Waalwijk en van de Coöperatie ve Stoomzuivelfabriek „De Toe komst" te Sprang-Capelle heb ben het personeel van deze beide bedrijven woensdag j.l. een uit stapje aangeboden, dat bijzonder in de smaak is gevallen. Met twee bussen vertrok men om 7.30 uur in Noordelijke rich ting en tenslotte legde men aan in Nieuw Valkenveen aan het IJsselmeer. Vandaar ging men via Amsterdam naar Monniken dam, alwaar men op de boot stapte en een bezoek bracht aan Marken. Van Marken naar Vo- lendam, waar men de vele be zienswaardigheden bezichtigde. Teruggekeerd in Amsterdam, kreeg men een voortreffelijk di ner 'aangeboden met als dessert de unieke Snip en Snap-revue „KlaarOver". Het was al laat in de avond toen men A'dam weer achter zich liet en de richting Waalwijk weer opzocht. Ondanks het late uur werd er onderweg toch nog even aangelegd in café De Lucht tussen Z'altbommel en 's-Bosch. Om 2 uur werd de thuishaven weer bereikt en zeer voldaan, tevreden en dankbaar over deze zeer plezierige reis en de per fecte organisatie. Toch was ie dereen de volgende morgen uit geslapen, want er was melk in overvloed DIERENBESCHERMING. Het bestuur van de Dierenbe scherming afd. Waalwijk en om streken heeft besloten bij ge noegzame deelname een cursus EHBO voor dieren te organise ren. Dr. Hilwig uit Heusden heeft zich bereid verklaard deze te lei den. Meerdere gegevens hierom trent zullen spoedig worden be kend gemaakt. PROCESSIE. Op dinsdag 18 september zal de processie „Waalwijk-Bokho ven" weer naar Bokhoven gaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Josephus W. P., zv. G. J. Knepflé-v. Raak; Carta, dv. L. M. Emondt-Hekker; Lucia H. C., dv. E. A. Hurkmans-v. Hooren; Henrica J. H. M dv. J. H. v. Laar hoven-de Kort; Evert J„ zv. H. H. Thomassen-de Jonge; Antoinette G. P. M., dv. C. W. v. d. Steen-de Jong; Hendrika P., dv. C. A. v. Heijst- Haverhals; Leonardus M. T., zv. T. C. Fitters-Voogd. Overleden: Maria J. Groots wa gers 52 jaar, echtg. van L. J. Da- men, te Loonopzand. Huw.-aangiften: W. M. v. Kuik 23 jaar te Drunen en T. C. A. Bre- kelmans 25 jaar te Waalwijk; W. C. v. Es 27 jaar te Loon op Zand en G. J. v. d. Heijden 25 jaar te Waalwijk; T. H. A. Maas 26 jaar en J. A. Klerks 23 j., beiden te Waal wijk; C. W. Snoeren 24 j. te Til burg en M. M. J. de Brouwer 23 j. te Waalwijk. Gehuwd: Geen. Ingekomen: A. A. Severijns van Alphen en Riel; H. V. M. Sabel en gezin van Oss; A. A. M, Twaalfho ven van Arnhem; D. J. H. Verhelst en gezin van Drunen; C. de Ronde van Breda; J. P. Duquesnoy en echtg. van Loonopzand; J. H. P. Zegers van Schaijk; A. A. H. de Kok en echtg. van Tilburg; G. F. A. Klerkx van België; C. J. de Bont van Krommenie; M. L. G. L. Kol- steren van St. Mich.-Gestel; J. W. J. Aalbers van Zevenbergen; M. J. M. Broeders, echtg. v. Delft en kind van Loon op Zand. Vertrokken: A. H. M. C. Dirks naar Maastricht; A. C. Span naar Etten en Leur; G. J. v. Bijnen naar Dongen; S. Keiler naar Hoge en La ge Zwaluwe; M. Wagemakers naar Tilburg; E. A. M. Smelt naar Nij megen; M. F. C. H. Dingemans naar Velsen; C. J. M. Maas naar Hoogezand-Sappemeer; P. H. de Haan naar Vlijmen; A. J. M. Kou- wenberg naar Sprang-Capelle. T ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9