BINNEN- EN BUITENLAND DE MYSTERIEMAN 1956 luidde nieuwe fase in Opticien v. Maaren 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 JANUARI 1957 2 Buitenland Binnenland PRINSES BEATRIX HAD SKI-ONGELUK. Prinses Beatrix heeft twee da gen geleden bij het skiën in de omgeving van Zuers een val ge maakt, waardoor haar linkeren kel werd ontwricht en een pees werd gescheurd. Een half uur na het ongeval kon de prinses naar haar hotel terugkeren, onder steund door haar skileraar, Hel mut Pfister, en een gendarme, die per ski op patrouille was. De prinses was komen te vallen bij de steile afdaling van de Hexen- boden. De arts, die de prinses behan delt, dr. Sepp Murr, deelde mee, dat de verwonding niet ernstig is. De enkel behoeft niet in het gips. Vrijdag was de prinses voor het eerst weer op de been. Het lopen ging nog moeilijk. Dinsdag keert prinses Beatrix naar huis terug. Het ziet er niet naar uit, dat zij voordien nog op de ski's zal kunnen staan. Het secretariaat van Hare Ma jesteit de Koningin bevestigt dat het ongeval bepaald niet van ernstige aard is geweest. Prinses Beatrix, zo zegt men daar, heeft vermoedelijk een spiertje aan 'n enkel verrekt. FEUILLETON van DE ECHO VAN HET ZUIDEN Oorspronkelijke detectiveroman door d' ARGENTY. 24). „De afdrukken op de driekan te dolk komen overeen met die van de ronde dolk. Ik zal vinger afdrukken van meneer Hudson moeten nemen." Peters en Russ keken kalm toe, de commissaris wachtte vol spanning op de uitslag, 't Bleek dat Hudson's afdrukken alleen op de driekante dolk voorkwa men, niet op de ronde dolk met de initialen J. P. „Dus Hudson heeft alleen de moord op Tolman gepleegd en de dolk gekregen van de moorde naar van Jones!" sprak Schoten scherp. „J. P." riep Bel uit. „Jan Pij per heeft beide moorden ge pleegd of althans Hudson deze dolk gegeven!" „Deze vingerafdrukken zijn niet van de mysterieman", ver klaarde Peters rustig. „Juist meneer Peters, nu heeft u zich verraden", sprak Schoten, „die initialen J. P. betekenen niet Jan Pijper, maar Jack Peters Houdt vast die man!" De commissaris waarschuwde net even te laat. Peters stond plotseling met twee revolvers voor de deur. „Handen omhoog! Geen bewe ging of ik schiet." Voor de politiemannen het be seften, waren zij door Russ en Hudson ontwapend en Peters dwong hen in de verste hoek te gaan staan. Schoten, Karper, Bei en de agent gaven hieraan ten slotte gehoor.. Zij verwachtten niets anders dan een ontsnap ping van dit edele drietal, doch dat pakte anders uit. „Ik stel er prijs op, mijn ver klaringen ongestoord te kunnen afleggen", zei Peters met een raadselachtige glimlach in de richting van de commissaris. Niet ik heb me uitgegeven voor Jan Pijper, ik heb mij vaak ge noeg vertoond in de tijd, dat Jan Pijper hier in een cel van dit bu reau vertoefde. Ook ben ik niet de eigenaar van een der gevon den wapens. Tijdens de moord op Tolman bevond ik mij wel de gelijk thuis, zoals mijn bediende óók kan vertellen, indien Russ ZUIVEL ZOEKT KOPER VOOR BOTEROVERSCHOT. ])e Nederlandse Zuivelindus trie zit met een partij van 15 mil joen kilogram „onverteerbare" boter te kijken. Deze enorme par tij ligt opgeslagen in een aantal koelhuizen. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, is er nog geen kijk op dat zij aan de man gebracht kan worden. De grootste afnemer, Engeland, zit zelf met een nog grotere partij 25 miljoen kilo, die uit Nieuw- Zeeland afkomstig is. De Neder landse zuivelindustrie doet alle moeite om de partij, of minstens een groot deel daarvan kwijt te raken. Het staat nu wel vast, dat de verliezen in de miljoenen gul dens zullen lopen. Ze zullen ge dragen moeten worden door het Zuivelfonds, dat bijeengebracht wordt uit boerengelden. VERZACHTING RIJVERBOD Het ministerie van Economi sche Zaken overweegt een ver zachting van het zondagsrijver bod. Een beslissing hierover zal niet eerder kunnen komen dan a.s. dinsdag, hetgeen betekent, dat er de komende zondag nog niets verandert. MINISTER HOFSTRA LICHT Z'N PLANNEN NADER TOE. GESLIPTE AUTO TE WATER OOM EN NEFF VERDRONKEN. G. van Leeuwen en zijn 27-ja- rige neef L. van Leeuwen, beiden uit Warmond, zijn op weg naar de veemarkt te Leiden met hun auto de Oude Rijn ingereden en verdronken. Op de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp is de met normale snelheid rijdende wagen vermoedelijk geslipt en in aanraking gekomen met de trot toirband, waarna hij het water indook. Na een uur werd de auto door een takelwagen boven wa ter gehaald. De heer G. v. Leeu wen laat een vrouw met drie vol wassen kinderen na, de heer L. van Leeuwen was de oudste zoon van een weduwe met 8 kinderen. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER PRINSSEN In 1957 woningbouw op de voorgrond) Wel secuurder maar niet duurder niet geloofd wordt. Tijdens de moord op Jones zat ik in deze kamer met de rechercheur te pra ten over de inval in de nachtclub, de ontvoering van Margaret en de aanslag op Jan* Pijper." „Dan was het Russ, maar u bent er ook bij betrokken! Bri gadier, neem vingerafdrukken van die twee pseudo-detectieves". „De brigadier blijft op zijn plaats staan", dreigde Peters met in ieder hand een revolver, „tot dat ik hem een verzoek doe. Commissaris, waarom hield u Jan Pijper opgesloten zonder het hoofdbureau hiervan naar beho ren in kennis te stellen Omdat hij u tot last was. Hij verijdelde de eerste ontvoeringspoging van Margaret Jones! Pas toen de mysterieman niet meer opdaag de, dorst de bende een tweede po ging wagen. Nu met sukses, dank zij het talentvolle optreden van de agent in burger, die de aan dacht van Gerard op zo'n listige manier wist af te leiden. U heeft Jan Pijper' moeten vrij laten, commissaris, na het dreigement van inspecteur Jodela. Deze ver nam van zijn spionnen het onge oorloofd in hechtenis houden en schreef u een brief. Nauwelijks was Jan Pijper op vrije voeten, of hij haalde Margaret Jones uil de nachtclub. De Bas en Pollins zijn door leden van de geheime politie gevangen genomen; bri gadier Bel kreeg daarbij noodge dwongen een tik op het hoofd, omdat hij Jan Pijper wilde boei en. 1 Het autonummer was niet vervalst, de wagen behoorde dus inderdaad aan inspecteur Jode- la's afdeling. U wilde u wreken op Jan Pijper, commissaris, en pleegde in het plantsoen 'n aan slag op hem, nadat uw aanslag op mij, die u eveneens te lastig was, reeds mislukt was. Tolman had te veel uit de school geklapt en moest verdwijnen, u stak hem neer in zijn kantoor terwijl Hud son zich in de kamer er naast bevond. Brigadier, neem nu vin gerafdrukken van de commissa ris." v „Ik protesteer! Ik ben 't hoofd van dit district en mijn onderge schikten behoren zich aan mijn bevelen te onderwerpen. De be weringen van deze pseudo-detec tive zijn leugens, ik „Stil!" riep Peters uit. Bel trof de nodige voorberei dingen. Karper en de agent ston den met verwezen gezichten te kijken. „Op het ogenblik ben ik hier de baas", zei Peters, „en schikt ieder zich naar mijn bevelen. Brigadier, neem de vingerafdruk ken en vergelijk deze met die van de beide dolken. Ondertussen wil de commissaris ons wel vertellen waar hij zich bevond tijdens da moord op Tolman en tijdens de moord op