Waalwijkse en Langstraaise Courant Groter deel van 't inkomen voor de Staat. De Kleine Zelfstandige Er komt weer een Circus in Waalwijk De nieuwe Bisschop-Coadjutor van den Bosch over zijn benoeming. VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 79e JAARGANG No. 101 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p p Advertentieprü s 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO De practische toepassing van de nieuwe algemene ouderdoms- verzekering (A.O.V.) zal bij ve len nog op technische en finan ciële moeilijkheden stuiten. In de eerste plaats yoor de werkgevers, die per 1 januari alle lonen en sa larissen moeten herzien met de daaraan verbonden „papierwin kel" en vervolgens voor de werk nemers, die het leeuwedeel van de premie moeten betalen. In de Stichting van de Arbeid heeft men overeenstemming be reikt over de loonsverhoging, die als compensatie moet gelden voor de premiebetaling. De regering zal de werkgevers verplichten per 1 januari loon en salaris met 5,6 te verhogen. Iedereen moet dus een looncompensatie ontvangen, die echter niet gelijk zal zijn aan de te betalen premie, die zo rond 7 van het nu betaalde en ont vangen loon zal bedragen. De premie wordt geheven van het fiscale (dus verhoogde) inko men. Van dit inkomen zijn de af trekposten reeds in mindering ge bracht. Wanneer de werkgever gaat rekenen of hij nu evenveel meer loon betaalt (dat hij in de vorm van premie weer inhoudt) dan vroeger aan vereveningshef fing aan de staat werd afgedra gen, zal hij bedrogen uitkomen. Ingevolge de maatregelen tot be stedingsbeperking zou immers 2,6 van de premie elk voor de helft voor rekening komen van de werkgevers en werknemers! De werkgever schiet er dus 1,3 bij in en hetzelfde bedrag komt voor rekening van de werknmer. De werknemers zullen met ja nuari 1,3 van de premie, die 6,75 i% bedraagt van het nieuwe loon, moeten bijpassen. Het min dere betekent hun eerste aandeel in de bestedingsbeperking. Intussen houden daarmee de moeilijkheden niet op. Er zal pre mie behoeven te worden betaald tot aan de loongrens, die op f 6900.is vastgesteld. In deze gevallen bedraagt de loonsver hoging f 386.40 (5,6 van f 6900,en moet er aan pre mie betaald worden f 465.75. De werknemers hebben hier dus een bijdrage te betalen van f 79,35 per jaar. Meer dan ooit zal na 1 januari de werkgever optreden als voor lopige ontvanger van belastingen. Aanvankelijk hoopt zich bij hem het bedrag der premie op, dat hij tegelijk met de loonbelasting moet afdragen aan de rijksont vanger, dus niet aan de Raad van Arbeid, zoals sommigen menen. Nu zou het voor de werkgevers erg moeilijk zijn om al die te be talen premies en belastingen zelf uit te puzzelen. Daarom heeft het ministerie van financiën enige service verleend en een aantal ta bellen het licht doen zien. Het jis echter op zichzelf al een vraag stuk om te weten welke tabel men moet kiezen, want er zijn er vier en er ontbreekt er warempel ook nog één. De eerste is een coördinatieta bel, zoals wij die thans voor de loonbelasting reeds kennen. Bij het hier opgegeven bedrag is reeds rekening gehouden met de premies voor de sociale verzeke ringswetten die moeten worden betaald en men kan het dus zon der veel rekenen aflezen. Er zijn echter ook werknemers, die niet voor alle premies van de sociale verzekeringswetten in aanmer king komen. Voor hen zijn er de gewone tabellen voor de ouder- domsverzekering gekomen. Ook die werknemers kunnen dus vlot worden bediend. Daarmee is de expositie van tabellen nog niet ten einde. De derde tabel, die is samengesteld, geldt voor mensen, die reeds vóór hun 65e jaar zijn gepensi oneerd. Zij krijgen een premie- reductie maar zijn niettemin toch wel premieplichtig. Wan