Waalwijkse en Langsiraatse Courani BINNEN- EN BUITENLAND SPORTSPIEGEL Opticien v. Maaren MAANDAG 14 JANUARI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. §Óe JAARGANG No. i Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" De getuigen van Jehova EEN ZIEKTE VAN ONZE TIJD O"». land was nauwelijks be vrijd van de nazi-terreur, of een nieuwe plaag kwam over ons land. Van tijd tot tijd kan men een stel opdringerige lieden de huizen af zien gaan met 'n regen van pamfletten, terwijl ze met ziekelijk fanatisme de bewoners dwingen te luisteren naar een stortvloed van woorden. Meestal spreken ze van de verrijzenis van de doden en vooral van het dui zendjarig rijk dat komen moet. We willen heel in het kort iets van deze mensen vertellen, op dat men wete wat men er van denken moet. Jehova, of beter nog Jahwe, is de naam die in het Oude Testa ment voortdurend gebruikt wordt voor God. Zo noemde God n.l. zichzelf tegenover Mozes. De naam Jahwe betekent letterlijk „Hij die is". Waardin noemen de ze mensen zich nü „Getuigen van Jehova Zij willen getuigen van een boodschap die ze van God zouden hebben ontvangen en de ze boodschap heeft betrekking op de val van de christenheid, op de val van Satans organisatie en op de opstanding der doden en de nabije komst van een duizendja rig rijk. De naam „Getuigen van Jehova" is phs ria de bevrijding in gebruik gekomen. Zij heten ook wel Bijbelvorsers of Russei- lianen. De stichter van deze sekte is de Amerikaanse koopman Ch. Russell, een man met religieuze aanleg, die door een overdreven strenge opvoeding in een Pres byteriaans milieu een ziekelijke angst kreeg 'voor God. Dat God een aantal mensen, die Hij zelf geschapen had. met de hei kon straffen, vond Russell verschrik kelijk. Om hieraan te ontkomen vond hij een nieuw godsdienstig stelsel iiït. Aan de goede bedoe lingen van Russell hoeft men niet te twijfelen. Hij meende wer kelijk een afgezant van God te zijn, gaf heel zijn vermogen aan zijn stichting en stierf arm. Er is op zijn persoonlijk leven een donkere vlek, n.l. het echtschei dingsproces dat zijn vrouw Mary Acley hem aandeed op grond van zijn verhouding met sommige van zijn „geloofsgenoten". Het was echter heel erg toen Russell zonder enige wetenschappelijke opleiding de Bijbel begon te ver klaren. De eerste ontdekking die hij deed was dat er geen hel be stond en ook niet kon bestaan. Paulus zegt toch duidelijk, aldos Russell, dat de straf der zondede dood is. En de dood is een alge hele vernietiging van ziel en li chaam. Dat Christus wèl vaal over een hel spreekt, werd hier bij door hem vergeten. De tweede ontdekking was de komst van een duizendjarig rijk. In dit rijk zouden alle mensen, die zondig waren afgestorven en dus eigenlijk vernietigd hadden moeten worden, weer ten leven worden gewekt en een nieuwe ge legenheid tot verlossing krijgen. De komst van dit rijk wist Rus sell ook aan te geven. Het zou n.l. beginnen in oktober 1874. Christus zou dan op aarde komen en dat duizendjarig rijk stichten. En met deze berekening begon de grandioze Dech van Russell, want na 1874 heeft hij de komst van het rijk moeten uitstellen. Hij deed dat tot 1914, maar in plaats van een rijk begon er toen een wereldoorlogRussell stelde weer uit. En verder uitstel door hem is niet nodig geweest, omdat hij stierf. Na de dood van Russell werd J. Rutherford de leider van de beweging. Deze man was veel brutaler en harder dan zijn voor ganger. Onder hem begint de zaak te bloeien en worden de ge tuigen naar Europa overgebracht. Door deze Rutherford neemt de beweging een anti-kerkelijk ka rakter aan. Door vlugschriften over schandaaltjes in de katho lieke en protestantse kerken werd een anti-kerkelijke stem ming opgewekt. Men beloofde o. a. onthullingen op grote schaal over corruptie in het Vaticaan, Rutherford spoorde openlijk aan tot uittreden uit elke kerk. Hij stelde de komst van het rijk uit tot 1925 en daarna tot 1954. Over de volgende