meneer Jones." „Moet ik, hoofd van een dis trict, daar rekenschap van afleg gen Brigadier, geeft u toch geen gehoor aan „Denk er om", waarschuwde Peters nogmaals. „Ik zal u aanklagen bij mijn superieuren! „Dan bent u bij inspecteur Jo dela aan het juiste adres vond de detective. Russ en Hudson moesten de commissaris met geweld vast houden om Bel in de gelegenheid te stellen Schoten's vingeraf drukken te nemen. Eindelijk was de brigadier zo ver. „Het klopt, het zijn dezelfde", zei hij toonloos. Karper haalde de handboeien voor de dag. „Niet nodig", weerde Peters af, „maar houdt hem wel vast. Commissaris, ik beschuldig u van moord op Tolman en Jones eti van poging tot moord op Jan Pij per en mij. Tevens heeft u aan deel gehad in de ontvoering van Margaret Jones." Met een woedende blik op de detective werd Schoten door de rechercheur en de agent wegge voerd en opgesloten. o Peters belde terstond inspec teur Jodela op, vertelde hem de voorvallen van de laatste 24 uur en vroeg hem onmiddellijk naar het huis van wijlen advocaat Jo nes te komen. Enigszins verwon derd keek Hudson zijn vrienden aan. „Ja, Adri, er mankeren nog twee personen aan de Bende van Zeven. We hebben Schoten, Wal lach, De Bas en Pollins. Tolman is dood, er moeten er nog twee vrij rondlopen." „Is Jan Pijper er een van vroeg Karper. „Schei uit, man. Altijd dat ge zeur over Jan Pijper. Zadel een politieauto, zet er een paar agen ten in en kom mee naar Marga ret Jones." „Naar wat „Naar Margaret Jones. Schiet op, er is haast, bij. Vergeet de handboeien niet (Wordt vervolgd) Wij vertrouwen daarbij op Gods onmis bare zegen en hopen dat deze rijkelijk zal rusten op het Bedrijfschap voor de Schoen industrie en op de gezamenlijke arbeid die daarin wordt verricht. REGIONALE SPREIDING. T enslotte werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, prof. dr. mr. F. de Vries, die o.m. zei Bij de opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is het niet alleen nodig de in te stellen schappen aan te passen aan de gedifferentieerdheid van het bedrijfs leven. Het is ook wenselijk om de schappen daar te vestigen, waar het centrum van hun werkterrein ligt. Door de verlegging van de plaats van eerste openbare samenkomst van Den Haag naar elders kan dit geaccentu eerd worden. Het argument, dat zo vaak wordt aangevoerd voor de vestiging van een bedrijfschap in Den Haag, n.l. dat dit con tact met de regeringsbureaus zou verge makkelijken, is niet steeds van doorslagge vende betekenis. Belangrijker is het, dat een bedrijfschap nauw contact houdt met de bedrijfsgenoten. Een grotere belangstel ling van het bedrijfsleven voor de eigen bedrijfsoverheid kan worden bevorderd, wanneer het zijn taak vervult temidden van die bedrijfsgenoten. Naar ik meen heeft men soms' de gelegenheid om een goede regionale spreiding in de vestiging van de bureaus der bedrijfslichamen te verkrijgen voorbij laten gaan. Uit het gegeven overzicht van de samen werking in de schoenindustrie blijkt, dat reeds zoveel tot stand werd gebracht, dat ik mij zou kunnen voorstellen, dat de in stelling van Uw bedrijfschap door U niet als een zo bijzondere gebeurtenis wordt aangevoeld. De indruk wordt soms gegeven, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie een radicale wijziging van onze sociaal- economische orde zou meebrengen. Reeds meermalen heb ik er op gewezen, dat men beter doet van een voortdurend groeiproces van het sociaal-economische leven te spre ken, in welk groeiproces dan de totstand koming van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een markante fase is. Uw