SPORTSPIEGEL Plechtige ingebruikneming van de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Sprang —mmat* i m it 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 JANUARI 1957 2 Capelle Waspik UITSLAGEN VAN ZONDAG 13 JANUARI 1957. BETAALD VOETBAL. Ere-Divisie. AmsterdamFijenoord 21 ElinkwijkWillem II afgel Rapid JC—BW 4—3 MVVSpel. Enschede 00 EindhovenPSV 02 GVAV:Fortuna '54 2—0 SpartaVVV 11 NAC—DOS 4—4 NoadAjax 14 le Divisie A. DWS—Alkmaar 1—1 SVV—Helmondia 2—1 HVCWapeningen 13 VSVGraafschap 2—1 RFC—Xerxes 2—2 ADOLimburgia 10 HaarlemVolewijckers 14 le Divisie B. EDO—Fortuna VI. 2—0 SittardiaRCH afgel. EBÖHStormvogels 11 VitesseExcelsior 00 HelmondHermes DVS 33 VolendamDFC 45 RigtersbleekBlauw Wit 12 2e Divisie A. HeerenveenTubantia 13 Be QuickOldenzaal 40 PECZwartemeer 23 Go AheadEnschedese B. 12 RhedenLeeuwarden 11 HeraclesVelocitas 70 VeendamOosterparkers 21 2e Divisie B. Dosko—TOP 4—1 DHC—Wilhelmina 3—0 UVSHilversum 62 De ValkLonga 13 't Gooi—ONA 2—2 RBCBaronie 20 AMATEUR VOETBAL. le klas C. VlissingenWH '16 n. d. De SpechtenSC Emma 2—2 RoermondVSV '34 31 2e klas A. GemertSchijndel 41 Wilhelmina '08Boxtel 22 Veloc—JVC '31 5—2 2e klas B. WVOInternos 21 Uno AnimoMiddelburg 33 Axel—Goes 23 3e klas B. Zwaluw VFCReusel Sp. 14 Cone. SVDGSBW 1—1 GudokSt. Michielsgestel 20 Voah—SCB 0—1 NeveloHieronymus 3—2 3e klas C. RWBWSC VES '35Heusden DongenHero 4e klas E. Vlijmense BoysZigo OisterwijkNieuwkuijk HilvariaSVG Ons Vios—RKTVV Were Di—TAC 4e klas F. TVC '39—RKVVU Wit Zwart—DVVC SCOBreda GilzeBoeimeer ZATERDAGVOETBAL. Zaterdag 12 januari. WEST II. 4e klas D. Wij kDinteloord SprangAalst WAALWIJK. n. d. 2—1 1—0 2—0 0—4 1—1 3—5 1—5 2—4 3—1 6—5 2—1 4—0 2—2 WSC 2—Willem II 3 1—0. In een aantrekkelijke en span nende wedstrijd hebben de re serves van WSC hun naaste con current Willem II overwonnen en onbetwist de leiding genomen in hun afdeling. Door deze alleszins verdiénde overwinning zijn zij wederom 'n stap dichter gekomen tot het zo zeer begeerde kampioenschap en de daaraan verbonden promotie naar de reserve le klasse. Hoewel Willem II ongetwij feld over een betere techniek be schikte, waren de WSC-aanval- len door hun open karakter veel gevaarlijker en ontstonden voor het Willem Il-doel dan ook de gevaarlijkste situaties. Gedurende de eerste helft had WSC doorlopend het beste van het spel. Keer op keer verkeerde het Willem II-doel in gevaar, doch schoten van Piet van Bla^ del en Leo v. d. 'Leur vonden geen genade in de ogen van de Willem Il-doelman. Na ongeveer een kwartier spe len werd een der talrijke op het Willem II-doel genomen hoek schoppen onvoldoende wegge werkt. De uitstekend spelende André v. d. Anker pikte de bal op en schoot fraai en onhoud baar in, 10. Vooral dank zij 't stuwende werk van deze speler bleef WSC in de aanval. Een kei hard schot van Ad Schilders stuitte via de binnenkant van de paal uit het doel. Even later kon de in het nauw gebrachte Willem li-verdediging slechts redding brengen door de bal met de hand uit het doel te werken, hetgeen de overigens goed leidende arbi ter ontgaat. Dit betekent evenwel slechts uitstel van executie, want nauwelijks een minuut later her haalt zich de historie en schiet Leo v. d. Leur de toegestane strafschop tegen de paal. Zo breekt de rust aan met een 10 voorsprong, hetgeen een te lage beloning is voor het overwicht der WSC-ers. Na de thee was Willem II over het algemeen sterker in het veld, doch ook nu kreeg de voorhoede van WSC de mooiste kansen. Tot doelpunten kwam het echter niet meer. Daar ook de WSC-verdedi- ging een hechte indruk maakte, voornamelijk dank zij het goede spel van de onverwoestbare Ma ry Brok en de uiterst betrouxv- bare doelman Jan Bergmans, eindigde