W. TIMMERMANS 4 ZONEN BINNEN- EN BUITENLAND, WAALWIJK w Waalwijkse en Langstraatse Courant Israël naar Egypte Assurantiën op eik gebied. Buitonland GEMEENTERAAD GEERTRUIDENBERG W A A L W IJ K I MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad i M verschijnt 2 x per week. DE ECHO \RN.HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 86 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 De Israëli's hebben gehandeld volgens het principe dat de beste verdediging is gelegen in de aanval. Zij zijn opnieuw de woestijn ingetogen en hebben de strijd aan vaard met de aloude tegenstander: Egypte! KAATSHEUVEL - TEL. 2002 E)r van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Heel de geschiedenis en de religie van Israël zijn doortrokken van de herinnering aan de Egyptische sla vernij. De wet der tien geboden be gint al met de woorden „Ik ben de Heer, Uw God, die U uit Egypte- land, het diensthuis, heb uitgeleid. „Het Paasfeest herinnert aan de dag, waarop de Israëlieten de sla vernij in het land der Farao s ver lieten, het Loofhuttenfeest aan de tijd die zij, wonende in tenten, heb ben doorgebracht in dezelfde woes tijn welke de legerscharen van Is raël thans opnieuw zijn ingetrokken om af te rekenen met de tegenstan der: Egypte! Toch is het niet het „oud zeer" uit die verre geschiedenis, dat de Israëli's aandrijft tot wraak. Het zijn zeer actuele tegenstellingen, 't is een acute bedreiging, die de „mo derne Jozua", premier David ben Goerion, deed besluiten de eerste slag toe te brengen, liever dan toe te zien hoe de vijand zijn eigen land binnentrok. Het is een geliefkoosde krijgskundige stelling, dat men zo veel mogelijk moet proberen de strijd te voeren in het land van de vijand! NIEUW TEGEN OUD. Het Israëlische volk heeft eeuwen lang in ballingschap gezworven Het Zionisme wierp het ideaal op van een „nationaal tehuis". Eerst na de tweede wereldoorlog werd de nieuwe staat Israël gesticht. Deze jonge, levenskrachtige staat was een regelrechte uitdaging aan de Arabische wereld. De nieuwe tijd werd zonder meer overgeplant in de oude. In de Arabische landen leefde men nog veelal patriarchaal. Men had de tijd rustig voorbij laten trek ken. Ongekende rijkdommen had den de bezitters, zwarte armoede was het lot van de ongeletterde ar men. Het Mohammedanisme was onder de letterknechterij van de Oelema's geworden tot een verstik kend deksel, dat iedere groei belet te en slechts een heet fanatisme broeiend hield. In deze wereld, die sinds Abra ham nog maar zo weinig veranderd was, kwam het volop twintigste- eeuwse Israël met nieuwe staatkun dige, sociale, economische en tech nische denkbeelden. Met een bevol king die werkte voor de toekomst en daartoe tot de grootste offers be reid hleek. Wat er in zat, werd er ook prompt uitgehaald, dat gold zo wel van het land als van de men sen. De Arabische wereld kon voor deze openlijke uitdaging het oog niet sluiten en reageerde met een afkerige vijandigheid, steunend op dat nationaal-godsdienstig fanatis me, waarvoor de massa van oudsher toegankelijk was gebleken. STIJGENDE SPANNING. Men had al eens geprobeerd om de Israëli's een harde les te geven, maar als een boemerang had zich dit wapen tegen de Arabische aan vallers gekeerd. Met name Egypte moest een beschamende nederlaag slikken, die Faroek uiteindelijk zijn troon heeft gekost. Egypte wordt door een soldaat ^jn qrote verwarring" terug- 1 J 1 rt r*T - trokken van het schiereiland van Sinai. Alleen zelfmoord-eenheden zijn achtergebleven om de Israë lische troepen te bestrijden. Het Egyptische leger staat nu volgens Nasser ten westen van het Suez- kanaal. In het laatste Engels- Frans legercommuniqué wordt gezegd dat de Egyptische eenhe- geregeerd, wat