WAALWIJK Gemeenteraad VLIJMEN BESCHUIT 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 JANUARI 1957 2 Provinciaal $9lauws Twee zilveren jubilarissen gehuldigd mers zijn. Het bedrijf zal dan rendabel kunnen werken. In verband met de thans geldende inves teringsstop, zal goedkeuring van het beno digde crediet nog wel enige moeilijkheden opleveren. Om de nodige goedkeuringen tijdig te verkrijgen, verzoeken B. en W. de raad - indien de raad tot stichting van een gas- distributiebedrijf mocht besluiten - het benodigd crediet nu reeds op de begroting te brengen. In een volgende vergadering kan beslo ten worden tot aanwijzing als een aparte tak van dienst, zodat een afzonderlijke boek houding mogelijk zal zijn, alsmede tot vaststelling van een beheersverordening. Tijdens deze bespreking, welke het karak ter had van vraag en antwoord, kwamen de verschillende facetten van het gasdistri- butiebedrijf ter sprake, o.a. het werven van abonné's. De heer Oosterholt was van mening dat een propaganda-bijeenkomst of een andere goede voorlichting veel nut kon doen, terwijl ook gratis aansluiten binnen een bepaalde tijd, b.v. de tijd dat de lei dingen worden gelegd, effectief zou werken. Ook bepleitte Ir. Oosterholt regelmatige controle, b.v. eens of tweemaal per jaar. Punt van bespreking was ook buizenma teriaal en Ir. Oosterholt bepleitte plastic, dat vele voordelen biedt en ook goedkoper is dan ander materiaal. Gevraagd werd ook wanneer het Gas- distributiebedrijf zou kunnen worden ge realiseerd. i De voorzitter achtte het mogelijk dat dit nog in 1957 zou kunnen geschieden, als G.S. toestemming zouden willen geven, j Waar het hier een rendabele investering betrof, achtte spreker het zeer waarschijn- lijk dat deze spoedig zou komen. Hierna sloot men de zitting. arbeidzaamheid schenken in 't be lang van onze gemeente en tot hun eigen vreugde en voldoening. Vervolgens werden de beide jubilarissen toegesproken door het oudste raadslid, de heer v. d. Meerendonk, die wees op de gro te verdiensten welke deze beide ambtenaren zich voor de gemeen te hebben verworven en op de prettige samenwerking welke er altijd tussen de raad en de heer van Wagenberg en tussen hem en de heer de Laat, als leden van de woningcommissie, heeft be staan. Hij hoopte dat deze samen werking zich in de toekomst zou mogen voortzetten. Tenslotte wenste hij de beide jubilarissen, hun echtgenoten en familieleden van harte geluk met dit jubi leum. Hierna werd de officiële ver gadering door de voorzitter ge sloten, waarna de gemeentesecre taris, de heer Achten, de volgen de toespraak hield Mijnheer de Voorzitter, Wanneer ik, mijnheer de voor zitter, vanaf deze plaats tot U, zesr geachte jubilarissen, het woord mag richten, dan wil ik dit gaarne doen namens het administratief- en tech nisch personeel; de gemeente-arts, de plaatselijk deurwaarder en het onderwijzend personeel aan de openbare school, allen in dienst de zer gemeente. En ik stel er een eer in dit te mogen doen, omdat het hier betreft de personen van de heer v. Wagenberg, gemeente-ont vanger, en dhr. de Laat, commies le klasse ter secretarie van onze gemeente, die per 1 januari j.l. de dag mochten herdenken waarop zij tot vóór 25 jaren werden geroepen om hun taak, voorheen een eenvou dige, doch op de dag van vandaag een verantwoordelijke, op hun schouders te nemen. Zeer geachte heer v. Wagenberg. Toen U bij besluit van de raad de zer gemeente d.d. 29 oktober 1931 met ingang van 1 januari 1932 tot Ontvanger dezer gemeente werd benoemd, zullen Uw werkzaamhe den ongetwijfeld heel wat minder omvattend zijn geweest dan heden ten dage. De rekenings- en begro tingsvoorschriften met alles wat daaraan vastzit, zijn in de loop van 1932 tot 1957 zo radicaal gewijzigd en uitgedijd, dat een vergelijking