Wiit be #ube Booö SPORTSPIEGEl LAATSTE BERICHTEN Waalwijkse en Langstraatse Courant Plechtige ingebruikneming van het gerestaureerde kerkgebouw 80e JAARGANG No. 5 der Ned. Herv. Gemeente te SPRANG Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u delen. Zo lezen wij in De Echo van UITSLAGEN VAN ZONDAG 13 JANUARI 1957- KNVB Afdeling Noord-Brabant. Ie klas 104- HaarsteegOVH- 10 RKOSCConcordia 3 63 HelvoirtWilhelmina 3 32 TOP 3—Sportver. 1—4 I Vlijm. Boys 2—Emplina 30 3e klas 307. WVO 3Raamsdonk 2 32 3e klas 308. Dongen 3-D WC 3 3—4 j Uno Animo 3WSC 5 02 3e klas 319. Herptse BoysRKC 5 52 Zaterdagmiddagcompetitie. Uitslagen zaterdag 12 januari. Ie klas. Chrislandia—Smerdiek afgek. HNCSSC 1—4 2e klas. SSC 2—PTT afgek. The Gunners 2-Zwal. Boys 2 71 JUBILERENDE KNVB-CLUBS IN 1957. 60 jaar: Wilhelmina, 's-Bosch. 55 jaarSittardia, Sittard; MVV Maastricht. 45 jaar: Gudok, Tilburg; NAC Breda. 40 jaar: RKTVV, Tilburg; SC Emma, Treebeek. 30 jaar: Veerse Boys, Raams- donksveer; Nieuwkuijk, Nieuw- kuijk; Schijndel te Schijndel. 25 jaar: Zundert te Zundert; Groen Wit, Breda; Virtus, Ze venbergen; Wit Zwart, Weert; Woudrichem te Woudrichem. 20 jaar: Hieronymus, Tilburg. 10 jaar: OJC, Rosmalen; RKJ VV, Den Bosch. WAALWIJK. BaardwjjkVeloc. Zondag a.s. speelt Baardwijk thuis tegen Veloc uit Eindhoven. Het zal voor de geelzwarten geen gemakkelijke tegenstander zijn. J.I. zondag wisten de Eindhove- naren nog met 51 te winnen van JVC. Dus Juliana-lui, als je niet als laatste op de ranglijst wilt eindigen, zal het nodig zijn dat je zondag wint, en dat kan, want de wedstrijd destijds in Eindhoven gespeeld, werd door jullie met 31 gewonnen. Dus daarop afgaande, moet Juliana deze wedstrijd kunnen winnen, maar voetbal is een spel met wis selend sukses. Spelers van Juli ana, het is onnodig jullie nog maals op het hart te drukken wat er a.s. zondag on het spel staat. Voor de voetballiefhebbers uit Waalwijk en omgeving staat dus weer een spannende wed strijd te wachten. Aanvang half drie. Het 2e elftal gaat naar Don gen 2 en speelt aldaar om half 3. Ook van onze 2e elftallers Ver wachten wij een overwinning. Het 3e en 4e elftal zijn beide vrij R. W- B. Indien de weers- en terrein omstandigheden zulks toelaten, gaat het le elftal a.s. zondag in Heusden op visite. In Besoijen won RWB destijds met 20 en aangezien de prestaties van bei de elftallen nadien steeds minder zijn geworden, geloven we te mo gen veronderstellen dat a.s. zon dag de krachtsverhouding niet zo ver uiteen zal lopen, zodat, wanneer RWB alles op alles zet, toch zeker een gelijk spel in Heusden binnen het bereik ligt. Verder is voor zondag vastge steld RWB 2—Hieronymus 2, 2.30 u. Berkdijk 2—RWB 3, 12 uur. RWB 4RKDVC 4, 12 uur. KAATSHEUVEL. DESK-programma voor zondag 20 januari 1957. DESK 1Gemert 1. Aanvang 14.30 uur. Scheids rechter J. v. Kasteren, Eindho ven. Indien de vorst niet doorzet, zal zondag a.s. in de Efteling DESK 1 spelen tegen Gemert 1, een club waarvan uit een flinke nederlaag gekregen werd name lijk met 41. Als de Dessers de zelfde strijdlust tonen als de laatste wedstrijden het geval is geweest en men bovendien de no dige variatie in de aanvallen brengt, dan kan een interessante wedstrijd verwacht worden. De voorhoede willen wij nog wel de raad geven om tijdig te schieten, want daaraan ontbrak het de laatste wedstrijden nog wel. WSC 2—DESK 2. Aanvang 14.30 uur. Scheids rechter M. Lentz, Oosterhout. De 2e elftallers sta^n voor de i zeer zware opgaaf om tegen j WSC 2 in Waalwijk te spelen. I Dat WSC 2 deze competitie in 'n uitstekende conditie verkeert, is iedereen bekend; zondag j.l. ver sloegen zij medeconcurrent Wil lem II 3 nog met 10. De DESK-reserves