I BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langsiraaise Courant Nieuwjaarsrede F» U ROL griep? Mr. R. J. Th. van der Heijden 25 jaar secretaris van de Kamer van Koophandel. Een BRIL van STASSAR is niet te evenaren Huid Igersezing VRIJDAG 18 JANUARI 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 5 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per m.m. C ontract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 - TELEGR.- ADRES„ECHO" uitgesproken in de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord' Brabant op 15 januari 1957, door de voorzitter van de Kamer, de heer J. W. van Heesbeen. Het doet mij genoegen om lie den naast de leden van de Kamer van Koophandel tal van gasten in deze openbare vergadering dei Kamer welkom te mogen heten. Dat zovele belangrijke figuren uit het bedrijfsleven in het dis trict der Kamer aan de uitnodi ging tot het bijwonen van deze Vergadering gevolg hebben gege ven, toont naar mijn mening aan, dat men een nadere kennisma king met de werkzaamheden der Kamer op prijs stelt. Ik vertrouw, mijne heren, dat Uw belangstelling in de komen de jaren zal voortduren. Niet al leen en zeker niet in de eerste plaats omdat een nauw con tact met het bedrijfsleven in het district 't werk van de Kamer zal vergemakkelijken, maar vooral omdat wellicht mede door de grotere bekendheid met bestaan de behoeften en verlangens, wel ke uit dit contact kan voortvloei en, de Kamer tot een ideale taak vervulling zal kunnen geraken. Hiervan zal dan het bedrijfsle ven, welks belangen de Kamer dient te bevorderen, zelf de vruchten plukken. Het verheugt mij óók hier aan wezig te zien de secretarissen van de Brabantse Kamers van Koophandel en een afvaardiging van de Vereniging van Secreta rissen, alsmede de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Tilburg, de heer Mannaerts. Ik hoop dat U, heren secreta rissen, in dit voor sommigen van LJ weliswaar grotendeels vreem de gezelschap, maar toch ook in deze U vertrouwde sfeer, enig in zicht zult kunnen verwerven in enkele problemen, waarmede dit district kampt, en dat U hierdoor een ervaring zult opdoen, welke de banden tussen de Kamers nog inniger zal doen worden. Voor één complex van gebeur tenissen uit de vele, belangrijke voorvallen, welke in 195(5 op na tionaal niveau in het economisch leven plaats vonden, moge ik thans enige ogenblikken Uw aan dacht vragen. Wanneer men bij een terug blik over 1956 met dankbaarheid de gunstige ontwikkeling van het bedrijfsleven in dat jaar memo reert, geschiedt dit, naar mij zeer sterk is opgevallen, toch vrijwel steeds met enige ongerustheid en met een onmiskenbare vrees voor de toekomst. Deze gevoelens van ongerust heid en vrees kan men bij de hui dige, algemeen aanvaarde, opvat tingen daarover niet toeschrijven aan onvermijdelijke bijgedachten over een welhaast noodzakelijke onafwendbaarheid van een ko mende conjunctuuromslag en het zou ook bepaaldelijk onjuist zijn de duidelijke terughoudendheid te wijten aan een overdreven voorzichtigheid van hen, die be roeps- of ambtshalve tot een pu blieke terugblik gehouden zijn, of zich hiertoe anderszins geroe- pen achten. Naar mijn mening bestaat er alle aanleiding tot een dergelijke j reactie. Immers in 1956 hebben zich bij een op volle toeren wer- j kend productie-apparaat, bij een vrijwel volledig ingeschakeld zijn van de beschikbare arbeids krachten en bij een steeds toene mende volkswelvaart spanningen geopenbaard, welke de mogelijk heid tot handhaving van het hui dige welvaartsniveau bedreigen. Hoewel men er dan ook ver heugd over kan zijn, dat de Over heid bij de welvaartsverdeling zo sterk geïnteresseerd is geweest en hierdoor in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de