Waalwijkse en Langstraatse Courant M BINNEN- EN BUITENLAND) HET WARE GEZICHT D Belastingverhoging zal onvermijdelijk zijn MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 79e JAARGANG No. 88 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ..Jeer dan welk ander feit ook heeft het genadeloos onderdruk ken van de Hongaarse vrijheids strijd aangetoond, dat het nooit de bedoeling van de sovjets is geweest en ook nooit zijn zal met de niet-communistische wereld in vrede te leven. Alle bombastische vredesacties ten spijt blijft de ver overing van de gehele wereld het grote doel van de machthebbers van het Kremlin. De bedoelingen en de werkwijze der sovjets kun nen niet beter worden weergege ven dan in hun eigen woorden Professor Manuilsky, leraar aan de krijgsschool te Moskou, zei in een rede in 1931 het volgende: „De strijd tot op het mes tussen communisme len kapitalisme is on vermijdelijk. Zeker, wij zijn thans nog hiet sterk genoeg om deze strijd te beginnen. Over 20 of 30 jaar echter zal ons ogenblik ko men. Willen wij dan overwinnen, dan moeten we bij verrassing op treden. De bourgeoisie moet ech ter eerst in slaap worden gesust. Dit kuSnnen we bereiken door de meest theatrale vredesbeweging te ontwikkelen die ooit bestaan heeft. Daarna dienen we te ko men met verrassende voorstellen en buitensporige concessies. De kapitalistische landen, dom en decadent als 'ze zijn, zullen op die manier met iplèzier aan hun eigen vernietiging werken. En door de vriendschap welke we met deze landen sluiten, zullen ze er van zelf inlopen. Zodra zij zich echter ook maar even wagen buiten hun verdedigingsgordel, zullen wij met gesloten vuist toeslaan." i Op deze ontstellend openhar tige richtlijnen is de gehele sov- jetpolitiek gebaseerd, met een zo verbijsterende nauwgezetheid, dat de „bourgeoisie" inderdaad hard op weg is in slaap te geraken. Men heeft het theatrale in de vre desbeweging zo sterk beklem toond, dat deze voor simpele lie den een ontroerende humaniteit verkreeg. Men is inderdaad met voorstellen gekomen die een ver heugde glimlach in het „kapita listische" kamp hebben teweegge bracht en men heeft concessies gedaan, die de vrije wereld de huid deed verkopen voordat de beer geschoten was. Het grote sukses der theatrale verbroede- ringspolitiek der sovjets is ge weest, dat de Aziatische en Afri kaanse landen, die weinig reden hadden om over de koloniale poli tiek der westerse mogendheden naar huis te schrijven, zich op vele belangrijke punten achter de sovjets hebben geschaard. Het is te hopen dat een ontwaken onder het sovjet-regiem hun bespaard zal blijven. Ook in het Westen heeft de vredespolitiek zoveel verdeeldheid en geruststelling ge zaaid, dat de toekomst met de grootste bezorgdheid moet wor den tegemoet gezien. volgd. Het gevolg was dat vriend Tito zich afscheidde. Een poging om de gisting in de andere landen tot bedaren te brengen door Sta lin als een misdadiger en vijand van het yolk te bestempelen, leed schipbreuk. Eerst kwamen de Po len in verzet en vervolgens deden de Hongaren een vertwijfelde greep naar de vrijheid, terwijl ook in Roemenie, Tsjechoslowa- kije en Bulgarije de sovjettroon aan het wankelen ging. Toen bleef de sovjets nog maar één middel over: wapengeweld. Dit heeft Hongarije het leven gekost. De zekerheid en onverbiddelijk heid, waarmee de sovjets na een aanvankelijke aarzeling, in Hon garije terugsloegen, kan alleen maar verkaard worden uit het feit dat zij wisten dat de vrije wereld niet in actie zou durven en kunnen komen, niet zozeer uit vrees voor een derde wereldoor log die riskeerden de Engelsen en Fransen immers ook door hun actie tegen Egypte maar uit het besef niet gereed te zijn voor de strijd op leven en dood. Noch Amerika, noch Engeland, noch Frankrijk zijn momenteel in staat een Russische opmars in Europa