datum kunnen we U nog geen mededeling doen De grote leuze van de getuigen is: „Geen godsdienst maar chris tendom", want de godsdienst is de oorzaak van alle rampen, van oorlog, hongersnood, kapitalis me, ontucht enz.Een nadere omschrijving van het verschil tussen godsdienst en christen dom vindt men in hun geschrif ten nergens. Hun leer is een samenraapsel van verschillende oude ketterij en, gestoken in een nieuw kleed. We noemen enige van deze ket terijen. Volgens de getuigen is God geen zuivere geest en is Hij onvolmaakt. Met enige teksten uit de Bijbel, die overigens uit hun verband zijn gerukt, probe ren ze dit duidelijk te maken, Ze weten trouwens overal pasklare Bijbelwoorden voor. Een andere ketterij die ze leren is deze Christus is geen God, want Chris tus is een geschapen geest zoals een engel. Verder leren ze dat Christus niet verrezen is, maar dat Zijn lichaam door God er gens verborgen wordt gehouden totdat het duizendjarig rijk be gint. Ook de Drievuldigheid aan vaarden de getuigen niet. Ruther ford zegt er van „Nooit werd er een bedriegelijker leer ongesteld dan de Drie-eenheid. Zij kan slechts uit één brein zijn voort gekomen, n.l. uit dat van Satan, de duivel Dat dit wel verre gaand godslasterlijk is, ziet ieder christen onmiddellijk in. Verder leren de getuigen nog dat een mens geen ziel heeft, dat er geen hel en geen vagevuur is en dat er maar één Sacrament bestaat, n.l. het doopsel. De laster over de Paus is ongelooflijk. Ze bewe ren zelfs dat Pius XII, als gezant van de Paus. Hitier tot dictator heeft, aangesteld Wie al deze onzin leest en hoort, begrijpt niet hoe een ver standig mens bij deze beweging aangesloten kan zijn. Daarom zouden we eigenlijk medelijden met deze mensen hebben, als ze maar niet zo opdringerig en fa natiek waren. Het beste liikt ons daarom te bidden voor deze wel heel ver van het christendom afgedwaal de zielen en ze verder maar aan zichzelf over te laten. A. ,T. K. Buitenland Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-lqk - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er nipt aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en sma kelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. DE WERELD ROND een bril van Binnenland Previnciaai ffleuws ERNSTIG PROTEST VAN VOORZITTER BOSSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. De wijze, waarop in het SER- rapport de verdeling van de be stedingsbeperking tussen over heid, investering en consumptie wordt voorgesteld, is een ernsti ge aantasting van de rentabiliteit van het particuliere bedrijfsle ven, aldus de voorzitter van de Bossche Kamer van Koophandel, dr. G. J. M. de Gruyter in de nieuwjaarsrede, die hij donder dagmiddag voor deze Kamer ge houden heeft. Dr. de Gruyter achtte een ern stig protest gepast, indien zou blijken dat de voorstellen in de ze geest moedwillig uit zuiver politieke overwegingen gedaan zouden zijn. Hij vroeg zich af, waarom de consument telkens weer tegen het particuliere be drijfsleven beschermd moet wor den, terwijl het tegen de tariefs- en belastingverhoging van de overheid onbeschermd staat. Voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Noord-Bra bant zag dr. De Gruyter in de be stedingsbeperking een ernstig gevaar. De toenemende werk loosheid die in 1951 een gevolg was van de bestedingsbeperkin gen, heeft zich toen in Noordbra bant het sterkst voorgedaan, zelfs zo, dat terwijl in het hele lhnd in dat jaar de werkgelegen heid nog met 1700 man-plaatsen toenam, ze in Noordbrabant mei 2800 plaatsen terugliep. Voorna melijk was dit een gevolg van de conjunctuurgevoeligheid van de Brabantse industrie. Deze be stond toen voor 52.4 pet. uit schoen- en ledernijverheid, tex tiel- en voedings- en genotmidde- lenbedrijven, welk percentage thans met nog slechts 4.4 pet. te ruggelopen is. De conjunctuur- gevoeligheid is dus nog slechts weinig verminderd. Opvallend is, aldus dr. De Gruyter, dat de groei van de