6 H*n wmm dag. VROOM DREEIMAIVW UW MiIIINC woens prijzen DE MYSTERIEMAN Deense amateurs bedwingen Oranje (2-2) n DE E©HO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 zout, 5 9c 's-HERTOGENBOSCH gens voorstellen betreffende de personele belasting, de grondbe lasting, de reinigingsrechten, de vermakelijkheidsbelasting en de straatbelastng; tot wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment en de kindertoelage-veror dening! tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der l.o.-wet 1920 en vijfjaarlijkse af rekening bedoeld in art. 103 van diezelfde wet; tot het toekennen van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel ingaande 1 juli 1956 en tot wijziging van de gemeentebegroting dienst 1956. Tevens werd goedgekeurd 't aan de agenda toegevoegde voorstel betreffende de aankoop van de onbewoonbaar verklaarde perce len Venestraat 35 en 39. In de rondvraag informeerde de heer van Erk naar de mogelijk heid van de plaatsing van een brievenbus in de polder en van een telefooncel in de kom van de gemeente. De voorzitter zegde toe hieromtrent contact op te ne men met de PTT. De heer van Alphen vroeg of de aanbesteding van de 53 wo ningen, welke zullen worden ge bouwd, onderhands was geschied en zo ja, waarom men het stand punt der openbare aanbesteding had verlaten. De voorzitter ant woordde dat dit inderdaad het geval was. Wel waren er 'n paar aannemers gevraagd, maar dit had dadelijk een betekenende prijsverhoging gebracht. Het was z.i. zeer moeilijk woningwetwo ningen openbaar aan te besteden. Het rijk heeft voor de bouvt van woningwetwoningen bepaalde fi nanciële normen gesteld en zelfs bij een onderhandse aanbesteding is het al moeilijk om aan deze normen te komen. De heer van Erk informeerde naar de mogelijkheid van de bouw van woningen voor bejaarden. De voorzitter vond dit een moeilijk punt, omdat de gemeente reeds twee instituten voor bejaarden heeft. De gemeente zou wel eens een proef willen nemen, maar dan zou er toch eerst een enquête moeten worden ingesteld naar eventuele gegadigden voor deze woningen. De huurkwestie is in dit geval namelijk een zeer be- TILBURG - HELMOND Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoek ik U enige plaatsruimte in Uw blad, om te protesteren te gen het luchten van het opge kropt gemoed van wethouder Winkelman in de laatste raads vergadering van de gemeente Sprang-Capelle, en waarbij hij, volgens de verslagen van de pers, opmerkte ten aanzien van de grondpolitiek der gemeente, dat ongewenste toestanden grond aankoop belemmerden. Toen ik het verslag las, kwam in mij op het bekende gezegde „Schoenmaker blijf bij uw leest", want zijn uitingen getuigen van zo weinig inzicht, dat ik me af vraag, hoe durft iemand van ont wikkeling op dergelijke wijze zijn mening aan de openbaarheid prijs te geven. In de allereerste plaats dient men alle maatregelen volkomen te beheersen, wat bestaat op het gebied van pacht en grondaan koop, maar de wethouder heeft getoond deze meest elementaire beginselen niet te kennen, waar door hij dan ook behoorlijke blunders heeft gemaakt, wat m. i. de zaak voor de gemeente niet ten goede komt. De tijd is voor hij, dat men de boeren bij aan koop door gemeenten kon zeg gen: deze prijs geef ik en daar mee uit; zij genieten dienaan gaande volledige bescherming van hun organisaties, waarbij ze zijn aangesloten. Zo is het ook met het gevai Stam-weduwe Mouthaan, waar- langrijk punt. De mensen voelen doorgaans weinig voor een klei nere woning, die weliswaar meer comfort biedt, maar waarvan de huurprijs hoger is dan van een oudere grotere woning. Deze aan gelegenheid heeft bovendien ook nog een maatschappelijke kant, terwijl het momenteel ook niet mogelijk zou zijn deze woningen op de juiste plaats te bouwen, om dat men niet over de grond kan beschikken. Wellicht kan in de verre toekomst deze aangelegen heid met meer vrucht punt van bespreking uitmaken. Tot slot van deze vergadering deelde de heer Hartong ten aan zien van de bouw der nieuwe ambachtsschool mede, dat bestek en voorwaarden