tot staan te brengen. Dit is de conclusie die men moet trekken uit de vergeefse dood van Hongarije. En de les? Dat de vrije wereld zch met alle inspanning zal moeten voorberei- j den op „de strijd tot op het mes", die prof. Manuilsky ons in het vooruitzicht heeft gesteld. Tegenover elke protserige au tomobiel die uit de westerse fa brieken te voorschijn rolt, fabrice ren de Russen een tank. Terwijl wij domme, halfnaakte juffrouwen tot schoonheidskoninginnen zitten te kiezen, maken Russische vrou wen machinegeweren. Tegenover Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zon der water of wat ook. Vraag Ren nies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. elke van valse sentimenten en waardeloze propaganda druipen de oorlogsfilm, vervaardigen de sovjets een straalbommenwerper. Tegenover elke lippenstift uit on ze schoonheidsfabrieken stellen de sovjets een handgranaat. Dit voorbeeld navolgen zou ver raad aan onze vrijheid en demo cratie betekenen, maar tot een bezinning op de plichten en de onvervangbare waarde van deze vrijheid dwingt dit toch wel. De vrijheid is te duur om haar te verliezen door overdaad en onbezonnenheid, dat weten wij bij ondervinding- Ie bezetting van Oost-Duits- land na de tweede wereldoorlog door de sovjets was een belang rijke zet in het schaakspel, waar van de laatste zet wel niet zo heel lang meer op zich zal laten wach ten. De sovjets wisten dat zij in de onvermijdelijke slag tussen het communisme en de vrije wereld niet zouden kunnen optornen te gen Amerika, Engeland, Frank rijk en een nieuw Duitsland. Vandaar het doormidden hak ken van Duitsland en het felle verzet van de sovjets tegen een herbewapening van het westelijke deel. Een tweede belangrijke zet van de sovjets was het streven om de aan Rusland grenzende landen onder Russische invloeds sfeer te brengen en zo geleidelijk aan geheel binnen het sovjetkamp te halen. Het is voor het Westen een zeer gelukkige omstandigheid dat de sovjets bij het tot „vriend" maken van deze landen een ge heel verkeerde politiek hebben ge- De Sovjets in de Ver. Naties. Vrijwel alle vertegenwoordi gers van de vrije landen hebben in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties met gloeien de verontwaardiging het Russi sche optreden in Hongarije ge laakt. De Assemblée kwam spe ciaal voor deze kwestie bijeen. De afgevaardigde van Zuid- Slavië sprak ondanks de her nieuwde vriendschap met het Kremlin, eveneens krachtige taal. „'Het ingrijpen van de Sovjet- Unie", zei hij, druist in tegen on ze politiek. Wij wensen slechts dat het Hongaarse volk vrij en onafhankelijk zal zijn". De Cubaanse afgevaardigde drong er bij de andere vertegen woordigers op aan, de „zoge naamde Hongaarse afgevaardig de" niet te erkennen. Deze laatste, met zijn collega's van de Oosteu- ropese landen, vond evenwel dat de V.N. zich niet met een „bin nenlandse aangelegenheid' van Hongarije bemoeien moest. De rust was bijna geheel hersteld... Secretaris-generaal Hammer- skjoeld heeft medegedeeld dat waarnemers der Vérenigde Naties worden benoemd, die een onder zoek naar de toestand in Honga rije zullen instellen. Strijd in Hongaarse hoofdstad weer opgelaaid. De strijd in het zwaar geteister de Boedapest is donderdagavond weer opgelaaid. Donderdagmor gen scheen de kracht van de ver zetsstrijders in de door de Russen murw geschoten en zwaar ge teisterde stad gebroken. Donder dagavond brak na een dag van arrestaties het wanhopige verzet opnieuw in alle hevigheid los. Uit de plotselinge mededeling van radio-Boedapest, dat er even tevoren weer straatgevechten 'wa ren uitgebroken en dat „contra revolutionairen" weer „daden van sabotage" pleegden, mag men veilig opmaken dat de Rus sen de situatie nog altijd geens zins in hun hand hebben, ondanks de aanwezigheid van plunderende Mongolen-troepen en ondanks de