Kwartaaloverzicht Gew. Arbeidsbureau Waalwijkse en Langst Courant Arbeidersschaarste in industrieële bedrijfstakken houdt aan Gemeenteraad DRUNEN Nieuwjaarsrede Burgemeester Snels Een BRIL van STASSAR js niet te evenaren MAANDAG 28 JANUARI 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 8 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GKOTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.- ADRES„ECHO" LEDER, WASDOEK, RUBBER. Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Eon of twee Kennies blussen dat zuurbranden dadelijk. H. Stassar - Waalwyk Jn het direct beschikbare aanbod is sinds het bereiken van het ongekende lage cijfer aan het einde van het 3e kwartaal, enige ruimte gekomen. De onmiddellijk beschik bare arbeidsreserve steeg van 62 tot 196 aan het einde van dit jaar. Deze stijging is vrijwel geheel aan seizoensomstandighe den toe te schrijven. De toename van het aantal werkloze werkzoekenden deed zich vooral voor in het bouwbedrijf en de land bouw. Ze was vrijwel alleen te signaleren in het gebied van Altena en slechts in zeer gerin ge mate in de industriële rayons Waalwijk en Dongen. Dat velen die seizoenarbeid ver richtten ook in grote mate profiteren van de zeer grote werkgelegenheid in niet of minder seizoengevoelige bedrijven is af te leiden uit de standcijfers van een jaar ge leden. (31-12-55). Het aanbod bedroeg toen 299. Ook toen werd dit reeds als een laag cijfer beschouwd. Thans is dit nog ruim 100 minder. Geconcludeerd kan worden dat velen, die voorheen vrijwel uitsluitend seizoens- ofwel gelegenheidsarbeid verrichten, thans bij meer regelmatige arbeid zijn ingeschakeld, dan wel zich onmiddellijk na het einde van de seizoenarbeid tijdelijk tot aan het voor jaar tot andere werkgelegenheid richten. Een belangrijk deel van deze arbeidskrach ten is ingezet in Rotterdam, voornamelijk bij de havens en de gemeentewerken. De vergroting van het aanbod, dat overigens pas in de loop van de maand december is ontstaan, zal in het algemeen geen ruimte brengen in de arbeidersschaarste bij in dustriële bedrijfstakken. Daarvoor is het aanbod te tijdelijk en te sterk gebonden aan het eigenlijk beroep. Bovendien zijn in dit aanbod nog een 32-tal minder geschik- ten begrepen, een aantal dat overigens t.o.v. de vorige verslagperiode nog met 4 is gedaald. Ondanks de seizoenomstandigheden en het o.m. daarmede wegvallen van de be hoefte aan landarbeiders, stegen de aan vragen om personeel t.o.v. de vorige verslag periode van 1017 tot 1059, waarmede wel weer hetenorme tekort in dit gewest wordt gedemonstreerd. De stijging is beïnvloed door het aanbod van meerdere bedrijven om Hongaarse vluchtelingen tewerk te stellen en de ondanks het vergevorderde seizoen toegenomen behoefte aan arbeiders voor de burger- en utiliteitsbouw. Voor het gewest Waalwijk kwam slechts een 5-tal Hongaarse vakarbeiders beschik baar. Het Iaat zich aanzien, dat dit aantal in de naaste toekomst slechts met enkele personen zal toenemen. BOUWNIJVERHEID. n verband met het feit, dat de woning- bouwcontingenten voor de jaren 1954 t/m 1956 in vrijwel alle gemeenten van het ge west waren gerealiseerd, dan wel in een vergevorderd stadium van uitvoering waren gekomen, verminderde in de aanvang van dit kwartaal de activiteit in de burger- en utiliteitsbouw. Doordat de benutting van de bouwcapaciteit regelmatig werd nage gaan, konden tijdig aan de daarvoor aange wezen instanties adviezen uitgaan om te bereiken, dat deze capaciteit tot een zo hoog mogelijke graad bleef opgevoerd. Mede oj? grond hiervan konden in de loop van dit kwartaal voor ca. 100 woningen extra bouwvolume worden verkregen. Aan het einde van het kwartaal stonden 97 bouwvakarbeiders als werkloos inge schreven. Dit betekent en stijging t.o.v. ein