Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat OUDERAVOND a MAANDAG 28 JANUARI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 8 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL- 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Drunen Cishout Vlijmen k^^isirsSe&g Sprang - Capelle Sprang Gapelle Katholieke Beroepskeuze-Voorlichting Leerzame en boeiende avond te WASPIK I Waspik DE ECHO HEI ZD K. V. P. Bestuur en propagandisten van de KVP, afdeling Drunen, hielden vrijdagavond in Hotel Vissers de eerste vergadering in 1957. Het bleek uit deze bijeenkomst dat het nieu we bestuur dat in het najaar 1956 gekozen werd van plan is de zaken flink aan te pakken en meer activiteit te brengen. Spe ciaal voor de jongeren was deze avond be langrijk, daar de Kringsecretaris der KVP- Jongeren, de heer van Engelen, kwam spreken over: De Jongeren-beweging in de KVP, met het doel ook in Drunen onder de jongeren een studie of werkgroep of groepen te vormen. Zover is men deze avond niet kunnen komen, maar wel wer den plannen gemaakt om op korte termijn een groep van jongeren te vormen, welke als studie- of werkgroep mede de kern zal gaan vormen van de afdeling Drunen. Uit mededelingen van de Kring-propa gandaleider de heer Roozen bleek, dat bij de partij voor deze studiegroepen veel be langstelling bestaat en dat geregeld in kring- of interkring-verband uitwisselingen plaats vinden. Van welk eminent belang het in de toe komst zal zijn dat de KVP over goede kerngroepen beschikt, betoogde op deze vergadering ook de heer Werner, vice- voorzitter van de afdeling Drunen. Spreker twijfelde er dan ook niet aan of ook in Drunen, waar de afdeling 600 leden telt, zal op zeer korte termijn een Jongerenbe weging met studie- en werkgroepen tot stand kunnen komen. Het bestuur over weegt plannen om meer actie te brengen in de afdeling en het is daarom te verwach ten, dat wij binnenkort meer te horen krij gen over de KVP afd. Drunen. De propagandaleider van de Kring vroeg op deze vergadering nog eens extra belang stelling der propagandisten voor de ver schillende congressen welke in de komende maanden worden gehouden. In de loop van de maand februari zullen de propagandisten ook beginnen met het innen der jaarlijkse contributie. AGENDA. Maandag 28 januari: KAV-avond, zaal café Elshout, causerie met demonstratie hartige hapjes. Dinsdag 29 januari: 7 uur Trainen DVC-senioren. 8 uur Winkeliersvereniging, ledenverga dering Hotel Vissers. Woensdag 30 januari 8 uur R.K. Vrouwengilde, zaal café Els- hout, causerie met demonstratie hartige hapjes. Donderdag 31 januari 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur repetitie Cantabile, zaal café Els- hout. 33 iSM Jaarvergadering. Woensdag 30 januari houdt de fa- brieksarbeidersbond St. Willibror- dus, afd. Elshout, haar algemene jaarvergadering in café M. v. Hui ten. Behalve de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester en de bestuursverkiezing, zal de nieuwe districtsbestuurder, de heer v. Ber- lo, een spreekbeurt houden over 't onderwerp: Bezitsvorming. Na afloop gezellig samenzijn en tractatie. Aanvang half acht. Winteruitvoering. In de bestuursvergadering der Kerkelijke Fanfare is besloten om, behoudens goedkeuring, de jaarlijk se winteruitvoering voor leden, ere-leden en donateurs te houden op zondag 3 februari a.s. Zoals ge bruikelijk, zal ook tijdens de pauze een attraktieve verloting worden gehouden. De jaarlijkse statiedag met de ge bruikelijke muzikale wandeling zal gehouden worden op zaterdag 16 februari. De algemene jaarvergadering is bepaald op vrijdag 15 februari. Toneeluitvoering. Door de toneelclub van de R.K. ,'J.B. werd in de zaal van het paro chiehuis een uitvoering gegeven van het toneelspel „De Verschop peling" van A. Boere, onder regie van de heer C. Klijn. De voorzitter van de R.K.J.B., de heer J. Mus- kens, heette alle aanwezigen, spe- .ciaal de geestelijk adviseur, de