Waalwijkse en Langstraatse Courant DAG VAN HET VERRAAD N, Uit de Lang 4 november 1956: 16 - 17 en 18 NOVEMBER KA J OTTERS-DRUMBAND fflrunsn Haarsteeg WAALWIJK. Vlijmen SSeus dien Sprang MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHOuur HEI ZOfflEH 79e JAARGANG No. 86 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WA ALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" I ooit heeft de wereld groter verraders van recht en men- sehjKneiü gekend aan ae Kussisene machtneobers van vandaag JUat aeze inacntneooers, idie gunuacnend ae wereid zijn rond gereisd en aaarmj nonderaen Kinderen hefKoziend, over de wang neöoen gestreken, de grootste, nog ongestraite misda digers van deze tijd zijn, is benend, maar dat zij zien aan net smerigste verraad dat denkbaar is hebnen scnuloig gemaakt, heett ue geneie vrije wereid met atscnuw en verbijstering ver- vufd, Met verraderhjk arresteren van een delegatie, die in elk beschaafd land onschendbaarheid geniec, is maar een zeer kiem onderdeel van hun vreselijk misdrijf. Met verschrikkenjke drama in Hongarije is voldoende be kend. 'legen alle beiotten in zijn Russische moordenaarsben den er toe overgegaan de Mongaarse vrijheidsstrijd in broed te smoren. MezeUde mensen, die steeds de mond voi hadden en nog hebben over de vrijheid in andere landen (Indonesië, Egypte en andere Afrikaanse landen), vertrappen idit recht ten aanzien van de landen die zij ai jaren tang nebben uitge mergeld en uitgemoord. Lie verradernjke Russische actie in Hongarije is geschied onder het motiet idat de Russische troepen heipen om net land te vrijwaren voor een imperialistische overheersngi, waardoor het land, aldus Moskou, voor veie jaren zijn onafnankelijkheid zou verliezen. Het vreselijke gevolg van deze leugen is, dat Hongarije een nog ontzettender tijd van slavernij tegemoet gaat dan waarin zij is gedompeld geweest, wanneer de vrije wereld zich hiertegen niet verzet. Helaas is de onmacht van het orgaan der V erenigde Naties nooit pijnlijker aan het licht getreden dan, in dit bittere uur. Het verraad van de Russische gangsters moge voor de vrije wereld het teken zijn om voor eens en a.tijd haar vrij heid te beschermen met alle wettige middelen welke haar ten dienste staan. Urn de kussen voor de toekomst het motief van „strijd tegen de reactie" uit handen te slaan, zal de vrije we reld het tot haar plicht moeten rekenen het communisme bin nen haar grenzen onmogelijk te maken, want waar geen communisme is kan geen reactie zijn. Het uitschakelen van alle communistische activiteit is geen daad die strijdig is met de democratie. De moord op Hongarije heeft de harde nood zaak van deze daad aangetoond. Om de vrijheid te redden moet elke vorm van slavernij en terreur onverbiddellijk wor den uitgeroeid. Het drama in Hongarije heeft aangetoond dat het com munisme niet terugschrikt voor landverraad en mensonteren de terreur. Wat daar is gebeurd kan overal elders gebeuren! Als de vrije wereld toestaat dat de communistische pers openlijk kan sympatiseren met de Russische moordenaars en propaganda kan voeren voor de doelstellingen van dit on- mienseüjke regiem, dan is zij niet alleen medeschuldig aan verraad, doch stelt zij ook haar eigen vrijheid bloot aan een gevaar, dat zij zich misschien te laat zal realiseren. Elk ver trouwen in de oprechtheid van het communisme brengt het verraad dichterbij. De waarheid hiervan is met het bloed van duizenden Hongaren geschreven. Zij, die het Russische verraad in Hongarije goedpraten, zullen er niet voor terugschrikken om in het moeilijkste uur het eigen land aan dit verraad