Waalwijkse en Langs Courant 1956 bracht voor Waalwijk HOOGTE-RECORD aan welvaart B VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 9 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per man. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL- 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER TEIJSSEN Gemeentelijk beleid gericht op grootse industriële expansie DE ECHO HEI ZUIDEN Gisteravond kwam de raad der gemeente Waalwijk voor de eerste maal in dit jaar in openbare vergadering bijeen. Alvorens te beginnen met de behandeling van de agenda, sprak burgemeester J. L. P. M. '1 eijsscn een nieuwjaarsrede uit, die wij willen bestempelen als een zeer belangwek kend stuk, waarin de ontwikkeling van Waalwijk in het afgelopen jaar. duidelijk werd belicht en de vooruitstrevende en concrete gerichtheid van het gemeentelijk beleid voor de nabije toekomst op krachtige wijze naar voren kwam. Omdat plaatsgebrek ons verhindert deze belangrijke toespraak in haar geheel op te nemen, geven wij hieronder de inhoud enigszins verkort weer. DE AFGESLOTEN JAARKRING. j ij de aanvang van deze eerste verga- dei mg van de gemeenteraad in het nieuwe jaar gaan ongemerkt en ongetwijfeld de ge dachten nog eens terug naar alle besluiten en beslissingen, welke in 1956 in het be lang der gemeente genomen werden en waarop het gevoerde en verder te voeren beleid gebaseerd werd. Der gewoonte getrouw wil ik daarom met U nog eens gaarne even naar 1956 blikken om een globaal inzicht te krijgen van de verreikende gemeentelijke bestuurswerk- zaamheid in dat jaar, terwijl ik tevens zal trachten om enig beeld te scheppen van de vele taken, welke in 1957 wachten, al zal, zoals ik nader zal preciseren, het gebrek aan financieringsmiddelen voortspruitend uit de financiëel-economische situatie, waarin ons land zo acuut is komen te ver keren - menige moeilijkheid scheppen bij de volvoering en uitvoering van belang rijke plannen ter verdere expansie van on ze gemeente. AANTAL INWONERS. Q ok in 1956 nam het aantal inwoners der gemeente weer belangrijk toe. Er valt een vermeerdering van inwonertal met 431 te vermelden. In 1955 bedroeg deze ver meerdering 414. De snelle groei van de gemeente in in wonertal wordt door deze cijfers wel ge typeerd. Indien deze groei zich in dezelfde mate blijft voortzetten, betekent dit, dat het inwonertal elke 2Yi jaar met 1000 zal stij gen. Een en ander zal grote en niet te onder schatten problemen van onderscheidene aard oproepen, waarop ik straks nader te rug kom. Nu reeds mag ik zeggen, dat er alle aan leiding is om de verwachting te hebben, dat een gestage en snelle groei van het inwo nertal zich zal blijven manifesteren. Zowel een geboorte-overschot als een vestigings-overschot hebben in 195.6 de toename van het inwonertal bewerkstelligd. Het aantal geboorten heeft het aantal overlijdens met 278 overtroffen. In 1955 was dit verschil 244, doch in dat jaar lag het geboortecijfer ook 27 lager dan in 1956. Het aantal personen, dat zich in de ge meente vestigde bedroeg 153 méér dan het aantal personen, dat uit de gemeente ver trok. WELVAART EN WERK GELEGENHEID. Q e welvaart in ons land rekende zich in 19öo wel zeer sterk en sprekend scherp af in bijzonder gunstige bedrijfsuitkomsten, op voering van productie, steeds toenemende vraag naar goederen, gebrek aan arbeids krachten, meerdere koopkracht van het pu bliek, enz. Alle factoren in beschouwing nemend, mag geconcludeerd worden, dat 1956 voor ons volk een hoogte-record aan welvaart heeft opgeleverd. Ook de Waalwijkse bestaansbronnen heb ben in 1956 zodanig gevloeid, dat zij - vergeleken bij voorgaande jaren - het wel vaartspeil der bevolking nog verder heb ben opgetild. Om enig inzicht te geven in de kwanti tatieve verhoudingen is het goed enkele cij fers te noemen, welke zowel de intensiteit van de werkgelegenheid als de arbeiders pendel illustreren. Blijkens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek - ontleend aan de bedrijfstelling 1950 - waren per 10.000 inwoners in de industrie werkzaam 3.643 arbeidskrachten; dat is het hoogste aantal van alle Noord-Brabantse gemeenten, waar mede ook tevens vaststaat, dat de gemeente Waalwijk in deze verhouding de sterkst ge- industrialiseerde gemeente der provincie is. Zij overtreft ten deze zelfs de industriële gemeente Eindhoven, alwaar per 10.000 inwoners slechts 2.965 arbeidskrachten in de industrie werkzaam zijn. Het is uiteraard verheugend te weten, dat de industrialisatie in onze gemeente zo zeldzaam intensief is, doch dit brengt ook mede een voortdurende zorg voor behoud van de ogenblikkelijke werkgelegenheid, een noodzakelijk streven naar variatie in de in dustrie om haar kwetsbaarheid - als ge volg van te veel eenzijdigheid - eniger mate te voorkomen en een nimmer aflaten de activiteit om de industrie verdere uit breiding en vertakking te geven, wijl an ders in tijden van minder gunstige con junctuur onvoldoende weerstand kan wor den geboden aan invloeden en omstandig heden, die de industriële bedrijvigheid - en dus ook de werkgelegenheid - belagen. De gemeente Waalwijk heeft een eigen plaats en taak in deze streek. Zij is van oudsher een industriëel centrum en de ar beiders-pendel bevestigt dit nog weer eens. Deze pendel 1» nog immer zeer omvang rijk. Volgens recente gegevens komen dage lijks 1996 mannelijke arbeidskrachten van elders naar Waalwijk om hier in de indu strieën werkzaam te zijn. Dit pendel ci| Eer blijft van jaar tot jaar vrijwel constant. Het is een permanente indicatie, dat velen van buiten Waalwijk op de werkgelegenheid al hier zijn aangewezen. f HARMONISCHE ONTWIKKELING VAN DE PLAATSELIJKE GEMEENSCHAP. et het scheppen van méér welvaart door méér werkgelegenheid wordt alleen nog maar een zuiver economisch doel be reikt, doch het beleid dient daarnaast dui delijk gericht te zijn op een verheffing van het gehele samenlevingsmilieu, welke ver heffing alleen door een harmonische ont wikkeling op alle levensgebieden te berei ken valt. Als gemeentebestuur moeten wij er steeds op bedacht zijn, dat hier nog veel werk terrein aanwezig is, al zijn meerdere ter reinen dan ook niet alleen betreden, maar zelfs voor een meer of minder groot deel ontgonnen, waarbij ik voornamelijk denk aan het principiële maatschappelijk werk, dat thans kan ontluiken, omdat daarvoor van gemeentewege een financiële grondslag werd gelegd, aan de totstandkoming van een modern en uitstekend geaccomodeerd gezondheidscentrum, aan de stichting van het gemeenschapshuis te Baardwijk en aan de bouw van het park-paviljoen, dat o.a. dient tot recreatie voor de ouden van dagen. Bij elke voorziening, welke een bijdrage behoort te leveren tot versterking van - mak ik het noemen - de geestehj'-. J weer kracht van de bevolking en waartoe de juist genoemde voorzieningen zeker strekten, zal niet uit het oog verloren mogen worden, dat het inwonertal der gemeente in de al lernaaste toekomst niet onbetekenend zal toenemen, hetgeen tot de conclusie voert, dat bij het treffen van maatregelen op de hier bedoelde terreinen de blik steeds vooruit gericht moet zijn, opdat hetgeen tot stand komt weldra niet te bekrompen van opzet en te beperkt van omvang zal blij ken. Zeer in het bijzonder mag ik in het ver band van de harmonische ontwikkeling van de plaatselijke gemeenschap noemen de zorg voor de vorming van de schoolvrije, opgroeiende jeugd - een betekenend deel van de bevolking die op weg is naar de volwassenheid en die van dag tot dag vertoeft in het arbeidsmilieu van kantoor of werkplaats, doch nog een goede levens stijl moet krijgen en een gezonde geest dient te bezitten. De jeugd van vandaag behoeft meer dan ooit zelfbewustzijn en behoort getrokken te worden uit de nivel lerende en negatieve sleur. Het is primair aan de jeugdorganisaties en -instellingen om de jeugd geestelijk te leiden en wegen te vinden om