ELECTRA grootste keus NIEUWE SUBSIDIE-VERORDENIG NOODZAKELIJK GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE SCHEERAPPARATEN os 2 O X cn STOFZUIGERS 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 2 AGENDA EN PRE-ADVIEZEN sten en uitgaven over die perio- voor de openbare vergadering van de raad, te houden op vrij dag 21 september 1956, des n.m. te 7.30 uur ten gemeentehuize. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verlenen van een aanstel ling in vaste dijenst aan de arbeidscontractant J. flut ters. 5. Benoeming leden der com missie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruim- tewet 1947. 6. Medewerking ex art. 72 der L.O.-wet 1920 t.b.v. de bijz. school voor g.l.o. aan de Heistraat. 7. Kwijtschelding gedeeltelijke huur sportterrein te Vri.jh.- Capelle. 8. Subsidie Ned. Ver. Sociale Zorg voor mindervaliden. 9. Vaststelling subsidieregeling muziek- en zangverenigin gen. 10. Subsidie Stichting „Zonne bloem" té Sprang-Capelle. 11. Intrekking raadsbesluit van 26 juli 1956 tot bouw van 38 woningen en tot onderhand se aanbesteding van de bouw van 12 woningen. 12. Bezwaarschrift hondenbe lasting. 13. Vaststelling verordening tot ambtshalve herstel van on juiste belastingaanslagen. 14. Vaststelling verordening op het in exploitatie brengen van bouwterreinen. 15. Aankoop grond 16. Uitbreiding openbare ver lichting Sprangsevaart. 17. Verbouw voormalig post kantoor te Capelle. 18. Bouw woning met postkan toor te Sprang. 19. Aanleg riolering Schrevelstr. 20. Verzoek tot verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1957. 21 Wijziging gemeentebegroting 1956.' 22. Mededelingen. 23. Rondvraag. 24. Sluiting. Pre-advies no. 4. De heer J. Rutters is sinds 15 augustus 1955 in dienst dezer ge meente werkzaam op arbeidscon tract. Aanvankelijk als werkman 2e klasse, sinds 1 januari 1956 als tuinman. Gedurende het afgelopen jaar heeft de heer Rutters zich doen kennen als een betrouwbaar al leszins vakbekwaam arbeider, die zeer zeker ook in vaste dienst zal voldoen. B. en W stellen voor de heer Rutters per 13 augustus 1956 aan te stellen in vaste dienst der gemeente. Pre-advies no. 5. Overeenkomstig de bepalingen der Woonruimtewet 1947 dient de raad jaarlijks de leden van de advies-commissie, bedoeld in ar tikel 8 dier wet, te benoemen. De momenteel zitting hebben de leden stellen zich allen her- biesbaar. Mitsdien bevelen B. en W. ter benoeming voor de zittingsperi ode 1 oktober 19561 oktober 1957 aan 1. Mevr. E. C. Maris-Kerst, Nieuwevaart 2; 2. de heer C. D. Kooter, Hoofdstraat 52; 3. de heer J. A. Pruijssers, Jan de Rooijstraat 19; 4. de heer Jac. Vos, Julianalaan 36; 5. de heer A. P. de Raat, Oosteind 70. Pre-advies no. 6. Het Bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel voor Ca pelle en Vrijh.-Capelle, geves tigd te Capelle, heeft verzocht medewerking te verlenen voor de volgende aanschaffingen 1. T.b.v. het vak „aardrijks kunde": nieuwe atlassen, omdat de in gebruik zijnde atlassen hoewel nog in goede staat ver kerend, geheel verouderd zijn. 2. T.b.v. het vak „handenar beid": diverse artikelen i.v.m. uitbreiding van dit vak over an dere klassen. 3. Aanschaffing van gordijnen en vitrage t.b.v. één leslokaal en de leermiddelenkamer. De totale* kosten zullen bedra gen 866.43. