Waalwijkse en Langstraaise Courani GEMEENTERAAD WASPIK Msboêb gsresÉBtie A, NED. HERVORMDE KERK, BAARDWIJK De heer F. v. Beurden gehuldigd BAZAR TEN BATE VAN DE Steeds méér BrillendragersI geven tóch de voorkeur aan een VAN MA AREN's BRIL II der Langstraats© veefokkers op 'de Provinciale Fokveedag te Breda. Een plichtsgetrouw en bescheiden ambtenaar. Eet wat E wih- MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 80 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-adrvertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Gedenkplaat en borstbeeld ter nagedachtenis van BURGEMEESTER COUWENBERG KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" In zijn vergadering van don derdag j.l. kwam de raad der ge meente Waspik snel tot besluiten. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren goedgekeurd en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving was aange nomen, kwam als eerste punt ter tafel een voorstel tot aankoop van het perceel grond, gelegen in het uitbreidingsplan „Waspik- Dorp". Ter realisering van dit uitbreidingsplan zal de gemeente in de naaste toekomst voor de bouw van woningen en scholen moeten kunnen beschikken over de nog niet aangekochte percelen in dit plan, gelegen ten oosten van de Prins Bernhardstraat tot aan de Schoolstraat. Tot nu toe is alleen overeenstemming be reikt met de gebr. van Etten over de aankoop van een perceel grond groot 0.60 ha voor een totale koopprijs van f 7500.—. Op een vraag van de heer van Dongen hoe het stond met de overige percelen, deelde de voor zitter mee, dat onderhandelingen roet de eigenaars hierover hog steeds gaande waren. In verband hiermede werd be sloten het terrein ten zuiden van het gymnastieklokaal als speel veld in gebruik te geven aan de „R.K.V.V. Waspik". Met het in gereedheid brengen van dit ter rein is inmiddels al een aanvang gemaakt, hetgeen de heer v. Don gen deed opmerken dat er in het voortijdig in uitvoering nemen van werken een groot gevaar steekt. Het betrof hier een vrij eenvoudig geval, maar in belang rijker aangelegenheden zou een eventueel afwijzend besluit van de raad tot moeilijkheden kunnen leiden. Als tweede en derde lijkschou wer voor de gemeente Waaspik werden benoemd de heer N. L. Gerlach, arts te Capeile, en de heer L. Haasse, wnd. directeur van de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst te Den Bosch. Op voorstel van B. en W. werd het pand 't Vaartje 120 onbe woonbaar verklaard. Ter nagedachtenis aan wijlen burgemeester J. C. M. Couwen- berg zal in de hal van het voor kort door zijn toedoen tot stand gekomen moderne gymnastieklo kaal een gedenkplaat met borst beeld worden geplaatst. Het werkstuk zal worden uitgevoerd door de heer Kloostermans tegen de kostprijs zijnde f 500.—. Een gedeelte van het voorma lige gemeentehuis zal worden in gericht als kantoor van de tech nische dienst. Met de inrichting en het uitvoeren van noodzakelij ke herstellingen en verbeteringen zal een bedrag van f 5000.ge moeid zijn. De bedragen ex art. 101, 5e lid der L.O.