ingezonden zijn aan de rijksgebouwendienst. Hij hoopte dat een en ander nu spoe dig zijn beslag zou krijgen. bij mijn naam in het ondeskun dig betoog van wethouder Win kelman is betrokken. De Noord- Rrabantse Maatschappij v. Land bouw, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, heeft juist i.v. m. vele aankopen door Over heidslichamen een speciale Com missie voor Grond- en Pachtza ken in het leven geroepen, om de leden van advies en voorlichting te dienen en de belangen van de aangeslotenen te behartigen, omdat deze materie zo ingewik keld is geworden, dat de boeren deze zaken zelf niet meer kun nen verdedigen en zo is het ver klaarbaar, dat op mijn spreek uur steeds tal van personen ko men, om over deze zaken te spre ken en adviezen te vragen. In deze aangelegenheid geen dictatuur, dat verdraagt men niet niet een wil zal de boe ren ten aanzien van de prij zen en voorwaarden worden opgelegd, doch overleg en wel minnelijk overleg met partijen zal een oplossing kunnen bren gen en daartoe bent U als ge zagsdrager verplicht. Hier signa leer ik al een van de ongewenste toestanden, die het kopen ern stig bemoeilijken. Men verspeelt zo 't vertrouwen bij de boeren en men begrijpt niet de mentaliteit, hetgeen 'n ernstig verschijnsel is. Nu dieper ingaande op de onware beschuldigingen van de wethouder van Sprang-Capelle. Hij verkondigt dan, dat naast de grondprijs in vele gevallen ook nog een behoorlij ke schadevergoeding moet wor den betaald aan de gebruikers. Natuurlijk, zulks dient in ALLE gevallen te geschieden, en dan moet U daarin niet zien, dat men de gemeente „een poot wil uit trekken". Er duiken pachtcon- tracten op en nog wel te elfder ure en ze zijn van recente datum. Weet U niet dat de verpachter VERPLICHT is volgens het Pachtbesluit, de pachter een schriftelijk pacht- contract te geven, op straffe van grote financiële gevolgen, doch al is de pacht mondeling, de schadevergoedingen blijven van kracht voor pachter en eigenaar- gebruiker. Het is echter een ge lukkig verschijnsel, dat „de on gewenste toestanden" op dat ter rein in Capelle toch nog goede gevolgen hebben en het wellicht nog een goed gebied voor de op sporingsambtenaren is. Ik hoop dat ik U iets heb geleerd, doch bestudeer eerst het Pachtbesluit en spreek dan pas over aangele genheden, waarvan U blijk hebt gegeven momenteel nog niet veel verstand te hebben. Ik zou als voorzitter van de N.-Rr. Mij. van Landbouw tekort schieten als ik gevraagde bij stand aan onze leden zou weige ren, en dan wil ik Uw grove in sinuatie tegelijk recht zetten, dat Uw geloof verkeerd is, wanneer ge wilt suggereren, dat onderge tekende dat niet pro deo zou doen. Ondergetekende verstrekt aan zijn leden GRATIS zijn ad viezen, inlichtingen en voorlich ting, en het zal U sieren, wan neer gij hier het boetekleed aan trok, wat een mens niet ontsiert, zoals een groot staatsman eens heeft gezegd, en openlijk uw ver ontschuldigingen aanbood aan mijn organisatie en aan mij als voorzitter dier organisatie. Dan zegt U nog iets over het feit, dat ik gronden aankoop voor diverse gemeenten. Inder daad, en zelfs voor grote gemeen ten, en dan ga ik in tweede in stantie zelf oordelen of de prijs al dan niet juist is. Ach, wethou der Winkelman, wat blijkt uit deze opmerking uw ondeskundig heid op dit terrein. Hebt U wel eens van Prijzenbureaus gehoord die thans zijn verdwenen; deze instanties beoordeelden de meer waarde boven de agrarische waarde. Niemand anders kwam daaraan te pas dan hun eigen deskundigen. Sinds 15 augustus zijn de prijzen van gronden, die een andere dan agrarische be stemming hebben, geheel vrij in prijs. Wanneer R. en W. van een gemeente hiervoor een verkla ring afgeven, wist U dat U als deel van het College van B. en W. van Sprang-Capelle een zeer verantwoordelijke taak dienaan gaande hebt gekregen; weer is er dan geen enkele instantie, die de prijzen, welke zijn overeenge komen, beoordeelt, ook niet on dergetekende. Begrijpt U hoe U er naast bent geweest met uw opmerking. Merkwaardig is, dat de door mij gekochte gronden steeds