van voorheen met thans niet meer te trekken valt. Ook de vereniging van de gemeente Nieuwkuijk en een gedeelte van Hedikhuizen met Vlijmen in 1935; de groei der be volking in de loop der jaren en 't oprichten van nieuwe gemeentebe drijven hebben Uw taak er niet ge makkelijker en eenvoudiger op ge maakt. Kon U vroeger volstaan met een halve dagtaak, thans eist het ambt van de Ontvanger in deze ge meente de gehele mens op. Doch laat mij niet langer de schaduwzijde van het ontvangers ambt belichten; de dag van heden leent zich daarvoor minder goed. Veeleer is thans het ogenblik daar om te memoreren dat gij naast Uw andere drukke bezigheden, die der functies van kassier van de Boeren leenbank, penningmeester van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg, voorheen Bur gerlijk Armbestuur, in welke func tie U eveneens bij raadsbesluit van 29 oktober 1931 met ingang van 1 januari 1932 werd benoemd, secre taris-penningmeester van het Wit- Gele Kruis en nog vele andere met zich brengen, het ambt van Ge meente-ontvanger, dat door de wet gever, omdat hij daaraan in de ge meentewet een afzonderlijke titel wijdt, als een zeer gewichtig wordt beschouwd, met de grootste ambi tie, met de grootste nauwgezetheid en met de grootste eerlijkheid hebt opgevat en uitgeoefend. De rappor ten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat op ongezette tijden per 3 maanden controle op de kas en de ontvangers-administratie uit oefent, kunnen daarvan getuigen. Steeds "stond gij voor een ieder en te allen tijde klaar; steeds bereid te helpen. Nooit werd tevergeefs een beroep op U gedaan. Hebt daar voor onze oprechte, welgemeende dank. Zeer geachte heer de Laat. Het personeelsdossier, aanwezig in het archief der gemeente, dat op U betrekking heeft, vermeldt een viertal functies, waarin gij in de loop van 25 jaren werd aangesteld en waarvan er thans nog drie, t.w. die van commies le klasse ter ge meente-secretarie; ambtenaar van de Burgerlijke Stand en Admini strateur van het Woningbedrijf, door U worden vervuld. Overeen komstig Uw verzoek werd aan U met ingang van 1 januari 1952 eer vol ontslag verleend als secretaris van het Burgerlijk Armbestuur de zer gemeente, nadat gij deze functie gedurende ruim 12 jaren op uitne mende wijze had uitgeoefend. Het zou een dorre opsomming van be sluiten en data worden, en ik zou aan Uw zachte wenk om van een en ander niet te veel drukte te ma ken, geen gevolg geven wanneer ik daarvan hier in den brede verder gewag zou maken. Feit is evenwel, dat gij, op de laagste sport der ad ministratieve ladder begonnen, bent opgeklommen tot een der hoogste rangen ter gemeente-secretarie. Dat dit kon geschieden, is ongetwijfeld te danken aan Uw ijver en liefde voor de arbeid en voor Uw kunde, die gij in de loop der jaren hebt weten te verwerven. Alle afdelin gen ener gemeente-secretarie, mo gelijk de een in wat mindere mate dan de andere, hebt gij doorlopen en het wordt dan ook zeer op prijs gesteld Uw mening omtrent ver schillende aangelegenheden, speci aal op het gebied van de bevolking - de hoeksteen der gemeente-admi nistratie - de burgerlijke stand en militaire zaken, waarin gij U de laatste jaren hebt gespecialiseerd, te mogen vernemen. Evenals Uw mede-jubilaris stond ook gij altijd, te pas of te onpas, klaar en bereid om te helpen. Ge durende een kwarteeuw hebt gij U aan de gemeenschap gegeven met alle talenten die in U waren en nog zijn, en met een warme liefde voor Uw arbeid die U lief is geworden en waarmee gij als het ware zijt vergroeid. Wil ook gij daarvoor on ze welgemeende dank aanvaarden. Ik zou evenwel in mijn dank woord aan U tekort schieten, wan neer ik U niet namens al Uw col lega's, en niet minder mijnerzijds, persoonlijk dank bracht voor de prettige en sympathieke