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Pre-advies no. 7. T.b.v. de aanleg van de Wil- j helminastraat alhier moest in dertijd worden beschikt over een gedeelte van het langs de Bern- hardstraat gelegen sportterrein van de v.v. SSC alhier. Ter compensatie voor dit ver lies werd destijds besloten het j achterliggende perceelsgedeelte, waarvan de pacht juist was af gelopen, in te richten als voet- I balveld, waardoor weer een vol- i waardig speelterrein kon wor den verkregen, j Dit nieuwe gedeelte werd voor- jaar 1956 ingezaaid, doch uiter- aard was het terrein gedurende de afgelopen zomer en ook thans nog niet bespeelbaar. Dientengevolge is de v.v. SSC verplicht de a.s. thuiswedstrijden op andere terreinen te spelen, waarvoor een zekere vergoeding moet worden betaald. Aangezien deze last naast de normale huur een te zware be lasting zou vormen voor de ver enigingskas, heeft het bestuur der vereniging zich tot B. en W. gewend met het verzoek om ver mindering van huur voor 't jaar 1956 te bevorderen. B. en W. stellen voor aan de v.v. SSC over 1956 kwijtschelding te verlenen van een half jaar huur, zijnde 75. Pre-advies no. 8. Het dagelijks bestuur van de Provinciale A.V.O. Raad in N. Brabant heeft zich bij schrijven van 12 juli 1956 tot de raad ge wend met het verzoek het jaar lijks subsidie aan genoemde ver eniging te willen vaststellen op een halve cent per inwoner. Aan gezien sinds 1948 reeds een sub sidie wordt verleend van 25.— per jaar, betekent inwilliging van dit verzoek verhoging tot 30.76 voor het jaar 1956. B. en W. stellen voor dit ver zoek in te willigen. Pre-advies no. 10. Sedert korte tijd is te dezer plaatse in het leven geroepen de Stichting „Zonnebloem", welke aangesloten is bij het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd te Rotterdam. Deze stichting heeft per 1 sep tember 1.1. het zonnebloemwerk ter hand genomen. Het doel hiervan is het bevor deren van de geestelijke maat schappelijke en prachtische vor ming van het jonge meisje, werk zaam op fabriek en kantoor, zulks op protestants christelijke grondslag, opdat het meisje, dat als ieder ander de gevolgen on dervindt van onze hedendaagse kolkende maatschappij, waarin alles veel ingewikkelder, meer genationaliseerd, gemechaniseerd en verzakelijkt is dan voorheen, toch zichzelf kan blijven, gevoel en verantwoordelijkheid kan heb ben voor haar werk, het gezin en de maatschappij, en oog voor de werkelijke waarden in het leven. Bij brief van 6 september 1956 verzoekt de nieuw opgerichte stichting de raad om subsidie in de kosten van haar werk op ge noemd terrein, zowel voor het tijdvak van 1 september 1956 t/m 31 december 1956 als voor het jaar 1957, zulks onder overleg ging van begrotingen van inkom- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAAR T door ALLAN PENNING. 52) „Ja", zei Peter, „ik zal me daar mee lopen met êén paar en dan nog negens. Nee, vader, ik heb lef genoeg, maar ik ben niet gek Jantje deelde. Van Bransbergen opende met vijftig gulden. Bill deed er een tientje bij, Peter volg de met vijfentwintig, maar Dozer sprong weer met vijftig gulden op en Jantje legde heel omzichtig bij, maar schoof nog een fiche van tien gulden apart naast het sta peltje. Zo klom het op. De span ning steeg en toen tenslotte de inzet boven de twaalfhonderd gulden was gestegen, ging het spel, volkomen zwijgend, door. De stilte hing als een dreigende beklemming rond de tafel. De beurt was aan Bill, die geheim zinnig de hoeken van zijn ineen geschoven kaart zat te bestude ren. Toen schoof hij een verdere inzet van honderd gulden bij, Pe ter volgde met vijfentwintig. Do zer verhoogde niet