BINNEN- EN BUITENLAND ELËCTRA grootste keus D. Waalwijkse en Langsiraaise Courani Werelddierendag T Fa. Wed. Verhulst neemt imposante industriehal in gebruik z SCHEERAPRARATEN 3 O X STOFZUIGERS VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN 79e JAARGANG No. 77 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Op 4 oktober herdachten de dierenvrienden in alle landen ter wereld wederom werelddieren dag- Vergissen wij ons niet, dan heeft deze herdenking een dub bele doelstelling. Ten eerste wik zij de dierenvrienden zelf een ex tra gelegenheid bieden zich op de positie van het dier te bezinnen en in de tweede plaats bedoelt zij „de buitenstaanders" op te wek ken zich in de steeds groeiende gelederen van dierenbeschermers te scharen. Wat nu de positie van het dier betreft, deze is en wij consta teren dit met dankbaarheid de laatste jaren enorm verbeterd. Niet alleen treden politie en justitie steeds strenger tegen de dierenbeulen op, maar wanneer straks de aanhangig gemaakte dierenwet zal zijn aangenomen, kunnen kwellingen en mishande lingen worden gestraft, die tot dusverre buiten het bereik van de wetgever vielen. Daarnaast is er, speciaal van kerkelijke zijde, een verheugende interesse voor het werk van dierenbescherming waar te nemen, die in menig ge val gelijk te stellen is met sym pathie ,en daadwerkelijke steun. Mogen dit dus verblijdende verschijnselen worden genoemd, de wensen, die de dierenbescher mers koesteren, gaan toch nog wel iets verder. Belangstelling voor 't streven der dierenbescherming is voortreffelijk en een goede die renwet is nog beter, maar uitein delijk gaat het er om dat de mens leert beseffen, dat het zijn plicht is om goed voor dieren te zijn. Dit kan gebeuren op godsdiensti ge gronden: op basis van de ver houding Schepper.mensdier, maar het kan ook geschieden op overwegingen van menselijkheid en van fatsoen. Dit besef nu bij „de buitenstaan ders" wakker te roepen, is één van de doelstellingen en misschien wel de voornaamste van wereld dierendag. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat de dierenbescher mers daarvoor niet alleen de vier de oktober namen, maar dag in dag moeite doen om de niet- geestverwanten hiervan te door dringen. Nu zegge men niet dat dit alles toch maar vergeefse moeite is en een soort ploegen op de rotsen, omdat de mensen hardvochtig en wreed zijn. Zeker: er zijn sadis tische naturen, die er een beha gen in scheppen om mensen en dieren te kwellen en te sarren, maar de meeste mishandelingen waaraan de dieren zijn blootge steld, komen voort uit onwetend heid en onbedachtzaamheid. Dat dit geen „gratuite bewering" is, bewijzen bijvoorbeeld de ervarin gen, die de Heer G. Nieuwen- huijsen, directeur van- de Neder- landsche Vereniging tot Be scherming van Dieren, jarenlang op dit terrein heeft opgedaan en welke hij onder andere neerlegde in zijn publikaties „Collega Schep sel" en „Kerk en Dierenwereld". In deze boekjes, die eenvoudig „weggevlogen" zijn hetgeen de grote belangstelling voor het werk der dierenbescherming on zer dagen weer eens accentueert geeft de schrijver tal van frap pante gevallen, waaruit overdui delijk blijkt, dat dierenmishande ling eerder een gevolg is van on doordachtheid dan van boosaar- 1 digheid, zodat men met een goede voorlichting en met een woord j van man tot man gesproken, soms wonderen kan doen. En het is dan ook in deze geest dat de vierde oktober herdacht werd, dat wil dus zeggen niet in een ongezond vertroetelen ernstige bezinning op en in een krachtige propaganda voor het welzijn van het „collega schepsel" dat zo geheel en al van onze goe de wil afhankelijk is. Binnenland Nederland stelt Indonesië bij de UNO aan de kaak. „Indonesië