wijze waarop gij in al die jaren met ons hebt gearbeid. Wij allen bevelen ons gaarne verder in Uwe vriend schap aan, daarbij de hoop uitspre kend dat zij nog lang bestendigd moge blijven tot heil van allen, die dagelijks met U hebben samen te werken. Zeer geachte jubilarissen. Moge ik U dan namens allen, uit wier naam ik vanaf deze plaats heb mo gen spreken, deze geschenken aan- KAMER VAN KOOPHANDEL. In de vergadering van de Kamer van Koophandel van 15 jan. j.l. werden voor het jaar 1957 herbenoemd: de heer J. W. van Heesbeen tot voorzitter en de heren C. W. Pullens, A. D. C. Snels en A. J. Wennekes tot ondervoorzitters. MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS. Afscheid van de heer j. van Nuenen. Vrijdag kwam tiet üageUjKS Dtsmui van t iviiuutaisianus-uuigstemiigaionas voor ae Langstraat e.o. in Hotel verwiei in werx- vuiguuenng bijeen, mede ter herdenmng van tiet ku-jarig bestaan en om aiscbeia te nemen van z n secretaris-corresp. de heer Jan van INUenen, dfe wegens druske werk zaamheden deze tunctie heelt moeten neer leggen. Ue voorzitter van het fonds de heer no taris van Gurp, heelt de scheidende com missaris in hartelijke woorden gehuldigd en dank gebracht voor het vele goede wat hij voor 't fonds heeft verricht. Hij prees hem als een actief en deskundig functionaris, die z'n dikwijls moeilijke en veelomvattende taak op uitnemende wijze heeft vervuld, zeer ten genoegen en ten gerieve van be stuur, regerings-autoriteiten en degenen die bij 't fonds in al die jaren hebben aange klopt. Na afloop dezer vergadering werd een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarbij de vice-voorzitter, burgemeester Snels, een overzicht gaf van de loop der gebeurtenis sen in de voorbije 20 jaar, waarin hij naast lof voor de aftredende secretaris, nog hulde bracht aan de oud-voorzitter de heer Jan Tielen en de eerste secretaris de heer J. van Mierlo, die de eerste moeilijke jaren zulk eminent werk hebben verrfcht. De Oud-voorzitter bood het fonds z'n ge lukwensen aan en memoreerde de prettige samenwerking in 't fonds en met de heer J. van Nuenen, die hij had leren kennen als een prettig man, een actief en ter zake kundig functionaris, wiens adviezen hij steeds op hoge prijs had gesteld- Hij wenste hem gaarne alle goed voor de toekomst. Het bureau van 't Borgstellingsfonds zal in de toekomst zijn gevestigd in 't gebouw der Kamer van Koophandel aan de Wil- helminastraat, en de heer mr. Robbers, van 't bureau der Kamer treedt vooralsnog als assistent-commissaris op. KUNSTKRING DEED GOEDE GREEP MET „RAICES" Op 5 februari a.s. concerteert Het Brabants Orkest. Q e Waalwijkse Kring voor Kunst en Weienschap bracht donderdagavond de op 't filmfestival te Cannes bekroonde Mexicaan se film „Raices". Deze film bestaat uit vier verhalen van de Mexicaanse schrijver Fran cisco Royas Gonzales, die voor deze verha len werd onderscheiden met de Premio Nacional de Literatura. Met deze film heeft de Kunstkring een zeer goede greep gedaan, want „Raices" bezit ongetwijfeld uitzonderlijke kwaliteiten. Deze kwaliteiten worden voor het grootste deel bepaald door de inhoud der onder scheidene verhalen, want filmtechnisch komt deze Mexicaanse produktie er niet overal even goed van af. De camera was op meer dere plaatsen te neutraal, meer een koele observator dan het gevoelige oog dat de bijzondere betekenis van elk detail in deze prachtige verhalen zou moeten signaleren en afzonderen. De te geringe aandacht voor het detail, voor de close-up, geeft bepaalde passages niet die indringende kracht welke zij in het verhaal zeer zeker wel zullen hebben. Tegenover deze technische tekortkoming staat echter de sublieme, simpel zuivere inhoud van Gonzales' verhalen, die elk voor zich een ontroerend getuigenis zijn van de