en Jantje tik te met zijn kaart op tafel, terwijl hij de laatste verhogingen uittel de. Maar Van Bransbergen ver brak de stilte: „Zal niet gaan. Ik doe er nog 's 150 bij. Doen we allemaal mee?" Met een zekere bravoure schoof Bill nog eens honderd gul den bij. Negentienhonderdvijftig gulden stonden er in de pot en Peter, Dozer en Jantje moesten nog volgen. Het was geen spel meer, het was bittere ernst ge worden en op de gezichten van de spelers stond een trek van vastberadenheid, wellicht niet vreemd aan angst. Maar niemand stopte en toen dus de beurt aan Van Bransbergen was gekomen, was de inzet meer dan 3 mille ge worden. „Dans voor, Van Bransbergen", zei Dozer opgewonden. Alle ogen waren op de pot gericht, alleen Bill keek met zijn schele ogen Van Bransbergen strak aan. Maar deze keek scherp neer op de ta fel, waar het gesloten hoopje kaarten voor hem lag. Hij streek met een platte hand over zijn hoofd, tot diep achter in zijn nek en greep toen met dezelfde hand de kaarten op. Met een zelfvoldane glimlach mat hij het gezelschap. Bill was iets in zijn stoel onderuit gegle den en zijn rechterhand was in zijn broekzak verdwenen. Gewichtig pakte Van Brans bergen zijn kaarten in beide han den, die hij nu tegen de borst den. j De lessen zullen worden gege ven in de Chr. Landbouwhuis- lioudschool alhier, gedurende 5 uren per week, door daartoe be voegde leerkrachten. Ingevolge de „Rijksregeling subsidiëring vormingswerk leer- plichtvrije jeugd 1955" geeft het Rijk aan dergelijke stichtingen, welke aangesloten zijn bij een landelijke overkoepelende orga nisatie, een subsidie van 40% der exploitatielasten. De provincie zal 10% der exploitatielasten subsidiëren, terwijl de gemeen ten in liet algemeen subsidie verlenen tot 20% der exploitatie lasten. De werkgever betaalt 0.70 per week per meisje, ter- wijl het meisje zelf 0.30 per week bijdraagt. Bovendien betaalt de werkge ver het loon door over de uren, gedurende welke tijdens de ar beidstijd lessen worden gegeven, j Indien de gemeente tot 20 der exploitatielasten subsidieert, zal_ dit over 't tijdvak van 1 sept. 1956 t.m. 31 dec 1956 een bedrag vorderen van 210.en voor het jaar 1957 een bedrag van 540.—. B. en W. stellen voor aan deze stichting met ingang van 1 sept. 1056 tot wederopzegging jaarlijks 'li subsidie te verlenen van 20% der exploitatielasten. Pre-advies no. 11. Ondanks telefonisch en per soonlijk gegeven toelichting op het gemeentelijk schrijven van 27 juli 1955, waarbij het plan in zake de bouw van een 38-tal wo ningwetwoningen ter goedkeu ring werd ingezonden, is de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisves ting te 's-Hertogenbosch niet be reid gebleken 'n machtiging tot aanbesteding van deze woningen te verlenen. Hoewel de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting in zijn circulaire van 28 februari 1956 gewag maakte van de mo gelijkheid om bouwplannen te realiseren, welke boven het nor male contingent uitgaan, indien de regionale bouwcapaciteit dit toelaat, heeft genoemde Hoofd ingenieur-Directeur thans de ge vraagde machtiging geweigerd, omdat de plaatselijke bouwcapa citeit niet toereikend zou zijn. Na verwerping van het plan tot de bouw van 38 woningwet woningen is nog getracht om de goedkeuring te verkrijgen voor de aanwending van een extra contingent van 26 woningwet woningen, maar ook deze poging is gestrand. Inmiddels bericht de Hoofd ingenieur-Directeur van de We deropbouw en de Volkshuisves ting