Waalwijkse en Langstra Courant BINNEN- EN BUITENLAND H w J NIEUW Minister Luns over de wereldsituatie Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur, ifjd voor 'n paar Rennies! Buitenland- Binnenland J MAANDAG 10 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZEIDEN 79e JAARGANG No. 96 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Ben maagdelijk gebied wacht op de beschaving. (van onze correspondent. Nieuw Guinea is' weer op de agenda geplaatst van de vergade ring der Verenigde Naties. Het betreft hier het westelijk deel van een tropisch gebied van ongeveer 380.Ö00 km2 (Nederland 33.000 km2) waarover Indonesië de sou- vereiniteit wenst. Nieuw Guinea, eertijds een uithoek waar nie mand aandacht aan schonk, is hierdoor weer in het middelpunt van de algemene belangstelling komen te staan. De strijd wordt gevoerd tussen twee vreemde machten, met als inzet de toe komst van de oorspronkelijke be volking de Papoeas, die echter in verband met haar zeer primitieve ontwikkeling, niet rijp geacht wordt een. stem in deze strijd om haar toekomst te hebben. Er wordt over haar en zonder haar beslist. Nieuw Guinea is het grootste eiland ter wereld met een totale oppervlakte van 24 maal de op pervlakte van Nederland. Het oostelijk deel staat onder bestuur van Australië en het westelijk deel onder Nederland. In dit deel was Manokwari, na 1944 echter Hollandia, de hoofdstad, terwijl sinds 1947 de plaats Sorong aan betekenis toeneemt door het feit van de oliewinning door de Ne derlandse Nieuw Guinea Petro leum Maatschappij, N.N.G.P.M., waardoor deze plaats wel het tweede Balikpapan wordt ge noemd. WiW'liil Lorentz en Golijn. Van Oost naar West loopt er in de lengteas van het eiland een zeer hoog centraal bergland, dat op sommige punten boven de sneeuwgrens uitkomt, met pieken tot ongeveer 5000 meter hoogte. In 1907 werd voor het eerst 'n tocht naar de eeuwige sneeuw ondernomen en wel door H. A. Lorentz, later gevolgd in 1913 door een expeditie en in 1937 door een zeer modern uitgeruste groep met de heer Colijn, zoon van de vroegere minister-presi dent als leider. Vanaf de oceanen tot aan het berggebied vindt men moerassen met vloedbossen en verder tropi sche regenwouden. De begroei ing is op dit eiland overvloedig en het land is moeilijk begaanbaar door zijn woeste ruige maagde lijkheid. Daarom vinden we op de kaart van Nieuw Guinea nog zo veel witte vlekken. Slechts een tiende deel is door middel' van luchtkartering in kaart gebracht. Aan de kust vinden we de kust- Papoeas en in het binnenland de berg-Papoeas. Het land is zeer dun bevolkt en men schat 't aan tal inheemsen op slechts 1 mil joen. Het grootste deel1 hiervan leeft nog in het. stenen tijdperk. Wij vinden in het binnenland re gelmatig stammen, die de meest elementaire beginselen van be schaving, zoals weven, potten bakken en metaal onbekend zijn. Als werktuigen en wapenen ge bruiken zij stukken steen, hout en been, terwijl een bepaald soort schelpen als betaalmiddel dienst doet. Boeren en vissers. I De bergpapoeas zijn de boeren. Zij kennen een vorm van land bouw op zeer bescheiden schaal, waarbij zoete aardappelen, tabak en dergelijke worden verbouwd, doch het gaat alles zeer primitief. De kust-Papoeas, over het alge meen groter, kan men vissers noemen. Zij behoeven geen land bouw te beoefenen, doch leven van wat het tropische regenwoud oplevert, alsmede van de vis, ge vangen in de overvloedig bevolk te rivieren die Nieuw-Guinea rijk is. i I De kleine stammen, die wij aan treffen, leven allen zeer geïso leerd, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van de geografische ge steldheid van het land en de on doordringbare moerassen en hoge sneeuwgebergten, hoewel er ook andere redenen voor zijn aan te wijzen. Deze