Waalwijkse en Langs Courant Sprang- Capelle Z S A li DITVOORST-SCH RIJ VERS H. met grote stappen naar moderner en ruimer gemeentelijk aspect Een rustig gevoel De Nationale Reclasseringsdagt956 -J Uuidgenezing P.T.T.-Kamer voor Brabant J Gerestaureerde Ned. Herv. Kerk binnenkort weer geheel in gebruik. BALLET DER LAGE LANDEN NAAR BREDA MET COPPELIA EEN ONGEVAL MET GELUK KIGE AFLOOP. Wonderwit Korengoud Favoriet C. PULLENS, Stationsstr. 90 WAALWIJK - Tel. 2465 LEO DE B0NDT, Hoofdstr. 82 KAATSHEUVEL - Tel. 2293 VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 77 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco pp. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" i o op het eerste gezicht heeft de gemeente Sprang-Capelle al les weg van een gemeenschap die haar voornaamste bestaansmoge lijkheid vindt in de landbouw. Van alle kanten omgeven door uitgestrekte weiden en akkers, waardoorheen zich de behuizing met vele rustieke boerenwoningen kronkelt als een kleurige strook, heeft Sprang-Capelle in elk op zicht het karakter van een lande lijke gemeente. Hieraan de con clusie vast te knopen dat dan wel verreweg het grootste deel van de arbeidende bevolking in de agra rische sector werkzaam zal zijn, is echter niet alleen voorbarig, maar ook beslist onjuist, want de statistiek wijst uit dat de verhou ding tussen de arbeidskrachten in de industriële en agrarische sec tor bijna fifty-fifty is, namelijk 45%55.%. Deze wat onver wachte uitkomst doet dan weer de vraag naar voren komen: wat omvat dan deze industrie? Tot nu toe kan de gemeente zelf nog maar op bescheiden schaal werkgelegenheid bieden op in dustrieel gebied en wordt het grootste deel van de 45 be paald door de ruim 1000 gemeen tenaren die elke dag elders in de industrie gaan werken. Er zijn evenwel tekenen die er op wijzen, dat de industrialisatie der gemeen te in de nabije toekomst groter en betekenender vormen zal gaan aannemen. In de afgelopen jaren heeft de gemeente een aantal in dustrieën weten aan te trekken, waarvan we noemen de schoen fabrieken van de Gebr. v. d. jVen en van Aussems en Rouwmaat, de bonbons- en suikerwerkenfabriek van Heys en Paymans, terwijl binnenkort ook de 'Esmi Rol- schaatsenfabriek in een nieuwe fabriek van start zal gaan. Met de bouw van de beide laatste fa brieken zal binnenkort worden begonnen, zij bieden werkgele genheid aan ca. 40-50 man, welk aantal men na verloop van tijd hoopt te kunnen uitbreiden. Zij geven tevens enige differentiatie aan het industriële beeld. Uiteraard is het gemeentelijk beleid gericht op een veel groter industriële uitbouw en de ver wachting is dan ook gewettigd dat, als het industrieterrein binnen niet al te lange tijd een feit zal zijn, de belangstelling voor nieu we vestigingen belangrijk zal toe nemen. Er zullen in de nabije toe komst dan ook ongetwijfeld be langwekkende voorstellen in de raad ter tafel komen. SAMENVOEGING. 1 prang-Capelle is niet altijd Sprang-Capelle geweest. |Vóór 1923 kende men 's-Grevelduin- Capelle, Sprang en Vrijhoeve-Ca- pell'e. De naam Capelle komt reeds voor omstreeks 't jaar 1200 onder de naam Wendelnesse, het geen „wildernis" betekent. Door de toonaangevende Van Schrevel is de naam 's-Grevelduin-Capelle ontstaan, waaraan nog een oud, maar heraldisch volkomen foutief wapen herinnert: een duintop met daarboven een kapel (vlinder). Een vooraanstaande familie in Sprang was de familie van der Duin. De naam Vrijhoeve-Capel- le is ontleend aan drie hoeven, die vrij waren van tiendrechten (het recht van de grondeigenaar op een tiende van de opbrengst van hét koren). De samenvoeging van deze drie gemeenten in 1923 werd