doen het dit jaar minder goed, waaraan de verschillende ziektegevallen en blessures niet vreemd zijn; im mers elke wedstrijd moet prak tisch met enkele invallers wor den gespeeld. Niettemin verwach ten wij zondag in Waalwiik een DESK-elftal dat ziin huid zo duur mogelijk verkoopt. Zigo 2—DESK 3. Aanvang 14.30 uur. Scheids rechter A. van Lieshout, Tilburg. Het 3e elftal reist zondag naar Tilburg om Zigo 2 te ontmoeten. De mannen van het 3e elftal heb ben zich de laatste tiid keurig hersteld en zullen proberen met winst uit Tilburg terug te keren. DESK 4—DVVC 2. Aanvang 12 uur. Scheidsrech- j ter M. Wagemakers, Waalwiik. Om 12 uur speelt het 4e elftal tegen DVVC 2 uit Dongen. In Dongen werd eerder met 1—1 ge- liik gespeeld en het 4e zal nu al les in het werk stellen om DVVC 2 te laten verliezen. VLIJMEN. Nieuwkuijk 1Vlijm. Boys 1. Zondag 20 januari speelt Vlij- mense Boys een uitwedstrijd te gen Nieuwkuijk. Deze wedstrijd wordt de wedstrijd van het sei zoen, want Nieuwkuijk is thans nog de grootste concurrent van de Boys en bezet de tweede plaats. Daarom kan zeker een spannende wedstrijd worden ver- ENGELAND. In tegenwoor- I digheid van generaal Hancock en vele andere hoofdofficieren werd voor enkele weken het nieuw uit- gevonden „dubbele magazijnge- weer" beproefd. Het geweer be- staat uit twee loopen van achter- j laders naast elkaar, geplaatst in een bronzen kist met water om ze koei te houden. Door 't rond- j draaien van een kruk wordt een snelvuur onderhouden even ver- j nielend als van een geheel pelo- I ton. O.a. werden bij de eerste j proef 200 patronen verschoten j j in 25 seqonden, daarna 100 pa- i tronen in 11% seconden en bij de derde 500 in 68 seconden. Het ge weer wordt bediend door twee maffen kan in allerlei richtingen worden bewogen. Nu kan bet, dunkt ons, niet lang meer duren of oorlog voeren wordt onmoge lijk, daar in ongeloofelijken kor ten tijd alle strijders onder den kogelregen zijn verpletterd. Hoe onmogelijk, dat hebben de oorlogen sinds 1882 wel uitge wezen. WAALWIJK. - Naar wij ver nemen zal in overleg met de di rectie der Noordbrabantsche Stoomtramwegmaatschappij in 't voorjaar een geroeide stoöm- bootdienst ingericht worden van Rotterdam naar Waalwijk v.v., teneinde het goederenvervoer langs deze lijn geregelder en snel ler te kunnen doen plaats heb ben. 20 JANUARI 1907. BINNENLAND. Het varkens- vleesch uit Nederland is het bes te ter wereld. Dit is de uitspraak van de heer George Terrett, hoofdinspecteur van vleesch voor de City van Londen. Vandaar die krul in de staart van de Nederlandse var kens. In een advertenie Schoonheid bestaat in een teeder vlekkenloos gezicht, frisch, rooskleurig uiter lijk, witte fluweelzachte huid en verblindend mooie gelaatskleur. Wij vonden dit wel de moei te waard om nog eens even onder de aandacht te brengen, want het ziet er momenteel helemaal niet „roos"-kleurig uit met de schoon heid. wacht. Indien de Boys deze wed strijd winnen, kan Vlijmen zich als kampioen beschouwen, want dan is de voorsprong te groot voor de anderen om nog in te lo pen. Vljjm Boys 4Wilhelmina 7. Zaterdag speelt Vlijm. Boys junioren thuis tegen Wilhelm. 