isolatie heeft tevens tot gevolg, dat bijna elk volk zijn eigen taal heeft, die veel verschilt van die van zijn buren. Een eigenaardig verschijnsel is wel, dat bijna geen enkel volk 'n naam heeft. De namen, die soms gebruikt worden, komen dikwijls van de betiteling die anderen ga ven, zelf hebben deze mensen zich geen naam gegeven. Van saamhorigheid tussen de stammen kan men niet spreken. De anderen zijn vreemden, dus vijanden. Men kent geen politieke eenheid van bepaalde delen, ja, nauwelijks onder het eigen volk. Nergens vindt men een samen bindende organisatie, meestal vor men slechts de families een her kenbare eenheid. Een dergelijke familie, waartoe slechts zij beho ren die gelijke namen dragen, treedt als eenheid naar buiten op. FamiliehuitÉen. Men bouwt huizen van blad stelen en bladeren, palmbladeren en boomschors,"bamboe en gras. Men zet ze op de grond, boven het water, in bomen, op eiland jes en bergtoppen. Meestal zijn het familiehuizen. Ramen ontbre ken, de daken hangen laag, het geen als voordeel heeft, dat men muskieten en kou weert. Wij zien, dat de Papoea in een zeer primitieve staat van ontwik keling verkeert, doch de bescha ving heeft in de kuststreken reeds haar intrede gedaan. Zending, missie en overheid hebben alles in het werk gesteld om de achter stand zo snel mogelijk inje halen. Natuurlijk is dit een gigantische taak, maar deze wordt met alle middelen aangepakt. Wij noe men slechts het primaire onder wijs en de vakscholing. Dit een voudige onderwijs is de eerste aanloop tot opheffing van de Papoea. Het gebruikte stelsel van onderwijs blijkt gelukkig in de praktijk te voldoen, zodat hier op kan worden voortgebouwd. Kruis en korwar. Over de strijd om de ontwik keling van Guinea schreef drs. F. C. Kamma het prachtige boek „Kruis en Korwar", een boek waarin we op zeer prettige wijze worden geconfronteerd met het wonderlijke Nieuw-Guinea en zijn problemen. Inderdaad is het zoals ook in dit werk werd beschreven, dat de beschaving met rasse schreden voortgaat op Ned. Nieuw-Gui nea, het is echter zeer de vraag, of deze weg gevolgd kan worden, wanneer Nederland de souverei- niteit over dit eiland zou moeten afstaan. Vermoedelijk zal dan het christendom zich hier niet langer kunnen verbreiden, terwijl de ar me bevolking zou komen te zuch ten onder een dictatuur, die hen als een minderwaardig soort we zens beschouwt, die geen recht hebben op een menswaardige be handeling. Dan zal het zware werk van de pioniers vergeefs zijn geweest en zal Nieuw-Guinea weer terugvallen in een staat van heidendom en verwildering. Het is te hopen, dat het zegen rijke werk nog lang voortgang mag vinden, totdat de oorspron kelijke bevolking voldoende ont wikkeld zal zijn om haar lot in eigen handen te nemen. (Nadruk verboden). Niet alleen Engeland en Frank rijk, maar ook Amerika en de ge hele vrije wereld lijden een zwa re nederlaag, wanneer de Engel se en Franse troepen uit Egyp'te worden teruggetrokken, zonder, dat er voldoende waarborgen zijn voor een regeling van de proble men in het Midden-Oosten, zei minister Luns, de katholieke be windsman van Buitenlandse Za ken, donderdagmiddag in de Tweede Kamer. Zonder waar borgen zou de situatie nog ge vaarlijker zijn dan vóór het Brits- Franse optreden, want de zuide lijke flank van de Atlantische verdediging wordt ernstig be dreigd, zei hij. In zijn rede van twee en een half uur maakte mr Luns duide lijk, dat de-regering het eens is met de meerderheid van de Twee de Kamer, die Israël steunt, de Amerikaanse slapheid veroor deelt en veel begrip heeft voor het BritsFranse optreden. Minister Luns waarschuwde, -dat de Ver enigde Naties ,,de weg naar de ontbinding" opgaan. Ondanks zijn kritiek op de regering-Eisen- hower riep hij iedereen op het