werkzaamheid zal daarom ook van grote betekenis kunnen zijn voor het ont staan van gezonder denkbeelden omtrent hetgeen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie nu eigenlijk is en wil. Meer dan theoretische beschouwingen zal de ervaring ons dit duidelijk moeten maken. De industriële bedrijfschappen - er is reeds meermalen op gewezen - zijn nog te gering in aantal. Het voorbeeld door een zo belangrijke tak van industrie als de Uwe gegeven zal daarom van verstrekkende be tekenis kunnen zijn. De Nederlandse indus trie zal zonder twijfel met grote belang stelling de gang van zaken in Uw bedrijf schap volgen. Naar ik hoop en verwacht zal zij daaruit ook lering kunnen trekken. Uw verleden geeft U het recht en ons alle aan leiding om deze verwachting te koesteren. Met het volste vertrouwen ziet de Sociaal- Economische Raad de ontwikkeling van Uw bedrijfschap tegemoet. Moge deze de on dernemers en arbeiders in Uw bedrijfstak en daardoor ook de gehele Nederlandse volkshuishouding ten goede komen. Tot zover het officiële deel van deze ver gadering. In het werkgedeelte werden een aantal verordeningen vastgesteld en een Commissie Ondernemingsraden ingesteld, waarin zitting zullen hebben de heren: H. Albers, mr. W. Brak, C. Cloin, A. Geurts, W. van Kouwen, A. Mannaerts. C. Pullens en P. Scheeren. DE SOVJET TERUG NAAR STALIN. Partijsecretaris Nikita Kroesjef heeft donderdagavond wijlen Josef Stalin weer tot model-communist vërheven. Hij zei: God geve dat iedere communist zo voor de belangen der arbeidersklasse vecht als Sta lin heeft gedaan." De Chinese premier Tsjoe En Lai klapte bij die woorden luid In de handen, maar oud-premier Georgi Malenkof keek zwijgend en zonder glim lach toe. Kroesjef sprak tijdens een receptie ter ere van Tsjoe, die zo juist was terug gekeerd van een reis naar Warschau en Boedapest. Hij heeft daar, zoals hij het zelf uitdrukte, „alles in de minne gere geld". Wat dit betekent blijkt uit de tele grammen uit Warschau en Boedapest. De Poolse regering-Gomulka heeft don derdag nieuwe anti-stalinistische kandida ten van de verkiezingslijst afgevoerd, de nieuwe niet-communistische jeugdvereni ging opgeheven en de belofte van trouw aan de Sovjet-Unie hernieuwd. De Hongaarse regering-Kadar heeft drie van de laatste westelijke correspondenten uit Boedapest uitgewezen, de universiteiten voorlopig voor gesloten verklaard, de fe deratie van Hongaarse schrijvers onder sta linistische controle gesteld en nieuwe dood vonnissen uitgesproken over „fascisten". SOEKARNO VERKLAART ZICH NADER. President Soekarno heeft donderdag op een persconferentie gedeeltelijk zijn plan nen voor een hervorming van het Indone sische staatsbestuur uit de doeken gedaan. Hij kondigde de instelling van een „advi serende raad" onder zijn eigen leiding aan, maar bleef op de vragen naar de bevoegd heden van deze raad en op tal van andere vragen het antwoord schuldig. Soekarno ontkende heftig, dat zijn plan tot een dic tatuur zou leiden. Op de vraag, of de nieuwe raad het hoog ste gezag aan zich zou trekken en het ka binet opzij zou zetten, gaf hij een ontwij kend antwoord. „Ik ben er van overtuigd dat er in dit plan geen conflicten meer tus sen het parlement, het kabinet en de poli tieke leiders zullen bestaan", zo verzekerde hij en hij bepaalde zich verder tot de op merking, dat zijn plannen geen inbreuk zullen maken op de huidige voorlopige grondwet. „Om de democratie te redden, moet ik beslist een uitweg vinden uit het experi ment, dat wij in Indonesië elf jaren lang hebben uitgevoerd. Het zal in geen enkel opzicht een dictatuur