onttrekt zich met veronachtzaming der beginselen van het volkenrecht aan de ver plichtingen, die het zonder voor behoud heeft aanvaard". Deze verklaring heeft de Nederlandse regering afgelegd tegenover de Verenigde Naties in een brief die de permanente vertegenwoordi ger van Nederland bij de UNO, mr C. W. A. Schuermann, heeft overhandigd aan secretaris-gene raal Hammarsjöld. Uitvoerig wordt in het schrij ven ingegaan op de wijze, waar op deze schulden ter Ronde-Ta felconferentie in bijzijn van een vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties werden vastgesteld. Bestreden worden de beweringen die Indonesië bij het schrappen van zijn schulden de wereld in ge stuurd heeft. In het bijzonder wijst de Nederlandse regering er nog eens op, dat bij de vaststelling van de omvang der Indonesische schulden aan Nederland tijdens de RTC het totale bedrag werd verminderd met een bedrag van 2 miljard gulden, wat overeen kwam met de kosten der militaire acties tegen Indonesië. De over blijvende verplichtingen, zo wordt in een samenvatting aan het slot van de brief betoogd, waren niet te zwaar, gezien de gunstige fi nanciële en economische omstan digheden, waarin Indonesië zijn bestaan als soevereine staat kon aanvangen. De handelwijze van de Indone sische regering, aldus de brief, is in strijd met de goede trouw, wel ke door leden van de Verenigde Naties in acht genomen dient te worden, en met de eerbied voor Nederlands Nieuw-Guinea be treffende. Het is algemeen be kend dat ten tijde van de over dracht der soevereiniteit over In donesië, Nederlands Nieuw-Gui nea niet daarbij was inbegrepen. In deze situatie is sedertdien geen verandering gekomen. De Nederlandse regering be houdt zich alle vrijheid voor te gen de eventuele tenuitvoerleg ging van zodanige maatregelen op te treden, zodra deze direct of indirect zouden leiden tot Indone sische interventie in de gang van zaken in Nederlands Nieuw-Gui nea"", aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Katholieke leken moeten niet- Westerse landen helpen. Mgr. B. J. Alfrink, de aartsbis schop van Utrecht heeft t.g.v. de viering van het tienjarig bestaan van het Katholiek Sociaal kerke lijk Instituut de Katholieken opge roepen deel te nemen aan de in spanningen om het materiële wel zijn van de niet-Westerse volken te verhogen en hij heeft de me ning uitgesproken, dat de Kerk daarbij niet zal mogen worden uitgeschakeld. Mgr. Alfrink zei „Het lijdt geen twijfel, dat meer dan ooit in de historie van de mis sionering de Kerk voor de taak is gesteld tot volledige wasdom te komen in de niet-Westerse lan den. Dit is geboden door de snel groeiende politieke, economische en culturele zelfstandigheid, die de niet-Westerse volkeren zich verwerven". Spr. achtte daarvóór de hulp der leken uit de Weste lijke landen nodig, daar het hier gaat om technische bekwaamhe den, die eerder bij de leek dan bij de priester gezocht worden. Rotterdam na zestien jaar weer in bezit van een luchthaven. De Commissaris van de Konin- f gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaas- sensz heeft maandagmorgen de nationale driekleur gehesen op 't vliegveld „Zestienhoven" en daarmee het nieuwe vliegveld van Rotterdam, „Rotterdam Airport" officieel voor gebruik openge steld. Ruim zestien jaar, nadat in mei 1940 het vliegveld Waalha ven werd verwoest, heeft Rotter dam nu een van de drie groot ste havens ter wereld weer een luchthaven. Rotterdams burgemeester heette zijn gasten in de tent welkom voor de officiële opening. Met grote nadruk verklaarde de burgemeester nog eens, dat Rot terdam geen .doublure wil van Schiphol. Het streeft niet naar 'n aandeel in het intercontinentale luchtverkeer. Het vraagt slechts, aldus de burgemeester, de be scheiden plaats die het nodig heeft om de belangen van de ha ven te kunnen dienen. als een met Amerika nauw ver bonden derde macht een grotere rol in de wereld zou kunnen gaan spelen dan de afzonderlijke Eu ropese landen dit thans doen. Suez-organisatie van 15 landien. De Suezkanaalgebruikers-asso- ciatie (SCUA) is maandag offi cieel opgericht. Vijftien landen hebben het lidmaatschap aan vaard: Australië, Engeland, De nemarken, Frankrijk, W.