Waalwijkse en Langstra Courant Gemeenteraad Waalwijk. Kwibus Kwak Agenda en Prae-adviezen. Overdracht van het Gildevaandel van St. Ambrosius. MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE EOMHEÏ ZUIDEN 79e JAARGANG No. 92 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" De leden van de raad dezer meente worden opgeroepen tol bijwoning ener openbare verga dering op donderdag 29 novem ber 1956 te 7.30 uur ten gemeen tehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, ge houden 25 oktober en 20 novem ber 1956. 3. Voorstel inzake waarbor ging betaling rente en aflossing hypothecaire geldleningen voor particuliere woningbouw. 4. Voorstel inzake de bouw van een flat van 33 woningwet woningen. 5. Voorstel tot het nemen van een beginselbesluit inzake de bouw van woningen volgens het systeem „Pronto". Woningbouw volgens systeem „Pronto". In navolging van een viertal gro te gemeenten in Noord-Brabant, hebben zeven middelgrote gemeen ten in deze provincie t.w. Bergen op Zoom, Boxtel, Helmond, Ooster hout, Oss, Roosendaal en ook Waal wijk de mogelijkheid onder ogen gezien om de bouw van woningen in continu-bouw te realiseren. Dit systeem houdt in, dat over een pe riode van 5 jaren door één aanne mer in elk der genoemde gemeen ten woningbouw van enigszins mas sale omvang wordt uitgevoerd, zo dat continu aan één groot project gewerkt zal kunnen worden. De Mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ziet hierin één van de belangrijkste methoden om uit de huidige impasse op het gebied van de woningnood te geraken. Als zodanig wordt continu-bouw van wege genoemde bewindsman gesti muleerd. Door continuïteit in de uitvoering van bouwplannen wordt immers besparing verkregen op ar beidsuren, een van de belangrijkste factoren van. de kostprijs. Daaren boven kan door standarisatie van bepaalde onderdelen een economisch hoger rendement worden verkre- gen. Primair moet ook bij de continu bouw voor wat betreft het bouw volumen beschikt worden uit het normale richtcontingent. Het is B. en W. bekend dat de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid bereid is te overwegen om uit de voor het gehele land beschikba re marge t.a.v. continu-bouw te suppleren, indien dit normale richt contingent tekort zou schieten.. De ze marge houdt verband met de bouwcapaciteit ter plaatse. Na ampele besprekingen tussen de burgemeesters van de zeven ge noemde middelgrote gemeenten en na contact met de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant en met het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is overeenstemming bereikt over de wijze waarop continu-bouw gerealiseerd kan worden. Hierbij is uitgegaan van het zgn. „Pronto"- systeem, hetwelk thans eveneens in de vier grootste gemeenten van Noord-Brabant toepassing vindt. Bij deze methode van bouwen worden alleen de gemetselde binnenmuren gefabriceerd van geperste beton- stenen in plaats van bakstenen of kalkzandstenen. Overigens zijn er geen afwijkingen van de traditio nele bouw. Dit systeem is door het Ministerie geaccepteerd en kan zowel bij eta- gebouw als bij de bouw van een gezinswoningen dienen, terwijl el ke variatie en differentiatie moge lijk is, al moet men uiteraard wel tot een zekere uniformiteit in één opdracht komen. De gang van zaken is aldus, dat aan één bepaalde aannemer ge bleken is dat aan een Brabantse aannemer de voorkeur wordt gege ven een gemeenschappelijke opdracht wordt verstrekt. Per ge meente en, per complex wordt een afzonderlijke overeenkomst van aanneming opgemaakt, waarvan de aanneemsom de goedkeuring van de Minister behoeft. Is de prijs voor het eerste complex eenmaal be paald, dan worden de prijzen voor de verdere bouwcomplexen verkre gen op basis van de bekomen goed keuring van de prijs voor de eerste bouw, zodat ook een bepaalde mate van continuïteit in de bouwsom verzekerd is. B. en W. menen voorts te mogen verwijzen naar de ter inzage neergelegde ontwerp-overeenkomst, waarvan de inhoud in hoofdzaak overeenstemt met de contracten door de vier grote Noordbrabantse gemeenten! gesloten (Breda, Til burg, 's-Hertogenbosch en Eindho ven). Medegedeeld zij nog, dat volgens de bedoelde overeenkomst de mo gelijkheid bestaat de woningen te bouwen zowel onder vigeur van de woningwet als onder het premie- en bijdragenbesluit woningbouw 1950. 