zijn. De Indonesiërs hechten meer waarde aan hun individuele vrijheid dan wie ook. Maar aan de andere kant zal het toelaten van een ongebreidel de oppositie om een meerderheid van „de helft plus een" te krijgen, alleen maar ont aarden in een wegwerken zonder meer van politieke tegenstanders", zo meende Soekar no. Er zullen ook communisten in deze raad komen. SNEEUWSTORM VERRASTE VLUCHTENDE HONGAREN. Zware sneeuwstormen in het Oostenrijks- Hongaarse grensgebied hebben de stroom van vluchtelingen gehalveerd. Vele uitge wekenen, die een sneeuwdek van een halve i meter hadden getrotseerd, zakten aan de grens van uitputting ineen. Oostenrijkse j grenswachten, boeren en personeel van de brandweer hebben reddingsploegen uitge- rust om ingesneeuwde vluchtelingen te zoe ken. Een vrouw en een kind, die in ern stige graad aan bevriezing verkeerden, kon den worden gered. Een andere vrouw bleek 1 te zijn overleden. Minister Hofstra heeft in zijn antwoord op de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer rustig en tactisch uit eengezet, hoe de situatie van ons land mo menteel is en dat er, al is er nog altijd spra ke van een behoorlijke deviezenreserve, toch noodzakelijk maatregelen zullen moeten worden genomen. Hij ging daarbij uit van de situatie zelf, van de wenselijke oplossing en van de criteria, welke bij die oplossing zullen moeten worden gehanteerd. We hebben boven onze stand geleefd, al dus minister Hofstra, en de situatie is die van nationale overbesteding, schaarse geld markt en een onevenwichtige betalingsba lans. De oplossing is deze, dat alle bestedin gen zullen moeten worden ingeperkt tot het evenwicht weer is bereikt. Hij vulde dit aan het eind van zijn rede aan door te zeg gen, dat niet alleen de overheid, maar ook de consument zich zal moeten beperken en dat men de onaangename maatregelen, waarmee de regering straks zal komen, zal moeten aanvaarden. In wezen, zo zeide hij, is onze economie gezond en sterk, indien er maatregelen zullen worden genomen en uitgevoerd. Indien inzinkingen in de econo mie intussen uitblijven, voorspelde hij, dat de situatie weer even hecht en sterk zal zijn als zij de laatste jaren was. Het zal een evenwichtig geheel van maat regelen moeten zijn, die gedeeltelijk op financieel terrein, gedeeltelijk ook daarbui ten zullen liggen en wat de overheidsfinan ciën betreft, betrekking zullen hebben op inkomsten en uitgaven. Met -andere woor den: de overheid zal zich moeten beperken, maar ook haar inkomsten door bepaalde belastingmaatregelen en op andere wijze moeten verhogen. HET TOERISTENVERKEER IN NEDERLAND. Volgens zeer voorzichtige schattingen af komstig van de Nederlandsche Bank, heeft het toerisme vorig jaar ongeveer f 250 mil joen aan buitenlandse valuta in ons land gebracht. Gezien het feit dat 43 van het aantal vreemdelingen in Amsterdam ver blijft en ook het dagtoerisme zich groten deels in de hoofdstad afspeelt, mag worden aangenomen dat f 120 miljoen van dit be drag in Amsterdam is besteed. Het bedrag aan Nederlands geld, dat in de toeristische sector in de hoofdstad binnenkwam, is zeer moeilijk te benaderen, maar mag uiterst conservatief op f 60 miljoen geschat wor den, waardoor het totaal aan inkomsten uit het vreemdelingenverkeer voor Amsterdam in 1956 op het respectabele bedrag van f 180 miljoen getaxeerd kan worden. De hoofdstad staat daarmee in West-Europa ongetwijfeld aan de spits. Vóór de aanvang van de vergadering van de raad der gemeente Raamsdonk op vrij dag j.l. sprak de voorzitter, burgemeester J. Prinssen, de volgende rede uit Mijne Heren, n deze