de wedstrijd in 'n klei ne, doch verdiende 10 over winning der WSC-ers, dit tot grote vreugde der talrijke sup porters. SPRANG. NEO—Aalst 2—2. Deze ontmoeting had voor de thuisclub de volle winst kunnen opleveren, doch de geboden kan sen zijn niet voldoende benut om deze binnen te halen. Reeds in de eerste minuut moest de doelver- dediger van Aalst zijn kunnen tonen bij een goed gericht schot en liet toen reeds zien dat hij een doelverdediger van klasse is, Om beurten komen beide doelen in gevaar. Na 20 minuten opent Aalst de score door een niet on houdbaar schot van hun rechts binnen. Vijf minuten later maakt de thuisclub gelijk door haar centervoor, die een goede combi natie van de voorhoede met een goed doelpunt afrondde. De tweede helft heeft 'n goed begin voor de thuisclub.in de eerste minuut weet de linksbin nen met een kopbal de leiding te nemen. Jammer was het dat 10 minuten later de goed leidende scheidsrechter een fout maakte die de thuisclub op een doelpunt kwam te staan, dit door een bui- tenspelgeval verkeerd te beoor delen. Nog zou de thuisclub de volle winst hebben behaald, als zij even later 'n toegestane straf schop wegens hands had benut, doch deze werd jammerlijk ge mist en hoewel de thuisclub sterk bleef aanvallen, was zij niet in staat om in de resterende tijd nog een doelpunt te scoren. Het was een wedstrijd die wel hard, doch zeker niet unfair ge speeld werd, en die, uitgezon derd de voor de thuisclub kost bare fout, door scheidsrechter Dalmeijer correkt geleid 'werd. HNC—SSC 1—4. Dit is wel de slechtste wed strijd geweest die SSC tot nu toe heeft gespeeld en er is alle reden om hem zo gauw mogelijk te ver geten. HNC, dat gestart was met sterke wind in de rug, wist het niet verder te brengen dan een paar hoekschoppen, die niets op leverden. Daarna nam SSC het spel in handen en na enkele aan vallen kwam er over rechts een lage voorzet, die via een achter speler in het net verdween. Nog voor de rust werd het 02 door M. v. d. Schans, bijna ook nog 03, toen een hard schot tegen de lat kwam, maar de terugge sprongen bal werd overgekopt. Na de thee wist HNC door hard werken een tegenpunt te scoren, 12. Toen hing er lange tijd nog een doelpunt in de lucht voor de thuisclub, temeer daar SSC niet verder kwam dan de buitenspel- val van HNC, hierbij gesteund door een wel wat al te ijverige grensrechter. Maar het zou hun toch nog noodlottig worden, want toen M. v. d. Schans alleen doorbrak, werd het vonnis over HNC ook in deze derby voltrok ken, want hij maakte er rustig 13 van. Toen was HNC een geslagen ploeg hoewel ze tot nu toe behoorlijk partij had gege ven. Nog eenmaal sloeg SSC toe door er in de laatste minuten 14 van te maken, waarna de scheidsrechter het einde floot. CAPELLE. Wit Zwart—DVVC 3—1, De goede voornemens waarmee Wit Zwart in het nieuwe jaar is gestart, hebben weer 'n vérdien- de overwinning opgeleverd. Na het gelijke spel van vorige week tegen het sterke RKVVU werd 't thans een onbedreigde zege op de dragers van de rode lantaarn. Deze punten zijn temeer van be lang, omdat W. Zwart nog angst vallig dicht in de buurt stond van de hekkensluiters. Aanvankelijk was DVVC iets in de meerderheid, maar hun voorhoede kreeg tegen de sterk spelende defensie van Wit Zwart geen kans om doelpunten te ma ken. Wit Zwart kreeg die kansen wel; voor rust werd tweemaal in de roos geschoten. Het eerste doelpunt kwam van de voet van debutant Bakkeren, terwijl de tweede goal gefabriceerd werd door H. Pruijssers. Vermeld moet worden dat Joop le Sage 'n groot aandeel had in het tweede doel punt. De tweede helft gaf een vrijwel gelijk spelbeeld te zien als de eerste. In het begin was DVVC weer iets sterker, maar