7. Vlijm. Boys 5Wilhelmina 11. Vlijm. Boys junioren 5 speelt eveneens thuis tegen Wilhelmi na 11. Wanneer Vlijmen in deze wedstrijd een winstpunt kan be halen, betekent dit een goed re sultaat. VRIJDAG 18 JANUARI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco "p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het was voor de Ned. Herv. Gemeente te Sprang j... woensdag een blijde dag j toen het geheel gerestaureerde kerkgebouw in een plechtige dienst, die door vele genodigden en schier door de gehele Herv. Gemeente werd bijgewoond, in gebruik genomen werd. Die blijdschap werd echter niet weinig getemperd door het heengaan, zo kort voor deze gebeurtenis, van de herder en leraar der gemeente, alsmede door t l feit dat de voorzitter van de restauratie-commissie, burgemeester Smit, we gens ziekte verhinderd was deze samenkomst te leiden. De bijeenkomst was tot in de puntjes geregeld en had een keurig verloop. Precies op het aangegeven uur werd de plechtige samenkomst aangevangen met 't zingen van Psalm 122 1, waarna de vroe gere predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds. J. W. de Bruijn uit Harderwijk, voor ging in gebed. Het zangkoor Excelsior zong daarna onder leiding van directeur Jac. Groen op verdienstelijke wijze 'Gezang 94: Halleluja, eeuwig dank en ere. De secretaris van de restauratie-com missie, de heer M. van Prooijen, die bij verhindering van de voorzitter der com missie, de edelachtbare heer burgemeester A. Smit, de leiding van de avond had, hield er zich in zijn openingswoord van overtuigd, dat op deze feestdag voor de kerkelijke ge meente van Sprang, nu men het heugelijk feit mag vieren dat na jaren van arbeid het gerestaureerde kerkgebouw in gebruik kan nemen, de dank in de eerste plaats moet zijn aan Hem, aan Wien dit gebouw op nieuw wordt toegewijd, want zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden de bouwlieden daaraan. God in de hemel, Die heeft dit werk doen gelukken en daarom moeten wij allen „Amen" zeggen op het „Hallueja" dat door het koor werd gezon gen. In dit wijdingsvolle uur roept de heer van Prooijen allen een welkom toe en dat de heer Commissaris der Koningin in de provincie eveneens gelegenheid gevonden heeft de bijeenkomst luisterrijker te maken door zijn aanwezigheid, verblijdt alen zeer, dat is gebleken door de openingsdatum te verschuiven, opdat U hier tegenwoordig zou kunnen zijn, zegt de heer V. Prooijen tot Prof. de Quay. In enkele jaren tijd is dit voor de tweede maal dat de Commissaris een bezoek brengt aan onze gemeente, waar voor wij zeer erkentelijk zijn. Ook de be langstelling van de loco-burgemeester, en de leden van de raad, verheugt spr. zeer. De oud-predikanten hebben het wel en wee der gemeente zij het van verre steeds met belangstelling gevolgd en daarom doet het de gemeente van Sprang goed dat zij thans in hun midden zijn. De aanwezigheid der afgevaardigden van het Prov. kerkbestuur en de Classis Heusden, resp. Ds. Voorthui zen en Ds. Trouwborst, stelt spr. zeer op prijs, evenals de aanwezigheid van de pre dikanten uit de King en de kerkeraden, en kerkvoogdijen van kerken uit de omtrek. Maar onze vreugde is niet onvermengd, aldus gaat de heer van Prooijen verder. Er hangt een schaduw over deze dag door het overlijden van onze plaatselijke predikant, Ds. Streefkerk. Hoe smart het ons allen dat hij dit niet meer heeft mogen beleven, want de restauratie van zijn kerkgebouw ging hem na aan het hart. In de stichting werd van zijn adviezen geprofiteerd. Wij geden ken hem in stille eerbied, zegt spr., en zich tot Mevrouw Streefkerk richtend zegt de heer van Prooijen dat tnevr. er zich van overtuigd mag houden dat het allen goed doet haar in het midden te zien. Het is ook een zeer grote teleurstelling dat de voorzitter van de restauratie-com missie, burgemeester Smit, door ziekte ver hinderd is de samenkomst te leiden. Hij heeft het initiatief tot de restauratie geno men en heeft ook weten door te zetten; hij wist vele bezwaren te overwinnen. Hem was niets te veel wanneer het om de restauratie van dit kerkgbouw ging en hij wist alle in stanties te overtuigen dat de restauratie niet achterwege kon bijven en deze is dan ook voor een groot deel aan