KAATSHEUVEL WAALWIJK Jaarverslag Levensschool DE K.V.P. VERGADERDE LIES BOTH KEES VAN H00REN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 2 GapeBle Was pik Loonopxand In functie. Het nieuwe hoofd van de Christe lijke School aan de Heistraat, dhr. B. Crum, heeft zijn nieuwe betrek king 1 november 1.1. aanvaard. In In verband met de herfstvakantie zal hij pas heden, maandagavond, geïnstalleerd worden. Wendt U voor een HORLOGE in goud of zilver EEN CHIQUE BRIL alle UURWERKEN, VERLOVINGSRINGEN enz. tot Hoofdstraat 14 CAPELLE Vert. P. J. van Roolj, Kaatsheuvel. Spreekbeurt. Dinsdag 6 november 's avonds om half 8, zal Dis. Schipper uit Waspik, daartoe aangezocht door 't bestuur van de streekvereniging Noord-Bra bant van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen, in 't gebouw Elthato een lezing houden en spre ken over „Bevinding". Voor het kerstfeest. Evenals voorgaande jaren zullen leidsters en leiders van de Ned. Herv. Zondagschoolvereniging in de loop dezer maand een collecte langs de huizen houden om de gelden voor het bekostigen van de kerst- feestviering met de kinderen van de Zondagschool bijeen te krijgen. Belangrijke bijeenkomst. In het gebouw Elthato wordt woensdagavond half 8 door kerke- raad en kerkbestuur een bijeen komst van lidmaten der Ned. Herv. gemeente gehouden, ter bespreking van de plannen tot kerkbouw te Vrij hoeve-Capelle. Nieuwbouw gereed. De dubbele middenstandswoning aan de Hoofdstraat, gebouwd dooi de aannemers Wagemakers en Mo- legraaf, is dezer dagen gereed ge komen. Eind vorige week zijn beide woningen betrokken. Tafelteiiuisclub. Op initiatief van de heer T. Tab- bers, heeft een groep jongelui in Waspik dezer dagen een tafeltennis club opgericht. De vereniging telt voorlopig 12 leden. Zondagmiddag werd in de zaal van hotel v. Iersel reeds op drie tafels gepingpongd. Voetbal. De voetbalwedstrijd die Waspik 1 zondag tegen T.P.O. zou spelen, werd, naar wij vernemen, afgelast. St. Nicolaas-comité. Het plaatselijk St. Nicolaas-comi té heeft de inwoners van Waspik opgeroepen om hun gebruikelijke actie dit jaar bijzonder te steunen. Het comité stelt zich o.m. ten doel de goede Sint te helpen bij zijn traktatie van de schoolkinderen. Dat zijn ruim 800 pakjes voor de kinderen van de vier scholen in on ze gemeente.'Daarbij komen nog de extra kosten om de traditionele tocht van de H. Man door het dorp mogelijk te maken. Wendt U voor een HORLOGE EEN CHIQUE BRIL alle UURWERKEN, VERLOVINGSRINGEN enz. tot Gemeentebode, Carmelletenstraat WASPIK Vert. P. J. van Rooij, Kaatsheuvel. Het comité moet de laatste jaren ervaren dat de collecte steeds min der opbrengt, terwijl de kosten aan bovenvermelde acties verbonden, jaar op jaar toenemen. Vandaar de genomen maatregelen. (vervolg) Kontakten. Een allereerste eis interesse voor de Levensschool te kweken is, zo wel de ouders als de werkgevers op de hoogte te stellen met het doel en de werkwijze van deze instelling. Bij de opening van de school heeft het bestuur getracht de ouders van het doel der school op de hoogte te stellen. Daarnaast werd na de be noeming van een algemeen leider, een begin gemaakt met een regel matig huisbezoek- Over het alge meen laten de ouders blijken, dat zij dit huisbezoek zeer op prijs stel len. Het komen, naar een vergade ring, waarin over de school gespro ken wordt, heeft veel meer bezwa ren, wanter kan 's avonds na genoeg in elk huisgezin „bijver diend" worden. De ondervinding heeft echter al wel bewezen dat de ouders belang stelling hebben voor wat er op de Levensschool gebeurt. Het huisbezoek geeft de ouders vaak gelegenheid eens te praten over de moeilijkheden van hun jon gen, soms met die van hun andere kinderen. Juist door dit kontakt met de ouders, groeide ook het kon- takt