zeereerw. heer Pastoor, van harte welkom. Na afloop dankte de zeereerw. heer Pastoor de regisseur, acteurs en actrices voor het prachtige spel. Zijn verwachtingen waren niet al te hoog geweest, gezien het feit dat de meeste medewerkers onervaren tonelisten waren, maar hij zelf en de talrijke bezoekers hadden volop genoten. De R.K.J.B. kan op een zeer ge slaagde avond terugzien. Avondmis. Vrijdagavond om half 9 plechtige Avondmis ter gelegenheid van de eerste vrijdag van de maand. Buurtvereniging „Wolfshoek". Door de buurtvereniging „de Wolfs hoek" werd de algemene jaarver gadering gehouden in het verkoop lokaal van het Veilinggebouw. De voorzitter, de heer G. Scha pendonk, opende met allen welkom- te heten en gaf meteen een over zicht van de akties gedurende het afgelopen jaar, zoals de sportdag, de ontspanningsavond en het Sint Nicolaasfeest. De notulen van de secretaris, de heer L. v. Engelen, werden onder dank goedgekeurd, evenals 't jaar verslag en het financieel verslag. Wegens vertrek uit de buurt wa ren er twee bestuursfuncties va- kant. Gekozen werden de heren A. v. Huiten Gz en H. v. Huiten Pz. De scheidende bestuursleden, de heren L. v. Engelen en M. Timmer mans, werden dank gebracht voor het vele dat zij in het belang van de vereniging hadden gedaan. Voor al de heer v. Engelen, die mede oprichter van de vereniging is ge weest en tien jaren tot ieders te vredenheid secretaris-penningmees ter is geweest en steeds zijn ge luidsinstallatie gratis ter beschik king had gesteld. Als dank werd hem een prachtige tinnen drijf- schaal aangeboden. De heer v. En gelen dankte bestuur en leden voor de prettige samenwerking en de aardige attentie. De boeken en bescheiden werden overgedragen aan de heer Jos Vrijhoeven. Na rondvraag volgde de -gewone sluiting. Agenda. Maandag, dinsdag en vrijdag re petitie toneel. Woensdag en zaterdag trainen tafeltennis. Zondag repetitie van de fanfare. R.K. METAALBEWERKERSBOND ST. ELOY, AFD. VLIJMEN. z,aterclag io jan. hield de K. iv. Metaai- bewerxersDond £>t. bloy een feestavond in Hotel Prinsen. Met medewerking van de districtsbestuurder de heer Verhoeven en het bestuur van St. Eloy werd een pro gramma opgesteid. Hiervoor werd mede werking gevraagd van enkele leden om het muzikale gedeelte te verzorgen. Hierin was men spoeüig geslaagd, de naam van het revuegezeischap was gauw gevonden: De Blikvangers. De betekenis van de naam werd tijdens een extra propagandawoord tijdens de pauze door de heer Verhoeven toegelicht. Blik was metaal en vangers was om de ongeorganiseerden de overtuiging te geven en dat het zeker nodig was om zich als lid te melden. Daar de voorzitter door omstandigheden verhinderd was, nam de waarn. voorzitter de heer Th. de Ruijter het woord, dankte alle uitgenodigden met hunne dames voor de opkomst en stelde het revue-gezelschap voor, dat in drie weken een aardig pro gramma had samengesteld. Het programma van 20 nummers werd vlot afgewerkt. Verschillende nummers die nen extra vermeld te worden, vooral „Hon garije", een lied van de Gebr. v. Engelen en A. van Heivoort kreeg een uitbundig ap plaus. Een opwekkend nummer hierna bracht de zaal weer in feeststemming. Een zangnummer van de dames mej. v. Hei voort en de Gez. v. d. Lee met De Pop, ging er bij de aanwezigen vlot in. En zeker extra te vermelden de accor deonspelers Jantje van Kuijk en Wimpie v. Engelen. De jeugdige knapen oogstten veel succes. Het mastklimmen werd een verras sing. De winnaars van de paren, Jan Koks Haarsteeg en mej. van Kuijk Vlijmen, be haalden 9 punten van de tien.; de 2e prijs was 8 goed en het derde paar werd reeds bij de eerste vraag uitgeschakeld, daar dit paar geen Vlijmensen waren en gevraagd werd naar de populairste man van Vlijmen konden zij niet weten dat hiermee Piet van Oyen, de man met de grote klompen werd bedoeld. Na afloop was er een dansorkest, The Musical Stars. De stemming zat er goed in en de