eerste raadsvergadering van het jaar 1957 moge ik U en Uwe gezinnen veel geluk en voorspoed toewensen. Tevens maak ik gaarne van deze gelegenheid ge bruik om de hoop uit te spreken, dat 1957 ook voor de overige inwoners in alle op zichten een goed jaar moge zijn. Voorts be dank ik hen die mij en mijn gezin bij de Intrede van het nieuwe jaar blijken van belangstelling hebben gezonden. Zoals te doen gebruikelijk volgen thans enkele cijfers, daarna een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het gemeen telijk leven gedurende 1956 en als besluit een blik te werpen in de naaste toekomst. Ongetwijfeld is er in 1956 heel veel tot stand gekomen of voorbereid, hetgeen een reden tot grote dankbaarheid mag zijn. De loop der bevolking was als volgt Aantal inwoners per 1 jan. 1956: 8473 geboorten 195 overleden 68 geboorteoverschot: 127 8600 vertrokken gevestigd 364 316 vertrekoverschot: 48 Aantal inwoners per 1 januari 1957: 8552 waarvan 4340 mannen en 4212 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 90, tegen 73 in 1955. Werkloosheid. Hoe vreemd het in deze tijd van arbeids- overspanning ook lijkt: op 1 januari 1957 bedroeg het aantal werklozen 16, waarvan 4 in de Gemeenteijke Sociale werkvoorzie- ningsregeingen en 12 geheel werklozen. Verkeer. In 1956 hadden in deze gemeente 75 aanrijdingen paats, waarvan 51 met uitslui tend materiële schade; 16 met lichtgewon den, 5 met zwaargewonden, 3 met dodelijke afloop. Het zwaartepunt der aanrijdingen lag te Raamsdonksveer bij de T-splitsing Bergse- dijk - Keizersdijk - Maasdijk, te Raams- donk(dorp) bij het kruispunt ter hoogte van het voormalig café van de kinderen Kan- ters. Woningnood. De woningnood is nog steeds zeer groot en het aantal in slechte staat verkerende huizen neemt steeds toe. Bovendien worden de eisen, die de bevol king aan een woning stelt, hoger, hetgeen op zich een gelukkig verschijnsel is, doch uiteraard de moeilijkheden voor de overheid niet gemakkelijker maakt. Het aantal woningzoekenden op 1 janu ari 1957, bedroeg 375, tegen 420 op 1 ja nuari 1956, een kleine vermindering dus, die voor een deel het gevolg is van een nauwkeurige schifting van alle ingediende aanvragen, hetgeen in jaren niet geschied was. Bovendien zijn in 1956 10 woning wetwoningen in de Beatrixlaan en 12 be jaardenwoningen aan de Margrietstraat be trokken, terwijU 17 particuliere woningen gereed kwamen. 4 Woningen werden onbewoonbaar ver klaard, doch op 31 december waren nog 7 van deze soort woningen bewoond. Het is een plicht van het gemeentebestuur om me de te werken aan een zo spoedig mogelijke ontruiming van deze woningen en geen nieuwe ter onbewoonbaarverklaring voor te dragen zolang zulks niet geschied is, tenzij een daarvoor in aanmerking komende wo ning toevallig toch leeg komt. NIEUWE FASE. Een zeer beangrijke gebeurtenis was het gereedkomen van het industrieterrein langs de Donge, ter grootte van ongeveer 7 Vè H.A., waarmede in feite een nieuwe fase in de geschiedenis van deze gemeente is ingeluid. Uiteraard brengt dit nieuwe zorgen voor het gemeentebestuur mede, dat zal moeten trachten de nodige industrieën aan te trek ken, hetgeen in deze tijd van geldschaarste en duurdere rentevoet niet eenvoudig zal zijn. Het nieuwe stratenplan in de Omschoor- wijk werd aanbesteed en voor de eerste maal opgeleverd. Een ander groot feit was het gereedko men van de rioleringswerkzaamheden in DACW-verband in Raamsdonksveer. Kost bare kunstwerken moesten daarbij worden aangelegd. Jammer genoeg is er nog geen uitzicht op dat, althans met rijkssteun, de noodzakelijke persleiding