diezelfde jeugd met geëigen de middelen van tijd en plaats te binden en te boeien en op die wijze, door construc tieve en creatieve kracht te wekken, te brengen tot voller en rijker wasdom. De gemeentelijke overheid zal steeds bereid heid moeten tonen voor materiële steun aan het jeugdwerk in al zijn schakeringen en heeft daarvan metterdaad blijk gegeven door subsidiëring van de jeugdraad en van de jeugdsportraad twee coördinerende instanties, welke in het leven geroepen zijn om met betrekking tot de gemeentelijke subsidiëring en de verdeling van het sub sidiebedrag een overkoepelende functie te vervullen -terwijl bij de begrotingsstuk ken U een voorstel zal bereiken om deze beide subsidies voor 1957 op een hoger be drag te bepalen. Burgemeester en Wethouders houden zich verder bezig met de vraag of en in hoeverre het op de weg van de gemeente ligt om ten behoeve van het jeug Iwerk van elke gezindte doelmatig ingerichte gebou wen - een onmisbare voorwaarde voor de organisatie van dit werk ter beschik king te stellen, mede ook, omdat van meer dere zijden aan het college suggesties in deze richting zijn gedaan. Indien deze vraag bevestigend beantwoording krijgt, zullen U eerlang concrete voorstellen be reiken om over te gaan tot de stichting van jeugd-gebouwen. INDUSTRIËLE ONTWIKKELING. Q ok over 1956 vallen weder belangrijke vestigingen en uitbreidingen van industrie- en te melden en wel: a. de bouw van een industriehal aan de Eerste Zeine (west) ten behoeve van de machinefabriek firma Verhulst; b. de bouw van een schoenfabriek aan de Eerste Zeine (west) door de firma Chr. Aarts; c. de uitbreiding van het fabriekscom plex Timtur N.V.; d. de bouw van de timmerfabriek en aannemerswerkplaats van de firma F. Cou- wenbergh aan de Sprangse weg; e. de bouw van de montage-fabriek Louter aan de Zomerdijkweg; f. de uitbreiding van de lederwarenfa- briek Schuwer aan de Eerste Zeine (oost). Thans staat reeds vast, dat in 1957 zal worden aangevangen met de bouw van de volgende fabrieken, voor welke bouw de nodige Rijksgoedkeuring bereids is ver leend a. een handschoenenfabriek aan de Eerste Zeine (west) door de firma A. Bak kers; b. een lederwarenfabriek aan de Eerste Zeine (west) door de firma M. Schapen donk; c. een tweede stalenveren-fabriek aan de Zomerdijkweg door de firma van Gent-Ge- rolanda. Het industrieterrein aan de Eerste Zeine (West), dat in 1955 bouwrijk werd gemaakt voorziet, zo wel is gebleken, in een grote behoette, terwijl de gunstige en goede lig ging, niet ver van de woonkernen verwij derd, een vestiging van nieuwe bedrijven aldaar ook zeer bevordert. Werden op dit terrein in 1956 2 flinke nieuwe fabrieken gesticht en zal daar wel dra met de bouw van 2 andere nieuwe fa brieken worden aangevangen, de onderhan delingen welke met andere gegadigden o er de verkoop van overige kavels van dit in dustrieterrein worden gevoerd, wettigen de verwachting, dat op bedoeld terrein zeer 6poedig een beduidend aantal industrieën zal zijn gevestigd. Het ligt in de bedoeling om hier ook kleine industrieën een vestir gingsmogelijkheid te bieden. Voortdurend houdt het college van bur gemeester en wethouders de noodzakelijke wijziging van het patroon der industrie in het oog en ook in dat licht gesteld is het derhalve van belang, dat in deze vergade ring een voorstel aan de orde komt tot uit gifte in erfpacht van een industrieterrein aan de Zomerdijkweg voor de bouw van een fabriek voor de vervaardiging van mar mer-mozaïek-tegels, een bedrijf, dat in ons land nog niet wordt aangetroffen. In het nieuwe structuurplan der gemeen te - het uitbreidingsplan in hoofdzaak - waaromtrent door U in de vergadering van heden definitief zal worden beslist, is een niet geringe oppervlakte aan industrie-ter reinen geprojecteerd. Alleen reeds op grond van de ontwikkeling der laatste jaren, aelke een zeer snelle bebouwing met bedrijven te zien gaf aan de Eerste Zeine (Oost) en de Eerste