neer er lezers zijn, die het bij 't lezen van dit artikel reeds begint te duizelen, dan zullen deze zich het beste een voorstelling kun nen vormen van de administra tieve doolhof, die loonadmi- nistrateurs, boekhouders enz. straks zullen binnengaan. Reeds wordt er gefluisterd dat onder deze nijvere werkers het meeste werk zal worden verzet (van zelfsprekend op kosten van de werkgevers!!) maar dat onder hen het laagste percentage zal worden gevonden dat van deze ouderdomswet ooit zal profite ren. Eenvoudigweg omdat men door de administratieve war winkel nimmer de 65-jarige leef tijd zal bereiken. Misschien valt de praktijk wel mee, zal men zeggen. Wie echter al te optimistisch mocht zijn, wijzen wij er op, dat er ook nog een vierde premietabel zal be staan voor mensen die ouder zijn dan 65 jaar en die in het geheel geen premie behoeven te betalen. Waneer de tweede ta bel de gewone moet worden ge noemd, dan is dit een dubbel gewone of een gewone voor be jaarden. Reeds wezen wij er op, dat er eigenlijk nog behoefte «bestaat aan een vijfde tabel nl. voor hen die hun belasting betalen via 'n aanslagbiljet in de inkomsten belasting. Ook zij zullen hun premie op een of andere wijze moeten kunnen berekenen. Zij weten al dat deze 6,75% zal be dragen, maar men moet nog weten van welk inkomen. Dat zullen we nu weldra kunnen le zen in een toelichting van het ministerie. Dan komt bij dit alles nog de slotopmerking dat kleine zelf standigen tot een bepaald ma ximum van premiebetaling wor den vrijgesteld en daarboven komt nog een marge met gere duceerde premie. Het geheel is dus een tabellenparade met com mentaar en uitzonderingen waar op het eerste gezicht voor ad ministratief matig onderlegden kop noch staaft aan te vinden zijn. Wij zouden bijna willen op merken dat de uitvoering van de algemene ouderdomsvoorzie ning samen met de belasting inning een waardige averechtse bekroning betekent van de po gingen om te komen tot ver eenvoudiging van ons belasting stelsel Economische gevolgen Dit kan worden opgemerkt over de technische gevolgen van de A.O.V. De economische zijn veel gevaarlijker, want opnieuw vloeit er een geldstroom via werkgevers naar de staat en ve len van hen, vooral de kleine luyden zullen zich dat goed be wust moeten zijn. Men zal deze gelden direct voor de fiscus moeten reserveren en niet voor andere doeleinden kunnen aan wenden, want met de staat als schuldeiser op de huid behoudt men zelden lang 'n voorsprong, Is men zich niet voldoende bewust van zijn functie als ont vanger en betaalmeester voor de staat, dan zal dit bij 'n kleine zaak spoedig een einde van zijn bestaan betekenen. Ook alle zelfstandigen zullen er rekening mee moeten houden, dat zij in de toekomst een aanzienlijk groter bedrag aan de fiscus zul len moeten afdragen dan voor heen. Reeds thans raden wij hun aan aarmee wekelijks of maan delijks rekening te houden en een bepaald bedrag van het in komen af te zonderen op een speciale spaar- of bankrekening. Het administratief en fiscaal beheer van elke onderneming wordt weer iets moeilijker. Deze kosten van de ouderdomsverze- kering zijn nog nergens genoemd Hoe hoog zij zijn, zal de maat schappij van 1957 ons leren, Met de grootste nadruk moet ieder, die een bedrijf heeft met veel of weinig personeel er nog eens op worden gewezen dat hij moet zorgen administratief op de hoogte te zijn en bovendien zijn financiële administratie van dag tot dag zij te houden opdat hij een inzicht heeft in zijn ver plichtingen tegenover de staat en de sociale verzekeringsorga nen, want deze slokken een toe nemend deel van zijn bruto- in komsten op. Wie daartoe geen kans ziet, neme een deskundige in de arm. Wanneer deze des kundige bekwaam is, werkt