met pompgemaal kan worden gemaakt. In ieder geval zijn in Raamsdonksveer alle minder welriekende sloten dicht, het geen een grote vooruitgang betekent. Met de bouw van 42 woningwetwoningen in de Berkenstraat en de Raadhuisstraat Werd een aanvang gemaakt; deze zullen vermoedelijk in mei alle kaar zijn, In 1956 is verder begonnen met het bou wen van een nieuwe Christeijke lagere school in de Raadhuisstraat. Door Gedeputeerde Staten werden de belangrijke grondaankopen voor het nieu we zwembad goedgekeurd, nadat dit colle ge uiteraard definitief het standpunt had in genomen, dat in deze gemeente een derge lijk bad zou mogen komen. Te vrezen is alleen dat de gevraagde af gifte van de vereiste rijksgoedkeuring niet zo tijdig zal afkomen, dat de bewoners uit deze gemeente en naaste omgeving dit jaar van het bad gebruik zullen kunnen maken. De aankopen van de terreinen van de „Veerse Boys" vonden eveneens plaats, doch zijn nog niet goedgekeurd. Tesamen met Oosterhout en andere om liggende gemeenten werd besloten eefi N.V. voor streek-mijngasvoorziening op te richten. Op de goedkeuring van dit besluit wordt gewacht. Kredieten voor de aanschaffing van een roltrommelvuilniswagen en uniforme vuil nisemmers werden verleend, alsmede voor een nieuwe trekker met motorspuit voor de brandweer. Eerst in het a.s. voorjaar zullen deze nieuwe aanwinsten worden afgeleverd. In de Julianalaan werden enkele indus trieterreinen verkocht aan de N.V. Rami en J. C. Lodewikus; de betreffende gebou wen zijn bijna voltooid. De voormalige noodslachtplaats met ter rein aan de Dongebrug werd verkocht aan de metaalwarenfabriek N.V, Almevi. Met het R.K. Kerkbestuur van St. Bavo, te Raamsdonk, werd overeenstemming be reikt over het verkrijgen van het recht van erfpacht op het park, gelegen voor de kerk, terwijl een krediet werd verleend voor de aanleg en vernieuwing van dat park en de fnuzieknis. Aan dit werk wordt druk ge arbeid. Eveneens werden kredieten verstrekt voor de reconstructie van het Kadepad en de gedeeltelijke doortrekking van de Raad huisstraat. Op 23 februari 1956, enkele dagen voor het beëindigen van een strenge vorstperio de, brandde de fraaie molen „Zeldenrust", eigendom van de Bruijn, nagenoeg geheel uit, waardoor de laatste molen in deze ge meente verdween. Voor de R.K. ingezetenen van Raams donksveer was 15 augustus een belangrijke dag, toen n.l. de plechtige eerste steenleg ging van de nieuwe kerk geschiedde. Vermeldenswaard is voorts nog de bouw en het in gebruik nemen van de nieuwe marechausseekazerne (met bijbehorende 3 dienstwoningen). Alvorens over te gaan naar de plannen voor 1957, dank ik U en in het bijzonder de beide wethouders voor al hetgeen in het afgelopen jaar in het belang van de gemeen te werd verricht. Vanaf deze plaats betuig ik ook hartelijk dank aan de gemeente-secretaris, de ambte naren en werklieden voor de wijze waarop zij in 1956 hun taak vervulden. Ook het personeel van de rijkspolitie en de vertegenwoordigers van de streekpers, welke laatsten in hun artikelen van een grote belangsteling voor de gang van zaken in deze gemeente getuigden, wil ik gaarne in mijn dank betrekken. Thans wü ik gaarne de nodige aandacht wijden aan de plannen en activiteiten voor BETER ZIEN en er heter uitzien 's-Bosch Tilburg Breda ALLE KORTINGEN Kortingen worden direct afgetrokken het nieuw aangevangen jaar. Ook in 1957 zal de woningbouw 'punt nummer 1 zijn voor het gehele gemeente lijke apparaat. Behalve de in aanbouw zijn de 42 grote woningen wordt U heden reeds éen nieuw plan van 30 iets kleinere wonin gen aangeboden, dat