Waalwijkse en Langstraa Courant EEN DERDE WERELDOORLOG? BINNEN- EN BUITENLAND 1599 Jonge bouwvakarbeiders verwierven diploma leerlingstelsel Binnenland! Voorkom en blus :die zuurbrand op de maag. Met Bennies. Buitenland 12,1 °/0 van de opgekomen leerlingen moesten bij de zomer examens worden afgewezen. MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 90 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" Wij zijn in de afgelopen weken door het oog van een naald ge gaan. Het onmiddellijk dreigende gevaar schijnt afgewend doordat de Israëliërs bereid bleken het veroverde Egyptische gebied prijs te geven en de Fransen en Engel sen het verzoek der Verenigde Naties hebben ingewilligd en het vuren hebben gestaakt. Een internationale politiemacht gewaagd experiment zal nu trachten de orde in het nabije oosten te herstellen. Door deze bezadigde houding van Israël en de Westelijke mogendheden is een acute ramp voorkomen, maar is daarmee de vrede gered, of is de katastrofe slechts uitgesteld? Het ziet er, ondanks de tijdelijke ontspanning, nog somber uit in de wereld. Het Hongaarse drama door kruist de gebeurtenissen in de oriënt. De vraag is, of de Russi sche dreigingen van die laatste tijd een grootscheepse afleidings manoeuvre zijn van de moeilijk heden, waarin het Sowjet-rijk is verwikkeld, dan wel dat Rusland, thans ten koste van alles, zelfs van een derde wereldoorlog, zijn machtspolitiek wil verwezenlijken. Het heeft door zijn optreden in Hongarije, met één slag zijn co- existentie-politiek vernietigd. Het mag er op rekenen, dat zijn doelstelling het westen te onder mijnen door cellen te bouwen te midden van de vrije volken en aldus een geleidelijke wereld-re volutie te verwekken, is mislukt. Aan alle volken van het westen zijn de schellen van de ogen ge vallen. De alzijdige verontwaar diging over het Russische optre den in Hongarije heeft aan elke kans voor het communisme, zich in het westen te doen gelden of te handhaven, een einde gemaakt. Het lijkt erop, dat het moment van kiezen of delen in Rusland is aangebroken en dat het minzaam verraad heeft plaats gemaakt voor de ijzeren vuist. o Onder de vele omstandigheden, die ons verborgen zijn, behoort de toestand in Rusland zelf. Kenners beweren, dat een nieuwe groep zich heeft laten gelden in het ,,po- lit-bureau" en dat wij een nieuwe koers beleven in het Russisch be leid. Meer dan ooit blijkt Rusland een hoogst onzekere factor. Wij weten vandaag niet wat wij mor gen kunnen verwachten. Na de dood van Stalin is de diadochen- strijd begonnen en het valt te vre zen, dat die diadochenstiijd zal worden uitgevochten ten koste van niet-Russische volken. Er blijft gevaar in de sicuatie, zoals die nu geworden is. Tegen over het voorzichtig optreden van Israël, Frankrijk en Engeland staan drieste daden vart ae Sowjet-republiek. 'Zij heeft het aan het westen vijandige arabi- sche oosten rijk van wapenen en deskundigen voorzien en er hangt de interveniërende westelijke mo gendheden een militaire actie van Russische „vrijwilligers" boven het hoofd. En terwijl Frankrijk en Engeland de uiterste voorzichtig heid in acht nemen, beginnen de Egyptenaren alweer te schieten. De vertegenwoordiger van Rusland bij de Verenigde Naties staat te trompetteren over weste lijke agressie in Egypte. Het land, dat een weerloos buurvolk ver plettert volgens barbaarse me thoden, beschuldigt anderen van agressie. Wij kennen deze waar heidsverdraaiingen uit de Hitler- tijd. De werkelijkheid is aldus: dat als wij de vrede zouden mo gen behouden, dat te danken zal zijn aan het ingrijpen van Frank rijk, Engeland en Israël. Want zonder dat ingrijpen zou de oriënt zich hebben ontwikkeld tot een bestendige bedreiger van de we reldvrede. Het is alleen Rusland, dat deze vuurhaard stookt, de arabische landen zijn militair nietswaardig gebleken; het is de sowjet, die de agressie van het nabije oosten gaande houdt en 't valt te betwijfelen of de formeel- correcte gedragingen van de wes telijke