Waalwijkse en Langstraatse Courant BINNEN- EN BUITENLAND Gemeente Vlijmen staat garant voor harmonie Sint Caecilia Buitenland Binnenland DE WERELD ROND Patronaat in Nieuwkuijk krijgt de gevraagde vergoeding. ■Ontloop die pijn jvan brandend maagnum Haam - J J L MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waalwükse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO UUMS ZUIDEN 79e JAARGANG No. 92 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR. - ADRES„ECHO" lam Hoe zal dit nu weer aflopen? De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, heeft de Algemene Vergadering in een rapport bericht, dat Enge land, Frankrijk en Israël zijn be gonnen, hun troepen uit Egypte terug te trekken. Engeland trektt een „symbolisch" bataljon „als bewijs van goede trouw' uit Port Said terug. Frankrijk zou al een derde van zijn troepen hebben te ruggetrokken en de Israëlische troepen zijn in de Sinaï-woestijn achterwaarts verplaatst hier wat meer, daar wat minder. Maar te gelijkertijd hebben de drie rege ringen de UNO-secretaris-gene- raal laten weten, dat hun troepen Egypte pas geheel zouden ont ruimen, als de UNO-politiemacht sterk genoeg zou zijn om zijn taak uit te voeren. Het gaat er nu maar om, wat men onder deze taak moet verstaan. De Israëliërs hebben daarnaar dringend geïn formeerd, maar zij willen in ieder geval zekerheid hebben van be veiliging voor nieuwe Egyptische aanvallen. Engeland wenst zeker heid, dat de UNO-troepen voox de bevaarbaarmaking van het Suezkanaal zorgen en dat er 'een definitieve regeling voor het ka naal gevonden is, voordat de Britten de aftocht zullen blazen. Maar reeds het voorlopige ge baar van Engeland heeft in Lon den een nieuwe politieke storm tegen de verdeelde regering ont ketend. Nu moet men weten dat Egyp te wil dat eerst alk troepen wor den teruggetrokken en dat Egyp te en de secretaris-generaal deze Uno-troepen dan nog al'een maar willen bestemmen voor de'con trole langs de Egyptisch-Israëli- sche grens, dus niet ter controle van 't Suezkanaal. Men ziet, men staat nog diametraal tegenover elkander! Wij weten niet wat verder gaat gebeuren, maar vast staat wel dat Nasser als overwinnaar uit 't strijdperk komt, zoals Hitier na München omdat hij zich gesteund weet door de Sovjets en de Azia- tisch-Afrikaanse landen, en door dat Amerika zich onthoudt, wijl» het daardoor de gunst der Azia tische oliestaten denkt te winnen, nu Frankrijk en Engeland zijn uitgeschakeld. Duidelijk is ook dat het voor de V.N. belangrijker is Frankrijk, Engeland en Israël! uit 't Midden- Oosten te verdrijven, dan het Hongaarse volk, dat vertrapt en verraden wordt, gedeporteerd en vernietigd, te hulp te komen, of ten minste de meest krachtige mo rele steun te verlenen, door waar nemers of politie-troepen te zen den.' Oostenrijk vraagt hulp. Oostenrijk heeft „tot alle demo cratische landen ter wereld" het verzoek gericht om dit land te helpen bij de oplossing van het vluchtelingenprobleem. „Wij kunnen de toestand niet langer allleen aan", zei de waar nemend minister van buitenlandse zaken, Kreisky. „Er zijn nu zo'n 60.000 Hongaarse vluchtelingen de grens over gekomen en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ontbreekt Oosten rijk niet alleen aan de materiële, maar ook aan de zuiver techni sche middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzor gen". 1 Nagy door Russen gearresteerd. De afgezette Hongaarse minis ter-president Nagy is door de Russen gearresteerd, volgens Reuter tijdens een gesprek met zijn opvolger Kadar. Dit bericht is telefonisch uit betrouwbare bron in Boedapest in Wenen ver nomen. De Hongaarse regering heeft verklaard, dat Nagy op eigen verzoek is weggereisd naar Roemenië. Deze mededeling, die door de spoorloos verdwenen Na- l gy niet is bevestigd, kwam 25 uur j nadat de oud-premier de Zuid- slavische ambassade had verlaten, waarin hij na de overval van de Russen op Boedapest een schuil plaats had gezocht. De Zuidsla- vische regering was toen echter al tot-de conclusie gekomen, dat