innerlijke grootheid van dit volk, dat zo op het oog niet meer bezit dan het naakte leven. Men vraagt zich in de loop van deze verhalen af of het wel werkelijk de „be schaving" is die wij aan deze mensen heb ben gebracht en men ontkomt niet aan de indruk dat niet zij van ons, maar wij van hen kunnen leren. Het hoogtepunt van deze film, die toch wel ver uitreikt boven hetgeen de „blanke" filmindustrieën veelal op 't publiek loslaten, is het tweede verhaal „El Tuerto" (De Een ogige), waarin het eenogige jongetje met zijn moeder naar het heiligdom der Drie Wijze Koningen trekt om genezing te vin den. Door een ongeval verliest het jongetje ook het andere oog, zodat hij volkomen blind huiswaarts keert. En dat is dan in hun ogen het grote wonder, want een blinde wordt niet geplaagd en nagejouwd; een blinde wordt immers met respect en eer bied behandeld. En dat was hem nog nooit bieden, als een hulde aan Uw per soon en als stoffelijk blijk van onze hoogachting. (De heer v. Wagen berg ontving een fraaie madonna in glas in lood en de heer de Laat een kostbaar polshorloge). Zeer geachte jubilarissen. Wij wensen U van harte geluk met Uw 25-jarig jubileum, daarbij de hoop uitsprekend, dat God U nog een lange reeks van jaren mag sparen in de eerste plaats voor Uw gezin nen, doch in tweede instantie - en laat dit dan maar een oratio pro domo zijn - ook voor de gemeente Vlijmen. Dat Hij U moge schenken de gezondheid en de kracht om Uw mooie functies nog tal van jaren met dezelfde toewijding en liefde en in dezelfde prettige verhouding tot ons allen te kunnen vervullen. D'at is ons aller oprechte en welge meende wens. Het moge zo zijn. Tenslotte dankten de beide ju bilarissen voor de waax-dereiide woorden en de bijzonder fraaie geschenken en ook zij spraken de hoop uit dat burgemeester v. Hout weer spoedig geheel her steld in hun midden zou mogen zijn. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. ten deel gevallen, want met z'n ene oog werd hij door iedereen gesard en geplaagd. Nu is het goed, het wonder is dan toch geschied! In het voorprogramma werd een aardig filmpje vertoond over het leven in de Pool gebieden en een voortreffelijke documentai re van Bert Haanstra „De eeuwige strijd", waarin de (hopeloze- strijd van de mens tegen het insect op indrukwekkende wijze gestalte kreeg. Wij zijn de Kunstkring dankbaar voor „Raices" die voor ons een bijzondere be leving was. Aansluitend bij deze bespreking willen wij wijzen op de nog volgende avonden van dit seizoen. Op dinsdag 5 februari a.s. concerteert Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Telkenjare is een concert door dit orkest het hoogtepunt van het muzikale winter- programma en het is een verblijdend teken dat de laatste jaren een groeiende belang stelling voor het concert van Het Brabants Orkest kon worden geconstateerd. Het kan echter nog beter, want in plaatsen van ge lijke grootte als Waalwijk is het concert al dagen van te voren uitverkocht. Dit moet hier ook mogelijk zijn, te meer omdat de Kunstkring voor de jeugd entreeprijzen heeft vastgesteld waarvoor men in andere plaatsen de vingers zou aflikken. Het programma van het concert op 5 fe bruari omvat: Ouverture „Die Zauber- flöte" van Mozart, de Symphonie Espag- nole van Ed. Lalo met als vioolsolist Pierre Jetteur, en tot besluit de 4e Symphonie van Joh. Brahms. 