bevorde ring en handhaving van de ar- beidsvrede, vraag ik mij toch af of het wellicht niet nog beter zou zijn geweest, indien nien ook even veel aandacht had besteed aan het scheppen van de nood zakelijke voorwaarden voor wel vaartsverhoging in de toekomst. Dat men hierin tekort geschoten is, lijkt mij door de feiten bewe zen. Toch komt bij de tegenwoor dige ontwikkeling telkenjare een groot aantal jonge arbeidskrach ten beschikbaar en men zal thans reeds de basis moeten leggen om steeds aan al deze mensen werk te kunnen verschaffen. Voor het onderzoek, dat de So ciaal Economische Raad heeft in gesteld naar de noodzakelijke maatregelen ter opheffing van de moeilijkheden in de huidige economische situatie van Neder land, moet men uiteraard waar dering hebben. Ik ben het echter volkomen eens met een econo misch commentator van een van de bekende weekbladen, dat zich evenwel hierbij een aantal vra gen opdringt, zoals de vragen waarom door de Regering niet eerder het advies van de Raad is gevraagd of de eenstemmigheid van het advies niet voornamelijk een politiek sukses is, dat daar door te veel het karakter van een compromis heeft gekregen en of de Raad bij de vaststelling van zijn advies de oorzaken van de problemen wel voldoende heeft onderzocht Een ontkennende beantwoor ding van beide laatste vragen en deze is reeds herhaaldelijk ge^ geven tast de waarde van de voorgestelde maatregelen, al thans van de omvang daarvan, ernstig aan. Ook deel ik de opvatting van die commentator dat de huidige moeilijkheden voor een belang rijk deel van tijdelijke aard zijn, en ik meen dat de ontstane wan verhouding tussen nationale be stedingen en nationale middelen dan ook door tijdelijke maatre gelen dient te worden bestreden. Niet derhalve door belastingver hoging en door investeringsbe perking. Immers hij belasting verhoging, hoezeer ook als tijde lijk voorgesteld, vindt definitieve cigendomsonlneming plaats; en ook een tijdelijke investeringsbe perking doet tiaar invloed gelden op lange termijn. Met de idee van prijsstabilisa- tie kan ik het in het algemeen we! eens zijn, indien dan maar de Minister van Economische Zaken bij zijn beoordeling de no dige soepelheid betracht. Het zou onjuist zijn bedrijven wier winst marge wellicht in belangrijke mate door interne beleidsoorza- ken tot prijsverhoging noodzaakt te beschermen mogelijk ten na dele van andere goed geleide be drijven met een royalere winst marge en een daardoor grotere opvangingscapaciteit. Het is naar mijn mening van het grootste belang de rentabili teit en de liquiditeit van de on dernemingen op te voeren en juist deze twee noodzakelijke voorwaarden voor gezonde on dernemingen zijn o.a. door de vervroegde heffing van de ven nootschapsbelasting, door de be perking van de investeringsaf trek, door de in 1956 zo belang rijk gestegen lonen en door de andere stijgingen van productie kosten, veroorzaakt door prijs stijgingen van brandstoffen, ben zine, vrachten, onderhoudskos ten e.d. belangrijk beperkt. Hierdoor worden vooral de kleinere en middelgrote bedrij ven, tezamen ongeveer 80 van het Nederlandse productie-appa raat vormend, getroffen, omdat daar de genoemde omstandighe den het zwaarst drukken en juist daar de mogelijkheid om de in vloed van deze kostprijs verho gende factoren door een grotere productiviteit op; te vangen, het geringst is. Het spreekt welhaast vanzelf', dat hierdoor al de exportcapaci teit van het Nederlandse bedrijfs leven zeer ongunstig wordt beïn vloed. Bestedingsbeperking in die zin dat men het bedrijfsleven in zijn ontwikkeling remt, is naar mijn mening ook daarom onaan vaardbaar, omdat hierdoor de noodzakelijke verhoging van de uitvoer nog verder wordt be perkt. Om met sukses te kunnen