-wet 1920 werden voor het jaar 1957 vastgesteld op f36, voor het gewoon en op f 50 voor het voortgezet lager onderwijs. In vergelijking met 1956 betekent dit een verhoging van resp. f 6 en f5. Ten aanzien van de restauratie van het zeer waardevolle orgel van de Ned. Herv. Kerk besloot de raad tot het verlenen van een subsidie tot 'n bedrag van 5540. Het voorstel van B. en W. om de uitkering van 6 aan het ge- meentepersoneel over een gedeel te van het jaar 1956 te doen in gaan op 1 juli 1956, werd door de raad goedgekeurd. De commissie als bedoeld in art. 8 der woonruimtewét 1947 werd in haar geheel herbenoemd. Zij zal dus wederom bestaan uit de heren: A. A. V. d. Broek, W. A. de Glas, A. C. Kamp, L. Ver- duyn en W. H. Zijlmans. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. betreffende het de legeren aan dit college van de bevoegdheid van de verhuur van het gymnastieklokaal. In de rondvraag bracht de heer v. d. Broek weer de vuilnisop haaldienst ter sprake. Door het gebruik van alle mogelijke en on mogelijke onafgedekte vuilnisbak ken, dozen en tonnen, blijven ex vaak rekten vuilnis op straat ach ter. Hij informeerde naar de Vor dering van de destijds naar voren gebrachte plannen tot aanschaf fing van uniforme vuilnisemmers. De voorzitter antwoordde dat deze plannen nog in voorberei ding zijn. Men is bezig zich op de hoogte te stellen van de in om liggende gemeenten geldende ta rieven. Hierna werd deze vergadering gesloten. voel en nauwgezette ijver en wil de hem graag ten voorbeeld stel len aan andere ambtenaren. Namens de prot.-christelijke fractie en namens de christelijke school werd het woord gevoerd door de heer v. d. Broek. Zowel voor de gemeente als voor ge noemde school heeft de heer van Beurden zich grote verdiensten verworven. De heer v. d. Broek noemde hem dan ook de juiste man op de juiste plaats en zei dat zijn grote bescheidenheid hem siert als een kroon. Hij hoopte dat de jubilaris nog lang in goede gezondheid voor de gemeente werkzaam zou mogen zijn. Namens het gemeente- en se- cretariepersoneel sprak de ge meente-ontvanger, de heer Rom- bouts. Hij betreurde het dat het burgemeester Couwenberg niet gegeven was geweest om in zijn functie van burgemeester-secreta ris een huldigingstoespraak te houden. Nu wilde hij als ambte naar tegenover ambtenaar, de ju bilaris danken voor zijn bekwame steun en leiding als loco-secreta ris. Dank zij deze leiding heerste er op het secretarie een zeer goe de sfeer, vriendschap en een hechte samenwerking, waarvan hij hoopte dat ze nog lang besten digd zouden mogen blijven. In het kort schetste hij de moeilijke ogenblikken van de heer van Beurden tijdens de oorlogsjaren vooral en later in 1946 tijdens diens ziekte. Hij hoopte dat de jubilaris nog vele jaren in ge zondheid in het belang van de ge meente zou mogen werken en liet zijn hartelijke gelukwensen ver gezeld gaan van een fraaie kris tallen vaas met bloemen. Deze bloemen wilde de heer Rombouts graag bestemmen voor mevr. van Beurden, als dank voor de gast vrijheid, welke zij vroeger heeft betoond. Ten slotte werd de jubilaris ge lukgewenst door de heer Th. v. j d. Hoven, hoofd van de techni sche dienst, die 'vooral de pretti- ge samenwerking met de jubilaris roemde. bn zijn dankwoord wierp de heer van Beurden een korte terug blik op de voorbije jaren Jen :zei dat hij altijd met graagte voor de gemeente Waspik had gewerkt «en hij ihoopte dat de prettige samen werking zou mogen voortduren. Zichtbaar ontroerd dankte hij el- •ke spreker voor de vriendelijke woorden en de 'fraaie geschen- ken. Ten slotte nodigde hij -alle aanwezigen uit voor <een gezelli ge .avoncl in hotel van Iersel. Deze bijzondere zitting werd besloten met het uitbrengen van een heildronk op de jubilaris. DEN BOSCH TILBURG BREDA it) Vughterstr. 