tot tevredenheid van beide partijen worden overgedragen, en die mensen staan ook niet graag hun grond af. Het is maar de kwestie hoe men de zaak aanpakt; men moet zich kunnen verplaatsen in de toestand, waarin de eigenaar, de gebruiker en de pachter ge raken, wanneer een deel van hun grond, dat hun bestaansmogelijk heid uitmaakt, aan het bedrijf wordt onttrokken, en alleen ver goedingen in geld kan de pil ver gulden. Wees royaler bij de on derhandelingen, de boer behoeft niet alleen het gelag te betalen, wanneer het gaat om het dienen van het algemeen belang. Tenslotte nog over die massa le onteigening, welke U in het vooruitzicht stelt. Wees er dan van overtuigd, dat Uw College mijn organisatie op haar post zal vinden en wij de belangen van onze leden tot het uiterste zullen behartigen. Wij beschikken over een staf van goede deskundigen, met veel ervaring. Van dit drei gement behoeven onze agrariërs FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 2) Jan Pijper was inmiddels flink doorgestapt en liet de Molen straat met zijn twee rijen kroegen en danslokalen ver achter zich. In z'n eenvoudige plunje bewoog hij zich met opvallend gemak tussen het chique publiek van de Hoofd straat en omgeving. Elke agent onderwierp hij aan een critische blik en met bijzonder gemak pik te hij elke rechercheur tussen de winkelende en niets doende heren uit. En éénmaal groette hij de in- spectrice van district 37 vriende lijk. „Vreemd", dacht deze, „het ge zicht komt me bekend voor, maar ik kan me niet herinneren wie 't geweest kan zijn." o— De volgende dag stapte Jack Peters kwiek na zijn gebruikelijke ochtendwandeling zijn kantoor binnen. Een smaakvol ingericht vertrek van zijn woning aan de Dennenweg, waar sinds jaren zijn vriend en collega Russ bij hem te gast was. Voor de ramen een bu- reau-ministre, waarop zelfs een microscoop stond; verder twee grote boekenkasten welke de mu ren bedekten; een werktafel be dekt met krantenknipsels en open geslagen boeken en tenslotte een rooktafeltje met drie fauteuils in de overblijvende hoek. Gerard Russ zat op een keu kenstoel voor de werktafel aante keningen te maken. Bij de binnen komst van zijn collega sprong hij op en zette zich tegenover hem in een fauteuil aan het rooktafeltje. „Als je gezicht straalt hebben we werk", zei Peters. Hij grab belde een sigaar uit het rookstel en sneed er met een kolossaal zakmes de punt af. Met een ge woontegebaar schoof Russ, de eeuwige niet-roker, de asbak van zich af voor hij begon te vertel len: „Een moordzaak. Advocaat Jones heeft opgebeld wegens moord op zijn vriend Wellers. Deze Wellers is, of liever was, de vriend van Jones. De moord is gisteravond gebeurd en het ver- j haal daarover stond reeds in het ochtendblad. Jones vertelde het net zo en het relaas komt er op neer, dat Wellers alleen woonde met een huishoudster, die feen jaar of tien bij hem in dienst was. Wellers werd op straat neerge schoten, toen hij zijn avondwan deling maakfce. Zijn zakken zijn leeggehaald en 't betreft dus een normale straatroof met moord. De huishoudster werd ongerust door het lange uitblijven en ging op straat kijken. Niet ver af vond ze het lijk. Ze droeg dit met be hulp van een paar buren in huis en belde de politie op. Brigadier Bel heeft 't onderzoek in handen genomen en verklaart, dat de huishoudster onschuldig is. Er zijn vingerafdrukken gevonden op een tabaksdoos, welke de ban dieten in handen moeten hebben gehad maar niet de moeite waard vonden om mee te nemen. In elk geval zijn die vingerafdrukken niet van Wellers zelf, niet van de huishoudster en niet van de be hulpzame buren. „Met welk politiedistrict heb ben we te maken?" „Nummer tien. Ik geloof, dat Schoten daar commissaris is." „Wat heeft Jones met de zaak te maken?" „Volgens hemzelf was hij zeer bevriend met Wellers. Hij wilde de zaak zo snel mogelijk opgelost zien". „Dan zullen we er op uit moe ten", zei Peters en tipte de as van zijn sigaar; „en we zullen die advocaat Jones dan maar eens opzoeken. Geef me die kranten knipsels even, Gerard". Jones, Advocaat