Waalwijkse en Langstraaise Courani Hongarije - Suez r 0 R, M DITVOORST-SCH RIJ VERS Voor Uw honden 't is voor 'n hole tijd V- J VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 87 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advert entiepr ij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Hongarije Boedapest vecht nog verwoed. Hongaarse vrijheidsstrijders zijn ter van de KVP, mr, H. Wvan Doorn, de heer M. Ruppert, voor zitter van het CNV, de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het NVV, mr. H. van Riel van de gen tot bloedige gevechten geko men tussen demonstranten en po litiemannen, waarbij tenminste één persoon werd gedood en ve le tientallen verwondingen be kwamen. In Den Haag moesten vier agenten met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis worr den opgenomen. Te Utrecht wer- nog steeds in grimmige geveenten i de jieer j Middelhuis, den tien politiemannen gewond gewikkeld met de Russische be. zettingstroepen in Boedapest, Pees, Szolkon en Mecsek en an dere plaatsen in Hongarije. Duna- penteie, de enige grotere stad in Hongarije die nog geheel vrij was, werd dinsdagmiddag tegen half vijf voor de eerste keer aan gevallen. De vrijheidszender ra- dio-Rakoczy, die in de buurt van of wellicht in de stad zelf staat, meldde: „Vier Russische tanks hebben de aanval geopend. Onze artillerie heeft het vuur geopend en in minder dan één minuut de tanks buiten gevecht gesteld. De Russische tanks hebben zich zo. juist —overgegeven." De vrij heidszender radio-Roka (radio- de Vos), die regelmatig verslagen geeft over de gevechten in Boe dapest, heeft gemeld, dat de yrij- heidsstrijders het parlementsge bouw hebben1 heroverd. „Orgie van wraak" Vluchtelingen, die de Oosten rijks-Hongaarse grens te Fu'er- stenfeld, in zuid-oost-Hongarije, zijn overschreden, hebben mede gedeeld dat de Hongaarse com munistische veiligheidspolitie thans ,,'n wilde orgie van wraak uitoefent. „Zij hangen de mensen aan de dichtst bijzijnde lantaarn paal op", aldus verklaarde een vluchteling uit Kaposvar, in zuid west-Hongarije. Terwijl de ge vangen genomen burgerlijke Hon gaarse verzetsstrijders worden opgehangen, worden de Hon gaarse militairen, die de strijd te gen de overweldigers hebben moeten staken, doodgeschoten. Vluchtelingen uit Kaposvar zeg gen ook nog dat de veiligheids politie „iedereen, die ook maar in het minst wordt verdacht, gevan gen neemt en dat „een ieder, die in de huidige vloed van beschul digingen als revolutionair wordt genoemd, „automatisch wordt op gehangen." Honderdduizend betogers in West-Berlijn. voorzitter van de KAB en door het Tweede Kamerlid de heer Scheps van de PvdA. In de Rotterdamse Ahoyhal verenigden zich 8000 Rotterdam mers, in Utrecht waren duizenden bijeen in de Beatrixhal, 10.000 Twentenaren hadden zich in En schede verzameld om o.m. te luisteren naar prof. Romme, in Eindhoven trokken 4000 mensen naar de Philipsjubileumhal, de voormalige Dominicanerkerk te Maastricht was te klein om de duizenden te kunnen bevatten, in Tilburg waren 10.000 mensen bij een en in Arnhem dromden 5000 mensen in en om Musis Sacrum samen. Alle sprekers spraken hun af schuw uit over het smerige Rus sische verraad in Hongarije en spoorden aan tot gebed en steun voor het zwaar beproefde Hon gaarse volk. Donderende toejui chingen stegen overal op, wan neer een spreker betoogde dat nu de tijd gekomen was om het com- munisnie in Nederland buiten de wet te stellen. Volkswoede koelde zich op al wat Russisch is. Talloze arrestaties werden ver richt. Vooral in Den Haag heeft zich een afschuwelijke rel afgespeeld, waarbij de politie zelfs genood zaakt werd te schieten op de be togers, die aanhoudend met ste nen gooiden. Pas laat in de nacht was de orde hersteld. Ook in Dordrecht, Hilversum en Tilburg waren relletjes. Nederland niet naar Melbourne. Er zullen geen Nederlanders deelnemen aan de Olympische Spelen te