prijs te geven. Wij, Neder landers, hebben in de meidagen van 1940 reeds een harde les geleerd. En op één punt vertonen nationaal-socialisme en communisme een zelfde duivelse gelijkgerichtheid: de vernie tiging van elke vorm van vrijheid. Moge de vrije wereld in déze verbijsterende dagen niet alleen bidden tot Hem die alle harten kent en alles ten goede leidt, maar ook (die maatregelen treffen, welke nodig zijn ter bescherming van haar hoogste goed: DE VRIJHEID. de radio hun diepe verontwaar diging uit. In alle democratische landen werden protest-meetingen en ver gaderingen gehouden. Volksde monstraties in den Haag, Rotter dam en Utrecht keerden zich te gen de communisten: ook de Rus sische ambassade en communisti sche boekhandel en de Waarheid moesten het ontgelden. Kardinaal Mindtzenty heeft z'n toevlucht genomen in de Ameri kaanse legatie en daar asyl ge kregen. De Russische regering publi ceert dat zij de contra-revolutie van reactionairen en fascisten in Hongarije heeft terneer geslagen. Heel de democratische be schaafde wereld in Europa en Amerika protesteert, maar van neutralisten en pacifisten als Neh- roe, Soekarno e.d. hebben we nog niets gehoord, en men vraagt zich verbijsterd af, hoe is 't mogelijk dat Rusland ongestraft zoiets ten aanzien van de gehele wereld rustig kan bedrijven! Hoe lang nog? Verraderlijk Russische overval verplettert vrij Hongarije. „Russische formaties vliegen boven Boedapest. Honderden tanks dringen schietend de stad binnen. Helpt ons! Redt ons!" Zo luidde de laatste wanhopige nood kreet, die de vrije wereld zondag middag uit Hongarije hoorde. Ontstelde vluchtelingen meldden vannacht: „Heel Boedapest staat in vlammen." Sinds zondagmor gen om vijf uur zwaar kanonvuur grote gaten sloeg in de hoofd stad die nog haar vrijheid vierde, zijn 15 Russische tankdivisies tezamen 6000 tanks en vier divisies gemotoriseerde infante rie bezig, de vrijheid van het kleine Hongarije in bloed te smo ren, onder leiding van maar schalk Zjoekof zelf, de sovjet minister van defensie. In de nacht hadden de Russen de generale staf van het Hongaarse leger ver raderlijk gevangen genomen tij dens vredesonderhandelingen. Om acht uur in de morgen ver scheen een Russisch ultimatum. Boedapest moest zich vóór 12 uur overgeven, anders zou de stad worden gebombardeerd. Het ulti matum werd niet beantwoord. Boedapest en Hongarije vech ten tot het laatst. Gisteravond meldde radio-Moskou triomfante lijk: de „reactionairen" zijn „ver pletterd". In de gehele wereld is het ge weten der volken in opstand ge komen tegen deze communistische misdaad, die, naaf staatslieden numemrborden en nog andere openlijk verklaarden, zonder weerga is in de wereldgeschiede nis. Uit Washington zond pre- sident Eisenhower een dringende i boodschap aan premier Boelganin i om het vuren op het weerloze Hongaarse volk te staken. In ve il le steden van de vrije wereld trokken mensenmenigten de straat op om uiting te geven aan hun i machteloze verontwaardiging. In alle kerken stroomden gelovigen I tezamen om het Hongaarse volk s in het diepst van de nood met ge I bed bij te staan. Terwijl vannacht I de Verenigde Naties in New York over de agressie in Hon. garije vergaderden, strompelden gewonde vrijheidsstrijders over de j Oostenrijkse grens, smekend om wapens. Rouwende vlaggen op alle open bare rijksgebouwen zullen van ochtend officieel getuigen hoezeer ook de Nederlandse regering mee leeft met het lot van Hongarije. Het besluit om van alle openbare rijksgebouwen halfstok te vlag gen heeft de regering zondag avond genomen in de verwach ting dat de provinciale en