25 Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23 Secuur! Niet dujr! Grote service! Prdttige bediming! En alle Ziekenfonds kortingen 2 c. Emma 2 W. Biemans, 721269 Waspik. R.v.J. Klasse 22. Dieren, minder dan 6 maanden drachtig, geb. 1 mei '53 1 april '53. 2 a. Sjaantje 10 748164 R.v.J. Jan de Kort, Loon op Zand. 2 b. Dora 6 A. de Jong, 2 c. Anna 18 Jan Hamers, 2 e. Lucia 62 W. Klijn-v, 366597 S. Kaatsheuvel. 760665 R.v.J. Kaatsheuvel. 761553 R.v.J. Gils, Eishout. De groep ongekalfde dieren van de stier „Swetwyck Sikkema" lansluitend aan de vergade ring van de raad der gemeente Waspik had donderdagmiddag 'n buitengewone zitting plaats, tij dens welke de heer F. van Beur den werd gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar in dienst der gemeen te Waspik. In zijn huldigingstoespraak zei- de loco-burgemeester Kuysters dat het gemeentebestuur had ge meend, ondanks het protest van de heer van Beurden, deze bij zondere gebeurtenis niet zonder meer te moeten laten voorbijgaan. Want een bijzonder feit is het al leszins wanneer iemand 25 jaar in dienst van dezelfde gemeente is. Hij roemde de ijver, 't grote ver antwoordelijkheidsgevoel en de nauwgezette plichtsbetrachting van de jubilaris, die aanvankelijk als le ambtenaar, later als ge meente-ontvanger en thans als loco-secretaris in dienst der ge meente werkzaam is. Bijzondere woorden van lof had hij ook voor de houding van de heer van Beur den tijdens de oorlogsjaren. Toen hij in 1943 door de Duitsers werd gearresteerd en naar Utrecht i werd overgebracht, heeft hij door zijn zwijgen veel voor de inwoners van Waspik en de gemeente zelf gered. Hij bracht hem dank vopr het vele belangrijke werk dat hij in de loop der jaren voor de ge meente Waspik heeft verricht. Hij wenste hem, zijn echtgenote en kinderen van harte geluk met dit jubileum en bood als blijk van waardering een zeer fraai schil derij aan. Wethouder van Kuyk richtte in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de gemeentelijke instelling van maatschappelijke zorg woor den van hulde en dank tot de ju bilaris, die reeds 14 jaar de func tie van secretaris van deze in stelling vervult. Ook hij onder streepte het bijzondere .karakter van dit jubileum en .prees de werklust van de jubilaris. Hij liet zijn hartelijke gelukwensen verge zeld gaan van een kostbaar boek werk „De Nederlandse Schilder kunst van v. Eijck tot van Gogh". De heer van Dongen noemde 't een voorrecht dat hij in diverse functies met de heer van Beurden had mogen samenwerken. Grote lof had hij voor diens plichtsge- ging aan de kop. Voor de eerste maal werd door leden der K.I.