dag- Voor de Vrouw IIREENNAM1V VROOM a woens prijzen Uit Loon-op-Zand's verleden. WINKELJUFFROUW voor Kruideniersbedrijf. Mevr. Dr. A. L. de Vetten 50c 3 DE E€HO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 NOVEMBER 1956 3 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 21 NOVEMBER Loonopzand HET DUYCKSE GOED (DUYCKSE HOEVE). P. ADR. v. BEERS. PULLOVER MET RANDEN IN KLEUR. 13,5 MOUW FOTOTOESTEL GEVKAAGD GEVRAAGD TILBURG HELMOND •s-HERTOGENBOSCH SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Echt saffiaanlederen dames- beugelbeurs, met stevige knipbeugel, met aparte papiergeld- portefeuille Heren- of jongenszakdoe ken, met moderne inge weven ruitdessins, in cello- faanverpakking c per 3 stuks Verpleegstersschorten, royaal model, van, prima graslinnen; aan twee kanten te dragen, A 25 maten 38-52 Burgerlijke Stand Loon op Zand. Geboren; Johannes T. F., zv. M. Heijs-Tuerling; Henrica C. M., dv. A. van de Laak-v. d. Velden; Jo hanna M. T., dv. H. Damen-Brekpl- mans; Michaël G. J., zv. G. Kemme- ren-IJpelaar; Johannes B., zv. J. Verschuren-van Hoorn; Johanna J. M-, dv. P. v. d. Broek-Sup; Wilhel mus C. J., zv. C. Snoeren-van den Heuvel; Johannes H. G. M., zv. C. de Bont-Otten; Hubertus W. M., zv. W. v. d. Hoven-Groenendaal; Anna Maria, dv. T. Verduijn-Schoones; Johanna A. M., dv. G. Broeders- Pols; Cornells M. J. N., zv. P. Coo- mans-iEvers; Anna M. E. J. G., dv. J Moolenschot-schoenmakers; Jo hanna A. M., dv. H. Tiggelman-Ver munt. Overleden: Wouterus C. de Graaf, echtg. van E. Gillis, 71 j.; Wilhel- mina C. Brands, echtg. van P. v. d. Nieuwenhuizen, 67 jaar.; Adriaan Zwaans, wedn. van A. Valk, 83 jaar, Dora Sprangers, gehuwd geweest met H. Haverhals, 79 jaar. Huw.-aangiften: A. Vugs 40 jaar te Haren en M. van den Wildenberg 38 jaar te Loonopzand; F. Kox 30 j. te Geleen en J. van den Broek 33 j. te Loonopzand; J. Vermeulen 67 j. en G. de Paauw 42 j., beiden te Loonopzand; W. v. Best 27 j. en M. Wellens 25 j., beiden te Loonopzand; J. v. Gastel 28 j. te Loonopzand en E. Schützner 20 j. te Klosterneuburg (Oostenrijk). Gehuwd: A. Gubbens 27 jaar te 's-Bosch en H. Trommelen 24 j. te Loonopzand; A. v. Zeist 29 jaar te Waalwijk en K. Paans 22 jaar te Loonopzand. Ingekomen: A. de Wijs van Box tel; M. v. d. Schoor van Breda; P. Seller van Tilburg; A. Jansen en gezin van Nijmegen; C. v. Wijk van Vlijmen; S. Bink van Tilburg; A. Boelen van Den Bosch; J. Timmers van Amsterdam; F. v. d. Heijden van Breda. Vertrokken: C. den Teuling naar Eindhoven; M. Tiggelman naar Heel ca; H. Cappetti naar Zwolle; C. Voogd naar Tilburg; W. v. d. Vel den naar Lichtenvoorde; A. Hoef nagel naar Sprang-Capelle; H. Snoe ren naar Dongen; A. Buijks naar Waspik. Gilde St. Ambrosius. OVERDRACHT VAN HET NIEUWE VAANDEL Onlangs hebben wij bericht dat bovengenoemd gilde een nieuw gil de-vaandel zou krijgen. Thans is aangekomen. Het vaandel is ge maakt naar het model van 't oude, dat geheel is versleten en pl.m. 175 jaar dienst heeft gedaan. Het was sedert de oprichting in gebruik. De overdracht zal plaats hebben op vrijdag 23 november a.s. in de Gildekamer, zaal Wijtvliet om 8 uur namiddag. Tevens zal op deze avond een kleine film worden vertoond van onze deelname aan het Land juweel te Huissen (Gld) van de af gelopen zomer. Verder zal de heer Jan van de Mortel, bestuurslid der federatie, een lezing houden over het gilde- wezen, waarin de geschiedenis en het belang van het Gilde zal wor den uiteengezet. Het is de bedoeling van genoemd Gilde dat op deze avond iedereen aanwezig is die zich interesseert voor deze onderwerpen. Uitgenodigd