Gemeenteraad Raamsdonk MYSTERIEMAN Nieuw gemeentehuis van Loon op Zand-Kaatsheuvel in ontwerp gereed V van 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1956 2 Ir. G. Rolsius met pensioen. Met ingang van 1 januari 1957 is bij Kon. Besluit aan ir. G. Rol sius, hoofdingenieur-directeur v. Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Noord-Brabant, zoals we reeds eerder meldden, in verband met het bereiken van de 65-javige leeftijd op zijn verzoek eervol ont slag verleend onder dankbetui ging voor de in zijn functie be wezen langdurige diensten. Tot zijn opvolger is, zoals we even eens hebben gemeld, benoemd ir. Gerritse. De Zwarte Ruiter komt weer voor. Dinsdag 11 december wordt voor de Bossche rechtbank de zaak voortgezet contra J. J. Gr. (de Zwarte Ruiter), koopman te Mierlo, wiens zaak op 14 juni j.l. voor nader onderzoek in handen was gesteld van de rechter-com- missaris. Er zijn 12 getuigen gedag vaard. Gr. wordt verdacht van de do delijke mishandeling van de post ambtenaar Van Dieten op 15 no vember 1954 te Ravenstein, welke doodslag is gevolgd door diefstal; van poging tot moord op Th. Gamman te Tilburg, op wie Gr. geschoten heeft (zonder hem te raken) op 5 januari, 1955; van een fietsendiefstal te Tilburg op 5 januari 1955; van inbraak op 3 januari 1955 te Oss in de Molen straat 64, van een aanrijding te Boekei op 31 december 1954, waarbij A. van Eenbergen werd gedood; van diefstal van een lege brandkast te Dinther op 16 de cember 1954 en van autodiefstal len te Nijmegen, te Geldrop en te Amersfoort, welke alle eigen dom waren van artsen. Als verdediger treedt op mr. P. Scheefhals, advocaat te 's-Bosch. Ploeg-demonstratie. Op 14 december a.s. des nam. 1 uur zal op het bedrijf Van A. B. Snoek, Uppelsehoek te Almkerk een demonstratie met diverse soorten ploegen worden gehouden op zware kleigrond. Zowel rondgaande-, als kan tel- en tweeweg of tweeling- ploegen, meestal uit de streek ien naaste omgeving zullen er te zien zijn. Daar het ploegen met een goede vlakligging van de ploeg- sneden, vooral onder de moeilijke omstandigheden van deze herfst, een zware opgave is om aan te voldoen, kan dit, bij behoorlijke weersomstandigheden een belang rijke demonstratie worden. Aangezien het oogsten van vrij wel alle gewassen, zowel granen, peulvruchten als aardappelen en bieten, steeds meer met grotere en vollediger werkende machines moet worden uitgevoerd, is het noodzakelijk reeds in de herfst voor een goede grondbewerking te zorgen. Maakt daarom van de ze gelegenheid gebruik, om in de vorm van een bezoek aan deze demonstratie, te zien hoe of de diverse ploegen hun werk leve ren. 'u leuH Provinciaal Nieuws De raad der gemeente Raams donk kwam op vrijdag 7 dec. te half 8 in openbare vergadering bijeen. Enkele raadsbesluiten kwamen voor goedkeuring binnen, o.a. de nieuwe wachtgeldregeling voor ambtenaren. De gemeente nam het besluit om deel te nemen in de in oprich ting zijnde N.V. voor gasvoor- ziening, omvattende de gemeenten Oosterhout, Raamsdonk, Made, H. Zwaluwe, Waspik en 's-Gra- venmoer. De verdeling der aan delen gaat volgens het inwoners aantal per 1 jan. 1950. Directie dezer N.V. wordt de directeur van de Energiebedrij ven uit Oosterhout. De heer Rodenburg stelde de vraag, of leverantie van appara- turen e.d. door de N.V. bestre den kan worden, aangezien leve ring er van een handicap zou zijn voor dé middenstand. De voorzitter zegde toe, als dit ter sprake kwam, wat onver hoopt de eerste jaren niet het ge val zou zijn, dit dan te bespreken. Onrendabele gebieden, op 'n en kele uitzondering na, zijn er in onze gemeente niet, zodat prak tisch overal met gas gewerkt kan worden. De gastoestellen zijn gauw, met weinig kosten, over te schakelen op mijngas. De raad nam ook nog een be sluit om uitsluitend met uniforme vuilnisemmers vuil met de nieuwe trommelwagen mee te geven. Bij de verpachting van stand plaatsen op de kermis, wordt te gemoet gekomen aan het verzoek van de Ver. Kermisexploitanten om de vooruitbetaling van pacht gelden te verlagen Van de helft tot 25;%. 