Nagy was gearresteerd. Belgrado neemt deze zaak zeer hoog op. Zij gelooft kennelijk niet in Na gy s vertrek naar Roemenië, waar men ook van niets weet. Volgens Belgrado was Nagy zeker naar Zuid-Slavië gekomen, als hij zo als Boedapest zegt reeds twee weken geleden heeft gevraagd te mogen vertrekken naar een „voiksdemocratisch" land buiten Hongarije. Oostenrijkse grenswacht schooit Rus neer. Oostenrijkse grenswachten heb ben vrijdagavond een Russische soldaat neergeschoten en een an dere gearresteerd. Aldus is offi cieel in Wenen bekend gemaakt. De Russen waren betrokken bij een jacht op Hongaarse vluchte lingen en kwamen daarbij 400 m. over de Oostenrijkse grens. Ten minste twintig Hongaren werden op hun vlucht door de Russen ge dood. Weer MIG's in Egypte aangekomen. De Russen gaan ongestoord door met hun leveranties van oor logsmateriaal aan Egypte. Dit blijkt uit een bericht van een ver slaggever van het Noorse pers bureau in Egypte, die meldde dat woensdag twee nieuwe Russische MIG-straaljagers op de Egypti sche basis Aboe Soeweir zijn aan gekomen. Een kapitein van de Egyptische luchtmacht had de Noor verteld, dat er zeer binnen kort nog meer Russische straal jagers worden verwacht. Bij gereedkomen 500.000ste woning. Ter gelegenheid van het ge reedkomen van de 500.000ste, na de tweede wereldoorlog in Ne derland gebouwde woning, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Wit te, op een bijeenkomst te Gronin gen een rede gehouden, waarin hij zei het vertrouwen te hebben dat het mogelijk is de woningpro- duktie op te voeren tot een 75.000 woningen per jaar. Dit zou te danken zijn aan een, naar minister Witte zei, verheu gende ontwikkeling in de produk tecapaciteit van het bouwbedrijf, onder meer door een bescheiden vermeerdering van het aantal bouwvakarbeiders, 'n ruimere toepassing van arbeidsbesparende constructies, een toenemende me chanisatie en industrialisatie en 'n grotere continuiteit tengevolge van het nieuwe goedkeurings- en subsidiebeleid. Een half miljoen woningen, tot stand gekomen in jaren, waarin ons volk zich onder de moeilijkste omstandigheden op allerlei gebied de grootste besparingen heeft moeten getroosten om zich een nieuw bestaan op te bouwen, is een resultaat, dat met recht in het licht mag worden gesteld. De mi nister vestigde er echter de aan dacht bp, dat, hoewel er op het gebied van de woningvoorziening tot dusverre veel is gedaan, dit de gevoelens van onbehagen en de ontevredenheid over de woning nood niet kan wegnemen. Het is de bedoeling, aldus mi nister Witte, dat de capaciteit, die tengevolge van de afremming van bepaalde bouwwerken vrij komt, ten goede komt aan de wo ningbouw. Mocht dit niet of slechts ge deeltelijk het geval zijn, dan zou weliswaar n vermindering van de spanning op de bouwmarkt kunnen worden bereikt, maar niet een opvoering van de woningpro- duktie. Het is dus een belangrijke vraag hoe de tengevolge van de atremming vrijkomende capaciteit naar de woningbouw kan worden geleid. Deze vraag heeft tot het inzicht geleid, dat het verdelingssysteem, aat jaren lang ten grondslag heelt gelegen aan de toewijzing van woningcontingenten aan de ge meenten, niet volledig strekte tot een optimale aanwending van bouwcapaciteit in de woning bouw. Door het loslaten van het oude verdelingssysteem zou een soepe ler aanpassing aan de per streek gedifferentieerde bouwcapaciteit mogelijk zijn en ook een betere planning van het werk in uitvoe ring. En hoewel de sindsdien verstre ken tijd nog te kort is om een ge fundeerd en afgerond oordeel te kunna* geven over de resultaten van het nieuwe beleid, zei hij, kan toch reeds worden geconstateerd, dat dit in verscheidene streken van het land vruchten afwerpt. Met name in die gewesten, waar de bouwcapaciteit niet ten volle werd benut voor de woningbouw tengevolge van de beperking der toegewezen woningcontingenten is thans de woningbouw aanzien lijk toegenomen. In het gehele land steeg het aantal in uitvoering zijnde wonin gen tot het ongekende getal