Melbourne. Deze beslis- sing is dinsdagavond genomen in een buitengewone algemene le denvergadering van het Neder - lands Olympisch Comité. Met al- gemene stemmen aanvaardde de i vergadering het bestuursbesluit om af te zien van deelneming aan de spelen, omdat daaraan wordt meegedaan door sportbeoefena ren, die zijn aangewezen door het sovjet-Russische olympische co mité. „Sinds en door de gebeurte nissen van de laatste dagen in Hongarije ontbreekt de sfeer van een olympisch festijn", aldus het NOC. boodschap aan Eisenhower had gezonden, waarin hij voorstelde dat Rusland samen met de Ver enigde Staten een halt zouden toeroepen aan de aanval op Egypte, heeft premier Boelganin van de Sovjet-Unie daarna En geland en Frankrijk gewaar schuwd, dat de Sovjet-Unie vast besloten is tezamen met andere landen van de V.N., „de agressie in het Midden-Oosten te ver pletteren en daar de vrede te her stellen. In de boodschappen van Boel- ganin wordt de vraag gesteld, wat de positie van Engeland en Frankrijk zou zijn, als zij zouden worden aangevallen door een „machtige staat, die alle soorten moderne destructieve wapens be- j zit." Hieraan voegt Boelganin de waarschuwing toe, dat „dergelij ke wapens kunnen worden aan gewend niet door middel van vloot en luchtstrijdkrachten, maar het nieuws vrijwel gelijktijdig in New York op een persconferentie mee. Een van de eerste reacties kwam van president Eisenhower, die een transatlantisch ijlgesprek met Eden aanvroeg. „Ik ben zeer verheugd", liet Ike weten. Radio Moskou negeerde de wapenstilstand in al zijn avond uitzendingen. Ook Nederland naar Egypte? Van officiële zijde is, in ant woord op Vragen van het A.N.P. dienaangaande, medegedeeld dat Nederland zeker bereid zal zijn een contigent te leveren voor een internationale politiemacht voor het Nabije Oosten, indien Neder land zou worden uitgenodigd zo'n contingent te zenden. DE WERELD ROND meter in de omgeving van zijn woonplaats Boston, drinkt niet en rookt niet. Bovendien zegt Char- doo7 leTe'chnVekvan* TakeTwa- j Jiik het aangewezen middel is om I les: Aan vrouwen heb ik nooit geestelijke storingen te voorko- veel aandacht geschonken. Dr. Vera Norris is een Engelse psychiatrice en van haar komt de onthulling dat het huwe- ok in West-Berlijn is het tot felle anti-Russische tonelen geko men. Honderdduizend betogers rukten op naar de grens van Oost-Berlijn. Toen achter de Brandenburgerpoort dreigend Russische pantserwagens versche nen, kende de razernij van het volk bijna geen grenzen meer. Slechts met de allergrootste moei te slaagde de politie er in een bin nenrukken van Oost-Berlijn te voorkomen. De Russische solda ten verkeerden in een angstig nerveuze opwinding. Bij het Rus sische oorlogsmonument legden studenten kransen neer met op schriften als: „Vrijheid voor Hon garije" en „Iwan ga terug". De permanente Russische schild wachten speelden zenuwachtig met hun automatische wapens, maar verzetten geen stap. Een bus met Russische toeris ten kon ternauwernood door de politie worden beveiligd tegen de volkswoede. Duizenden Italiaanse studenten demonstreerden te Rome voor de Russische ambassade en schreeuwden „Pordi! (varkens) en „Dood aan de Russen". Ook in andere landen is het tot felle anti-Russische betogingen gekomen. Fel protest van geheel Nederland tegen Russisch verraad. n Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht, Haarlem en Dordrecht, is het maandagavond opnieuw tot uitbarstingen geko men van het diep verontwaardig de Nederlandse volk, waarbij al wat Russisch is het heeft moeten ontgelden. In Amsterdam trachtte het woe dende volk het gebouw van „de Waarheid" op de Keizersgracht in brand te steken. Een grote po litiemacht, versterkt met mare chaussee, wist deze daad te ver hinderen. Het communistische personeel van dit Russische blad verdedigde zich met zogenaamde Molotof-cocktails. Ook het ge bouw van de Russische handels vertegenwoordiging