-vereniging „De Langstraat" met 'n veertigtal die ren, afstammende van de stieren Swetwyck Sikkema en Swetwyck Piet, deelgenomen aan de centrale fokveedag te Breda. Wanneer we zien dat er 'n 450 dieren in de ring verschijnen, be hoeft het geen betoog dat hier èn kwantiteit en kwaliteit samen gaan. Het is de grote wapen schouw van Brabants zwartbont- fokkerij. Ondanks de zware concurren tie wisten onze Langstraaise fok kers met de groepen en ook in de individuele keuringsklassen mooie plaatsen te bezetten. In totaal werden behaald 9 eerste prijzen, waarvan zelfs 6 maal le, zodat 6 x van zo'n rubriek 'n Lang straats dier aan de kop ging. Voorwaar 'n kracht-prestatie. Verder nog {23 tweede en 13 derde prijzen. Bij de groepen afgekalfde die ren konden de stieren S.S. en S.P. het niet hoger brengen dan resp. 2c en 2d. Beide konden nog niet anders tonen dan melkvaarzen en dit is 'n grote handicap tussen groepen van oudere K.I. stieren. Bij de ongekalfde dieren lag dit even anders en kon de groep van S.P. de 2e b-prijs behalen, doch de dieren van de stier S.S. kregen la en gingen welverdiend met de eer strijken. Door Ir Stapel, hoofdinspec teur van het Ned. Rundveestam boek werd in z'n resumé nog spe ciaal gewezen op de resultaten der stieren uit de Langstraat. Spreker zeide i«nm. dat, gezien de matige koeten, in deze streek, het jongvee 'een zeer gunstige in druk maakt en de vooruitgang ge weldig groot is. Hij stélde dit ook als voorbeeld, wat 'bereikt kan worden met best fokkende stieren. Klasse 9. .Melkgevende koeien, geb. 1 jan. 1951.1 maart 1952. 1 b. Nelly 7 367736 S. W. Biemans, Waspik. Klasse 18. Hoogdrachtige koeien, geb. voor 1 februari 1952. 1 c. Ida 304956 -S. Th, Rijken, Capeile. Klasse 14. Hoogdrachtige 'koeien, geb. 1 februari '521 januari *53. 2 b. Anna 2 772946 R.V.J. B, Kuysters, Kaatsheuvel. Klasse 16. Hoogdrachtige koeien, geb. lussen .1 aapril '53—R :jan. *54. 2 b. Aalt je.1 694 Fokv. D. J. Knaap, Raamsdonk. 3 a. Annal6 759691 R.v.J. W. F. de Jong, Kaatsheuvel. ■Klasse 23. Bieren, minder dan 6 maanden drachtig, 'geb. 15 nov. '53 11 jan. '54. -2id. Trui 6 M..J. Verschure, Waspik. 3 a. Jaantje2 1795 Fokv. Th. Rijken, Capeile. Eervtil Mientje'13 761632 R.v.J. Jan de'Kort, Loon op Zand. Klasse 24. Dieren, minder dan 6 maanden drachtig, geb. 1954. 1 a. AnnaT0 773473 R.v.J. P. J. de Bont, 'Raamsdonk. 2 fBontje 411 774728 Rv.J. P. H. C, v. Huiten, 'Eishout. 3 b. Rika 14 771558 -R.v.J. G. Pulles, Eishout. 3 c. Grietje.23 811155 R.v.J. Jac. 'Pijnenburg, Loon op Zand. 3f. Gr.iétje4 4828 Fok-v. 2 c. Roosje 1 Gdbr. de Wit, ,763 Fokv. Raamsdonk. 3 d. 'Juliana 7 Wed. A. w. Steenoven, Waspik. Klasse 17. 'Hoogdrachtige 'koeien, geb. 1 jan. '541 maart '54. 1 a. Marijke.2 ,7857.03 R.'v.J. D. J. Knaap, Raamsdonk, 2 c. Nëlla 3 993148 Rv.il. C. G. Langerwerf, Raamsdonk. 2 e. Elly 2 817100 R.v.J. J. 1H. 'Kuysters, Raamsdonk. 2 f. Willy 3 787 Fokv. D. J. Knaap, Raamsdonk, 3 a. Anny lil 7747.41 R.v.J. Wed. Mar.Muskens, Eishout. Klasse 18. Hoogdrachtige 'koeien, geb. 1 maart '541 sept. '.5.4. 2 c. Marie 8 J. ,A. Kemmaren, "Waspik. 2 d. Lotje 2 2796 Fokv. W. Klijn Jzn„ Eishout. 2 e. Johanna'5 '853 Eokv. Th. v. Dongen, Raamsdonk. 3 a. Nelly 13 800792 R.v.J. J. C. v. Strien, Raamsdonk. Klasse 19. Hoogdrachtige koeien, ■géb, 1 sept. '54-1 nov. '54. 1 b. Oerla 6 920 Fokv. J. J. de Bont, Raamsdonk. 3 c. Pietje. 3 908 Fokv. Th. v. Dongen, Raamsdonk. Klasse 20. Hoogdrachtige koeien, gëb. 1 nov. '541 jan. *55. 