met de jongens. Als de jongen weet dat de leider belangstelling heeft getoond in alles wat zijn „thuis" betreft, komt hij zelf ook veel dichter bij die leiding staan; hij voelt zijn medeleven aan. Hier door wordt groter ambitie ge kweekt, wantde leider komt wellicht binnenkort weer eens thuis. Bij het huisbezoek worden de ou ders op de hoogte gebracht met de behandelde onderwerpen; hun wordt meegedeeld wat gezegd is over zakgeld, loon, omgang enz. Naast dit individueel kontakt met de ouders, zijn in het tweede school jaar ook bijeenkomsten met groe pen ouders gehouden. Voor deze groepen-avonden werden 7 bijeen komsten belegd, telkens voor de ou ders van een der zeven groepen, waarin de jongens in dit tweede jaar verdeeld waren. Van de 105 leerlingen, die de school 't tweede jaar telde, komende uit 92 verschil lende gezinnen, werden door deze groepen-avonden in totaal 84 per sonen bereikt, komende uit 56 van de 92 gezinnen. Deze belangstelling om te „komen" is heus niet vol doende te noemen. Als het devies blijft „wij hebben daarvoor geen tijd, want die tijd kost ons geld", dan blijft het moeilijk, zo niet on mogelijk, om met de Levensschool te bereiken wat er bereikt kan wor den. Meer belangstelling bestond voor de kontakt-avonden, waarop zowel de ouders als de leerlingen genodigd waren; deze avonden waren het drukst bezocht. Op deze avonden krijgen de ouders wel een beeld wat op de Levensschool wordt ge daan, maar toch is dit beeld meest al iets vertekend. Men, is zo gauw geneigd - als men daar toneel, mu ziek, sport enz. van zijn jongen ziet - te denken dat in „bedrijfs tijd" alsmaar toneel geoefend, ge zongen en gesport wordt, zodat het nodig is om een juiste indruk van het werk der school te geven, er op zo'n avond nog een toespraak of proefles wordt gehouden om het „vertekend" beeld te corrigeren. Daarbij kan er op zo'n avond, waar de jongen bij is, niet „onver bloemd" met de ouders gesproken worden. Wel geeft hij de indruk dat de Levensschoolleiding er naar streeft een echt levend kontakt met de jongens te verkrijgen; de onge dwongen wijze van omgang van de jongens met de leiders en omge keerd, komt op deze avonden tot oprechte uiting. Voorts was als laatste kontakt met de ouders de uitreiking der ge tuigschriften na het tweede school jaar een groot sukses. Naast de di verse aktiviteiten: voordracht, zang, sportdemonstratie, prijsuitreiking van handenarbeid, was het speciaal de vertoning van de filmstrook over de Levensschool, waarop vele ou ders hun eigen zoon aan het werk zagen, dat zeer gewaardeerd werd. Het kontakt met de werkgever. Feitelijk geheel de Kaatsheuvelse industrie staat belangstellend en medewerkend tegenover de Levens school. Wanneer een jongen naar de Levensschool wil, wordt hem opge dragen hierover zelf met zijn werk gever te spreken; de jongen krijgt daardoor het gevoel dat hij door zijn eigen aktiviteit op de Levensschool gekomen is en het mag worden ge constateerd dat 99% van de Kaats heuvelse werkgevers dan geen be zwaar maakt. Wil een werkgever iets meer van de school weten al vorens zijn toestemming te geven, dan stelt de school zich zelf met hem in verbinding. Ook verschil lende werkgevers uit de omgeving, b.v. in Sprang en Waalwijk, dragen de school een goed hart toe. Toch mogen we uit deze medewerking nog niet concluderen dat allen nu ook begrijpen waar het juist om gaat. Men ziet vaak nog in, dat het gaat om de paedagogische begelei ding van een onvolwassene, die in eens in de zakelijke wereld terecht komt, waar men geen rekening pleegt te houden met het feit, dat hij nog onvolwassen is. Er zijn ech ter ook reeds vele werkgevers die inzien dat het hier gaat om een per soonlijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de jeugdigen, voor