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor aan schaffing van een tweede voor span-sneeuwploeg. Aanschaffing 2e voorspan sneeuwploeg. Gedurende de vorige winter is gebleken, dat bij ernstige sneeuw val de dienst van gemeentewerken niet over voldoende materiaal be schikt om de straten in de hele ge meente sneeuwvrij te maken. De dienst heeft namelijk de be schikking over één sneeuwschuif, een zgn. voorspan-sneeuwploeg. In verband met de belangrijke uitbrei ding, welke het wegennet in de ge meente de laatste jaren heeft on dergaan, is het niet mogelijk met één sneeuwploeg tijdig alle wegen te bewerken. Met het oog op de veiligheid van het verkeer is het daarom noodzakelijk ten spoedig ste over te gaan tot aanschaffing van een tweede sneeuwploeg, zulks opdat de dienst tegen de komende winter in staat zal zijn de moeilijk heden voldoende het hoofd te bie den. De kosten van aanschaffing van een dergelijke ploeg worden geraamd op 2600. 7. Voorstel tot verkorting van de duur van de kermis. Kermis. In de vergadering van 27 januari werd akkoord gegaan met de ziens wijze, vervat in de mededeling van 18 januari 1955, nr. 11, dat het ge wenst was af te wachten welke re acties zouden volgen op het geuite denkbeeld van verkorting van de duur der kermis, vooral met 't oog op de daarmee verband houdende vakantieregeling in het bedrijfsle ven. Als uitvloeisel van dit standpunt werd door B. en W. vooralsnog geen voorstel tot verkorting van de ker mis gedaan. Wel werd toegezegd dat vóór de kermis 1956 een concreet voorstel dienaangaande zou worden ingediend. Dit laatste is evenwel achterwege gebleven in verband met de vraag, of de duur van de kermis afhanke lijk zou moeten zijn van die van de vakantie in de bedrijven, waarbij B. en W. uiteindelijk het standpunt hebben ingenomen, dat een derge lijk verband niet aanwezig behoeft te zijn. Tijdens de beraadslagingen, wel ke in de vergaderingen van de raad over de kermis werden gevoerd, is o.m. betoogd, dat de kermis als ont spanningsgelegenheid uit de tijd is, althans niet meer dezelfde rol ver vult als voorheen. Inderdaad kan worden geconsta teerd, dat de wijze van vrijetijds besteding vooral in de laatste 30 ja ren grote verandering heeft onder gaan. De vakantietijd wordt thans mede als gevolg van de uitge breide verkeersmogelijkheden in steeds toenemende mate voor reis doeleinden benut en de ontspan ningsgelegenheden buiten de va kantietijd zijn zo veelvuldig, dat de kermis in dit opzicht meer en meer op de achtergrond is geraakt. Met deze feiten voor ogen zijn zelfs stemmen opgegaan voor afschaffing van de kermis. Voor dit laatste be staat evenwel gelet op het ker misbezoek vooralsnog geen aan leiding. Uit de nauwelijks afgeno men kermisdrukte blijkt, dat nog steeds een belangrijk gedeelte der bevolking het houden van de jaar lijkse kermis op prijs stelt. Vooral voor de kinderen vormt de kermis een jaarlijks ontspannings- en ver- maaksevenement. B. en W. tekenen hierbij aan, dat de kermis tevens moet worden beschouwd als een be standdeel der positie van Waalwijk als centrumgemeente van de Lang straat. In dit verband kan nog worden opgemerkt dat de verplaatsing van de kermis naar het Vredesplein op 't kermisbezoek geen invloed heeft gehad. Kon dit tijdens de kermis 1955 in verband met de bijzonder ongunstige weersomstandigheid niet afdoende worden geconstateerd, de kermis 1956 heeft in dit opzicht