meer is, een soldaat die zelf de veldtocht meemaakte en de vernedering van de nederlaag te slikken kreeg. In het hart van Nas- j ser leeft de hoop op revanche. Maar hij heeft zijn handen vol. Indien j mogelijk, zou hij graag anderen de kastanjes uit het vuur laten halen. De Arabische wereld is onderling scherp verdeeld. Niet alleen Nasser streeft naar een Arabische staten bond, waarin Egypte de lakens uit deelt. Zijn goede vriend Saoed, ko ning van Arabië, heeft dezelfde be geerten. En de kleinere landen aan vaarden wel gaarne de steun van de groten, maar zijn toch bang door die groten te worden opgeslokt. Men heeft ten opzichte van elkaar niet zo bijster veel illusies. De vluchtelingen, die tijdens het eerste gewapende conflict over de Palestijnse grens gekomen zijn; hebben, gesteund door Nassers pro paganda, het hardst gereageerd in Jordanië, voorheen een Engels bas tion. De jonge koning Hoessein zag zich genoodzaakt de commandant van het beroemde Arabische Legi oen op staande voet naar huis te sturen, en met John Bagot Glubib verloor hij ook meteen zijn meest loyale steunpilaar. Want nü was het Legioen in handen van nationalis tische officieren die er erg graag op los zouden trekken. De recente ver kiezingen hebben, dank zij de stem men van de overtalrijke ballingen, de balans naar de kant der natio nalisten doen omslaan. trekken. Piloten zagen Egyptische soldaten in het Suezkanaal sprin gen om te trachten veilig de wes telijke oever te bereiken. In het noorden, in de 40 kilometer brede grensstrook van Gaza, werd de Egyptische weerstand vrijdag morgen vroeg gebroken. Israëli sche tanksoldaten reden met buit- de heftigste bewoordingen er van 1 beschuldigd door de gewapende actie in Egypte, het Handvest der Verenigde Naties te schenden, de Amerikanen te verbitteren, het Atlantische Verdrag geweld aan te doen, het Gemenebest te verde len, en een groot deel van het Britse volk in zijn overtuiging te kwetsen. Hij diende vervolgens een motie in, dat Engeland zich zal neerleggen bij ieder besluit, dat de Assemblee der Ver. Naties met twee derde meerderheid van de stemmen zal nemen. Eden antwoordde hierop, dat hij de actie in Egypte geen oor log noemde, maar een gewapend conflict, een politieke actie, die de neigingen en juist door zijn realiteit zo boeiend en zo aan vaardbaar. Vaak gaan wij men sen achteloos aan 't geluk voor bij, soms breken wij het moed willig stuk of verwerpen het als het ons wordt aangeboden. Hoe moeilijk de weg terug is en langs welke omwegen we dikwijls moe ten gaan, leert dit spel ons allen overduidelijk. Daar D.V.S.V. dit mooie stuk tevens speelt ter beoordeling voor de subsidie der Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant, zal zij er alles op instellen om 'n goedé beurt te maken en als zij hierin slaagt, dan kan men er van overtuigd zijn dat het pu bliek een schone toneelavond kan meemaken, die aller belang stelling ten volle waard is. De opvoeringen hebben plaats op zaterdag 10 en zondag il no vember telkens 's avonds om 8 uur in de zaal van de „Gecroon de Leersse". Zaterdagavond is gereserveerd voor het jaarfeest van de R.K. Fabrieksarbeiders- bond, terwijl de uitvoering van zondag toegankelijk is voor het publiek en de donateurs van D.V.S.V. SPEELGOEDSHOW EN VOORLICHTING. DE EERSTE SLAG. Het ging er steeds meer naar uit zien dat Jordanië de eerste klap zou toebrengen. Koning Feisal van Irak had zijn neef Hoessein reeds zijn steun toegezegd, zij het voorzichtig, want Feisal leeft van Engels geld! Saoed van Arabië, Syrië, allen stuurden geld naar Jordanië. Alles wees er op dat het halen van de kastanjes aan Jordanië zou worden toebedeeld. Inmiddels wist Israël de werke lijke vijand in Egypte, woelend en