wie de overgang naar het bedrijf een gevaar kan zijn voor 't verdere vol wassen worden. De eersten houden de jongens wel eens als het druk is op de fabriek, terwijl de twee den steeds zorgen dat de jongen de school niet verzuimt. JAN REIJNEN TOT VOORZITTER GEKOZEN. Zijn onderwerp: Is katholieke politiek noodzakelijk? Zondagmorgen hield de afdeling Kaatsheuvel van de K.V.P. in de Gildenbond een ledenvergadering, die de belangstelling had van ruim 40 leden. De vergadering had een vlot en zeer geanimeerd verloop. Voorzitter G. Jansen verspilde wei nig woorden met zijn welkom, doch stelde direct de bestuursverkiezing aan de orde, die is voorgeschreven na elke tweede-Kamerverkiezing. Hij deelde mee dat de heren v. Dijk uit Berndijk en Smulders uit hét Loonshoekje hun mandaat beschik baar stelden. Door het grotere le dental der afdeling (1600) moeten twee bestuursleden meer gekozen worden. Als candidaat werden ge steld: J. Reijnen, W. Brok, Ad. van Veldhoven en P. Vloemans. Geko zen werden de aftredende heren: G. Jansen, J. Beerens, A. v. Riel, C. Nouwens, A. v. Wanrooij, A. Rombouts en Andr. Dekkers, ter wijl als nieuwe leden zitting na men: J. Reijnen, W. Brok, A. van Veldhoven en P. Vloemans. De heer G. Jansen deelde mee dat hij het ogenblik gekomen acht te om de leiding in jongere handen over te dragen. Hij heeft met vol doening jarenlang de leiding ge dragen, sympathiek gesteund door zijn medebestuurderen, doch daar nu jongere krachten zijn toegetre den en daaronder iemand als dhr. Reijnen, die op politiek terrein in de Jongerenorganisatie naam heeft gemaakt, acht hij het beter dat de leiding der afdeling ook in jonge ren-handen gelegd wordt. Zijn woorden vonden bijval, want dhr. Reijnen werd met 40 van de 42 stemmen tot opvolger van de heer Jansen gekozen. Met dank in 't ge stelde vertrouwen accepteerde dhr. Reijnen zijn benoeming. De boeken en bescheiden waren ondertussen door een commissie van twee leden onderzocht en in orde bevonden. Het batig slot van 660.— zal ech ter nog een aderlating moeten on dergaan, daar de eindafrekening met de Rijkskieskring nog moet plaats hebben. De heer Beerens be groot dit op 150 a 200 gulden. Dan krijgt de heer Reijnen het woord voor het vervullen van zijn spreekbeurt over het onderwerp: Is katholieke politiek noodzakelijk? Het is juist in deze dagen, aldus vangt spreker aan, dat het 60 jaren geleden is dat de katholieken bij monde van door hen, gekozen ver trouwensmannen hun eigen politie ke programma opstelden en daar mee de fundering legden voor een eigen politieke organisatie. Dit voor de staatkundige ontwik keling zo uitermate belangrijk ge beuren is te danken aan het onver moeid en met breed inzicht werken van de grote katholieke emancipa tor en staatsman Mgr. Schaepman. Wel deed zich reeds tevoren op bepaalde momenten de band des geloofs voelen, maar dit was niet voldoende, omdat men naar Schaep- man's inzicht een „politieke per soonlijkheid" moest vormen en daartoe is partijvorming noodzake lijk. Dit geschrift van de priester staatsman werd in eigen kring aan vankelijk en in het algemeen met koelheid, door sommigen zelfs met afkeer, ontvangen. Eerst later heeft men pas ingezien van welke grote waarde het is geweest. Men, is dit gaan noemen de ge boorte van de Tweede Kamer frac tie, hoewel in feite reeds vijf jaren tevoren een vereniging van katho lieke Kamerleden door Schaepman was tot stand gebracht. Maar de eenheid rond één program ontbrak toen nog. Niet lang daarna werd dit pro gram door de gezamenlijke katholie ke kiesvereniging aanvaard en ont stond in 1896 de R.K. Staatspartij. Het is in feite de schoolstrijd ge weest met de grote gevaren en be langen die er daarbij voor de ka tholieken op het spel stonden, die heeft kunnen