anti-Amerikanisme de kop in te drukken, want het voortbestaan van de westerse wereld hangt af van de versterking van de samen werking tussen Europa en Noord- Amerika. Mr. Luns antwoordde op in drukwekkende wijze op het ver wijt, dat Nederland zich te veel aan de zijde van Engeland en Frankrijk heeft gesteld. Met stemverheffing verklaarde hij: „Als Frankrijk een chaotisch, communistisch land wordt en Engeland een verlamd, verarmd eiland, dan is ook het lot van Ne derland bezegeld. Men kan be denkingen hebbep tegen het En gels-Franse optreden en die onderschrijf ik gedeeltelijk maar daarom behoeft men zich niet te scharen aan de kant van de mensen, die mislukking van de actie beoogden en die succes heb ben gehad." De minister sprak met bitter heid over de Amerikaanse poli tiek. De Amerikaanse regering heeft nota bene samen met Rusland gepoogd Israël te isoleren, maar Egypte gespaard. De vernietiging van Israël zou 't gevaar van een derde wereldoor log aanzienlijk hebben vergroot. Amerika staat niet objectief te genover Europa. Hoe zou de Amerikaanse houding zijn ge weest als het om het Panama-ka naal was gegaan? Amerika is bang, dat het door het sluwere Europa in 'n atoom-oorlog wordt gesleurd. Amerika besluiteloos. Hoe moet het nu verder? De verantwoordelijkheid van het krachtige Amerika is opnieuw ex- Wéér een avond bedorven waarvar, ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel het verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. On middellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. tra groot. Minister Luns was blij over de belangstelling van Ame rika voor het Syrische gevaar, maar klaagde over Amerikaanse besluiteloosheid wat betreft de positie van het leger van de Ver enigde Naties in Egypte. De VN-troepen zouden van groot belang kunnen zijn als door hun aanwezigheid de problemen tussen Israël en de Arabische landen de vrije doortocht door het Suez-kanaal en de kwestie van de Arabische vluchtelingen konden worden geregeld, zoals in de VN-resolutie staat, maar nu bespreekt de VN met Egypte wie er in de troepenmacht mogen zitten. Alles is duister en staat op losse schroeven. Het is niet bekend wanneer de VN-troepen weggaan. De minister had nog niet geheel de hoop verloren, dat zij pas zullen vertrekken wanneer alles is geregeld. Nederland zal zich sterk verzetten tegen pogin gen om het Suez-kanaal voor Is raël gesloten te houden. Neder land -is niet uitgenodigd troepen te leveren voor de VN-strijd- macht en dat zou wel samenhan gen, meent mr Luns, met de wen-: sen van kolonel Nasser. De felle reactie van de Verenig de Naties en de andere weinig concrete maatregelen van de VN tegen de Russische troepen in Hongarije hebben het pessimisme van de bewindsman over de toe komst van de volkerenorgani satie vergroot. Het intellectuele peil van de debatten daalt, men luistert niet naar elkanders argu menten en meet met twee maten. De minister ging daarna in op de allerwegen steeds duidelijker blijkende noodzaak van een spoe dig ten uitvoer brengen van de Europese integratie. Daarbij zal grote soepelheid worden betracht tegenover de eisen van partners voorzover die niet de essentiële punten raken van een goede func- tionering van de gemeenschappe lijke markt alsmede de vitale be langen van ons land. In dit verband zei de minister dat hij grote waarde hechtte aan het verlangen van Engeland, dat onlangs in het Lagerhuis nog be vestiging heeft gevonden, om tus sen de zes Europese landen en Engeland een vrije handelszone tot stand te brengen. Wat betreft de tekortkomin gen van de NATO bracht hij naar voren, dat dit niet, zoals de Kamer had gesuggereerd, een kwestie was van anders redigeren van doelstellingen en verdrags tekst, maar dat op de eerste plaats de deelnemende