De Echo van het Zuiden MEDISCH CENTRUM VAN WAALWIJK m wm Uit de Lang Officiële opening van het MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 79e JAARGANG No. Waa Het eerste Gezondheidscentrum van Noord-Brabant. hiermede een enorme stap vooruit op het gebied der volksgezondheid. - •- m m w Wh Pim -v- WtmÊmÊË f - net was zaterdag j.t. voor on ze piaatsenjKe aiuenng van net Wit vjeie ivruis, voor net ue- meenteoestuur van. WaalwijK, en voor diverse instanties die in tvie- uiscn C-entrum hun tenuis zunen vinden, een peiangrijxe dag. ne otticiele opening van het traaie nieuwe geüouw, het „Me- discn Centrum aan het V redes- piein, zou immers een nieuwe pe riode inluiden, een belangnjxe rase in hun strijd voor de voiks- gezondheid, op weJLK. terrein zij in de laatste tientallen jaren, met oepernte middelen, reeds zoveel naaden bereikt. De grote betekenis van dit Me disch Centrum werd zaterdag middag nog eens extra geaccentu eerd in verschillende toespraken van prominente hguren op dit ter rein en door de aanwezigheid van tal van autoriteiten, medici, pa rochiegeestelijken, predikanten, vertegenwoordigers van plaatse lijke en provinciale organisaties en vele andere vooraanstaande personen, die zich voor de volks gezondheid in het algemeen en voor de totstandkoming van dit gebouw in het bijzonder verdien stelijk hadden gemaakt. Hoe het groeide. De talrijke genodigden, die be halve in de ruime wachtkamer nog in een 3-tal aansluitende lokalen een plaatsje moesten vinden, wer den allereerst toegesproken door de heer C. Pullens, voorzitter van de plaatselijke vereniging „Het Wit Gele Kruis". In zijn welkomstwoord schetste deze spreker de ontwikkeling van deze organisatie, waarvoor 43 jaar geleden de grondslag werd ge legd door de stichting van een aïdeling van de algemene ver eniging „Het Groene Kruis", on der voorzitterschap van de heer C. Witlox. De onverschilligheid waarmede velen in die dagen stonden tegen over de t.b.c. bestrijding en an dere doelstellingen van deze ver. eniging, komt ons thans onbegrij pelijk voor. Ook van overheids wege werd hiervoor toen nog te weinig begrip getoond. Dat er nog 43 jaren zouden ver lopen eer dit Medisch Centrum tot stand kon komen, is zeker niet te wijten geweest aan de activi teit van de opeenvolgende be- stuurderen. De eerste plaatselijke voorzitter, de heer C. Witlox, zag zich, na 13 jaar deze funktie te hebben vervuld, in 1926 op medisch ad vies genoodzaakt ontslag te ne men. Als merkwaardigheid wees spr. op het feit dat de heer Wit lox zich thans, 30 jaar later, als ere-voorzitter, nog altijd volop voor het Wit Gele Kruis-werk in teresseert en zich druk beijvert in diverse funkties bij het Roode Kruis. De medicus, die hem 30 jaar geleden tot ontslagname ad viseerde, heeft blijkbaar de ge heime reservekxachten over het hoofd gezien, waarover de heer C. Witlox beschikte en waarvan hij in 1956 nog een nuttig gebruik weet te maken. De heer Witlox werd in 1927 als voorzitter opgevolgd door wijlen de heer Weijers en deze in 1930 door wijlen de heer Ar nold Verwiel. Spr. bracht hulde aan de nagedachtenis van zijn voorgangers, die zoveel voor het Wit Gele Kruis hadden gedaan. Maar hij vergat ook niet een bijzonder woord van dank te wij den aan zijn actieve medebestuur ders, speciaal de heren N. Vlaar, secretaris, en B. Weijers, pen ningmeester. Een extra woord van hulde en dank richtte hij aan het adres van de heer Ger, Velt- man, die van 1930 tot 19o3 de ijverige en accurate secretaris was. Vervolgens schetste spr. de lange en moeilijke weg die ten slotte tot de verwezenlijking van dit Medisch Centrum heett ge leid. Vele besprekingen met Ge meentebestuur, met provinciale