ge meentebesturen en de bevolking hetzelfde zullen doen. Overal in den lande waren de kerken vol met gelovigen om te bidden voor de Hongaren, de verdrukte volkeren en de vrede. Nachtelijke stille bedetochten werden gehouden. De radio veranderde zijn zon dag-programma in een dat paste bij de droeve omstandigheden. Leden van verschillende par tijen spraken na Dr. Drees voor Hulp voor Hongarije. De geestelijke en wereldlijke overheid in onze gemeente heb ben tesamen het initiatief geno men voor het houden van een in zamelingsactie alhier voor Hon garije. Dit werd zondagmorgen in de kerken bekend gemaakt, terwijl tegelijkertijd vrijwilligers werdén opgeroepen om op te tre den als collectrice of collectant. Zondagavond hadden zich ai uim dertig vrijwilligers gemeld. Dit is echter nog niet genoeg om de actie zo vlot en vlug mogelijk te doen verlopen. Vrijwilligers kunnen zich nog melden op hel gemeentehuis en op de pastorie ën en verder bij de heer v. Dun, Stationsstraat en de heer Por tier, Wilhelminastraat. Deze grootscheepse actie voor Hongarije, die zal bestaan in een geldinzameling, zal vermoedelijk 'a.s. donderdag starten. Zondag werden in de r.k. kerk in de namiddag twee biduren gehouden, welke zeer druk be zocht zijn geweest. Volleybaltournooi. Zondag had in het Dorpshuis het jaarlijks volleybaltournooi plaats, dat georganiseerd was door de volleybalclub Wilhelmi- na alhier. Ever Ready uit Vlij men, die de beker reeds bezat, wist hem ook dit jaar weer te bemachtigen. Ever Ready en Volleybalclub Vught eindigden in dit tournooi namelijk gelijk met 8 punten. Een beslissings wedstrijd bracht Ever Ready de zege. De belangstelling voor dit tournooi, ook van de zijde van het publiek, was zeer groot. Het gehele tournooi werd beheerst door een buitengewoon prettige en sportieve sfeer. De uitslag was Ever Ready Volleybalclub Vught 8 Volleybalclub Boxtel o BAVÓ B 5 met Boxtel 'n hoger gemiddelde. Wilhelmina 1 4 Wilhelmina 2 9 St. Nicolaas Winkelactie. De organisatie van de jaarlijk se winkelactie, die van 16 nov. tot 5 dec. zal worden gehouden, is in volle gang. Beloofde deze actie door het beschikbaar stel len van een televisietoestel als hoofdprijs alle voorgaande acties te slaan, ook de winkeliers laten zich niet onbetuigd, want 't aan tal deelnemers zal dit jaar ruim 25 pCt. meer bedragen dan het vorige jaar. Ook heeft de win keliersvereniging een onderlinge wedstrijd uitgeschreven voor de best verzorgde etalage. St. Maartenlichtstoet, waarna te vens het St. Maartenvuur zal worden ontstoken. Een en ander zal op de scholen nog worden bekend gemaakt. Voor de drie mooiste lampions heeft het gilde een prijs beschikbaar gesteld. Het gilde zelf viert het Sint Maartenfeest de gehele dag. De lichtstoet wordt gehouden des avonds om 7 uur. Paraatheidsoefening van de reserve-rij ksp olitie De 16 man sterke groep reser- ve-rijkspolitie hield deze week een algemene paraatheidsoefe ning. Er werden bij deze oefening verschillende opdrachten gege ven, welke alle prima werden uitgevoerd. Zo was er o.a. in Vlij men een overval gepleegd op een man, die men tevens had beroofd van zijn geld. De vermoedelijke dader of daders waren gesigna leerd in een auto te Udenhout en gingen de richting Drunen. Valse nummerborden en nog andere trucs, door de dader verzonnen om aan de politie te ontsnappen, mochten niet baten. De reservc- rijkspolitie liet zich niet ver schalken en sloeg op het juiste moment toe. Ook de andere op drachten werden prima uitge voerd. De oefening werd bijge woond door de waarnemend groepscommandant Hesselaar en Verder werd een verzoek inge