GEMEENTERAAD RAAMSDONK. 0, DE MYSTERIEMAN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 NOVEMBER 1956 2 Daarom zal enige belastingverho ging wel onvermijdelijk zijn. We zullen hier met de grootste be hoedzaamheid optreden", beloof de de minister. Ter geruststelling deelde hij mede dat zijn eigen dogmatisch- socialistische denkbeelden niet ten grondslag zullen liggen aan die belastingmaatregelen, maar „kabinetspolitiek' „Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken, dat mijn ideaal een andere samenleving is dan die, welke wij thans beleven, maar ik sta tevens op het standpunt, dat die socialistische maatschap pij slechts langs democratische weg tot stand gebracht mag wor den." 10-jarige ambtsperiode van bur gemeester Prinsen herdacht. van nder voorzitterschap burgemeester Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk vrijdagavond in openbare verga dering bijeen. Voor de aanvang van de ver gadering werden eerst enkele mi nuten stilte betracht ter herden king van de gevallen Hongaarse vrij heidsstrij der s. Daarna vroeg wethouder Nol len het woord voor een korte her denking van de 10-jarige ambts periode van burgemeester Prins sen. Hij zei, dat, ofschoon een 10-jarige ambtsvervulling eigen lijk geen titel is, er toch ale-reden was dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, gezien de bijzondere wijze waarop de bur gemeester gedurende deze perio de de gemeente heeft bestuurd. Gij zijt uw werk, aldus wethou der Nollen, in deze gemeente be gonnen in een zeer moeilijke tijd, en gezegd moet worden dat Gij U gedurende Uw ambtsperiode voor de volle 100 voor de ge meente gegeven hebt. Dank zij Uw werk is er in de gemeente in die jaren veel tot stand gekomen en veel verbeterd. Er zijn echter ook moeilijke jaren geweest en hiervan memoreerde wethouder Nollen de watersnood, toen bur gemeester Prinssen dag en nacht voor de gemeente heeft gewerkt, ten koste van zijn gezondheid zelfs. De heer Nollen besloot zijn toespraak met het uitspreken van zijn hartelijke gelukwensen met deze zo vruchtbare ambtsperiode en de wens: Moge God U de kracht en de wijsheid geven deze gemeente nog vele jaren te bestu ren als gij tot nu toe hebt gedaan. Namens de raad sprak het oudste raadslid de heer v. Woer den. Hij wees op het bijzonder prettige verloop van de raadsver gaderingen en de vlotte behande ling van zaken. In het bijzonder onderstreepte de heer v. Woer den het begrip dat burgemeester Prinssen steeds aan de dag heeft gelegd voor de opvatting van an deren. Verder wees hij er op dat mede door de leiding van burge- mester Prinssen Raamsdonk weer toekomst heeft gekregen. De ge meente bloeit en mag met ere on der de andere gemeenten worden genoemd. Hiervoor, aldus de heer van Woerden, zijn wij U en bo venal God dankbaar. Moge God U nog vel jaren van vruchtbare arbeid schenken en U en Uw ge zin Zijn nabijheid en Zijn genade. In zijn dankwoord betuigde burgemeester Prinssen zijn grote erkentelijkheid voor de woorden van Wethouder Nollen en de heer van Woerden. Tot de beide wet houders en de gemeentesecretaris zei de burgemeester dat de goede resultaten in het college van B. en W. te danken zijn geweest aan wat men noemt „teamwork". Openheid is steeds het ken merk der vergaderingen van dit college geweest. Hij bracht de wethouders en de secretaris dank voor hun welwillendheid en sa menwerking en de persoonijke vriendschappelijke sfeer welke steeds in de vergaderingen heeft geheerst. Ook de raadsleden bracht de burgemeester hartelijk dank voor de betoonde attentie. Hij wees op de goede verstandhouding welke steeds in de raadsvergaderingen heeft geheerst. Het yerheugt mij, aldus burgemeester Prinssen, dat ik met Gods en Uw hulp er in geslaagd ben iets voor de gemeen te te doen. Ik hoop dit te mogen blijven doen. De burgemeester be sloot met een hartelijk woord van dank voor de welwillendheid wel ke hij steeds van de raadsleden heeft mogen ondervinden en voor het medeleven en de vriendschap tijdens zijn ziekte en die van zijn echtgenote. Hierna bood de heer v. Woer den een fraaie bloemenmand aan, welke de burgemeester in dank aanvaardde. Vervolgens ging men over tot de behandeling van de agenda. