Medisch Centrum voorziet in grote behoefte D. WAALWIJK II II.-II. 11 II 'II II II II II II NYLONS Waalwijkse en Langsiraatse Courani T M. D, in Nederland vanaf f 1.98 E- en N-wegen AVON D M AR KT VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2x per week 79e JAARGANG No. 77 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p, p. Advertentieprij s 10 cent per m.m. Contr act-advert enties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" RESULTAAT VAN NOODZAAK EN BENUTTE KANS In het nieuwe Medisch Cen trum op het y redesplein bezit de gemeente Waalwijk een centrum voor gezondheidszorg dat in een grote behoelte voorziet. Het is immers voldoende bekend dat het oude Wit-Gele Kruisgebouw be slist ongeschikt was voor de huis vesting van de verschillende diensten van gezondheidszorg. De beschikbare ruimte was niet alleen ontoereikend, maar beant woordde ook niet aan de eisen, welke aan lokaliteiten voor ge zondheidszorg gesteld mogen worden. Het nieuwe Medisch Centrum is dus ontstaan uit een noodzaak, maar evenzeer is het het resultaat van 't benutten van een kans om tot de bouw van een dergelijk centrum voor gezond heidszorg te komen, want zonder dit laatste zou dit gebouw nu nog geen feit zijn geworden. Onze be wondering voor de gedurfde op zet en de energieke en snelle ver wezenlijking van dit centrum mag dan op de eerste plaats uitgaan naar het bestuur van het Waal wijkse Wit-Gele Kruis, het zeer grote aandeel dat de gemeente in de bouw van dit centrum heeft ge had, moet toch wel van doorslag gevende betekenis genoemd wor den. j I j j URGENTE MOTIVERING. ondergebracht en dat ook de oog arts dr. Jap Jong, het Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid en de Raad van Arbeid er zitting zouden hebben. Toen men de loofden bij elkaar ging steken om te komen tot een stichting, ble ken er aanvankelijk de volgende gegadigden te zijn: de gemeente, het Wit-Gele Kruis, de Provinci ale Bond Wit-Gele Kruis, Kraam- centrum en de Brabantse Bond voor de t.b.c.-bestrijding. Hiervan bleven ten slotte alleen de ge meente en het Wit-Gele Kruis over, omdat de overigen geen ver plichting durfden aangaan in ver band met de afhankelijkheid van het rijkssubsidie dat jaarlijks wordt toegekend. Zo kreeg het Wit-Gele Kruis het beheer en de exploitatie van het nieuwe Medisch Centrum met een jaarlijks gemeentelijk subsidie van f 5000.—. BIJZONDER FRAAI. e hierboven genoemde nood zaak kunnen we in vier belang rijke punten nader omschrijven. In de eerste plaats bestond er een dringende behoefte aan een nieuw, aan de eisen des tijds be antwoordend Wit-Gele Kruisge bouw. Ten tweede zou het Con sultatiebureau voor t.b.c. de be schikking kunnen krijgen over een nieuwe, moderne apparatuur, mits toezegging Jcon worden ge daan dat men de beschikking zou krijgen over een betere huisves ting. Ten derde was het noodza kelijk dat de Schoolartsendienst de beschikking kreeg over een eigen onderzoekruimte, omdat ook op de scholen de ruimte zo be perkt was dat het onderzoek daar niet meer kon plaats vinden. Ten vierde was er behoefte aan een kraamcentrum, dat nog wel were gedirigeerd vanuit Tilburg, maar toch onder supervisie stond van het Waalwijkse Wit-Gele Kruis. Deze urgente motivering was voor het bestuur van het plaatse lijke Wit-Gele Kruis aanleiding contact op te nemen met het ge meentebestuur. En hier vond men een open oog en oor. Men begreep dat men deze kans om te komen tot de stichting van een centrum voor gezondheidszorg niet voor bij mocht laten gaan. Door de dienst Gemeentewerken, met na me door de directeur van deze dienst, de heer Kobben, en de heer Koevoets werd een plan ont worpen, waarbij al terstond bleek dat de begroting hoger zou uitval len dan men aanvankelijk gedacht had. De gemeente verklaarde zich echter bereid 'n jaarlijks subsidie van f 5000.