geen twijfel overgelaten. Het komt B. en W. voor, dat we gens het afgenomen belang van de kermis als ontspanningsgelegen heid er aanleiding bestaat, de duur te bekorten. Het feit, dat' een. acht daagse kermis in deze gemeente tra ditie is, mag o.i. niet betekenen dat met die traditie in het algemeen be lang niet gebroken zou mogen wor den. Het is de overtuiging van B. en W. dat het merendeel der bevolking heden ten dage zijn ontspanning en vermaak in hoofdzaak buiten de kermis zoekt en vindt, en daarnaast noch de behoefte zal hebben, noch de middelen zal vinden om op de voet als voorheen kermis te vieren. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, te beginnen met het jaar 1957 de kermis te be korten en deze te doen duren vanaf de zaterdag 16.00 uur, voorafgaande aan de tweede zondag in juli, tot en met de daarop volgende woens dag. 8. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking in gevolge artikel 72 der lager on derwijswet voor aanschaffing van leermiddelen enz. ten behoe ve van de christelijke school te Besoijen. 9. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking in gevolge artikel 72 der lager on derwijswet voor aanschaffing schoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve van de r.k. meisjes school aan de St. Crispijnstraat. 10. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking in gevolge artikel 72 der lager on derwijswet voor aanschaffing van ieermiddelen ten .behoeve van de r.k. u.l.o.-school in de St. Antoniusparochie. Medewerking ex art. 72 der 1.0.-wet 1920. Het verzoek behelst, om, over eenkomstig de bepaling van art. 72 lager onderwijswet 1920, me dewerking te willen verlenen voor de aankoop van nieuwe me thoden voor godsdienst en duits, alsmede voor aanschaffing van andere leermiddelen en van meu bilair, een en ander in verband met de toeneming van het aan tal leerlingen. B. en W. stellen voor de 'ge vraagde medewerking te verle nen. 11. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aankoop van meubilair ten be hoeve van de openbare lagere school. Aanvullend krediet voor aan koop meubilair voor openbare lagere school. Gevraagd wordt een krediet van 877.20. B. en W. stellen voor het ge vraagde krediet beschikbaar te stellen. stelling van een krediet voor de aanschaffing van een luidklok voor de gemeentetoren te Baard wijk. Aanschaffing luidklok voor de gemeentetoren' Loeffstraat 59c te Waalwijk. Van het Ministerie van Financiën ontvingen B. en W. op 11 novem- ber j.l. de mededeling, dat de kos- ten verbonden aan de vervanging j van de luidklokken uit gemeen tetoren aan de Loeffstr., welke klokken in de bezettingstijd werden gevorderd op last van de bezetten de macht, voor rijksvergoeding in aanmerking zullen worden geno men. Zoals de raad wellicht bekend is, vertegenwoordigden beide klokken een zekere historische waarde, zij dateren n.l. uit de jaren 1683 en 1752. Alhoewel het te betreuren valt dat deze klokken niettegenstaande alle pogingen niet meer opgespoord konden worden, stemt het tot vol doening, dat althans de materiële waarde ervan, thans door het rijk vergoed zal worden. De vergoeding vindt plaats krach tens de 14e uitvoeringsbeschikking van de Wet Financiering Wederop bouw, op basis van het gewicht van de beide verdwenen klokken, zijn de resp. 540 en 340 kg. Volgens de Metaalverordening 79/1942 zal op de rijks vergoeding een bedrag van 0.75 per kg. in mindering worden gebracht, ter wijl bijkomende kosten (transport, montage en bevestiging) eveneens voor vergoeding in aanmerking zul len komen. B. en W. hebben bereids een of ferte gevraagd aan de N.V. Petit en Fritsen, klokkengieterij te Aar- le-Rixtel voor de levering en mon tage van bedoelde klokken met bij komende werkzaamheden. De be doelde offerte is voor de leden van de raad ter inzage gelegd. Zoals daaruit blijkt, wordt geadviseerd om één grote luidklok met een to taal gewicht ad 880 kg. aan te schaffen, zulks om een juist afge stemde harmonische samenklank te verkrijgen met de beide klokken van de r.k. kerk te Baardwijk. B. en W. stellen voor een krediet, groot 8060.beschikbaar te stel len voor de vervanging van dé be doelde klokken. Hiervan zal dus door het rijk vergoed worden een bedrag, groot 7400. 25. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aanschaffing van een schrijfma chine met dubbele voorsteekin- richting. 26. Voorstel tot herziening al gemeen besluit inzake het aan gaan van kasgeldleningen. 27. Voorstel inzake bepaling krediet in rekeningcourant voor 1957 met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten. 28. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourant-over eenkomst met de N.V. Neder landse Handel Maatschappij. 29. Wijziging begroting 1956. j 12. Voorstel inzake afrekening vergoeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet over 1955. Vaststelling vergoeding ex art 101 der l.o.-wet en art. 34 van „Besluit Buitengewoon Lager Onderwfjs 1949" over het jaar 1955. Voor het jaar 1955 is het be drag per leerling ingevolge arti kel 101, lid 2, der Lager Onder wijswet 1920, bepaald op 35.— voor het gewoon lager onder wijs (g.l.o.); voor het uitgebreid lager onderwijs (u.l.o.) op 47.50 indien het schoolbestuur de kos ten van onderhoud van het ge bouw te dragen heeft en op 40 indien dit niet het geval is; voor het buitengewoon lager onder wijs (b.l.o.) ingevolge art. 32, lid 4, van het „Besluit Buitenge woon Lager Onderwijs 1949" op 60.—. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te verle nen. 13. Voorstel tot het verlenen van garantie ten behoeve van een te houden provinciale pluimvee- en konijnententoonstelling. Garantie tentoonstelling. Door de „Gecombineerde pluimvee- en konijnenvereniging van Waalwijk en Omstreken" zal op 5 en 6 januari a.s. te Waalwijk in de zaal van „De Ge croonde Leersse" een provincia le pluimvee- en konijnententoon stelling worden gehouden. Voorgesteld wordt een garan tie te verlenen van 200.- even als vorig jaar. 14. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Besoijen. 15. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoijen. 16. Voorstel tot aankoop van grondstroken aan de Meerdijk. 17. Voorstel tot ruiling van grondstroken aan 't Hoekeinde. 18. Voorstel tot verkoop van onroerend goed. 19. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Tweede Zei- ne te Waalwijk. 20. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Zomer- dijkweg. 21. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Elzen- weg. 22. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Elzen- weg. 23. Voorstel tot verkoop van bouwterrein hoek Thorbecke- laan. 24. Voorstel tot beschikbaar- Overdracht van het Gildevaandel van St. Ambrosius. Op een bijzondere wijze kwam 't gilde St. Ambrosius met énkele be langstellenden tezamen in de Gilde- kamer, zaal Wijtvliet, om een ge denkwaardig feit te vieren. Tegen half 9 opende de Hoofdman van het Gilde, Dr. C. ten Horn, de vergadering, waarbij hij de geach te spreker van deze avond hartelijk welkom heette. De heer Jan van de Mortel, voorzitter de Gildekring Maasland. Allereerst gaf de Hoofd man eenl uiteenzetting omtrent het nieuwe vaandel, dat direct zou worden overgedragen. Als eerste punt draaide de gilde- broeder, de heer Heijda, een kleine film, welke hij heeft opgenomen van de deelname van ons gilde aan het Landjuweel te Huissen (Gld.) deze zomer. Op het scherm kwamen dan ook de bekende gezichten van onze gildebroeders voor. Het was een korte, doch zeer mooie docu mentatie. Hierna kreeg de heer J. van den Hoven het woord, om als overdeken het volgende punt aan te kondigen, n.l. het hoogtepunt van deze feest- vergadering, de vaandeloverdracht door het comité van actie van het Gilde. Namens dit comité gaf de heer