Zeine (West), zowel als in andere delen der gemeente is het zeer noodzakelijk tijdig over voldoende goed geoutilleerde en gesitueerde industrie-terreinen te beschik ken, opdat de gemeente steeds een gevari eerdheid aan terreinen te bieden heeft en nimmer tekort schiet in de voorraad aan terreinen. Dit is een uiterst voorname zorg. De groei van de werkgelegenheid moet niet alleen voortdurend parallel lopen met de groei der ^beroepsbevolking, doch min stens een schrede vooruit zijn op No weg. Ten aanzien van de industriële toekomst van Waalwijk valt uiteraard slechts een zeer voorzichtige voorspelling te doen. Een prog nose - een vaststelling van het vermoede lijk verloop - is moeilijk te geven, omdat vele onzekere en ten dele onbekende facto ren, zowel van locale als nationale aard, hier hun invloed zullen doen gelden. De industriële expansie zal bijzondere kansen krijgen, als de havenplannen, waaj:- .over ik U aanstonds nader zal spreken, tot verwezenlijking zullen komen. Langs deze haven strekken zicb volgens de projecten uitgebreide industrieterreinen uit, die ook in het structuurplan zijn opge nomen. Bovendien zullen hier volgens de plannen terreinen kunnen worden uitgege ven voor industrieën, welke niet direct aan het water behoeven te zijn gelegen en welke in voorkomende gevallen gebruik kunnen maken van de geprojecteerde openbare los- wallen. Een haven, zoals deze is ontworpen, met de aansluitende industrieterreinen van zo beduidende oppervlakte zullen ongetwijfeld een grootscheepse structuurverandering van Waalwijk bewerkstelligen. STEDEBOUWKUNDIGE ONTWIKKELING. 0 e stedebouwkundige ontwikkeling van de gemeente heeft zich in 1956 in uiterst snel tempo verder voltrokken. Een nieuwe riante stadswijk groeide zo maar in één jaar tijds door realisering van het wijd-strekkende uitbreidingsplan-Be- soijen. In de St. Antonius-parochie werd een niet minder fraaie uitleg tot stand gebracht, terwijl deze uitleg elke dag nog groter ter rein krijgt. De verstedelijking der gemeente binnen het raam der ruimtelijke planning kreeg door deze uitbreidingen geleidelijk verder gestalte. Het valt zeer te betreuren, dat het zo veel perspectieven biedende uitbreidings plan-Baardwijk nog steeds zelfs geen be gin van uitvoering kon krijgen,.omdat, on danks uiterste pogingen, de gronden nog slechts ten dele in eigendom konden wor den verkregen. Door U werd bereids een krediet van ruim 1 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de uitvoering van het stratenplan, terwijl, zoals bekend, in deze uitbreiding een nieuwe moderne woonwijk van een exclusieve architectuur is ontwor pen door de architecten Ir Maaskant te Rotterdam en Ir Bouman te 's-Hertogen- bosch en volgens de plannen van dit ogen blik aldaar dit jaar nog 100 woningen in aanbouw zouden moeten komen. Tot nu toe wordt echter elke uitvoering van de nodige werken verhinderd en opgehouden door het gemis van de eigendom van een deel dei betrokken gronden. Het bijna eindeloos on derhandelen zal weldra toch een einde moe ten nemen. Met bekwame spoed zullen U, zo nodig, voorstellen tot onteigening berei ken. De voorspoedige en vlugge uitgroei van de gemeente maakt het noodzakelijk om veel eerder, dan aanvankelijk werd ver wacht, een nieuw structuurplan, waarin de uitbreidingen in hoofdzaak geprojecteerd zijn, voor te bereiden. Dit weloverwogen structuurplan werd reeds eerder in con cept door en met U behandeld. Thans is de eind-phase van de gemeentelijke pro cedure bereikt en in deze vergadering kan dan ook definitieve vaststelling volgen. Het aangeboden structuurplan met zijn diverse aspecten vormt de opzet voor een geleide, rationéle opbouw van een stedelijk- industriële samenleving van rond 25.000 inwoners. Deze gehele ontwikkeling van Waalwijk zal nog veel meer mogelijkheden krijgen, hetgeen zich ook weer in de stijging van het inwonertal zal aftekenen, indien het net van verkeerswegen, welke Waalwijk