bewerkstelligen dat de samenwerking er kwam. De R.K. Staatspartij heeft in al de jaren van haar bestaan vele stor men moeten overwinnen, ook van binnenuit. Nadat de bevrijding van de be zetter een feit was geworden, werd in 1945 de Katholieke Volkspartij opgericht, een andere naam, ook 'n andere inhoud. Een partij, verjongd naar leeftijd, maar ook naar opvat tingen, staande in het teken der vooruitstrevendheid. Tezelfder tijd ontstond ook bij een andere partij ëen omwenteling, die niet geheel aan de katholieken voorbij ging en waarvoor het eerst geloofsgenoten zich lieten binnen- tronen in een socialistische partij. De oude S.D.A.P. wijzigde haar naam en metterdaad ook bepaalde facetten van haar programma. De katholieke Werkgemeenschap in de partij van de Arbeid werd gevormd, een gemeenschap die weliswaar klein is, doch waarin tot onze spijt enige prominente katholieken zich hebben laten verleiden actief werk zaam te zijn. We mogen echter stellen dat de grondslagen van het socialisme, trots verandering van naam, dezelf de zijn gebleven, gebaseerd op ma terialisme en niet op christendom. Voor onze christenen blijft dit standpunt onaanvaardbaar. In het Bisschoppelijk Mandement verkla ren de bisschoppen dat het onver antwoordelijk is „deze weg te gaan". Dan staat spreker even stil bij wat de bisschoppen „onchristelijke stro mingen" noemen en waarmee ken nelijk gedoeld wordt op de innige relaties die de P.v.d.A. onderhoudt met het Humanistisch Verbond. Het humanisme is uitsluitend geworden een tendenz naar het puur mense lijke, een humanisme zonder God, en dat nu juist het grote gebrek in de ogen van ons, katholieken, is. Men leert in dit stelsel dat de mens geen stellige kennis kan heb ben omtrent het bestaan van een persoonlijke Godheid. God erkennen is reeds te veel voor een humanist. De K.V.P. is gebouwd op een con fessionele grondslag. Spreker zegt dan verder dat er wel eens gesteld wordt dat gods dienst en politiek moeten geschei den blijven. Zeker, de Kerk is geen K.V.P. en de K.V.P. is de Kerk niet, maar de tijdelijke belangen van de K.V.P. hebben wel degelijk met de eeuwige belangen van de Kerk te maken, want door en in het tijde lijke immers moeten wij naar God toegroeien. Het zijn juist de diepere oorzaken waarom wij een eigen ka tholieke partij nodig hebben. Het was de katholieke politiek die ons na jaren van strijd het recht op ei gen scholen heeft gebrapht met de zelfde financiële steun als de open bare scholen; het was ook de katho lieke politiek die reeds voor de oor log het initiatief nam tot het invoe ren van kinderbijslag en, die op de bres heeft gestaan voor de progres sieve kinderbijslag. De diepere waarde van het gezin wordt vaak door de socialisten miskent, wat duidelijk blijkt uit de doelbewuste bevolkingspolitiek en de woning- bouwpolitiek door hen voorgestaan en tot uitvoering gebracht door mi nister In 't Veld. Daar boven de ri vieren de gemeenteraden een link se meerderheid hebben, zijn niet minder dan 40% van de woningen 3-kamerwoningen, wat een norma le gezinsuitbreiding afsluit. Zie on ze duplex-woningen! Doch wij moeten niet uitsluitend achter ons kijken, doch ook de blik in de toekomst werpen. De woning bouw is ook bij ons volksvijand nr. 1. Er is maar één oplossing: bouwen, bouwen, bouwen. Het woningbouw beleid heeft in ons land gefaald. Wij moeten naar nieuwe methodes om hierin voorzieningen te kunnen treffen. Wij moeten naar bezitsvor ming gaan streven. Onze tijd moet twee fundamentele waarden her stellen, n.l. de menselijke arbeid en de particulier eigendom. De mens moet in zijn eigendom en in zijn ar- beid een houvast krijgen voor de ontplooiing van zijn persoonlijkheid en zijn socialiteit op zo hoog moge lijk niveau. Dit wijst enerzijds op de P.B.O. en