Waspiks Koninklijke Harmonie huldigt haar zeven zilveren zonen. LOON OP ZAND KWAM VAN VERTREK- OP VESTIGINGSOVERSCHOT 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 6 Heinz Böhm (Mit.ja) en Walter Richter (de Postmeester). Van vrijdag t.rn. zondag. Toegang 18 jaar. „DE AANSLAG OP HITLER". De Duitse filmindustrie heeft met deze film alles in 't werk gesteld om de gebeurtenissen van de 20e .juli 1944 volkomen waarheidsgetrouw weer te geven en deze poging mag wel bijzon der geslaagd genoemd worden. Als militair adviseur is bij de vervaardiging van deze film op getreden generaal Baron von Gersdorff, de man die niet alleen de gebeurtenissen van de aanslag van A tot Z kent, maar die zelf deel uitmaakte van de militaire opstand tegen Hitler en die een der weinige overlevenden is van de 20e juli. Op deze wijze werd de film een authentiek en waar devol geschiedkundig document, waarin toch voldoende ruimte is gelaten aan de dichterlijke vrij heid. Zij die kennis willen nemen van de strijd, welke in het Duitse leger is gevoerd tegen het wan hopige en onmenselijke regiem van Hitier, moeten niet verzui men dit onopgesmukte relaas te gaan zien. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. LUXOR. „JALOUZIE". Het sukses van „Brood, liefde en fantasie" heeft de Itali aanse filmindustrie doen beslui ten een tweede film van dergelijk kaliber te vervaardigen met een ongeveer gelijkluidende titel „Brood, liefde en jalouzie", met dezelfde „La Lollo" in de hoofd rol en als tegenspeler dezelfde Vittorio de Sica. Het is een ver makelijke geschiedenis, op de zelfde leest geschoeid als haar voorganger, alleen met dit ver schil dat er gaandeweg deze film een heleboel mensen verschrik kelijk jaloers worden, omdat ie dereen iedereen er van verdenkt een oogje op een ander te heb ben. De man die tenslotte met lege handen achterblijft, is de commandant van de carabinieri Carotenuto (Vittorio de Sica), maar het slot van dit amusante verhaal wijst er duidelijk op dat ook zijn toekomstig liefdespad weer over heel wat rozen zal gaan. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „BIJ ONS OP HAWAII". Alleen de titel van deze film is een kleine variant op die van het bekende liedje van ons aller Johnny. De rest is allemaal heel anders, want we krijgen al direct te maken met de drie over levenden van een door de Japan ners getorpedeerd Amerikaans schip, die op een eiland in de Stille Zuidzee terecht komen. Daar worden zij opgemerkt door een Japans vliegtuig, dat landt met minder vriendelijke bedoe lingen. De Amerikanen weten de Jappen echter in een val te lok ken en gaan er met het vliegtuig tussenuit. Op een tocht ontdek ken zij een Amerikaans oorlogs schip, dat echter uit alle monden begint te vuren zodra het de Ja panse kentekenen van het vlieg tuig ontwaart. Op een ander ei land moeten zij wegens motor storing een noodlanding maken, waarbij zij zo hard terecht komen dat zij hét bewustzijn verliezen. Als zij weer bij hun positieven komen, wanen zij zich in het Walhalla, want zij zijn aan alle kanten omringd door schone deerntjes, op zijn Hawaiaans ge kleed. Het ene ogenblik zijn het momenten vol tederheid, in het andere staan de drie schipbreu kelingen op het punt geofferd te worden. Tenslotte weten zij met behulp van Lona Curtis (Doro thy Lamour, die haar sporen op Hawaï zo zoetjesaan wel heeft verdiend) in het inmiddels weer gerepareerde vliegtuig te ont snappen. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. Tijdens concert met jaarvergadering. Ontwikkeling der gemeente nog in het teken der na oorlogse opbouw, maar met voortdurende groei. PROF. HERINI BIJ DE K.J.M.V. Maandagavond trad voor de KJ MY op Professor Herini over het onderwerp „Occulte Weten schap". Nadat de voorzitter, de heer G. Chavenu, deze bijeenkomst in het kader van het winterpro- gramma, mét de jeugdgroet had geopend en alle aanwezigen har telijk welkom geheten had, gaf hij Professor Herini het woord. Professor Herini dankte de voorzitter voor zijn inleidend woord en begon daarna zijn op treden met het vertonen van en kele goocheltrucs. Het zou ons te ver voeren deze alle een voor een te noemen. Diverse trucs met si garetten, speelkaarten, ringen en last but not least met water, waaruit oude en jonge jenever, crème de Menthe, crème de Ca cao, phrfait