te 's-Bosch dat bouwplan nen, waarvoor momenteel geen richtcontingent meer voorhan den is, vanaf heden aan zijn bu reau kunnen worden ingezonden en wel tot een maximum van 20% van het aan deze gemeente voor de lopende driejarige con tingentsperiode in verband met groei, tekort en herbouw toege wezen aantal woningen; zuiks evenwel als voorschot op 't voor 1957 aan deze gemeente toe te wijzen woningcontingent. Dit impliceert, dat voor deze gemeente een plan voor de bouw van 12 woningwetwoningen zal kunnen worden ingezonden. B. en W. betreuren het ten zeerste, dat het plan tot de bouw van 38 woningen veen doorgang kan vinden op grond van motie ven, welke hun niet juist voor komen, maar daarom menen zij, dat thans de bouw van een 12-tal woningwetwoningen in ieder ge val moet worden gerealiseerd. Reeds eerder werd uiteengezet dat het herhaaldelijk voorkomt, dat gemeentebesturen hun bouw volume niet kunnen realiseren, omdat na openbare aanbesteding blijkt, dat de inschrijvingssom van de laagste inschrijver ver ligt boven de curveprijs, welke ten departemente als norm wordt gehanteerd, als gevolg waarvan die gemeentebesturen geen toe drukte. „Nou zal ik de heren eens wat laten zien", zei hij met een triomfantelijk lachje. „Ik ben erg benieuwd, al toon ik het niet", antwoordde Bill. Vol spanning boog de rest van het gezelschap zich over de tafel. „Vooruit dan", moedigde Do zer aan. Langzaam keerde Van Brans bergen kaart na kaart. „Dat is één aas... da's nummer twee... drie... en twee heren..." Zijn gesloten linkerhand klemde hij tegen zijn borst en minzaam boog hij zich voorover, zeker van zijn sukses. „Een van de andere heren nog iets te zeggen?" vroeg hij sarcastisch. Wat daarop ge beurde volgde met de snelheid van een bliksemstraal. Bill's hand vloog uit zijn zak, een gil van Van Bransbergen gierde door de stilte, een paar kaarten fladder den als opgejaagde vogeltjes door het luchtruim en Bill's rauwe stem schreeuwde door het holle lo kaaltje: „Ja, vuile doerak. Ik heb nog wat te zeggen en als je probeert één kaart aan te raken, sla ik je weke hersens in", en dreigend hief hij de korte ploertendoder, waarmee hij een snijdende striem over Van Bransbergen's linker hand had gegeven, boven zijn hoofd. Een vlammende, een onuitspre kelijke haat straalde uit de ogen stemming tot gunning van de minister verkrijgen. Dc aannemer G. van Kempen te Tilburg is echter bereid de. 12 woningwetwoningen te bouwen voor de prijs van 144.900.-. Dit komt neer op 12075.per wo ning en deze prijs ligt nog bene den de aannemingssom, welke voor het departement aanvaard baar is. Gezien de ervaringen in het verstreken gedeelte van 1956 met openbare aanbestedingen, zijn B en W. er van overtuigd, dat bij openbare aanbesteding een hogere prijs uit de bus zou komen. Waar te voorzien is, dat als gevolg van loonsverhoging in 1957, tengevolge van huurverho ging en invoering van de algeme ne ouderdoms verzekering, dc bouwprijzen in 1957 ongetwijfeld aanmerkelijk zullen stijgen, ach ten B. en W. het van groot be lang, dat dc 12 woningen zo spoe dig mogelijk worden gebouwd. Pre-advies no. 16. Reeds verschillende malen heb ben bewoners van de Sprangse vaart gevraagd aandacht te wil len schenken aan de openbare verlichting aldaar. Wegens verschillende omstan digheden kon hieraan indertijd geen gevolg worden gegeven, doch thans heeft de N.V. PNEM te 's-Bosch bericht, dat een en ander zou kunnen worden aan gelegd. De kosten voor het leveren