anderzijds in de rich ting van een wild verspreid parti culier bezit. Onder particuliere be zitsvorming verstaan wij 't streven dat er op gericht is om voor dege nen die niet over eigen particulier bezit beschikken, de voorwaarden te scheppen dit te verkrijgen en voor degenen, die reeds enig parti culier bezit hebben, de mogelijkheid te openen hun positie te beveiligen en zonodig te versterken. Wij prij zen ons gelukkig dat Prof. zo stand vastig aan deze eisen van de K.V.P. heeft vastgehouden. In zijn slotwoord bespreekt dhr. Reijnen de interne organisatie. Er zijn in het verleden fouten gemaakt. Er moet meer persoonlijk contact geschapen worden tussen propagan disten en kiezers. De mensen ko men niet ter vergadering; daarom moeten zij aangesproken worden, daar waar zij wel te bereiken zijn, op het voetbalterrein, op de fabriek, voor de radio. Wij moeten onze par tij nog meer gaan vormen tot een. politiek apparaat, waar een practi- sche vorming en practische politiek gedaan wordt. De K.V.P. moet niet 'enkel een verkiezingsapparaat zijn, doch ook buiten de verkiezings periode werken. Ieder van U moet zijn mannetje kunnen staan. Wij moeten in de komende tijd grondig beseffen dat goed katholiek zijn ook van ons vraagt om goed en vol waardig lid te zijn van de katholie ke politieke partij, die geroepen is om mede te beslissen over al de tij delijke zaken in dit leven en die dit alleen met sukses kan doen, als zij zich gedragen weet door het gehele katholieke volksdeel. Een warm applaus dankte spre ker voor Zijn duidelijk betoog om trent de noodzakelijkheid van de katholieke politiek. De heer Beerens zette daarna het actieplan 1956'57 uiteen. Het partijblad zal uitvoeri ger verspreid worden; er zullen fo rumvergaderingen belegd worden om meer ontwikkeling onder de kie zers te brengen op politiek terrein, kernvorming zal worden bevorderd door het behandelen van urgente onderwerpen door deskundigen, voor hen die daarvoor belangstel ling hebben; werkgroepen zullen worden gevormd om intensiever contact met de kiezers te kunnen bewerkstelligen. Bij de rondvraag vroeg de heer Brok de aandacht voor vorming van de jongeren op katholiek politiek terrein; de heer Meijer bepleitte 't houden van kleinere groepsverga- deringen; de heer v. Kuijk had aan merking op de gevoerde annonce ring van de vergadering; de heer Elshout bepleitte zitting van vrou welijke leden in het bestuur; dhr. Grootswagers vestigde de aandacht op meer propaganda, o.a. door de radio, zoals ook anderen propagan da voeren. BLIKSEM-ACTIE VOOR HONGARIJE. Dinsdagavond grote meeting op de Markt. Enkele vertegenwoordigers van stands- en jeugdorganisaties hebben het plan opgevat een hulpactie voor Hongarije op touw te zetten met het doel: steun aan het Hongaarse volk. Zij hebben zich direct in verbinding gesteld met burgemeester Mr. v. d. Heijden, die zijn volle instemming met het mooie doel gaf en met het R.K. Huisvestingscomité in 's-Her- togenbosch. Zondagmorgen hield 't voorlopig comité reeds een bespre king in E'uphonia, waarvoor afge vaardigden van diverse stands- en jeugdorganisaties waren uitgeno digd. De heer A. Ververs leidde de vergadering en zette in korte woor den het doel uiteen, mededelende dat de burgemeester het plan en thousiast toejuichte, de hoop uit sprekend, dat alle organisaties hun medewerking zouden verlenen. Er is slechts weinig tijd beschikbaar voor deze bliksem-actie, die, groots opgezet, dinsdagavond een sukses moet worden. Er is een comité ge vormd, waarin zitting hebben ge nomen de Z.E. Heren Pastoors v. d. Spijker, de Klijn en Rietra, de he ren doktoren Wijtenburg, Raayma kers en v. Tuijn, burgemeester Mr. v. d. Heijden, Pater Rector van het Missiehuis, Broeder Tertius van de Broeders van Liefde, de heer