zijn stuwende kracht te danken. Hoe had hij zich op deze avond verheugd zegt spr. en allen zullen er dan ook wel van overtuigd zijn dat de bur gemeester deze avond met ons meeleeft. Tot grote teleurstelling is het niet mogelijk gebleken, dat de burgemeester toch deze avond nog tegenwoordig zou zijn. Spreker wenst de burgemeester van harte toe dat hij spoedig genezing zal vinden en het ver blijdt hem dat Mevr. Smit ban de uitno diging aanwezig te zijn gevolg heeft gege ven. De heer van Prooijen betreurt het verdei dat de heer van Bilderbeek, die als archi tect het eerste plan voor de restauratie gered maakte, de voltooiing van het werk niet meer heeft mogen meemaken. Spr. stelt het op prijs dat mevr. v. Bilderbeeken haar zoon vanavond hier tegenwoordig zijn. Spr. had ook gehoopt dat Jhr. van Nispen tot Sevenaar, de directeur van Monumen tenzorg, die ook aangewezen was het Min. van O.K. en W. te vertegenwoordigen, hier aanwezig zou zijn. Via de radio vernam spr. dat Jhr. van Nispen gisteravond is overleden. Hij brengt hier gaarne dank voor de grote medewerking die van hem werd ondervonden en zal hem in eerbied blijven gedenken. De heer Basters, de architect van het werk, verkrijgt hierna het woord, om het gerestaureerde kerkgebouw aan de restau ratie-commissie over te dragen. De heer Basters zegt het een aangename taak te vinden op deze vreugdevolle dag het thans gerestaureerde kerkgebouw te mogen over dragen, maar bij die vreugde is ook wee moed omdat het wordt overschaduwd door donkere wolken en spr. wijst dan op het heengaan van architect v. Bilderbeek, zijn compagnon, die hij als een bekwaam en all round vakman schildert. Eveneens herinnert de heer Basters aan het verlies van de kunstschilder Gerrit Jansen, die de muur schilderingen en de decoratie van de span ten enz. restaureerde. Bijna was de restauratie voltooid, aldus de architect, toen wederom een groot ver lies werd geleden. De geliefde voorganger, Ds. StreelXerk, die zo heeft meegewerkt, overleed onverwacht. Zijn nagedachtenis zal 6pr. in hoge ere houden. Dan noemt spr. het na een kortstondige ziekte overlijden van de directeur van het Kijksbureau voor Monu mentenzorg, die steeds voor de uitwerking van het restauratieplan tot grote steun ge weest is en tot slot moest enkele maanden geleden de voorzittershamer in andere han den overgaan. Hij hoopt dat het burge meester bmit gegeven moge zijn spoedig de resultaten van het nu geheel gerestaureerde kerkgebouw te kunnen zien. De weg die geleid heeft tot de restau ratie gaat de heer Basters in 't kort na en hij somt de vele verbeteringen op die aan het kerkgebouw zijn aangebracht, waarbij hij ook de restauratie van de toren noemt, waardoor een bijzender fraai geheel ver kregen werd. Het gevoel van weemoed mag plaats maken voor vreugde en voldoening, zegt spr., omdat dit alles door prachtige samenwerking tot stand is gekomen. De architect is een schakel in de keten van sa- menwerkers die allen de vaste wil hebben om tot nzo goed mogelijk einddoel te ko men. Spr. dankt allen, zowel het Min. van O.K. en W., als de provincie en de gemeente Sprang-Capelle voor de medewerking, zon der welke de restauratie niet mogelijk was geweest en hij dankt in 't bijzonder de heer v. d. Veeken, architect van Monumenten zorg, voor de prettige samenwerking, als mede de aannemers en arbeiders, waarna hij het kerkgebouw overdraagt aan de wrn.