concurreren op de internationale markten, moet men technisch volkomen „bij" kunnen blijven, ik heb hierop in voorgaande jaaroverzichten reeds herhaalde lijk gewezen, en investeringsbe perking belemmert zonder twij fel de technische ontwikkeling. Bezuinigen, waar mogelijk, dient uiteraard te worden nage streefd, doch ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat 'tgoed zou zijn, indien vooral de Over heid hier het goede voorbeeld geeft en ernstig de zuinigheid be tracht door het vermijden van niet-noodzakelijke uitgaven. De maatregelen, voorgesteld tot opheffing van de uit de hui dige economische situatie voort vloeiende moeilijkheden doen mij telkens onwillekeurig denken aan een steeds voortschrijdende, gedwongen socialisatie. Als men daafbij tevens bedenkt, dat le kapitaalsbehoeften van alle over heidsinstanties steeds groter worden, terwijl de winstcapaci teit van het bedrijfsleven door zwaardere lasten en hogere be lastingen steeds verder wordt uitgehold, dan is het voor mij ei genlijk geen vraag meer, of men met de tegenwoordige geleide economie niet in een gevaarlijk vaarwater koerst. Elk onnatuur lijk ingrijpen in het economische leven brengt gevaar teweeg, want iedere maatregel lokt een steeds verder ingrijpen uit. Alleen een gezond bedrijfsle ven kan de grondslag vormen voor algemene welvaart. Nederland staat thans econo misch op een zeer critiek punt en er zal veel wijsheid en overleg nodig zijn om een verdere infla tie en een crisis te vermijden. Het bedrijfsleven heeft zich achter de Regering geplaatst bij haar streven tot prijsstabilisatie ter voorkoming van een verdere stijging van de kosten van le vensonderhoud en van een drei gende verdere waardeverminde ring van het geld. Ik hoop, dat de Overheid zich van ieder onge- wenst ingrijpen zal weten te ont- houden en zelf vóór zal gaan op de door haar gekozen weg door iedere maatregel, die kan leiden tot verhoging van kostprijzen te vermijden en zich te beperken bij het doen van niet strikt noodza kelijke uitgaven. Mede hierdoor zal het bedrijfsleven zeer spoedig de nodige armslag kunnen her krijgen voor een gezonde en na tuurlijke ontwikkeling. Wellicht zal bij enigen Uwer dc gedachte opkomen, dat ik een speciaal stokpaardje ga berijden indien ik nu nog na deze algeme ne beschouwing enige opmerkin gen maak over de waterstaat kundige toestand in het district van de Kamer. Dit kan mij er thans echter niet van weerhouden. Er zijn immers hoopgevende tekenen die er op zouden kunnen wijzen, dat de Regering eindelijk positieve plannen heeft voor de opheffing van het isolement van de Langstraat en van het Land van Heusden en Altcna. Houdt de winter uit handen en voeten. Zo zal in 1959 de brug bij Sleeuwijk gereed komen, waar door vooral het Land van Heus den en Attena een belangrijke verbetering krijgt in het verkeer naar het Noorden. Er zijn voorts goede vooruit zichten voor een grote verkeers weg TilburgWaalwijkGorin- chem met een brug over de Maas bij Waalwijk. Hoewel de uitvoe ring van dit plan nog wel enige jaren op zich zal laten wachten, is het toch verheugend te mogen vaststellen dat ernstige plannen bestaan de Langstraat uit haar isolement te verlossen. En ook met de verbetering van de waterstaatkundige toestand blijkt het de goede weg op te gaan. In de begroting 1957 van Verkeer en Waterstaat zijn be langrijke bedragen opgenomen voor de bouw van een sluis in de Donge, voor de verbinding van het Oude Maasje met de Donge en voor de ringdijk aan de Zuid zijde van de Biesbosch. Het is te betreuren, dat de Mi nister van Verkeer en Water staat in zijn memorie van ant woord verklaren moest, dat de besteding van het in de begroting voor deze ringdijk opgenomen bedrag in 1957 wel niet zou kun