regeringen en vooral de grootste landen nog onvoldoende bereid zijn om van het verdrag het volledige gebruik te maken, waartoe het de moge lijkheden opent. Drie doden in Boedapest bij wilde gevechten. Minstens drie doden en tien tallen gewonden zijn donderdag gevallen in de straten van Boe dapest tijdens betogingen tegen het regiem van Kadar en de aan wezigheid van de Russen. Drie doden zijn gevallen tijdens een botsing op de Lenin-allee tussen Kadar-communisten en Honga ren. Op hetzelfde ogenblik speelde zich een demonstratie af in de buurt van de nationale schouw burg in de Rakoszistraat. Op het Deakplein ontstond een eerste gevecht met de communistische politie;, een tweede speelde zich onmiddellijk daarna af voor het Oosterstation. Volgens ooggetui gen zouden hier twee doden zijn gevallen. Tegen 4 uur in de na middag keerde de betrekkelijke rust in de stad weer. Ben maand lang dag en nacht gemarteld. Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een verte genwoordiger van het Ameri kaanse tijdschrift „Look" ver klaard, dat de communistische geheime politie hem in 1949 na zijn arrestatie op beschuldiging van spionage gedurende 29 dagen en nachten had gemarteld. De kardinaal zei, dat men hem zijn kleren had ontnomen en da genlang met een rubberslang had geslagen. Om zijn zwakke lon gen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opgeslo ten. Voorts was hij gedwongen geweest te kijken naar obscene scènes. Voortdurend had de po litie hem ondervraagd zonder hem rust te gunnen, Wanneer hij het bewustzijn verloor, werd hij on middellijk weer bij gebracht. De geheime politie had echter geen verdovende middelen gebruikt om hem te dwingen op het proces 'n (valse) bekentenis af te leggen. Het eerste deel van het vraag gesprek met dë vertegenwoordi ger van „Look" vond op vier no vember in een huis nabij het par lementsgebouw plaats, kort nadat de kardinaal, na ruim zeven jaar in de gevangenis te hebben geze ten, was bevrijd. Het vervolg van het gesprek werd gehouden in 't gebouw van de Amerikaanse le gatie, waar de kardinaal een toe vlucht heeft gezocht. Bij zijn vlucht was hij nog door een Sov jet-tank achtervolgd. De primaat is bezig zijn ge denkschriften te schrijven. Het geld dat deze geschriften zullen opbrengen, .zal de Katholieke Kerk in Hongarije ten goede ko men. Kardinaal Mindszenty denkt over aftreden. Kardinaal Mindszenty van Hon garije voelt zich na acht jaar ge vangenschap niet meer opgewas sen tegen de taak, die op zijn schouders rust. Hij is voornemens - zo meent men in Rome met ze kerheid te weten de H. Stoel ontslag te vragen als Aartsbis schop-Primaat van Hongarije, zo dra zijn land vrij is. Onmiddellijk na zijn bevrijding door de verzetsstrijders had kar dinaal Mindszenty zijn ontslag aanvrage ingediend. Dit verzoek werd evenwel door de H. Stoel afgewezen. Nieuwe Sovjettroepen naar Boedapest. Russische troepenversterkingen reden vrijdag Boedapest binnen, meer om de regering van Kadar bij te staan in de grootste aanval, die deze tot dusverre op de Hon gaarse vrijheidsstrijd heeft uitge voerd. Kadar zou van plan zijn definitief af te rekenen met het verzet, dat steunt op de arbei dersraden in de belangrijkste fa brieken in de Hongaarse hoofd stad en daarbuiten. De Centrale Arbeidersraad van Boedapest heeft vrijdag een delegatie ge stuurd naar Kadar om hem een lijst voor te leggen van ongeveer honderd arbeidersleiders, die de laatste dagen zijn gearresteerd. De raad wil tekst en uitleg hier over hebben. De delegatie had de opdracht Kadar mee te delen, dat de jacht op leiders van arbei dersraden en op leden daarvan moest ophouden, „wil de regering- Kadar niet het laatste greintje vertrouwen verliezen, dat nog in haar wordt gesteld door de ar beiders". Stoort Kadar zich