J. Toorians allereerst een over zicht van het vaandel in de loop der geschiedenis, om een visie te krijgen op het nieuwe vaandel. Hij besprak daarin het ontstaan en de ontwikkeling van vaandels en vlag gen, van de eenvoudige vorm van het veldteken tot de huidige vaan dels. Na deze uiteenzetting, die noodzakelijk was om een goede ver klaring te kunnen geven aan het nieuwe vaandel, werd het vaandel onthuld en overgedragen. Bij de overdracht werd nog even de gang van zaken geschetst omtrent de aanschaffing van dit vaandel. De gildedag 1954 en een gemeentelijke subsidie met een daarbij spontaan gevolgd beroep op de leden en vrienden, heeft 't mogelijk gemaakt tot verwezenlijking van dit plan te komen. Spreker dankte dan ook al len die er aan hebben meegewerkt. Het Vaandel. Uitgevoerd in de kleur van het Gilde, n.l. paars is de hoofdkleur. Het is de bisschopskleur. Het St. Andriekruis in het midden is geel als het goud van het bour- gondische kruis en de kleur van I de honing (als bijengilde). De rechts boven en links beneden voorkomende resp. bijenkorf en bij geeft het oorspronkelijk be gin van de oprichting van het gilde weer en het doel, als bijen vereniging. Links boven is in originele kleuren het wapen der adellijke familie Verheijen aan gebracht. Het heeft een ereplaats omdat de oprichter Jhr. Jan Bap tist Verheijen Heer der Heerlijk heid is geweest. Op het Andries- kruis is het de patroonsafbeel ding geschilderd. St. Ambrosius staat er met de hand op 't Evan gelieboek en sprekend tot de me nigte als Kerkleraar en Bisschop. De bijenkorf aan de voet. Rechts van hem is de kerk van Loonop- zand en links het kasteel aange bracht, als centrum van de ker kelijke en wereldlijke gemeen schap. Opgemerkt zij echter nog dat het aangebrachte St. Andries- kruis verbond houdt met het be kende art. 25 van het reglement, waarin de Heer der Heerlijkheid de schutboom „vrijdt" in naam van de Hertog van Brabant. Een bewijs dat dit gilde ouder is dan 1784, of direct terugslaat op een reeds eerder bestaand gilde. In de overdracht zei spr. te moeten bedanken namens het comité voor 't gestelde vertrou wen in hen, door dit vaandel te mogen laten uitvoeren. Hij feli citeerde het bestuur en leden met deze verantwoorde aanwinst. Nadat het vaandel was over gedragen, sprak de heer van de Mortel enige woorden tot het be stuur en leden van het gilde en feliciteerde hen met dit prachti ge vaandel, dat geheel voldeed aan de eisen, die het gildewezen er aan stelt. Ook werd door hem nog dank gebracht aan het co mité, want hij wist dat het in goede handen was geweest. De lezing. Na deze plechtigheid was het woord aan de heer v. d. Mortel, die on een zeer bijzondere wijze ae geschiedenis en de gebruiken van de oude gilden, het cultuur goed van Brabant, wist te vertel len. Hij behandelde 't ontstaan, de kerkelijke gilden, de broeder schappen, de privilegiën, de pa troonheiligen en de gebruiken. Lang bleef spr. staan bij de di verse gebruiken, zoals die plaats vinden op de teerdag, bij het ko- ningschieten, het vendelen, het standaardrijden en andere. Wij moeten, zo zei de heer v. d. Mor tel, alles in het werk stellen om deze gebruiken te herwinnen en in ere te houden. Hierbij stipte hij vooral 't begraven der gilde- broeders aan, dat een zo belang rijk aandeel heeft in het gilde- wezen. (Voor onze plaats is dit een bespreking waard Red.). Het zilver en voornamelijk het koningszilver werd aan een be spreking onderworpen; het is immers de trots van een gilde. Het heeft een genealogische, he raldische, volkskundige en hu moristische waarde. Het gehoor heeft aandachtig geluisterd, want de wijze van be handelen van de gijde-onderwer- pen is alleen de heer v. d. Mor tel eigen. Hij weet zijn gildemen- sen te boeien en in de sfeer te brengen, alsof zij de toestanden van voorheen meemaken. Laat op de avond dankte de hoofdman Dr. Ten