in dustriële beroepsbevolking in Noordbrabant in hoofdzaak is opgevangen door de per 1 janu ari 1951 reeds gevestigde indus trie. In het district van de Bos sche Kamer van Koophandel be droeg dit 70 pet. van het totaal. Met klem vroeg spreker van de overheid om die maatregelen, zowel positief als negatief dip kunnen strekken tot een econo misch klimaat, dat gunstig is voor het aantrekken van minder conjunctuur-gevoelige industrie- Hij dacht daarbij met name aan een snellere uitvoering van het Brabantse wegennet. WAALWIJK. Clubkampioenschappen van het Dictrict Waalwijk van de KNBB. Prachtprestatie van M. v. Bracht. Meesterlijke serie (135) van Ad van Cromvoirt. Tijdens de voortgezette wed strijden om het clubkampioen- schap van het district Waalwijk van de KNBB zijn er ditmaal zeer uitzonderlijke prestaties geleverd vooral in klasse C. In 't clublokaal van 't Zwaan tje had de ontmoeting plaats van deze vereniging tegen Ons Ge noegen I. Een bijzonder fraaie partij werd gespeeld tussen de twee matadoren van beide clubs, n.l. de heren M. van Bracht en G. Roomer. Vooral M. v. Bracht was deze avond in glanzende vorm. Met fraaie series, w.o. van i DE E0m HET ZUIDEN LEVERING VAN AMERIKAANSE OLIE AAN EUROPA NEEMT SPRONGSGEWIJS TOE. De Verenigde Staten hebben de afgelopen zeven weken meer olie naar Europa verscheept dan in het 'gehele jaar 1955. Uit de cijfers, die dezer dagen door het Ministerie van Binnenlandse Zaken werden gepu bliceerd, blijkt dat de stroom van olie en olieprodukten naar Europa voortdurend groter wordt. In de week van 20 tot 26 decem ber werd in totaal 548.000 ton ver scheept: een belangrijke toename ten opzichte van de beide vooraf gaande weken. Hierdoor werd de gemiddelde uitvoer op 501.000 vaten per dag gebracht sedert de dag, waarop in begin november met de verschepingen in het kader van het noodprögramma een begin werd ge maakt. Een specificatie van de cijfers van de week van 20 tot 26 december geeft het volgende beeld te zien 371.000 metrieke ton ruwe olie; 101.000 ton benzine; 8.000 ton petro leum; 64.000 ton lichte brandstof olie en 4.000 ton andere olieproduk ten. Sedert de Verenigde Staten op 8 november een aanvang maakten met een versnelde afscheep teneinde tegemoet te komen aan de grote vraag die in West-Europa was gere zen, werd in tótaal reeds 3.376.000 metrieke ton olie en olieprodukten verzonden naar dat gebied. Hiérvan bestond 1.978.000 ton uit ruwe olie, 30 .000 ton benzine, 50.000 ton pe troleum, 827.000 ton lichte brand stofolie, 88.000 ton zware olie en re sidu en 27.000 ton diverse produk- ten. Gedurende het jaar 1955 bedroeg de Amerikaanse uitvoer naar West- Europa 2.285.000 ton, derhalve onge veer 'n miljoen ton minder dan in de afgelopen periode van zeven we ken. Hiervan bestond 147.000 ton uit ruwe olie: nog geen dertiende deel van wat in de laatste zeven weken werd verzonden. 'Een woordvoerder voor de Mi nisteries voor Binnen- en Buiten landse Zaken waarschuwde evenwel dat er van week t.ot week schomme lingen in de verscheping zullen op treden, soms zelfs grote, hetgeen vooral moet worden toegeschreven aan de beschikbaarheid van de tan kers en dat het beter is de gemid delden maand voor maand vast te stellen. Een mijndeskundige voegde hieraan toe, dat er meer dan genoeg olie in produktie en in voorraad is om de volgende maand aan elke vraag uit Europa te kunnen vol doen. Hij zeide dat de vastgestelde reserves in de V.S. ongeveer 30.000 miljoen vaten bedragen, hetgeen overeenkomt met ongeveer twaalf maal de huidige jaarproduktie. De stroom van olie naar Europa wordt uitsluitend beheerst door het. aan tal tankers waarover kan worden beschikt, niet door de olieproduktie. Tengevolge van de grotere vraag moest door twee grote oliemaat schappijen in Texas per 3 januari eén prijsverhoging worden ingesteld van gemiddeld 0,35 c per vat. Hier bij wordt er de aandacht op geves tigd dat elke prijsverhoging in veel sterkere mate drukt