nc MYSTERIEMAN Notaris J. WAVERIJN KERSTBOMEN H. Vermeer-Berg mans 's-HERTOGENBOSCH VROOM DREUSMANN TILBURG - HELMOND alle maten en pryzen en gratis thuisbezorgd. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN ALLEEN GELDIG fTfc 4TW* SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE WOENSDAG 19 DECEMBER WftlftllSlB^i SI BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Charmante petticoat, van witte katoen, gemaakt in royale stroken, met ka toenen kant afgezet Prima kwaliteit lederen laarsje, heerlijk warm ge voerd, met crêpe-, rubber- of poro-zool, in bruin, beige en bordeaux, in de maten 32-36 8.50 28-31 7.50 24-27 6.50 A95 22-23 5.95 20-21 M Kerst- en Nieuwjaars kaarten, met mooie mo tieven, in een grote keuze en met diverse teksten. Alléén morgen C c 25 stuks voor Aluminium frituurpan, met prima inzet. Ideaal voor het bakken van frites, cro- quetten, oliebollen, appel beignets, etc. Nog juist op tijdvoorde 150 feestdagen „Lumen", de betrouwbare wekker, met radium wijzers en cijfers; verkrijg- /éL75 baar in 3 kleuren 1 jaar garantie Sierlijke plastic spuitfiacon, in diverse pasteltinten, met koperen dop; geheel gevuld met zuivere E c eau de cologne Netnylons, de ideale kous, die nooit laddert, 60 gauge, zeer rekbaar; verkrijgbaar in diverse 75 40 modekleuren Bedrukte zwanendons, in meerkleurige fantasiedes sins, extra breed, 4 65 nl. 80 cm., per meter Chocolade kerstkransjes, met crême-vul- 2.R c ling, 200 gram Kerstkransjes, een heerlijk koekje, A c 250 gram Fraai drinkservies, 30-delig in kristalhelder glas, met fraai slijpwerk. Alle glazen in leuk 4 50 bekermodel Extra zware kwaliteit uni keper flanellen herenpya- ma, met brede elastieken band, geheel gepaspeld, met opgestikte zakken, royale pasvorm 4 4 50 Kerstboomversiering, 12 verschillende glasballen en figuren in doos, in zilver of gekleurde QO c uitvoering Zonnestraalkachel, met grote reflector en stevige voet. Een maximum aan warmte, een minimum aan stroomverbruik 1150 Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het Bestuur van de R.K. Ulo-school Pius X te Kaatsheuvel voor de aan schaffing van lèermiddelen en meu bilair tot een bedrag van ƒ2.108.90. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan H. J. Snoeren, Berndijksestraat 32 alhier. Prae-advies: H. J. Snoeren, Berndijksestraat 32 te Kaatsheuvel, verzoekt het ge meentebestuur aan hem, ten be hoeve van de bouw van een woon huis, te verkopen een perceel bouw grond, gelegen aan de Rozenstraat, ter grootte van 525 m2. De prijs voor deze grond hebben B. en W. vastgesteld op 4.10 per vierkante meter. Voorstel tot ruiling van grond met C. van Rooij, Mgr. Völkerstraat 2 alhier. Prae-advies: C. van Rooij, Mgr. Völkerstraat 2 te 'Kaatsheuvel, verzoekt het ge meentebestuur aan hem, ten behoe ve van de nieuwbouw van de boe renleenbank, een strook grond, ge legen ten westen van het bestaand woonhuis, ter breedte van 6 m2 en met een grootte van ongeveer 70 vierkante meter, af te staan in ruil voor een aan hem toebehorende strook grond, gelegen ten noorden van de ter plaatse geldende voor gevelrooilijn, ter grootte van onge veer 110 m2. B. en W. stellen voor tot deze ruiling te besluiten. Van de zijde van B. en W. zal er zorg voor wor den gedragen dat de transportakte niet zal worden gepasseerd, alvo rens het gedeelte van het bestaande woonhuis, staande op de te verkrij gen grondstrook, zal zijn gesloopt. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet ten behoeve van de uitbreiding van de brandalarme- rings-installatie. Prae-advies: Het is B. en W. in het verleden gebleken dat de alarmering van de brandweerlieden niet voldoende is. De sirene, welke is geplaatst op de ■toren bij de brandweergarage te Kaatsheuvel, heeft geen voldoende alarmbereik voor het gehele dorp en is bij wind slechts op een be perkte afstand te horen. Dit euvel doet zich eveneens voor in Loon op Zand. Her wordt nog ge bruik gemaakt van een fabrieks sirene. In De Moer is momenteel nog geen sirene aanwezig; daar ge schiedt de melding nog huis aan huis. Naar aanleiding van een door de commandant van de brandweer uit gebracht rapport en een aan de hand daarvan door de Districts-in- specteur voor het brandweerwezen te Breda gegeven advies, dient naar de mening van B. en W. de sirene melding als volgt te worden uitge breid; 1 in Kaatsheuvel: op 't zusterkloos ter aan de Erasstraat; in Loon op Zand; op het zuster klooster aan de v. Rijckevorsel- straat; in De Moer: op het pand van J. Klijn aan de Middelstraat. De opstelling van de sirene's zal zo geschieden, dat deze een zo hoog mogelijke opstelling krijgen. Om aan de wens van de oversten van de zusterkloosters tegemoet te komen, zullen de sirene's bedien- baar moeten worden gemaakt zowel vanuit de beneden- als vanuit de bovenverdieping. Voorts komt 't B. en W. gewenst voor, te Kaatsheuvel in de nacht uren niet per sirene te alarmeren, maar de brandweerlieden op te roe pen via een P.T.T.-wekinstallatie, waardoor de storing van de nacht rust tot een minimum wordt be perkt. In verband met het feit dat de brandweerauto een bezetting heeft van 9 man, is 't gewenst een wek- installatie voor 10, man te doen aan brengen. In Kaatsheuvel zijn alle brand en onderbrandmeesters met uitzon dering van twee, van een huisaan sluiting op het telefoonnet voorzien. Het ware wenselijk als ook bij deze twee leden een huis-aansluiting op het telefoonnet werd gemaakt. Als deze uitbreidingen van het brand-alarmeringssysteem worden aangebracht, dan zal naar de me ning van B. en W. de alarmering van het brandweerpersoneel vol doende zijn en kan de tijd waarin nu op de opkomst van het personeel moet worden gewacht, tot een mi nimum worden beperkt. De kosten van deze uitbreidingen worden geraamd op 4.359.05. B. en W. stellen voor, hen, reke ning houdend met een onverzien van 240.95, een crediet tot een be drag van ƒ4.600.beschikbaar te stellen, opdat tot de uitbreidingen als hiervoor omschreven, kan wor den overgegaan. Verzoek van het Bestuur van de Katholieke Levensschool voor jonge arbeiders te Kaatsheuvel tot 't ver strekken van een crediet, bestemd voor financiering van de bouw van een nieuwe school. Prae-advies: De levensschool voor jonge arbei ders is vanaf de oprichting in sep tember 1954 gehuisvest in de Gil denbond, eigendom van de Katho lieke Arbeidersbeweging te Kaats heuvel. In dit gebouw had men aan vankelijk de beschikking over een klaskamer en de grote zaal, terwijl ten behoeve van het onderwijs in handenarbeid achter het gebouw 'n houten loods werd geplaatst. Waren deze ruimten op zich al niet toereikend, de situatie werd in het begin van dit jaar nog verslech terd als gevolg van het feit dat ver huurster de grote zaal niet langer beschikbaar stelde, zodat beoefening van sport en spel, behalve in de zomermaanden, onmogelijk is ge worden. Vanaf de opening der school heeft het bestuur de bedoeling gehad om een eigen gebouw te stichten, in dien zou blijken dat dit onderwijs bij de jeugd zou aanstaan. Het is naar de mening van B. en W. voor eenieder een bekend