nen worden gerealiseerd, omdat nog geen overeenstemming was bereikt met de betreffende in stanties omtrent de grootte van 't recreatiegebied buiten de dijk. Het standpunt van deze instan ties kennende, vrees ik dat een overeenstemming wel nimmer zal worden bereikt. Deze mededeling van de Mi nister deed zeer terecht een van de Kamerleden vragen, of de ont wikkeling van deze streek en de veiligheid van de Biesboschbe- woners niet minstens even be langrijk zijn als een enigszins groter of kleiner recreatiegebied, waar slechts enkelen gebruik van kunnen maken, zulks temeer nu ook binnen de ringdijk een zeer belangrijk watersportgebied zal blijven bestaan. Ik hoop, dat de Minister een beslissing zal weten te nemen, waarop deze streek in verband niet haar ontwikkeling reeds tientallen jaren zit te wachten. Ook zou ik nog even willen stilstaan bij het standpunt, dat de Regering heeft ingenomen in vérband met de schade, die eind 1954 door overstromingen in de Biesbosch en in 't stroomgebied an de Donge is veroorzaakt. De Regering meent immers, dat zij voor deze schade niet aan sprakelijk kan worden gesteld. Zij stelt zich op het standpunt, dat de bewoners van de Bies bosch bij hun vestiging in dit ge bied wisten, dat het hier een boe- zemgebieden van de Waal door re aan overstroming bloot staal. Dil standpunt zou juist zijn, indien niet het overstromingsge bied door ingrijpen van de Over heid in belangrijke mate was ver zwaard. Ik denk hierbij aan het afsluiten van de Holland- sche Biesbosch het graven van de Bergsclie Maas de verdere kanalisatie van de Maas het graven van het Drongelen- sc afwateringskanaal het afsluiten van de Bèerse Maas de bescherming van de boe- zemgebizden van de Waal dooi de bouw van een sluis bij Lith. Al deze maatregelen hebben er toe geleid, dat het bovenwater in veel sneller tempo en in belang rijk grotere hoeveelheden naar het Biesboschgebied wordt afge loerd, terwijl niets is gedaan om deze wateraanwas ook in sneller tempo naar dc zee af te voeren men heeft dus de boezemgebie- den van de Maas met tienduizen den hectaren verkleind ten koste van de Biesbosch. Ik hoop, dat dit gebied voor verdere overstromingen gespaard zal mogen blijven, doch ik meen, dat bij een eventuele schade de Regering haar verantwoordelijk heid in deze zal weten te erken nen. De vice-voorzitter van de Ka mer, de heer D. Snels, betuigde namens de raad van bijstand en mede namens alle aanwezigen de voorzitter zijn dank zowel voor de wijze waarop hij deze rede had uilgesproken als voor de bijzon dere inhoud er van. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de voorzit ter vele leden van de Kamer een hart onder de riem had gestoken inzake het Biesbosch-probleem, omdat hier wel zeer grote belan gen voor het bedrijfsleven liggen, i.e. de uitbreiding der bestaande bedrijven en het aantrekken van nieuwe bedrijven, welke moge lijk zullen zijn door het bouwrijp maken van een groot gedeelte van dit gebied en de ontsluiting van dit gehele gebied. Mede dank zij de activiteit van de voorzitter en de Kamer zal dit plan binnen enkele jaren gerealiseerd kunnen worden. We hopen, aldus de heer Snels, dat het u gegeven zal mo gen zijn uw functie als voorzitter nog vele jaren te vervullen, maar vooral uw functie als motor van de Kamer. De heer Snels besloot zijn dankwoord met de voorzitter namens de raad van bijstand en alle aanwezigen wederkerig zijn beste wensen voor dit jaar aan te bieden. Mr. R. J. TH. VAN DER HEIJDEN Bijzondere stemmige en hartelijke huldiging H. Stassar - Waalwijk Buitenland SNEL HANDELEN OM NABIJE OOSTEN EN WEST-EUROPA TE REDDEN. Indien de Verenigde Staten het Nabije Oosten niet snel militair en economisch helpen, zal dat gebied „waar de Sovjets hun ac tiviteit snel vergroten" zeer waar schijnlijk verloren gaan. Krijgen de Russen het in handen, dan hebben zij daarmede hun groot ste overwinning behaald, want dan zouden ze in feite zonder oorlog W.