's Middags te 4.15 uur gaat een jeugd- cöncert vooraf, eveneens onder auspiciën van de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap. Uitgevoerd worden werken van: Mendels sohn, Joh. Seb. Bach, Grieg, Joh. Strauss, Bartok, Brahms. Op 21 februari a.s. zal het toneelgezel schap „Puck" opvoeren „De dwaze doch ter". Dr. de Booy zal op 7 maart een lezing houden, geïllustreerd door een film, over de 2e Andres-expeditie. Voor donderdag 21 maart staat een pia norecital van Theo Bruins op het pro gramma en op donderdag 4 april zal dr. A. Melchior een lezing, ook weer met film, houden over het onderwerp „Amazonas". Het seizoen 1956 - lz57 zal worden be sloten met een toneelavond door Het Zui delijk Toneel o.l.v. Louis Saalborn. HEEMKUNDIGE KRING „MIDDENLANGSTRAAT e.o." en PROV. GENOOTSCHAP VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De Heemkundige kring „Midden Lang straat e.o." zal na een lange rustperiode een interessante avond houden in combi natie met het Prov. Genootschap. Op vrijdag 1 febr. a.s. om 8 uur zal in de zaal van Hotel Verwiei een. lezing wor den gehouden door dhr. Gerrit Beex, ar cheoloog, met als onderwerp: „Het ont staan en ontwikkeling van een nederzet ting", toegelicht met lichtbeelden. Dit onderwerp dat een heemkundig ka rakter draagt, kan als leidraad worden be schouwd voor de kennis der streek en de beoefening der heemkunde. Wij mogen on ze leden en geïntereseerden aansporen deze causerie bij te wonen, daar het hier gaat om de structuur der nederzettingen in onze eigen provincie. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING Zoals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld, zal onder auspiciën van Waalwijks Belang wederom een schilde rijen-tentoonstelling worden gehouden, waarvoor het stadhuis welwillend is be schikbaar gesteld, en die ditmaal zal be staan uit schilderwerken welwillend in bruikleen afgestaan door 't Van Abbe Mu seum te Eindhoven Zij zal gehouden worden van 15 t/m 24 februari a.s. en verzorgd door de heer Vries, wetenschappelijk assistent van de directeur van genoemd Museum en zal de naam dragen: Schilderkunst van 1885 - 1935. Vertegenwoordigd zullen op deze expo sitie o.m. zijn Hollandse (Haagse school), Vlaamse en Duitse schilderwerken, o.m. van J. Sluyters, Chabot, Willink, Henkes, Char lie Toorop, Leo Gestel, Kruyder, Wiegman, Mondriaan, Nijland, v. d. Lek, Berike, de Smet, Kokoska e.a. Ook zullen enkele plastieken worden ge- exposeerd. Het belooft dus een hoogst interessante expositie te worden. ONDERLINGE VEEVERZEKERING VERGADERDE. Op 27 febr. a.s. 60-jarig bestaan. Donderdagavond kwam de Onderlinge Veeverzekering in café W. van Beers in vergadering bijeen. Na de opening door de voorzitter werden door de secretaris, de in dubbelverpakking. BETER HOUDBAAR. Vraagt onze depothouders. C. PULLENS Waalwijk - Tel. 2465 LEO DE BONDT Kaatsheuvel - Tel. 2293 heer H. van Noo„ de notulen voorgelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het financiële verslag bleek dat de inkomsten f 8278,81 hadden bedragen en de uitgaven f 7764.05, zodat het boekjaar 1956 sloot met een batig saldo van f 514.76. De kascontrole werd verricht door de heren G. Ketels en G. v. d. Broek, die boeken en bescheiden in orde bevon den. In het afgelopen jaar warén verzekerd: koeien en vaarzen 310, pinken en kalveren 194, stieren 1; in totaal 505 dieren tegen een bedrag van f 316.710.-. De aftredende bestuursleden A. Kuijsten en H. Thomasse werden herkozen, alsmede de schatter C. van Heesbeen. Op 27 febr. a.s. zal de Onderlinge Vee verzekering een feestvergadering beleggen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der vereniging. De Onderlinge Veeverzekering werd opgericht op 4 febr. 1897 in het koffiehuis van Th. van Loon. In de oprichtingsverga dering traden 48 leden toe die 181 stuks vee ter verzekering, opgaven. Het eerste bestuur bestond uit de heren: Walth. van den Broek, M. de Haan, Th. Hoffmans, L. van Huiten, Fl. van Baal en J. van Noijen (secretaris). BINDINGSAVOND B.B. WAALWIJK. Voor een goed bezette zaal trad donder dagavond voor de leden van de dienst Be scherming Bevolking op het Cabaretgezel schap van Jan van Ostade c.s., die een non stop programma gaven