zijn alle leden met een introduce van de gilden St. Ambrosius, St. Crispijn en St. Hubertus en een aantal andere personen. Laat deze gelegenheid niet zo maar voorbij gaan; het zal een, leer zame gildeavond worden. De vaandelwijding zal plaats heb ben in het voorjaar van 1957, waar-, bij dan het schieten beter kan wor den georganiseerd, dan nu in de wintermaanden. Mededelingen om trent de wijding, dat een enigszins feestelijk karakter zal dragen, wor den t.z.t. bekend gemaakt. (Büictlrsföiï Het Craenven. nggRg r- i f Met het gehucht „De Clocken- bergh" vormen „De Duyckse Hoeve" en Craenven wel. 't oud ste deel van Loon. Waarschijn lijk was de familie Duycks de siichter van dit goed en de eer ste persoon van dien naam, die we vinden aangetekend, is die van Willem Duycks. Hij was naar alle waarschijnlijkheid een bastaardzoon van de kasteel heer, van wie de hoeve persoon lijk bezit was. Met vrij grote zekerheid kun nen we vaststellen dat 't Duyck se goed tot ongeveer de eerste helft van de 17e eeuw in meerge noemde familie is gebleven, tot dat de familie uitsterft. In een cijnsboek van Loon uit het jaar 1670 lezen we dat op de Hoeve woont Jan Janssoen Bas- ters, die een stede lants bezit be- comen vdn 't Duyckse goed, groot 13 Loopenssaet. In zijn na bijheid woont zekeren Jan Cor- nelissoen Joosten, wien een klein huisken competeert met omtrent 4% loopenssaet lants becomen van het Duyckse goed, evenals zekeren Wouter Laurij- sen, die eveneens een stede lants heeft becomen afkomstig van hetzelfde goed, 14 loopenssaet groot. Het blijkt dus wel dat na het uitsterven van de familie Duycks het meergenoemde goed onder de pachters werd verdeeld. Met Duyckse Hoeve vormt, ge lijk boven gezegd, het Craenven het oudste gedeelte van Loon. Bovendien was dit deel ook wel het dichtst bevolkte. Rond 1690 wonen op laatstgenoemde ge huchten volgens de hoofd- en verpondingslijsten nog 51 gezin nen met een totaal aantal gezins leden van 243. Verschillende Loonse families kunnen in die oude tellingslij sten hun voorou ders nog terugvinden. Voor wat betreft Craenven vinden we als ter plaatse wonende aangetekend de families Croot, Cuipers, van Lier, Oerlemans, van Gorcum, de Jong, de Cock, Sup, van den Hoven, Hamers, Nouwen enz. In de Bossche Protocollen 13821391 is rêeds sprake van het gehucht ,,'t Craenven", waar Gijsbert Pigge 1 mud rogge erf pacht heeft te vorderen van Eri.it Vosken, uit 8V2 hunder heilant. In 1385 wordt een transactie vermeld tussen Gerard en Jan de Prouser en Jan van Edingenmet diens vrouw Machteld v. Ranst. Ook in dit geval gaat het over goederen, gelegen op 't Craen ven. Volgens Dr. A. Weijnen, die we enkele jaren geleden raad pleegden omtrent de etymolgie van de naam Craenven, moet de ze betekenen Ven, waar kraan vogels overnachtten. In het Oos ten van ons land leven nog wel van deze dieren. Zo is het te ver klaren dat we hier en daar nog toponiemen tegenkomen als Kra- nenoord, Kranengoor, Kranen- veld, Kraanland enz. Langzamerhand zijn de bewo ners van het gehucht Craenven zich blijkbaar in het dorp gaan vestigen en zo telt het aantal huizen ter plaatse slechts een totaal van tien. Aan landelijk schoon heeft het tweetal gehuchten niets ingeboet en zo blijft die buurt een zeer gezocht oord voor toeristen. Nu de winter aankomt, be staat bij velen -de behoefte aan een warm kledingstuk, dat ook voldoet aan de eisen van „ge kleed" ziin. Voor lezeressen die zelf zulk een kledingstuk willen vervaardigen, geven wij hierbij een afbeelding en het patroon voor 'n verfijnde Franse pullo ver met ingebreide jacquard