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de heer Rodenburg, waarin hij be dankte als lid van de woonruim te-commissie. De voorzitter be treurde het dat omstandigheden de heer Rodenburg hadden ge noopt tot het nemen van dit be sluit. Hij dankte hem voor het ve le moeilijke en dikwijls ondank bare werk dat hij, meestal als voorzitter van deze commissie in de loop der jaren had gedaan. De héér H. de Bruijn werd met algemene stemmen herbenoemd als lid van de Gemeentelijke In steling voor Maatschappelijk Hupbetoon. Goedgekeurd werden vervol gens voorstellen tot vaststelling van een nieuwe uitkeringsveror dening, van een nieuwe wacht geldregeling en tot wijziging van de kindertoelageverordening. Aan het bestuur der Ned. Herv. school voor g.l.o. te Raasdonks- veer zal een bedrag van f 1705.50 beschikbaar worden gesteld voor ■de aanschaffing van diverse leer- en hulpmiddelen en een hand- werkkast. Het bestuur der r.k. kleuter school „St. Agnes" kreeg een be drag van f 897.— toegewezen voor het aanschaffen van ontwik kelingsmateriaal. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelij ke detectiveroman door d' ARGENTY. 4) Brigadier Bel was ook aanwe zig en vertelde: „Gevonden is er niets, we kunnen zelfs niet de plaats bepalen waar de moorde naar gestaan moet hebben, want we weten niet welke kant Wel- lers opliep. De dood is veroor zaakt door een kogel, welke de rug binnendrong, een long door boorde en het hart raakte. Het schot moet van ongeveer 15 me ter gelost zijn, waarschijnlijk met een automatisch pistool kaliber veertien. „Wat is uw opinie?" vroeg Russ, terwijl Peters met de huis houdster sprak. „De aanslag is door minstens twee personen geschied, de één schoot van verre en de ander haalde zijn zakken leeg. Door die grote afstand is het schot hier niet gehoord. Een agent hoorde het wel, maar ontdekte op de plaats, waar volgens hem het geluid van daan gekomen was, niets. Dat wil zeggen: geen lijk. Wel kwam hij twee mannen tegen, die langs hem heen vluchtten, daar had hij toen niet de nodige aandacht aan kunnen besteden. Hun gezichten meende hij bij nader inzien te hebben herkend als eerste klas oplichters, waarvan het signale ment wel eens in het politieblad gestaan had: Wallach en Tol man. Maar sedert wanneer hou den oplichters zich met straatroof bezig?" „Droeg Wellers wel genoeg in zijn zakken om roof te motiveren? Het lijkt me nogal vreemd op een avondwandeling." „De huishoudster heeft me een lijstje gegeven van wat zij wéét, dat er verdwenen is. Het bedrag aan geld weet zij natuurlijk niet. Tenslotte kunnen straatrovers niet aan hun slachtoffers vragen of het de moeite waard is hem leeg te roven!" „Een volkomen juist standpunt", zei Peters, naderbij komend. „Ik heb uw rapport in deze zaak mo gen doorlezen en kréég van de commissaris een legitimatie voor u mee." „Laat u dat maar zitten", zei de kleine brigadier gemoedelijk. De behandeling van het ver doek van het bestuur der r.k. ulo- j school voor jongens om beschik baarstelling van gelden voor het aanschaffen van een 6-tal schrijf machines werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Goedgekeurd werden vervol gens enkele voorstellen tot het vaststellen van een aantal ver goedingen ingevolge de lager on derwijswet 1920, alsmede 't voor stel tot het aangaan van een geld lening, groot f 3000. Onbewoonbaar werd verklaard de woning Oosterhoutseweg 35. Voor het maken van een ver- keersmaquette voteerde de raad een bedrag van f 300.—. Deze maquette zal dienen als instructie apparaat voor de politie en de plaatselijke afdeling van de Bond van Veilig Verkeer. Voor de verharding van het. Kadepad stelde de raad een be drag van f 19.200.— beschikbaar, voor de doortrekking van de Raadhuisstraat een bedrag van f21.100.-, en voor 't aanschaffen en het monteren van een sneeuw ploeg f 3000.