door ve le weldenkende mensen toege juicht, maar door anderen met te genzin ontvangen. Men verkoos in zekere kringen 'n onbetekenen de en ondoelmatige zelfstandig heid boven een samenwerking in groter verband. Dat daardoor nu nog activiteiten, die tot vruchtba re resultaten zouden kunnen lei den, acherwege blijven, is jammer en te betreuren. WONINGBOUW. Is men ten aanzien van Sprang-Capelle over woningbouw spreekt, dan krijgt men een wat vreemde smaak in de mond, want in de raadsvergadering van 21 sept. j.l. heeft burgemeester A. Smit een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de zacht gezegd vreemde beslissing van de Cen trale Directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting te 's-Herto- genbosch over een gemeentelijk verzoek (steunend op een ministe riële circulaire) betreffende de bouw van een extra-contingent van 38 Woningen. In ons nummer van 24 sept. j.l. zijn wij daarin uitvoerig op ingegaan. Uit dit on verkwikkelijke geval moet men concluderen, dat of de betrokken instantie de ontstellende woning nood in ons land nog niet duide lijk begrepen heeft of zich de al even ontstellende vrijheid veroor looft ten dien aanzien beslissingen te nemen die ronduit funest zijn en volkomen in tegenstelling met het streven van de regering (zie Troonrede). Het is van harte te hopen dat deze beslissing van mi- nisteriëlé zijde wordt gecorri geerd. Een strop van 38 woningen dus voor de gemeente Sprang-Capel le, waarmee het aantal toegewe zen en gerealiseerde woningen over het tijdvak 1954 1956 op 80 blijft staan, als volgt verdeeld: 43 particuliere woningen, 2 gem. middenstandswoningen en 35 wo ningwetwoningen. De 12 woningwetwoningen, die zijn toegewezen in plaats van de hierboven genoemde 38 woningen en met de bouw waarvan zo spoe dig mogelijk zal worden begon nen, zijn een voorschot op het bouwvolume voor 1957 OPENBARE WERKEN. weg-Oost en een nieuwe begraaf plaats te Sprang. Belangrijke bijdragen werden geleverd in de ruilverkavelings wegen (weg naar 's-Gravenmoer, verharding van de zandweg langs Nieuwevaart en Willem van Gentsvaart); 't gehele riolerings plan werd bestekklaar gemaakt, de B.B.A. kreeg een aantal wacht huisjes en de dienst Openbare Werken de beschikking over een nieuwe vrachtauto. Ten slotte werd door de provincie de zo no dige verbetering gebracht in het kruispunt'te Sprang. OVERIGE WERKEN. en zekerheid dat de inrichting van uw woning volkomen naar genoegen zal zjjn, geeft boven dien een rustig gevoel. WONINGINRICHTING TILBURG NIEUWLANDSTRAAT 14 TEL. K 4250—24262 aast woningbouw zijn er in de jaren 1954—1956 een groot aantal werken tot stand gekomen, welke de activiteiten van de ge meenten tot modernisering en ver ruiming van het plaatselijk aspect duidelijk illustreren. Zo werden belangrijk verbeterd: het Tram- pad, de Dick Flemmingstraat en de hoek Dick Flemmingstraat-v. d. Duinstraat, de Korte Nieuw- straat, de Molenstraat, de Witte- dijk, de Loonsestraat en de Nieu wevaart, welke laatste verbete ring tevens gepaard ging met een verbreding en de aanleg van [een plantsoen. Aangelegd werden de Schrevelstraat, de Burg. Meijer- straat en Molenplein te Sprang, het iVrijhoeveplein, de Bernhard- straat, de Wilhelminastraat en de Beatrixstraat en 2 km rijwielpad langs Heistraat, en Raadhuisstr. Verder werd een plantsoen aan gelegd langs de Wendelnesse- het afgelopen jaar onder ging ook het gemeentehuis een noodzakelijke'verbouwing en uit breiding. Ten behoeve van het onderwijs onderging de openbare lagere school een uitbreiding en verbetering, terwijl tevens tot aanschaffing van nieuwe school- meubelen en leermiddelen werd overgegaan. Voor