op het Mu seumplein werd aangevallen. De politie moest gebruik maken van gummistokken en blanke sabel om de orde te herstellen. Eenzelfde beeld leverden Rot terdam, den Haag, Utrecht, Haar lem en Dordrecht, waar alle rui ten van de gebouwen van „waar heid" en EVC sneuvelden en communisten werden aangevallen. Boycot van communisme. I aandagavond zijn er in een aantal grote plaatsen in ons land massale bijeenkomsten gehouden, waarbij door vooraanstaande Ne derlanders van alle politieke groe peringen een fel protest werd ge uit tegen het barbaarse optreden van de Russen tegen de weerloze Hongaren. In Amsterdam kwamen op de Dam 40.000 mensen bijeen. Hier werd gesproken door de voorzit- otterdamse havenarbeiders hebben geweigerd Russische schepen te lossen of te werken aan voor Rusland bestemde sche pen. De directie van Pakhuis- meesteren heeft alle agentschap pen met de Russische staatsrede- rijen opgezegd. De directie van het Kurhaus te Scheveningen weigert om het Kurhaus beschikbaar te stellen aan de Russische ambassade voor het houden van een receptie ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie van 1917. De typografen van de Staats drukkerij zeggen in een manifest, dat zij, zolang de CPN nog in de Staten-Generaal is vertegenwoor digd, zij geen loon wensen te ont vangen voor staatsrechtelijk ge dwongen medewerking aan gratis propaganda voor het communis me. Dit loon zal bestemd worden voor hulp aan Hongarije. Zo zul len, aldus dit manifest de com munistische Kamerleden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen voor de moedige Hongaren, die de helden dood zijn ingegaan voor de vrij heid. Het manifest besluit met de woorden: „De Handelingen en Kamerstukken dienen vrij te worden van communistische smet ten". Eén dode, vele gewonden. Wanordelijke betogingen. In verschillende grote steden van ons land is 't maandagavonc bij anti-communistische betogin- Hongarije in 't parlement. Dinsdagmiddag heeft Dr. Kor- tenhorst, de voorzitter, na de be ediging der nieuwe 50 Kamerle den, een bewogen verklaring af gelegd over de gevoelens der Ka mer en 't Nederlandse volk ten opzichte van Hongarije. Deze in drukwekkende rede, die 'eindigde met de woorden gebed en offer", werd door de leden staande aan hoord en maakte diepe indruk op allen, ook op hen die ze door de radio beluisterden. De minister-president Dr. Drees sloot zich daarbij in gevoelvolle woorden namens de regering aan en deelde mee wat de regering ïoopte te doen voor Hongarije, o.m. 't opnemen van 1000 vluch telingen, steun in andere vorm, enz. De minister-president zei o.m. dat Nederland de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en met de andere landen van het Sovjet-blok niet zal verbreken. Men heeft zich er rekenschap van, gegeven, dat de nadelen van een dergelijke breuk zeer groot zouden zijn. Bovendien acht de regering het niet gewenst een weg te gaan, die andere landen niet zouden volgen, in het bijzonder in het verband van het Atlantische bondgenootschap. Nederland stelt er prijs op steeds overleg te plegen met de medele den van de Nato, adus dr. Drees, in het bijzonder ten aanzien van het Sovjet-blok, zodat het niet ge wenst moet worden geacht zonder overleg een weg te gaan die tot diplomatieke breuken met de Sov jet-Unie en de andere communis tische landen zouden leiden. Suez Rusland dreigt. Rusland schijnt zich toch niet zo lekker te gevoelen onder de protesten uit heel de wereld, van de Verenigde Naties, van de re geringen, van het volk van bijna alle landen en ook van tal van eigen partijgenoten. Maar geheel op Sovjet-wijze gooit het de zaak over een andere boeg, wil van beschuldigde be schuldiger worden. Rusland pleegt geen agressie in Hongarije, moordt niet, brandt niet, neen er gens op de wereld geschiedt dat en wel door Frankrijk, Engeland en Israël. En zoiets kan Sovjet- Rusland niet verdragen, dat wil de wereldvrede zien