op de Ameri kaanse verbruiker dan op de Euro pese, aangezien de Amerikaanse vraag de Europese vele malen over treft. Zo bedroeg het dagelijks olie- verbruik in de Verenigde Staten in oktober 1956 8.556.000 vaten of on geveer 17 maal zoveel als de dage- i lijkse hoeveelheid, die de laatste tijd naar Europa wordt verscheept. Uit een speciaal daartoe verricht onderzoek door Amerikaanse des kundigen op het gebied van oliepro duktie en scheepvaart blijkt, dat: 1. De Verenigde Staten, zo nodig, de petroleumproduktie kunnen ver hogen met nogmaals 2,1 miljoen va ten per dag boven het juli-gemid- delde van 6,978.000 vaten. Van deze 2,1 miljoen vaten, zouden er 1,85 miljoen kunnen worden geprodu ceerd in bepaalde gebieden van het Midden-Westen, de staten aan de Mexicaanse Golf en de staten in de Rocky Mountains. 1 2. De produktiecapaciteit over treft de capaciieit der normaal ter beschikking staande transportmid delen, zoals pijpleidingen, tankers en tankwagons. In noodgevallen zouden de bestaande faciliteiten da gelijks nog een hoeveelheid van 1,1 miljoen vaten extra kunnen trans porteren door de afvoer door de pijpleidingen naar de Golfkust te verhogen, door gebruik te maken van tankwagons voor een verhoog de afvoer naar de havens aan de Golf van Mexico, door gebruik te maken van de verhoogde capaciteit der pijpleidingen naar Wood River,' Illinois, Chicago, Illinois en Lima, Ohio en van tankauto's van deze punten naar de. Oostkust en door 't gebruik van lichters, tankauto's en tankwagons van de olievelden in Texas en Louisiana voor 't vervoer van olie naar Tidewater. Volgens de directeur van het Bu reau voor Olie en Aardgas, H. A. Stewart, werd in juli door middel van de pijpleidingen per dag een hoeveelheid van 2.633.000 vaten naar de Golfkust getransporteerd, een hoeveelheid die per 15 novem ber verhoogd was tot 2.806.000 va ten. Van juli tot december werd de capaciteit verhoogd met gemiddeld 62.600 vaten per dag. MAC MILLAN PREMIER VAN ENGELAND. Na advies te hebben gevraagd aan de president van de Raad van State Lord Salisbury en aan sir Winston Churchill, heeft Koningin Elisabeth tot grote verrassing van de politieke wereld in Engeland niet de Lord zegelbewaarder R. A. Butler, maar de bijna 63-jarige uitgever Harold Mac Millan benoemd tot minister president, als opvolger van sir An thony Eden. Mac Millan heeft deze benoeming aanvaard met de gebrui kelijke handkus. EDEN GEHEEL UIT DE POLITIEK Het ziet er naar uit, dat ex-premier Eden van Engeland zich voorgoed uit het politieke leven gaat terugtrekken. Hij heeft ontslag genomen als parlementslid. Eden heeft bovendien, de grafelijke titel, die ko ningin Elisabeth hem heeft aangeboden en die hem recht geeft zitting te nemen in het Hogerhuis, nog niet aangenomen. In parlementaire kringen te Londen meende men, dat Eden de grafelijke titel zou weigeren, omdat daardoor zijn zoon Nicholas automatisch wordt uitgesloten van het lidmaatschap van het Lagerhuis. VIJF DODEN IN BOEDAPEST BIJ ARBEIDERSOPROER. Een plotseling oplaaien van het altijd smeulende verzet in Hongarije heeft vrijdag in Boedapest geleid tot betogingen van ar beiders en studenten. Communistische poli- tietroepen en Russen met tanks en andere zware wapens zijn op straat verschenen om het straatoproer met geweld te dempen. Vijf arbeiders zijn in Boedapest gedood en een aantal anderen gewond. De regering- Kadar heeft een betogingsverbod afgekon digd, dat voorlopig tot april van kracht is. ICadar zelf was tijdens de uitbarsting van het nieuwe geweld in Moskou, waar hij met Kroesjef, Boelganin en andere sovjet-lei ders besprekingen voerde met de Chinese premier, Tsjoe En Lai. Over deze confe rentie was tevoren niets bekend gemaakt. Radio-Moskou sprak er pas over, toen zij afgelopen was. Volgens het Russische pers bureau werd de „eenheid van de commu nisten versterkt". In de akkerbouw zijn de bedrijfs- uitkomsten aanmerkelijk beneden die van vorige jaren