van oost naar west en van noord- naar zuiden verbinden, gereed zal zijn. De verwezenlijking van dit zowel in fi- nanciëel als materiëel opzicht kapitale struc tuurplan vraagt een effectieve aanpak, een dynamische inslag, een concrete gericht heid en niet in het minst een voldoend aan tal bekwame administratieve en technische medewerkers in het dienstverband der ge meente. DE HAVENPLANNEN. II orig jaar heb ik in mijn nieuwjaars rede medegedeeld, dat alle betrokken in stanties zich hadden verenigd met de opzet enz. van de havenplannen, die als goede en acceptabele plannen waren getypeerd, doch dat de voorbereiding tot in details nog zeer veel tijd zou vergen. In 1956 is aan deze plannen naarstig ver der gearbeid. De uitvoering van de plannen is in drie stadia gepland, nl. I. Het maken van het meest zuidelijke gedeelte van de haven tot en met de zwaai- kom; de uitvoering hiervan is urgent met het oog op het vervallen van de bestaande loswallen aan het zuid-einde van de haven als gevolg van de aanleg van de nieuwe provinciale weg; II. Het maken van de schutsluis met buitentoegang en buiten-wachtplaats en het uitvoeren van de verdere binnenhaven met industrieterreinen; III. Het maken van de buitenhaven met openbare loswal en verdere ophoging van industrieterreinen. Einde 1956 zijn van het Ingenieursbureau Ir. F. C. de Weger te Rotterdam alle stuk ken ontvangen, welke betrekking hebben op stadium I, d.w.z. alle tekeningen, het zeer uitvoerige bestek en een tot in onderdelen uitgewerkte begroting van kosten. Deze stukken zijn thans in handen ge steld van de commissie, welke, zoals U be kend, gedeputeerde staten in het leven hebben geroepen tot onderzoek van de ha venplannen van Waalwijk. Wellicht is het mogelijk om in het kader van de algemene beschouwingen over de gemeente-begroting 1957 nadere medede lingen te doen over de stand van zaken. DE WEGEN-PLANNEN. U e wegen-plannen, welke reeds zo vele jaren bij rijk en provincie in de sfeer van voorbereiding vertoeven en Waalwijk naar alle windstreken goede wegverbindingen moeten geven, beginnen uitvoering te krij gen dan wel zijn een begin van uitvoering nabij. Met vreugde mag ik vaststellen, dat einde 1956 de aanleg van het gedeelte van de provinciale weg, lopende vanaf het Dronge- lense kanaal tot en met Besoijen, is aange vangen. De wegverbinding noord-zuid, gepro jecteerd als grote verkeersweg Tilburg- Waalwijk - Gorinchem, is van levensbelang voor Waalwijk en de Langstraat, doch ook als nieuwe verkeersader onontbeerlijk, ge let op de huidige gemiddelde verkeersin tensiteit op de wegen, welke noord en zuid verbinden. De brug over de Merwede bij Gorinchem zal in 1959 gereed zijn, terwijl in de ruilverkavelingsplannen voor het land van Altena, welke, naar ik vernam, weldra in stemming zullen komen, het gehele tracé van de nieuwe grote ik ord-zuid -verbinding, voorzover deze het land van Altena zal doorsnijden, is „uitgespaard". In het ka der van deze weg-aanleg wordt een brug over de Bergse Maas bij Waalwijk nood zakelijk. Deze brug zal tevens het land van Altena nóg méér oriënteren op en verbin den aan Waalwijk. Het structuurplan van onze gemeente, waarover ik U gesproken heb, rekent reeds volledig met het tracé van de nieuwe weg Tilburg - Waalwijk en met de plaats van overbrugging van de Bergse Maas. DE WONINGBOUW. lhoewel in 1956 nog al enige woning bouw gereed kwam, moet toch, evenals voorgaande jaren, weer de ernstige klacht geuit worden, dat het woningtekort zó groot is, dat een oplossing van dit nijpendste al ler problemen zó ver af schijnt, dat elk perspectief ontbreekt. Een gehele generatie groeit op en leeft in de worsteling met de woningnood. De tragiek hiervan valt niet te schetsen. Het morele, materiële en psychische leed is té onpeilbaar diep. Ik kan slechts zeggen, dat het gemeente bestuur steeds en bij elke gelegenheid de bevoegde instanties attendeert op het schreeuwende gebrek aan