— te verstrekken. Om de exploitatie zo effectief moge lijk te doen zijn, ging men op zoek naar andere belangstellenden en het resultaat hiervan was dat de uitleen (bedden, lampen etc. etc.) in het nieuwe gebouw zou worden gedenksteen aangebracht, ver meldende de namen van bestuur n het Wit-Gele Kruis en de naam van de ontwerper van het gebouw. Deze steen is een ge schenk van de fa. P. Kramer. In de stichtingskosten werd bij gedragen door het Preventie fonds met een subsidie van f 7125.— en door het Kinderpost zegelfonds met een subsidie van f 3000.—. oen men dan in februari 1955 met de bouw kon beginnen, wa ren de aanvankelijke plannen na vele en lange besprekingen met vele dokters grondig gewijzigd. In een onderhandse aanbesteding werd de uitvoering van het werk gegund aan de Waalwijkse firma P. Kramer. Het gebouw is bijna geheel opgetrokken uit beton, ijzer en staal, alleen voor de deu ren en enkele andere kleine on derdelen is hout gebruikt. De vloeren zijn vervaardigd van floorflex (kunsthars op asbest- basis). De elektrische installatie is van de fa. J. van Dongen en het sanitair van de fa. J. Zeegers, bei den uit Waalwijk. De fa. v. d. Waals uit Capelle verzorgde het schilderwerk en de verwarmings installatie (automatische olie- stook) werd geleverd en aange legd door de N.V. Bronswerk (Breda-Amersfoort). De moder ne, zeer fraaie stoffering is van de fa. de Vocht uit Waalwijk. De stijlvolle sobere meubels werden geleverd door Etesmi uit Tilburg. Het gehele interieur is uitgevoerd in mooie lichte pasteltinten, terwijl voor de stoffering en vloerbedek king kleurcontrasteringen op be kwame wijze zijn gehanteerd door de heer Heij. Tevens kan nog worden vermeld dat men voor 't aanbrengen van een lambrizering gebruik heeft gemaakt van plastic verf, hetgeen een bijzonder aar dig effect oplevert. Bovendien is dit plastic produkt zeer duurzaam en onverwoestbaar. In dit nieuwe; Medisch Cen trum, waarop Waalwijk terecht trots kan zijn, zullen worden on- dergbracht: het Wit-Gele Kruis met consultatiebureau voor zui gelingen en kleuters, Bureau voor Prenatale Zorg, Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid, de uitleen van artikelen (hiermee zal nog wel enige tijd gemoeid zijn), Consultatiebureau voor t.b.c., dat de gehele rechtervleugel zal be slaan, de Gemeentelijke School artsendienst, het Kraamcentrum en een conciërgewoning. Verder zal het gebouw huisvesting bieden aan de 3 wijkzusters, terwijl op de bovenste verdieping nog 8 zit- slaapkamers zijn ingericht voor de kraamverzorgsters. In de ruime, lichte hal is een Het Consultatiebureau voor t.b.c., dat de gehele rechtervleugel beslaat, heeft een aparte ingang aan de zuidzijde van het gebouw. Het omvat een wachtkamer, een inschrijf kamer, 5 cabines, een röntgenkamer, die zal uitgerust worden met de modernste appa ratuur, waarvan er nog maar 10 in Nederland in gebruik zijn, een dokterskamer, een donkere kamer en een laboratorium. De rechtervleugel omvat een ruim wachtlokaal, waar de moe ders met de kinderwagen naar binnen kunnen rijden en die plaats biedt aan 40 wagens. Dit lokaal zal tevens worden gebruikt voor het geven van moeder- en vader- cursussen. Verder treft men hier de bovenkamer aan, die 15 boxen bevat, welke door een handige constructie zowel voor zuigelin gen als voor kleuters gebruikt kunnen worden. Enkele leuke meubeltjes bieden de kleuters nog de gelegenheid om de wachttijd met