- voorzitter der restauratie-commissie en daarbij de hoop uitspreekt aan de gestelde opdracht te hebben voldaan. De heer van Prooijen aanvaardt namens de restauratie-commissie het kerkgebouw en zegt de heer Basters grote dank en erken telijkheid verschuldigd te zijn. Voor de ar chitect en niet minder voor de commissie is de oplevering van het kerkgebouw in de ze fraaie staat een grote voldoening. Na mens de restauratie-commissie brengt hij zeer hartelijk dank voor de wijze waarop het werk werd uitgevoerd, ook aan de aan nemers en onderaannemers en hun perso neel, dat het werk tot volle tevredenheid heeft verricht. In het kort gaat de heer van Prooijen dan nog de geschiedenis na vanaf de initia- tiefname tot de restauratie tot de voltooiing en zegt met grote dankbaarheid vervuld te zijn voor alle medewerking die werd onder vonden, in 't bijzonder van Monumenten zorg, en het doet hem daarom bijzonder veel genoegen dhr v. d. Veeken, architect van de Rijkscommissie voor Monumenten zorg in het midden te zien, op wie dikwijls een beroep werd gedaan en bij wie men nooit tevergeefs aanklopte. Ook de Com missaris der Koningin brengt spr. in het bijzonder dank voor de ondervonden mede werking van de provincie, alsmede de ge meenteraad. En zo komt, aldus richt de heer v. Prooij en zich dan tot de kerkelijke gemeente, dit kerkgebouw weer ter uwer beschikking. Met wat geest zult u het ontvangen, met bewon dering en trots als Nebukadnezar: Dit is het Babel dat ik gebouwd heb; of in de geest van David, toen hij tot de profeet Nathan zei: Ik woon in een paleis en de ark Gods onder een tent. Het huis waar het Woord des Heeren wordt gebracht kan nooit schoon genoeg zijn, vergeleken bij wat dat Woord voor ons kan zijn, zegt spr. de kerk aanwezige kronen aan en dankt vooral de Sprangse huisvrouwen en de heer Haverhals voor de wekelijkse collecte voor dit geschenk. Zij hoopt dat deze lichtdra gers een symbool zullen zijn van het waar achtige licht waarvan de apostel Johannes getuigde. Ouderling W. Spuijbroek sprak namens de plaatselijke kerkelijke verenigingen en bidt dat de Geest des Heeren Zijn zegen op dit gebouw zal doen rusten. Hij biedt een vloerkleed, zg. trouwkleed, aan. Namens de Kerkeraad biedt hij een kroonlamp voor de Consistoriekamer aan. De heer van Prooijen biedt namens de familie Mouthaan enige door dhr. Mout- haan zelf vervaardigde geschenken aan. be staande uit een doopvont, stoelen voor 't bruidspaar bij huwelijksbevestigingen, een knielbankje, een kapstok en een katheder. De president-kerkvoogd, de heer W. Timmermans, zichtbaar ontroerd bij zoveel medeleven, zegt dat het hem een voorrecht is namens het college het kerkgebouw te mogen aanvaarden. Het zou spr. aangenaam geweest zijn wanneer de burgemeester hier persoonlijk was geweest om het kerkge bouw aan te bieden. Hij dankt allen die hem tot steun zijn geweest bij het vele werk en dankt ook voor de offers die wer den gebracht en verzoekt ook voor de toe komst de steun/om het kerkgebouw in stand te houden. Bovenal brengt de heer Timmer mans dank aan Hein, Die alle lof, aanbid ding en dankzegging toekomt, waarna de gemeente staande uit Psalm 27 zingt „Och mocht ik in die heilige gebouwen", enz. De president-kerkvoogd overhandigt ver volgens de bijbel aan ouderling Jac. Tim mermans, waarbij hij de hoop uitspreekt dat door de prediking velen getrokken mo gen worden. Ds. v. Voorthuizen, Breda, spreekt dan als president van het prov. kerkbestuur; Ds. Trouwborst, Capelle namens de Classis Heusden en namens de kerk van Capelle; loco-burgemeester Winkelman namens het gemeentebestuur; Ds. Sirag, Rotterdam, mede namens dé vroegere predikanten; Ds. Haring, Loonsedijk, namens de Ring en als consulent en Ds. v. d. Hout namens de Geref. Kerk van Sprang. Nadat het zangkoor „Middernacht" had gezongen, dankte de heer van Prooijen de sprekers voor hun felicitaties, waarna door de aanwezigen wordt gezongen Ps. 116 11. Ouderling Jac. Timmermans overhandigt dan