dansliefhebbers(sters) konden hun hart ophalen. Tot slot dankte de voorzitter voor het slagen van deze propagandaavond alle medewerkers(sters). BIJEENKOMST K.A.J. De bijeenkomst van de K.A.J. die maan dag 28 januari bijeen zou komen is nu vast gesteld op dinsdag 29 januari. ACCORDEON-VERENIGING. Op de gehouden bijeenkomst van de Ac cordeon-spelers van Vlijmen, werd besloten een vereniging op te richten. In het bestuur werden gekozen: W. de Loos, E. v. Hei voort, J. v. Baardwijk, M. v. Overdijk en mevr. van Baardwijk-Kiviets. MUZIEKUITVOERING. Door omstandigheden ging de uitvoering van de muziekstudio Amphion en muziek school van Leest, waaraan ook verschillende radio-stemmen zouden medewerken, niet door. Mogelijk zal op nader te bepalen da tum deze uitvoering, die in café de Witte zou worden gehouden, onder leiding van de heer M. van Heivoort uit Eindhoven, als nog plaats vinden. WIELRENNEN. De bekende wielrenner Tini Wolfs uit Vlijmen is opgenomen in de Magneet- ploeg. BILJART-PROGRAMMA. De wedstrijden van de Kon. Ned. Biljart bond, district Den Bosch en Omstreken, Groep C, Maandag, H. v. Brabant - OBK III; W. v. Vugt II - Poedelvrees II. Klasse B, dinsdag, OBK I - Centrum. Cadre klasse, woensdag, Poedelvrees I - Altijd cadre. Klasse C, groep I, woensdag, OBK II - Arendje. Groep C, groep II, donderdag, Altijd cadres III - Poedelvrees III. BOERENGEZINSDAG. Op woensdag 30 januari a.s. zullen de gezamenlijke boerenorganisaties alhier, t.w. de N.C.B., de R.K.J.B. en de Boerinnen- bond weer hun jaarlijkse Boerengezinsdag houden. De dag zal worden begonnen met een H, Mis, die door de geestelijk adviseur in de parochiekerk zal worden opgedragen. Na afloop verenigen allen zich in café Siegers, waar dan een echte Brabantse koffietafel gereed staat. Om elf uur volgt een spreekbeurt van de ingenieurs Crijns en Slits, met een causerie van mej. Van Lierop wordt dan het eerste gedeelte van de dag afgesloten. In de avonduren ver enigen allen zich weer in café Siegers voor het houden van een gezellige avond. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad de zer gemeente, op vrijdag 1 februari 1957, des nam. 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Ontslag en benoeming havenmeester Capelle. 5. Wijziging Rangen- en Bezoldigings verordening 1955. 6. Vaststellingen voorzieningen bezol diging gefheente-personeel ter compensatie voor de premie ingevolge de Algemene Ouderdomswet. 7. Advies aan Ged. Staten inzake voor zieningen betreffende de bezoldiging van de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. 8. Vaststelling algemeen besluit tot het aangaan van kasgeldleningen gedurende het tijdvak van 1 maart 1957 t.m. 31 december 1957. 9. Vaststelling maximum-bedrag der in rekening-courant op te nemen gelden gedu rende het tijdvak van 1 maart 1957 t.m. 31 december 1957. 10. Toekenning tegemoetkoming ex ar tikel 13 der L.O.-wet 1920. 11. Verzoek voetbalvereniging SSC '55 tot inrichting sportterrein. 12. Verlenen van vergunning aan de N.V. Publex tot het plaatsen van aanplak borden. 13. Vaststelling plan tot herziening van het uitbreidingsplan voor de onderdelen Sprang, Vrijhoeve-Capelle en Nieuwevaart en beslissing op de hiertegen ingebrachte bezwaren. 14. Goedkeuring begroting 1957 der gemeentelijke instelling voor maatschappe lijke zorg. 15. Vaststelling gemeentebegroting voor het dienstjaar 1957. 16. Vaststelling bedrag ex art. 55bis der Lager-Onderwijswet 1920 voor het jaar 1957. 17. Aanleg van twee verbindingsstraten tussen Molenstraat en Burgemeester Meijer - straat. 18. Aanleg verlengde Bernhardstraat. 19. Aanleg straat van Heistraat naar Nieuwevaart. 20. Aanleg straat van Schrevelstraat naar Poolsestraat. 21. Aanleg rijwielpad in Heistraat, v. d. Duinstraat, Kerkstraat en Oosteind. 22. Aanbrengen van nieuwe straatver lichting te Vrijhoeve Capelle en Capelle. 23. Wijziging gemeente-begrotingen voor de dienstjaren 1956 en 1957. 