hij zeker goedkoper dan de kosten en ellende die men zich op de hals haalt wanneer men het hoofd „belastingontvanger" in zijn bedrijfsvoering verwaar loosd. en de Algemene Ouderdomsvoorziening. Van. vele zijden hereiken ons vragen over de werking van de algemene ouderdomsverzekering van de kleine zelfstandige. Ook hier geldt, dat in hoofd zaak slechts aan twee eisen moet zijn voldaan, n.l. men moet ver zekerd zijn geweest en men moet de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben. De leeftijd van de man is door slaggevend. In dit verband moge hier gelden, dat, indien een 65- jarige vrouw gehuwd is met een man van nog geen 65 jaar, doch die invalide is, zodat zij als kost- gangster is aan te merken, deze 65-jarige vrouw voor de uitke ring voor gehuwden in aanmer king kan komen. Na overlijden. Indien een ongehuwde over lijdt, wordt het ouderdomspensi oen uitbetaald tot en met de maand van overlijden. Indien een gehuwde man of gehuwde vrouw overlijdt, ontvangt de langstle vende echtgenoot het bodempen sioen nog tot en met de vijfde maand na die van het overlijden, terwijl een weduwe, die op het einde van deze vijfde maand nog geen 65 jaar is, deze uitkering verlengd ziet met zes maanden. Wordt zij tijdens deze laatstbe doelde verlenging 65 jaar, dan houdt die uitkering op met in gang van de maand, waarin haar 65ste verjaardag valt.. Het bedrag. Het bedrag van het bodempen sioen is vastgesteld op 1404. voor een gehuwde en op 846. voor een ongehuwde. Een gehuwde man of een ge huwde vrouw, die duurzaam 'ge scheiden leeft van zijn of haar huwelijkspartner, wordt bij deze wet als 'n ongehuwde beschouwd. Indien van een dergelijk duur zaam gescheiden levend echtpaar beiden de leeftijd van 65 jaar be reikt hebben, ontvangen zij teza men het pensioen voor gehuwden met dien verstande dat ieder de helft van dit bedrag krijgt uitbe taald. Twee personen, die reeds ou derdomspensioen ontvangen, be houden hun basispensioen als zij in het huwelijk treden; dit basis pensioen bedraagt dus voor ie der het bedrag gelijk staande aan het pensioen voor ongehuwden. De premiebetaling. Iedereen tussen 15 en 65 jaar moet premie betalen. Van de loontrekkenden wordt deze pre mie ingehouden op het loon, de zelfstandigen krijgen een aan slag van de belastingdienst. De loontrekkenden krijgen een loon compensatie, zelfstandigen wor den tegemoet gekomen. Voor de zeer lage en lage inkomens gel den de volgende bepalingen. Indien het inkomen van een verzekerde, die voor de inkom stenbelasting valt in de hoogste tariefgroep (dus groep I) minder bedraagt dan 1500.wordt geen premie ingevorderd; hel rijk neemt die premie voor zijn rekening. Valt de verzekerde voor de in komstenbelasting onder een la gere groep (dus groepen II of III), dan geldt dezelfde regeling, echter voor zolang het premie inkomen niet 2100.of meer bedraagt. Teneinde te voorko men, dat een verzekerde met een premie-inkomen van 1499. (resp. 2099.—) NIETS en een verzekerde met een premie-inko men van 1500.— (resp. 2100) ALLES zou moeten betalen, is voor de ink»»ens van f 1500. tot 2500.— (fesp. 2100.— tot 3100.een overgangsregeling getroffen, krachtens welke het rijk tussen die inkomensgrenzen een gedeelte van die premie voor zijn rekening neemt. Van welk gedeelte dit zal zijn, wordt nader geregeld bij algeme ne maatregel van bestuur, maar gezien het feit dat het hier gaat om een overgangsregeling, van volledige premievrijstelling tot volledige premiebetaling, is het duidelijk dat, naar gelang het in komen boven de 1499.