—. De straatverlichting in de Ko ningstraat, Brejaartstraat, Oran jestraat en in de buurt van het ziekenhuis te Raamsdonk behoeft dringend verbetering. Hiervoor voteerde de raad een bedrag van f 4000.—. Grond zal worden aangekocht van N. A. van Seters, W. H. van Laarhoven, R. en W. A. van der Made en J. E. van Strien. De gemeente dient de beschikking over deze gronden te hebben voor de sanering van de Oude Groenstraat Het terrein van Veerse Boys zal daar verdwijnen en elders opnieuw worden ge projecteerd. De aanleg van sport terreinen heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur. Ten aanzien van het voorstel tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden in de Nieuwe Polder ter realisering van het uitbreidings plan zei de voorzitter dat het de plicht van de gemeente is om gronden te verkrijgen voor wo ningbouw. De toekomstige ont wikkeling van de gemeente eist, dat tijdig voldoende grond aanwe zig is om deze uitbreiding op te vangen. Hiervoor is het noodza kelijk dat de gemeente de beschik king krijgt over gronden in de Nieuwe Polder, gelegen tussen Julianalaan en Wilhelminalaan. Het totaa der gronden beslaat 'n oppervlakte van 11 h.a., waarop ca. 250 woningen, de bestaande daarbij niet inbegrepen, zullen kunnen worden gebouwd. Sinds de grondprijzen vrij zijn gewor den, zijn er ten aanzien van de prijs en de vergoeding moeilijk heden gerezen en kon van alle eigenaren geen volledige mede werking worden verkregen. Om dat het uitbreidingsplan echter geen enkele vertraging mag on dervinden, heeft de gemeente na rijp beraad besloten tot onteige ning van deze gronden over te gaan. Hierdoor wordt echter aan niemands recht te kort gedaan en blijft de deur voor het treffen van een minnelijke schikking ge heel geopend. De voorzitter zei volkomen te begrijpen dat het af staan van deze gronden voor de Amerika's hoogste gerechtshof op bezoek bij Pres. Eisenhower. mmÊfim II De leden van Amerika's Hoogste Gerechtshof brengen elk jaar bij de aanvang van de nieuwe zittings periode een bezoek aan de president van de Verenigde Staten. Op bovenstaande foto ziet U president Eisenhower temidden van de leden van dit gerechtshof op de trappen van het Witte Huis te Washington. gelegenheid is, het is echter ook een noodzaak waaraan niet te ont komen is, wil de gemeente in de toekomst voldoende grond ter be schikking hebben voor de woning bouw. De raad kon zich geheel met dit voorstel verenigen. Ten slotte werden nog goedge keurd een voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan en een wijziging van de gemeentebegro ting 1956. Cape He Afscheid van de heer Rijken, Installatie van de heer Crum. In een vol, dubbel lokaal van de school, werd j.l. maandag het jubi leum en tevens 't afscheid gevierd van de heer Rijken, terwijl na de pauze het nieuwe hoofd der school werd geïnstalleerd. Na opening van de vergadering door de heer H. Kerst, voorzitter van het schoolbestuur van de school met de Bijbel aan de Heistraat, ging deze nader in op de werkzaamheid van het scheidende schoolhoofd, dat een 30-jarige ambtsperiode aan de school mocht afsluiten. Dertig jaren, aldus de heer Kerst, van arbeiden onder de onmisbare zegen des Hee- ren; dertig jaar leiding geven aan een school met de Bijbel. Honder den kinderen het evangelie van Je zus Christus brengen. In die jaren is de school van een kleine 80 leer lingen tellende school uitgegroeid tot een school met 240 leerlingen. De heer Rijken, aldus de voorzitter, wist het vertrouwen te winnen van de ouders en van het bestuur, ter wijl de heer Kerst persoonlijk het scheidende hoofd waardeerde als goed vriend. Na een dankwoord aan Mevr. Rijken voor de trouw waar mee zij haar man in zijn werk heeft terzijde gestaan, werd de heer Rij ken een cadeau aangeboden. Na het zingen van avondzang en zegen bede, kregen verschillende sprekers het woord. Mevr. v. Esch-Karsten opende de rij, door namens de oud leerlingen een cadeau aan te bieden. Burgemeester Smit sprak namens het gemeentebestuur zijn dank uit voor de goede verstandhouding tus sen school en gemeente. Ds. Trouwborst was de