mogendheden nieuwe ter gende daden van die arabische landen hebben kunnen voorko men. Zelfs zijn er aanwijzingen, dat een russische militaire tussen komst reeds was voorbereid, eer de westelijke mogendheden zich deden gelden. Er is een eenheid van volks opinie in het westen, maar er ont breekt een eenheid van militaire kracht. Indien Rusland toeslaat, dan zal het in den beginne Onvol doende tegenweer kunnen ont moeten. De vrede hangt nog aan een zijden draad. De Russen beginnen zich al te verzetten tegen de in menging van het politieleger van de Verenigde Naties in Egypte. Eén onvermoede gebeurtenis, één overijlde daad kan de brekelijke situatie in een onheil veranderen. Men mag bij dit alles niet uit het oog verliezen, dat het russi sche bewind heeft te denken aan het ontzaglijk prestige-verlies, dat het door zijn wandaden in Hon garije heeft moeten lijden, zelfs bij zijn communistische bondgeno- ten uit het oosten, zelfs bij zijn eigen valk. Wanneer wij lézen, dat de russische soldaten in Hon garije weigerden de tanks |te be dienen, ja dat er zelfs waren, die overliepen naar de opstandelin gen, dan krijgen wij de indruk, dat langzaam het besef begint door te dringen: men roept ons te wapen tegen de eigen arbeidersklasse uit wier naam de beulen van Moskou zeggen te regeren. Wat hebben wij aan ver liggende ideologieën wanneer onze eigen makkers wor den gewurgd? Terwijl het Kremlin in Egypte bezig is met expansie en wereld verovering, verzwakt zij haar in terne positie, berooft zij zich van haar strategische steunpunten, de satellietlanden. Ten aanzien van een rijk, dat zich in zulk een ha chelijke toestand bevindt als Rus land en dat verachting heeft voor het mensenleven („als onze jon gens niet vechten willen, dan stu ren wij Mongolen") is het niet denkbeeldig, dat het zijn uitkomst zou zoeken in een afleidingsoor log, waarvoor het moment waar schijnlijk gunstig is. o Wat hebben wij van het politie leger te wachten (een handvol Skandinaviërs)dat de orde in het nabije oosten moet herstellen, terwijl de russische „vrijwilligers" zich naar Egypte reppen ;en de politiek van treiteren doorgaat, zelfs na het ingrijpen van Israël en de westelijke mogendheden, van wie men hoopt, dat ze aan haar al te correcte houding zullen j bezwijken? 1 Van het optreden van zulk een uiterst-miniem politieleger bestaat I geen antecedent. Zelfs al slaagt men er in, een voorlopig-voldoen- de regeling te reffen dan is daar mee 't gevaar in de oriënt geens zins afgewend. Komt er geen der de wereld-oorlog, dan blijft een Korea, vlak aan de deur der eu- ropese gemeenschap, Ruslands doel. En wat moet men zeggen van de interventie der Verenigde Na ties in de Hongaarse aangelegen heid? De stemming van de vrije volken over het Russisch optre den is tot kookhitte gebracht en men durft het niet neerschrijven, maar op het ogenblik zou het op rapen van de handschoen door het westen een groot deel van de openbare mening achter zich heb ben. Een interventie van de vrije wereld in Hongarije, waartoe de Verenigde Naties door de laaien de verontwaardiging van alle vol ken worden aangezet, houdt een vat van acute oorlogsmogelijkhe den in zich besloten. Een gewond wild dier kent geen genade en geen beraad. Velen verwijten aan de Ver enigde Staten, dat zij niet één van lijn zijn met het overige westen. Men veroordele niet te schielijk. Noord-Amerika heeft de beslis sing omtrent oorlog of vrede in handen. Een kleine onvoorzich tigheid van Washington len de wereld kan in vlammen staan. Wanneer men dit gezichtspunt in het oog vat, dan zal men meer kunnen begrijpen van het noord amerikaans beleid. Wij leven in dagen, die een sneeuwstorm van berichten over ons heen doen wervelen Het nieuws achterhaalt voortdurend 't commentaar. Maar wij geloven, dat wij in de kenschetsing van het algemene beeld niet al te zeer mis tasten. Een schrijver van hoofd artikelen heeft een andere taak dan zijn lezers te verontrusten. Hij mag geen pessimisme kweken, maar hij mag