(resp. 2099.stijgt, een groter ge deelte ten laste van de verzeker de zal komen en een kleiner ge deelte ten laste van het rijk. Het rijk neemt echter nimmer premie voor zijn rekening, indien de ver zekerde voor een aanslag in de vermogensbelasting in aanmer king komt. Ongeacht de grootte van zijn inkomen moet de verze kerde de premie dan volledig zelf betalen. De inkomensgrenzen ad 1500 en 2500 (resp. 2100 en 3100) hebben betrekking op een jaar inkomen. Indien de premieplicht slechts gedurende een gedeelte van een jaar bestaat, worden ge noemde bedragen naar evenre digheid verlaagd. De normale premie bedraagt M (Nadruk verboden) Spekimeko III, bfj de verkenners in voorbereiding. Er komt inderdaad weer een circus in Waalwijk, op vrij korte termijn zelfs al. We geven graag toe, dat het een vreemd seizoen is om naar een circus te gaan, maar U zult dan ook tevergeets uitkijken naar een grote een-, twee- of driemaster. De directie van het circus, circus Spekimeko III, vond het wel spijtig dat ze haar grote tent niet kon gebrui ken, maar men kan van het pu bliek toch niet verlangen, dat 't een hele avond in de kou gaat zitten. Dit zei ons Herr Direktor toen wij dezer dagen een praatje met hem gingen maken. Wij vroegen hem, om welke reden hij nu juist in de maand januari naar Waalwijk was gekomen. Herr Direktor vertelde ons, dat dit in verband staat met de Kerstvakantie. In de Kerstvakan tie kan hij namelijk rekenen op 'ni groot aantal jonge kerels, die hij bij de uitvoering van zijn pro gramma's zo goed kan gebrui ken. Zeker, Circus Spekimeko III beschikt over een vaste staf van wereldvermaarde artisten. De di- rektie van het circus en de artis ten zijn allemaal nog jonge men sen en zij stellen andere jonge mensen graag in de gelegenheid in hun vakantie iets bij te ver dienen. In Waalwijk was contact opgenomen met de verkenners van de Andreas Zijlmansgroep. We hadden het niet beter kunnen treffen, zei Herr Direktor, die verkenners namen graag ons aanbod aan. De verkenners willen naar Engeland. De leden van de Andreas Zijl mansgroep, zo ging Herr Direk tor verder, hebben 't voornemen om een afvaardiging te zenden naar de Jamboree, die in de maand augustus van het volgend jaar, 1957, in Engeland nabij Birmingham gehouden wordt. Ook een aantal voortrekkers van de Paul Krügerstam willen daar naar toe gaan. „Maar u begrijpt" zei Herr Direktor, „dat deze jon ge jongens zo'n trip zelf niet he lemaal kunnen betalen. Als ze nu flink meewerken aan het circus en we weten dat ze dit kun nen, want we zijn met ons circus al meer in Waalwijk geweest - dan kunnen ze een aardig centje bijverdienen, en het fonds voor de Engelandvaarders zal er goed mee gespekt kunnen worden." Ja, geachte lezers, dat begre pen wij ook en daarom beijveren wij ons U er van te overtuigen, dat het alleszins de moeite wel waard is om dit circus te gaan zien. Wij doen dit niet alleen om dat wij het doel zo mooi vinden, wij hebben er ons ook van kun nen overtuigen dat er werkelijk een goed programma geboden wordt. Want toen wij 'n praatje gemaakt hadden met Herr Direk tor, vroeg hij ons, of wij niet even wilden gaan kijken naar de repetitie, die verschillende artis ten hielden. Wij voldeden graag aan dit verzoek en zo kregen wk al een voorproefje van hetgeen straks heel Waalwijk te wachten staat. We zagen daar onder an dere de Fakir aan het werk. We wachtten er ons wel voor hem aan te spreken, want hij was be zig meterslange vlammen te spu- En dit deed hij al staande ot liggende op een spijkerplank Len aantal negers voerden een negerdans uit. We meenden er goed aan te doen een beetje uit de buurt te blijven, ie kunt im mers niet weten wat die wilde ke rels zich in het hoofd kunnen nalen. Hun ogen verrieden een grote zin naar mensenvlees. In een andere hoek van 't re petitielokaal kuurden de clowns zich uit; een bijzonder amusant stel, dat niet alleen opviel door goeie grappen, maar