woningen voor do groeiende bevolking, de industrie, diverse instellingen en scholen, enz. De in 1956 van gemeentewege tot stand gekomen woningbouw getuigt van gave ar chitectuur en goede aesthetische opvattin gen. De groenvoorziening bij de nieuwe woningcomplexen geeft een fleurig en fraai aanzien aan het geheel. Ook in de toekomst zal de verzorging van nieuwbouw en plantsoen-entourage dit peil volledig moeten behouden. Dit bevor dert immers de woon-cultuur en brengt le vensvreugde en geeft eigen-waarde aan al len, die de nieuwe complexen bevolken. Het voortdurende sterke streven van het gemeentebestuur is er op gericht om ook dit jaar een zo groot mogelijk aantal wo ningen in aanbouw te brengen. Wij starten met een volume van 66 en 11 is 77 wo ningen, doch wellicht levert de zogenaam de additionele bouwcapaciteit nog een en ander aan mogelijkheden op, terwijl zich ook in de vrije sector duidelijk enige inte resse voor woningbouw aftekent. DE SCHOLENBOUW. i |J e scholenbouw verkeerde reeds in 1956 landelijk in een impasse, omdat de bouwactiviteit in deze sector van de bouw nijverheid „overtrokken" was en eerst tot meer in het schema van de totale bouwnij- veineid passende verhoudingen moest wor- den teruggevoerd, waarbij zich later nog de moeilijkheid van de financiering voegde. t Deze situatie wierp ook haar schaduwen over de door en in de gemeente Waalwijk voor 1956 voorgenomen scholenbouw. Toch leverde 1956 nog de totstandko ming op van een uiterst moderne christelijke kleuterschool te Besoijen en van een zeer grote uitbreiding - zelfs met een prachtige gymnastiekzaal van de r.k. huishoud- school, terwijl in 1956 nog kon worden aan gevangen met de bouw van een ook weer zeer moderne r.k. kleuterschool te Besoijen en juist in het nieuwe jaar konden - dank zij de bijzondere stuwkracht van het bestuur i der school - de werkzaamheden beginnen voor de bouw van een wel zeer fraaie nij- verheidsschool aan het Vredesplein, welke straks het plein-karakter sterk zal accentue- ren. Overigens moest door het plaatsen van nood-lokalen in dé meest dringende be hoeften worden voorzien. Zo kwamen in 1956 tot stand: 2 noodlokalen voor de r.k. meisjesschool te Besoijen, 2 noodlokalen voor de r.k. lagere scholen in de St. An- toniusparochie. Van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschap is thans een urgentie- verklaring ontvangen voor de bouw van een nieuwe r.k. meisjesschool te Besoijen en van een nieuwe r.k. jongensschool in de St. Antoniusparochie, doch van de zijde van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dient nu nog een zoge naamde rijksgoedkeuring voor de bouw van deze scholen te worden afgegeven en dit is nog al een lange weg, omdat dit departe ment nog steeds overstelpt is en wordt met bouwplannen voor scholen en de ruimte in de bouwsector voor scholen slechts beperkt is. De bouwplannen voor nog drie nieuwe scholen zijn in de procedure bij het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, nl. de plannen voor de bouw van: a. een nieuwe r.k. meisjesschool u.l.o.- school in het centrum; b. een nieuwe r.k. B.L.O.-school; c. een nieuwe christelijke B.L.O.-school. Daarnaast wordt getracht om ook in 1957 in ieder geval nog een kleuterschool te kun nen bouwen, doch de mogelijkheden zijn hier wel zeer beperkt. De dienst gemeentewerken houdt zich momenteel bezig met het ontwerpen van plannen voor een nieuwe openbare lagere school. De huidige huisvesting van deze school is slecht en bovendien is daarin een onvoldoend aantal lokalen; het leerlingen aantal is zodanig toegenomen, dat sedert kort de school reeds vier leerkrachten heeft. Het is de bedoeling, dat deze school een plaats zal krijgen in het uitbreidingsplan- noord, zoals U bekend omvattend het ge bied tussen Winterdijk en nieuwe provin ciale weg en waarin ook andere scholen geprojecteerd zijn. EEN PROTESTANTS CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS TE WAALWIJK?? n