tot doel punten kwam zij voorlopig niet. Na verloop van een minuut of 10 nam Wit Zwart het initiatief weer over. Het doel van DVVC kwam meer en meer in gevaar en bepaald geluk hadden de Donge- naren toen een harde schuiver buiten bereik van de keeper van de paal terug ketste. Het was Joop le Sage die de zege veilig stelde, toen hij, na de gehele ach terhoede van DVVC gepasseerd te hebben, geen fout maakte en de keeper kansloos sloeg. Bij de ze stand van zaken veroorloofde de linksback van Wit Zwart het zich om een toegewezen penalty naast te trappeiy Door een mis verstand in de achterhoede van Wit Zwart wist DVVC in de laat ste 10 minuten de eer te redden. Meer zat er voor haar niet in. A.s. zondag speelt Wit Zwart een uitwedstrijd tegen Breda. VLIJMEN. Vlijm. BoysZigo 20. Als om half drie precies de scheidsrechter laat beginnen, is het te zien dat Zigo, die de kop loper op de ranglijst volgt, zijn huid duur wil verkopen. De eer ste aanvallen zijn voor de Boys, maar de achterhoede weet iedere aanval resoluut af te slaan. Een verre trap van de stopper van de gasten belandt bij de linksbuiten; deze aarzelt niet, maar het harde schot gaat juist over de lat. De Boys zien het gevaarlijke spel van de gasten in en de ach terhoede van de Boys zet haar voorhoede aan het werk, maar voor doel ontbreekt het juiste schot. Als de scheidsrechter voor rust fluit, is de stand nog dubbel blank. Na de rust zien wij weer twee hard werkende ploegen, maar 't spel is nu beter verzorgd en de vleugels worden nu in' het spel betrokken. Bij een van deze aanvallen wordt de bal voor het doel ge plaatst, de keeper grijpt mis en de bal wordt uit een kluwen van spelers door W. Verschuren in het doel gewerkt, 1—0. Dit bui tenkansje geeft de Boys nieuwe moed en de góed spelende stop per van de gasten moet met zijn achterspelers alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Toch geven de Zigo-mannen zich nog niet gewonnen. Bij 'n snelle uitval lost de midvoor een kei hard schot dat keeper Boom nog luist met een zweefsprong uit de hoek kan grijpen. Het 'talrijke publiek moedigt de spelers eens extra aan en een verre trap van de goed spelende stopper belandt h,h .1 Bpelen, die met een listig tikje midvoor van Helvoirt een mooie kans geeft, maar 't schot gaat juist naast. De uittrap wordt opgevangen door Theo van Esdonk. Deze Plaatst de bal hoog voor 't doel, P. Boelen plaatst er zijn hoofd onder en met een ferme kopstoot belandt de bal in de uiterste noek. De keeper weet de bal nog juist uit het doel te slaan, maar de toestormende B. Verschuren maakt geen fout en brengt de stand op 20. Er is nu nog 10 minuten te spelen en toch blijven de Zigo-mannen hard doorwer ken om hun achterstand in te lopen, maar de mannen van De Kroon geven hun voorsprong niet meer prijs en onder groot gejuich -van de vele supporters fluit de scheidsrechter voor het einde van deze sportief gespeel de wedstrijd. Vlijm. Boys 2—Emplina 3—0. Het 2e elftal deed voor hun grotere broers niet onder en wist van Emplina te winnen met 3-0, waarmede de tweede plaats op de ranglijst blijft gehandhaafd. Voor de rust was het Harric Maas, die de keeper van Empli na tweemaal het nakijken gaf. Na de rust gaf Emplina de toon aan, maar de hechte verde diging met keeper de Wijs aan het hoofd was paraat en wist het doel schoon te houden. Acht mi nuten voor het einde maakte Fr. v. d. Griendt met een keihard schot het derde doelpunt en met deze stand kwam het einde van deze wedstrijd. HAARSTEEG. HaarsteegOVH 1—0. In een uiterst spannende en tot de laatste minuut zeer enerve rende wedstrijd is Haarsteeg er in geslaagd om koploper OVH, dat tot heden nog ongeslagen was, de eerste nederlaag toe te brengen. Wel