evenmin nalaten, de waarheid te ontbloten, zoals hij die ziet. Er zijn ongetwijfeld ook redenen aanwezig die in het be houd van de vrede doen geloven. Voorlopig hebben alle partijen ingebonden en de naaste toekomst kan een wending vertonen, die onze vrees logenstraft. Maar wij moeten de ernst van de huidige toestand blijven beseffen, om hem waardig en met inkeer te dragen en met de kalmte, die ons gebo den is. 1 1 i Een diepe indruk heeft onder de beklemmende omstandigheden waarin wij leven, het woord van de paus gemaakt. Ook tot de niet-katholieken als tot de katho lieken heeft het kracht en troost gebracht. Wij hopen dat de bede van de paus zal worden verhoord en zijn hartewens zal gorden vervuld. (Nadruk verboden). Koningin roept Hongaren leen hartelijk welkom toe. „Isten hozott benneteket Hol- landiabaMet deze Hongaarse zin begroette Koningin Juliana donderdagavond in haar radio toespraak de Hongaarse vluchte lingen. In hartelijke bewoordingen sprak de landsvrouwe de Honga ren toe. „Velen onzer kunnen uit persoonlijke ervaring begrijpen, hoe zwaar het onze gasten te moede is bij hun aankomst in de ze vredige omgeving." De koningin zei dat het Neder landse volk verheugd is de Hon garen te kunnen helpen, van wie allen de nooit versagende dapper heid bewonderen. De koningin vroeg het Neder landse volk de Hongaren tot rust te laten komen. Een goed gebruik luisteren. Zichtbaar ontroerd wa ren de vluchtelingen toen de toe spraak in het Hongaars vertaald werd en velen van hen lieten hun tranen de vrije loop. Direct na afloop verzonden de Hongaarse vluchtelingen een te legram aan de koningin. Tweede Kamer aanvaardt de bejaardenverzekering. De Tweede Kamer heeft een vrijwillige bejaardenverzekering goedgekeurd, die, ingaande 1 ja nuari a.s. ongeveer 600.000 be jaarden van 65 jaar en ouder zal omvatten. De kosten 'er van wor den geraamd op vijftig miljoen, de premie-opbrengst op vijftien mil joen per jaar. Het tekort kunnen de ziekenfondsen bij een nog op te richten centrale kas in rekening brengen, waar het rijk en het ver eveningsfonds. op fifty-fifty-basis voor restitutie zullen zorgdragen. De Kamer had graag nog meer bejaarden onder deze verzekering gebracht. Een poging van de A.R., K.V.P. en C.H. om deze „verge ten groep" daarin ook te steunen strandde op een „onaanvaard baar" van de minister van sociale zaken, minister Suurhof. Deze vrijwillige bejaardenver- zekering is een uitvloeisel van de maken van alle aangeboden hulp zal tijd vergen, zei de landsvrou we. „Laat deze tijd ons echter niet ongeduldig maken, noch onze eerste spontane liefde doen ver flauwen". Aan het slot van haar radiotoe spraak deed koningin Juliana een oproep tot de Nederlanders om de aangeboden hulp, waaraan later en zelfs nog gedurende lange tijd behoefte zal zijn, van harte te geven. „God helpe de Hongaren in hun tragisch uur ieder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de wereld reeds overwonnen heeft." Onder doodse stilte hebben de Hongaarse vluchtelingen in de Julianahal van 't Jaarbeursgebouw geluisterd naar de radiotoespraak van de koningin. Ze verstonden de Nederlandse tekst niet, maar toch legden ze krant en rookge rei neer om naar de woorden van de Nederlandse landsvrouwe te Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apothe ker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - groots en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct en zij zijn nog smakelijk ook. vervanging van de noodwet ou- j derdomsvoorziening. De nieuwe verzekering verplicht de algemene ziekenfondsen zonder selectie en wachttijd al die bejaarden op te nemen, wier inkomen minder dan 3410 gulden per jaar bedraagt. Degenen onder hen, die met minder dan 2400 gulden per jaar moeten rondkomen, betalen een gezinspremie van 50 cent per week (dus niet per persoon). Voor de bejaarden, wier inko men schommelt tussen 2400 en 3410 gulden per jaar, geldt een gezinspremie van één gulden per week. Nieuw-Guinea op N.V.