bonden en andere instanties zijn hieraan voorafgegaan. Voor de belangrijke medewer king die bij de totstandkoming was ondervonden bracht hij har telijk dank, met name aan het ge meentebestuur, de gemeenteraad, de heer J. Kobben, directeur van Gemeentewerken en diens rech terhand, de heer Koevoets, de aannemersfirma Kramer Waal wijk, en de fa. J. van Dongen, elektr. installatie en fa. J. Zeegers, sanitair, de schilder v. d. Waals, Capelle, de N.V. Bronswerk, die de centrale verwarming leverde, de heer de Vocht, Waalwijk, die de stoffering verzorgde ien de fa. de Vries-Robbé, Gorinchem en Etesmi, Tilburg. s De firma Kramer dankte hij speciaal voor het fraaie geschenk, een marmeren' gedenkplaat in de hal. Dit gebouw is thans geheel in beheer van de plaatselijke afde ling van het Wit Gele Kruis, die daarmee een enorme financiëlè last op zich heeft genomen. Maar zij weet zich geschraagd door 2500 aangesloten gezinnen, die geen bezwaar maakten tegen een verdubbeling der contributié van f 5 tot f 10 per jaar. Voorts door een gemeentelijke subsidie van f 5000 per jaar en de bijdragen van de diverse in stanties die in dit gebouw gehuis vest zijn. Voor een groots opge zette loterij, waarvoor ook een belangrijke opbrengst gepland was, kon tot heden nog geen ver gunning worden verkregen. Als deze is afgekomen hoopt spr. op aller medewerking om deze opzet te doen slagen. Na ook nog het personeel en met name de religieuse verpleeg sters met aan het hoofd Zr. Al- phonsine dank te hebben ge bracht gaf de heer Pullens het woord aan de edelachtbare heer burgemeester Teijssen om de of ficiële opening te verrichten. Officiële opening. Alvorens tot deze opening over te gaan wilde burgemeester Teijs sen een enkel woord wijden aan de betekenis van dit gezondheids centrum. Het terrein van de volks gezondheid is in de loop der jaren door rijk, provincie, gemeente en particuliere organisaties steeds meer betreden, doch de proble men waren zo groot en zo talrijk dat het vaak moeilijk was iets te bereiken, ook al vanwege het eeuwig gebrek aan geld. Daarom mag het vandaag tot grote vreugde stemmen, dat, dank zij de samenwerking, het begrip en de financiële steun van diverse instanties en organisaties, dit ge bouw is tot stand gekomen, het geen een enorme stap vooruit be tekent op het terrein van de ge zondheidszorg. De verschillende diensten en taken op dit terrein van de Pro vinciale N. Br. Bond van het V/it Gele Kruis, de Noord-Brab. Ver eniging ter bestrijding van de tu berculose, de plaatselijke afdeling Wit Gele Kruis, de Gemeentelij ke gezondheidsdienst en School- artsendienst zullen in dit Medisch Centrum hun huisvesting vinden. Spr. beschouwde de bestuurde- ren, die door de voorzitter, de heer Pullens, in zijn historisch overzicht waren genoemd, de pioniers. Hun aktiviteit gedurende Hl 1 meer dan 40 jaren hebben ten slotte tot dit prachtige resultaat geleid. Speciaal het thans zittende bestuur had z.i. bijzonder veel hiertoe bijgedragen. Hij wilde dan ook niet nalaten de huidige voorzitter, de heer Pullens, en in hem ook zijn mede bestuurders te danken voor hun energie en toewijding en hen ge luk te wensen met het succes van vandaag. Zij hebben heel wat aange durfd, want de financiële aspec ten waren verre van gunstig. Maar dank zij de medewerking van de provinciale verenigingen van Wit Gele Kruis en T.B.C.- bestrijding en niet te vergeten de steun die de gemeenteraad aan hun plannen gaf, heeft 't bestuur de schier onoplosbare problemen weten te overwinnen. Hier is met financiële en formele steun van overheid en gemeentelijke instan ties een kans benut, die thans, met de vele barrikades die van over heidswege zijn opgeworpen, niet meer te verwezenlijken zou zijn. Een klein meevallertje in de fi nanciële opzet was het feit dat die dag bericht was ontvangen dat het Rijk f 500.