feit dat de le vensschool na twee jaren werken haar noodzaak heeft aangetoond en haar plaats in de samenleving heeft veroverd. Bij de sluiting van de eerste twee-jarige cursus kon aan 71 leerlingen het getuigschrift worden uitgereikt, terwijl het schooljaar 1956-1957 met 80 leerlingen kon worden ingegaan. Deze cijfers spre ken voor de omgang en de levens vatbaarheid van deze school een duidelijke taal. Mede om een verdere ontplooiing van dit onderwijs mogelijk te ma ken, moet een eigen huisvesting .van het grootste belang worden ge acht. Het stemt daarom tot voldoe ning dat de Staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen op een daartoe gedaan verzoek goedkeuring heeft gehecht aan de door het bestuur van de levens school ingediende begroting voor 1957, waarin met de bouw van een nieuwe houten school is rekening gehouden. Aan deze goedkeuring is evenwel de voorwaarde verbonden dat van gemeentewege de voor de bouw benodigde middelen in de vorm van een geldlening ter be schikking zullen worden gesteld. Het bestuur van de school heeft, bij brief van 9 oktober j.l. een daar toe strekkend verzoek gedaan, waarbij het bedrag van de lening' op 72.000.wordt gesteld. Gezien* het grote belang van deze school komt het B. en W. voor dat de ge vraagde medewerking dient te wor den verleend, nu gebleken is dat de goedkeuring van de Staatssecreta ris een voldoende garantie voor de prompte betaling van rente en af lossing inhoudt. De lening zal ge baseerd zijn op een looptijd en een rente van 4% 'sjaars. De nieuwe school zal worden ge- bouwd op een terrein, eigendom van dê gemeente, en gelegen aan de Mgr. Völkerstraat. Omdat de defi nitieve bestemming van deze grond een andere is, zijn B. en W. van mening dat dit perceel voor een pe riode van 10 jaren aan de stichting in gebruik kan worden gegeven te gen betaling van een jaarlijkse re tributie van 10.ter erkenning van het, eigendomsrecht. B. en W. stellen derhalve voor om aan de stichting Katholieke Le vensschool voor jonge arbeiders al hier de gevraagde geldlening te ver strekken en het perceel grond tegen een retributie van 10.per jaar, in gebruik af te staan. Verzoek van het Bestuur der R.K. Kleuterschool, Erasstraat 10a te Kaatsheuvel, om medewerking in gevolge art. 50 der Kleuteronder wijswet voor de aanschaffing van meubilair en de inrichting van twee noodlokalen, tot een bedrag van 3500.—. Voorstel tot het vaststellen van een verordening als bedoeld in art. 11, sub 2, van de Winkelsluitings wet 1951 voor kapperszaken. Prae-advies: Door de dames- en herenkappers in deze gemeente is een verzoek in gediend tot het vaststellen van een verordening als bedoeld in art. 11, sub 2, der Winkelsluitingswet 1951, waarin wordt bepaald dat het slui tingsuur voor kapperswinkels wordt vastgesteld op 19 uur, doch uitslui tend voor het verrichten van kap perswerkzaamheden. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool „St. Leonardus" te Kaatsheuvel om medewerking inge volge art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen voor het verkeers- onderwijs, tot een bedrag van 332.65. Voorstel tot het toekennen van een jaarlijkse bijdrage aan de Sint Radboudstichting te Nijmegen voor de uit de gemeente Loon op Zand afkomstige studenten, tot een be drag van 100.— per student. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan W. J. Bender te Delft, groot 804 m2 a 5.10 per m2. Voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten. Prae-advies: Nu aan de geprojecteerde verbin dingsstraat tussen de Kerkstraat en de v. Salm-Salmstraat te Loon op Zand woningbouw in uitvoering is, komt het B. en W. gewenst voor aan deze verbindingsstraat een naam te geven. Gebleken is dat in de volksmond de naam Gerlachusstraat bleef ge handhaafd voor de verbinding tus sen de v. Rijckevorselstraat en Ho ge Steenweg, in plaats van de nieu-. we naam Willibrordusstraat. B. en W. stellen voor: a. de benaming Willibrordusstraat te veranderen in: Gerlachusstr.; b. de verbindingsstraat tussen de v. Salm-Salmstraat en Kerkstraat te noemen: Willibrordusstraat. Brief van gedeputeerde staten van Noord-Brabant van 17 okto ber 1956, G nr. 41970 inzake de dekking van de kosten, verbon den aan de aanleg van waterlei ding op de Bernsehoef te Kaats heuvel. Preadvies Gezien het feit dat de tarieven van de bestaande en daarvoor in aanmerking komende belastin gen in de afgelopen jaren reeds aanmerkelijk werden verhoogd, zou geen andere mogelijkheid overblijven dan het invoeren van een nieuwe baatbelasting speci aal voor deze kosten van water voorziening. B. en W. zijn evenwel van me ning dat het in hoge mate onbil lijk zou zijn wanneer terzake van deze uitbreiding een baatbelas ting zou worden geheven, terwijl bij geen der voorgaande projec ten ooit een bijdrage, in welke vorm ook, van de belanghebben den is gevorderd. Voorts dient hierbij te worden overwogen dat de toestand van de watervoorziening in dit ge bied veel te wensen overlaat, zo dat deze uitbreiding uit een oog punt van volksgezondheid nood zakelijk moet worden geacht. Er is hier sprake van een dermate dringende plicht van de overheid om verantwoorde hygiënische omstandigheden te scheppen, dat het extra belasten van de bewo ners zich daarmede niet ver draagt. B. en W. stellen de raad voor om onder vermelding van de vo renstaande overwegingen aan ge deputeerde staten mede te delen dat niet tot invoering of verho ging van plaatselijke belastingen zal worden overgegaan. Voorstel tot wijziging van de verkoop van industrieterrein aan de N.V. van Blerk. Preadvies In de raadsvergadering van 6 november j.l. besloot de raad aan de N.V. N. van Blerk, stalen kan- toormeubelenfabriek te Tilburg: a. te verkopen een perceel in het industrieterrein met een breedte van 50 M' aan de Jan de Rooijstraat en een diepte van 125 M'; b. optie te verlenen gedurende vijf jaren voor een gelijk perceel dat ten noorden onmiddellijk op het verkochte aansluit. De N.V. N. van Blerk heeft thans medegedeeld, dat zij, met het oog op haar bouwplannen, er prijs op zou stellen over pl.m. 100 M' belending aan de Jan de Rooijstraat te kunnen beschik ken. Voorstel om een aan deze ge meente toebehorend bouwter rein aan de Berndijksestraat ten behoeve van de bouw van een nieuwe school ter beschikking te stellen aan het bestuur van de r.k. Jongensschool „St. Leonar dus" alhier.,. Preadvies In de vergadering van de raad van 30 augustus 1954 werd be sloten om medewerking ingevol ge artikel 72 der L.O.-wet 1920 te verlenen voor de stichting van een nieuwe r.k. Jongens school in Berndijk. Deze school wordt gebouwd op een aan deze gemeente in ei gendom toebehorend perceel bouwgrond aan de Berndijkse straat, kadastraal bekend gem. Loonopzand sectie L nr. 476, ter grootte van 5040 m2. Het schoolbestuur heeft bij brief, van 15 september 1955 ver zocht om beschikbaarstelling van dit terrein, waarna op de in de L.O.-wet 1920 bepaalde wijze de waarde van dit perceel door een commissie van drie deskun digen respectievelijk aangewezen door de Onderwijsraad, 't school bestuur en het gemeentebestuur is geschat op 32.760.Deze grond dient vervolgens, weder om volgens de bepalingen van de L.O.