de september met 93 en een daling t.o.v. dec. 1955 met 28. In het thans ingeschre ven aantal zijn 65 dijkwerkers begrepen (1955: 50), en 17-tal grondwerkers (1955: 40) en voorts slechts 'n enkele vakarbeider. Uit de omstandigheid, dat er thans zo weinig vakarbeiders zijn ingeschreven blijkt wel een voortdurende bouwactiviteit bij de burger- en utiliteitsbouw ook in de winter maanden, zowel in als buiten het gewest. De aanvragen - voornamelijk voor tim merlieden, metselaars, schilders en straat makers - namen sinds het afsluiten van het vorig kwartaal toe van 61 op 70. venals aan het einde van de vorige verslagperiode bleef het aanbod vrijwel ni hil. Elk aanbod kan vrijwel zonder uitzon dering onmiddellijk tewerkgesteld worden, zodat niemand langer dan 'n enkele dag werkloos behoeft te blijven. Nadat de najaarsproduktie in de schoen industrie in iets gematigder tempo was aan gevangen dan een jaar geleden, is de pro- duktie in het verdere verloop van het kwartaal zeer gunstig verlopen. Ongetwij feld zijn de internationale gebeurtenissen hierbij van invloed geweest. De reeds in augustus j.l. vergrote druk op de arbeids markt, zwakte enigermate af aan het einde van het kwartaal. Vermoedelijk zal deze weer toenemen in de loop van januari, wanneer de voorjaarsproduktie op gang komt. Het grote tekort aan arbeidskrachten, voor zowel de schoen-, leder- en lederwa- renindustrie nam nog verder toe (eind sept. Iz56: 686, einde december 1956 729), mede als gevolg van het aanbod van meerdere bedrijven om Hongaarse vluch telingen tewerk te stellen. Het is niet mogelijk om nog betekenen de aantallen arbeiders van plaatsen uit ver dere omgeving aan te trekken. Op kleine schaal zal waarschijnlijk binnenkort gepoogd worden enige arbeiders aan te trekken uit andere delen van het land, waar nog een structurele werkloosheid is. In de leder- en lederwarenindustrie zijn de moeilijkheden met de personeelsvoor ziening ongeveer van gelijke aard als in de schoenindustrie. METAALNIJVERHEID. Q e personeelsvoorziening in deze be- drijlstak blijft over het algemeen het beeld bieden van de voorafgaande verslagperio den. Het aanbod bedraagt thans.4 (vorig kwartaal 0, einde december 1955: 9. Het kan als wrijvingswerkloosheid beschouwd worden en zal niet lang aanwezig zijn. De vraag steeg verder van 119 aan het einde van de vorige verslagmaand tot 137 thans. De toename is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan genoteerde aan vragen voor Hongaarse vluchtelingen. De grotere bedrijven blijven Het meest kampen met personeelsmoeilijkheden. 'Ondanks goede sociale verzorging, bedrijfsopleiding enz. enz. blijft er een onderbezetting t.a.v. de produktiemogelijkheden, die vaak voor jarenlang verzekerd is. In de gemeente Loonopzand zal zich bin nenkort een onderdeel vestigen van een me taalbedrijf uit een omliggend gewest. Bin nen afzienbare tijd zal de behoefte aan ar beiders voor deze bedrijfstak nog belang rijk toenemen, o.m. door uitbreiding van een grootbedrijf in het rayon Dongen. LANDBOUW. Dank zij de inschakeling van een 40-tal arbeiders uit het rayon Etten, had de bieten- oogst een vlot verloop. Hiermede eindigde begin december j.l. de seizoenarbeid in de landbouw. Onmiddellijk daarna deed zich de normale seizoenswerkloosheid voor (Land van Altena), welke per einde van dit jaar 34 mannen omvatte. Dit aantal, dat in de komende maand wel nog wat zal op lopen, is toch belangrijk minder dan een jaar geleden (82), omdat vele van deze seizoenarbeiders vaster werk gezocht en ge vonden hebben, o.m. bij de havens en ge meentewerken in Rotterdam. Bovendien kan een aantal door de gunstige weersom standigheden nog op de landbouwbedrijven tewerkgesteld blijven (onderhoud lande rijen). Na de geslaagde proefneming van vorig