verpletterende en niets ontziende muur van Sovjet-thnks. ,Er staan twee hotels in brand, Hotel Roya" en Hotel Continental. De brand' weer kan er niet bijkomen van wege het vuren van de contra revolutionaire benden". Even later werd omgeroepen, dat „contra-revolutionairen wa renhuizen, hotels, stations en re geringsbureaus plunderden en voor een waarde van miljoenen florin ten stelen". „Dank zij de in terventie van het Sovjet-leger reeft men op enkele plaatsen het optreden van de gangsters kunnen verhinderen", jammerde de radio, Om precies 23.30 uur verdween de zender daarna, midden in een uitzending van een boodschap, plotseling uit de lucht. Volgens te Belgrado ontvangen jerichten is ook het verzet nabij Sztalinvaros (het vroegere Duna- pentele), een centrum van staal industrie in Midden-Hongarije, weer losgebroken. In Zuid- en Zuidoost-Hongarije is de, strijd veranderd in een zware guerilla- oorlog, nadat de Russen er het georganiseerde verzet hadden ge broken. Om Hongarije. Vorige week was er reeds meer dan een miljoen gulden voor Hon garije binnengekomen. In deze week komen 1Ö00 Hon garen in ons land. Zij gaan voor lopig naar kampen in de Peel en in Zeeland, om van daaruit over t land te worden verspreid. Er was deze week een receptie in de Russische legatie in den Haag. Onze regering en de am bassadeurs van de Westerse vrije landen ontbraken geheel. Alleen de satelliet-staten, India, Indone sië, Pakistan e.d. waren tegen woordig. Het N.O.C. heeft, ondanks aandrang van tal van zijden, z'n standpunt gehandhaafd en neemt niet deel aan de Olympische spe len te Melbourne. Zwitserland heeft dit voorbeeld gevolgd, In de Tweede Kamer hebben bij de begroting van oorlog en marine, kamerleden van verschil lende fracties in krachtige taal hun diepe verontwaardiging uit gesproken. Toen de communist Wagenaar 't woord kreeg en be gon over fascistische oproerkraai ers en moordenaars, verlieten al le afgevaardigden, journalisten en 't publiek de Kamer en lieten hem alleen oreren. Toen hij uitgeful- mineerd was, keerden ze terug en eisten de strengste maatregelen der Verenigde Naties, zoals een politie-leger voor Honga rije, Uno-waarnemers in Honga rije enz. Ook vroeg men krachtige i defensie-maatregelen. Voor Israëls inval had men al- Ie verschoning, omdat dit land tot 't uiterste is getergd door Nasser, die bewezen niet te betekenen te hebben en alleen te steunen op eventuele hulp van Rusland, dat ook op dit punt van de wereld dreigt! Israël belooft troepen uit Sinai trug te trekken. Israël zal zijn troepen terug trekken uit het veroverde Egypti sche gebied Gaza en Sinai nadat een V.N.-politiemacht in de kanaalzone zal zijn gearri veerd. Dit verrassende nieuws dat door premier Ben Gurion zelf via de Israëlische radio werd be kend gemaakt, heeft in de poli tieke centra van de Wereld bp- luchting gebracht. De vrees was uitgesproken, dat Israels intransi gente houding de oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten uitermate zou compliceren. Woensdag nog zeide Ben Gurion voor het Israëlische parlement „Wij houden wat we hebben". De Israëlische troepen zullen samenwerken met de V.N.-politie macht. In Londen is meegedeeld, dat ook de Britse troepen zullen worden teruggetrokken, zodra de V.N.-eenheden hun taak kunnen overnemen. Men verwacht nu, dat de V.N.-politiemacht waar schijnlijk binnen tien dagen in Egypte zal aankomen. Waar schijnlijk zullen grote Amerikaan se transportvliegtuigen onder toe zicht van de V.N. binnen vijf da gen een luchtbrug beginnen. Politiemacht binnen 10 dagen in Egypte. De eerste internationale politie macht ter wereld zal waarschijn lijk binnen tien dagen Egypte bin nenkomen, aldus wordt in ge woonlijk betrouwbare kringen van de V.N. verklaard. Naar verwachting zullen grote Amerikaanse transportvliegtuigen onder toezicht van de V.N. bin nen vijf dagen aan een luchtbrug beginnen, i Canada, India, de Scandinavi sche landen len Pakistan, zullen de eerste groepen, tot een totaal van ongeveer 4000 man, leveren, aldus genoemde kringen. Nederland en het Suezkanaal. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft de Neder landse regering verzocht bemid deling te verlenen bij particuliere Nederlandse maatschappijen die door de Ver. Naties belast zou den worden met opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard gaarne aan dit verzoek te voldoen. DE WERELD ROND E3 We hebben, vrienden, in de afgelopen week kunnen ken nismaken met twee uitersten van de mens: zijn naastenliefde en zijn egoïme. Toen de Russische horden een onzegbaar leed over Hongarije brachten, heeft heel Nederland de communisten beschouwen we in het vervolg als Russische min derheden zich als één man ach ter dit geteisterde volk geplaatst, i niet alleen in woorden, maar ook i in daden. Ons kleine land is ge- komen tot een zo prachtige en indrukwekkende hulpverlening, dat daarmee heel veel nood in Hongarije zal gelenigd kunnen worden, indien de Russische kampbewaarders tenminste toe stemming v«or hulpverlening zul len geven. Op hetzelfde ogenblik dat deze naastenliefde een stroom van geld en goederen binnenbracht, stortte een groot deel van' ons volk zich bij het horen van de alarmerende berichten over de dreiging van een derde wereldoorlog, op de winkels om kleding ;en duurzame levens- en genotmiddelen in te slaan. Eenerzijds bewijst deze ham sterwoede hoe nijpend het gebrek in de jaren '40—'45 is geweest, anderzijds blijkt hieruit ook dat de mens in zekere omstandigheden alle redelijkheid en gemeenschaps gevoel mist en zich volkomen laat leiden door zuiver egoïstische overwegngen. Hamsteren immers is een uiting van de weinig pret tige mentaliteit: ieder zorgt voor :ich zelf en God voor ons allen. Tegen dit hamsteren is helaas bit ter weinig te doen. De winkeliers kunnen onmogelijk bijhouden wie al een keer zoveel bonen, suiker, rijst of koffie heeft gehad en even min kunnen ze aan de neuzen van al die kinderen zien dat ze er door één mevrouw op uitgestuurd zijn Een „stukje" in de krant doet in dit geval ook al heel wei nig, omdat geen mens, die in pa niekstemming verkeert of in een rage iets doet, vatbaar is voor redelijke argumenten. Men kan alleen maar hopen dat deze ham steraars tot bezinning zullen ko men voordat er een chaos ont staat in de levensmiddelenvoor ziening. Naastenliefde en egoïsme op hetzelfde ogenblik, zo lijkt het dus wel. Maar omdat het ondenkbaar is dat de mens tegelijkertijd zowel van het een als van het ander blijk geeft, moet men zich afvra gen welke van die twee manifes taties voor 100'% echt was. Ten aanzien van Hongarije zijn we van de volheid van het mede leven en de genegenheid over tuigd, zodat we de hamsterwoede op rekening mogen schrijven van en ogenblikkelijke angst en ver warring. Omdat het leed en de kommer van de laatste oorlog ons nog diep in het hart gegrifd staan. E3 De chef de mission van de Russische Olympische ploeg, Konstantin Andrianov, meent dat Rusland met het afzeggen van de deelneming door Nederland pre cies even weinig te maken had als de Olympische Spelen met po litiek. Communist Konstantin An drianov begrijpt dus ïiiet dat wij, als hij vandaag onze broer dood slaat omdat deze niet naar de pij pen van Andrianov wil dansen, er niets voor voelen om daarna met hem een partijtje te gaan biljarten. Daar begrijpt Konstantin An drianov niets van. Maar daarvoor is hij dan Ook sovjet-burger. Daders van de inbraak bij de boerenleenbanken gearresteerd. Dank zij de doortastendheid van de districtsrecherche van de rijkspolitie te Tilburg en de op lettendheid van een verkeersbri- gade in dit district, konden de roofovervallen op de Boerenleen banken te Wijk en