Hoynk van Papendrecht, M. v. Nieuwstad, J. Kemmeren, A. Ververs en Jac. v. d. Put. Men is bezig met subcomité's te vormen voor het administratief en technisch werk, alsmede voor het houden van de inzameling en de col lecte. De dinsdagnamiddag wordt geheel aan de bliksemactie gewijd. Huis aan huis zullen circulaires wor den verspreid, waarin het doel van de actie wordt uiteengezet; om 7 u. wordt een stoet gevormd met de drie drumbands en een geluidswa gen, die door de verschillende wij ken zal trekken om de burgerij bij een te krijgen op de Markt, waar om 8 uur, na het spelen van stem mige muziek, een grote meeting zal worden gehouden, waarop de Wel edele Heer Drs. Omelan Kuschpeta, een vluchteling uit Oost-Europa, die aan de Economische Hogeschool te Tilburg studeerde, het woord zal voeren. Ook burgemeester Mr. v. d. Heijden zal daarna spreken. Na de spreekbeurten wordt een inzame ling gehouden, waarbij de drum bands met fakkels de collectanten begeleiden. Woensdag volgt daarop nog een huis-aan-huis-collecte, waarbij voor de giften kwitanties zullen worden aangeboden. De afgevaardigde van de Jonge boeren vroeg of ook de buitenwij ken zullen worden bezocht, wat ai- leen te verwezenlijken is als de drumbands kunnen meewerken. Namens de geestelijkheid zegde kapelaan Verheijen de medewer king der geestelijkheid toe; hij vroeg hoe het staat met de opname van Hongaarse kinderen, waarop de voorzitter antwoordde dit op de vol gende vergadering te zullen be spreken. DE REVUE DRAAIT VOOR HONGARIJE. Spontaan heeft het bestuur van de Kaatsheuvelse revue gereageerd op een. verzoek, zondag gedaan, om voor Hongarije te spelen. Toegezegd is, dat het gehele revuegezelschap woensdagavond een uitvoering zal geven van „Hoe Bestaoget", tegen een entree van 1.50, waarvan de gehele opbrengst wordt afgestaan aan het comité voor Hongarije. Ook de heer Reichardt stelt zijn belich ting, de heer v. Wijngaard zijn gri me, het orkest zijn medewerking, en alle verdere artisten hun mede werking gratis voor deze avond ter beschikking. Eén beu geste, die zeer gewaardeerd wordt. GESLAAGD. Voor het diploma 2de knecht van de Tuinbouwschool te Vught, slaag de de heer J. Elshout alhier. SPOEDEISENDE GEMEENTE RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel is bijeengeroepen tot het houden van een spoedeisen de openbare vergadering op dinsdag 7 uur n.m. Agenda 1. Vaststelling openstaande notu len. 2. Ingekomen stukken: nota van aanmerkingen van Ged. Staten van Noord-Brabant op begroting 1956. Voorgesteld wordt om deze nota ter afdoening in handen te stellen van B. en W. 3. Voorstel tot aankoop van grond en verkoop van industrie-terrein te Kaatsheuvel. 4. Rondvraag. EEN COLLECTE VOOR HONGARIJE. Tijdens de revue „Hoe Bestaoget" die zondag voor een uitverkochte zaal bij Piet v. Dun draaide, werd een collecte gehouden in het kader van de hulpactie voor Hongarije, die in totaal 125.opbracht. BOEKENSHOW. De beide boekenshows in de scho len St. Jan en St. Bernardus, zon dag gehouden, hadden de grote be langstelling der ouders, die er van verwacht werd. Niet alleen lectuur voor de schoolgaande, maar ook boeken voor de rijpere jeugd waren in grote variatie ter bezichtiging ge steld, met het gevolg dat heel wat bestellingen voor het komend Sint Nicolaasfeest genoteerd werden. De adviezen door het schoolpersoneel hierin verstrekt, werden ten hoog ste gewaardeerd. K.A.J.