-wet 1920, om niet aan het schoolbestuur in eigendom te worden overgedragen. BERICHT VAN INZET. te CAPELLE bericht dat de onroerende goederen van de Erven DE JONG zijn ingezet als volgt: KOOP 1 Woonhuis met schuurtjes, erf en weiland te Waspik aan de Beneden kerkstraat 91, groot 52,84 aren op 20.500. KOOP 2Bouwterrein te Waspik aan de Beneden kerkstraat, groot 22.80 aren op 1300.—. KOOP 3 Woonhuis met erf te Waspik aan de Bene denkerkstraat 90, groot 2.06 aren op 1600. KOOP 4: Woonhuis met erf te Raamsdonksveer aan de Julianalaan 116, groot 2.79 aren op 6000. De goederen begrepen in kopen 1 en 2 zijn vrij van huur met ingang van 1 ja nuari 1957. Koop 3 is verhuurd voor 3.58 per week en koop 4 voor 5.per week. Afslag op donderdag 20 december a-s. des avonds om zeven uur in Café De Sport wereld aan de Veerstraat te Waspik. Het woonhuis begrepen in koop 1 is op vertoon van een bewijs, afgegeven door de notaris te bezich tigen op dinsdag 18 decem- der a.s. tussen drie en vijf uur. Antoniusstraat 118 Tel. 2837 WAALWIJK Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 13) „Als u binnen wilt treden wel," „Schrijft u mij dan maar in." „Dat gaat zo niet, meneer. U moet door een lid of door de di recteur voorgedragen worden." „Waar is de directeur?" „In de club". „Wel, dan maak ik het even met de directeur in orde." „U kunt niet binnenkomen als u geen lid bent." „Ja, hoe word ik dan lid?" „Zoekt u meneer De Bas eens aan zijn particulier adres op." „Waar is dat?" „Blijsteenstraat 48." De kleine brigadier stond weer op straat en stelde een onderzoek in naar de mogelijke aanwezig heid van een achteruitgang. Hij vond er geen en moest zijn po gingen om op deze wijze met Wal'lach in contact te komen, op geven. Op de zwendelaar te wachten had evenmin zin en dus keerde Bel de nachtclub de rug toe. Het adres van De Bas no teerde hij in zijn zakboekje. De volgende morgen om elf uur begon de brigadier de dienst met een wandeling naar de Blijsteen straat. Langzaam telde hij de huisnummers af, daar op de hoek moest 48 wezen. Tot zijn niet geringe verbazing zag hij Peters het huis van De Bas binnengaan en de deur achter zich sluiten. De detective had de kleine man niet gezien en bevond zich in een smal kamertje tegenover de direc teur van de nachtclub, die hem vriendelijk ontving. „li wilt zeker lid worden?" vroeg De Bas Peters niet her kennend. „Ja, ik kom van Wallach". „O, van Wallach? Een trouw bezoeker van onze speelzaal", zei De Bas, terwijl hij een blanco kaart uit zijn zak nam. Peters negeerde die onvoor zichtige uitlating. „Zijn compagnon is wel erg plotseling verdwenen, hè?" „Inderdaad opvallend", ant woordde De Bas al schrijvend. „Haast even opmerkzaam als de verdwijning van Margaret Jo nes!" i 1 „Een kleine ontvoering", was het antwoord. i „Maar een groot losgeld". De directeur begon te lachen. Jones kan best dokken, meneer ehHoe is uw naam, zei u?" j „Janssen, Hendrik Janssen met dubbel s." De Bas vulde de kaart in met de gegevens, welke Peters hem dicteerde. „Hoe groot zou 't zijn, dat los- geld?" vroeg de detective. „Tweehonderdduizend gulden, meneer". ,,'t Lijkt me anders vrij moei lijk een plaats te vinden, waar je een meisje fvan 20 jaar voor de speurende ogen van de politie verborgen kunt houden." „Nou, meneer Janssen, dat is best in orde! Hier heeft u de le- denkaart, het entrée bedraagt twee gulden vijftig. Nou en kijkt u naar niet te veel