-— méér huur voor het T.B.C.-consultatiebureau zou betalen dan gepland was. De totstandkoming van dit ge bouw verheugde spr. nog te meer,, omdat het een aanmerkelijke ver fraaiing van het Vredesplein be tekende en 't aanzien van Waal wijk ook op het gebied van de gezondheidszorg verhoogde. Met de wens dat Gods zegen zou mogen rusten op het werk dat hier zou worden verricht en dat dit werk mede zou strekken tot welzijn van de gemeente Waal wijk, verklaarde de burgemeester het Medisch Centrum voor ge opend. Dr. Mol stelt Waalwijk ten voorbeeld. De voorzitter van de Provin ciale Noordbrab. Bond van het Wit Gele Kruis, dr. Chr. Mol, die hierna het woord kreeg, zeide dat het voor de Provinciale Bond ook een feestdag was nu hier in Waal wijk het eerste Brabantse gezond heidscentrum geopend werd. Hij noemde dit een voorbeeld van plaatselijke aktiviteit, juist begrip en samenwerking, dat hij aan an dere gemeenten tot navolging zou willen stellen. De afdeling Waalwijk mag zich gelukkig achten met zulk een bur gemeester, die spr. nog kent van zijn vroegere standplaats, en met een gemeentebestuur dat zijn taak zo goed begrepen heeft. Niemanc zal pretenderen of verlangen dat het particulier initiatief dergelijke plannen alleen kan realiseren. Spr. meent hier op de eerste plaats hulde te moeten brengen aan Waalwijks burgemeester, die in het kader van Brabants op bloei ook Waalwijk vooruit wf brengen en daarbij ook gedacht heeft aan de volksgezondheid, die toch de basis vormt van het volks welzijn. Thans is er geeg sprake meer van het „donkere Zuiden" met zijn vele t.b.c. gevallen en grote kindersterfte. Dank zij de activi teiten van de organen voor de ge zondheidszorg is de kindersterfte 2%, hier niet boven het rijksge middelde en tevens en wereld record, terwijl de sterfte aan t.b.c op finomenale wijze is gedaald. Nu men hiermede zover is ge vorderd kan men meer aandacht gaan besteden aan dé volksge zondheid in 't algemeen, die voor het geluk van de mens van het grootste belang is. Gok de zorg voor de geestelijke volksgezondheid is nog een object van grote aandacht voor overheid en verschillende organen. Een medisch opvoedkundig bureau, dat het centrum beoogt te zijn van ae geestelijke gezondheidszorg voor de jeugd, zal ook hier een belangrijke stap vooruit zijn. Na nogmaals te hebben betoogd dat hij nergens zulk een vrucht bare samenwerking en juist be grip had ontmoet dan hier in Waalwijk, wenste hij de plaatse lijke afdeling W.G.Kr, en het Ge meentebestuur geluk met dit me disch centrum. Hij hoopte dat Gods zegen op dit werk zou rusten, dat de voor uitzichten, die alleszins gunstig waren, ook verwezenlijkt zouden worden en Waalwijk een periode van hoog gezondheidswelzijn te gemoet zou gaan. Gelukwensen en lof- tuigingen van promi nente figuren. De heer Beintema, voorzitter van de Noordbrab. vereniging tot bestrijding van de t.b.c. sprax er zijn grote voldoening over uit dat ook het Consultatiebureau voor t.b.c. in dit fraaie gebouw huis vesting zou krijgen. Hij schetste de ontwikkeling en het grote be lang van de tubercuiose-bestrij- ding, roemde de doelmatige in richting van dit Medisch Cen trum en hoopte dat het ten volle aan zijn doel zou beantwoorden. Dr. Aussems, medisch directeur van de Prov. Bond van het Wit Gele Kruis, beaamde hetgeen Dr. Mol had gezegd over het afslui ten van de eerste fase van het werk der kruisverenigingen en het jegin van een nieuwe fase n.l. die van de positieve gezondheidszorg, dus het bereiken van een hogere gezondheidstoestand. Dit is een