2 b. -Juffer 28 837647 R.v.J. A. O. <L. Kamp, Waspik. Klasse 21. Dieren minder dan 6 maanden drachtig, geb. 1 dec. 52 1 maart 53. '2 b. Toos 3 J. C. "Verschure, Waspik. Missiehuis St. Antonius, K'heuvel. Klasse 25. Niet gekalfde dieren, geb. 1954. 1 a. Lucia,63 764210 R.v.J. W. Klijn-v. Gils, Eishout. 2 b. Saartje 1 772181 R.v.J. P. J. v. Strien, Raamsdonk. 2d. Sjaantje 7 828196 R.v.J. Jac. Vos, Capeile. 3 b. Truda 2 1963 Fokv. A. v. d. Zanden, Waalwijk. Klasse 26. Pinken, geb. voor 1 april 1955 3 b, Nelly 2 847091 R.v.J. A. Boons, Raamsdonk. 3 d. Bétje 10 912265 R.v.J. P. !H. C. V. Huiten, 'Eishout. 3 g. Jentje 12 8 59007 R.v.J. Jac. "Pijnenburg, Loon op Zand. Klasse 31. Afstammelingen van een. K.I.-stier, gekalfd. 2 c. Afstammelingen van de stier. Swetwijck Sikkema 103 34619 S. K.I. 'Ver. „De Langstraat", Kaats heuvel. 2 d. Afstammelingen van de stier. Swetwijck Piet 34620 S. KJ. Ver. „De Langstraat", Kaats heuvel. Klasse 32. Afstammelingen van een K.I.-stier, ongekalfd. 1 a. Afstammelingen van de stier. Swetwijck Sikkema ,103 346,19 S. KJ. Ver. „De Langstraat", Kaats heuvel. 2 b. Afstammelingen van de stier. Swetwjjck'Piet 34620 S. KJ. Ver. „De Langstraat", Kaats heuvel. Volledigheidshalve geven we nog de uitslag der individuele Leuringen. 1 1 Klasse 2. Stieren geboren in 1955. 1 a. Albert 405400 R.v.J. Fokker: A. de "Jong, Kaatsheuvel, Eigenaar: Gebr. Kimenai. Klasse 8. Melkgevende koeien, geb. voor 1 jan. 1951. 1 a. Bertha 2 306712 R. L. J. Hooymayers, Raamsdonk, Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Kennies I Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U gean zorgen meer. Die bdussen Rennies van de ene minuut op de andere, in Wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te nemen gewoon laten smelten qp de tong, zonder water of wat took, 't Tabletje opgelost zuurbrand geblust. In 'hét Gemeenschapshuis aan de Loeffstraat werd van - donderdag 'tot en met zaterdag jil. -een bazar ge houden, waaraHn tevens -een ten toonstelling werbonden -was van pqppen, 'door H.M. de 'Koningin welwillend voor dit doel afgestaan. Een en ander -was -georganiseerd door 'het 'uitbreidingseomité .Nederl. Herv. Kerk Baardwijk en 'hét doel dat de organisatoren-er mee beoog den, werd door de voorzitter van dit comité, de "Weleerwaarde Heer Ds. Schuurman, duidelijk uiteenge zét tijdens de korte openingsplech tigheid op donderdagmiddag. Bij deze opening, die door 'de Edelachtb. Heer Rurgem. Teijssan werd verricht, waren o.m. ook aan wezig .Pastoor .V. cd. Brekel .en Ka- ipélaan de Kroon van -de parochie St. Clemens, wethouder iSmolders, afgevaardigden van -de iProtestantse 1 gemeente Waalwijk en diverse no- - labelen. i Burgemeester Teijssen zeide in zijn .openingswoord Rat .'hij 'gaarne deze uitnodiging had aanvaard, om- dat hij daardoor gelegenheid kreeg enig accent.aan deze bazar te geven en zijn waardering'te kunnen uiten voor de organisatie en 't doel hier van. Onder de vele 'activiteiten die in daze gemeente ontplooid worden, verdient de .actie van het -uitbrei dingseomité Ned. Hervormde Kerk Baardwijk wel in het -bijzander .ie ders belangstelling. Spreker wachtte -een kerkgebouw voor de gemeen- i schap van bijzondere betekenis, .hat i vormt -een .belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling -van het kerkelijk leven, dat zijn stempel drukt op de