van 91.347 op 30 september 1956. Op 30 sept, van het vorige jaar was dit cijfer 77.577. Hulp voor kleine en middelgrote industrieën. De Tweede Kamer heeft woens dag haar fiat gegeven aan de stichting „industrieel garantie fonds" en de regering gemach tigd in dit fonds minimaal dertig miljoen en maximaal honderd mil joen gulden te storten uit de te genwaarden fondsen. Met deze gelden zullen kleine en middel grote industrieën geholpen wor den, die thans moeilijk toegang tot de kapitaalmarkt hebben. De Kamer heeft verder de begroting van het Huis der Koningin goed gekeurd en de wet op de midde len. Suiker82 cent. Benzine: 45 ct. Jenever: 910 ct. Met ingang van 1 januari 1957 zal de suiker 3,5 cent per kilogram duurder worden. Een kilo suiker komt dan van 78 cent op 81 a 82 cent. De benzineprijs stijgt met 7,6 cent per liter jen komt met ingang van 7 januari aanstaande op ongeveer 45 cent. De mo torrijtuigenbelasting voor auto's, waarin een andere brandstof dan benzine wordt gebruikt, zal van 150 percent op 220 percent wor den gebracht. Een liter jenever zal na 14 januari 1957 gemiddeld ongeveer 86 cent duurder wor den. De voorlopige vrijstelling van omzetbelasting op textielpro- dukten zal blijvend worden. Dit heeft minister Hofstra, Financiën, in een wetsontwerp aan dè Twee de Kamer voorgesteld. Het tarief voor het bijzonder In voerrecht op benzine wil minister Hofstra brengen van 16.65 gulden per hectoliter op 24,25 gulden. Dit bedrag^ stemt overeen met het ta rief, dat thans in België geldt. Minister Hofstra geeft toen, dat de accijnsverhoging op benzine een verzwaring van lasten bete kent voor het wegverkeer, maar hij wijst er op, dat de benzine in Nederland nog steeds goedkoper blijft dan in het buitenland (Bel gië 48 cent, Luxemburg 49 cent, Duitsland 54 cent. Frankrijk 70 cent en Denemarken 58 cent per liter) De prijsverhoging van de ge distilleerde dranken noemt minis ter Hofstra „bescheiden". (De ac cijnsverhoging bedraagt 1,215 gulden per liter van 50 percent alcohol). In 1939 kostte een liter kruik oude jenever 3,50 gulden, thans 8.25 gulden en na 1 januari aanstaande 9^10 gulden. De rege ring kan deze prijsverhoging niet zien als „een ernstig bezwaar". Over de aanwezige voorraden benzine, gedistilleerde dranken en suiker zal na de invoering van de accijnsverhoging een navordering plaatsvinden. Door de nieuwe belastingmaat regelen van de regering zal de belastingopbrengst voor de schat kist uiteindelijk stijgen met 45 miljoen gulden per jaar. (Volkskrant). 866 en 1404 gulden. Het staat nu vast, dat de ouder domspensioenen op 1 januari a.s. 846 gulden (voor alleenstaanden) en 1404 gulden (voor echtparen) zullen bedragen. In het oorspron kelijke voorstel van de minister waren deze bedragen 804 gulden en 1338 gulden. Loonstijgingen, die zullen optreden tussen 30 juni 1956 en 1 januari 1957 zullen bij de eerstvolgende herziening waarschijnlijk per 1 juli 1957 alsnog met terugwerkende kracht in de pensioenbedragen worden doorberekend. De maximum-grens van het inkomen, waarover pre mie moet worden betaald, (vol- i gens de wet 6000 gulden) staat nog niet vast. Ze hangt af van het indexcijfer van de lonen per 1 februari 1957, maar zeker is al, dat de'inkomensgrens zal worden verhoogd. I Zo zijn ze dan begonnen, de Olympische Spelen 1956, in een tijd die een aanfluiting is van de Olym pische gedachte. Terwijl in de ene helft van de wereld de mensen bij honderden worden vermoord, is men in de andere helft bezig eer bied te betuigen -voor de vlammen van die landen, die al lang geen vrije naties meer zijn, doch grote concentratiekampen waar de men selijke vrijheid heeft opgehouden te bestaan en de verbroedering wordt gepredikt met een machinepistool in de hand. Wie eer betuigt aan de communistische vlag van het Krem lin, dat zich aan eer niets gelegen laat liggen, onder het motto van sportieve verbroedering, is wel een zeer simpele ziel. Verbroedering op sportgebied al leen is je reinste nonsens, want ver broedering is of totaal of vindt