onder de titel ,,'t is maar gekheid". In zijn openingswoord wees de burge meester nog eens op de grote betekenis en 't nut van de B.B. tijdens dagen van ramp spoed in het algemeen, en in tijd van oor log in het bijzonder. Het verheugt mij dan ook, aldus de burgemeester, te mogen con stateren, dat gij leden van de B.B., in zo'n grote getale naar hier zijt gekomen tenein de deze gelegenheid aan te grijpen, niet in de eerste plaats om te genieten van het Cabaret programma, dat u zo dadelijk zal worden gepresenteerd, maar wel in het bij zonder om de reeds bestaande contacten en banden nog meer te verstevigen. Tenslotte wekte hij de B.B.-(st)ers op trouwe leden te blijven van de organisatie, waarvoor zij zich eertijds vrijwillig opgaven, om alzo mede te werken aan de verdere uitbouw van de B.B. Het Cabaret programma dat daarna volgde werd een grandiozs suksgs, waarbij het optreden van de accordeonist Henk van Rijswijk blijkbaar bijzonder bij het publiek in de smaak viel. Na afloop van het Caba retprogramma bleef men nog tot diep in het nachtelijk uur gezellig bijeen, waarbij de dansmuziek werd verzorgd door het orkest van Martien van Heumen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. naast de burgemeester op, de beide wet houders de heren Smolders en van Hees- wijk, het Kringhoofd van de Bescherming Bevolking de heer F. J. Bijvoet en het Plaatselijk Hoofd der Bescherming Bevol king de heer J. H. W. Kobben. De B.B. kan terugzien op een avond die in alle opzichten geslaagd mag worden ge noemd. ZILVEREN JUBILARIS BIJ N.V. v/h PULLES VAN GERWEN. Donderdag herdacht de heer Adr. v. d. Sijde het feit dat hij 25 jaar werkzaam was bij de N.V. Schoenfabriek v/h A. Pul les van Gerwen. De jubilaris werd in het kantoor van het bedrijf toegesproken door de directeur de heer A. Pulles, die hem dankte voor hetgeen hij in de afgelopen 25 jaar voor het bedrijf heeft gedaan, en hem als blijk van waardering een geschenk on der couvert aanbood. DE HEER P. VAN DER AA NEEMT AFSCHEID BIJ DE N.V. WAMI. Na een periode van 22 jaar trouwe dienst zal de heer P. v. d. Aa donderdag 31 jan. a.s. afscheid nemen van de N.V. Wami. De heer v. d. Aa is al die jaren niet alleen een voortreffelijk werknemer en collega ge weest, maar heeft zich ook in het organi satieleven en op sociaal terrein bijzonder verdienstelijk gemaakt. De directie der N.V. Wami en het personeel willen dit af scheid een bijzonder tintje geven door het houden van een feestavond in café Hees been. De heer v. d. Aa neemt weliswaar af scheid, maar hij zal bij „The Wami-boys" een graag geziene gast blijven. R.K. VROUWENGILDE. e™1 r Een medewerkster van het gezinsbegro- tingsinstituut te Rotterdam zal hedenavond voor het R.K. Vrouwengilde spreken over „Het geven van zakgeld". Deze bijeen komst zal worden gehouden in hotel De Twee Kolommen. Aanvang 8 uur. MGR. BEKKERS NEEMT AFSCHEID VAN DE BRABANTSE BOEREN. HF*r-" LM S 2.i i.ff - V* Mgr. W. Bekkers, de nieuwbenoemde coadjutor van de Bisschop van Den Bosch, heeft in Tilburg bij zijn afscheid als gees telijk adviseur van de NCB, de boeren en hun organisaties een testament meegegeven, waarin hij de overtuiging uitsprak dat het noodzakelijk is de werkmethoden van het NCB-apparaat aan te passen aan de pro blemen van deze tijd. Mgr. Bekkers pleitte ervoor de problemen die zich voordoen voor te bereiden in een kleine deskundige centrale waarin wetenschap en praktijk sa mengaan en ze dan voor te leggen aan de kringen om ze tenslotte op een studiedag hun beslag te geven. Een dergelijke metho de, aldus mgr. Bekkers, is m.i. effectiever Onder voorzitterschap van lo- co-burge'nieester C. Berkel- mans kwam de raad der gemeen te Vlijmen vrijdagavond xn open bare vergaderxng bijeen. Deze vergadering had een bijzonder feestelijk