en plaatsen van twee stalen licht masten met een lichtpunthoogte van 6 meter, voorzien van een schortarmateuur en gloeilamp van 15Ü watt, worden geraamd op 831. Deze lichtmasten zullen wor den geplaatst op dat gedeelte van de Sprangsevaart liggende tus sen de Tilburgseweg en het pand Sprangsevaart nr. 10, derhalve van de Tilburgseweg in oostelij ke richting. B en W. stellen voor het be nodigde crediet ad 831.te voteren. Pre-advies no.' 17. Zoals bekend zal zijn is door de bouw van een nieuw PTT- kantoor met woonhuis aan de Heistraat het tot dusver als zo danig dienst doende pand Hei straat nr. 143 vrij gekomen. Uiteraard hebben B. en W. er zich op beraden welke bestem ming thans aan dit pand gegeven zou kunnen worden. Aanvanke lijk dacht men aan verbouwing tot 2 woningen, doch een onkos- tenberekening wees uit dat dan een veel te hoge huur berekend zou moeten worden als tegen prestatie voor het gehodene. Een betere bestemming voor dit pand kan worden gevonden in verbouwing tot kraamcen- trum. Zoals bekend is, is deze inrichting thans gevestigd in het pand Hoofdstraat 60a, in eigen dom toebehorende aan de N.V. Meelfabriek „De Hoop". De hier in beschikbare ruimte is ten enenmale ontoereikend, daar een vaste staf van tenminste 5 pei*- sonen moet worden gehuisvest. De thans als slaapkamers in ge bruik zijnde ruimten kunnen niet worden geventileerd, aangezien onmiddellijk daarachter de fa briek van de N.V. „De Hoop" is gevestigd met alle daaraan ver bonden onverkwikkelijke geu ren. Bovendien kunnen de theo retische lessen thans niet doel matig worden gegeven. Het ge heel is ondoelmatig als kraam- eentrum. Aangezien 't hier gaat om een instelling, welke in liet algemeen belang werkzaam is en wier activiteiten allerwege steun verdienen, komt het' B. en W. gewenst voor thans een pand be schikbaar te stellen, hetwelk aan het doel beantwoordt^ Uiteraard dienen ook in dit geval enkele voorzieningen te worden getroffen, doch de kos ten hiervan blijven volgens de begroting van de architect be perkt tot 2590.- -. Daarenbo ven dienen verschillende repara ties te worden uitgevoerd aan 't dak, bestaande vloeren etc., wei van het mannetje. Even keek hij naar de paar kaarten, die op de grond waren gefladderd, doch ze lagen buiten zijn bereik. „Vooruit, sta óp, stuk schoelje Je hoort niet te zitten in het gezelschap van behoorlijke men sen en gedwee, stond de dikkerd op. „Mijnheer Van Everdingen", ging Bill voort, „doe me een ge noegen en raap even die twee kaarten op, die op de grond zijn gevallen. Maar raak die winnen de kaarten niet aan, als we ten minste dat heerschap nog moeten bewijzen dat ie vals gespeeld heeft... Dan zijn ze meer waard dan dat potje van 3 mille, die mijnheer in de wacht wilde sle pen..." Daarop wendde hij zich tot Peter Wins: „Kap, je had hem geschoten, hoor... Het moet inderdaad uw vrindje uit Rangoon zijn, maar 't is geen genie... Ik had 'm al gauw in de gaten, maar hij mij blijkbaar niet... Bij dat vette potje dat ik gesleept heb, heb ik gezuurd dat moet ik eerlijk toegeven. Ik heb er eerlijk een heer van me- I zelf bij gedaan, alleen maar om te kijken, of ik het niet verleerd was Dat heeft dat schoffie, wiens vak het notabene is, nog niet eens gezien..." „Dat denkt u maar", viel Van Bransbergen hem in de rede. Blijkbaar voelde hij zich in zijn eer aangerand. in Q heeft de Grotestraat 207 Waalwijk m ke een bedrag van 1970.in totaal zullen vorderen Evenwel dient hierbij te wor den