-Europa in hun macht hebben gekregen. Aldus minister Dulles in een verklaring, die hij de vorige week dinsdag aflegde voor de commissie van buiten landse zaken van het Amerikaan se Congres. De verklaring is za terdag te Washington gepubli ceerd. Volgens Dulles, die er bij de commissie op aandrong het plan Eisenhower voor het Nabije Oos ten te aanvaarden, vergroten dc Sovjets hun activiteit in dat ge bied zeer snel „en is de tijd waar binnen de Verenigde Staten doel matig kunnen handelen niet heel lang meer". Landen als Egypte, Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië verkeerden in grote geldelijke moeilijkheden als gevolg van het Suezkanaal-incident. De regering van de genoemde landen en Turkije hadden Dulles laten weten, dat „de situatie niet meer te redden zou zijn", tenzij Amerika spoedig optrad. Dulles maakte duidelijk, dat het verzoek van Eisenhower om Amerikaanse strijdkrachten te mogen gebruiken tegen agressie in het Nabije Oosten ook sloeg op „agressie door georganiseerde vrijwilligers". Oud-president Truman, heeft zondag het plan Eisenhower zijn volle steun gegeven, al vond hij, dat het niet ver genoeg ging. Het Congres heeft volgens Tru man nu geen andere keus dan met president Eisenhowers plan in zee te gaan. Truman stelde de volgende staooen voor om de Russen in 't Nabije Oosten een halt toe te roepen 1. Een embargo op het vervoer van wapens en munitie door Rusland naar het Nabije Oosten. 2. Uitbreiding en versterking van het internationale politiele- ger van de Ver. Naties in die ma te als nodig blijkt om de orde te bewaren tot het Suez-geschil volledig is opgelost en Israël en Egypte een vredesverdrag heb ben gesloten. 3. „Wij moeten ons, in ons be lang en in het belang van de we reldvrede, nooit weer laten schei den van onze bondgenoten". In een verklaring van 3000 woorden via het persbureau Tass heeft de Sovjetregering zaterdag avond gewaarschuwd, dat 't plan Eisenhower voor het Nabije Oos ten „ernstige gevolgen" zou kun nen hebben, waarvoor alle ver antwoordelijkheid bij de Vere nigde Staten berustte. Eisenho wers politiek wordt in de verkla ring veroordeeld als „een ernsti ge bedreiging van de vrede en veiligheid" in dat gebied en een „flagrante inmenging" in de za ken der Arabische landen. Eisen howers aansporing tot de Ame rikanen nauwer samen te wer ken met andere Westerse mo gendheden betekent, zo zeggen de Russen, het sein „verzame len" voor agressieve blokken als de Navo en de Zoavo. „De woor den van de president bewijzen, dat Amerika zijn gezag aan de gehele wereld wil opleggen". Dulles heeft nadien nogmaals op snoed aangedrongen, daar in het Midden-Oosten de strijd tus sen communisme en vrijheid nog wel eens kon worden uitgevoch ten. DOODSTRAF OP AANZETTEN TOT STAKING. Premier Kadar van Hongarije heeft de doodstraf gesteld op het aanzetten tot staken. Dit wordt verklaard in een decreet, dat het presidium van de Hongaarse volksrepubliek zaterdag goedge keurd heeft en dat snelle berech ting mogelijk maakt wegens con tra-revolutionaire activiteit. Het decreet is behalve op het aanzet ten tot staken tevens van toepas sing op mensen die schuldig zijn aan moord, aan misdaden gericht op het omver werpen van de staat of de sociale orde en sabotage of aanstichting daartoe in fabrie ken. In het decreet dat door radio Boedapest is uitgezonden, wordt gezegd dat speciale rechtbanken gewoonlijk slechts „vijandige ele menten" ter dood zullen veroor delen, maar verder een minimum straf van vijftien jaar kunnen opleggen. Deze rechtbanken be zitten grotere bevoegdheden dan Dit blad DE EC! W HEI ZUIDEN MnnhafJCt Grieppotder». Doo«_iO_ct. Huidzuiver! beid - Huidgezondheid n het gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Nrd.