met een toepasselijk woord de bijbel aan Ds. de Bruijn, die als eerste na de ge hele restauratie de kansel beklimt en nadat nog gezongen is Ps. 119 53, Gods Woord bedient naar aanleiding van Efeze 2 20 en 21, waarna tot slot wordt gezongen Ps. 89 1. De aanwezigen - het kerkgebouw was tjokvol - verlieten daarna dankbaar het fraaie kerkgebouw. Het was een in alle op zichten mooie avond, die op de aanwezigen grote indruk maakte en waarvan wij tot onze spijt geen voledig verslag konden ge ven. Wij feliciteren de Ned. Herv. van Sprang van harte met dit monumentale en fraaie kerkgebouw. jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u De overdracht aan de Kerk voogdij door burgemeester Smit per bandrecorder. De overdracht van het kerkgebouw aan de kerkvoogdij geschiedde daarna per bandrecorder door de voorzitter van de restauratie-commissie, burgemeester Smit, die begon met te zeggen dat het voor hem begrijpelijk een grote teleurstelling was de laatste daad als voorzitter der restauratie commissie niet persoonlijk te kunnen ver vullen. Maar de moderne techniek stelde hem in staat toch aan deze avond deel te nemen en een klein onderdeel zelf te ver richten. De burgemeester brengt dan de leden van de commissie hartelijk dank voor de samenwerking, die voor hem een onver deeld genoegen was. Ook de architect brengt spr. dank en herdenkt eveneens zijn over leden compagnon. Verder dankt de bur gemeester de eerste secretaris van de rès- tauratie-commissie en de tegenwoordige se cretaris voor hun administratieve hulp en steun. Tot de president-kerkvoogd zegt de burgemeester, dat het schone kerkgebouw dat eeuwen trotseerde, thans weer in scho ner luister verkeert en het hem een bijzon der voorrecht is het aan hem over te dra gen. Het is hem een vreugde dat werk me de te hebben verricht, maar het is moeilijk të leren hoe het werk van mensen volledig moet wegvallen en te zien dat alleen het werk Gods tot in eeuwigheid blijft. De burgemeester wenst het college van Kerkvoogden toe dat door hun arbeid en door de prediking des Woords, allen een maal zullen komen in het Sion Gods, tot de volkomenheid der schoonheid en daar zullen instemmen met het lied dat wij hier beneden reeds zingen: „Ik zal met vreugd in 't Huis des Heeren gaan". Mevr. Kuijsten-Rijkers bood hierna na mens het comité Kronenfonds, de reeds in Öw;::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: 19 JANUARI 1882. a, •- >i - - 'i VOLLEY-BAL. De Waalwijkse Volleybal-compe titie draait! Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur, startte 12 januari j.l, de Waalwijkse Volleybal-compe titie. Het gemeentelijk gymnastiek lokaal doet dienst als competitie zaal; de wedstrijden vinden zater dagsmiddags plaats om 2 uur. Voor de competitie hebben inge schreven: A.S.O.V., Gem. Politie, P.T.T., Typhoon 1, Typhoon 2 en Willem v. Oranje College. Voor 12 januari waren de wed strijden P.T.T.Typhoon 1 en A.S. O.V.Gemeente Politie vastgesteld. Vanwege de korte tijd van voorbe reiding was het P.T.T. niet gelukt haar team samengesteld te krijgen, zodat alleen de wedstrijd A.S.O.V.- Gem. Politie doorgang kon vinden. De mannen van de „sterke arm" ontpopten zich als goede volleybal spelers. D'e uitslagen waren: 915, 415, 115, 115 en 515; uitslag 0—5. Mannen van A.S.O.V., bedenk dat alle begin moeilijk is, zelfs in een volleybal-competitie. Een beetje meer trainen kan ook geen kwaad! Voor 19 januari zijn vastgesteld: Typhoon 2Willem v. Oranje Col lege en A.S.O.V.—Typhoon 1. De eerstgenoemde wedstrijd wordt in 't Willem v. Oranje College gespeeld. TERUGKEER TOT DE KOMINFORM. Uit goede bron wordt vernomen dat partijsecretaris Kroesjef de communistische partijleiders in W.