structuur van de gemeente, waar door de christelijke beginselen 'als richtsnoer blijven gelden, ook in 't openbaar bestuur. !Spr. prees Re activiteit van de organisatoren, die bij hun werk niet alleen medewerking en steun ont vingen van eigen géloofsgendten, doch sook '.van vele ingezetenen van andere overtuiging, waaruit -een prettige samenwerking viel te con stateren. Hij wenste "ten slotte de organisa toren veel sukses, een druk 'bezoek en een flink batig saldo voor het fonds, waaruit het comité de nood zakelijke uitbreiding van het Ned. Herv. kerkgebouw moet financie ren. Ds. Schuurman bracht hierna hartelijk dank aan Re burgemees ter, .niet -alleen voor deze opening, maar ook voor de medewerking die in zo ruime mate ook op ander ge bied van het gemeentebestuur werd ondervonden. Verder richtte hij een .bijzonder dankwoord tot pastoor v. d. Brtikoi, door wiens spontane medewerking 'hét houden -van Reze ibazar in dit gebouw -werd magelijk -gemaakt. Spr. zette hierna -de -noodzakelijk heid van een uitbreiding -van 'hét kerkgebouw nog eens mader uiteen en ontvouwde de plannen waar voor, het uitbreidingscomité deze en andere acties had Ingezet. -Alle activiteiten die er 'in Re Ned. •Herv. 'kerkgemeenschap van -Baard- wjjk (bestaan, 'zoals Re catechisatie, 1 jonge ledenmatenwerk, dameskranS, i kerkkoor, jongensclub, -zondags school en andere -bijeenkomsten, j moeten 'in Re consistoriekamer plaatsvinden, welke daarvoor veel «te klein is. Uitbreiding -van Reze consistoriekamer Staat dus -als -eer ste punt 'op het 'programma, zo mo gelijk imet "toilet en keukentje. Op de .tweede plaats biedt de kerk .te weinig zitplaatsen. Op de zuinigste manier is dit op te lossen -door -van Re -twee -zijpaden tor (één te laten vervallen en daar een aan tal nieuwe banken te plaatsen. -Wanneer zich thans nieuwe lidma nen in Baardwijk vestigen, kan men •hen geen zitplaats in de 'kerk meer aanbieden en gezien de te verwach te uitbreiding van Baardwijk, vol gens het uitbreidingsplan Rezer ge meente, moet de kerkeraad zich tot taak stellen ook de .gevolgen hier van onder 'hét .oog tte zien. Protestants Baardwijk alleen kan deze financiële lasten niet dragen. Om hier een predikantplaats te handhaven, moet ieder lidmaat, zelfs 'het kleinste kind, reeds ƒ:15. per jjaar aan Re koek 'bijdragen. 'Br kunnen dus van deze gemeetttena- ren, .wat de uitbreiding van 't .kerk gebouw betreft, geen wonderen ver- wadht worden. Het ^comité hoopt ook op de medewerking van 'ande ren en een der middelen om het fonds Re nodige versterking 'te ge- ven, is deze bazar. I Persoonlijk houdt spr. mist van reclamemakerij, maar voor dit doel achtte hij het toch goed gezien van j de organisatoren dat ze iflinbe be- kendheid aan deze bazar hadden gegeven. Hij hoopte op 'een goed sukses. Als wij niet zo arm waren, aldus Ds. Schuurman, dan 'Stonden wij hier niet. Spr. uitte tenslotte 'zyn grote 'er kentelijkheid jegens H.M. Re Ko ningin voor het beschikbaar stellen van haar poppen-tcnllectie. Hierna gingen de aanwezigen de 'diverse uitstallingen en de schitte- rende poppententoonstelling bezich- tigen, "terwijl de verschillende lo- s terjjen 'en -andere attracties al Ri- reCt zaken konden maken.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1