spelen zoet te brengen. Ver der vinden we ook hier een in schrijf kamer en een dokterskamer, een kamer waar de oogarts, het Bureau voor Prenatale Zorg en de Raad van Arbeid zitting zullen hebben, en ten slotte een kamer voor de Gemeentelijke School artsendienst en Gezondheidszorg. Op de eerste etage bevinden zich de conciërgewoning, de rui me zit-slaapkamers voor de wijk zusters met voor elk een eigen keuken, en de badkamer. Tevens bevindt zich hier de docentenka mer voor de kraamverzorging, die tevens als gemeenschappelijk recreatievertrek dienst doet. Op de tweede etage bevinden zich de 8 slaapvertrekken voor de kraamverzorgsters met nog een zeer ruime gemeenschappelijke keuken. I i *J et dit zeer fraaie en doel treffende gebouw heeft Waalwijk een belangrijk centrum toege voegd aan de centra op ander ge bied, die zij in de loop der jaren binnen haar grenzen heeft ge sticht, daarmee haar vooruitstre vendheid ien haar haar positie als centrumgemeente nadrukkelijk accentuerend. Met trots en blijd schap mogen we dan ook de of ficiële opening, welke eind okto ber of begin november zal plaats hebben, tegemoet zien. Een juiste datum is nog niet te noemen, om dat deze afhankelijk is van de omstandigheid wanneer het Con sultatiebureau geheel geïnstalleerd zal zijn. Door dit kapitale gebouw ziet het Wit-Gele Kruis zich welis waar voor zware lasten gesteld, maar het is goed te weten dat het daarbij mag rekenen op de volle steun van de 2500 gezinnen die als lid staan ingeschreven. Een bewijs hiervan is dat een verho ging van de contributie van f 5 tot f 10 geen ledenverlies heeft gebracht!! Dat het Wit-Gele Kruis onze steun nodig heeft en daarop ook recht heeft moge ten slotte voor hen, die nog geen, lid zijn, aanleiding zijn dit verzuim alsnog te herstellen. ZONDAGSDIENST. Zondag 7 oktober 1956. Arts P. J. A. Lenglet. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 7 oktober 1956. 10 uur Ds. L. Schellevis. Extra collecte voor het fonds „Geestelijke Belangen". N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 7 oktober 1956. 10 uur v.m. en 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. Extra collecte Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 7 oktober 1956. 11 uur v.m. Ds. C. B. Schuur man. ZILVEREN JUBILEUM ST. NICOLAAS-ZIEKENHUIS. Op 15 oktober a.s. zal het 25- jarig bestaan van het St. Nico- laas-Ziekenhuis herdacht wor den. Op die dag zal te 10 uur een plechtige H. Mis van dankbaar heid worden opgedragen in de parochiekerk van St. Jan Bap tist; van 11.301 uur zal een receptie worden gehouden in ho tel „De Twee Kolommen" en des avonds te 7 uur zal een feeste lijke bijeenkomst met diner aan geboden worden in hotel Ver- wiel. R.K. Vrouwengilde vierde eerste lustrum. insdag vierde de Waalwijkse afdeling van het r.k. Vrouwen- gilde haar eerste lustrum, 's Mor gens werd om 8.45 uur door de geestelijke adviseur, de Zeereerw. Heer Pastoor v. d. Brekel, in de parochiekerk van de H. Clemens een H. Mis opgedragen, waarna in het Gemeenschapshuis gezellig werd ontbeten. 's Avonds had in hotel Verwiel een drukbezochte vergadering plaats. Tijdens deze vergadering gaf de presidente mevr. van Loon de Jong een overzicht van de ac tiviteiten van de Waalwijkse af deling van het r.k. Vrouwengilde. Betekenende activiteiten zijn dat geweest, die het Vrouwengilde van een bijzondere plaats in hét plaatselijke gemeenschapsleven hebben verzekerd. Minder optimistische aspecten vertoonde het jaarverslag van de penningmeesteresse, mevr. Hoff- mans-v. d. Schoot. De positie van de kas geeft geen reden tot jui chen. De secretaresse, mej. van Slob be, deed uitvoerig