24. Mededelingen. 25. Rondvraag. 26. Sluiting. Preadviezen in het volgend nummer. BENOEMING. Wij vernemen dat de heer Speelman, hulpbesteller bij de PTT alhier in de vol gende maand de dienst gaat verlaten. In diens plaats is tot hulpbesteller alhier be noemd de heer J. Bogers. CHR. OVERHEIDSPERSONEEL. De Chr. Bond van Overheidspersoneel, afdeling Sprang-Capelle, houdt a.s. dinsdag avond een algemene ledenvergadering in 't gebouw van de Chr. Volksbond alhier. De heer Groen, hoofdbestuurder van de organisatie, zal spreken over het onderwerp: „De oude-dagsvoorziening en het pensioen van de ambtenaar". UITVOERING A TEMPO. De mandolineclub A Tempo gaf zater dagavond voor een goed bezette zaal in de Chr. Volksbond haar eerste uitvoering in dit seizoen. Onder leiding van de heer van lersel werd op vlotte wijze een program ma van muziek- en zang-nummers uitge voerd, waaronder vooral het muziekspel: Met A Tempo naar Tirol veel bijval vond. Ook 't toneelstukje, de klucht Blauw bloed, dat op uitstekende wijze voor het voetlicht werd gebracht, viel bij het talrijke publiek zeer in de smaak. A.s. zaterdagavond zal A Tempo in de zelfde zaal dit mooie programma nogmaals uitvoeren. OPBRENGST COLLECTE. Wij vernemen dat de collecte ten bate van de restauratie gehouden bij gelegenheid van de plechtige ingebruikneming van het gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente, met enige nagekomen giften, het bedrag van ruim f 3200. - heeft opge bracht. GEREF. KERK. De heer P. de Hoop te Waalwijk heeft voor zijn benoeming tot diaken bij de Geref. Kerk alhier bedankt. Jaarvergadering van Kunst na Arbeid bracht bestuurswijziging. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" hield vorige week in café Cové-v. d. Haart aan de Nieuwe vaart haar jaarvergadering, die niet zo druk bezocht was als voorgaan de jaren. De voorzitter wijdde na zijn wel komstwoord in het kort aandacht aan enkele belangrijke gebeurte nissen, waardoor in 1956 het ver enigingsleven van het muziekgezel schap werd gekenmerkt en hij sprak de hoop uit dat 1957 voor het korps een gunstig jaar mocht zijn. De penningmeester, de heer J. Kraak, gaf een uitgebreid verslag over de financiële toestand van de vereniging, waaruit bleek dat de uitgaven de inkomsten met een niet onbelangrijk bedrag overtroffen. Hoewel dit tekort, dank zij de re serve als gevolg van de zo schitte rend geslaagde bazar in 1954, over brugd kon worden, baart de finan ciële toestand van het korps veel zorg. Tot leden van de commissie voor het nazien van rekening en verantwoording met de daarop be trekking hebbende bescheiden, wer den benoemd de heren C. Quirijns en P. Sterrenburg. De commissie zal zich op korte termijn kwijten van de haar opgedragen taak en de eerstvolgende donderdag tijdens de repetitie-avond rapport van haar bevindingen uitbrengen. Het verslag over de toestand en werkzaamheden van de vereniging in het voorbije verenigingsjaar, een keurig verzorgd overzicht van het wel en weer van het korps, werd door de secretaris, de heer H. J. M. Mommers, uitgebracht en door de leden met belangstelling beluisterd. In vogelvlucht passeerde het gehele verenigingsleven de revue. Het ver slag werd, evenals de notulen van de vorige algemene ledenvergade ring, onder dankzegging aan de sa mensteller er van goedgekeurd. De bestuursverkiezing bracht wij ziging in de samenstelling van het bestuur. De heer J. Kraak, die met de heer W. J. v. Nieuwenhuijzen aan de beurt van aftreding was, stelde zich niet herkiesbaar, terwijl de heer v. Nieuwenhuijzen, die bij eerste stemming werd herkozen, met het oog op zijn gezondheid de herbenoeming niet aannam. In deze vakature werd voorzien door ide verkiezing van de heer J. Maris. In plaats van de heer Kraak werd tot lid van het bestuur de heer Jac. Co- vé Azn. gekozen. De scheidende le den van het bestuur, die beide van af de oprichting der vereniging de ze in meerdere funkties hebben