geweldige taak, waarvan spr. één der facetten belichtte, n.l. die van de voorlichting. De mensen moe ten weten welke schadelijke en gunstige invloeden een rol spelen. Zelfs op wereldniveau wordt de gezondheidsvoorlichting gepropa geerd. Ook de Kruisverenigingen hebben met cursussen en andere middelen reeds veel op het terrein van de voorlichting gedaan. Spr. roemde di,t nieuwe Me disch Centrum om zijn doelmati ge en hygiënische inrichting, aan- kleding en ligging in het centrum van Waalwijk, van grote propa gandistische waarde. De mensen die hier binnenkomen zullen di- rekt van de bedoeling ervan door drongen worden. Zij worden hier in staat gesteld zelf dé medever antwoordelijkheid voor eigen ge zondheid te dragen en hieraan mede te werken. Dit achtte spr. een bijzondere gelukwens waard. Dr. Langemeijer, die hierna als oudste plaatselijke geneesheer de gelukwensen van de Waalwijkse medici overbracht, zeide vanaf 't begin de ontwikkeling van het W.G.Kr.-werk in Waalwijk te hebben meegemaakt. Gedurende 40 jaar heeft men zich vaak met zeer beperkte middelen moeten behelpen. De medici profiteren hoe langer hoe meer van het W G. Kr.-werk en verheugen zich dan ook in hoge mate over het tot stand komen van dit gebouw, dat zij van groot belang achten voor de volksgezondheid. Dr. C. H. Kuit, voorzitter van de Prov. vereniging Het Groene Kruis, vertolkte de gelukwensen en de waardering van zijn orga nisatie. Hij hoopte dat het Me disch Centrum van Waalwijk met Gods zegen in de toekomst veel activiteiten zal kunnen ont plooien, in een vrij Nederland. De naam „Vredesplein", aan welk plein dit gebouw gelegen is, moge hiervan een gelukkig sym bool zijn. De heer C. v. d. Hoven, voor zitter van het Groene Kruis afde ling Waalwijk, wenste het be stuur van het Wit Gele Kruis ge luk met dit prachtige gebouw, waar een samenbundeling van krachten kan worden bereikt voor de volksgezondheid, en dat tevens een aanwinst op stede- bouwkundig gebied kan worden genoemd. Ds. Schellevis, Herv. predikant te Waalwijk, bracht de geluk wensen over van de Protestantse gemeenschapschap. De tijden, dat arts en priester ieder zijn afgeba kend terrein had, de een voor het lichaam, de ander voor de ziel, ligt gelukkig achter ons. Van bei de kanten wordt de laatste tijd meer begrip voor eikaars werk getoond en samengewerkt om de totale mens in zijn geestelijke en lichamelijke noden zo dicht mo gelijk te benaderen. Spr. hoopte dat mede dank zij dit gebouw, de ze noden steeds beter zouden kunnen worden gelenigd. Zuster v. d. Bosch sprak na mens de wijkverpleegsters een hartelijke gelukwens uit. Ook zij waren met dit mooie en prakti sche gebouw erg in hun schik. Het zou hun werk gunstig be- invioeden. Zij waren van nabij getuigen van het vele werk dat ae heren C. Puliens, N. Vlaar en B. Weijers als bestuursleden had den te verzetten. Als blijk van waardering boden zij een elek trische klok voor de wachtkamer aan. De heer C. Witlox, als laatste spreker, gaf uitdrukking aan zijn vreugde dat het Wit Gele Kruis zich 'van een baby met vele kin derziekten, tot zulk een flinke gezonde boy is uitgegroeid. Hij bracht daarvoor hulde speciaal aan hét tegenwoordige bestuur. De heer C. Pullens, die telkens alle sprekers met een enkel woord had dank gebracht, dankte nog maals vocyr de lof die het bestuur was toegezwaaid. Hij besloot de ze officiële openingsplechtigheid met een beroep op allen om me dewerking bij het verlichten van de zware financiële lasten, vooral als straks de grote loterij door gang zal kunnen vinden. Nadat aan de genodigden 'een verfrissing was aangeboden ging het gezelschap het interieur van het gebouw bezichtgien. Allen waren opgetogen over