-agenda. De agendacommissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft donderdag besloten de kwestie westelijk Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering te plaat sen. Het besluit rwerd met zes tegen drie stemmen bij vijf onthoudingen genomen. Voor stemden Ind'.a. Pakistan, de Sovjet-Unie, Salva dor, Egypte en Tsjecho-Slcwa- kije. Él' Engeland, Denemarken en Frankrijk stemden tegen De Ver. Staten, Peru, de Dominicaanse re publiek, Nationalistisch-China en Turkije onthielden zich van stem ming. Opvallend is hier weer dat Amerika buiten stemming bleef en niet de partij koos van zijn oud bondgenoot en Nato-lid. Ook de onthouding der Zuid- Amerikaanse staten geeft te den- ken- heeft nog geen contact opgeno men met Kadar of enige officiële instantie. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammerskjöld, heeft geweigerd om met vertegen woordigers van de regering Ka- dar in Rome besprekingen te voeren. Hammerskjöld had voor gesteld zelf naar Boedapest te komen. Ondanks het verbod van Nas ser zullen Brits-Franse militaire organisaties zo spoedig mogelijk het Suezkanaal weer bevaarbaar maken. Het blijkt dat er in to taal 47 schepen in het kanaal tot zinken zijn gebracht. Een van de twee internationale bergings maatschappijen, die hierbij zul len helpen, is de firma L. Smit en Co. uit Rotterdam. Intussen groeit het UNO-politieleger snel uit. Boelganin in nieuwe nota's. De sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft in nota's aan Engeland en Frankrijk zijn voldoening uitgesproken over het staken van de militaire ope raties tegen Egypte. Boelganin verlangt echter dat Egypte scha deloos zal worden gesteld voor de geleden verliezen. In een aparte nota aan Israël zegt de premier dat de „agressie" de vraag aan de orde heeft'gesteld „van het voortbestaan van Is raël" Boelganin hoopt dat de troe pen van Israël, Frankrijk en En geland spoedig terug worden ge trokken en dat er geen maatrege len tot hervatting van de strijd worden genomen. Hij ziet het nut van de UNO-politiemacht niet in, maar zal er zich niet tegen ver zetten „mits deze troepen niet in de kanaalzone worden gelegerd". De nota's van Boelganin waren opmerkelijk milder van toon dan de boodschappen die hij vorige week aan de Britse en Frnase re geringsleiders stuurde en waarin hij dreigde met raketten en vrij willigers. Een staaltje van verregaande brutaliteit is het hier zeker weer dat Boelganin hier wil decreteren dat de internationale troepen niet aan 't Suez-kanaal mogen blijven, waardoor elke controle verloren gaat, en dat hij weer een nieuwe twistappel heeft uitgevonden, n.l. dat Engeland schadevergoeding moet betalen aan Egypte, nog voor dit land er zelf om heeft ge vraagd! Over 't voortbestaan van Israël schijnt niet dit land en de Ver enigde Naties hebben te beslissen, maar alleen de Sovjet-regering. Tito valt Moskou aan. Maarschalk Tito van Zuid-Sla- vië is in het geweer gekomen te gen de aantijging, dat hij mede plichtig zou zijn aan de vrijheids strijd van de Hongaren. In leen agressive rede, die hij vier dagen geleden voor een besloten verga dering van Zuidslavische partij leiders heeft gehouden en donder dag liet bekend maken, onthult hij dat er in het Kremlin ernstige me ningsverschillen zijn gerezen tus sen stalinisten en kroests je visten Het gevolg daarvan is, dat het proces van de destalinisatie thans een kritiek punt heeft bereikt. „De Russen vrezen^ namelijk, dat reac tionaire krachten de overwinning zullen behalen op het communis me, als zij in de satellietanden een communisme toelaten zoals in Z.