gebleven. De garantieprijs voor aardappelen zal, naar sprekers inzicht, zeker ver hoogd moeten worden tot 75 pet. van de werkelijke kostprijs. Bij de veehouderij vraagt speciaal de melkprijs de aandacht, zeide hij. Met betrekking tot de tuinbouw liet de heer v. Dijk echter een minder somber geluid horen. Bij de R.K. en Christ, bonden van boeren en tuinders en de Hollandse Maatschappij van Landbouw is een plan in voorbereiding voor een mas sale opmars dér agrarische bevol king naar Den Haag. BIER PER GLAS 5 CENT DUURDER? Als de minister van Economische Zaken toestemming geeft, zal het bier in de café's vijf cent per glas duurder worden. De di- j rectie van Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij heeft vrijdag in de aandeelhouders vergadering meegedeeld, dat de binnen landse bierprijzen al lang niet meer ren derend zijn, zodat de gezamenlijke bier brouwers zich tot het ministerie van Eco nomische Zaken hebben gewend met het verzoek prijsverhoging te mogen doorvoe ren. Hoe de winkelprijs van bier na de ver hoging zal worden kon nog niet worden meegedeeld. BIJNA 9 MILJOEN VOOR HULP AAN HONGARIJE. Op giro 999 van het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk is tot heden "ontvangen 4 miljoen 365.301.91. Het Ne derlandse Rode Kruis boekte op giro 777 tot nu toe een bedrag van 4 miljoen 473.082 gulden. Last van Uw ogen 's-Bosch Tilburg Breda zal U helpen I ALLE KORTINGEN Kortingen worden direct afgetrokken I KI Het jaar mag dan nog jong zijn, vrienden, en op kleine mollige voetjes door de eeuwigheid hollen en u en wij mogen nog steeds onder de indruk zijn van onze bloedeigen goede voornemens, gemaakt bij wijn en oliebol op 31-12- 56 om 23.59 uur de oude boosheden steken de kop toch al weer op vanonder het oudejaarsavond sentiment waaronder zij hebben gesluimerd en wekken de mistroostige verwachting dat 1957 ook niet je dat zal worden. De cijfers veranderen wel, maar de mens niet, dat blijkt wel uit het nog maar kleine stapeltje kranten van dit nog prille jaar in het Zeeuwse Nieuwland werd een jonge vrouw vermoord uit geldzucht, haat of jalouzie, men weet het nog niet; verder van huis, in Singapore, hebben piraten de oude tijden doen herleven door een Nederlands vracht schip te beroven van alle koperen onder delen; in Rotterdam sloop een 20-jarige zeeman op kousevoeten een woning binnen die niet de zijne was. De heer des huises zat echter in een stoel te slapen, hij werd wakker door het lichte gerucht en holde ijlings naar de politie, de schoenen van de dief die voor de deur stonden meenemende. Toen hij met een brigadier terugkeerde,, stond de zeeman netjes op zijn schoenen en arrestatie te wachten; een 37-jarige Oosten rijker werd gearresteerd omdat hij een aan slag zou hebben gepleegd op de sovjet-am bassade uit wraak tegen de Russische on derdrukking in Oostenrijk; vlakbij huis, in Drunen, gaat de politie krachtig optreden tegen de baldadige jeugd die het bij voor keur 's avonds op scholen gemunt heeft; in Zutfen heeft een zesjarige knaap een vuurtje gestookt in de slaapkamer waar geen schoorsteen aanwezig was. De brand weer moest er met een hoop water aan te pas komen; in de grote politiek heeft men het „gelukkig nieuwjaar" vervolgd met scheldpartijen, laster en verdachtmakingen die .ons de rest van dit jaar met angst en vrees tegemoet doen zien. Dit zijn maar enkele willekeurige grepen uit het al weer trieste dagboek der mens heid. En er moeten nog 351 dagen komen! Maar er zijn toch ook dingen gebeurd die het hart verwarmen en de hoop op een zonnige toekomst levend houden. Zo is de jeugdraad in Drunen op het feestelijke idee gekomen om elke parochiaan op zijn ver jaardag een felicitatie thuis te sturen, die vergezeld gaat van een zakje, dat op zijn beurt weer het verzoek bevat om zoveel centen in het zakje te doen als men jaren oud is. De opbrengst van deze charmante actie komt geheel ten goede aan het jeugd werk dat van dat geld een dankbaar