pok door hun verschil in lengte. Herr Di rektor verzekerde ons, dat het de langste en de kortste clowns van de wereld zijn. Vooral de Waalwijkse kinderen zullen aan dit grappige stel veel plezier be leven. Alsof hij voor een volle zaal stond, zo enthousiast was de goochelaar van het circus bezig met het oefenen van zijn trucs. ,,'n Goeie kracht", zei Herr Di rektor. We ontmoetten ook nog de hypnotiseur van het gezelschap. Z'n groet had een Frans accent en hij keek ons daarbij even aan met zo'n doordringende blik, dat we hem heel schuchter terug groetten. We veronderstellen dat deze man tot bijzondere dingen in staat is. Vol bewondering hebben we staan kijken naar een viertal acrobaten, dat zo trefzeker hun toeren uithaalde, dat onze mond er gaandeweg van opën zakte. „Deze mensen zijn al drie jaar bij ons gezelschap", zei Herr Direk tor. „We zouden ze niet graag missen. Ze hebben al talrijke aanbiedingen van andere circus sen gekregen, maar ze geven er toch de voorkeur aan om bij ons te blijven. Daar zijn we heel erg blij mee". We zijn ook nog in de stallen geweest; het leek meer op een dierentuin. Herr Direktor was bijzonder trots op zijn groot aan tal volbloed Arabische hengsten, die, zoals hij zei, ieder jaar aan verzekeringspremie meer dan 20.000.kosten En dan het onderhoud en de voeding nog. Daar stond oog een tweetal ezels, een ijsberen-paar, een kooi met een grote bende apen; we moeten zeggen, het circus is goed uitgerust. We kwamen via de stallen weer buiten en daar viel ons oog op een enorm kanon. „Wat moet u daar toch mee vroegen wij. „O, daar schieten we een levende kogel mee af". We hebben de le vende kanonskogel nog gezien; een klein kereltje, dat voor geen hel of duivel bang leek. In een van de tenten repeteer de het circusorkest. „Allemaal beroepsmusici", vertelde Herr Direktor. Uitvoeringen op 4, 5 en 6 januari. „Wanneer denkt u de uitvoe ringen te geven?" vroegen wij aan Herr Direktor. „Op vrijdag 4 januari is de première, 's mid dags voor de jeugd en 's avonds voor het grote publiek. Verder zijn er ook twee voorstellingen op zaterdag en zondag en bij een buitengewoon groot bezoek zul len we ook nog op maandag spe len. In ieder geval zal het pu bliek middels reclamebiljetten daarvan nog op de hoogte wor den gesteld." Of we toch vooral niet wilden vergeten te vermelden, dat een groot deel van de opbrengst voor de kas van de verkenners van de Andreas Zijlmansgroep is. We hebben daar al over gesproken, maar we willen dit graag nog 'ns doen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de belangstelling voor Spekimeko III zal bijzon der groot zijn. Heel gaarne wensen wij de uit voerenden het beste sukses toe. Mgr. Bekkers was zo vriende lijk ons tijdens zijn drukke be zigheden een ogenblik te woord te staan en te vertellen hoe zijn gevoelens waren op dit zo be langrijke ogenblik. „Het is een zware opgave" aldus Mgr. Bekkers „want de huidige tijd stelt de godsdiensti ge leiders voor grote problemen. Maar de langdurige gebeden, die in het diocees Den Bosch tot God werden gericht voor de be noeming van een coadjutor, heb ben dan dit resultaat gehad en 't heeft daarom zo moeten zijn. Ik hoop nog een lange tijd on der de leiding van deze bisschop te mogen werken", aldus de nieuw benoemde coadjutor. Hij vertelde ons nog, dat dins dagmiddag mgr. Op de Coul hem had bezocht om te vragen of hij bereid was eventueel het coadju- torSchap op zich te nemen. „Nu betekent zulk een vraag" aldus mgr. Bekkers „dat men alleen zeer ernstige bezwa ren naar voren kan brengen. Nu, die had ik niet en daarom moest ik mijn bereidverklaring wel ge ven. Ik heb in mijn pastoraat zeer veel geleerd van de men sen. Mijn bezoeken aan de „Ko ningswei" met