het verband van deze beschouwing over de ontwikkeling van de scholenbouw in de gemeente Waalwijk verdient de door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer toet gezonden nota inzake de oprichting van kweekscholen voor onderwijzers wel bijzon dere belangstelling, omdat de Minister daarin stelt, dat in het zuiden des lands een protestants christelijke kweekschool al le reden van bestaan heeft en rijkssubsidi- ering van een dergelijke school zou kunnen worden overwogen, terwijl het bestuur van het Willem van Oranje-college naar aan leiding daarvan een zeer gefundeerd me morandum heeft doen samenstellen, waar in geconcludeerd wordt, dat Waalwijk de meest voor de hand liggende vestigings plaats voor een dergelijke kweekschool in het zuiden des lands is, op grond van de overweging, dat 44,9% der leerkrachten en 44,6 der leerlingen bij het protestants christelijk lager onderwijs en voortgezet ge woon lager onderwijs in de gehele provin cie Noord-Brabant onder de inspectie Waalwijk valt. Hét gemeentebestuur zal gaarne elke nodige en mogelijk steun aan dit streven verlenen. OPENBARE WERKEN EN GRONDAANKOPEN. Een groot aantal betekenende en grote kapitalen vergende openbare werken kwam in 1956 tot uitvoering, waarvan als voor naamste objecten zijn te noemen: het uit- breidingsplan-Besoijen ten westen van de Burgemeester Verwielstraat, het centrale rioleringsplan, de bouw van de zuiverings installatie, het uitbreidingsplan-St. Antoni usparochie in verband met de bouw van 77 en 46 woningen, aanleg van de Marijke- straat en van de Irenestraat en verharding en bestrating van het Vredesplein. Voor 1957 staan weer grote werken op het programma, o.a. verdere uitvoering van het stratenplan in de St. Antoniusparochie, uitvoering van het stratenplan in het uit breidingsplan Baardwijk en voortzetting van de doorbraak Hoekeinde. Daarnaast moet gestipuleerd worden, dat in de buitenpolders de werkzaamheden zijn aangevangen voor de aanleg van de nieu we provinciale weg, waarbij de gemeente ook grote belangen heeft, niet alleen, om dat gelijktijdig met deze werkzaamheden ook voor de gemeente werken worden uit gevoerd, nl. het graven van de slijkbassins nabij de zuiveringsinstallatie en het tot- standbrengen van industrieterreinen, doch vooral, omdat al deze werkzaamheden en werken zullen bewerkstelligen, dat het gro te geb ed, dat is gelegen tussen de Winter- uijiv ca ue nieuwe provinciale weg, water- vrij worflt, waarmede een wel seaert vele jaren geaoesterde wens m vervulling zal gaan en waardoor de gemeente oot aan de noordzijde voor expansie komt open lig gen. De grondaankopen hebben in 1956 we der veel tijd en aroeid gevergd. Het is ge lukt om een groot aantal percelen in eigen dom te verkrijgen, waardoor zowel diverse openbare werken als de woningbouw voort gang konden vinden. Hoe zeer het gemeentebestuur ook be grip heeft voor de vasthoudendheid van de eigenaren en beseft, dat vooral van de ei genaar-gebruiker vaak een niet te onder schatten otter wordt gevraagd, indien zijn eigendom in handen van de gemeente dient over te gaan, toch valt aan de hier bedoel-; de grondaankopen niet te ontkomen, omdat hét algemeen belang, dat verscholen ligt in de uitbreiding van de gemeente, deze aan kopen nu eenmaal noodzakelijk maakt. Üok in 1957 zullen deze aankopen wor den voortgezet, waarbij ik nog eens op merk, dat steeds redelijke bedragen zowel voor de eigendom als aan bedrijischade wor den betaald, terwijl van de zijde der ge meente nimmer op handelsbasis wordt on derhandeld, wijl ten deze vaste normen, welke weliswaar enige schakering en speel ruimte hebben, worden gehanteerd. BEPERKING EN MOEILIJKHEDEN. 