en goed gebruik zal maken. Toen wij dit hoor den lag ons echter meteen deze brandende vraag op de lippen Denken ze daar in Drunen dat bijv. een dame van 40 jaar ook 40 cent in het zakje zal doen????? Waarom een dame van die leeftijd niet de volgende felicitatie gestuurd wij feli citeren u van harte met uw 30ste verjaar dag! Gegarandeerd dat er dan 30 dubbel tjes in het zakje komen. Misschien zal deze psychologische tip het jeugdwerk in Drunen een flinke stap vooruit helpen. Nu we toch weer bij de vrouw verzeild zijn geraakt, kunnen we als zonnig feit in dit jaar noemen de verfraaiing van het Amsterdamse stadsbeeld door de aanstel ling van vrouwelijke brievenbestellers. De wat sloffende tred van de oude vertrouwde postbode gaat dus langzaamaan veld rui men voor het getrippeltrap van de dochters van ons aller tante. Vooral in de prille mor gen zal Amsterdam nu nog mooier zijn. Ook Den Haag met al zijn sombere mi nisteries krijgt een wat charmanter aanzien. Nu men bemerkt heeft dat de vrouw als politieagente geen kwaad kan, zijn ze er in Den Haag na lang beraad ook toe overge gaan.. Over Waalwijk valt een dergelijke lief tallige omwenteling nog niet te melden. De politie blijft stoer en stevig en als de post komt zijn wij al héél lang op. Toch zijn we dik tevreden, want over •twee maanden is het weer lente. MEVROUW BOUMAN GAAT LEZINGEN HOUDEN IN AMERIKA. Woensdagavond kwart over 9 zijn de heer en mevrouw Bouman van Schiphol naar New York: vertrok ken, waar mevr. Bouman op uitno diging van een groep New Yorkse advocaten een voordracht zal hou den over de processen te Djakarta. Tijdens dit verblijf in de Verenigde Staten, zal zij tevens voor een aan tal vrouwenclubs en andere vereni gingen in het midden-westen en aan de westkust lezingen houden over haar ervaringen in deze processen. BEZORGDHEID BIJ DE BOEREN. De afdeling Holland-Brabant van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft woensdag in Delft haar jaarvergadering gehouden onder lei ding van de voorzitter, de heer C. v. Dijk. Dleze zeide in zijn openings woord dat er in de agrarische sector grote bezorgdheid bestaat, een be zorgdheid, die met de dag duidelij ker wordt. R.K.C. ONTWIKKELT NIEUWE VORM VAN JEUGDZORG. Niet alleen voetbal, maar ook andere vormen van ontspanning. iemand zal een voetbalclub van een zijdigheid beschuldigen indien zij haar ac tiviteiten alleen richt op de beoefening van de edele voetbalsport. Daarvoor is het nu eenmaal een voetbalclub en daarvoor ook zijn zowel de financiële als de organisato rische zorgen, aan de beoefening van deze sport verbonden, veelal te omvangrijk. Wanneer het bestuur van een voetbalver eniging het echter weet klaar te spelen om naast de „voetbalzorg" zijn activiteiten ook nog tot andere vormen van ontspanning voor haar leden uit te strekken, dan is er alleszins aanleiding bijzondere aandacht te wijden aan deze zeer verheugende en prij zenswaardige vorm van jeugdzorg Een dergelijke zorg legt het bestuur van de voetbalvereniging R.K.C. aan de dag ten aanzien van haar juniorenleden Kent men reeds 2V£ jaar naast de juniorenelf tallen de zg. pupillen- of schooltientallen, waarvoor elk jaar een onderlinge compe titie worden samengesteld met voor de spelers van het winnende team een draag- medalje als eerste prijs, 1 V'l jaar geleden is men op initiatief van de geestelijk ad viseur kapelaan Lempens gekomen tot ook nog andere vormen van ontspanning. Dit klinkt vrij simpel, maar als men weet dat R.K.C. 157 jeugdleden telt, dan wordt het duidelijk dat er heel wat komt kijken om deze andere vormen in goede banen te lei den. De opzet is echter uitstekend geslaagd en de belangstelling van de zijde der junio ren is buitengewoon groot. Wat heeft het bestuur van R.K.C. in dit korte tijdsbestek voor de juniorenleden tot stand weten te brengen? Op de eerste plaats de wekelijkse club avond op woensdag in het KjC-gebouw. Men zou het een soort patronaat kunnen