overwogen, dat laatstge noemd bedrag moet woi'den aan gemerkt als achterstallig onder houd over vooi-gaande jaren. Dit bedrag zou in elk geval, welke bestemming aan dit gebouw ook mocht worden gegeven, moeten worden geïnvesteerd. B. en W. stellen voor het pand Heistraat nr. 143 te verbouwen tot kraanxcentrum en daartoe een krediet te voteren van 4560 in totaal t.w. 1970.voor her stel van achterstallig onderhoud en 2590.voor kosten verbou- wing tot kraamcentrum. Pre-advies no. 19. Bij .raadsbesluit van 2 januari 1953 werd ten behoeve van de aanleg van de Schrev'elstraat een krediet gevoteerd van 26.620.35. Het terzake opgexxxaakte plan voorzag tevens in de aanleg van een riolering in genoexxxde straat met de daaraan verbonden voor zieningen. Evenwel berichtten Gedeputeerde Stateix destijds dat I wegens het ontbreken van een rioleringsplan, de hoogteligging van het riool niet nauwkeurig zou kunnen worden bepaald, zo dat genoemd college het raad zaam achtte voorlopig af te zien van de aanleg van het geprojec- teei'de riool. Dientengevolge werd i naderhand bovengenoemd kre diet teruggebracht tot 16.000.-. Zoals destijds reeds werd ver wacht, is nu door de bebouwing aan weerszijden van de Schre- velstraat aldaar een hopeloze si tuatie ontstaan. Bij regenval van enige omvang de afgelopen zoiher heeft zulks genoegzaam aangetoond staat de 'gehele straat blank, omdat de groen stroken het overvloedige water niet heer kunnen opneixxen. Het gevolg hiervan is, dat niet alleen deze stroken in modderpoelen veranderen, doch dat tevens het water via de trottoirs in dé voor tuintjes van de woningen terecht komt. Dit heeft echter weer ern stige gevolgen voor de aldaar ge legen verzamelputten voor het hemelwater der woningen, die niet xneer in staat zijn het toe vloeiende water te verwerken, zodat in de afgelopen zomer ver schillende xxxalen noodmaatrege len moesten wox-den getroffen, daar het water tot in de kelders van de woningen doordrong. Naar de mening van B. en W. is hier maar één afdoende oplos sing mogëljik de aanleg van een riolering met bijkomende wer ken als aanleg van trottoirban den met straatkolken etc Zulks temeer daar het hoofdbezwaar van Gedeputeerde Staten, 't ont breken van een rioleringsplan, nu is weggenomen door de ver vaardiging daarvan door de N.V. Mabeg, zodat de hoogteligging van het riool thans nauwkeurig kan worden bepaald en dit na derhand zonder bijkomende kos ten op het hoofdriool zal kunnen worden aangesloten. De totale kosten zullen bedra gen 23.725.—. Pre-advies no. 20. Voorstel tot het indienen van een verzoek om verhoging van dc uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het ge meentefonds voor het jaar 1957. Het staat vast, .dat zonder ver hoging van de algemene uitke ring een groot tekort op de ge wone dienst onvermijdelijk is en geexx nieuwe investeringen zul len kunnen worden gedaan. Mitsdien stellen B. en W. voor aan de Minister van Binnenland se Zaken een verzoek in te die nen de uitkering voor 1957 te brengen op 40.71 per inwoner. Thans bedraagt zij 26.02 per voor SPRANG-CAPELSE MUZIEK- en ZANGVERENIGING Krachtens raadsbesluit van 18 september 1950, gewijzigd op 8 januari 1954, wordt aan de drie plaatselijke xxxuziekkorpsen een subsidie verleend van 200. per vereniging per jaar. In mondelinge besprekingen met B. en W. hebben bestuurs leden van die verenigingen her baalde malen verhoging van het subsidie bepleit, omdat de kosten van instrumenten, muziekstuk ken en