ge diend, werd door de tweede voorzit ter, de heer A. H. Kerst, dank ge bracht voor het vele dat zij in het belang van het korps hebben ge daan. Met algemene stemmen wer den beiden tot ere-lid benoemd. Na de rondvraag, die weinig op leverde en waarbij afscheid werd werd genomen van dhr. P. Christ Mzn., die met het oog op zijn ver trek naar elders zich genoodzaakt zag als werkend lid te bedanken, sloot de tweede voorzitter deze 36e algemene ledenvergadering van de muziekvereniging. Inenting en herinenting. Dinsdag 29 jan. a.s. zal, blijkens bekendmaking van B. en W. der ge meente Sprang-Capelle, des namid dags van half drie tot drie uur ten huize van dr. Winterwerp aan de Julianalaan en van kwart over drie tot kwart vóór vier in 't gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang gelegenheid bestaan tot kosteloze inenting en herinenting tegen pok ken. Collecte-opbrengst. De bijzondere collecte in de Ned. Herv. kerk gehouden ten behoeve van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, bracht 151.60 op Vergadering Ned. Herv. Jeugdvereniging, De Ring 's-Grevelduin-Capelle van de Ned. Herv. Jeugdverenigin gen op Geref. grondslag, hoopt dinsdag 29 jan. e.k. des avonds half acht onder leiding van haar voor zitter, ds. Schipper, in de Christe lijke school te Waspik in vergade ring bijeen te komen. Zowel vóór als na de pauze zal een onderwerp ter bespreking worden ingeleid. 't Rozeknopje. De gemengde zangvereniging 't Rozeknopje zal met medewerking van de aan deze vereniging verbon den toneelclub in de tweede helft van februari in Stationskoffiehuis Pruijssers een, uitvoering geven. Als voorlopige datums zijn woensdag 20 en donderdag 21 februari ge pland. Vrijdagavond j.l. organiseerde de plaats- selijke aideling der Interdiocesane Stichting Katholieke beroepskeuze-Voorlichting, al hier, in de zaal van Hotel H. van lersel een ouderavond waarop het probleem der be roepskeuze werd behandeld. De opkomst van jongens en meisje der hoogste klassen en vooral van hun ouders was alleszins bevredigend. De zaal was mudvol. Onder de aanwezigen merkten we o.m op verscheidene bestuursleden der plaatselijke afdeling, zoals de heer en me vrouw L. Kuysters-Kuyten, resp. van de K.A.B. en de K.A.V., de heer P. Brokx en de heer B. van lersel, en verder de heer Stibbe, schoolarts, de weleerw. heer kape laan Klomp-Bueters, verscheidene eerw. Zusters van de R.K. Meisjesschool, maar ook uit Waalwijk, alsmede de onderwij zers en onderwijzeressen van de beide plaat selijke R.K. lagere scholen. De heer A. F. Maas, hoofd der R.K. Jongensschool en voorzitter der plaatselijke afdeling, sprak het openingswoord. Hij heette de ouders en kinderen welkom en in het bijzonder de beide sprekers van deze avond, de heer H. v. d. Meijden, direkteur der Stichting en diens assistent de heer F. van Loon. ue neer Maas wilde zijn openingswoord kort maken en een vlotte aiwertung van nei zwaarlijvige programma in de liand werken. Daarom net hij tiet bij een korte uiteen zetting over de aard en de tunktie der daaraan nogmaals de aansporing aan het sticnting met haar doelstelling en verbond adres van de ouders om inzake de be roepskeuze kontakt op te nemen met het onderwijzend personeel en met het sekre- tariaat der aideling, welke de ouders steeds graag met raad en daad zullen bijstaan. Onmiddellijk hierna zongen de jongens van de R.K. Jongensschoel o.l.v. de neer Van Dongen een toepasselijk welkomstlied. Vervolgens gaven de meisjes van de K.lv. Meisjesschool een aantrekkelijk nummer reidans ten beste, op goed gekozen muziek. Hierna hield de heer Van der Meijden een causerie over de problemen rond de beroepskeuze. In een vlotte verteltrant schetste spreker de vraagstukken die rijzen zodra een jongen of meisje de lagere scnooi gaat veriaten en de grote stap doet in de wijde wereld. Allereerst duiken dan de talrijke moei lijkheden op. In Nederland zijn alvast een dikke 5000 