jaar tot opleiding van seizoenarbeiders in de landbouw tot griendhakker, is ook dit jaar weer een cursus ter hand genomen en wel een met 11 deelnemers in Dussen (rayon Almkerk) en een eveneens met 11 deelne mers in Made (rayon Oosterhout-, een en ander onder supervisie van het G. A. B. Waalwijk. Ook hierdoor is het aantal werk loze seizoenarbeiders in de landbouw ver minderd t.o.v. 1955. HANDELS- EN KANTOOR PERSONEEL. Op het einde van het jaar stonden als werkloos ingeschreven: handelspersoneel 5, kantoorpersoneel 3 mannen. De cijfers van de vorige verslagperiode, resp. einde dec. 1955 waren: handelspersoneel: 4, resp. 11, kantoorpersoneel 6, resp. 7. In vergelijking met het vorige jaar blijkt dus de werkge legenheid ook voor deze groepen te zijn toegenomen en is er slechts sprake van een minimaal aanbod. De vraag naar (jeugdig) kantoorpersoneel nam t.o.v. de vorige verslagmaand nog iets toe, t.w. van 10 op 14. Het doet zich voor namelijk voor in het rayon Waalwijk. VROUWEN. H et aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef uiterst klein en stond op het einde van de verslagperiode nog 3 lager genoteerd dan per uit. september 1956. t.w. 9. Het betreft een aanbod verspreid over alle bedrijfsklassen. Het aanbod van meisjes voor kantoren en huishoudelijke hulp dat per eind september stond ingeschreven, is thans vrijwel geheel verdwenen. Het behoeft geen betoog, dat vrijwel iedereen, die zich voor arbeidsbemiddeling aanmeldt, terstond plaatsbaar is. De vraag naar personeel bleef t.a.v. de vorige verslagperiode vrijwel ongewijzigd. Ze ligt weer wat hoger dan een jaar ge leden nl. 491 en 532. Het leeuwenaandeel van de behoefte vormt nog steeds de in dustriële sector. DE ARBEIDSMARKT IN 1956. Over het algemeen nam in dit gewest de produktie, zowel in de industriële als de ambachtsbedrijven toe, echter niet overal in het gelijke hoge tempo als in de daaraan voorafgaande jaren. Daar de produktie in dit gebied veelal in de consumptieve sfeer ligt en - voor zover dezerzijds kon wor den nagegaan - niet leidde tot belangrijke exportstijgingen, kwamen de geproduceerde goederen vooral ter beschikking van de Ne derlandse markt, nog aangevuld met im porten, die bepaalde consumptiegoederen over 1956 niet onbelangrijk in kwantiteit stegen. Het blijft een vraag/of - nu allerwege op beperking van het verbruik wordt aan gedrongen - de produktie, en met name vooral van consumptie-goederen - nog verder zal kunnen stijgen. Hopelijk zal de export verder worden gestimuleerd. Dat de produktie niet verder kon worden uitgebouwd, was voor een belangrijk deel het gevolg van het tekort aan arbeidskrach ten en wel vooral aan mannelijke arbeiders. Op het reeds geruime tijd bestaande te kort kon niets worden ingelopen. Het nam zelfs nog eniger mate toe, nl. van 1017 per einde december 1955 tot 1089 per einde december 1956. Voor vrouwelijke arbeidskrachten zijn de ze cijfers resp. 491 en 532. Toch was het tekort aan vrouwelijk personeel iets minder voelbaar, omdat vele bedrijven zich konden redden met het uitgeven van meer werk in huisarbeid. Medio 1956 telde men in de industriële rayons Waalwijk en Dongen, resp. 1200 en 400 thuiswerkende vrouwen (waarvan ongeveer de helft gehuwd is. Lang niet allen hebben een volledige dagtaak). Voor zover de personeelsbezetting van de bedrijven nog kon toenemen, kwam deze vrijwel geheel uit de normale groei van de beroepsbevolking. Reeds geruime tijd is het vrijwel onmogelijk nog meerdere ar beidskrachten uit de naast of verderaf ge legen omgeving aan te trekken. De span ningen op de gewestelijke arbeidersmarkt blijven zeer hoog. Een reële mogelijkheid om deze enigermate te ontspannen, is vrij wel alleen gelegen in het aantrekken (met migratiewoningen) van arbeiders uit die de len