in het clubge bouw rond-" „Ik dank u wel voor uw in lichtingen", zei Peters. De strekking van deze beleefd heidsfrase ontging de directeur. Hij verheugde zich in de toename van het ledental der club en stak werktuigelijk de ontvangen rijks daalder in zijn broekzak. Brigadier Bel zag de detective naar buiten komen en hem een kaart, waarschijnlijk een bewijs van lidmaatschap der nachtclub, in zijn portefeuille bergen. Hij be sloot hem te schaduwen en toen Peters in zijn roodgrijze twosea- ter stapte, riep Bel een taxi aan om de wagen te laten volgen. Een minuut of tien later arriveerden zij voor het hoofdbureau. Peters stapte snel uit en begaf zich in de hal naar de portier. Bel keek van achter de draaideur toe en zag hoe de detective met de linker vuist en de rechterwijsvinger een geheim teken gaf. i In kamer 93 zoemde de huiste lefoon, inspecteur Jodela nam de hoorn en luisterde. „Daar is iemand van de gehei me politie, nummer zeven!" „Nummer zeven kan boven ko men." i Enkele ogenblikken later trad Peters de kamer binnen. De bei de mannen gaven elkaar hartelijk de hand. „Welnu, nummer zeven", zei Jodela, „wat heb je te melden?" Jones heeft een brief gekre gen met 't verzoek tweehonderd duizend gulden in het plantsoen bij de Voorstraat neer te leggen. Margaret is dus ontvoerd om een losgeld. Ik heb nu met de advo caat afgesproken, dat hij een klein koffertje met kranten daar heen brengt. Russ en ik zullen op de loer liggen en de ontvangers bij hun komst inrekenen". I „Waar is die brief?" „Hier inspecteur", zei Peters en overhandigde hem het schrijven. Jodela las het snel door en vroeg: „Wat betekent die onderteke ning met het cijfer zeven?" „Niet mijn nummer van de ge heime politie", lachte Peters. „Als we nu de ontvoerders hebben, althans een stroman, die het losgeld in ontvangst komt ne men, hoe bevrijden we dan Mar garet zelf?" i „Ik vermoed, dat Margaret in het gebouw van de nachtclub van De Bas zit opgesloten. Die direc teur heeft zich namelijk tamelijk onvoorzichtig tegen mij uitgela ten. Ik heb me vanmorgen in la ten schrijven als lid en kan er dus rondneuzen. We moeten nu zien tegelijkertijd Margaret te be vrijden, de daders in te rekenen en het losgeld te behouden." „O juist, eerst zien of Marga ret inderdaad daar vastgehouden wordt en met betalen van het los geld even wachten." „Precies, inspecteur." i 1 „Ik zal vast bij voorbaat een bevel) tot inhechtenisneming voor die directeur van de nachtclub opstellen. De Bas heet die vent?" „De Bas, Blijsteenstraat 48. District tien." j De detective keek belangstel- lend toe, hoe Jodela met een klein stempeltje zijn handtekening in groene stempelinkt onder een for- muiier plaatste. Hij nam het pa pier in ontvangst en stak het in zijn portefeuille. Jodela borg de brief om los geld in zijn binnenzak en rang schikte een stapeltje knappen op zijn bureau. „Dus afgesproken", zei de in specteur, „Tot ziens!" „Op hoop van zegen", ant- woordde Peters. In de hal terugkomend zag de detective juist de kleine brigadier in de lift verdwijnen. Hij stapte op de portier toe i „Waar gaat die naar toe?" „Hij gaf het teken van de ge heime politie, dus ik heb hem naar inspecteur Jodela gestuurd." In gedachten verzonken wan delde Peters het hoofdbureau uit, stapte in zijn auto en reed naar de Dennenweg. In zijn werkka mer trof hij Gerard Russ aan, die tot zijn geliefkoosde bezigheid, 't uitknippen en inplakken van kran tenknipsels, vervallen was. Peters stak een sigaar op. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3