diend om een concoursleider aan te stellen voor 't komende vlieg- seizoen. Dit punt werd na korte bespreking aangehouden tot de volgende vergadering. Hierna volgde bestuursverkie zing. Drie bestuursleden moesten worden gekozen. Twee behaalden het vereiste aantal stemmen. In de volgende vergadering zal nog een bestuurslid worden gekozen. Groep van keurmeesters. Dezer dagen ontving de heer H. C. de Laat alhier het gouden insigne in de vorm van een dui- venspeldje van de groep van keurmeesters, in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van bovengenoemde vereniging. Dit is de 15e onderscheiding die m deze groep van keurmeester uit gereikt werd. C&rnaval. Zondag 11 nov. zal de Carna valsvereniging met de Raad van Elf een vergadering beleggen in café Boom in verband met de carnavalsviering 1957. Traditie getrouw is deze datum op de 11e van de 11e maand vastgelegd voor de carnavalsbesprekingen. Vergadering Carnavalscomité. Om te komen tot de definitieve keuze van een comité dat de carna valsviering voor de toekomst zal moeten voorbereiden en uitvoeren!, kwamen zaterdagavond in café M. Achten de groepsleiders, het be staande comité, de juryleden en nog een klein aantal personen, dat door het comité was aangezocht om aan wezig te willen zijn om voor een eventuele keuze in aanmerking te komen, in vergadering bijeen. Het bestaande comité en de groeps leiders waren unaniem van mening, dat een vernieuwing van de viering van carnaval zeer wenselijk moet worden geacht. Tot op heden moest bijna al het werk door enkele per sonen worden verricht, wat de goe de gang van zaken zeker niet be vorderde. Namens de aanwezigen werd het woord gevoerd door de heer W. v. Es, die een warm plei dooi hield voor de instandhouding gedeeld dat het lid P. v. Beurden de 3de prijs heeft behaald van de kring, betreffende de aardbeien wedstrijd. Met de gebruikelijke hersengym nastiek en een tractatie werd deze zeer vruchtdragende vergadering hierna door de voorzitter met de christelijke groet gesloten. Toneel. Niet minder dan drie avonden had de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" nodig om alle belang stellenden de gelegenheid te bieden om het prachtige toneelstuk „De Schipper van de Maartje Jacoba" Pronaganda-avond van de Fabrieksarbeidersbond De r.k. Fabrieksarbeidersbond afd. Drunen houdt op dinsdag 6 november een propaganda-avond in de harmoniezaal van H. van Delft, Stationsstraat. Spreker is de heer Schoormans, districtsbe stuurder. Benoemd. Door B. en W. werd als opvol ger van de heer C. Verschuren benoemd tot adjunct-commies A ter secretarie de heer W. J. Hak- braken uit Gemonde. De heer Hakbraken is thans werkzaam ter secretarie te Sevenum (L.) R.K. Vrouwengilde. Dinsdag 6 november zal voor de leden van het r.k. Vrouwen gilde Drunen-Elshout in de zaal van café Elshout de heer v. Gent uit 's-Bosch een lezing houden over het onderwerp: „Wat vrou wen lezen". St. Maarten lichtstoet. Zondag 11 november is het St. Maartensdag, de patroon van hel Jongensgilde. Op vele plaatsen in Brabant is het gebruik dat een St. Maarten-tocht wordt ge houden en een St. Maartenvuur wordt ontstoken. Ook de jeugd vereniging Jongensgilde alhier heeft dit reeds vele jaren gedaan maar dit jaar wil het gilde de ge hele schooljeugd tussen de derde en de zesde klas van de lagere school mede inschakelen bij deze stond onder leiding van wacht meester v. Wijngaarden. Na de oefening had nog een bijeenkomst plaats, waarop het verloop van deze leerzame pa raatheidsoefening nog eens door gesproken werd. Uitvoering. De r.k. Kon. Erk. Harmonie Beatrix zal op 25 november in de harmoniezaal bij v. Delft alhier een uitvoering geven voor haar donateurs. Jaarvergadering PV De Zwaluw. Zaterdag 3 november hield de PV De Zwaluw haar jaarverga dering in café Ant. Klerks (Den Braai). De opkomst was groot. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen om 8 uur. Hij gaf 'n overzicht van het afgelopen jaar waarin het 40-jarig bestaan nog eens werd aangestipt. Verder kon worden medegedeeld dat het le dental met 8 leden was toegeno men. Over het vliegseizoen kon de voorzitter tevreden zijn, on danks het slechte weer in het seizoen. Hij roemde vooral de grote suksessen op de internati onale en nationale concoursen, vooral Orleans en Parkestone (Engeland). Hierna volgde voorlezing van de presentielijst, waarna de no tulen van de vorige vergadering volgden, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna werd 'n overwicht ge geven van de vliegkas, hetgeen breedvoerig werd toegelicht en waaruit bleek dat een groot aan tal duiven aan de vluchten heeft deelgenomen. Het overzicht sloot met een flink batig saldo. Hierna werd het financieel verslag van de penningmeester uitgebracht. Hieruit bleek dat ondanks de viering van het 40- jarig jubileum, aankoop van ma teriaal enz. er nog een flink ba tig saldo is. Hierna kreeg men het verslag van de secretaris. Dit gaf een duidelijk overzicht van het ge beuren in het afgelopen jaar. Daarna werden behandeld de ingekomen stukken, zoals kam pioenendag Tilburg, fond-ten toonstelling fondclub in 's-Bosch door de BBC. De leden ontvingen inschrijflijsten. Aan beide en- toonstellingen zal door Vlijmen- se liefhebbers worden deelgeno men. van dit aloude dorpsgebruik en eni ge richtlijnen gaf voor de toekom stige viering er van. Nadat nog ver schillende aanwezigen hun mening hadden kenbaar gemaakt, werd ten slotte overgegaan tot stemming van een comité. Toen de stemmen wa ren geteld, bleek dat gekozen wa ren de heren Th. v. d. Heijden, M. v. Bokhoven, G. v. d. Heijden, A. Jansen en Th. de Vaan. Binnenkort hoopt dit comité met plannen ter tafel te kunnen komen. Vergadering R.K.J.B. Voor het houden van de gebrui kelijke najaarsvergadering kwamen de leden van de R.K.J.B. vrijdag avond onder voorzitterschap van P. v. d. Brandt in café J. Siegers bij een. Na de gebruikelijke opening, voorlezing van de notulen der vo rige vergadering en een kort ver slag betreffende de financiële zijde werd overgegaan tot het bespreken van de diverse op het programma staande acties. Het zo zoetjesaan bekend staande feit dat de RKJB in het algemeen gonst van activi teit, is ook op de Haarsteegse afde ling van toepassing. De ontwikkelingsdrang van de jonge boeren strekt zich uit op elk gebied; naast een gedegen vakont wikkeling worden cursussen op so ciaal en godsdienstig gebied gege ven, maar daarnaast wordt ook veel aandacht besteed aan de cultuur, terwijl de sport eveneens een voor name plaats in het leven van de jonge boeren gaat innemen. Door de geestelijk adviseur, kapelaan Se- verijnen, zal een sociale cursus wor den gegeven, waarvoor zich vele leden opgaven. Ook werd er beslo ten binnenkort weer een droptocht te organiseren. Met veel bijval werd een voorstel van een der leden aan vaard om in de tijd van St. Nico laas een surprise-avond te houden. In samenwerking met afdelingen te kunnen gaan zien. Omdat dit prachtige toneelstuk door de K.R.O. als luisterspel is uitgezonden en ve len via de radio er kennis van heb ben genomen, heeft dit er zeker toe bijgedragen dat café M. Achten alle avonden tot in de uiterste hoeken was gevuld. „Kunst en Genoegen" heeft met de keuze van dit stuk