0 p dit ogenblik worden vele plannen weike investeringen vergen, in een bijzonder licht geplaatst door de problemen rond de financiering van kapitaalsuitgaven, waar mede de gemeentebesturen sedert kort ge confronteerd zijn. Niettegenstaande de opgang naar een conjuncturele hausse zich nationaal ogen schijnlijk nog steeds voortzet en produktie zowel ais verbruik blijven toenemen, zijn er toch verschijnselen in ons Nederlands eco nomisch bestel, welke zorg oproepen en waakzaamheid vragen. De snelle achteruit gang van onze handels- en betalingspositie, de verzwakking van onze deviezen-reserve en van de internationale waarde van onze geldeenheid en de krapte op de binnen landse geld- en kapitaalmarkt zijn even zo vele tekenen aan de wand. De ernst van de situatie, welke is ont staan, heeft de Regering aanleiding gege ven op de gemeentebesturen een dringend beroep te doen om hun investeringen voor lopig zoveel mogelijk te beperken. De wo ningbouw ingevolge de Woningwet kan, naar het inzicht vah de Regering, zonodig voorlopig met kasgeld worden gefinancierd, hetgeen practisch betekent, dat deze onbe lemmerd voortgang kan hebben. Van de zijde der Regering is medege deeld, dat de uitvoering van weg- en water bouwkundige werken, welke in het alge meen weder aan een zogenaamde rijksgoed keuring zijn gebonden, niet zal worden be moeilijkt - voor wat de investering be treft -indien deze werken worden onder nomen ten behoeve van de realisatie van woningbouwplannen, zoals het bouwrijp maken van gronden, het aanleggen van straten e.d., doch de feitelijke uitvoering ook van deze werken zal slechts mogelijk zijn voor zover de middelen ter financiering van de desbetreffende kosten beschikbaar zijn en voor deze werken is derhalve naast de rijksgoedkeuring - nog een „bericht van geen bezwaar" van Gedeputeerde Staten nodig. AI de geschetste omstandigheden zullen het in de allernaaste toekomst te voeren beleid vaak zeer moeilijk maken en deze omstandigheden ook zullen een of meer plannen in de koene vaart wel eens kunnen stuiten. SPORTPARK, RECREATIE-OORD EN ZWEMBAD. fjKtttt -Jt ,1; M .„,-1 H et recreatie-oord biedt reeds een keu rig aanzien en nadert zijn voltooiing in de aanleg. Thans dient het te worden uitge rust met de nodige attributen. Bereids wer den door U kredieten verleend voor de tot standkoming van een hertenkamp en voor de aanschaffing van bootmateriaal ten be hoeve van de roeivijver. Daarnaast zullen in eigen beheer speelwerktuigen worden ver vaardigd, welke verspreid in het terrein zul len worden opgesteld, terwijl een aantal banken langs de diverse paden alle gelegen heid zal bieden tot ware rust temidden van zeldzaam mooi natuurschoon. Deze ontspanningsgelegenheid voorziet in een grote sociale.behoefte en betekent een aanwinst van formaat voor de gehele Waal wijkse gemeenschap. Het zwembad in dit gebied completeert de totale recreatie. In het afgelopen jaar kwamen zowel de uitbreiding van de cabi nes, gekoppeld aan een nieuw systeem van berging der kledingstukken, als de uitbrei ding van de rijwielbergplaats tot stand. Thans wordt gearbeid aan een belangrijke vergroting van de gazons langs beide bas sins, terwijl ook de bevloering van de mid den-bassins in uitvoering is. In uw vergadering van 29 december '55 werden besluiten genomen met betrekking tot de stichting van een sportpark. Gede puteerde Staten hebben aanstonds door U verleende kredieten tot een bedrag van f 221.570.- goedgekeurd, waardoor de uitvoering van alle grondwerken mogelijk j werd. Zonder uitstel is daarmede aange vangen tot in de loop van de zomer op aan wijzing van de Rijksdienst Arbeidsvoorzie ning het werk tijdelijk moest worden stop gezet, wijl de arbeidskrachten elders drin gend nodig waren, doch thans vinden deze grondwerken, waarvoor rijkssubsidie wordt verleend, weder voortgang. Inmiddels heb ben Gedeputeerde Staten ook machtiging verleend tot het doen van een kapitaals uitgaaf ad f 42.000. - ten behoeve van de bouw van een kleedgelegenheid bij de hockey- en tennisvelden. Geleidelijk krijgt het sportpark vorm en weldra zal hier een Besprekingen hebben er toe geleid, dat

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13