van het land waar nog een structureel overschot aanwijsbaar is, dan wel verplaat sing van bedrijfsonderdelen naar streken waar deze spanningen niet of in mindere mate zich voordoen. Zoals reeds meerdere malen werd be toogd, zal bij de arbeidsvoorziening in dit gewest niet alleen acht geslagen moeten worden op de hoogconjunctuur, doch ook op de structurele veranderingen, die vooral in de gebieden rondom dit gewest plaats vinden, welke van meer blijvende aard zijn. Een betere binding aan de hier geves tigde bedrijven, van de grote aantallen van buiten komende arbeidskrachten, waarbij huisvesting wel de voornaamste rol speelt, blijft uit beschermingsoogpunt geboden. Bij de opening van de openbare raads vergadering, de eerste in 1957, liet Burge meester Snels de schijnwerper nog eens vallen op 1956 en vergat ook niet in de toekomst te kijken, waar blijkens deze rede, nog vele plannen op uitvoering en liefst directe uitvoering wachten. Burgemeester Snels begon met alle leden te danken voor de goede wensen hem bij de jaarwisseling toegezonden en wenste we derkerig veel geluk en voorspoed voor 1957. Sprekende over 1956 stelde spreker vast dat voor wat der gemeente is, lang niet alle wensen zijn vervuld en wij van 1956 afscheid nemen met gemengde gevoelens. Sprekende over de economische aange legenheden noemde spreker 1956 een bij zonder slecht jaar voor de land- en tuin bouw in onze gemeente en al is het omzet cijfer ter veiling dan gestegen, dit is voor het grootste gedeelte het gevolg van de prijsstijging door schaarste. De schoenindustrie, zo niet de grootste dan toch wel de oudste industrie in onze gemeente, had in 1956 een goede order portefeuille, maar waakzaamheid blijft hier geboden. Hetzelfde gold voor de lederwa renindustrie. De metaalnijverheid ondergaat nog steeds uitbreiding. Het aantal arbeidskrachten neemt toe en de veelzijdigheid van deze bedrijfstak is dermate groot geworden, dat van conjunctuurgevoeligheid geen sprake meer kan zijn. Bouwnijverheid, ambacht en middenstand hadden geen reden tot klagen. De midden stand liet meermalen van zich horen door acties en uitbreiding van bedrijfspanden. Voor wat het onderwijs betrof kwam de Vakschool gereed en wacht nog op instal latie en spreker had goede hoop dat de Huishoudschool spoedig aan een nieuw ge bouw toe zou zijn. De woningbouw lag in 1956 niet ongun stig, maar de volkshuisvesting blijft ook in Drunen nog een probleem van de eerste orde. Burgemeester Snels becijferde een tekort van ruim 500 woningen voor direct. Spreker hoopte dan ook en sprak met klem de verwachting uit dat de bestedingsbeper king zich niet zou uitstrekken tot de wo ningbouw en volksgezondheid. Spreker noemde een bestedingsbeperking doorge voerd in deze sectoren, afbraak aan eigen huis, en was van mening dat dit ramp zalig zou kunnen zijn voor de gunstige ont wikkeling voor onze gemeente. Het inwonertal steeg in 1956 van 6359 tot 6539. Voor 1957 liggen, aldus Burgemeester Snels, nog tal van punten op uitvoering te wachten, waarvan met vele zo niet met alle een aanvang zal moeten worden ge maakt. Blijft o.a. de zorg voor de woningbouw, zowel in de vrije sector, de premiewonin gen en de woningwetwoningen, de reali sering van de uitbreidingsplannen, de Bra ken, Kom Elshout en de Hoge Braken; be gin uitvoering riolering, eventueel hoofdge bouw en vloeivelden; verbetering van ver schillende straten, bouw van ontspannings- gebouw, revisie sportvelden, aanleg gaslei ding, uitbreiding kampeercentrum en aan leg zwembad. Namens de raadsleden wenste de heer van Sprang de voorzitter een voorspoedig 1957 en hoopte dat de voorzitter en de raad in goede harmonie ook in 1957 veel tot stand zouden kunnen brengen, tot welzijn van de gemeente. Spreker had met veel belangstelling