heeft de overwin ning in de voorlaatste minuut nog aan 't bekende zijden draad je gehangen. Alhoewel er van opzet geen sprake was, raakte de bal juist binnen het beruchte ge bied de arm van rechtsachter v. d. Bosch; de arbiter was echter onverbiddelijk en wees naar de witte stip. Grote vreugde bij de OVH-ers, maar grote consterna tie bij de Haarsteeg-spelers en 't publiek. Zuiver en hard werd de bal ingeschoten, maar de scheids rechter oordeelde dat hij op nieuw moest genomen worden, omdat een der spelers was mee gelopen. Toen werd de bal over geschoten en kon Haarsteeg de overwinning begroeten. Hard werd er door beide elf tallen om de punten gestreden. De Bosschenaren waren vooral in de eerste helft in de meerder heid, maar de achterhoede van de thuisclub was in goede vorm Vakbeweging werd verkregen. Met Talma kunnen wij thans zeggen, dat de arbeidende stand, dank zij Gods bestel, nu vrij mens geworden is, want als wij de tijd van vroe ger en nu vergelijken, dan is het nu zo, dat de arbeidsvoorwaarden enz. worden gere geld in gemeen overleg. In alle beschei denheid mag spr. zeggen dat de Chr. Vak beweging daarvoor altijd het pleit gevoerd heeft en daarom mogen wij nu zeggen dat de PBO vrucht is van de Christelijk So ciale beweging. Wat in Hongarije gebeurt is, daaraan ra ken we al een tikje gewoon, zegt spr. en dat is gevaarlijk, evenals dat we al zowat vergeten zijn in wat voor een toestand wij in ckTtijd der bezetting hebben geleefd. Op een avond als deze mogen we elkaar wel eens zeggen: wat hebben we ontzettend veel voorrrechten. God heeft zoveel gegeven, dat hét niet meer nodig is dat we op vergade ringen als deze spreken over het loon, dat komt vanzelf in orde, omdat er overlegd moet worden. Spr. wil niet zeggen dat er niets meer aan mankeert, maar dat alles is niet meer urgent, als 40 jaar geleden. Wij zullen goed doen dat alles eens op ons te laten inwerken en dan mogen wij straks gelust naar het toneel kijken, maar wij mogen niet vergeten het voornaamste: dat God ons geweldig veel zegen heeft ge geven. Maar dat vraagt ook grote verant woordelijkheid. Elk mens heeft van God een opdracht ontvangen, of wij die willen aanvaarden of niet. Het is niet mogeijk een opdracht van God te weigeren, dat bewijst Gods opdracht aan Jona, die niet ongestraft bleef en het is genade geweest dat Jona een hernieuwde opdracht kreeg. Laten wij er daarom om denken dat het ernst is, voor het gehele volk. Spr. denkt daarbij aan wat komen gaat in het zg, automatische tijdperk, dat wordt een allesbeheersende vraag welke plaats krijgt dan de mens, de kroon van Gods schepping Zal hij het slachtoffer worden of kan hij de zegen daarvan ver werven? Dat is de grote vraag waarvoor wij allen gesteld worden. God vraagt van elk mens dat wij zorgen voor de toekomst van onze kinderen. Als wij trouw zijn aan ons begin sel in de moeilijke tijden die komen zullen, dan hebben wij altijd een houvast, dan mo gen wij weten dat God het maken zal. God, Die deze wereld leidt, bestuurt en regeert! Wij mogen daarbij Zijn medearbeiders zijn. Dat is genade! Spr. besluit met de hoop uit te spreken dat de Chr. Vakbeweging van Sprang-Ca- pelle aan invloed moge winnen. De Chr. Vakbeweging, die zich laat leiden door het beginsel: Gods Woord. Daarvan hangt het bestaan der wereld af. Nadat voorzitter Kamminga de spreker dank gebracht had voor de wijze waarop hij zijn osderwerp had toegelicht, werd enige ogenblikken gepauzeerd, waarna de leider van de Werkende Jeugd uit Eindhoven, de heer Koster, enige toelichting gaf op het to neelspel uit de tijd der hervorming, in drie bedrijven, door B de Nie; Verdrevene. De toneelvereniging De Rederijkers, on der regie van de heer