de uitbreiding van de speelplaats der o.l. school werden de woningen Schoolstraat 28 t.m. 31 aangekocht., In de naas te toekomst zal het onderwijsas- pect een belangrijke uitbreiding ondergaan door de stichting van een landbouwhuishoudschool, waarvoor reeds een gebouw werd aangekocht. In hét middelpunt van de be langstelling mogen we wel zeggen staat de algehele restauratie van de prachtige Ned. Herv. Kerk te Sprang, die zijn voltooiing nadert. Binnenkort hoopt men deze kerk weer in geheel in gebruik te ne men. Er is ieen tweede luidklok bijgekomen, terwijl tevens is be sloten tot verlichting van de wij zerplaten van het torenuurwerk (4 zijden). In 1954 kreeg ook het prachti ge Jan de Rooij-monument zijn plaats op het kruispunt Sprangse- weg—Jan? de Rooijstraat. Op economisch gebied zijn van betekenis geweest de electrifica- tie van de onrendabele gebieden (Dreef en Hoge Akkerweg), waarmee een bedrag van f 13.000 wasi gemoeid. Verder is de elec- trificatie van het industrieterrein aan de Dick Flemmingstraat ge realiseerd. De aantrekking van een aantal industrieën vermeldden wij reeds in de aanhef van dit overzicht. Het herstel van de wa- tersnoodschade aan wegen etc. eiste een bedrag van f 19.000. Ten slotte waren het aanbren gen van een nieuwe straatver lichting te Sprang en de aanschaf fing van een nieuwe auto-brand spuit belangrijke en noodzakelijke verbeteringen ten aanzien van de openbare veiligheid. BESLUITEN EN PLANNEN. delijk onderstreept bewind voerder heeft. Als belangrijke besluiten voor 1956 zouden wij willen vermel den: het bouwen van aula's op de begraafplaatsen; de aanleg van de Torenstraat; het uitbaggeren van de Labbegatsehaven; het tref fen van maatregelen tot voorko ming van dichtslibben van Lab- begatse en Capelse haven; de bouw van een politiebureau met 2 dienstwoningen aan de Schre velstraat; de bouw van een in dustriehal (Esmi Rolschaatsen- fabriek); de bouw van brand weergarage, badhuis en consulta tiebureau te Sprang; de aanleg van 4 km rijwielpad langs v. d. Duinstraat, Raadhuisstraat en Heistraat; de verlichting van het Vrijhoeveplein, Bernhardstraat, Wilhelminastraat, Beatrixstraat en Dick Flemmingstr.; verkeers- verbetering bij „het Bruggetje verbetering van de binnenhaven te Capelle en van de bocht rond de Ned. Herv. Kerk te Sprang, gepaard met de aanleg van een rijwielpad; en ten slotte de bouw van een bijzondere kleuterschool aan de Heistraat en een openba re kleuterschool. Plannen voor de naaste toe komst hebben betrekking op stichting van een dorpshuis, Groe ne Kruisgebouw en badhuis met consultatiebureau te Capelle; de aanleg van een plein ten zuiden van het gemeentehuis; idle sane ring van het Kerkplein te Sprang, waardoor de ligging van de Ned. Herv. Kerk een meer open ka rakter zal krijgen; de voltooiing van het rijwielpad van Sprang naar Capelle; de bouw van een nieuwe bijzondere school te Ca- pijelle en Sprang; de bouw van een nieuwe landbouwhuishoud school; de aanleg van sportvel den, van riolering met zuiverings installatie, hetgeen nogal wat pro blemen met 'zich meebrengt, van een zwembad, en van nieuwe wegen te Sprang en Capelle. Ook zal er ten behoeve van de kinde ren rond de Molenstr. te Sprang een rolschaatsbaan worden aan gelegd, terwijl in Sprang |en Ca pelle tevens een aantal speelwei den zal worden aangelegd. aast deze belangrijke werken, welke in een tijdsbestek van twee jaar zijn gerealiseerd, zijn er in 1956 nog een aantal belangrijke besluiten genomen, met de uit voering waarvan nog geen begin is gemaakt of die nog op goed keuring wachten. Zij passen ech ter evenals de plannen voor de nabije toekomst in