het salaris van de direc teur zodaixig zijn gestegen, dat de verenigingen deze kosten niet meer uit eigen middelen kunnen dragen en dientengevolge de fi nanciële positie der verenigin gen zeer moeilijk is. Mede in verband hiermede hebben ook de vier landelijke fe deraties van muziekvex-enigingen zich bij schrijven van augustus 1955 tot de raad gewend om ver hoging van de subsidies aan plaatselijke harmonie- en fan fareverenigingen, waarbij zij voorstellen het subsidie te bren gen op 600.per jaar voor de vier lagere afdelingen; 750.per jaar voor de afde ling uitmuntendheid; 100Ö.per jaar voor de ere- afdeling; 1250.per jaar. voor de su perieure (vaandel)-afdeling. Daarnaast heeft ook de man dolinevereniging „A Tempo" het verzoek gedaan om in verband met de hoge kosten van onder houd (snaren) en aankoop van instrumenten, salaris directeur, enz voor subsidie in aanmerking te komen, terwijl ook de christe lijk gemengde zangvereniging „Looft den Heer" te Sprang een dergelijk verzoek heeft ingediend in verband met de hoge kosten van concoursen, wedstrijden enz. B. en W. menen dat thans de tijd gekomen is om een algeme ne subsidieverordening voor inu- „Bah", spuugde Bill in zijn rich ting, „dan ben je nog een grotere kaffer, dan ik dacht... kap... kijk de kaarten van ons allemaal eens na... Ik voor mij heb nog nooit een spel gezien met vijf azen..." Peter Wins gooide de kaarten van de andere spelers open. Bij Bill vond hij twee azen, 'n schop pen aas, een ruiten aas, maar bo vendien drie heren. „'n Reuzenkaartje" zei Bill droevig, „en nota bene eerlijk ge kregen..." Toen riep Peter een sampan, die langs de voorgalerij van het hotel meerde. Hij liep op Van Bransbergen toe en spuwde hem in het ge zicht: „Van Everdingen heeft je gisterenavond een bonnetje gege ven, voor wat je van hem gesto len hebt. Je wilt zeker wel zo goed zijn dat even, met je exku- ses, aan hem terug te geven." Zwijgend diepte hij het papier tje uit zijn portefeuille en depo neerde het op tafel. „Bill, riep Peter, „wijs mijn heer even de weg." Met een satanisch genoegen pakte Bill het dikke mannetje bij kop en staart en voordat iemand iets kon zeggen, smeet hij hem over de balustrade de Kapoewas- rivier in. Even boog hij zich over het hekje naar de sampan-koelie. „Daar ligt je vrachie." Toen veegde hij zijn handen af, als had hij een stuk vuil wegge smeten. „Djongos", riep hij, „vijf whis- key-soda!" HOOFDSTUK XVI. Waarin we eindelijk eens binnen dringen in het huiselijk geluk van Peter Wins ien hij het besluit van zijn leven neemt. Het kleine huisje in de scha duwrijke Tanglinbuurt, waar de vreedzame Europese bevolking van Singapore huist en als regel vroegtijdig achter het klamboe gaas verdwijnt, herbergde een ge lukkige, doch soms wel wat erg eenzame vrouw. Eve Wins toch, dol gelukkig met de jonge stam houder, die zij Peter had geschon ken, was in Singapore blijven wo nen, omdat het de enige plaats was, waar de „Ping Ho", tussen haar omzwervingen van de Brits- Indische tot de Chinese kust, wel eens iets langer pleisterde. Van tijd tot tijd moest de schuit voor onderhoud of kleine reparaties op de helling en dan sliep Peter wel eens meer dan een week in zijn eigen bed in het rustige Tanglin, waar alleen het zoemen van een enkele muskiet de stilte van de nacht verbrak. (Wordt vervolgd). Uj PHILIPSHAVE ÜNIO BRAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO RUTON EXCELSIOR

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6