de doelmatige, smaakvolle en hygië nische inrichtng. Waar we over in- en exterieur van dit gebouw reeds eerder uit voerig in ons blad schreven, me nen wij hierover in het bestek van dit openngsverslag niet verder te behoeven uit te wijden. We mogen alleen met grote vol doening constateren dat Waal wijk. een uitermate belangrijke in richting rijker is geworden, die voor de volksgezondheid in de toekomst rijke vruchten zal kun nen afwerpen. Ook wij bieden het Wit Gele Kruis onze gelukwensen aan met het in vervulling gaan van een lang gekoesterde wens en mogen naast de andere belanghebbende instanties ook onze gehele ge meenschap feliciteren met het be zit van dit fraaie Medisch Cen trum. Voor juiste geschiedschrijving moeten wij hier een opmerking maken, n.l. deze, dat het initiatief tot oprichting van een Groene Kruisvereniging in Waalwijk, is genomen door de verenging „Waalwijks Belang' destijds on der voorzitterschap van dokter Jan van Gils. Dit geschiedde in de vergade ring van 13 november 1913. Als gevolg hiervan werd op 28 november d.a.v. een afdeling van 't Wit Gele Kruis gesticht en op 15 december 1913 een afdeling van 't Alqemeen Groene Kruis. Red. Orunen Agenda. Dinsdag 27 nov. Café v. Huiten, Elshout, 8 uur: Prijzenavond St. Nicolaas win kelactie. 7 uur trainen DVC-senioren. Donderdag 29 nov. 7 uur: trainen DVC-junioren. 8 uur: repetitie Cantabile zaal saté Elshout. Wit-Gele Kruis. Plannen voor het wijkgebouw in een vergevorderd stadium. Het Wit-Gele Kruis afdeling Drunen hield zondag na de Hoog mis in Hotel Vissers een algeme ne ledenvergadering. De 'voorzitter. Notaris Schreurs, riep allen een hartelijk welkom toe en gaf in zijn openinsgwoord een korte toelichting op de jaar verslagen, welke door de secre taris, de heer M. van Huiten, uit gebracht waren. Het ledental bedroeg 720 en had een achteruitgang van 03. Deze achteruitgang lag voorna melijk in de contributieverho ging, welke vorig jaar was door gevoerd. Inmiddels was het le dental weer wat vooruitgegaan, waaruit bleek dat men het nut van het Wit-Gele Kruis toch wel inzag. De wijkverpleging was onge veer gelijk aan die van de voor gaande jaren. Hulp in de_ kliniek was 982 maal verleend, 433 maal werden artikelen uitgeleend en door de wijkverpleegsters werden gezamenlijk 3682 bezoeken afge legd. Op het consultatiebureau voor zuigelingen werden meer consulten verstrekt dan in voor gaande jaren. De oorzaak hiei- van moet vermoedelijk gezocht worden in het feit dat voor dit bureau een dokteres kon worden aangetrokken, die hiervan de leiding op zich wilde nemen. Vanaf oktober 1955 werd er we kelijks zitting gehouden en het stond onder leiding van Mevr. Dr. Meijers. Mevr. Dr. Meijers zal Drunen echter gaan verlaten. Zij zal ech ter de leiding houden over dit bureau, maar vermoedelijk zal alleen om de 14 dagen zitting ge houden worden. Het aantal bu- i au-consulten was 729; nieuw ingeschreven kinderen waren er 91. Voor de tbc-bestrijding ston den 22 gezinnen ingeschreven met 23 patiënten. Nieuw inge schreven waren 4 gezinnen met 5 patiënten; 6 patiënten werden in een ziekenhuis of sanatorium opgenomen. Het aantal huisbe zoeken was 335. Voor kinderhy- giëne was het aantal huisbezoe ken 1424. Het aantal propagan- dabezoeken was 164. De kraamzorg, jarenlang het zorgenkind van de afdeling, liep prima. Door het kraamcentrum Waalwijk werd in 78 gevallen hulp verleend. Het financieel verslag sloot met een batig saldo van ruim 1800.