ophitsend achter het Jordaanse scherm. Reeds jarenlang liet Egyp te geen Israëlische schepen door het Suez-kanaal passeren. Fel ageerde de Egyptische radio. Het kleine Jor danië was alleen maar de trekpop van Nasser en zijn Arabische broe ders, die zelf buiten schot bleven. Daarom heeft Ben Goerion thans de strijd gebracht in het land van de vijand. Diezelfde woestijn, die volgens het Bijbelverhaal veertig jaren lang de Israëlieten zag om trekken, aanschouwde thans de ge pantserde colonnes van een nieuw Israël, op weg naar Egypte. Het hel- se lawaai van de straaljagers weer kaatste tegen de Sinai, vanwaar eens God de wet aan het Uitverko ren Volk heeft gegeven. Een ogenblik is de aandacht van de wereld, door de gebeurtenissen in Polen en Hongarije, afgeleid van de werkelijke brandhaard: het na bije Oosten. Israël vecht ten tweede male voor, zijn bestaan. gemaakte Russische T-34 tanks van drie zijden de stad binnen, van waaruit de Egyptenaren acht jaar geleden bij de stichting van de staat Israël, Palestina binnen- vielen. Duizenden Egyptische sol daten zijn krijgsgevangen ge maakt. Waarnemers in Tel Aviv zeiden vrijdagavond: „Wij hebben onze taak volbracht. Het vernie tigen van de basis van waaruit de Egyptische commando-troepen hun terroristische handelingen be dreven". De enige Israëlische troepen die nog op mars zijn be vinden zich in het uiterste zuiden van de Sinai-woestijn. Zij beogen hun gezag uit te strekken over de nauwe straat die de Rode Zee met de Golf van Akaba verbindt. Labour beschuldigde Eden van tal van misdaden. De regering behield nochtans haar meerderheid. In ons vorig nummer hebben we nog vermeld dat een heftig debat gaande was in 't Engelse Lagerhuis, over de stappen van Engeland en Frankrijk om Suez. Er vielen harde woorden en terwijl het debat tenslotte ont aardde in een tumult, gelijk sinds 1927 niet meer is voorgekomen. De Labour afgevaardigde, Hugh Gaitskell, heeft de Britse regering en premier Eden persoonlijk in IJzeren gordijn weer neer voor Hongarije. De Russen hebben het IJzeren Gordijn weer neergelaten over Hongarije. Sterke Russische ge pantserde eenheden hebben vrij dagavond het gehele grensgebied in het westen van het land bezet. Sinds vrijdagavond half acht zijn alle telefoonverbindingen tussen Hongarije en Oostenrijk verbro ken. Alle wegen zijn door tanks versperd. De vliegvelden van Boedapest, Szeged en Kecsamet zijn in Russische handen. Zware Russische bommenwerpers en straaljagers zijn nabij Zahony 't Hongaarse luchtruim binnen ge vlogen. De stroom van Russische troepen uit Roemenië en de Oe kraïne blijft voortduren. Hun sterkte in Hongarije bedraagt thans acht divisies. Een kolonne van ongeveer 60 tanks rukt op naar Kishunhalas in het zuiden. Een andere tankkolonne staat op korte afstand van Boedapest. De Hongaren hebben vrijdag afdelin gen zware artillerie en andere militaire eenheden naar de hoofd stad gezonden om de verdediging te versterken. Radio Boedapest maakte gisteravond laat melding van gevechten in Boedapest. In drie nota's heeft de regering-Na was ondernomen om eindelijk eens orde en veiligheid te herstellen in het Midden-Oosten. De Ver. Na ties, aldus Eden, hebben geen macht om dit te doen, daarom zullen Engeland en Frankrijk hun optreden doorzetten ongeacht wat de Ver. Naties beslissen. Hierop ontstond een hevig tu mult, toen Gaitskell aan Eden de vraag stelde of Engeland zich a] dan niet in oorlog met Egypte be vindt en Eden zich hierbij refe reerde aan zijn eerder gegeven uiteenzetten. De Labour-leden hieven een ontzettend geschreeuw aan, hetgeen tot gevolg had, dat de voorzitter de vergadering schorste en en dreigde, zo er een nieuw tumult zou ontstaan, de zitting te verdagen. Tijdens