- Europa heeft ontboden om alle communisten weer in het gareel te brengen en de Kominform opnieuw op te richten. De ijverige advocaat voor deze eenheidsgedachte onder Russische leiding is de heer Tsjoe En Lai, premier van communistisch China. Woensdag riep hij in War schau de „onafhankelijke" regering- Gomulka tot de orde. Donderdag verscheen hij in Boedapest om met de sovjet-marionet Kadar de hache lijke toestand in Hongarije te be spreken. Otto Grotewohl voegde zich gehoorzaam in het koor met de mededeling, dat „de socialistische gemeenschap onder het leiderschap van de Sovjet-Unie en China nieu we successen zal bereiken". REGERING WERKT HARD AAN BEZUINIGINGSNOTA. Het kabinet heeft reeds enkele re sultaten bereikt bij zijn pogingen om te bezuinigen op de overheids uitgaven. Dit deelde minister Hof- stra, bewindsman van Financiën, woensdag in de Eerste Kamer me de. De lijst van bezuinigingen zal aan de Staten-Generaal worden voorgelegd, als de nota gereed is, waarin de maatregelen voor het te rugdringen van de bestedingen wor den opgesomd. De regering werkt op hoogspanning om de nota zo snel mogelijk gereed te krijgen, want elk uitstel kost geld. Maar de rege ring wil toch ook niets hals over kop doen. Het wachten is o.a. op het advies van de Stichting van de Arbeid over de gevolgen van een tegemoetkomen aan de wensen van de landbouw. Minister Hofstra ont kende dat het kabinet reeds zou hebben besloten de boeren tege moet te komen met 200 miljoen (zij eisen 350 miljoen). (Volkskr.) ZEEUWSE WEDUWE STIERF NIET DOOR ZELFMOORD. De officier van Justitie te Mid delburg, mr Van der Dussen, heeft toegeslagen in de zaak van de wel gestelde weduwe S. K.-R. te Nieuw- land, die in de nacht van 7 op 8 januari j.l. op mysterieuze wijze overleed. Na officieel te hebben be kend gemaakt dat de vrouw hoogst waarschijnlijk zelfmoord zou heb ben gepleegd, heeft de commandant van de rijkspolitie in district Zee land de 35-jarige dragline-machinist L. H. in Nieuwland gearresteerd en naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. H. wordt verdacht van diefstal uit het huis van wijlen de weduwe K. In hoever hij schuldig is aan moord op deze vrouw, staat nog niet geheel vast. KONINGIN EN PRINS NAAR LONDEN. De vermaarde graaf van Athlone, die als gouverneur-generaal van Canada peetoom werd van prinses Margriet, is op 82-jarige leeftijd in Londen overleden. De graaf was 'n perfecte gastheer voor Prinses Ju liana en haar kinderen, die zich na de vlucht uit Nederland in de mei dagen van 1940 in Canada vestig den. Uit waardering voor de relatie en de daaruit voortvloeiende vriendschap, gingen koningin Julia na en pr. Bernhard donderdag naar Londen om de weduwe en de an dere familie van de graaf, die reeds maandenlang ziek was, persoonlijk te condoleren. TOSCANINI OVERLEDEN. Woensdag overleed te New York in de ouderdom van 89 jaar de we reldberoemde dirigent Artura Tos- canini. Hij werd door een beroerte getroffen. In Toscanini verliest de wereld de grootste dirigent van de ze tijd en een der grootsten uit de gehele muziekgeschiedenis. Tosca nini werd op 25 maart 1867 te Par ma geboren. Op 19-jarige leeftijd nam Toscanini voor de eerste maal de dirigeerstok ter hand. Dat was in Rio de Janeiro, toen hij volko men onvoorbereid en geheel uit het hoofd Verdi's „Aida" dirigeerde. De eigenlijke dirigent had namelijk on-" enigheid gekregen met de Italiaan se musici. Hij verliet Italië toen Mussolini aan de macht kwam. Ook Duitsland heeft hij ten tijde van Hitiers bewind gemeden. Hij sticht te in Amerika het beroemde N.B.C.- Symphonie-Orkest, dat hij leidde tot zijn 87e jaar.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13