de rede aangehoord, Welke weergaf dat er nog zoveel te doen stond. Spreker merkte op dat vele punten de aandacht hadden, maar wilde er daar nog één bijvoegen, n.l. Elshout., dat langzaam ,zó maar een vergeten dorpje in Drunen wordt. Spreker vroeg aandacht voor de wo ningnood aldaar, de toestand o.a. ook van de straten en de verlichting. Burgemeester Snels merkte op dat de be langen van Elshout gemeentebelangen zijn, waar permanent aandacht aan wordt ge schonken. Elshout zal echter nu eenmaal meer als de Kom Drunen een landelijk ka rakter blijven dragen, waarmede met ver fraaiing en verbetering rekening moet wor den gehouden. Hierna ging men over tot de gewone orde der agenda, n.l. notulen en ingekomen stukken. Verder was aan de orde het voorstel tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in extra toeslag bij krotopruiming. De raad keurde dit goed. Het betrof hier verzoeken van W. Bruurmijn,x Bossen en E. van Logten, Scheidingstraat. De extra toeslag bedraagt 15 voor het rijk en 15 voor de gemeente. Aan de orde was verder het voorstel van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het preadvies zegt hierover Het ontwerp uitbreidingsplan in hoofd zaak heeft thans gedurende vier weken voor eenieder ter gemeente-secretarie ter inzage gelegen. Gedurende deze termijn zijn de navolgende bezwaarschriften tegen het ont- werp-plan ingediend 1. M. C. van Dal, Torenstraat 85; 2. L. van Oirschot, Vergena 6, Boxtel; 3. Pastoor J. P. van Dal, te Lierop. In deze bezwaarschriften wordt echter niet gezegd, tegen welke bestemming be zwaar wordt gemaakt. Waarschijnlijk zijn deze bezwaarschriften bedoeld voor het uit breidingsplan in onderdelen voor het ge bied ten noorden van de Burgemeester van der Heijdenstraat, hetwelk momenteel nog in bewerking is. Met deze bezwaarschriften kan derhalve geen rekening worden gehou den bij de vaststelling van het plan. Aangezien bij het uitbreidingsplan voor de „Kom Drunen" reeds een schadevergoe dingsverordening is vastgesteld, is het vol doende, deze op dit plan thans van toepas sing te verklaren. In verband hiermede hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen over te gaan tot vaststelling van het ontwerp-uitbreidings- plan in hoofdzaak en de verordening ter bescherming van de belangen van derden, behorende bij het uitbreidingsplan „Kom Drunen Ook op dit plan van toepassing te verklaren. De raad keurde dit goed. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lijders aan Brandend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te heb ben. Makkelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zon der water of wat ook. Vraag Ren nies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Grond werd verkocht aan de heer N. v. Kuik. Hierover zegt het preadvies Door N. van Kuik, Stationstraat, is een verzoek ingediend aan hem te verkopen een bouwterreintje gelegen op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Prinses Beatrix - straat, ter grootte van pl.m. 400 m2. Van Kuik wil hierop een woning bouwen. De grond is gelegen in het gedeelte van het uitbreidingsplan, waarvoor een grondprijs is vastgesteld van f 6.25 per m2. Aaiïgezien tegen verkoop van dit terrein geen enkel bezwaar bestaat, hebben wij de eer Uw Raad voor te stellen het bouwter rein aan N, van Kuik te verkopen voor de prijs van f 6.25 per m2. Aan de orde was verder het voorstel tot het verkopen van het slachthuis met ge- meentewerf in de Stationstraat. Ingekomen waren in totaal 4 inschrij vingen, waarvan één ongeldig is. De hoogste inschrijver is J. C. Th. Els hout, Grotestraat 156 met een bód van f 14.566. -Betrokkene is voornemens ter plaatse een slagerij te vestigen. De betref fende inschrijver is betrokken bij het uit breidingsplan Oost en heeft tot nog toe zijn grond niet aan de gemeente afgestaan. Hiervoor zijn reeds diverse onderhandelin gen gevoerd, doch tot op heden zonder suc ces. Met het oog hierop willen B. en W. van deze gelegenheid gebruik maken dit ge val tot oplossing te brengen. Uiteraard is de gemeente hierbij gebonden aan de taxatie zoals die indertijd is uitgebracht door de Centrale Onteigeningscommissie te Rotter dam. Ook dit keurde de raad goed. Het betrof hier tevens een ruil in het uitbreidingsplan Oost waar betrokkene nog grond in bezit heeft. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de aanlegkosten waterleiding in de Molensteeg. Het betreft hier 8 panden. De raad keurde dit voorstel zonder op merkingen goed. Het preadvies zegt hierover Door de Waterleiding Maatschappij „Oost Brabant" werd medegedeeld, dat het mogelijk is acht panden, welke gelegen zijn aan de Molensteeg, te doen aansluiten op het waterleidingnet in het kader van de rijkssubsidieregeling voor onrendabele uit breidingen. Het rijk zal 65 van het tekort voor haar rekening nemen. De kapitaalslasten voor het onrendabele gedeelte van de kosten van uitbreiding van de hoofdleiding, zullen per jaar ongeveer f 220. - bedragen. Indien het rijk hierin 65 zal subsidiëren, zal jaarlijks ten laste van de gemeente blijven 35.% van f 220. - is f 77.-. Het rijkssubsidie wordt van de jaarlijks aan de Waterleidingmaatschappij te betalen bijdrage ad f 220. - afgetrokken. De zuivere aansluitingskosten zullen na tuurlijk ten laste van de eigenaren der per celen komen. B. en W. stellen voor tot deze bijdrage te besluiten. De raad gaf ook zijn goedkeuring tot verkoop van de woningwetwoning Station straat no. 62 aan W. van Kuik. De boek waarde per 1 juli 1957 zal f 10772. - be dragen. Dit punt was aanleiding tot enige be sprekingen over dit onderwerp. De heer de Veer was van mening dat de woning aan blok moest worden gekocht. De voorzitter merkte op dat dit heden niet het geval was. De heer van Sprang vond het mooi dat de woningwetwoningen werden ver kocht, maar meende toch dat de restrictie moest worden gemaakt, dat het uiterlijk van het huis gelijk moest blijven aan de naast liggende woningen. De voorzitter was dit met spreker eens. Verder was aan de orde een voorstel tot verhoging van crediet rekening-courant N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het preadvies zegt hierover Als gevolg van de omstandigheden op de geldmarkt, is het thans voor de gemeente bijna onmogelijk om kasgeldleningen te sluiten. Aan de gemeente Eindhoven moest per 31 december 1956 worden afgelost f 300.000. -De N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's Gravenhage bleek alsnog bereid het rekening-courant crediet tijdelijk met ingang van 31 december 1956 te verhogen van f 115.000 tot f 500.000. De raad keurde dit voorstel goed. Punt 10 der agenda was het voorstel tot beschikbaarstellen van een crediet voor de bouw en het inrichten van 30 bungalows voor het kampeercentrum de Klinkaert. Hierover zegt het preadvies Zoals bekend zal zijn, staan er thans in het kampeercentrum „De Klinkaert" 10 bungalows. Bij de oprichting werd er van uitgegaan dat er in totaal 40 - 50 bunga lows gebouwd zouden worden. Een derge lijk aantal is beslist nodig om tot een slui tende exploitatie te komen. De winst, behaald bij het verhuren van bungalows vormt uiteraard de hoofdsom van inkomsten en dient namelijk om een gedeelte van de lasten te dekken. Bij de opzet van het centrum is hiermede reke ning gehouden. Zoals uit het vorenstaande te concluderen is, is er in het afgelopen seizoen een ver lies geleden. Dit was vooruit reeds bekend en werd destijds ook medegedeeld. Te ver wachten is dat wanneer er 40 bungalows zullen zijn, er enige winst gemaakt kan worden, waardoor na enige jaren het ver