niet aan deze waarschuwing, dan zal hij moeten rekenen op nieuwe uit barstingen van verzet met sta kingen en geweld, die tot een „nieuwe nationale ramp zullen leiden"; aldus de arbeidersraad van Boedapest. Dollars voor Europa. De Amerikaanse schatkist zal de volgende week een lening van drie miljard 570 miljoen gulden sluiten, gedeeltelijk om Engeland en Frankrijk uit hun financiële moeilijkheden te redden. De le ning maakt hoogstwaarschijnlijk deel uit van een programma dat geheel West-Europa over de eco nomische crisis, ontstaan door de blokkade van het Suezkanaal heen moet helpen. Over dit financiële hulpplan van grote omvang wordt in Was hington echter nog beraadslaagd. Voorlopig is de financiële hulp voornamelijk op Engeland gericht dat op korte termijn een miljard dollar nodig heeft. Londen heeft Washington reeds verzocht voor 300 miljoen gulden interest, die deze maand voldaan moet wor den, te schrappen. (Volkskr.) HAMSTEREN amsteren, dat hebben wij de laatste weken kunnen horen en lezen, en dat vonden wij zelf ook wel, hamsteren is iets onbehoor lijks. Want hamstgren is a-sociaal, dat wil zeggen het berokkent de gemeenschap schade. En toch zijn er bij die mensen, die het hamsteren zo streng ver oordelen ook personen geweest, die niet beseften, dat zij zelf ook 'een tikje a-sociaal handelen. Niet met opzet, door iets te doen, maar vaak zonder erbij na te denken, door iets na te laten. Want wij zullen het er wel al lemaal over eens zijn, dat het ver lenen van hulp aan in nood ver kerende medeburgers, leden van onze gemeenschap, een plicht is en dat degenen, die deze gemeen schapsplicht niet nakomen dus a- sociaal handelen. Wie zich wel zou kunnen aan sluiten bij de B.B., de organisatie, die opgericht is om bij rampen 'hulp te verlenen, maar dat niet wil doen, gedraagt zich niet als een volwaardig lid van de volks gemeenschap, want het achteloos excuus: „nu heb ik geen tijd, maar als het zover is komt ik wel helpen" heeft geen waarde. Wie nu niet leert, wat hij te doen heeft, staat sraks machte loos te kijken: hulpverlenen is ook een techniek, die geleerd moet worden. Wie hamsteren veroordeelt, maar niet tot de B.B. toetreedt, ofschoon hij (of zij) he wel zou kunnen, handelt niet consequent. Dat bleek vrijdag bij het overleg, dat minister Zijlstra voerde: in de ochtenduren met de vertegen woordigers van de middenstand, het grootwinkelbedrijf, de groot handel en de verbruikscoöpera ties, en in de namiddag met die van de organisaties uit de indus triële wereld, waarbij ook minister Suurhoff van Sociale Zaken aan wezig was. De vertegenwoordigende orga- Erijsstabilisatie noodzakelijk, meent ook bedrijfsleven. Het georganiseerde bedrijfsle ven is 'eenstemmig overtuigd van de noodzaak dat de politiek van prijsstabilisatie wordt voortgezet. IK KOM VANAF A.S- VRIJDAG 11 DECEMBER IN THEATER „MUSIS SACRUM" nisaties zullen nu in eigen kring overleg gaan plegen en voor 1 januari aan de minister laten we ten, of hun organisaties zich ach ter hun standpunt stellen. Te ver wachten valt, dat er spoedig ver klaringen van de organisaties zullen uitgaan, waarin hun leden worden opgewekt om de politiek van prijsstabilisatie te steunen. Mr. Kolfschoten voorzitter Ver. van Ned. gemeenten. Het bestuur van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft mr. H. A. M. T. Kolfscho- ten, burgemeester der gemeente Eindhoven, benoemd tot voorzit- ter der vereniging, j Burgemeester Kolfschoten volgt mr. Arn. J. d'Ailly op, die we- gens zijn aftreden als burgemees ter van Amsterdam, zijn voorzit tersfunctie ter beschikking had gesteld. 1 Mr. Kolfschoten vervulde in het bestuur van de vereniging v. Ned. Gemeenten reeds de functie van onder-voorzitter.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1