Wim Petersen, bracht dit stuk daarna op vlotte en keurige wijze voor het voetlicht. De spelers en speelsters gaven daarbij blijk, door kalm en rustig spel, zich volkomen in te leven in de tijd waarin het stuk speelt. Vooral Anna Jansz. (Jeanne Westerterp) en Maaike, haar doch ter (Hannie Holman), die wel de moeilijk ste rollen hadden, gaven keurig spel te zien. De andere spelers en speelsters kweten zich zeer goed van hun taak en hebben de volle zaal, die met spanning het spel volgde, een mooie avond bezorgd. Nadat enkele gelukkigen in het bezit ge komen waren van resp. een taart, een tul band en en krentenbrood, en de voorzitter de toneelvereniging had dank gebracht voor het geboden, waarvan zeer genoten werd, zong de vergadering: „Een vaste burght is onze God" en ging dhr. C. Braspenning in dankgebed voor. TIJDREDE Vrijdag 18 januari des avonds 7.30 uur hoopt voor de K.V. der der S,G,P, op te treden en een tijdrede uit te spreken de Weleerw. heer Ds. C, Smits van Sliedrecht, Lid der eerste Kamer. Deze bijeenkomst zal plaats hebben in het kerkgebouw der Geref. Gemeente, Julianalaan 9. Toegang vrij. Wanneer men Sprang van het zuiden uit nadert, domineert de N.H. Kerk in het dorpsbeeld als een opvallende picturale mas sa, hoog oprijzend en toch een harmonisch geheel vormend met het groen en het da kencomplex dat haar omgeeft. De zware, korte toren met de opmerkelijke spits, het hoge schipdak en de lagere daken van dwars- schip en koor, vormen met de omringende dorpswoningen en de boomgroepen in het Brabantse landschap ter plaatse een echt dorpsbeeld van opvallende schoonheid, dat drie, vier eeuwen lang zich gelijk is geble ven, een aantrekkelijk geheel, talloze malen door schilders vastgelegd. Wannner Sprang zijn eerste bedehuis kreeg is niet precies bekend, maar kan toch wel bij benadering tot op een tiental jaren na opgegeven worden. Wij kunnen veilig aannemen, dat dit omstreeks 1325 moet geweest zijn, een 20-tal jaren nadat graaf Willem van Holland de Sprangse bodem ónder twintig hoevenaars had verdeeld en bijna een eeuw nadat Loon op Zand zijn eerste kerk verkreeg. Zijn eerste bedehuis was een kapel, een quarta capella, welke onder toezicht stond van een pastoor te Loon op Zand en waar een kapelaan, die niet voortdurend zijn woonplaats te Sprang had, de dienst leidde. Gedurende de jaren 1464 - 1474 werd een begin gemaakt met het verbouwen en vergroten der kapel en ook met de fundatie van een behoorlijke toren, totdat in 1475 kerk en toren voltooid waren in de vorm nagenoeg, gelijk ze nu nog in wezen zijn. Zo kon ook in 1475 een pastorie ge bouwd worden en een pastoor worden be noemd. In 1610, kort na het sluiten van het Twaalf-jarig Bestand, ging de kerk aan de Hervormden over. Sprang is grotendeels gebouwd op een moerassige, onvaste bodem, waarvan de zware toren ook al vrij spoedig de nadelige gevolgen moest ondervinden. Vooral de zuidwestelpke hoek, waar oorspronkelijk n torentrap naar boven leidde, begon al vrij spoedig - ruim 130 jaren na het bouwen - te verzakken, welke verzakking nog ver ergerd werd door de heersende zuid-westen winden, die jaar in jaar uit hevige regenvlagen tegen de stenen sloegen en die deden afbrokkelen. In het jaar 1612 begonnen de eerste stenen aan de genoemde zijde te vallen. De toren is in 1911 ge restaureerd. In 1811 of 1812 werd de torenspits voor de helft afgebroken, om daarop een sein- toestel te plaatsen, dat evenwel in 1816 weer werd opgeruimd, waarna een klein spitsje of kapje op het afgeknotte stompje getimmerd werd. Hoe dringend noodzakelijk was het even wel, dat na de laatste oorlog maatregelen werden getroffen om algeheel verval te voorkomen. De oorlog had toren en kerk niet