verschillende beroepen, terwijl de benamingen daarvan een veelvoud be dragen. In dit labyrinth zullen de ouders hun kind met takt moet leiden teneinde het voor hem of haar mogelijke te helpen be reiken. De ouders zullen immers enerzijds aanvoelen dat de wens en het ideaal van het kind een belangrijke rol dient te speien in de beroepskeuze, terwijl zij van de andere kant beseffen dat de beroepswensen van hun kinderen vaak zo weinig praktisch-reëel zijn. Zeker is dat de kinderen omtrent hun eigen situatie bijzonder slecht georienteerd zijn. Maar ook de ouders mangelt het daar bij vaak aan een objectief begrip en een nuchtere, heldere kijk op de stand van zaken. En hiermee zijn we geconfronteerd met het derde probleem inzake de beroeps keuze: wat ligt binnen het bereik van onze kinderen; wat kunnen ze aan? De ervaring leert, aldus spreker, dat de meeste moeders hun kinderen overschatten, terwijl de vaders hun zonen graag onderschatten. Het ge lijk ligt hier ergens tussenin. Spreker bena drukte de wenselijkheid om inzake de gees telijke kwaliteiten van het kind kontakt op te nemen met het onderwijzend personeel en zonodig bij het sekretariaat een test aan te vragen. Maar indien we dan al enig idee menen te hebben omtrent de studiemogelijkheden en -capaciteiten van het kind, dan nog zijn de vraagstukken der beroepskeuze talrijk. Van groot belang is o.m. ook de lichame lijke gesteldheid van de betrokkene. Elk beroep stelt aan z'n beoefenaar zijn eigen soortige eisen. In uitzonderlijke gevallen en bij meer onbekende beroepen kan een ad vies van de schoolarts zeer gewenst zijn. Verder is er nog het probleem van de arbeidsmarkt, dat niet over het hoofd ge zien mag worden. Want behalve de eis dat een bepaald beroep voor de kandidaat vol doende aantrekkingskracht moet bezitten om hem inderdaad arbeidsvreugde te kun nen schenken, moet zulk een beroep aller eerst bestaansmogelijkheden bieden. En tenslotte blijft ook in onze tijd nog steeds het probleem van de financiën ac tueel. Want al zijn er met name voor de middelbare en hogere studies allerlei on- dersteunings- en studiefondsen, afgezien van het feit dat deze alleen nog slechts voor de allerbegaaflste kandidaten- open staan, vraagt de opleiding der kinderen nog steeds een grote offervaardigdheid der ouders. Zij zullen moeten inzien dat zij de kinderen niet van God gekregen hebben om er enkel in stoffelijke zin wel bij te varen, maar dat zij ze enkel hebben gekregen om er ge lukkige mensen van te maken. Ik ben me ervan bewust, zo recapituleer de spreker zijn causerie, dat ik Uw proble men door dit praatje niet heb opgelost. Dit was ook niet mijn pretentie. Integendeel, zou ik de goede verstaander willen zeggen. Ik heb de problemen slechts bij U gewekt in het besef dat het onverantwoord is wan neer u uw kind als vanzelfsprekend over levert aan het beroep van uzelf of aan de eerste de beste mogelijkheid die u onmid dellijk financieel voordeel oplevert, zonder daarbij op de kansen en geestelijke belan gen van uw kind acht te slaan. Het kind moet overeenkomstig zijn aameg en g„- suuianeiu ecu Utcuctiue laait laijgeii i.a.v. zijn evenmens in ae samenleving. Aiiccu m uat gevai is ae oasis voor zijn ameius- en ïevensvieugue geiega. lil aeze causene heb ik u slechis het spoor wiiten wijzen, aiuus spreker. i_,n aaarvoor is ook ae sticncmg in nei leven gcioepen. iiei sekretariaat uat üe heer c. van L/ongen hier ter plaatse beKieeai, kan u hierbij tot onmiaaeinjKe steun zijn en u desgevraagd van aüvies aienen. Ha aeze boeienae causerie gaf een groep meisjes van üe K.R. Meisjesschool- een reiüans ten beste, getiteld Japanse aans. Gok dit nummer viel bij üe tairtjxe aan wezigen terecht in de smaak. Vervolgens debuteerde een viertal jongens als tonelist. Zij brachten een toneelstukje in twee taferelen, getiteld: Het Examen. Het stuk speelde in waspik en werd in onver valst Waspiks dialect naar voren gebracht. Ook qua