tolk van de verschillende kerken. Hij wees op de samenwerking tussen school en kerk. De heer Rijken, aldus spr., heeft mogen zaaien. Geve God de wasdom en 'n rijk gezegende oogst. De heer Douwstra sprak namens de inspectie, van het C.N.S. Hij dankte de heer Rijken voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en feliciteerde het schoolbestuur met het verkrijgen van een opvolger, in de plaats van het scheidende hoofd. De heer Schouten, directeur van het Willem van Oranjecollege waar deerde de interesse van de heer Rij ken voor de oud-leerlingen, die van de school zijn overgegaan naar zijn H.BtS., terwijl mej. Rijken, directri ce van de Christelijke Landbouw- huishoudschool, haar woorden van waardering uitsprak over de inte resse die de heer Rijken toonde voor haar school en de bevindingen van zijn oud-leerlingen aldaar. De heer v. Zalingen, hoofd van de Christelijke school aan de Loon- sedijk, dankte voor het collegiaal contact als buurscholen. Hij wees er op dat het als christen afscheid ne men, een uitzien is naar een nieuw eeuwig leven, terwijl de heer Heur- ter, bestuurslid van laatstgenoemde school, de heer Rijken enkele woor den meegaf met het boek Predikdr. Als oud-leerkrachten van de school voerden mej. v. Muilwijk en de heer de Rooy het woord, die bei den hun waardering uitspraken voor de prettige samenwerking in vroeger jaren. De heer de Kruyt dankte de heer Rijken voor de gegeven leiding aan 't nu aan de school verbonden zijn de personeel, terwijl de heer Crum, die het afscheidnemende hoofd zal opvolgen, er op wees hoe er rijke zegen voor de heer Rijken ligt in 't samenzijn met vrouw en kinderen, nu de jaren van rust zijn aangebro ken. Hij wenst de vertrekkende veel zegen toe en uiteindelijk de kroon des levens. Terwijl zovelen afscheid namen van de heer Rijken, spraken ver schillende sprekers tevens hun woord van welkom en vertrouwen tot de heer Crum en zijn echtgeno te. De heer Rijken dankte alle spre kers voor hun woorden van waar dering en zei met gemengde gevoe lens, enerzijds van blijdschap, an derzijds van weemoed, de school, waaraan hij zo lang had mogen werken, te verlaten. Hij dankte ver volgens voo,r de aangeboden ca deaus en wenste de heer Crum een gezegende tijd toe. Na het zingen van Psalm 103 1, kondigde de heer Kerst de pauze aan. waarjn velen genoten van de koffie, en zowel het scheidende als het nieuwe hoofd en hun echtgeno ten de hand drukten. Door samenzang werd de verga dering opnieuw geopend, nu in ver band met de installatie van de heer Crum. De heer Kerst riep 't nieuwe hoofd een hartelijk welkom toe in Capelle en wees er op dat, ondanks vele veranderingen in de loop der jaren, het alleen toch maar goed kan gaan wanneer wij willen wer ken onder de altijd vaststaande wil des Heeren. Gods woord is het cen trale punt bij ons christelijk onder wijs. Geef de kinderen de Bijbel, dan straalt Gods licht ook uit over de gezinnen, aldus de voorzitter. Met en voor de heer Crum zongen de aanwezigen Psalm 121 1 en 4, waarna Ds. Trouwborst nog enkele woorden van welkom sprak namens de kerken en als lid van de Ned. Herv. kerk hier ter plaatse, terwijl hij tevens namens zijn eigen kerk de toezegging deed van de altijd achter het hoofd staande kerkeraad in de samenwerking van school en kerk. Het hoofd der school te 's Gra venmoer verwelkomde dhr. Crum namens de streekscholen, verenigd in de scholenbond, en speciaal na mens het op de rand van 't rayon Breda en Langstraat gelegen 's Gra venmoer. Hij hoopte op nader con tact en goede samenwerking tussen beide scholen. Nadat de heer Rijken nog enkele woorden had gesproken, dankte de heer Crum voor het in hem gestel de vertrouwen en zei verblijd te zijn te mogen werken aan een C.N. School, waarin alle richtingen ver tegenwoordigd zijn. Hij dankte voor de aangeboden bloemen en hoopte op goede samenwerking tussen be stuur, personeel en ouders, terwijl hij de hele vergadering opwekte school en personeel op te dragen aan de troon der Genade. Werken en bidden is onze christelijke plicht