onberoerd gelaten, maar ook de tand des tijds had het gebouw niet ongeschon den gelaten. Zo verkeerden de bekappingen, dakbedekkingen, goten c.a. in een toestand, die dringend vernieuwing of grondige her stelling vereiste Muurwerken en natuur steen waren voor een groot gedeelte sterk verweerd, afdekkingen en versieringen der steunberen waren verdwenen en uitgezon derd het noorder-transeptvenster, ontbraken alle raamtraceringen. De vensters waren óf dichtgemetseld, óf waren voorzien van 19e eeuwse houten ra men met roedeverdeling. Raamneggen vroe gen herstelling en de vensterafzaten en wa terlijsten moesten worden vernieuwd. Inwendig vroeg het kerkgebouw een be tere distributie der beschikbare ruimten, ter bereiking van een fraaiere ruimtewerking en een nuttiger gebruik. Zo is nu het koor weer open gemaakt en bij de kerkruimte getrokken, ten gerieve van de eredienst en is uit het westelijk schipdeel de stalling ver dwenen, in de plaats waarvan bruikbare lo kaliteiten voor godsdienstonderwijs e.d. zijn aangebracht. De houten gewelven in schip, dwarsschip en zijbeuken zijn geheel vernieuwd, de op stelling van het orgel zal zo mogelijk wor den verbeterd. Het orgel wordt thans nog gerestaureerd en zal eerst over een jaar in gebruik wor den genomen. Zo zijn kerkgebouw en toren geheel ver nieuwd uit de steigers te voorschijn geko men en is het geheel een sieraad voor het landschap. Grote dankbaarheid vervult daarom de harten van de leden der kerkelijke ge meente, dat dit, wat in het begin zo onbe reikbaar bleek, toch mogelijk is geworden. Dank aan God de Heer, in de eerste plaats, Die het zo heeft willen leiden, dat hetgeen onmogelijk scheen, toch vervuld is. Wat leken de financiële bezwaren niet onover komelijk en zie hoe wonderlijk is alles ten goede gekeerd door Hem, Wien geen ding te Wonderlijk is. Daarnaast is grote dank verschuldigd aan Rijk, provincie en gemeente, die door hun subsidiën (resp. 55 16 en 16 een groot gedeelte der restauratiekosten hebben gedragen. Maar desondanks blijft nog een grote last op de kerkelijke gemeente rusten. Hoe verblijdend is het daarom, dat de gemeente van Sprang blijk geeft hiervan doordrongen te zijn en hiervoor offers weet te brengen. Moge ook in de toekomst de Kerkvoogdij steeds op de gemeente kunnen blijven rekenen. En zo zal dan 16 januari a.s. het gebouw door de Restauratie-stichting aan de kerk voogdij ter ingebruikneming worden over gedragen, in een plechtige samenkomst, welke door vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten zal worden bijgewoond, waar onder de Commissaris der Koningin in on ze provincie, wiens bezoek wij wel bijzon der op prijs stellen. De leiding van deze samenkomst berust bij de voorzitter der restauratiestichting, de edelachtbare heer A. Smit, burgemeestei der gemeente Sprang-Capelle, die zich zo zeer voor de restauratie heeft ingespannen, terwijl ds. J. W. de Bruijn van Harderwijk de predikatie zal houden Op elke zitplaats zal een gedrukte orde van dienst ten ge rieve van de bezoekers gereed liggen. De dienst begint op genoemde dag des n.m. 7 uur. Het kerkgebouw zal evenwel reeds om 6,15 uur worden opengesteld. Tot 6,45 uur zullen alleen leden van de kerkelijke ge meente in het kerkgebouw worden toege laten, opdat deze zoveel mogelijk een plaats zullen kunnen krijgen. Tussen 6,45 en 7 uur n.m. zullen - voot zover de plaatsruimte het toelaat - ook andere bezoekers worden toegelaten. Dege nen, die dus niet tot de kerkelijke gemeente van Sprang behoren, dienen zich omjeleur- stelling te voorkomen niet vóór 6.45 uur aan de ingang van het kerkgebouw te ver voegen. Dit laatste geldt vanzelfsprekend niet voor de speciale gasten, die een schrif telijke uitnodiging