name hebben mij met problemen in aanraking ge bracht, die ik eerst toen naar waarde heb leren schatten. Ik hoop ook in mijn nieuwe benoe ming sterk contact te bewaren met de gewone gelovige mensen, want uit deze wisselwerking kan eerst een goede Godsdienstige lei ding voortkomen." De nieuw benoemde Bisschop- Coadjutor van Den Bosch, Pas toor W. M. Bekkers, die op 14 februari van dit jaar herder werd van de parochie Heike, be gon zijn priesterleven in 1933, toen hij werd gewijd en in au gustus van dat jaar benoemd tot kapelaan aan de parochie van de H. Antonius en Barbara in Den Bosch. Toen hij in 1939 tot rec tor van het pensionaat Eyken- burg te Eindhoven benoemd werd, kon hij zich gaan toeleg gen op de bestudering van soci ale vraagstukken, die zijn grote belangstelling hadden. In 1942 werd hij tot directeur van de Ka tholieke Actie voor het gehele bisdom benoemd. In 1947 werd hij diocesaan adviseur van de Bossche Bond van de KAB en in 1949 daarbij geestelijk adviseur van de NCB. In deze jaren vervulde pastoor Bekkers eveneens rectoraats functies. Als spreker trad Rector Bek kers tientallen malen op tiidens bijeenkomsten en vergaderingen en in de NCB en KAB ziin de re torische kwaliteiten als inleider, die boeiend en welsprekend zijn standpunt kon uiteenzetten, al gemeen bekend. Daarbij heeft hij een niet on belangrijk aantal publicaties en bijdragen geleverd aan de ver schillende organen van de vak beweging en boerenbond. Ook als radiospreker genoot hij bekendheid in agrarische uit zendingen van de KRO. In een groot aantal commissies heeft hij zitting, waarvan wij o.m. noe men: de Brabantse commissie van de KVP en de „agrarische" en „grote stad" commissie. N.T.C. Vele fabrieken in Hongarije gesloten. Gebrek aan brandstof. Talrijke grote fabrieken in Hon garije hebben zondag als gevolg van het gebrek aan brandstof hun poorten moeten sluiten, waardoor duizenden arbeiders zonder werk zijn gekomen, aldus wordt van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen. De werkloze arbeiders blijven de helft van hun loon ont vangen, gedurende de periode van sluiting, die naar men aanneemt tot 2 januari zal duren. De opstandige beweging in Indonesië neemt toe. Onder de zware slagen, die el kaar voortdurend opvolgen, be gint de regering-Sastroamidjojo de grond steeds verder onder de voeten weg te zinken. In Noord en Midden-Sumatra hebben de opstandige officieren Simbolon en Ahmad Hoessein hun militair be wind geconsolideerd. Zij gedra gen zch ongestoord als heer en meester. Zuid-Sumatra staat op het punt hun voorbeeld te volgen. Gisteren kwamen alle politieke partijen in Palembang, de hoofd stad van deze provincie, in spe ciale vergadering bijeen om hun houding te bepalen. De Zuidsu- matraanse militaire commandant, luitenant-kolonel Sartion," schijnt het reeds volkomen met Simbolon en Hoessein eens te zijn. Het eerste teken van de ontbin ding der regering in Djakarta zelf was het aftreden van Dahlan Ibrahim, minister voor de oud strijders, die lid is van de kleine IPKI (partij ter bescherming van de onafhankelijkheidsproclama tie). Zijn voorbeeld zal gevolgd worden door de ministers van de twee grote mohammedaanse par tijen, de Masjoemi en de Nahda- oel Oelama. De Masjoemi be spreekt de toestand op een partij raadsvergadering in Bandoeng, volgens onbevestigde berichten heeft zij al besloten, zich uit de regering terug te trekken. De Nahdatoel Oelama die in Medan midden in het opstandige Noord-Sumatra vergaderde, ver klaart zich in beginsel tegen de regering-Sastroamidjojo. Voorzit ter Kijai Dahlan noemde de staatsgreep van kolonel Simbo lon op Noord-Sumatra_eën „cor rectieve actie". OEECHQWIIH

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1