he lemaal niet plaats. Men kan zich niet voor een klein stukje verbroe deren en voor het overige boorde vol haat en nijd bezitten. Verbroe dering raakt de hele mens en niet d.e voetballer, de atleet of de zwem mer in de mens. Olympische sportverbroedering in deze dagen is dan ook larie en daar om kan het besluit van het NOC, om niet aan de Spelen in Melbour ne deel te nemen, alleen maar wor den toegejuicht, omdat het getuigt van het juiste begrip van de bete kenis van het woord „verbroede ring". Zij die dit besluit afkeuren, gaan uit van overwegingen van deelneming met de teleurgestelde afgevaardigden. Deze overwegingen zijn echter totaal misplaatst, zij ra ken aan sentimenten die met ver broedering, waarmee niet te mar chanderen valt, niets uitstaande te hebben. Voor de Russische vlag past alleen maar minachting, onverschil lig onder welke omstandigheid. Het besluit van andere landen, om wel aan de Spelen deel te nemen, kun nen wij dan ook niet anders zien dan als het gevolg van een half zachte stellingname. Het getuigt o.i. van de zeer slappe houding dat men de konsekwenties van een absolute veroordeling van het Russische op trede» in Hongarije niet tot 't einde durft door te trekken. Overigens ligt dit wel geheel in de lijn van de bange en beschamende houding welke de vrije wereld tegenover de Russische moordacties in Hongarije heeft aangenomen. Schelden, pra ten, protesteren enwel naar Melbourne gaan! Leve de vrijheid! Wij stellen trouwens die hele Olympische verbroedering niet zo hoog. De wijze, waarop ons water- polo-team in 1952 te Helsinki is be handeld, had met sport niets te ma ken. Dat was een onrecht van de bovenste plank en is met geen en kel smoesje van „jammerlijke ver gissing" of „sportieve dwaling" goed te praten. Ergerlijke partijdigheid was het, die van een Olympiade een jammerlijke vertoning maakt. Wij hebben niets tegen het wed strijdelement, maar wanneer daar een duizendkoppig opgezweept pu bliek bij te pas komt, dan is de kans op een ongezonde eerzucht bijzon der groot. Bij balspelen tussen ploe gen kan men dan ook de meest on verkwikkelijke tonelen aanschou wen, ook op de Olympische Spelen. Het mag dan waar zijn dat de oor zaak hiervan meestal bij het pu bliek gezocht moet worden, de spor tieve sfeer wordt er toch ernstig door geschaad. Wij zijn dan ook. Zo vrij te menen, dat, sinds de sport een geldzaakje is geworden, de sportiviteit een klap heeft gekregen van een steeds duidelijker worden de fataliteit. Een tweede reden, die ons zeer sceptisch doet staan tegenover de hoogdravende woorden „sportieve verbroedering" is het feit, dat sport prestaties tegenwoordig worden ge hanteerd als politiek propaganda materiaal. De sport is niet langer een sacrosanct gebied, dat buiten de verbreiding der ideologieën valt, niet langer een „neutraal" terrein waar de mensen elkaar kunnen ont moeten in een zuivere en volkomen oprechte verbroedering. De Olympiade 1956 is een ont moeting geworden tussen sportmen sen van de vrije en onvrije wereld en op dit laatste valt het accent, alle mooie en schrijnende woorden van verbroedering ten spijt. En over alle kampplaatsen in Melbour ne zal die scheidslijn tussen de vrijen en onvrij en lopen en een wezenlijke verbroedering onmoge lijk maken. Deze Olympiade kan geen vreugdevol internationaal sportfeest zijn. En daarmee is de Olympiade mis lukt, want de prestaties hebben geen enkele betekenis. Zij zijn niet meer dan een entourage. Het kan ons dan ook geen bal schelen wie de medaljes mee naar huis neemt. Wat ons betreft wint Nina de hele bups. Als ze maar van de Australische hoedjes afblijft, want Einders be gint 't gedonder in de glazen weer. we G. van den Hout c.s. Alle po gingen om tot aankoop van deze grond te komen waren volkomen mislukt, aldus deelde de voorzit ter, burgemeester Van Hout mee. Ter realisering van het Uit breidingsplan „De Vliedberg" zal de gemeente na de toestemming van de raad over kunnen gaan tot aankoop van een 4-tal percelen van de heer J. van Helvoirt en een perceel van de heer H. M, van de Water. Het uitbreidings plan, dat voor Nieuwkuijk in voorbereiding is maakte de aan koop van enkele percelen nodig, een perceel n.l. van de heer H. v. Heeswijk en een perceel van de heer G. van Hoorn. De kwestie van vergoeding voor de inkomstenderving van het Patronaat in Nieuwkuijk vormde een van de eerste punten van bespreking van de openbare raadsvergadering der gemeente Vlijmen, die vrijdagavond werd gehouden. Men kon het er niet direct over eens worden of dit patro naat een vergoeding van ca. f 600.