aldus spreker. Nadat de voorzitter allen nog in een kort slotwoord wees op het zo „Wilt u nog die oplichters op sporen?" „Dat spreekt vanzelf, ieder spoor moet gevolgd worden". „Dan zal ik orders in die rich ting geven". Hij sloeg het laken terug, dat over de dode lag uitgespreid en de detectives staarden enige ogenblikken in 't witte gelaat. De huishoudster wendde zich snel af. „Ik hoor nog wel van u", zei Peters, toen ze afscheid namen van Bel. „Ik zal u berichten als we Wal lach en Tolman te pakken heb ben", antwoordde deze. „Afgesproken, dat verhoor ma ken we mee." Opgewekt begaven de twee vrienden zich naar huis om koffie te drinken. Charlie, de chinese bediende, wachtte reeds ongedul dig, want de klok wees over tweeën. „Ik begrijp niet, dat Jones die brigadier niet vertrouwt", zei Russ tegen zijn collega. „Het ontbreekt hem aan helder inzicht", antwoordde Peters, „als hij in een rapport schrijft: geen enkele aanwijzing en geen spoor van enige daders, terwijl er nota- bene twee vluchtende oplichters gezien zijn! De arme man denkt beslist, dat een oplichter alleen maar oplicht en geen moord of roof kan plegen. Ik weet niet wat er bij het verhoor los zal komen, maar ze zouden het toch gedaan kunnen hebben en ze zouden er toch iets van af kunnen weten. Nee, advocaat Jones heeft wel drommels goed ingezien, dat er niets van terecht komt als briga dier Bel er op zijn eigen houtje mee dóór knoeit." o— Margaret Jones, de dochter van de advocaat en procureur Jones, was een knap meisje van twintig lentes. Blond haar, blauwe ogen en een betoverende blik. Ze win kelde graag in buurten waar an dere meisjes van haar type zich liever niet vertoonden. Zo een buurt was de Blijsteenstraat. Ze bekeek de rommelige uitstallingen in de kleine etalages, toen ze plot seling aangesproken werd door een eenvoudig man, die eerbie dig zijn hoed afnam. .Juffrouw Jones, neemt U mij niet kwalijk. Mijn naam is Jan Pijper." Margaret beschouwde hem met nieuwsgierige verbazing, want zelfs in deze omgeving was het haar nog nooit overkomen, dat iemand haar op straat had durven aanspreken. Dat deze man haar naam wist, kwam haar wel zeer vreemd voor. Zij kon zich niet herinneren het ge zicht van deze avonturier ooit eerder gezien te hebben. „Wat wenst U vroeg ze koel. „Als U omkijkt zult U bemer ken, dat U gevolgd wordt. Ik ken U, juffrouw Jones, verlaat U op mij, danzal ik zorgen dat U die schaduw kwijt raakt." Margaret zag snel rond en ontdekte op enige afstand inder daad een ongunstig uitziend su jet. „Hij volgt U al van huis af", zei Jan. „Zal ik U thuisbrengen of wenst U dë wandeling voort te zetten De advocatendochter begon 't geval interessant te vinden. Jan Pijper mocht dan op een avon tuurtje belust zijn Hij maakte een uitstekende indruk op haar. Dus gaf ze als haar wens te gen- nen de wandeling met hem voort te zetten. Enige tijd later vertelde Jan haar dat de achtervolger was verdwenen en voerde hij haar een lunchroom binnen. „Meneer Pijper", zei Margaret plagend, „wat zou u gedaan heb ben als mijn achtervolger mij aangerand had „Ik ben tot de tanden gewa pend", antwoordde Jan. „Allemaal revolvers „En de rest", zei Jan, op zijn borst tikkend. Een hol geluid klonk haar in de oren. Een klank als van ijzer. Margaret verwonderde zich steeds meer over zijn goede ma nieren en zijn amusante verha len over het leven in de Blij steenstraat. Het speet haar wer kelijk, dat de tijd zo vlug om ging. „Het is al over zessen," ont dekte zij plotseling. „Ik breng U thuis in een taxi, dan weet ik zeker dat U veilig bij Uw vader terugkomt." Tijdens de rit vorste Margaret naar zijn beroep en afkomst, maar daar liet Jan niets over los „Waarom volgde U me dan wilde zij weten. „Dat houdt verband met de moord op Uw vaders vriend Wellers, ik was op weg naar Uw huis om eens te zien wat Uw vader voor een man was. Ik stel nu eenmaal veel belang in poli tiezaak jes Wordt vervolgd "fiïil'iiTfl ïinrirtaV jLi&kihl WtfyirfV «d it ■a&A vrttok'rHf- fi "jisBtiU

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2