ran den. Benodigdheden 520 gram witte en 20 gram blauwe wol, naalden nr. 2. Steken De pullover wordt in tricot steek gebreid, dus 1 toer recht, 1 toer averecht. Een vier kant van 5 cm. 25 toeren van 19 steken. Breischema van de rand als op bijgaande tekening. Het patroon is. voor maat 42. Voor 194 steken opzetten in wit en tricot steek breien. Als het breiwerk 8 cm. hoog is, met een draadje de 56ste en 139ste steek aangeven en aan beide zijden van deze aangegeven ste ken om de 2,5 cm. 1 steek weg- minderen (4 st. per toer dus). Dit doen wij 6 maal. Daarna om de 4 cm. op dezelfde plaatsen 1 steek meerderen (weer 4 st. per toer), om zo de coupe er in te krijgen. Dit meerderen gebeurt ook 6 maal. Als het werk 18,5 cm. hoog is, meerderen wij aan iedere zijkant 1 st. en herhalen dit 13 x, om de 1,5 cm. Op een hoogte van 27 cm. zoeken wij het 'midden van de toer op, laten het rechter deel wachten en gaan met het linker gedeelte verder, waarvoor wij in het midden, voor de halsuitsnijding, om de 4 toe ren 1 st. minderen (15 x) en dan om de 6 toeren 1 st. (19 x). Aan de andere kant, bij de zijnaad, wordt een bustevorm ingebreid op een hoogte van 36,5 cm. door van de zijkant gerekend om de 2 toeren 8 st. te laten staan (6 x), waarna ze weer allemaal gebreid worden. Als het werk in het mid den 4ü,5 cm. hoog is (en aan de zijkant 38 cm.) minderen wij voor het armsgat, om de 2 toe ren 4 st. (1 x); 3 st. (2 x), 2 st. (8 x); 1 st. (3 x); dan om de 4 toeren 1 st. (3 x)op 52,5 cm. hoogte meerderen wij om de 1,5 cm. 1 st. (4 x)op 58,5 cm. hoog te minderen voor de schouder, aan de linkerkant van het werk, om de 2 toeren 4 st. (12 x). Daar na afkanten. Vervolgens de wach tende steken aan de rechterkant opnemen en op dezelfde manier, in spiegelbeeld, breien. Rug 180 steken opzetten en breien in tricot steek. Aan beide zijkanten op 17 cm. hoogte 0111 de 3 cm. 1 st. meerderen (7 x); op 38 cm. hoogte voor de arms gaten minderen en wel om de 2 toeren 2 st. (3 x; 1 st. (7 x) dan om de 4 toeren 1 st. (4 x). Op 48 cm. hoogte meerderen om de 2 cm. 1 st. (3 x). Op 50 cm. hoogte het midden van het brei werk opzoeken en naar elke kant 45 steken aftellen, de le en de 90ste met een draadje aangeven. Voor de coupenaden in de rug minderen wij nu om de 2 cm. 1 st. (4 x) en wel rechts van deze le en links van deze 90ste steek. Op 54 cm. hoogte, aan beide uit einden minderen voor de schou ders, om de 2 toeren 4 st. (lx); 3 st. (15 x). Op 58 cm. hoogte, aan elke kant van het midden 8 st. afkanten en iedere schouder afzonderlijk afwerken door aan de ëne zijde met het minderen voor de schouders door te gaan, en aan de andere kant te minde ren voor de halsopening en wel om de 2 toeren 6 st. (2 x) en dan 5 st. (2 x). Mouwen opzetten 102 st. en in tricot steek breien. Op een hoogte van 4 en van 7,5 cm. een rand inbreien. Aan de beide zij kanten: op 4,5 cm. hoogte om de 1,7 cm. 1 st. meerderen (21 x); op 42,5 cm. hoogte om de 2 toeren minderen en wel4 st. (2 x); 3 st. (2 x); 2 st. (7 x) 1 st. (9 x); 2 st. (6 x); 3 st. (2 x)4 st. (2 x)en de 18 st. in het midden afkanten. Brei de andere mouw op dezelfde manier. In elkaar zetten De stukken voorzichtig persen. Voor- en ach terpand aan elkaar zetten (zij naden, schoudernaden). Rondom de halsonening 362 steken opne- I men (waarvan 50 in de rug) en met witte wol 2 toeren in tricot steek breien (heen en terug, want middenvoor komt 'n naad je) en vervolgens de gekleurde 'rand. Tijdens dit breien op de volgende manieren minderen Aan elke kant van het midden (dus aan beide uiteinden van de toer) om de 2 