verslag van de evenementen, welke in het afge lopen jaar hebben plaats gehad en waaronder lezingen van voor' treffelijk gehalte zijn geweest. Uit dit verslag bleek ook, dat de di verse kernen een activiteit heb ben ontplooid, die tot tevreden heid stemt. Pastoor v. d. Brekel wenste al lereerst het bestuur en leden ge luk met dit eerste lustrum en gaf vervolgens uiting aan zijn vol doening over de vele vruchtbare vergaderingen. Hij roemde de punctualiteit van de dames. Bij de mannen laat deze stiptheid ten aanzien van het aanvangsuur der vergaderingen nog wel eens iets te wensen over. Ten slotte wijd de hij enkele woorden aan de geestelijke blijmoedigheid, die hij een deugd noemde welke vooral de huisvrouw zich moet trachten eigen te maken. Na verloting van een aantal aantrekkelijke geschenken wer den de plannen voor het komende jaar besproken. Er werden een aantal ideeën geopperd betreffen de een gymnastiekclub en een ba bysitcentrale, die op andere plaatsen zeer goed schijnt te wer ken. Ook bleek er belangstelling te bestaan voor cursussen in kunstgeschiedenis en Franse en Engelse conversatielessen. Bij vol doende deelname zal er waar schijnlijk weer een bezoek worden gebracht aan de Benedictijnerab dij te Oosterhout. Aan het slot van deze geani meerde vergadering spoorde de presidente de leden aan om zo veel mogelijk propaganda te ma ken voor het optreden van het Dokterscabaret op 13 oktober a.s. DOKTERSCABARET. Het Utrechts Dokterscabaret, dat op 13 okotber a.s. in de „Ge croonde Leersse" zal optreden ten bate van het Koningin Wil- helminafonds, is, zoals wij reeds meldden, al enige malen met zeer groot sukses in een aantal grote plaatsen van ons land op getreden. Het Casino in 's-Her- togenbosch was het vorig jaar te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Het is dus niet te veel gezegd, wanneer wij aankondigen dat Waalwijk op 13 oktober a.s. van een uniek en voortreffelijk amusement zal kunnen genieten. Niet alleen Waalwijk echter heeft grote be langstelling voor het optreden van dit Dokterscabaret, ook in de omgeving is de interesse groot zodat het er naar uit gaat zien zien dat de zaal van de Gecroon de Leersse haar deuren voor veel teleurgestelde neuzen zal moe ten sluiten. Men zal er dus goed aan doen om zich tijdig van plaatskaarten te voorzien. In de ii> dit nummer voorkomende ad vertentie zijn de adressen ver meld waar deze verkrijgbaar zijn. Het kostelijk programma, dat de dokters ons zullen voorzetten is getiteld „Vergeet het". Als bij zondere attraktie zal er een lote rij gehouden worden, waarbij 'n radiotoestel, jacks en .schoenen op het spel staan. Deze bijzon der feestelijke gebeurtenis zal worden gesloten met een gezellig bal. Voor de stemmige muziek zorgt „The Rythme Club" met zang van de charmante Peggy Hayne. Alle baten komen ten goede aan het Koningin Wilhelmina fonds. De gemeente toonde zich reeds vrijgevig door ontheffing te verlenen van de vermakelijk heidsbelasting. „Vergeet het" zal alle kleine muizenissen op de vlucht jagen en u de kleine zorgen inderdaad doen vergeten. Vergeet echter niet u tijdig te voorzien van plaatskaarten. W interprogramma Maatschappij tot Nut van 't Algemeien. Het winterprogramma van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen omvat het komende sei zoen 3 Waalwijkse en 3 Capelse avonden. Voor Waalwijk zijn de volgende avonden vastgesteld: 14 NovemberDe binnen huisadviseuse mevr. Henny Smit- Goeman zal spreken over het on derwerp „Kleur en vorming in onze woning". 15 januari: De bekende humo ristische schrijfster Harriën Free zer zal op de haar eigen wijze iets vertellen over „De Mannen, de Vrouwen en de Mensen". 