dit tumult bleef Win ston Churchill onbewogen op zijn plaats zitten zonder een woord te uiten. Bij de stemming haalde de re gering een meerderheid van 324 tegen 255 stemmen. Ook in het Hogerhuis kreeg Eden een meer derheid van 32 stemmen tegen 30. De Labour-partij besloot hier op in het gehele land op grote schaal stemming te zullen maken tegen de regeringspolitiek in het Midden-Oosten door het houden van openbare bijeenkomsten en door andere nog niet omschreven middelen. gy krachtig geprotesteerd bij de Russische ambassadeur tegen de bezetting van spoorwegverbin dingen en gebouwen door Russi sche troepen en het zenden van steeds nieuwe troepen „met vijan dige bedoelingen". De Russische ambassadeur heeft geantwoord, dat de troepenbewegingen slechts dienen om de evacuatie van ge wonde Russische militairen te verzekeren. Later werd gemeld, dat twee Russische pantsertreinen in Za hony de Hongaarse grens zijn gepasseerd in de richting Nyirig- haza in het zuiden. Tweehonderd Russische tanks hebben zich in gegraven rond Szolnog. Ook de stad Györ is omsingeld. Het vliegveld van Kalocsa is bezet. De Hongaarse regering heeft haar legertanks opdracht gegeven zich op te stellen voor het parle mentsgebouw in Boedapest en op de opritten van bruggen over de Donau, „omdat berichten zijn ontvangen volgens welke Sovjet troepen de stad naderen aldus radio Boedapest. Volledige nederlaag. In de Sinai-woestijn schijnen de Egyptische troepen een volledige nederlaag te hebben geleden. Kolonel Nasser heeft vrijdag avond verklaard, dat de Egypti sche strijdkrachten zijn terugge- D. V. S. V. brengt nu het toneelspel in drie bedrfjven van Koos Beswino „Het meisje met de rode strik". D.V.S.V. moest het vorige sei zoen verstek laten gaan bij haar tweede winteruitvoering wegens ernstige ziekte van een der hoofd rolspelers vlak voor de speel- data. Zodoende moest zij afzien van een stuk dat zij met zeer veel ambitie had ingestudeerd, 'n goed speelstuk, dat nog steeds op een opvoering wachtte en waarmede D.V.S.V. nu al heel kort na haar eerste seizoenuit voering voor het voetlicht komt. „Het meisje met de rode strik is een graag gespeeld stuk en daarom kon het dan ook gebeu ren dat het in enkele jaren tijd reeds zijn vierde druk beleefde, en waaraan reeds vele goede amateurverenigingen een uitste kende prestatie te danken had den. Het is geen gemakkelijk stuk en de D.V.S.V.-ers krijgen volop gelegenheid hun talenten te tonen, omdat elke rol zijn vol le waarde moet hebben, wil het stuk slagen. Maar de toewijding waarmede vooral de jongere krachten van D.V.S.V. zich aan dit stuk hebben vastgeklampt, doet ons een rechtvaardige hoop koesteren dat het een volledig sukses wordt, en zal ons tevens doen zien dat de oudere krach ten dezer vereniging alles in het werk zullen moeten stellen om zich tegenover de jongeren te handhaven. Bovenal zijn wij be nieuwd naar het debuut van Rietje Damen in haar mooie sympathieke rol van Suus. Koos Beswino schilderde ons in dit stuk de geschiedenis van een achtenswaardige familie, waarvan de tweede dUchter Mar jan, de lieveling van haar vader, het verkeerde pad opgaat en in de stad wat men wel eens noemt „in het leven gaat". Hoe er ver der een kans komt om haar weer terug te voeren tot haar normale leven en waarnaar zij ook wel verlangt, doch dat, door toedoen van haar vader, die aan de drank is geraakt, toch in eerste instan tie nog verijdeld wordt. Het derde bedrijf verplaatst ons in de bar van Job Stender in de stad, een dier obscure klei ne zaken, waar de meisjes en vrouwen uit „het leven" elkaar vaak ontmoeten en onder elkaar hun wel en wee uitwisselen. Hier voltrekt zich aan Marjan het onverwachte geluk van te kunnen terugkeren naar de man