en Procureur, vermeldde het naambord. De deur werd door een butler geopend, die voorzichtig het kaartje van het detectivebureau aannam en de bezoekers in een kleine wachtka mer liet. Vier armstoelen gerang schikt om een salontafeltje, een electrische kachel en een boeken kastje met prachtbanden maak ten hier het meubilair uit. Jones zelf zat in zijn werkka mer toen er geklopt werd. „Binnen", riep hij. De butler overhandigde hem het kaartje. „Ik heb de heren in de wacht kamer gelaten, meneer". ,,'t Is goed Hulsters, zeg dat ik kom". „Jawel meneer". Na eerst een blik door het niet bang te zijn, want laat het nog eens gezegd zijn dat de or ganisatie de boeren niet in de steek laat en dat wij de degen dan met U zullen kruisen Wij zijn door Uw bitter betoog in de Raad nog waakzamer ge worden en wij zullen onze leden op vergaderingen gaan wijzen op datgene wat komende is. Laat ook de agrarische raadsleden in Sprang-Capelle de moed kunnen opbrengen stelling te nemen te gen datgene wat de wethouder heeft naar voren gebracht. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Ik dank U zeer, mijnheer de redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Het ging hier om enkele zeer belangrijke punten. W. G. DE 'WAARD. Wel levendige, maar geen mooie wedstrijd at de Deense amateurvoet ballers erin geslaagd zijn de Ne derlandse semi-profs een geijijk spel af te dwingen, toont o.i. niet op de perste plaats de kracht ,van het Deense voetbal aan, doch de zwakte van ons nationale voet bal. De Denen waren in geen ien- kej opzicht de minderen van on ze semi-profs, in de eerste 20 mi nuten van de tweede helft waren zij zelfs beduidend sterker. Deze wedstrijd heeft vooral de onmacht van onze voorhoede aangetoond, en dat tegenover een achterhoede die zeer zeker niet onpasseerbaar was. Dat Lenstra zijn tijd heeft gehad is wel heel duidelijk aan het Jicht getreden. Hij is nog steeds een bekwaam technicus, maar in snelheid komt hij zoveel tekort, dat een jongere speler ongetwijfeld recht heeft op zijn plaats. Bram Appel, die het tegen spil Hansen nu niet be paald moeilijk had, heeft even min grote dingen laten zien. Zijn techniek is ten enenmale ontoe reikend en de rechtvaardiging van zijn keuze zijn schot is in de wedstrijd van gisteren ner gens gebleken. De rechtervleugel VogesBosselaar kwam enkele malen tot zeer aantrekkelijke combinaties, doch deze werden te ver doorgevoerd of mislukten door het ontbreken van een schut ter. Moulijn is een handige en beweeglijke speler, maar ook hij is toch niet in staat om aan de voor hoede de nodige stootkracht te geven. In de middenlinie was No- termans ongetwijfeld de beste speler en in menige panieksitua tie heeft hij redding gebracht. De achtrhoede heeft voldaan, doch dat zij de beweeglijke Deense voorhoede volkomen de baas was, sleutelgat van de wachtkamer ge worpen te hebben, trad de butler het vertrek na een lichte tik op het paneel binnen. „Meneer Jones komt onmid dellijk, mijne heren". „Dank u", antwoordde Peters. „Eh, butler, hoe lang bent u hier in dienst?" „Twee jaar en drie maanden, meneer „Heeft u inmiddels nog niet ge leerd fatsoenlijk antwoord af te wachten als u aanklopt? Met een tikje binnenstuiven komt hier niet te pas, begrepen?" „Pardon, meneer, het was niet mijn bedoeling „Maar 't was toch wel de 'be doeling om door het sleutelgat te kijken! Denk er om, mijn oren zijn scherp en als de voetstappen voor de deur ophouden, verwacht ik een onmiddellijk aankloppen". Russ amuseerde zich kostelijk om het verschrikte gezicht van de betrapte bediende. De man stond aardig met zijn houding verlegen. Dit werd er niet beter op toen onverwachts de advocaat zelf binnen trad. Peters en Russ stelden zich voor. i i i „Ik heb uw butler een berisping kan niet worden gezegd. Land man heeft goede dingen gedaan, doch zijn blunder, waardoor de Denen op 1I kwamen, was wel heel teleurstellend. Klaassens en v. d. Hart hebben zonder meer voldaan, zonder echter tot groot se dingen te komen. Wat de leiding van de wed strijd betreft merken wij op dat deze ons niet