nog gevolgd zal wor den door meerdere plannen, ook van parti culieren. Voorts zal alle aandacht geconcentreerd moeten worden op de verkrijging van gron den, ten einde deze zo spoedig mogelijk bouwrijp te kunnen doen maken. De ont eigening, voor deze gemeente op vrij grote schaal, van gronden in de Nieuwe Polder, gelegen tussen Wilhelminalaan en Juliana laan, kan vandaag weer een stap verder ko men. In de laatste jaren zijn grote sommen geld besteed voor bouw en vernieuwing van nagenoeg alle R.K. scholen. De Prot. Chr. schoolbesturen waren in dit tempo iets ach ter gebleven, doen op de agenda van deze raadsvergadering ziet U al de voortekenen van belangrijke activiteiten voor de lagere school in Raamsdonk en de kleuter- en ulo school in Raamsdonksveer. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook dit jaar in Raamsdonk(dorp) de R.K. Huis houdschool verrijzen, zij het dan niet - zoals gehoopt was - in een definitieve staat doch voorlopig in semi-permanente vorm. De aandacht van speelterreinen voor de jeugd en sportterreinen voor de groten heeft de volle attentie van het gemeentebe stuur. In de aanhangige wijziging van het uit breidingsplan en bij de opzet van het nieu we structuurplan van de gemeente zal hier voor de nodige ruimte moeten worden op genomen. Zoals U uit de stukken van de begroting 1957 bekend en ook reeds in de streekpers gepubliceerd is, zijn op het gebied van openbare werken vele en grote plannen be- stekklaar. Ik zal ze niet nog eens opsom men. Voor zover ze betrekking hebben op woningen en alles was daarmede verband houdt, zoals nieuwe straten e.d., maken ze wellicht een goede kans om dit jaar uitge voerd te worden. Overigens zal de voorge nomen bestedingsbeperking voor de ge meenten zeer zeker haar grote invloed doen gelden. Het park in Raamsdonk(dorp) zal in een nieuwe gedaante verschijnen, terwijl de wandelpaden in de Wilhelminalaan gereed zullen komen, hetgeen op deze drukke rijks weg voor de wandelaars een grote verbe tering zal zijn. Een drietal industrieën gaat in het nieu we jaar niet onbelangrijke uitbreidingen maken, hetgeen er op wijst dat de werk gelegenheid in deze gemeente steeds toe neemt. Mogelijk krijgt ook het industrie terrein zijn eerste industrie(ën)! De nieuwe R.K. kerk in Raamsdonksveer zal in 1957 gereed komen, waardoor de gemeente, naar het zich Iaat aanzien, een prachtig bouwwerk rijker zal worden. In de omgeving van de nieuwe kerk zullen nog dit jaar zeer grote veranderingen tot stand komen, waarbij ik, in dit verband, de hoop uitspreek, dat in dit jaar volledige over eenstemming zal worden verkregen om trent het bestaande K.A.B.-vergadergebouw en de bouw van een nieuw in de Rem- brandtlaan. Het is voorts algemeen bekend, dat het St. Theresia-ziekenhuis te Raamsdonksveer allang te klein is. Bovendien is de huisves ting van onze R.K. gebrekkige bejaarden, gemeten naar de normen van deze tijden, zodanig geworden, dat daarin dringend ver andering moet komen. Het verheugt mij, U te kunnen mede delen, dat het Hoofdbestuur van de Con gregatie der Zusters van Liefde te Schijn- del voor beide problemen thans een naar mijn mening zeer gelukkige oplossing heeft gevonden door te besluiten in de klooster tuin, ten zuiden van het ziekenhuis, een nieuw bejaardenhuis te doen bouwen. Deze bouw zal zonder steun van rijks wege in de vrije sector plaatsvinden. Op 21 december j.l. hebben burgemeester en wethouders reeds de nodige vergunning ver leend. Verwacht mag worden, dat in het voorjaar met de bouw zal worden begon nen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2