-Duits- land, Italië, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Perzië, Por tugal, Spanje, Zweden, Turkije en de Verenigde Staten. Drie landen, Pakistan, Japan en Ethiopië, wil len zich nog niet aansluiten. Het is mogelijk, dat deze landen na het Suezkanaal-debat in de Vei ligheidsraad toch nog mee zullen doen. Blijde gebeurtenis in België. Prinses Lilian van Retie, de echtgenote van Koning Leopold van België, heeft in de nacht van zondag op maandag het leven ge- Oosterhout nauwelijks aan een ramp ontsnapt. Met een vreemde zwenking gierde maandagmiddag om half vier een straaljager uit zuidoos- i telijke richting op Oosterhout aan en dook het vliegtuig weldra in het kanaal. Brokstukken van het veronge lukte toestel lagen tot honderden meters in de omtrek verspreid. Als het even verder was neerge komen, zou de ramp niet te over zien zijn geweest. In het schoolge bouw namelijk, waarvan ettelijke ruiten en zelfs een kastdeur ver nield werden door rondvliegend de uit verdragen voortvloeiende verplichtingen, voor welke eer bied zij zich in de preambule van het handvest der Verenigde Na ties plechtig hebben uitgesproken. Nederlandse regering over Indo nesische maatregelen aangaande Nieuw-Guinea. „Het heeft de aandacht getrok ken der Nederlandse regering, dat de Indonesische regering, uit gaande van de fictie, dat de soe vereiniteit over dit gebied de jure zou berusten bij de republiek In donesië, blijft voortgaan met het treffen van administratieve maat regelen ten aanzien van het Ne derlandse rijksdeel Nieuw-Gui nea." Aldus begint een bekend making van het ministerie van buitenlandse zaken. Zo werd in 1955 genoemd ge bied met het oog op de algemene verkiezingen in Indonesië aange wezen als Indonesisch kiesdistrict. Vervolgens werd in 1956 een 3- tal personen benoemd tot leden van het Indonesische parlement ter vertegenwoordiging van dat gebied., Ook werd enige maanden geleden bij Indonesische wet een provincie „West-Irian" ingesteld. Het gehele territoir van Neder lands Nieuw-Guinea zou binnen de grenzen daarvan vallen. Thans zijn gevolgd de berich ten over de benoeming en de in stallatie van een Indonesisch gou verneur van de provincie „West- Irian". Ter vermijding van elk mis verstand meent de Nederlandse regering er goed aan te doen uit drukkelijk te verklaren, dat bo vengenoemde en eventueel nog volgende soortgelijke Indonesi sche maatregelen noch hun im plicaties in welk opzicht ook, door Nederland worden aanvaard of erkend, voorzover het gebied van UJ UI UI O heeft de Grotestraat 207 Waalwgk UI X m ui Schriftelijke Verkeerscursus. Het Verbond voor Veilig Ver keer is er toe overgegaan om een nauwkeurig uitgebalanceerde ver keerscursus te geven, bestaande uit 12 schriftelijke lessen. Les 1 bevat een verkeersbordenklapper en een voorrangsstrip, welke op originele wijze zijn samenge bracht in een zeer handig en aan trekkelijk boekje, dat iedere weg gebruiker van A tot Z wegwijs maakt in de doolhof van ver keersborden en voorrangsregels. De prijs bedraagt f 0.75. Deze verkeerscursus, die wij elke weg gebruiker zouden willen aanraden te volgen wordt verzorgd door 't Parola-instituut te Rotterdam. Eerste verpleeggebouw medische faculteit Nijmegen. Zaterdag is