Aalburg en te Biest-Houtakker tot klaarheid ko men. Als verdacht van deze over vallen werden gearresteerd de 26- jarige vertegenwoordiger B. H. uit Rotterdam, de 26-jarige P. S. j uit Breda en de 28-jarige A. S., eveneens uit Breda, de laatste twee zonder vaste werkkring en oude bekenden van de politie. Wederinvoering van de maximumsnelheid. Op de vrijdag te scheveningen gehouden wegverkeersdag van de K.N.A.C. heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al- gera, meegedeeld, dat hij na rijp beraad heeft besloten t advies op te volgen van de commissie Vei ligheid wegverkeer, hetgeen neer komt op de invoering van een maximumsnelheid van 50 km per uur binnen de bebouwde kom, met de mogelijkheid om op door Gedeputeerde Staten aan te wij zen wegen een maximum van 60 km per uur toe te staan. In ons vorig nummer konden we niet voldoende aandacht schenken aan 't geen de nieuwe minister van financiën, mr. Hof- stra, in de Tweede Kamer heeft gezegd over z'n plannen betref fende de sanering onzer finan ciën, i.e. nieuwe belastingen. Wij geven er dus hier nog een en an der van. De regering wijst iedere vorm van inflatoire financiering af; het gezond houden van ons geld zal een van de essentiële punten van het financiële regeringsbeleid vormen. De nieuwe bewindsman kondig de aan, dat de nationale overbe- steding, de schaarste op de kapi taalmarkt en het gebrek aan even wicht bij de overheidsuitgaven „krachtige" maatregelen noodza kelijk maken. Geprobeerd zal worden op de overheidsuitgaven te bezuinigen, maar dit zal niet voldoende zijn om het tekort op de vullen, dat over 1957 wordt verwacht. „Be lastingverhoging hier en daar zal onvermijdelijk zijn concludeerde minister Hofstra. De omvang van deze fiscale maatregelen een verhoging van de belasting op suiker, benzine en gedistilleerd is reeds in het voor uitzicht gesteld, evenals 'n tijde lijke opschortng van investerings faciliteiten zal, aldus minister Hofstra, in belangrijke mate be paald worden door de verdere ontwikkeling van onze economie. Het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans over de drie eerste kwartalen van 1956 werd door minister Hofstra in de Tweede Kamer becijferd op 400 miljoen gulden. Voor het laatste kwartaal van dit jaar wordt wel een overschot verwacht, maar dat zal niet voldoende zijn om het te kort te kunnen opheffen. Over 1957 verwachtte de minister een kastekort van 900 miljoen. Dit te kort zal voor 400 miljoen gedekt kunnen worden. Door de schaars te op de kapitaalmarkt zal het niet mogelijk zijn het restant van 500 miljoen door leningen te dekken. Het particuliere bedrijfsleven vraagt per jaar een miljard van de kapitaalsmarkt, de gemeenten en provincies ongeveer evenveel. Daardoor blijft er voor het rijk en ook voor de woningbouw niets over. Als enige remedie in de situatie zag de bewindsman een terug dringen van de kapitaalsbehoefte. Een verhoging van de rentevoet biedt hier geen uitkomst. De wo ningbouw zou daarvan nadelige gevolgen ondervinden, evenals 't huurpeil, hetgeen weer door zou werken op lonen en prijzen. Een rentestijging van een half pet. be tekent b.v. een huurverhoging van een gulden per week. Daarom, zo verklaarde de heer Hofstra, zal de regering er niet toe overgaan de rentevoet die nu 4J4 Pct- be draagt nog verder te verhogen. Over de bezuinigingsplannen der regering kon de bewindsman nog weinig concreets laten horen. Bepaalde uitgaven als die voor de defensie „denk aan Hongarije" - en het onderwijs kunnen een voudig niet besnoeid worden. Wel kan er enige speling zitten in de overheidsinvesteringen, die voor 1957 op 700 miljoen zijn vastgesteld en in een betere doel matigheidscontrole. Deze bezuini gingen kunnen echter niet zodanig zijn dat het tekort van 500 mil joen kan worden opgeheven.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1