heeft kunnen bevre digen. Fors, maar volkomen fair spel was voor scheidsrechter An dersen ontoelaatbaar. Hij nam op dat punt dan ook wel vreemde beslissingen. Hierdoor durfde het Nederlandse elftal niet voluit spe len. De wedstrijd zelf was levendig, maar niet fraai. In het begin gin gen beide partijen volkomen ge lijk tegen elkaar op en er werd in een behoorlijk tempo gespeeld. Een klein Nederlands overwicht leidde in de 12e minuut tot het eerste Nederlandse doelpunt, toen Bosselaar een corner van Mou lijn fraai inkopte. Hierna trokken de Denen fel ten aanval en er ontstonden voor het Nederlandse doel enkele zeer gevaarlijke situa ties, waarbij Notermans de fi guur van reddende engel vervul de. Het tweede deel van de eerste speelhelft was voor Nederland. Vooral de rechtervleugel kwam in samenwerking met Notermans tot aantrekkelijke combinaties, maar geen van onze aanvallers bleek een behoorlijk schot in de benen te hebben. Na de hervatting pakten de Denen direct flink aan, maar ook daar bleken de goede schutters niet aanwezig. Toch kwamen zij aan een doelpunt toen Landman in de 7e minuut een zacht roller- tje van Petersen tussen zijn knie ën door liet glippen. Dit presen- tje gaf de Denen moed en de Oranje-achterhoede kwam lelSjk in de verdrukking, zo erg zelfs dat Kuys in de 16e minuut niet beter wist te doen dan de bal met de hand weg te slaan. Aanvoer der Lundberg benutte de straf schop feilloos. De Oranjemannen gingen toen wat feller aanvallen, hetgeen de Denen dank zij scheidsrechter Andersen heel wat vrije schoppen opleverde. In de 31e minuut had onze aanval ech ter sukses toen Appel een door Lenstra genomen vrije trop op zeer fraaie wijze inkopte. 1 Hierna bleek aan beide zijden geen der spelers meer tot een be hoorlijk schot in staat, zodat An dersen de partijen met broederlijk gedeelte punten kon laten inruk- 'ken. - Een voor Nederland teleurstel lend resultaat, dat nog eens heeft bewezen, dat we van werkelijk voetbal nog een heel eind af zijn. moeten geven wegens nieuwsgie righeid", verklaarde Peters. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG Y/OENSDAG 7 NOVEMBER SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Zuiver wollen wevenit deux-pièces, modieus mo del, met 3-knoopssluiting. Dit elegante pakje kan ook zonder blouse gedragen wor den. In 5 mooie najaars- tinten, a je maten 38-52 **3.- Fraai bewerkt Italiaans boekomslag, met mooi af gewerkte rand en gevoerd met moiré zijde. Kies uit de diverse kleuren een leuk St. Nicolaascadeau «j 95 Moderne lampekap, van afwasbaar Acella, compleet met handige trekpendel. U kunt kiezen uit een hoog of laag model; geheel compleet ^8 Origineel gekleurd Schwarzwalder weerhuïs- je, met thermometer. Een leuke St. Nicolaas- *275 verrassing «2 Zuiver wollen kameel haren pantoffels, in mooie ruitdessins, met gevulcani- seerde zool, 3^"* 41-46 4.50 36-40 Multicolor rokkentweed, maak zelf van deze pracht kwaliteit Uw mantelpak of rok, 150 cm. breed, per meter 3 Jaspé flanellen lakens, in rose, zalm en bleu; extra zware kwaliteit, heerlijk warm, zéér voordelig, 175 x 240 8.75 "J50 150x240 Huishoudschaar, van primastaai, ^95 in plastic etui Chateau-pudding vanille extra; 6 pakjes A C c in een verpakking 3 Medicinale drop, dubbel Moderne boodschaptas, van waterdichte stof, met prima treksluiting en aparte Zwitserse bandgarn., in leuke kleuren, o.a. rood, blauw, bleu, groen, etc. C90 Alleenverkoop V D 3 Wollen jongenstruitje, m. hoge col, in frisse kleuren en leuke dessins; voor 3 A 25 tot 6 jaar, 3 jaar Kleine stijging per maat Stramienkussen, om te borduren, in kruis- of gobe linsteek, de nieuwste patro nen van bloemen, dieren en landschappen. Maak zelf Uw St. Nicolaascadeau, het kan nog op tijd A 95 klaar zijn Zeer practische teddy reiszak, voor baby, met capuchon en ritssluiting, heerlijk warm. Kies uit de kleuren wit, bleu H 75 en beige; nu 200 gram „Hm' zei Jones en de bedien de vatte dit op als een welkom teken, dat zijn aanwezigheid hier niet langer vereist werd.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6