—. Dit voordelig saldo is het gevolg van de financiële voorzieningen, welke zijn getrof fen in verband met de plannen voor het bouwen van een wijk gebouw. Bij de bestuursverkiezing kwa men er op deze vergadering eni ge wijzigingen in het bestuur. De heer J. v. Wezel, welke peri odiek aftredend was, werd her kozen. De heren M. van Halder en W. Luijpen stelden zich in verband met hun hoge leeftijd niet meer herkiesbaar. De voor zitter bracht dank voor hetgeen deze leden in de vele jaren dat zij bestuurslid zijn geweest, voor dé vereniging hebben gedaan. De heer v. Halder was bestuurslid vanaf de oprichting en de heer Luijpen gedurende meer dan 25 jaar. Tot bestuursleden werden in de beide vacatures gekozen de heren H. Brok en de heer v. d. Loo, chef afd. personeelszaken bij de fa. Lips alhier. Reeds enige jaren bestaan er bij de afdeling Drunen plannen tot het bouwen van een wijkge bouw, waaraan in onze gemeen te grote behoefte bestaat. Blij kens de mededelingen van de voorzitter verkeren deze plan nen in een vergevorderd stadium en hebben de volle aandacht van het bestuur. Met verschillende instanties zijn reeds bespfekin- gen gevoerd en binnenkort zal het bestuur in andere afdelingen diverse wijkgebouwen gaan be zichtigen. In het komende jaar zal het bestuur in ieder geval verschillende acties gaan voeren om gelden bijeen te brengen voor de financiering van dit wijkge bouw. Met deze acties zal pas worden gestart, als men de ge hele financieringsregeling voor dit wijkgebouw op papier heeft. In verband met de exploitatie kosten van dit gebouw zal in de komende jaren in ieder geval de contributie moeten worden ver hoogd. Tot deze verhoging werd op deze vergadering voor 't ko mende jaar in ieder geval nog niet besloten. St. Nicolaas kwam in Drunen- Ondanks het koude gure weer bracht St. Nicolaas zondag een officieel bezoek aan Drunen en maakte een rondrit door de ge meente. Om half drie werd St. Nicolaas door het gemeentebe stuur officieel ontvangen ten ge meentehuize. De jeugd zong hier enkele St. Nieolaasliedjes, waar voor de Sint hartelijk dankte en de pieterbazen nog eens extra gul strooiden. Burgemeester Snels verwel komde de H. Man met hartelijke woorden en vertelde St. Nicolaas dat de Drunense jeugd over het algemeen goed oppaste, behalve dat soms hier en daar de plant soenen werden vernield, de straatverlichting werd bescha digd en men wel eens oude men sen nariep. St. Nicolaas liet hier over een vermanend geluid ho ren. Ondanks de regen maakte St. Nicolaas toch zijn gehele tocht door Drunen. K.A.B.-nieuws. A.s. zondagmiddag houdt de KAB afd. Drunen voor de kin deren der leden haar jaarlijks St. Nicolaasfeest. Zaterdag 1 en zondag 2 dec. zal de toneelclub der KAB, ONA, in de zaal van café v. Delft een tweetal toneeluitvoeringen ge ven. Opgevoerd zal worden een toneelspel in vijf bedrijven van Hans Nesna: „Spel met de droom". Bond Zonder Naam. De cabaretgroep van de Bond Zonder Naam zal op haar tour nee door Nederland ook Drunen aandoen. A.s. zaterdag 1 dec. zal in de zaal van café Elshout deze i groep, die overal zoveel sukses oogst, voor 't Ddunense publiek optreden. Onder de titel „Kom eens even aan" zal men 'n vlot programma brengen, terwijl te- cens ook iets verteld zal wordlen over de Bond Zonder Naam. Et&hout Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Hon gaarse Episcopaat heeft ruim 240 opgebracht, dat, gezien de reeds eerder gehouden huis-aan-huis-col- lecte, een zeer mooi bedrag is. Tafeltennis. Voor de competitie van de Ned. T.T. bond speelden: De Smashers 1 contra J.C.V. 1 Vught 8—2 De Smashers 2 contra Rota Rossum 55 De Smashers 3 contra Shooting Stars 2 Nieuwkuijk 91 De Smashers 4 contra De Rivals Dinther 28 De Smashers 5 contra N.T.T.C. Nistelrode 55 Het eerste dames-team verloor van „De Ruiterslag 1 uit Berlicum met 37. ÏKk'. t vs: x v ...v.. TWfKf

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5