inhoud was het op deze gelegen heid algestemd. Al deze dingen lieten het niet moeilijk raden wie hierin zijn creatiet aandeei had gehad, hoewei op het pro gramma bescheidenerwijze elke naamsaan- duiding ontbrak. Het was een alleraardigst stukje dat met verve en vlotheid werd gerealiseerd. Frap pant was het welk .een vaart er in deze dialogen zat, en hoe deze onmiskenbaar naar een climax voerden, zodat er span ning goed in bleef. Natuurlijk bestond dit succes ook bij de gratie van deze vier dappere artisten, die die het enthousiaste applaus wel hadden verdiend. De zaal be leefde aan dit nummer van het programma veel genoegen. De spreker die hierop volgde, de heer F. van Loon, assistent van de directeur der stichting, was een minder dankbare taak toebedeeld in het programma. Hij causeer- de over: De verschillende mogelijkheden na de lagere school en gaf een opsomming van de talrijke mogelijkheden in de situatie van: 1) een kind dat direkt na de lagere school aan het werk gaat (moet). Hierbij pleitte hij voor het systeem van het leer lingenstelsel om zo op een klein bedrijf onder rijkscontrole (werkboekje) toch nog een echt vak te leren. 2) een kind dat alvorens werk te zoe ken een opleiding heeft genoten aan een ambachtsschool, landbouw- of huishoud school; 3) een kind dat als voortgezet onderwijs de schoolvorm mulo heeft gekozen; 4) een kind dat een middelbare school opleiding van HBS of Gymnasium heeft gekregen. Tenslotte stond spreker een moment stil bij de meisjesberoepen. Bij de beroepskeu ze voor de meisjes is ons standpunt geheel anders, zo betoogde spreker. Voor een meisje is de uitoefening van een beroep in de meeste gevallen een overbruggingstijd van 10 tot 15 jaar tussen de lagere school en het huwelijk. Daarom is het het meest aanbevelenswaard om hen een specifiek vrouwelijk beroep te laten kiezen, dat in z'n aard reeds op het moederschap gericht is. Dit zijn meest beroepen uit de sociale sector waaronder b.v. voorkomt het beroep van hulp in de huishouding, gezinsverzorg ster, verpleegster, kraamverzorgster, kin derverzorgster, onderwijzeres, kleuteronder wijzeres, etc., welke beroepen alle een spe cifiek dienend karakter hebben. Na deze causerie die ondanks de moei lijk te verwerken stof de aandacht van de ouders zeer goed wist te houden, draaide men nog de interessante en instructieve film Vakman Paraat, waarin o.m. een overzicht werd gegeven van de geleding van het be- drijfstechnische leven. Voor de sluiting zong het jongenskoortje o.l.v. de heer Van Dongen nog een tweetal liederen. Het waren achtereenvolgens Marslied en Waspiks Volkslied, welke alle bei voor deze gelegenheid waren gemaakt, en waarvan met name het laatste door z'n slagvaardige tekst de aandacht van de toe hoorders kennelijk gespannen hield. De voorzitter van de plaatselijke stichting, de heer A. F. Maas, sloot deze leerzame en boeiende avondvergadering na dank te hebben gebracht aan de beide sprekers en aan de ouders voor hun belangstelling, aan de jongens en meisjes die voor zulk een alleraardigste omlijsting van het program ma hadden zorg gedragen, alsmede aan de heer P. Kuyten voor zijn dienstwillige be geleiding aan het klavier en tot slot aan de heer Van Dongen die zich zoveel moeite en zorg voor deze avond had getroost en in deze woorden deelde het applaudiserend publiek. Koninklijke Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak. Zondagavond bood de Kon. Har monie Volksvlijt en Volksvermaak alhier aan haar leden een concert aan, dat gegeven werd in de zaal van hotel H. v. lersel. De opkomst van de belangstellende donateurs was alleszins bevredigend. Het programma van de uitgevoer de werken luidde als volgt: 1. Trafalgar, een mars van W. Zehle, 2. Tancrède Rossini 3. Tableaux des Vosges Meindert Boekei 4. Onze Mars Cori 5. Aquarelles Delhaye 6. Madeliefjes Bisselink 7. Trafalgar II W. Zehle

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5