Horn, de ge achte spreker voor de zeer inte ressante lezing die hij gehouden had. Jammer was het dat er zo weinig Loonse mensen aanwezig waren. De leden van alle drie Loonse gilden waren uitgeno digd, doch velen hebben iets ge mist wat ook voor hen van groot belang was. Deputaties van St. Ambrosius, St. Crispijn en St. Jan, resp. uit Baardwijk, Besoijen /en KaatsJ- heuvel waren onder de belang stellenden. Hulpverlening; Hongaarse volk. Het bestuur van de R.K. E.H.B.O. 0 nder deze titel troffen wij in 't maandblad van de Vereniging Tegen de Kwakzalverij onder staand artikel aan, dat wij gaar ne overnemen omdat zich overal in den lande de goedgelovige slachtoffers bevinden van kwak zalvers, die op handige en sluwe wijze misbruik maken van goed vertrouwen. Deze doortrapte op lichters want meer zijn ze niet schrikken er niet voor terug hun slachtoffers financieel tot op het hemd toe uit te kleden, om nog maar te zwijgen van de (dik wijls onherstelbare) schade welke zij de volksgezondheid berokke nen. Ga niet in op advertenties, die u de genezing van uw kwa(a)l- (en) in het vooruitzicht stellen (en laat iu niet om de tuin leiden door gewetenloze marskramers, die kunnen praten als Brugman en met de meest kolderieke diagno ses indruk trachten te maken. Het enige wat u van deze mensen te wachten hebt zijn waardeloze poeders en drankjes tegen be lachelijk hoge prijzen. Baat zult u er niet bij vinden, hoogstwaar schijnlijk zult u er nog een narig heid bij krijgen: geldgebrek. De enige die u kan helpen is de dokter. Wendt u dus tot hem. Omdat de kwakzalvers hun duistere praktijken bij voorkeur uitoefenen in de kleine provincie plaatsen en onder de boerenbe volking, hebben wij gemeend aan dit artikel aandacht te moeten wijden. Genoemd maandblad schrijft In vele hoeken des lands waren ook in de afgelopen maand de groene tafels weer bedekt met processtukken betreffende kwak- zalvers. Kwibus Kwak trekt nog j altijd in ongetelde vermommingen door het land. Handig, welbe spraakt en vertrouwenwekkend behoeft hij ternauwernood zijn slachtoffers te zoeken: de lichtge lovigen dienen zich in flinke ge tale bij hem aan. Pas als de roes voorbij is, pas als de zuurverdiende penningen aan waardeloze, maar dure „con sulten" en „behandelingen" ver spild en de zalfjes en kruiden (soms krioelend van schimmel en ongedierte, soms vermengd met glasscherfjes!) vergeefs gesmeerd en geslikt blijken te zijn pas dan komt de ontnuchterende ka ter. Maar zelfs dan heeft Kwibus VugMerslr. 25 Den Bosch Harkt 32 Tilburg Nwe Ginnekenstr. 23 Breda. ALLE KORTINGEN WORDEN DIRECT AFGETROKKEN Kwak nog een hoge troef: de gêne der bedrogenen. Zij werpen het restant van de pillen en poeders geruisloos in het vuilnisvat en doen er verder het zwijgen toe. Zij schamen zich er voor bij de galblaas, bij de maag, bij de lucht pijp kortom bij de neus te zijn ge nomen. Hun zwijgzaamheid komt Kwi bus Kwak zeer te stade want zij spaart zijn „reputatie" en onge- hinderd zet hij zijn kwaadaardige I kwakzalverij voort. Zo kon hij in Leiden twee jaar lang zieken be- prutsen, alvorens in zijn kraag te worden gegrepen. De rechter vroeg hem, of hij een geval kon noemen, waarin zijn behandeling genezing had opgeleverd. Ant- St. Rafaël alhier, bereikte dezer dagen een bericht van het Natio- Comité voor Hulpverlening aan het Hongaarse volk. De inhoud laten wij hieronder volgen: „Per postgiro ontvingen, wij van U een bedrag van 1500.t.b.v. het zo zeer getroffen Hongaarse volk. Dit bedrag, dat zo spontaan door de inwoners van Loonopzand en St. Joachimmoer werd bijeen gebracht, verheugde ons zeer. Wij verzoeken U onze vriendelijke dank aan de inwoners der genoemde plaatsen over te brengen". Wij hebben gemeend dit te mo gen doen per perspublicatie. Ook namens de R.K. E.H.B.O.-vereni- ging onze oprechte dank.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 9