het kader van dit overzicht van het vooruitstre vend beleid van het Sprang-Ca- pelse gemeentebestuur dat in burgemeester A. Smit een voort varend en zeer actief de hier voor vermelde „woningbouw- kwestie" heeft dat nog eens dui- plaats van de PTT-kamer voor de provincie Noord-Brabant. De PTT-kamers, die zoals be- kend de regionale organen zijn j van de PTT-raad (in 's-Graven- j hage gevestigd), hebben tot taak: j a. het dienen van advies in j die zaken, welke de Directeur- 1 Generaal der PTT of de PTT- raad te harer kennis brengt; b. het bevorderen en onder houden van contact tussen het bedrijf en de verschillende cate gorieën van gebruikers; c. het geven van deskundige voorlichting in eigen kring om trent door het bedrijf genomen of te treffen maatregelen. Voorts heeft de PTT-kamer de bevoegdheid over aangelegenhe- den, welke, hoewel van plaatse- j lijke of regionale aard, niettemin j naar haar oordeel geheel of ge- i deeltelijk mede van uit centraal oogpunt bezien moéten worden, j zich uit eigen beweging met reden omkleed tot de PTT-raad te wen-, i den. De benoeming van de leden ge- j schiedt door de Minister van Ver- keer en Waterstaat op aanbeve- j ling van Ged. Staten, met dien j verstande, dat te allen tijde de betrokken Kamers van Koophan del en Fabrieken in de PTT-ka mer zijn vertegenwoordigd. Tot voorzitter van de PTT- kamer voor de provincie Noord- Brabant is benoemd mr. R. J. Th. 'van der Heijden (tevens lid van de PTT-raad), burgemeester van de gemeente Loon-op-Zand. Als secretaris is aangewezen: L. J. C. Gevers, referendaris der PTT van 't Postdistrict te 's-Her- togenbosch. In de Kamer hebben voorts o.a. zitting de heren: G. F. H. C. Lin- nebank namens de Kamer v. Koophandel voor Tilburg e.o.; drs J. J. Schouten, namens de N.C.B. te Tilburg; J. A. van Broekhoven, namens het gemeentebestuur van Tilburg te Tilburg. Puistjes verdrogen door Purol-poeder Nieuwbouw in de Molenstraat. et ontbreekt het gemeente bestuur van Sprang-Capelle waarlijk niet aan initiatief en vooruitstrevende activiteit en dat houdt de beste beloften voor de toekomst van Sprang-Capelle in. Aan dit zonnige vooruitzicht mag echter de wens gekoppeld wor den, dat de gemeentenaren vooral op het culturele vlak |en op het gebied van ontspanning een eens gezindheid en een samenwerking zullen mogen ontwikkelen, die de gemeentelijke inspanning met die resultaten zullen bekronen, waar voor zij gedaan istot geluk en zegen van de gehele gemeen schap. Lichaam met drievoudige taak Op 20 september jl. vond te 's-Hertogenbosch door Ir. J. D. H. van der Toorn, Directeur-Ge neraal der PTT de installatie Onder auspiciën van Concor dia zal het „Ballet der Lage Lan den", artistieke leiding Mascha ter Weeme, op vrijdag 19 okto ber a.s. in Schouwburg Concor dia te Breda de eerste opvoering in Zuid-West-Nederland geven van 't complete Coppelia-ballet. Dit zal voor het eerst zijn dat 'n Nederlandse balletgroep te Bre da een opvoering zal geven van een compleet avondvullend bal let uit het klassieke wereld-re pertoire. Te Breda viel een 3-jarig meis je uit het raam van 3 hoog. Zi.i had zichzelf in een kamer opge sloten en kon er niet meer uit en is door 't raam naar buiten ge klommen. Een mevrouw uit de buurt zag de wanhopige situatie en begon luid te gillen, wat de aandacht trok van mevr. v. d. Berg, die beneden woont. Deze snelde naar buiten en zag de kleine Tosca aan 't kozijn han gen. Zij ging met uitgestrekte armen onder het 8 m. hoge raam staan en toen de kleine zich niet meer kon vasthouden en naar beneden viel, kwam ze gelukkig terecht in de uitgestrekte armen van mevr. v. d. Berg, die dolge lukkig 't