lies van het eerste seizoen kan worden goed gemaakt. Het ligt in de bedoeling, dat er in 1957 30 bungalows worden bijgebouwd, namelijk 20 6-persoons en 10 4-persoons. De totale bouwkosten zullen volgens ra ming bedragen rond f 177.000, terwijl voor de kosten van inrichting plm. f 1100 per bungalow nodig zal zijn. De voorzitter lichte dit punt nog uitvoe rig toe. De heer Brok vond het prachtig dat gewerkt werd aan de uitbreiding van het kampeercentrum, maar vond het jam mer dat de plannen niet eerder waren ge maakt, waardoor het mogelijk zou zijn ge worden de uitbreiding nog voor dit seizoen te realiseren. De voorzitter was het hiermede eens, maar wees er op dat dit alles veel tijd vraagt. De raad keurde het voorstel goed. Verder was aan de orde het voorstel tot a. wijziging van de Bouwverordening; b. vaststellen van de z.g. exploitatie verordening. Hierover zegt het preadvies Onlangs zijn door de raad de prijzen vastgesteld voor de gronden gelegen in het uitbreidingsplan „De Braken". Een van de gevolgen van het vaststellen van de prijzen voor de gronden in De Bra ken is, dat bouwterreinen, welke niet in 't uitbreidingsplan gelegen zijn en dikwijls geen eigendom van de gemeente zijn, thans een hogere prijs doen dan tevoren. Deze laatste bouwterreinen zijn als ge volg van de door de gemeente aangebrachte Voorzieningen plotseling aantrekkelijker ge worden. Zoals gezegd, deze bouwterreinen zijn doorgaans geen eigendom van de ge meente. Toch heeft de gemeente voor deze bouwterreinen ook kosten gemaakt of zal zij te zijner tijd moeten maken. Het is daarom billijk, dat de gemeente in staat moet zijn, de particulieren, welke bouwterreinen aan bestaande straten of wegen hebben, ook mee te laten betalen in reeds vroeger gemaakte kosten en kan voorkomen, dat zij meer dan evenredig profiteren van door de overheid tot stand gebrachte werken. De gemeente kan dit voorkomen, indien in de bouwverordening een bepaling wordt opgenomen, dat de vergoeding van de ter uitvoering van het bepaalde in artikel 9 van deze verordening en/of uit andere hoofde te maken kosten ten genoege van burgemeester en wethouders geregeld moet zijn. De exploitatieverordening is tevens van belang, indien de gemeente noodgedwon gen, moet besluiten tot het onteigenen van gronden in het belang van de volkshuisves ting. B. en W. stellen daarom voor de veror dening, houdende algemene regelen voor het in exploitatie brengen van gronden in deze gemeente, vast te stellen en de bouw verordening te wijzigen. De heer van Sprang achtte deze wijzi ging in de Bouwverordening van zulk 'n in grijpende aard, dat hij hierover, alvorens er zijn goedkeuring aan te kunnen geven, zich nader wilde beraden. De heer van Sprang wilde dit gaarne gezamenlijk met de raadsleden doen. Hij vroeg de voorzitter dan ook dit punt op te schorten naar een volgende verga dering. De voorzitter gaf op het een en ander nog een uitvoerige toelichting en stelde Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht vast dat men een bijdrage voor het bouw rijp maken van de grond redelijk en ge wenst moest achten. De heer van Sprang vond dat het punt zeer zeker redelijk was, maar de verorde ning, welke voor de gehele gemeente gold, was toch zo verstrekkend, dat hij het graag eens nader bestudeerde en dan ook wilde verschuiven naar een volgende vergade ring. Over dit punt werd nog vrij langdurig van gedachten gewisseld en de heren Lom- mers en v. d. Veer steunden de heer van Sprang om dit geval aan te houden tot de volgende vergadering. Met 7 stemmen voor en drie tegen werd tenslotte het voorstel' aangenomen. De voorstellen tot wijziging van het amb tenarenreglement en tot wijziging van de salarisverordening gingen vlot onder de hamer door. j De wijziging van de gemeentebegroting, zijnde