300 m2 bouwgrond in de Pieter Breughelstraat zal worden ver kocht aan C. A. de Borst Voor f 4.—, in verband met de her bouw van een woning, welke door de watersnood werd ver woest. Het tekort op deze prijs van f 1.50 per m2, komt op last van de stormvloed-schaderegeling. 'Verder werd verkocht 412 m2 voor f 7 per m2 aan de Raadhuis straat aan de Ned. Herv. Ulo. De percelen Boterdijkweg 2 en 4 en Parallelweg 3, 5, 7 worden aangesloten op de waterleiding, wat f 4790 gaat kosten. De gemeentebijdrage van f 1145 besloot men uit te trek ken op de begrotingswijziging. EDUARD VAN BEINUM GEHULDIGD. Eluard van Beinum, dirigent van het Concertgebouworkest te Amsterdam, is vrijdagavond op schitterende wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum als zodanig. Hij ontving van de Koningin het Grootofficierskruis van de Huisorde van Oranje en voorts nog tal van schitterende ge schenken van andere zijden. Minister Cals en vele autori teiten boden gelukwensen aan. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN IK Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 11) „Ik zou wel eens willen weten, waarom u zo'n belang stelt in juffrouw Jones", zei de vermeen de mysterieman. „Ik zou hetzelfde aan u kunnen vragen", antwoordde Russ ge amuseerd. „Misschien, is het u onbekend, dat zij onder politiebescherming staat?" „Laatst heb ik inderdaad re chercheur Karper in de nabijheid opgemerkt, maar vandaag schijnt die bewaking dan toch te ontbre ken". „Dan bent u niet goed op de hoogte!" „Is Karper toch in de buurt?" „Waarom zou juist rechercheur Karper vandaag aanwezig moe ten zijn. De man heeft pas nacht dienst gehad. Vandaag is ''een ander met de taak belast. Riiss nam een slok van zijn koffie. „Ik moet zeggen, dat u erg op de hoogte schijnt te wezen. Bent u misschien Jan Pijper?" „Ik wilde dat juist aan u vra gen, maar als u Jan Pijper niet bent, wie bent u dan?" „Gerard Russ van het detecti vebureau Peters en Russ", zei Russ en overhandigde zijn onder vrager een kaartje. „Aangenaam. Waarom volgt u Margaret Jones?" I „Haar vader is de opdrachtge ver van onze firma." „Dan mag ik me wel bekend maken", zei de onbekende en schoof zijn jas open. Nadenkend beschouwde Russ enkele ogen blikken het politie-insigne, dronk zijn koffie uit én stapte op. o Het was erg donker die avond in de Balksteeg. Zware wolken verduisterden de sterrenhemel en Wallach zag geen hand voor de ogen. Toch moest hij er doorheen naar zijn kantoor om eindelijk eens op te nemen 'wat er mogelijk verdwenen kon zijn. De hélé dag had hij daarvoor geen tijd gehad, eerst een langdurig onderhoud met Schoten, toen die verwenste journalist, toen weer naar de com missaris, en vervolgens Peters. Op de begane grond, die 1.20 m. boven 't maaiveld zal komen te liggen, bevinden zich: de grote ontvangsthal van 29 x 10 m., het vertrek voor de gemeentebode, die vandaar uit alle drie de ingangen in het oog kan houden, de afde lingen Burgerlijke Stand en Alge mene Zaken met ruime terug springende loketruimten en het kantoor van de gemeente-ont vanger met een afgesloten loket kamertje, zodat men da'ar onge stoord en vrijuit kan spreken. Naast het vertrek van de ge meentebode bevinden zich een leeskamertje, waar stukken kun nen worden ingezien, en de toilet ruimtes. i i Architecten ir. Geenen en ir. Oskam vonden voortreffelijke eigen! ijdse oplossing trappen. Bij de ingang voor het personeel vindt men deze niet, omdat daar ook de rijwielen naar binnen gaan, die kunnen worden gestald in het basement, waar zich tevens een archiefruimte en de centrale verwarmingsinstalla tie bevinden. I H et gebouw, waaraan in de ge meente Loon op Zand—Kaats heuvel reeds lang grote behoefte bestond, is thans in ontwerp ge reed. Vrijdagavond heeft de raad zijn goedkeuring uitgesproken over het ontwerp van een nieuw gemeentehuis, dat door de arch. Ir. L. Geenen en Ir. C. Oskam uit Eindhoven ter tafel was gebracht. In een volgende vergadering zal dé raad een beslissing nemen over het beschikbaar te stellen krediet, dat naar men mag hopen de goedkeuring zal verkrijgen der bevoegde instanties, zodat in de naaste toekomst met de reali sering