kind aan de moeder kon teruggeven. De kleine had niets dan een rood plekje en mevr. v. d. B. een verstuikte hand VERKEERSONGELUKKEN. In het tijdvak van 1 op 2 ok tober zijn in ons land 4 volwas senen en 3 kinderen door ver keersongevallen gedood. CLANDESTIENE ZENDER. Op 30 september werd door de politie te Enschede de clandes tiene zender „Posthoorn" in be slag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 44-jarige fabrieksarbei der J. v. d. G. te Enschede. Ter gelegenheid van de Nati onale Reclasseringsdag zal wederom een beroep worden ge daan op het Nederlandse volk om door een geldelijke bijdrage het reclasseringswerk te steunen. Naar Nederlandse traditie is de bemoeienis met de misdadige mens niet uitsluitend staatszaak, maar mede het terrein van tal rijke particuliere instellingen verenigingen zowel als inrichtin gen. Een groot leger van vrijwilli gers gevangenisbezoekers en en toezichthouders tracht de gevallen evenmens hulp en steun te bieden. Men kan daar enigszins sceptisch tegenover staan. Een houding van hard heid kan soms reëler schijnen. In die geest leest men met vol doening een fel requisitoir van een officier van justitie en ziet men met geruststelling de mis dadiger voor jaren in de gevan genis verdwijnen. Maar door het beeld van de misdadiger te gene raliseren, doet men de werkelijk heid onrecht aan. De categorie onverbeterlijken en beroepsmis dadigers vormt slechts een klein percentage van de duizenden die de gevangenissen bevolken. De meerderheid van hen wekt bij nadere kennismaking meer me delijden dan verontwaardiging op. Het zijn dikwijls de minst bedeelden onder ons. Zij zijn veelal gebrekkig toegerust voor de strijd om het bestaan, óf door een lage intelligentie óf door een gevoelsarmoede, waardoor zij 't vermogen missen in volwaardi ge menselijke relatie met hun omgeving te staan. Door hun aanleg reeds gehandicapt, groei den zij meestal op in milieus, waar aan hun meest essentiële liefdesbehoeften niet werd vol daan of waar elke normerende opvoeding ontbrak. Wie zal hun subjectieve schuld voor de misstappen, die zij be gingen, durven uitmeten De marge, aan hun vrije wil gelaten was soms uiterst smal. Men moet dan ook het geheel van de crimi naliteit zien als een pathologisch verschiinsel infecties op het lichaam der maatschappij waaraan talrijke generaties het hunne bijdroegen. Maar deze er kenning sluit in, dat men aan de criminele mens niet louter af keurend of hem negerend kan voorbijgaan, zoals de Leviet de gewonde en, beroofde Jood op de weg naar Jericho. Zelfs in de psychopaath zal men dan de medemens moeten herkennen, die door het feit van zijn mens-zijn ons uitdaagt zijn wederaanpassing te beproeven, hoe hopeloos de poging daartoe ook moge schijnen. Dit reclasseringswerk kan van onschatbare betekenis zijn voor de geestelijke gezondheid van ons volk. Niet iedereen is daartoe ge roepen, maar wel wordt op allen een beroep gedaan dit werk tc steunen. Het reclasseringswerk is nog lang niet volmaakt en was dikwijls terecht aan kritiek on derhevig, maar het vertoont de laatste jaren door bezinning op zijn methoden en door scholing van zijn medewerkers een steeds verder gaande intensivering, waardoor aan veel kritiek de grond zal kunnen worden ont nomen. J. A. ls onbetwist, de Brood en Koekjesspecialist. Probeerde U reeds een van onze verpakte en gesneden broodsoorten witbrood tarwebrood melkbrood Voor de zondag een heerlijk KRENTENBROOD In cellophaan verpakt, een ware tractatie. Ook ons Week-end-Koekje bijzonder lekker en voordelig, f 0.58 per 200 gr. Vraagt onze depóthouders:

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5