een goede greep gedaan. Naast de hoofd rolspelers, die volkomen voor him taak berekend waren, hebben ook de debutanten niet teleur gesteld. Vooral Mej. v. d. Plas, die de zware rol van Maartje de dochter vertolk te, bleek een grote aanwins) te zijn. ;Een aparte vermelding verdient zeker ook de regisseur, de heer Th. v. Bokhoven, voor de wijze waarop hij dit toneelwerk heeft ingestu deerd. Aan het einde van ieder be drijf en bij open doek viel de spe lers (sters) dan ook een hartelijk en welverdiend applaus ten deel. Aan het slot bracht de heer J. van der Heijden allen dank, die aan 't wel slagen hadden meegewerkt. Met pensioen. De heer S. A. van Eeuwijk, be steller van de PTT alhier bereik te op 1 november j.l. de pensi oengerechtigde leeftijd. Door ziekte van een collega zal hij ech ter nog enige tijd dienst blijven doen. Op 8 oktober 1913 trad de heer v. Eeuwijk als hulpbesteller in dienst van de PTT, waarna op 1 september 1919 de definitieve aanstelling als besteller volgde. In 1948 werd de heer v. Eeuwijk benoemd tot besteller le klas. Vliegende Zwarte Pieten boven Heusden. In verband met de S. Nicolaas- actie, te houden door de Heus- dense winkeliersvereniging zal St. Nicolaas op zaterdagmiddag 24 november a.s. een bezoek aan onze stad brengen. Tijdens het bezoek van St. Nicolaas zullen twee zijner trouwe knechten, in dien de weersomstandigheden dit toelaten, in een laag vliegend vliegtuig boven Heusden vliegen en allerlei lekkernijen en diverse waardebonnen uitstrooien. Inenting tegen pokken. A.s. donderdag 8 november zal in de barak aan de Bloemstraat alhier weer gelegenheid zijn tot inenting en/of herinenting tegen pokken. Aanvang half vier. Filmvertoningen. Vanwege de Oranjevereniging Juliana alhier werden j.l. zater dagmiddag een tweetal filmvoor stellingen gegeven voor de kinde ren van de leden. De zaal van de Chr. Volksbond was beide malen bijna geheel gevuld met enthou siaste kinderen. De voorzitter de heer Kuijsten, sprak een kort openingswoord, waarin hij op voor de jeugd bevattelijke wijze wees op het voorrecht dat ons land nog in het bezit is van ons vorstenhuis, in tegenstellng met zovele andere landen, daarbij wij zende op de gespannen toestand n Hongarije, en de oorlog tussen Israël en Egypte. Na het zingen van het le cou- plet van het Wilhelmus, werd de uit de omliggende plaatsen, zal ge- film over de reis van het Konink lijk Paar naar de West vertoont, van welke prachtige film de kin deren zeer hebben kunnen genie ten. Niet minder hebben ze ge noten van enkele leuke tekenfilm pjes. Na een kleine tractatie gin gen de kinderen voldaan huisr j waarts. I Des avonds werd voor de leden van de Oranjevereniging een voorstelling gegeven van de reis van het Koninklijk Paar naar de West, een tweetal kleurenfilms en enkele tekenfilmpjes. De be- langsteling was hier niet zo groot als bij de jeugdvoorstellingen. tracht worden om te komen tot een gezamenlijke wedstrijd over de on derwerpen: spreken in 't openbaar, en declamatie. De best geplaatsten zullen dan aan de kringwedstrijd kunnen deelnemen. Er zal een be gin worden gemaakt met het instu deren van een toneelstuk, dat zal worden opgevoerd tijdens de „Boe rengezinsdag", die in de maand ja nuari door de alhier bestaande boe- renorganisaties, evenals vorige ja ren, zal worden gehouden. De jon gere leden zullen trachten met een kleinere klucht op de planken te verschijnen. Voor de laatste bos- loop, die op 18 november a.s. elders zal worden gehouden, gaven zich verschillende leden op. Door de voorzitter werd nog mee-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1