die ondanks al haar fouten van baar is gaan houden en die ook zij werkelijk heeft liefgekregen en waarmede zij reeds was ge trouwd toen het noodlot zich op nieuw aan haar voltrok. Ziehier de levensgeschiedenis van mensen zoals wij allen zelf ook zijn, met onze goede en kwa- Vrijdagavond had in de zaal Thalia alhier een speelgoedshow en speelgoedvoorlichting plaats, welke was georganiseerd door de fa. Hausemann Hötte N.V. te Amsterdam. De plaatselijke fir ma's: Holtgrefe, Van Loon en Speet verleenden hierbij hun me dewerking. In een intéressante lezing gat de heer Jacq. Henskens van ge noemde firma een voorlichting voor de aankoop van speelgoe deren voor de kleine, maar ook grote kinderen. Hij zei o.m. dat bet niet altijd willekeurig goed was eens rond te neuzen in de speelgoedwinkels. Met een goe de voorlichting moet het anders gaan. Het kind moet leren door spelen, juist daarom heeft het goed speelgoed nodig. En wat voor materiaal In elk geval moet het speelgoed aan de mo derne tijd zijn aangepast Hij be sprak de waarde van het speel goed bij de opvoeding van het kind, die van groot belang was, doch wat zeker zo voornaam is, was, welke fouten komen er voor bij de besteding van sjieelgoed. Vooreerst duidde hij op het ko pen er van zonder dat aan het kind gedacht wordt. Dit is eigen lijk een verantwoording, die op de vaders neer komt, als het gaat om treinen, technische dingen enz. Er moet zo gekozen worden dat de kinderen er mee om kun nen gaan en dat zij er mee kun nen doen wat zij willen. Men moet op de onderzoekingslust van het kind berekend zijn. Een tweede fout is, dat men zicb dikwijls niet afvraagt of een kind met een of ander stuk speelgoed kan spelen. Is het niet te ingewikkeld voor het kind of iets dergelijks. Verder ?ijn het de afmetingen die het hem doen. Hoe groter hoe mooier, zegt men. Dit is vol strekt niet het geval. Men heeft goed speelgoed voor weinig geld en dit behoeft niet groot te zijn. Een klein kind heeft niets aan iets groots. Het kind wil baas zijn over zijn eigen spullen, men vormt daarmee bet besef van ei genwaarde van het kind. Spr. denkt hier aan de vele Dinky toys, als degelijk goed. Het speelgoed mag niet ge vaarlijk zijn want dan krijgt men eerder kinderverdiet dan kinder vreugde. Wil men een kind vormen voor de toekomst, dan kan goed en modern speelgoed hier veel aan doen. Denk b.v. aan techni sche speeldozen, als Meccano, constructie, elektrische dozen en bouwdozen. Men beginne dan met kleine dozen en niet met een grote. Het kind niet overvoeren. Wat de spelen betreft, gaf de spreker een uiteenzetting om trent de wijze waarop kleine kin deren reeds, aan gezelschapspelen. mee konden doen. Jumbo is hier in zeer gesorteerd. Spelenderwijs kan bet geleerd worden, doch 't vereist voor de ouders tact om deze aan te schaffen en zorg om het met hen te beoefenen. Kopen voor karaktervorming, geduldbeoefening, het aankwe ken van zelfbeheersing en het kind leren met andere mensen rekening te houden, zijn eigen- Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES: „ECHO" schappen die de ouders moeten hebben. Het kind leert hierdoor gemeenschapszin, verdraagzaam heid en sportiviteit beoefenen. Als men het kind iets geeft, om iets te laten maken, dan kan juist daardoor het zelfvertrou wen aangeleerd worden. Spelletjes doen met de kinde ren is eén grote vereiste in de huishoudelijke kring; men moet proberen ze altijd bezig te hou den. Voor de groten zijn eveneens goede spelen verkrijgbaar. Na de pauze werd door dhr. Henskens een demonstratie ge geven met diverse technische speelgoederen, waarbij de aller nieuwste snufjes zoals auto's met radio, met draad bestuur baar, elektrisch en met veermo- tor e.d. werden getoond. Ook werd een gedeelte van 't zo belangrijke Verkeersspel ge showd. Het moge de heren orga nisatoren tot genoegen stemmen dat zij een zo goed en aandach tig gehoor hadden op deze voor lichtingsavond. Voor onze vaders en moeders was dit een avond, speciaal gewijd aan het kind, het liefste wat zij hebben. Daarom zo besloot spr. kan voor een kind een degelijk stuk speel goed niet goed genoeg zijn. HEROPENING SPAR-LEVENS- MIDDELENBEDRIJF. Weer een geheel gemoderni seerde winkelzaak werd don derdag j.l. in de St. Antoniusstr. 