karakter, want na de behandeling van de agenda werd een tweetal zilveren junixarissen, namelijk de heren M. v. Wagen berg, gemeente-ontvanger, en M. de Laat, le commies ter secreta rie, op hartelijke wijze gehuldigd. Bij de aanvang der vex-gade- ring wenste de voorzitter de raadsleden en hun gezinnen een zalig en gelukkig 1957. Vervolgens werd een vijftal agendapunten in snel tempo af gewerkt. Aan een tweetal ingeze tenen der gemeente werd een ver- goeding toegekend in de reiskos ten van een hunner kinderen, die 'n school voor u.l.o. te 's-Bosch bezoeken. Goedgekeurd werd vervolgens een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe be heersverordening op het woning bedrijf en een voorstel tot wijzi ging van de regelen met betrek king tót de controle op de met geldelijk beheer en boekhouding belaste ambtenaren. Als leden van het bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg werden herbenoemd de lieren L. de Goey en A. van Heivoort, die beiden aan de beurt van aftreden waren. Tenslotte besloot de raad aan J. van Liempde een premie toe te kennen als bedoeld in art. 2a van de premie- en bijdrageregeling voor de bouw van een eengezins woning met gelijktijdige afbraak van een krot, onder voorbehoud dat de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid een gelijk bedrag beschikbaar stelt. In de rondvraag vroeg de heer Samuels naar de mogelijkheid van waterleiding op Het Hoog. De voorzitter antwoordde dat de mogelijkheid er wel is, maar dat deze voorlopig nog niet gereali seerd kan worden. De heer Overdijk vroeg naar de mogelijkheid van aansluiting op het licht- en waterleidingnet voor de mensen die achter het zwembad wonen. Deze aangele genheid is in bewerking, aldus de voorzitter. Tenslotte vroeg de heer Vor- stenbosch of de zaak met de bad meester, de heer A. v. Engelen, al afgehandeld was. Uit de ter tafel komende stukken bleek dat de uitbetaling aan de heer van Engelen van de 1623.waar toe de raad destijds heeft beslo ten, nog niet heeft plaats gehad, omdat deze geen finale kwijting wilde verlenen. De heer v. Enge len verklaart geen afstand van zijn recht te willen doen om te gen de gemeente wederom een proces te beginnen, zodra hij meent door de gemeente niet op de juiste wijze behandeld te wor den. De heer Wijkmans merkte op dat de raad de heer v. Engelen zeer is tegemoet gekomen, maar dat de heer v. Engelen door deze houding zichzelf wel eens ernstig nadeel zou kunnen berokkenen. De heer Vorstenbosch wilde de discussie over deze zaak beslui ten met de mededeling dat hij de heer v. Engelen nog eens van een en ander op de hoogte zou bren gen. Hierna schorste de voorzitter de vergadering voor enige tijd om daarna een aanvang te ma ken met de huldiging der beide jubilarissen. De jubilarissen waren verge zeld van hun echtgenoten en fa milieleden. Ook mevr. v. Hout en het gemeentepersoneel waren bij deze plechtigheid aanwezig. De voorzitter hield de volgen de toespraak Van harte heet ik U allen wel kom. Nu ik hier voor U sta, mijnheer v. Wagenberg en mijnheer de Laat, bij de officiële viering van Uw zil veren ambtsjubileum, moet mij eerst van het hart, dat ik het be treur dat burgemeester v. Hout we gens ziekte thans mijn plaats, zijn plaats, niet inneemt. U kunt zich voorstellen hoe hij nu met ons meeleeft. Hij heeft mij verzocht zijn gelukwensen aan over te brengen. Vanuit Voorburg, alwaar burge meester v. Hout momenteel om ge zondheidsredenen verblijft, was door de burgemeester een schrijven verzonden, waarin hij zijn grote spijt uitsprak over het feit niet te genwoordig te kunnen zijn bij de jubileumviering van twee van zijn beste medewerkers. In de geest ben ik echter bij U, aldus deze brief, waarin de burgemeester de beide jubilarissen prees en hen dankte voor het enorm vele