een subsidie van f 100 voor de re serve rijkspolitie, kreeg ook zonder opmer- kingen de goedkeuring van de raad. Verder was aan de orde het voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de N.V. Lips. Hierover zegt het preadvies Door de N.V. Lips is gevraagd aan haar te verkopen het gedeelte van de Lange Heide, gelegen ten zuiden van het huidige fabriekscomplex tot aan de toegangsweg naar het zwembad. De N.V. Lips is voor nemens haar bedrijf uit te breiden met een extrusie-bedrijf, waar staaf- en profielijzer wordt vervaardigd. Hiertoe is het noodzakelijk, dat zij over genoemde grond kan beschikken. De totale oppervlakte is pl.m. 2,93,20 ha. In het verleden is ter plaatse aan de N.V. Lips reeds meer grond verkocht. De prijs is toen bepaald op f 0.37V2 per m2. Toen kon de grond echter niet pachtvrij worden opgeleverd, zodat de N.V. Lips bij inge bruikname van de grond aan de pachters schadevergoeding diende te betalen. Aan gezien echter per 11 november 1957 de pachten van alle gemeentegronden aflopen en de pacht van de percelen op de Lange Heide niet wordt verlengd, kan de grond ditmaal pachtvrij worden geleverd. In ver band hiermede vinden wij het billijk, dat door de N.V. Lips een iets hogere grond prijs wordt betaald. Naar onze mening is een prijs van f 0.50 per m2 redelijk te achten. Aangezien overigens tegen de verkoop geen bezwaren bestaan, stellen B. en W. de raad voor de betreffende grond aan de N.V. Lips voor de prijs van f 0.50 per m2 te verkopen. De voorzitter gaf nog een korte toelich ting over de grondprijs en deelde tevens mede dat met de N.V. Lips was overeen gekomen dat zolang de firma de grond niet in gebruik zou nemen de betrokken pach ters de grond zouden kunnen blijven ge bruiken. Het voorstel' tot het verstrekken van een garantie in verband met het verstrekken van hypotheek voor de bouw van drie wo ningen werd goedgekeurd. De garantie werd verstrekt voor P. v. d. Ven, Jac. v. d. Meijdenstraat, L. Th. van Drunen, Grote straat 8 en H. Leestermans, Hoge Schijf 15. Goedgekeurd werd ook het geven van 'n bijdrage van 25 in de aanlegkosten van de waterleiding aan de fam. Pullens-Ven nen. Verder was aan de orde: Bespreking in zake de tot standkoming van een Gas- distributiebedrijf en het voorstel tot be schikbaarstelling van een crediet bestemd voor de aanleg van een gasdistributiebe- drijf. Ir. Oosterholt uit Eindhoven, welke in zake dit punt een uitvoerig rapport maakte, was voor deze bespreking aanwezig. Het preadvies zegt over dit punt Een van de voornaamste mededelingen in het rapport willen wij toch even naar voren laten komen. 1. Tarieven. Voor huishoudelijk gebruik a. vastrecht, dat nodig is om de vaste kosten goed te maken f 1.15 per maand; b. tarieven van 18 ct. - 16 ct. - 14 ct. per m3 zou als schaal kunnen worden aangehouden. De prijs per m3 wordt hoger naar ge lang meer wordt afgenomen. Een tarief van 22,6 ct. per m3 is voor kleine afne mers nog acceptabel, omdat deze prijs nog ligt onder de kosten, die voor eenzelfde warmtehoeveelheid butagas moet worden betaald. Voor industrieel verbruik zou geleverd kunnen worden tegen 13 ct. Te Vlijmen liggen de tarieven wat hoger, het vastrecht bedraagt er f 3,35 per maand en het tarief voor huishoudelijk gebruik 21 ct. per m3. Ook bij deze prijzen is het voor de ver bruiker voordeliger mijngas te gebruiken dan bijvoorbeeld butagas. Investeringen: Deze zullen pl.m. f 500.000. - bedra gen. Rente en afschrijvingen zullen per jaar f 30.500. - bedragen. Hierbij wordt uit gegaan van de veronderstelling dat er hoofdleidingen van goedkoop plastic zullen worden gelegd. Exploitatie In het vierde jaar zullen, indien pl.m. 92 procent is aangesloten, er pl.m. 1100 afne-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1