bewaard, dat wil opkomen voor de rechten van kleine naties, als Egypte, en daar om laat het Hongarije voor wat het is, bezet het verder, terrori seert het, deporteert de mannen daar, enz. enz. en anderzijds trekt het een Janus-gezicht als pionier van de vrede. Nadat Boelganin eerst een pens In zijn boodschap aan premier Eden doet Boelganin een beroep op de Britse Eerst-Minister, „de Labour-partij, de vakverenigingen en het gehele volk van Groot- Brittannië, om de gewapende agressie te staken en een einde te maken aan het bloedvergieten." De door Engeland, Frankrijk en Israël ontketende agressie-oor log" tegen Egypte, zegt hij, waar voor „geen rechtvaardiging" be stond, is „vol van de ernstigste consequenties voor de algemene vrede". Is het een afleidingsmanoeuvre of is het een werkelijke dreiging? 't Is niet te zeggen, maar wel is zeker dat de toekomst niet zon der groot gevaar is! Al werd dan deze Russische bedreiging meestal beschouwd als propaganda en als camouflage voor het Sovjet-optreden in Hon garije, toch was de wereld niet gerust, evenmin als de regeerders der verschillende landen. Men kwam in spoed-vergade ring bijeen en iedereen wachtte met spanning op de dingen die komen zouden Wat kwam er een ontspanning toen men vernam dat Israël en Egypte bereid waren aan de eis van de Verenigde Naties te vol doen, om 't vuren te staken. Nog groter was de voldoening toen bekend werd dat Eden na langdurige bespreking met z'n ka binet, mededeelde dat ook Enge land daartoe bereid was en bevel had gegeven om 1 uur de wapen stilstand af te kondigen, wat ge volgd werd door eenzelfde ver klaring van Frankrijk. De volgende mededeling moge dit doen blijken Wapenstilstand. Het dreigende gevaar van een derde wereldoorlog is gekeerd; de nacht van dinsdag op men. Navorsingen hebben name lijk aangetoond dat vrijgezellen gauwer de kans lopen de geeste lijke kluts kwijt te raken dan ge huwden. We nemen aan dat dit zowel voor mannen als vrouwen geldt. Zo op het oog heeft het er alle schijn van dat Vera daarmee pen belangrijke bijdrage tot de wereld vrede heeft geleverd, want uit haar betoog mogen wij opmaken dat gehuwden doorgaans geeste lijk gezonde mensen zijn, die geen gekke dingen doen. Als we dus zouden zeggen, dat iedereen vóór zijn 25e jaar getrouwd moet zijn, dan was er alle kans dat maar heel weinig mensen de geestelijke kluts zouden kwijtraken, zodat er van oorlog voeren niet veel te recht zou komen. Dat handjevol geschifte vrijgezellen zouden we wel de baas blijven. Als we echter zien, beste Vera, dat de ene helft van de wereld de andere bijna opvreet, dan be ginnen we te geloven dat drie kwart van de wereld de kluts kwijt is. Zijn dat allemaal vrij gezellen? Om de dooie dood niet, Vera! Alle grote politieke bazen zijn getrouwd en het gros van hen zou dan toch eigenlijk gezond denkende mensen moeten zijn. Maar onder ons gezegd, Vera, de meesten zouden we zo het Suezkanaal willen injagen. Waar of niet! Vera, moest deze man eigenlijk al niet stapelgek zijn? Moest de ze man niet één levende stoorzen der zijn, die achter het IJzeren Gordijn zijn gewicht in goud waard is? Honderd-en-zes jaar lang geen zoentje en geen voet jesvrijerij en dan evengoed nog elke dag drie kilometer lopen. Dit blijft voor ons een verschrikkelijk psychiatrisch raadsel, Vera, weet je dat. En jij zal er ook de kluts door kwijt raken, dat weten wij wel heel zeker. Vera, pak je psychiatrische boeken bij elkaar en gooi ze in het Kattegat. Ga dan eens een paar maanden de zittingen van de Verenigde Naties bijwonen met al die ge trouwde mannen. Wedden dat je dan boksles gaat nemen! Bi Dat men tijdens zijn leven in het duister blijft tasten ten aan zien van de democratie, ligt min of meer voor de hand, omdat re geren doorgaans geschiedt door personen die weinig of niets van het volk kennen en begrijpen. Zo dra zij uit het volk gekozen zijn, behoren zij niet meer tot het volk ,en