toeren 5 st. min deren (8 x) en bovendien in de 4e en in de 12e toer van de ge kleurde rand (de toeren die he lemaal blauw zijn) 6 minderin gen verdelen (2 op iedere schou der, 2 in de rug). Als de rand af is, dan nog 1 toer wit breien in tricot steek en daarna 1 toer, die averecht op de vorige moet staan. Hiermee wordt namelijk een afwerking van de halsrand verkregen. Vervolgens breien wij in tricotsteek, meteen hier aan vast, het tegenbeleg voor de gekleurde rand, uit wit. Als dat gebeurd is, sluiten wij de ge kleurde rand met een smal naad je, persen dit open, en naaien hei tegenbeleg met een ruime steek rondom vast, waarbij midden voor de delen tegen elkaar aan gesloten worden. De pullover heeft van onderen een omslag van 2 cm., evenals de mouwen, die nog gesloten en ingezet moe ten worden. SOVJETS BLIJVEN IN POLEN. In Moskou zijn de besprekin gen geëindigd tussen de Poolse en Russische leiders. Aan 't ein de van de besprekingen is een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dt besprekingen zullen worden gevoerd over de omvang en de samenstelling van de Russische troepen in Polen. Ze zullen al leen worden verplaatst met toe- stemimng van de regering in Warschau en niet tussenbeide mogen komen voor binnenland se aangelegenheden van Polen. WESTEN KOEL TEGENOVER SOVJET-ONTWAPENING. Doori dreigementen, propagan da en een hernieuwd „vredes-of- fensief" met ontwapeningsvoor stellen tracht het Kremlin zijn vernietigende schade van de laatste weken te herstellen. Dit is des trekking van de reactie in Washington zelf en van de hier uit Londen en Parijs ontvangen commentaren op de „dolle zater dag" van het Kremlin. Premier Boelganin riep de we reldleiders bijeen om onmiddel lijk zijn ontwapeningsvoorstel len te bespreken. Zij bevatten weinig nieuws, behaive een ge deeltelijke aanvaarding van Ei senhowers suggestie tot weder zijdse inspectie vanuit de lucht. TE KOOP Agfa Billy record met 4,5 lens, zelfontspanner, pr^ntors slui ter. Compleet met Blitzapp, practoscoop geelfilter en tas. W. ROMBOUTS, Baardwijksestr. 15 yVaalwfjk. Sparwinkelier A. v. KEMPEN St. Antoniusstraat 66 WAALWIJK. WAALWIJK. Voorlopig adres Fatimastraat 8 TILBURG. Prima onvermengde Java- kapok, in zakken 025 ai kg Pindakaas, bereid met Javapinda's, 68c 4- statie grote pot Koffiecarré's, ze koekje, 250 gram gewild Postzegeluitzet, voor be ginners, bestaande uit: jeugdalbum, pakket post zegels, ruilboekje, loupe, pincet en tandenmeter. Een leerzaam 1^® St. Nicolaascadeau „Growa" herenhorloge, met relief wijzerplaat en lichtgevende wijzers en cijfers, in goudkleurige kast, Swiss-made, 4 rt 50 1 jaar garantie Mechanische hijskraan, met automatisch werkende grijper. Het geheel is draai baar en gemonteerd Q75 op rupsbanden „Prisma" steunflex molière, dus met ingebouw de steunzool, de ideale kin derschoen, met prima rub berzooi, in bruin en beige, in de maten 31-35 8.25 27-30 7.25 g45 23-26 6.25 20-22 Sportieve warme dames- Tricot jongensblouse, bin- pantalon, van prima water- nenzijde geruwd, dus heer- proof Engelse meiton, met 2 lijk warm, en met ritssiui- steekzakken en ritssluiting, ting. Keuze uit diverse frisse in de kleuren zwart, marine streepdessins; voor 3 tot en anthraciet, 10®® 12 jaar; *355 maten 36-50 1 voor 3 jaar kleine stijging per maat Luxe tafelschuiertje, met Mooi tafellaken, in witte blikje, in prima verchroomde jacquard damast, met inge- uitvoering. Een ieuk ^75 weven pastelranden, Een St. Nicolaasgeschenk ideaal St. Nicolaascadeau, maat 120 x 150 cm. A5 O slechts

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3