- Slavië. Zij hebben geen vertrou wen in de revolutionaire krachten in die landen en dat is de basis van al hun fouten", aldus Tito. M Amerika wacht met hulpplan voor olie aan Europa. I I De raad van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking heeft zich uitgespro ken voor een gemeenschappelijke actie van de 17 leden-staten om het hoofd te 'bieden aan de moei lijkheden ontstaan door het uit vallen van de olie-aanvoer en de onbruikbaarheid van het Suez kanaal. Het dagelijks bestuur zal een rapport opstellen over de te rugslag die de moeilijkheden heb ben op het economisch leven in Europa en aanbevelingen aan de raad doen. Maandag aanstaande zal de oliecommissie van de OEES bijeenkomen om eventueel een rantsoenering van de beschik bare voorraden olie in verhou ding tot de behoeften voor te stel len. Wegens de Engels-Franse ac tie in Egypte heeft de Ameri kaanse regering haar plan, dat voorziet in aanvullende olieleve ranties van het Westelijk half rond voor het geval de olieaan- voer van Europa moeilijkheden mocht ondervinden, in de ijskast geborgen, zo wordt van diploma tieke zijde te Washington verno men. Amerika is toch wel een grote steun in menig opzicht voor z'n bondgenoten in het Westen! HAVENSTAKING AMERIKA. Zestigduizend Amerikaanse havenarbeiders aan de Atlanti sche kust hebben het werk neer gelegd om meer kracht bij te zet ten aan hun eisen voor hoger loon en betere arbeidsvoorwaar den. TOGLIATTI UITGEFLOTEN. Toen de Italiaanse communis tenleider Togliatti in Perugia 'n rede wilde houden, moest 'n gro te politiemacht hem beschermen tegen het razende volk dat hem wilde lynchen. De rede ging wel door, maar was volkomen onver staanbaar door 't onafgebroken gejoel en gefluit van de massa. De arbeiders staken door in Hongarije. De Hongaarse marionet Kadar tracht vergeefs steun te krijgen voor zijn wankel regiem. De ar beiders handhaven hun eisen, waaronder de voornaamste is terugtrekking van alle Russische i troepen. Steeds worden er weer nieuwe stakingen gemeld. De Russen gaan nog steeds door met het deporteren van Hongaren naar Siberië. Er zijn Russische spoorwegarbeiders in Hongarije aangekomen om het ontwrichte treinverkeer weer op gang te brengen. Generaal-majoor Pal Maleter, de held van Boedapest, is in de hoofdstad aangekomen, maar £)e Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft in de af gelopen zomer in niet minder 'dan 72 scholen of andere loka len, over het gehele land ver spreid, haar examens gehouden voor de jongelui, die aan 't ein de waren gekomen van hun op leiding in het leerlingstelsel, hetzij voor timmerman, metse laar, betontimmerman, beton- ijzervlechter, tegelzetter of be- fonmodelmaker. Het resultaat is geweest, dat van de 1934 opgeko men jongelui er 1599 blijk heb ben gegeven voldoende kennis en vaardigheid te bezitten om in aanmerking te komen voor het diploma van de Stichting, het geen dan een bewijs is, dat een belangrijke stap is gezet naar 't vakmanschap en voor degenen, die daarvoor voldoende ambitie bezitten, naar meer leidingge vende functies on de bouwplaats. Het is niet doenlijk de volle dige uitslagenlijst te publiceren, maar wel willen wij hier en daar een greep doen waar het uitsla gen betreft, die kennelijk het be wijs leveren, dat de patroons leermeesters grote aandacht heb ben besteed aan de opleiding van hun leerlingen. Zo noteren wij, dat in Gouda alle 26 opgekomen timmerlieden de eindstreep heb ben behaald, evenals dit het ge val was met de 18 timmerlieden te Raalte, die 19 te Goes en de 24 te Middelburg. Bij de metselaars zien wij ook herhaaldelijk het percentage van 100 waar het de geslaagden betreft te Amster dam (school Fr. Halsstraat) 7; Haarlem 5; Katwijk a. Zee 3; Tiel 4; Veghel 14; Zaandam 5; Zwolle 6; Middelburg 8, Arnhem 11 en Rijssen 3. Dergelijke geval len treffen wij ook aan bij de an dere vakken, maar dan gaat het veelal om een geringer aantal candidaten. Uit het feit, dat wij ons bepa len tot deze kleine en uiteraard zeer onvolledige opsomming, mo ge niet de gevolgtrekking wor den gemaakt dit willen wij nadrukkelijk vaststellen dat de prestaties elders in den lande minder waardering zouden ont moeten. Hoe goed de opleiding in de theorie van het bouwen ook is, hoeveel zorg de patroon leermeester in de praktijk ook aan zijn leerling besteedt, er blijft altijd een factor, die de patroon

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1