op 't landgoed Heijendaal te Nijmegen het <?erste verpleeggebouw van de medische faculteit der katholieke Universi teit geopend. Het heeft met technische instal laties en medische instrumenten bijna tien miljoen gulden gekost. Een deel van dit bedrag is be schikbaar gesteld door het Co mité der viering van het honderd jarig herstel van de bisschoppelij ke hiërarchie in Nederland uit de baten van de Kromstaffeesten. De officiële opening van het eerste gebouw van het Nijmeegse academische ziekenhuis werd voorafgegaan door een pontificale hoogmis, opgedragen door de co adjutor van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hansen. 1 staal en aluminium, bevonden zich op dat moment meer dan 300 jon gens. Enkele minuten tevoren was een onderwijzeres van de meis jesschool met een hele klas leer lingen voorbijgekomen. De straaljager in kwestie bleek afkomstig van de vliegbasis Soes- terberg. Het was een Amerikaan se Super-Sabre F 100. De piloot was luitenant-vlieger R. M. Mohammed uit Jamaica in de staat New York. Iedereen was er van overtuigd, dat Oosterhout aan een ramp was j ontsnapt, waar het toestel op kor- te afstand van de technische i school neerkwam. Buitenland Overeenstemming over de Saarkwestie. Kanselier Adenauer en premier Mollet hebben zaterdag overeen stemming bereikt over de nog hangende kwesties van het Saar- gebied. Het rijke grondstofgebied zal naar Duitsland terugkeren. De overgang zal echter in verschil lende etappes plaats vinden. Po litiek wordt het Saargebied 1 ja nuari 1957 deel van Duitsland. Na 'een periode van drie jaar zal het Franse geld door Duits ver vangen worden en de economi sche unie tussen Frankrijk en het Saargebied zal eerst on 1960 wor den opgeheven. Adenauer en Mollet hebben bo vendien plannen gemaakt voor 'n werkelijke Europese federatie, die schonken aan een dochter. Het prinsesje, dat de namen Maria- Esmeralda Adelaide Lilian Anne Leopoldine zal dragen, is het der de kind uit het huwelijk van Ko ning Leopold en de Prinses van Retie. Schietstoelen redden twee piloten. Een Vulcan-straalbommenwer- per van de RAF is maandagmor gen vlak voor de landing neerge stort op London Airport Enge- lands belangrijkste en drukste burger-luchthaven. Vier leden van de bemanning kwamen om het leven. De gezagvoerder, squa dronleider Donald Howard, en de luchtmaarschalk Sir Harry Broadhurst, de commandant van de Britse strategische lucht macht, die als tweede piloot fun- geerde, konden zich ondanks de geringe hoogte met hun schiet stoelen in veiligheid brengen. Vrouwen en kinderen van de bemanning, luchtmacht-autoritei ten en vele anderen zagen het on geluk gebeuren. Snel groeiend bedrijf met vele aantrekkelijke mogelijkheden voor geschoolde arbeidskrachten onder een buiten de werkplaats gelegen afdakje. In de veel te kleine werkplaats was het een voortdurend gescharrel met het omvangrijke en zware materiaal en de separate ligging der maga zijnen betekende een verlies van heel wat werkuren. Het is dan ook een gelukkige omstandigheid dat het voortva rende en doortastende gemeente bestuur de betekenis van deze be langrijke industrie voor de ge meente inzag en met bekwame spoed de bouw van een imposan te industriehal heeft gerealiseerd, daarmee een belangrijke stap zet tende naar meer differentiatie in de plaatselijke industrie. Met de personeelsvoorziening liggen de zaken echter minder eenvoudig. Telde het bedrijf in 1936 nog maar slechts 15 man, thans is dit aantal de 60 gepas seerd en de behoefte aan ge schoold personeel is momenteel, met de ingebruikneming van de prachtige industriehal aan de le Zeine West, groot. Dit tekort moet niet gezocht worden in het feit, dat de metaalindustrie in dé ze streek weinig