6(5 heropend. Het was de van ouds bekende zaak van de heer Thomas van Kempen, welke reeds 88 jaar be slaat. Thans heeft zijn zoon, de Peer Adri van Kempen, de lei ding van de zaak. In de twintiger jaren heeft de heer Th. v. Kem pen zijn kruidenierszaak uitge breid met de verkoop van tex tiel. Sedert 1936 is zijn winkel aangesloten bij de Spar-Combi- natie. De gestadige groei van de klantenkring, wat niet weinig verband houdt met de groei van de St. Antoniusparochie, heeft hem genoodzaakt deze winkel zaak uit te breiden en te moder niseren. De kleine eenvoudige winkel is thans een zaak, welke kan wedijveren met 'n stadszaak. Het gehele pand is nu als win kelruimte benut, hetgeen 'nzeer mooi overzicht geeft voor de show en de verkoop van levens middelen en textiel. Bij de opening voor 't publiek vrijdag j.l. heeft het niet aan be langstelling ontbroken. Velen feliciteerden de familie v. Kem pen, terwijl de winkel in 'n ware bloementuin was herschapen. Aan de totstandkoming van deze prachtige zaak hebben de volgende firma's hun aandeel mogen hebben. De aannemer was de Fa. G. v. Heesch; het timmer werk is verricht door de Fa. W. v. d. Hammen; de elektriciteit en verlichting is verzorgd door de firma Jan van Dongen; het schilderwerk is door de firma P. Dekkers, allen alhier, en de vloer door de firma Margoleum te Den Bosch verzorgd. De winkelbetimmering werd gemaakt door de Firma Hom bergen te Zaltbommel. Vermeld zij echter nog dat de gehele ver bouwing stond onder de archi tectuur van de heer A. v. Huiten Jr. De inrichting van de winkel is geschied op advies van de Spar-Centrale te Amsterdam. In de eerste dagen reeds was de toeloop van het publiek zeer groot, zodat het personeel han den te kort kwam. Met de gesta dige uitbouw der parochie zal de belangstelling in deze zaken steeds toenemen. De St. Antoniusparochie groeit gestadig en het is dus van belang 'dat men ook daar rustig zijn in kopen kan doen in winkels, die aan de eisen des tijds zijn aan gepast. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 7 november om 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de boven zaal van De Korenbeurs. H. VAN OERS VOOR DE TELEVISIE. Op zaterdag 10 november a.s. zal de heer H. van Oers voor de televisie van de NCRV van 20.20 tot 20.30 uur optreden met zijn miniatuurkermis. Het program ma is getiteld „Mijn Hobby". Gemeentefinanciën staan er niet gunstig voor oensdagavond kwam de raad der gemeente Geertruidenberg onder voorzitterschap van burge meester J. Faure in openbare ver gadering bijeen. Het eerste punt van de agenda was de aanbieding der gemeente begroting en de begroting van het grondbedrijf voor de dienst 1957 en de benoeming van een com missie van onderzoek. Ten aan zien van deze begroting merkte de voorzitter in het algemeen op, dat de gemeentefinanciën er niet gunstig voorstaan. De begroting geeft een tekort aan en er zijn geen posten waarop bezuinigd zou kunnen worden. Tot leden van de commissie van onderzoek werden gekozen de heren Venus, Hartong en Simons. De begroting zal in behandeling worden geno men in de vergadering van 15 november a.s. Goedgekeurd werden vervol-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5