van dit plan zal kunnen worden begonnen. Wij vonden ir. L. Geenen be reid ons iets over het ontwerp te vertellen. „Wij hebben gestreefd", aldus ir. Geenen, „naar een eigen tijdse, gematigd moderne oplos sing." De hierbij afgedrukte ont werptekeningen geven een duide lijke voorstelling van het nieuwe gemeentehuis en zijn entourage. Hét nieuwe gebouw is gepro jecteerd ten noorden van de brandweerkazerne en de kanto ren van gemeentewerken. De ar chitecten hebben gestreefd naar een ruimtelijke ligging van dit imposante gebouw en zij zijn daarin volkomen geslaagd door de situatie ter plaatse voortreffe lijk uit te buiten. Deze ruimtelijke projectie bracht mee dat het ge- meenehuis aan alle zijden een riant aanzien moest hebben en ook toegankelijk moest zijn. De oplossing die zij hiervoor vonden is zonder meer briljant. Het voorfront voor zover men tenminste van voor- en ach terfront kan spreken bevindt zich aan de oostzijde. Daarvoor is een ruim plein geprojecteerd van 130 x 90 pi. Öp dit plein heeft men- zich een vijver gedacht van 34 x 15 m., omzoomd door groen stroken, waarin banken zullen worden geplaatst. Rondom het plein heeft men zich moderne winkelpanden gedacht. De ruimtelijke werking is nog nader geaccentueerd door een aantal doorbraken, n.l. een in westelijke richting naar de Cris- pijnstraat met een verbinding met het centrum Berkdijk, verder een doorbraak naar de Hoofdstraat ter hoogte van de Jan de Rooij- straat en een doorbraak in zuide lijke richting voor langs de brand weerkazerne, die daardoor geheel in het plan zal worden opgeno men. Aan de westzijde van het nieuwe gemeentehuis zal het nieu we gezondheidscentrum worden geprojecteerd. Voor de realise ring van het gemeentehuisplan zullen slechts enkele afbraken moeten geschieden. Het nieuwe gemeentehuis heeft aan drie zijden ingangen. Aan de oostzijde bevindt zich de repre sentatieve ingang, aan de noord zijde de dienstingang en aan de westzijde de personeelsingang. De representatieve ien de dienst ingang bereikt men via brede Verder bevinden zich aan de zuidzijde van de hal de afd. So ciale Zaken met een spreekka mer, sociale verzorging, de can- tine voor het personeel en een keuken. Vanuit de hal voert een vrije trap naar de verdieping, waar zich de representatieve ruimten en de bestuurskamers bevinden. Hier domineert de in een halve cirkelvorm uitgebouwde raads zaal. Deze uitspringende halve cirkel bevindt zich boven de re presentatieve ingang aan de oost zijde. In deze raadszaal is tevens een ruime publieke tribune aan wezig. Tevens bevinden zich op deze verdieping de kamer van B. en W., welke in verbinding staat met de raadszaal, de commissie kamer, de kamer van de burge meester met aparte voorruimte als spreekkamer, de kamer van de gemeentesecretaris, de trouw zaal, 'de afd. Finantiën met loket ten, een typekamer, toiletten, een exragarderobe en een keukentje. De grote hal heeft een hoogte van Ty2 meter en ontvangt mede licht door ,10 op het dak geplaat ste plastic skydomes. Het totale grondoppervlak van het gemeen tehuis bedraagt 40 x 23 m. tfï '"'.-I J I In de onderscheiden gevels hebben de architecten een voor name afwisseling tussen openheid en geslotenheid bereikt en het on derscheid tussen de werkruimten op de begane grond en de be stuursruimten op de verdieping op markante wijze onderstreept door naast de personeelsingang een glasvelum op te trekken, dat zich voortzet in de drie glazen deuren van de dienstingang. De bestuurs ruimten hebben elk afzonderlijke ramen. De representatieve ingang is enigszins uit haar as geplaatst om ruimte te maken: voor een mo zaïek of reliefwerk naast deze in gang. Wallach liep vlug door, maar een klap op zijn achterhoofd deed hem wankelen. Nogmaals kreeg hij een tik en viel bewusteloos op de straatstenen. Vlug doorzocht de aanrander de zakken van zijn slachtoffer, deed de inhoud in zijn eigen zakken overgaan en zette het daarop op een lopen. Na enige uren herkreeg Wal lach zijn positieven en waggelde overeind. Dadelijk ontdekte hij, dat zijn portefeuille, horloge, geld en sleutels verdwenen waren. „Gemene straatrover", vloekte hij en liep naar het politiebureau. „Weer terug, Wallach?" spot te Schoten, die hem in zijn kai- mer ontving. 