-NIEUWS. De K.A.J. hier ter plaatse heeft weer enige grondige veranderingen en vernieuwingen ondergaan. Zo zal de grote groep op maandag avond niet meer uitsluitend toegan kelijk zijn voor Kajotters, maar voor de gehele jeugd worden open gesteld. De Pioniersgroep op dinsdag zal voortaan worden gehouden van 7 tot 8 uur, waarna ontspanning uit sluitend voor pioniers. De bestuursvergadering zal wor den gehouden dinsdag van 9.30 10.30 uur. De agenda ziet er derhal ve als volgt uit: Maandag 7.30 uur vrije ontspan ningsavond; 8.30 uur repetitie mu ziekgroep. Dinsdag 7 uur Pioniersgroep en ontspanning; 8 u. danscursus; 10.30 uur bestuursvergadering. Vrijdag 7.30 uur jonge K.A.J. AGENDA. Maandag 7.30 uur n.m.: Revue „Hoe Bestaoget" zaal Piet v. Dun: 8 uur n.m.: Repetitie Harmonie Apollo, zaal W. Smit. Dinsdag geen repetitie R.K. Par Kerkkoor St. Jan; 8 uur n.m.: grote Meeting op de Markt voor Actie „Hulp aan Hon garije. Woensdag 7.30 uur n.m.: Revue „Hoe Bestaoget" ten bate van Ac tie Hulp aan Hongarije"; 8 uur n.m.: Repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia; 8 uur n.m.: Apollo Theater „Re bellen in de Prairie", toegang 14 j.; 8.30 uur n.m.: Repetitie Gemengd Koor Bel Canto. Geslaagd. Op het te 's-Hertogenbosch ge houden examen slaagde onze dorps- genote Mej. Gerda Schoenmakers voor 't diploma Akte Lerares Vrou welijke handwerken. Waalwijk betoonde diep mede leven met overrompeld Hongarije. Het ontzettende lot, dat giste ren Hongarije heeft getroffen, heeft de gehele christelijke wereld in gebed verenigd. In zeer vele plaatsen van ons land zijn giste ren bidstonden gehouden, terwijl in talloze katholieke kerken een nachtmis werd gelezen. Ook Waalwijk is in dit opzicht niet achtergebleven en heeft op over duidelijke wijze zijn sympathie voor het lijdende Hongaarse volk getoond in een massale opkomst bij de bidstonden welke gister middag in de verschillende pa rochiekerken zijn gehouden. Groter echter nog was de op komst bij de bedetocht welke gisteravond om 12 uur van het Raadhuisplein via Vredesplein, Putstraat, le Zeine en Klooster- weg naar het kapelletje trok. Het was een onafzienbare stoet van biddende mensen, die daar trok door de stilte en duisternis van deze herfstavond om Gods genade af te smeken voor dat dappere volk, dat op zo vreselijke wijze door bruut gewelfd is overrom peld. Bij het kapelletje werd ge sproken door de Hoogeerw. De ken v. d. Hurk over het ver schrikkelijke lot dat de Hongaren heeft getroffen. Hij riep alle gelo vigen op tot een vurig gebed. Daarna werd in de St. Anto- niuskerk een nachtmis opgedra gen. De belangstelling hiervoor was echter zo groot, dat de kerk alle gelovigen niet kon bevatten, zodat ook in de St. Jan nog een nachtmis werd opgedragen. Ook deze kerk was tot de laatste plaats bezet. I Het was een ontroerend getui genis van diep medeleven, dat Waalwijk gisteren gegeven heeft. Helpt het Roode Kruis helpen, In deze voor Hongarije zo moei lijke uren zullen ongetwijfeld zeer vele Nederlanders hun medele ven met dit volk willen betuigen in daden. Het Nederlandse Roo de Kruis is ook nu paraat en doet een dringend beroep op alle Ne derlanders om alle steun te geven welke maar mogelijk is. Helpt ook nu het Roode Kruis helpen in een land dat hartstoch telijk een bede tot hulp heeft ge richt tot de gehele vrije wereld. R.K. Kleuterschool aanbesteed. Zaterdagmorgen werd ten ge meentehuize onderhands aanbe steed de bouw van een r.k. kleu terschool in Besoijen. De fa. G. den Teuling was van de drie in schrijvers de laagste met een be drag van f 139.000. Franciscaanse Derde Orde afdeling Waalwijk, Op 7 november a.s. zal het een jaar geleden zijn, dat een aantal leden van de Derde Orde van Sint Franciscus afdeling Waal wijk het noviciaat in de Orde zijn begonnen. Al degenen, die dit noviciaat voltooid hebben zullen op donderdag 8 november a.s. tijdens een plechtige avondmis in de kapel van de Eerw. Zusters worden geprofest. Al degenen die iets voelen voor de Derde Orde van Sint Franciscus wor den uitgenodigd deze plechtigheid bij te wonen. i

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2