tot bijwoning van de sa menkomst hebben ontvangen. Met het oog op de te verwachten over weldigende belangstelling voor deze samen komst moest tot grote spijt van de restau ratie-commissie en de kerkvoogdij het be sluit worden genomen, dat kinderen bene den 14 jaar niet zullen worden toegelaten. Hoezeer het kerkbestuur dit ook betreurt, de plaatsruimte belet om kinderen aan deze samenkomst te doen deelnemen. Gaarne wordt hiervoor begrip verwacht. Bovendien nog één verzoek. Vele bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten zullen deze dienst bijwonen. Ten einde deze ge nodigden de gelegenheid te geven het kerk gebouw ordelijk te verlaten, wordt de kerk gangers verzocht na afloop van de dienst hun plaatsen niet te verlaten, voordat zulks wordt aangekondigd. Wat het verkeer betreft, de Kerkstraat zal op 16 januari 1957 vanaf 18 uur voor het doorgaand verkeer worden afgesloten vanaf de Molenstraat tot smid Brouwer. Alle verkeer gaat dan dus door Oudestraat en Molenstraat. De auto's der kerkbezoekers kunnen ge parkeerd worden aan de rechterzijde van het afgesloten gedeelte van de Kerkstraat, alle staande in de richting Waalwijk. Kerk bezoekers, die per auto, motorrijwiel, brom fiets of fiets komen uit de richting Jan de Rooijstraat, zullen dus moeten omrijden via Oudestraat en Molenstraat en daarna via de Kerkstraat naar het kerkgebouw. Na het beëindigen van de dienst rijden allen die zich in de richting Vrijhoeve-Capelle moe ten begeven, dan ook weer via Oudestraat en Molenstraat. Rijwielen, bromfietsen enz., mogen niet tegen het kerkgebouw gepaatst worden. Voor een rijwielstalling zal worden zorgge dragen. De secretaris van de Rest.-commissie, M. van Prooijen. VOLKSONDERWIJSAVONDEN. Het programma van de door de afdeling Sprang-Capelle van Volksonderwijs voor leden en belangstellenden dinsdag 15 en woensdag 16 jan. a.s in Stationskoffiehuis Pruijssers te houden propagandafeestavon- den vermeldt na een openingswoord, een lezing door de voorzitter de heer L. Polder vaart, over: „De nood van ons onderwijs", waarna de Volksonderwijs-toneelgroep uit Gorinchem, die aan beide avonden mede werking verleent, het blijspel in drie be drijven door W. Massey: „Pechvogels" voor het voetlicht zal brengen. Teneinde alle leden en huisgenoten in de gelegenheid te stellen de jaarlijkse propa- ganda-feestavond te kunnen bijwonen, heeft het bestuur het zo geregeld, dat dinsdag avond de leden, ten n. van de spoorlijn wonende toegang hebben, terwijl woensdag avond zij die ten zuiden van deze lijn woon achtig zijn, aan de beurt komen. Het be stuur vertrouwt, dat men zich stipt aan de ze regeling zal houden en slechts bij uiterste noodzaak en dan liefst met voorkennis van het bestuur, er van zal afwijken. VOOR DE ZENDING. Ten bate van de Inwendige Zending werd in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere col lecte gehouden, die f 10725 opbracht. UITVOERING ZANGVERENIGING HALLELUJA TE CAPELLE. „Looft God, looft Zijn Naam alom", zo begint het psalmvers dat Ds. N. W. van den Hout uit Sprang de aanwezigen liet zingen bij de aanvang van de uitvoering die onder leiding van de heer M. C. Rijken, de Chr. Zangvereniging Halleluja te Capelle op zaterdag 12 jan. in de Geref. Kerk aan het Bruggetje gegeven heeft. „Halleluja, looft de Heere" is de grond toon van Psalm 148, die de predikant ver volgens voorlas. Deze woorden, de naam van de vereniging, vormden ook de kern van zijn toespraak, waarin Ds. v. d. Hout de hoop liet doorklinken dat de vereniging het Halleluja in praktijk zou brengen en niet in de zonde van zelfverheerlijking zou vallen Het programma van deze uitvoering, die in december om organisatorische redenen enkele weken