1 De oplichter vertelde van zijn wedervaren. „Het ergste is, dat ik mijn sleu tels kwijt ben. Niet alleen dat ik niet in mijn kantoor kan komen, maar de dader kan 'er zoveel be zoeken brengen als hij wil", zei hij, zijn handtekening plaatsend onder het aangifteformulier. „Ik zal er iemand verdekt op stellen en elke inbreker laten op pakken, dan heb je meteen je aanrander", overdacht Schoten. „Maar nou kan ik geen inven taris opmaken, d'r kan van nacht toch wat gestolen wezen?" „Ik zal het onderzoek naar spo ren van je compagnon moeten uitstellen tot je sleutels terecht zijn", zei Schoten. „Heb je geen reservesleutels?" „Die had Tolman". „Zo", sprak Schoten smalend, „dus je compagnon is er met de sleutels en je geld vandoor en laat jou in een afgesloten en leeg geplunderd kantoor achter. Van je nachtmerries geloof ik hier geen klap meer, versta je. Als er in jouw kantoor een moord gebeurd is zul je me toch eerst het lijk moeten tonen!" „Weet ik waar die journalist dat gelaten heeft", verdedigde Wallach zich. I „Die journalist heeft een alibi, mannetje en jij niet! Jij hebt zoge naamd voor je kantoor staan wachten tot de politie er aan kwam, hé? Jammer, dat ik geen bewijzen genoeg heb om je öp te sluiten". Als versuft liep Wallach naar zijn kantoor. Hij las h'et naam kaartje op de deur, welke hij nu niet meer kon binnentreden en streepte met blauw potlood de naam Tolman door. „Wallach en compagnons" stond 'er nu. „Dat klinkt beter", zei hij te gen Willy Jones, de volgende morgen. Deze vermaakte zich over Wallachs woede op de com missaris. „Mijn pa is vreselijk ongerust over het uitblijven van Marga ret", vertelde Willy de oplichter, „vanmorgen heeft ie Schoten op gebeld." „En wat zei Schoten?" vroeg Wallach. „Hij zei: 'er kan niets gebeurd zijn, want uw dochter staat onder voortdurende politiebescherming. Maar hij zou dan toch eens bij de verantwoordelijke man informe ren". I Peters arriveerde in zijn snelle twoseater bij de commissaris en Schoten liet de agent in burger, die Margaret had moeten scha duwen, voor zich verschijnen. De man bekende haar uit het oog te hebben verloren, toen hij Jan Pij per meende te zien en met deze een gesprek aanknoopte in een cafetaria. Margaret was toen juist een warenhuis binnenge gaan. i „Russ heeft mij er gisteravond van verteld", zei Peters en maak te de agent geen verwijten, om dat zijn vriend in het zelfde geval verkeerde. „Er is niets aan te doen", sprak Schoten, „wie z'n plicht Met dit ontwerp hebben de architecten ir. L. Geenen en ir. C. Oskam een briljant stuk werk geleverd, dat, indien de pnodige goedkeuring verkregen wordt, de gemeente Loon op Zand—Kaats heuvel een gemeentehuis zal schenken van voorname allure. verzaakt moet er de gevolgen van dragen. Zorg nu maar, dat Margaret heelhuids terugkomt". Peters reed in volle vaart naar het huis van de advocaat, die hem in zijn werkkamer ontving. „Ik begrijp niet, dat die Jan Pijper niet opgedoken is om haar op het juiste moment te bescher men", jammerde Jones. „Het is vreemd", antwoordde de detective, „ik vrees, dat onze mysterieman niet meer in staat is om op te duiken." Hudson had het nieuwtje gauw te pakken en verveelde Willy Jones zodanig met zijn gezeur om een interview dat deze hem door Hulsters, de butler, de deur uit liet zetten. Zonder tijd te verlie zen spoedde de journalist zich naar het politiebureau en zocht brigadier Bel op. De kleine man zat aan een grote tafel in kamer vier! Een goedkope, verchroomde vaas en 'een oude tabaksdoos la gen in krantenpapier gewikkeld voor hem. Met een vergrootglas bestudeerde hij de foto's van een aantal vingerafdrukken. De ver gelijking ging niet op. „Nou heb ik voor niets die be delaar rijk gemaakt", schold hij tegen de journalist. (Wordt vervolgd). zo "vfMXèr z.w >- v. i iic i dij Vughleritr. 25 DenBosch Markt32 Tilburg NweGinnekendr. 23 Breda ALLE KORTINGEN WORDEN DIRECT AFGETROKKEN f'É..rl LJL i J

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2