- Brabant te Waalwijk was dinsdag j.l. een zeer select gezelschap bijeen in verband met de huldiging van de heer mr. R. J. Th. van der Heijden ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum als secretaris der Kamer. Behalve vele vooraanstaande per sonen uit het zaken- en bedrijfsleven merk ten wij onder de aanwezigen op de burge meesters van de gemeente Dongen, de heer Mr W. Kooyman, van Raamsdonksveer, de heer J. Prinssen, van 's-Gravenmoer, de heer G. de Raadt, van Made, de heer drs. A. Crul, van Heusden, de heer A. van Delft, en van Waalwijk, de heer L. Teijssen. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd allereerst toegesproken door de voorzitter der Kamer, de heer J. van Heesbeen. Deze zeide dat de heer van der Heijden in de afgelopen 25 jaar de be langen van de Kamer en het economische leven van het district op bijzondere wijze heeft gediend. De heer v. d. Heijden heeft zijn taak als secretaris aanvaard in een crisistijd en werd dientengevolge al direct geconfronteerd met een aantal zeer nijpen de problemen. Hij heeft o.m. moeten vech ten tegen een bezuinigingswoede van de regering, waaraan de Kamer te Waalwijk ook bijna ten slachtoffer was gevallen. Ten gevolge van een reorganisatie door de bezetter in 1941 werd aan de Kamer te Waalwijk haar zelfstandigheid ontnomen, maar dank zij een vernuftige oplossing van de secretarissen der diverse Kamers bleef deze zelfstandigheid in feite gehandhaafd. De internering in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel maakte tot de bevrijding in 1944 een einde aan de activiteiten van de heer v. d. Heijden als secretaris der Kamer. Na de bevrijding heeft hij in deze functie een belangrijk aandeel gehad in het weer op gang brengen van de uitgeplunderde Brabantse industrie. Belangrijk zijn zijn ac tiviteiten geweest inzake de spoorwegver binding van de Langstraat, de organisatie van de tentoonstellingen De Schoen en de Slem en tal van andere aangelegenheden. De heer van Heesbeen onderstreepte de groei en de bloei van de Kamer in de na oorlogse jaren door het kleine kamertje (het aanvankelijke kantoor) in het gemeen tehuis te vergelijken met het fraaie gebouw waarover de Kamer thans beschikt. Ten slotte dankte de voorzitter de jubilaris voor de sublieme wijze waarop hij in de afge lopen 25 jaar zijn taak heeft verricht. Ook mevr. van der Heijden betrok hij in zijn hulde en dank. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een kostbaar antiek meubelstuk aan en mevr. van der Heijden een fraai boeket bloemen. Vervolgens werd de jubilaris namens het kantoorpersoneel van de Kamer toegespro ken door de heer Klijberg, chef de bureau van de Kamer. Deze wees in zijn huldi gingstoespraak op de voortreffelijke samen werking welke er altijd tussen het perso neel en de secretaris had bestaan. Hij hoopte dat deze samenwerking in de toe komst zou mogen worden voortgezet. Als geschenk bood hij de heer van der Heijden een zeer mooie zilveren schaal aan Mr. van der Heijden werd op 7 februari 1898 te Waalwijk geboren. Hij studeerde aan de universiteiten te Utrecht en Nijme gen en behaalde in 1925 de titel van Mr. in de Rechten. Tot oktober 1930 was hij ad vocaat-procureur te 's-Gravenhage en secre taris van de Regeringscommissie inzake het dansvraagstuk. Zijn benoeming tot burge meester van Drunen volgde op 7 oktober 1930 en in 1931 werd hij lid van het dage lijks bestuur van de r.k. H.B.S. te Waal wijk en van O.M.O. te Tilburg. Zijn be noeming tot secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk had plaats in 1932. Op 5 mei 1942 werd hij te St. Mi chielsgestel als gijzelaar gevangen gezet en eerst op 22 december 1943 weer vrij ge laten. Mr. van der Heijden keerde terstond weer terug op zijn post als burgemeester van Drunen. Op 1 juni 1948 werd hij-be noemd tot burgemeester der gemeente Loon op Zand. en mevr. van der Heijden een boeket bloe men. De heer de Vries, vice-voorzitter van de vereniging van Secretarissen der Kamers van Koophandel, zei vervolgens dat de heer van der Heijden de weg naar de 25ste mijl paal op zeer deskundige wijze had afge legd en hij onderstreepte de bijzondere ver diensten van de jubilaris door te wijzen op de aandacht welke deze heeft gewijd aan problemen op velerlei gebied, problemen welke hij mede tot oplossing heeft ge bracht. Hij betuigde hem zijn hulde voor al hetgeen hij voor de vereniging heeft ge daan en bood hem een prachtig wandbord van Delftsblauw aan, terwijl mevr. van der Heijden een boeket bloemen in ontvangst mocht nemen. Namens de gemeentebesturen in het district van de Kamer werd de jubilaris toegesproken door de vice-voorzitter der Kamer, burgemeester D. Snels van Drunen. Burgemeester Snels wees erop hoe nauw het belang der gemeenten verbonden is met de werkzaamheid der Kamer en hij wilde dan ook uiting geven aan de erken telijkheid van de gemeentebesturen voor hetgeen er door de Kamer en in haar door de belangrijkste administratieve func tionaris: de secretaris - is tot stand ge bracht en in het volgend jaar zal worden. Er waren echter ook bij de gemeentebestu ren i.e. de burgemeesters persoonlijke re denen om uiting te geven aan erkentelijk heid jegens mr. v. d. Heijden en wel voor de vele nuttige wenken op velerlei gebied welke mr. v. d. Heijden tijdens de perma nente samenkomsten steeds weer heeft ge geven. Namens de gemeentebesturen en het bedrijfsleven sprak burgemeester Snels de wens uit dat het voor de jubilaris niet de laatste mijlpaal zou mogen zijn in dienst van de Kamer en dat hij zijn functie nog vele jaren met Gods zegen en tot groei en bloei van gewest, gemeente en bedrijfsleven zou mogen vervullen. Ook mevr. v. d. Heijden betrok hij in zijn hulde voor de vele op offeringen welke zij zich in die 25 jaar heeft getroost. Als geschenk boor burge meester Snels de jubilaris een fraaie kist sigaren. Ten slotte werd mr. v. d. Heijden toe gesproken door de heer Gijzeis namens de secretarissen van de 4 Kamers in Brabant, die vooral wees op het prettige en collegiale contact dat mr. v. d. Heijden in de afge lopen 25 jaren met de secretarissen der an dere Kamers steeds heeft onderhouden in waardoor zijn collegae bijzonder veel aan hem te danken hebben. Voor dit contact zei de heer Gijzeis dankbaar en erkentelijk te zijn en hij liet deze dank vergezeld gaan van een boekwerk over chinese Kunst. Te vens bracht de heer Gijzeis de gelukwensen over van de directeur van het Provinciaal Bureau, die wegens omstandigheden ver hinderd was deze bijeenkomst bij te wonen, en bood hem eveneens een boekwerk aan. Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht Het laatste woord bij deze bijzonder stemmige en hartelijke huldiging was aan de jubilaris, die alle sprekers en schenkers in een persoonlijk woord hartelijk dankte. Mr. v, d. Heijden zei het werk voor de Kamer altijd bijzonder graag te hebben gedaan, maar meende overigens dat hem wel wat te veel lof was toegezwaaid. Ten slotte dankte hij alle aanwezigen voor hun zeer gewaardeerde belangstelling. Hierna maakten de vele aanwezigen van de gelegenheid gebruik om de jubilaris en zijn echtgenote geluk te wensen met dit ju bileum. Deze feestelijke middag werd be sloten met een diner voor genodigden in hotel Verwiel.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1