streven een doel na dat nooit geheel duidelijk wordt. Deze on duidelijkheid noemt men politiek. Is de politiek zodanig dat 't volk krepeert, dan spreekt men van 'n volksdemocratie. Dat zelfs de allerlaatste mense- woensdag is 'n algemene wapen stilstand ingegaan op de fronten in Egypte. De Britse en Franse invasietroepen hadden opdracht om één uur het vuren te staken. Londen en Parijs zonden hun vredesbevelen naar de Suezka- naal-zone, nadat zij van Dag Hammerskjöld, de secretaris-ge neraal van de UNO, de verzeke ring hadden gekregen, dat kolo nel Nasser en Israël het wapen bestand „onvoorwaardelijk aan vaardden". Toen Eden het goede nieuws in het parlement bekend maakte, ontlaadde het Huis zijn spanning in één langge rekte vreugdekreet, die tot op Parliament Square doordrong. Socialisten en liberalen klom men op hun zitbanken en zwaai den van opwinding met hun agendastukken. Ook Sir Anthony zelf en zijn Tories waren opge lucht. Er moeten nog enkele pun ten worden opgehelderd, zei de premier. De internationale strijd macht, die zich thans onder de banier van de Verenigde Naties verzamelt,- moet krachtig genoeg zijn om de doeleinden van de Brits-Franse operaties te verwe zenlijken. Over de samenstelling der legers zullen de westelijke mo gendheden in de komende dagen onderhandelingen voeren. In Frankrijk maakte premier Mollet het „staakt het vuren" be kend. Dag Hammarskjöld deelde als U zich gaat installeren, overweegt dus heel goed wat U doet. Komt beslist even kijken bjj WONINGINRICHTING Bi Dit is echter niet het enige wat wij tegen Vera als psychia trice hebben. Er is nog meer. Ware de stelling van Vera juist, dan zou het Midden-Oosten moe ten wemelen van mannen die door niets of niemand uit hun geeste lijk evenwicht te brengen zijn. Want wat lezen wij? In Irak mogen de mannen evenals in alle andere Arabische landen met vier vrouwen tegelijk getrouwd zijn. Is dat niet om geestelijk van te watertanden, Vera? Is dat geen reden om met Sinterklaas te zeg gen: vooruit, jullie in het Westen allemaal drie vrouwen er bij? Een geestelijke kluts, die door vier vrouwen wordt vastgehouden, kun je van je leven niet meer kwijt raken. En toch Je wilt ons toch niet wijs ma ken, Vera, dat het allemaal vrij gezellen zijn, die daar aan het doodschieten zijn! Dat wij niet op ons dapper achterhoofdje geval len zijn moet de psychiatrie je toch geleerd hebben. ES Ten slotte nog dit, Vera. Voor ons ligt een bericht, waarin Charles W. Thiery er prat op gaat de oudste vrijgezel ter we reld te zijn. Hij is 106 jaar oud, wandelt nog elke dag drie kilo lij ke vrijheid illusoir is komt dui delijk aan het licht in Ierland. Tot nu toe was het daar gebruikelijk dat iedereen zijn eigen grafschrift mocht maken. Hiervan werd na tuurlijk door hen, die de nood zaak daarvan voelden naderen, een druk en dankbaar gebruik gemaakt. In zeer vele gevallen echter werden deze grafschriften gebruikt om nu eens lekker voor de laatste maal ongestraft de waarheid te kunnen zeggen en dan onder de zerk te liggen met boven je die stenen vrijheidswim pel als een waarschuwing voor het nageslacht. Zo kon men dan ook opschriften aantreffen als „Als ik mijn vrouw niet had ge trouwd had ik hier nooit gelegen" of „Nou heeft Willem zijn zin", etc. Deze opschriften namen ech ter zulke ongewijde vormen aan dat de directie der Ierse begraaf plaatsen alle grafschriften in de toekomst aan een censuur zal on derwerpen. Zo ziet ge dat ge nog niet eens een democratische dode kunt zijn. Bovefi uw hoofd zijn de laatste boeien in steen gehouden. Als enige troost hebt ge echter dit, vrienden: het kan u dan geen bal meer schelen. DE ECHO \AN HEI ZUIDEN w 1,1 JLN V V f 1111AA* iV Ctxx ivrcr v*-^» i *j hhnlrl mof rlo lVl1SS1Sch& n0" I rr T-1 1 T 1 1 n nn/vni rifi'rtC xirarrlon UPr. inkou^seHoeii PUROL in TILBURG NIEUWLANDSTRAAT 14 TEL. K 4250—24262

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1