noemen. De jongens kunnen hier ping pongen, biljarten, tafelvoetbal spelen, sjoel bakken enz. In de daarvoor in aanmerking komende spelen worden onderlinge com petities gehouden en de belangstelling hier voor is zo overweldigend, dat men tot een splitsing in twee groepen is moeten over gaan. De eerste groep omvat de jongens tot 12 jaar, de tweede die daarboven. Elke groep omvat 55 - 60 jongens. Verder ligt het in de bedoeling om elk jaar een filmavond te geven voor de junio ren en hun ouders. De filmavond van het vorig jaar is een dermate groot succes ge worden, dat men heeft besloten dit tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Evenzo de St. Nicolaasavond, die het vorig jaar prachtig is geslaagd en waarvoor de belangstelling ook enorm groot was. Het belangrijkste in deze ontspannings- vormen is echter wel het toneelspelen door de jonge R.K.C.-ers. Het is begonnen met de ouderavond in het afgelopen jaar, toen de junioren opvoerden „Het oude liedje op een nieuwe wijs". Dit stuk werd op zo voortreffeijke wijze voor het voetlicht ge bracht, dat ook de seniorenleden te ken nen gaven de grootste belangstelling te heb ben voor de verrichtingen van jong-RKC op het toneel. Deze wens zal dit jaar - en: wellicht ook alle volgende jaren - worden vervuld. Op 23 en 26 jan. zullen de junioren van R.K.C. in de zaal van de Gecroonde Leersse op voeren „Radijs" van de Vlaamse schrijver Anton van de Velde Dit levensspel, dat overal met buitengewoon groot succes is op gevoerd (in Hejmond 13 maal), wordt ge dragen door twee jongens, Radijs en Bot geheten. In Radijs moet men de mens zien in zijn verlangen en streven naar het ho gere, Bot is wat men de materiemens zou kunnen noemen. Samen trekken zij de vier jaargetijden door en in elk seizoen komen de typerende eigenschappen van de beide jongens in een of ander voorval naar vo ren. Wij willen niet het verloop van het hele stuk vertellen en alleen nog vermel den dat beide jongens in triomf de hemel binnengaan, Radijs dank zij zijn goede wer ken en Bot dank zij Radijs en St. Joris. Het is een stuk dat dus hoger grijpt dan in de doorsnee kindertoneelspelen het geval is en dat men daarom een belangrijke culturele waarde mag toekennen. Het past geheel in het Tader van de activiteit van het R.K.C.- bestuur; door dergelijke avonden het cul turele peil van de vereniging verhogen. De kwaliteit van dit stuk garandeert een aan trekkelijke en rijke avond. Vooralsnog wordt dit stuk alleen opgevoerd voor de leden, donateurs en begunstigers van R.K.C. alsmede voor een aantal genodigden. De voorbereidingen voor dit stuk hebben veel tijd, veel moeite en veel hoofdbrekens ge kost (er zijn 60 medewerkenden), maar vooral dank zij de medewerking van de Èerw. Broeders is alles nu in kannen en kruiken. Het is uiteraard niet de bedoeling van het bestuur om met dergelijke opvoe ringen de verenigingskas te spekken (er moet zwaar geld bij!), de enige intentie is de verhoging van het culturele peil van de vereniging. Ten slotte mogen we nog vermelden dat aan het begin van elke competitie door de RKC-jeugd een triduum gehouden wordt en halverwege de competitie een recollectie avond. Ook aan het voortdurend contact tussen bestuur en de juniorenleden wordt alle aan dacht gewijd door de uitgave vjn een we kelijks verschijnend blad „De Jonge R.K.C.- er". De hierboven genoemde initiatieven van het R.K.C.-bestuur zijn mogelijk geworden door het subsidie, dat deze vereniging van de gemeente ontving; een subsidie dat zijn geld dus meer dan waard is en dat op voortreffelijke wijze is benut. Overigens hebben de initiatieven van het R.K.C.-be stuur nog eens duidelijk de behoefte aan een jeugdraad in Waalwijk onderstreept. Er is hier nog veel meer jeugd die van een gerichte en goed geleide ontspanningsvor- ming haar nut en vreugde kan belezen, Voor deze vorming staat de jeugd ontegen zeggelijk open! i t:

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5