—. moest worden toege kend. De heer Van den M eerendonk vond dit bedrag be slist te hoog, ondanks het feit, dat wethouder van Son pa pieren op tafel bracht, waaruit duidelijk bleek, dat de pa rochie door het niet kunnen gebruiken van het toneel in het patronaatsgebouw een netto opbrengst van ca. f 600.- moest missen. Men is er over gaan stemmen en van de dertien raadsleden verklaarden zich er drie tegen het voor stel van B. en W. om voor de huur en de vergoeding in de inkomstenderving samen een bedrag beschikbaar te stellen van f 1030.—. Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Kennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoold! Eet onoevreesd waar U treK in hebt, maar steeds Kennies twj de nand! Veel grondaankopen. Waar uitgebreid moet worden, daar is grond nodig en omdat de gemeente Vlijmen nogal wat uit breidingsplannen heeft, stonden er ook dit keer op de agenda heel wat grondaankopen. Daar was was zelfs een geval van onteige ning bij, n.l. een perceel grond kadastraal bekend gemeente Vlij men sectie L nr. 542 eigendom van de Fa. v. d. Meijden, wedu- De raad ging ook accoord met het voorstel van B. en W. tot ongegrondverklaring van het be zwaarschrift van de heer H. van Lijnen tegen de aanslag in het vergunningsrecht. Regeren is vooruitzien, Ihtthill «iiiAMUütri. nc i Direct noodzakelijk is het nog niet, dat de gemeentewerf wordt uitgebreid, aldus de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer van Helvoirt of het nu wel nodig was grond te kopen voor de uitbreiding van de ge meentewerf, een perceel grond van de heer J. S. van Wagenberg, maar we moeten ver vooruitzien, omdat met de gemeente ook het materiaal en het wagenpark zal groeien. Op het ogenblik is er nog ruimte voldoende, maar binnen enkele jaren zal het belang van deze aankoop blijken. Aan de heer M. J. van der Lee zal voor de bouw van een een gezinswoning met gelijktijdige af braak van een krot 'n bedrag be schikbaar worden gesteld gelijk aan de in art. 2a van de premie- en bijdrageregeling '53 bedoelde toeslag, onder voorbehoud dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting 'n gelijk bedrag beschikbaar stelt. Ook aan de heer J. H. van de Wiel zal een bedrag beschikbaar worden ge steld voor de bouw van een een gezinswoning met gebruikmaking van het Terlingenfonds, gelijk aan het bedrag door het Terlin genfonds toe te kennen. Alle medewerking aan particulier initiatief. Het voorstel van B. en W. tot het garanderen van rente tot een percentage van 3% en aflos sing van een door de Boerenleen bank van Haarsteeg aan de har monie „Sint Caecilia" te Haar steeg te verstrekken geldlening, groot f 7000.— voor de aanschaf fing van uniformen voor haar le den. Ongetwijfeld sprak hier de heer Van den Meerendonk namens de raadsleden, toen hij zei, dat het voorstel alle waardering verdient en dat alle medewerking dient te worden gegeven aan 't particulier initiatief. Aan een drietal ingezetenen van de gemeente zal een vergoeding worden toegekend in de reiskos ten van een of meer hunner kin deren welke een school voor Ulo en een Prot. Chr. school elders bezoeken. Afwijzend werd be schikt op het verzoek van een drietal andere ingezetenen van de gemeente. De r.k. kleuterschool krijgt een oliekachel, de jongensschool in Nieuwkuijk krijgt er vijf en de meisjesschool in Haarsteeg krijgt fceij projectie-apparaat. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-cou-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1