13 maartHet deskundige lid van de Deltacommissie dr. ir. F. P. Mesu zal spreken over „Het Deltaplan". Deze avonden worden alle ge geven in hotel Verwiel. De Capelse avonden zijn als volgt vastgesteld eerste keus, «2^. van, <len Nieuwe aanduidingen op wegwijzers. De A.N.W.B. gaat haar weg- wijzersysteem wijzigen. Ais ge volg van een internationale over eenkomst betreffende het inter- europese wegennet zuilen er in Nederland verscheidene trajecten die een onderdeel vormen van in ternationale routes, op de wegwij zers als „E"-wegen worden aan geduid, waarbij het trajectnummer wordt vermeld. De „E" en het nummer zullen ook door de rijkswaterstaat wor den aangebracht op de langs de weg staande afstandsbakens met oranje kop. De #E"-weg wordt op de wegwijzers aangeduid op een groen bord aan de paal en verder in de pijl van de voorrichtings- borden. Op de route zelf staan de aanduidingen in wit op groen, op de wegen die naar een dergelijke route voeren zullen de aanduidin gen groen op wit worden gege ven. Men weet dan dat men door een dergelijke aanduiding te vol gen een „E"-weg bereikt. Verder zullen elf binnenlandse trajecten als „N'routes worden aangeduid. De aanduiding geschiedt op soortgelijke wijze als bij de „E"- wegen met dit verschil, dat letter en nummer van de „N"-wegen in het wit op een bruine ondergrond zullen worden gegeven, en dat op wegen, die naar een „N"-route leiden dit in bruin op witte onder grond wordt aangegeven. De A.N.W.B. heeft ook beslo ten de voorrichtingsbórden langs autosnelwegen te voorzien van een dubbele bies, en ook de na men op de richtingsborden van plaatsen, die via een autosnelweg bereikbaar zijn, zullen van een dubbele bies worden voorzien. De automobilist kan aldus met één oogopslag zien, dat hij op een au tosnelweg rijdt of daarheen op weg is. Dit is vooral van belang voor het verkeer naar plaatsen, die langs verschillende wegen zijn te bereiken, doch waarvan slechts één weg een autosnelweg is. Toeristisch belangrijke routes naar een plaats zullen voortaan met groene letters op de wegwij zers worden aangeduid, terwijl voor wegen, die van meer belang zijn voor het zakelijke doorgaan de verkeer de gebruikelijke zwar te letters worden gehandhaafd. De rode letters voor routes, die alleen voor niet-gemotoriseerd verkeer van belang zijn, blijven eveneens gehandhaafd. 26 oktoberDe hier reeds voldoende bekende Simon de Waard zal aan de hand van kleu- renlichtbeelden en kleurenfilms het een en ander vertellen over Marokko. TE WAALWIJK op Vrydag 5 October. 18 december: De bekende pre parateur Piet Bos neemt U mee „het veld in" en zal u daarmee een genotvolle avond bezorgen, 's Middags zal Piet Bos voor de jeugd spreken. 8 februariDe heer J. F. van Lunteren, verbonden aan de Ned. Reisver., zal een kleurenfilm met muzikale illustratie, gewijd aan „Romantisch Frankrijk" verto nen. Deze avonden worden alle ge geven in zaal Cové, „Witte Brug", Capelle, Nieuwevaart. „D.V.S.V." speelt ,',De Vier Jaargetijden". De K.A.B. toneel-afd. D.V.S.V. opent a.s. zaterdag en zondag het toneelseizoen met het vier bedrij vige toneelspel „de Vier Jaargetij den" van Ant. Coolen. Dit stuk mag dan op zichzelf wellicht niet het beste stuk zijn dat deze Bra bantse meester schreef, het heeft toch wel zoveel kwaliteiten dat er èn voor de spelers èn voor de toe schouwers genoeg van te genieten valt. Het gehele geval speelt zich af op een dorp in Noord-Brabant en DE ECHO \ZAI HET ZUIDEN POEDER - ZALF-OLIE Het béste voor Baby's zeep huidje f. ST. ANTONIUSSTRAAT 14 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9