uitgesteld moest worden, was gewijd aan het Kerstgebeuren. Dat men dit thema met variatie wist te bezingen, bleek reeds uit de titels van de eerste drie stuk ken, van een programma dat in totaal 14 nummers bevatte: Kerstfeestgedachten, het Oudnederlands lied O Kerstnacht schoner dan de dagen en Gebed, van W. A. Mozart. Afwisseling werd ook bereikt doordat ge mengd koor, dameskoor en meisjeskoor zo wel afzonderlijk als gecombineerd optraden, terwijl Kerstfeestgedachten zelfs een decla matie inhield, die een der dames op ver dienstelijke wijze bracht. De hier en daar ingelaste gemeentezang droeg bij tot het vlot verloop van het geheel. Over het algemeen was de kwaliteit van de uitvoering goed, zowel wat betreft het grote koor als het meisjeskoor. De dirigent de heer M. C. Rijken ver richt zijn taak kennelijk met grote toewij ding en bekwaamheid. De orgelbegeleiding; berustte bij de heer H. Spierings en was daarmee in goede handen. Dat soms een moeilijker stuk beter ten gehore werd ge bracht dan een eenvoudig nummer, bewijst dat Halleluja zeker de nodige talenten tot haar beschikking heeft. Uit het slotwoord van Ds. v. d, Hout bleek dat deze zangver. zich zorgen maakt over haar ledental. De predikant wees er op welk een belangrijke functie een derge- lijké instelling in een Prot-Chr. gemeen schap vervult. Wanneer men de weersomstandigheden in aanmerking neemt, kan men zeggen dat het aantal toehoorders tot tevredenheid stemde. De zangver. Halleluja verdient dat deze belangstelling een nog actiever vorm aan neemt en tot uiting komt in het toetreden van nieuwe leden die bereid zijn zich voor hun vereniging moeite te getroosten. SUBSIDIE. Dezer dagen is er een beschikking afge komen van het Provinciaal bestuur waarin Zij f 2305. - beschikbaar stelt vbor de restauratie van het historische orgel der Ned. Herv Kerk te Waspik. Naast dit be drag voor het herstel van het technische ge deelte van het instrument, stelt de provin cie nog een subsidie beschikbaar voor het herstel van de orgelkast en -front ten be drage van f 1040 -zijnde 16 van de in totaal geraamde kosten. OPENING. Vorige week heeft G. van Delft-Pols in de Benedenkerkstraat alhier een cafetaria geopend in het voormalige café van Christ v. Dongen. De exploitanten brenven patates frites en allerhande hartige hapjes aan de man, en alle dranken waartoe het verlof A (zwak alcoholisch) vergunning verleent. Wij wensen de familie Van Delft-Pols met hun bedrijf veel succes. WONINGBOUW. Het toegewezen woningcontingent zal de gemeente Waspik realiseren aan de Julia- nastraat. Deze nieuwe huizen zullen groter worden dan de bestaande gemeentewonin gen. In de particuliere sector wordt verder een woonhuis gebouwd in de Schotse Hoog landersstraat en nog een in de Julianastraat, en tenslotte nog een dubbel woonhuis aan de weg naar 's-Gravenmoer. PRINSENBAL. Zondag 13 januari werd in de zaal van Hotel H. van Iersel het aangekondigde Prinsenbal gegeven door de Carnavalsver. De Maonenblussers. Tijdens het eerste uur van dit bal trokken de leden van de dub bele Raad van Elf zich terug om de Prins Carnaval 1957 te kiezen. Toen men het over dit punt eens was geworden, werd Prins Bart van deze keuze op de hoogte gesteld. Hij kwam zijn benoeming persoon lijk in ontvangst nemen, waarna hij zich in al zijn prinselijke waardigheid onder het volk ging begeven. Hij schreed lange neu zen toereikend aan het publiek door de zaal en begaf zich naar het podium, alwaar hij de aanwezigen toesprak. Behalve de dub bele Raad van Elf (heren en dames) werd de Prins vergezeld door zijn beide hofnar ren. De costumering dwong terecht ieders verbazende bewondering af.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2