werk dat zij in die 25 jaren hebben verzet, voor hun plichtsbetrachting, hun dienst ijver en hun persoonlijke vriend schap. Gij zijt voor mij, aldus de burgemeester, een grote steun ge weest zowel ambtelijk als persoon lijk. Wel namens U allen spreek ik hierbij de wens uit, dat onze bur gemeester weer spoedig algeheel hersteld in ons midden is. Ik zou willen voorstellen dat we aan de burgemeester een telegram sturen met als inhoud: „De raad der ge meente Vlijmen, jubilarissen en ge nodigden, wensen U een spoedig algeheel herstel van gezondheid". Mijnheer v. Wagenberg, voor 25 i jaar terug werd U door de raad be noemd als gemeente-ontvanger. Ik heb mij echter laten vertellen dat U in die 25 jaar net zoveel geld voor de gemeente hebt uitgegeven als ontvangen. U bent in deze 25 jaar bewust ge weest van de verantwoordelijkheid van Uw functies, die ge met be kwaamheid en toewijding hebt ver vuld. Naast Uw functies van gemeente ontvanger en kassier van de Boe renleenbank, hebt ge U volledig in gezet voor de gemeenschap van Vlijmen wanneer op U een beroep •werd gedaan, ofwel U waart zelf de initiatiefnemer en stimulans voor de behartiging van de belangen van Uw medemens. Met name wil ik hier noemen het Wit-Gele Kruis, waarin U in de loop der jaren zo'n actief aandeel hebt gehad. Weet heer v. Wagenberg, dat dit door ons niet ongezien blijft en wij dit ten zeerste waarderen. Voor de gemeente bent U de schatbewaarder geweest. Gij zijt een goed schatbewaarder geweest en daarom is Uw 25-jarig ambts jubileum een hartelijk proficiat waard. Mijnheer de Laat, vóór 25 jaar werd U benoemd op arbeidsover eenkomst als ambtenaar ter secre tarie. Als commies le klasse bekleedt U thans een van de toprangen in ons ambtenarencorps, als chef van de afdeling bevolking, militaire za ken, verkiezingen en burgerlijke stand. Daarnaast vervult U de func tie van administrateur van het wo ningbedrijf en de"functie van amb tenaar van de burgerlijke stand. Dit alles betekent evenzovele ver antwoordelijkheden, die het ge meentebestuur in de loop der jaren aan U heeft toevertrouwd. Vak kennis, toewijding en zorg zijn hier voor de vereisten van Uw kant ge weest. Mijnheer de Laat, U weet zelf 't best hoe in deze 25 jaar de gemeen te-administratie in omvang en diep te is toegenomen. U heeft als lid van óns ambtenarencorps mede een werkzaam aandeel in de admini stratie van het gemeentelijk be stuursapparaat gehad. Als voorzitter van de raad wil ik hier graag in het bijzonder memo reren, dat wij weten dat bij U de administratieve leiding van de ver kiezingen in goede handen is. Op rechte dank aan U, mijnheer de Laat, voor al hetgeen gij in de loop der jaren in het belang der gemeen te hebt verricht. Een hartelijk pro ficiat met Uw 25-jarig ambtsjubi leum. Geachte jubilarissen, wij wensen U toe, dat U nog vele jaren in goe de gezondheid Uw beste krachten moogt geven in het belang van de i gemeente. De gemeente biedt U deze enveloppe met inhoud aan. De leden van de raad hebben U bij dit ambtsjubileum een blijven de herinnering willen aanbieden. Namens alle leden bied ik U dit cadeau aan. (De heer v. Wagenberg ontving een drietal bijzettafeltjes en de heer de Laat een fraaie elek trische klok). Mevr. v. Wagenberg en mevr. de Laat. U als echtgenote, viert mede feest met Uw man. Wij weten dat Uw echtgenoten naast hun dagtaak vele avonduren buiten hun gezin hebben doorgebracht, omdat 't be lang van de gemeente dit van hen vroeg. Ook U en Uw gezin van har te proficiat met het jubileum van Uw man. De glorie van de man is de kroon van de vrouw. Wij hebben gemeend „Laat bloe men Uw tolk zijn" en bieden U deze bloemen hierbij aan. Moge O.L. Heer de jubilarissen nog vele jaren goede gezondheid en

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2