belangstelling zou genieten een overzicht van de arbeidsmarkt en de leerlingen verhouding op de ambachtschool tonen het tegendeel aan maar in het ontbreken van voldoende geschoold personeel. Ten behoe ve van geschoolde metaalarbei ders willen wij hier gaarne dui delijk accentueren, dat de Ma chinefabriek van de Fa. Wed. Verhulst niet alleen zeer gunstige sociale voorzieningen voor haar arbeiders heeft getroffen, maar daarnaast ook uitermate aantrek kelijke aspecten voor de toekomst biedt. i oen omstreeks de jaren 1816 in de Stationsstraat de Smederij Verhulst gevestigd werd, kon uiteraard niemand vermoeden dat dit bescheiden uit Vlijmen afkom stige bedrijf zou uitgroeien tot een voor Waalwijk betekenende in dustrie met leveranties over ge heel Europa en zich 140 jaar la ter zou vestigen in een imposante door de gemeente gebouwde in dustriehal van 40 x 65 m. En ook smid Verhulst zelf zal daar aller minst van gedroomd hebben. Hij bleef in zoverre bij de bekende Waalwijkse leest, dat hij in plaats van mensen de paarden schoenen aanmat. En daarmee was hij dik tevreden, want het paard stond in die dagen nog in hoge ere en ten aanzien van schoenen had het dit op de mensen voor dat het een rustige en gaiiw tevreden klant was. Toch moeten zijn nakomelin gen een gezonde eerzucht en een scherp zakelijk inzicht eigen zijn geweest, want in de loop der ja ren breidt het bedrijf zich meer en meer uit en wordt de aandacht van lieverlee sterker gericht op een wijder arbeidsveld, waarbij men uiteraard geheel was inge steld op de schoen- en lederin dustrie (het vervaardigen van droogbakken, transportbanden, 't verrichten van reparaties enz. enz.). f." In 1905 werd het bedrijf over geplaatst naar de Grotestraat, waar men een werkplaatsruimte verkreeg van ca. 250 m2. Door een aantal verbouwingen in 1920, 1948 en 1951 werd de bebouwde ruimte uitgebreid tot ca. 750 m2. Tevens kreeg de firma de be schikking over een 3-tal magazij nen in de Grotestraat. Omstreeks 1926 begon de fa. Verhulst met de fabricage van verwarmings buizen. De plannen voor de vervaardi ging van lucht- en warmte-tech- nische artikelen dateren uit de oorlogsjaren 1940—1945. Na de oorlog zijn deze plannen snel en met grote voortvarendheid gerea liseerd. Deze fabricage-uitbrei- ding verschafte de firma uiter aard 'een veel ruimer arbeidsveld en al spoedig zag men zich dan ook geplaatst tegenover beteke nende orders uit binnen- en bui tenland. Met deze technische groei konden echter de ruimte- en personeelsvoorziening geen ge lijke tred houden. Al spoedig bleek dat de bestaande werk plaats veel te klein was om deze uitbouw te kunnen opvangen. Er moest bedenkelijk gewoekerd worden met ruimte en een aantal kapitale machines konden ter nauwernood een plaatsje vinden IMPOSANTE HAL. e nieuwe industriehal, waar in de fa. Verhulst omstreeks half oktober geheel zal zijn gehuis vest, is een fraai en imposant ge bouw, gelegen langs de spoor baan aan de le Zeine West. De bedrijfsruimte heeft een opper vlakte van 2600 m2. De overkap ping overspant een breedte van 40 m zonder gebruikmaking van enige dakstutting. Dit geeft de fabriekshal een bijzonder ruim aspect en maakt tevens het han teren en. Wenden van omvang rijk en zwaar materiaal veel ge makkelijker. Veel ramen maken deze hal tot een lichte, frisse en prettige werkplaats. Aan de voorzijde zijn over de gehele breedte ondergebracht het privékantoor, offertekamer, wel ke tevens kan dienen als show room, administratie, tekenkamer, schaftlokaal en een archiefruimte I ZUIDEN dl n'iiii VjTTüflfl'firifF- UI PHILIPSHAVE UNIC BBAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO BUTON EXCELSIOR

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1