d'Amour etc. geto verd werden, bewezen dat Prof. Herini ook op dit gebied een woordje kan meespreken. Hierna ging Prof. Herini over tot enige voorbeelden van de te lepathie. Na geblinddoekt te zijn, wist hij de figuur, die door een der aanwezigen uit de zaal gete kend was, zuiver weer te geven, evenals het getal dat door een KJMV-er uit de cijfers 1 t.m. 12 geformeerd was. Daarna wer den vijf enveloppen uitgereikt, waarin een voorwerp gedaan moest worden. Nog steeds ge blinddoekt, wist Prof. Herini de eigenaars van de voorwerpen aan te wijzen, en zelfs een duidelijke omschrijving en beschrijving van de voorwerpen te geven. Van een lot wist hij b.v. de kleur en het nummer te vermelden, na eerst tot de conclusie te zijn gekomen dat het een lot was en wel een SUS-lot. Van enkele foto's be schreef hij nauwkeurig de af beelding, op welke manier ze ge nomen werden etc. Hierna werd een kwartiertje gepauzeerd. Na de pauze gaf Prof. Herini enige eenvoudige voorbeelden van suggestie. Enige personen uit de zaal werden door hem op het podium in een diepe slaap gebracht, waarna zij geheel af hankelijk werden van de wil van Prof. Herini. Hij nam ze mee naar een voetbalwedstrijd als toeschouwer, liet ze deelnemen aan een wielerwedstrijd, hij liet ze verzeild geraken in een mie rennest, in een zwerm bijen, hij liet ze vertellen wat zij op hun tweede verjaardag gekregen had den etc. Werkelijk, wat hij hier presteerde, grensde aan het on gelooflijke. Dat een en ander bij de toe schouwers de lachlust opwekte, is begrijpelijk. Vooral het gedeel te na de pauze viel bij de aanwe zigen in de smaak. Aan het slot van deze avond dankte de voorzitter Prof. Heri ni en zijn staf hartelijk voor zijn bereidwilligheid deze avonjd te hebben willen verzorgen, een avond die een van de hoogtepun ten vormde in het winterpro- gramma van de KJMV. Een ander hoogtepunt staat nu weer voor de deur, want het traditionele KJMV-bal wordt ge houden op 9 februari in de grote Apollo-zaal van de heer W. Smit. Maar hierop komen wij in een van de volgende nummers nog nader terug. Loonopzand tabel aantal gaat vormen, maar dan is het om u namens ons bestuur, na mens uw kollega's, namens geheel Waspik te danken en te huldigen voor hetgeen gij deed om het kul- turele peil in Waspik omhoog te brengen. Gij hebt echter nog meer gedaan. Bij het brengén van sere nades hebt gij ontelbare malen ge holpen om de feestvreugde te ver hogen. Het is mij bekend hoe vele oudjes nog dikwijls vertellen van 't hoogtepunt van hun gouden huwe lijksfeest, zijnde het moment dat de harmonie voor de deur stond. Hoe dikwijls hebt gij belangeloos uw medewerking gègeven om de intocht van St. Nicolaas voor de kinderen onvergetelijk te maken, om een jong priester bij zijn eerste H. Mis naar de kerk te geleiden, en ook welk een devote plechtigheid en sfeer wist gij nog onlangs te scheppen bij de laat ste tocht van een onzer naar het kerkhof. Is het niet de moeite waard, zo be nadrukte de heer Brokx, om hier eens te vermelden.1 zodat het hoor baar is niet alleen in deze zaal, maar in elk huis in Waspik: dat gij getoond hebt te beseffen en te waarderen dat gij een talent meegekregen hebt, niet om vruchte loos te laten verkommeren, maar om dit te gebruiken en te ontwikkelen ten bate van de gemeenschap op een wijze, dat gij het later de Gever met rente kunt teruggeven; dat gij hebt ingezien dat het be spelen van een muziekinstrument meer voldoening schenkt dan alleen het beluisteren; dat gij uw kunst niet voor uzelf behouden hebt als een pure egoïst, maar deze hebt uitgedragen tot vreugde en genot van de hele ge meenschap; dat gij getoond hebt de eigen schap te bezitten tot een goede en nuttige vrije-tijdsbesteding, die u later weer in staat stelt u volledig I voor uw dagelijks werk in te zetten; j dat gij niet gesproken en ge- schermd hebt zoals de meesten te- genwoordig, die zeggen: Ik heb geen tijd, en die doen als de autobestuur der die zijn eigen en een andermans leven in gevaar brengt om 'n kwar tier vroeger 'thuis te zijn en dit kwartier geeuwend in zijn stoel doorbrengt; dat gij mannen van de daad zijt, waaraan Waspik veel dank ver schuldigd is. Maar ik zou in dit dankwoord te kort schieten, aldus de president, wanneer ik zou vergeten hierbij jul lie vrouwen te betrekken. Daarom, dames, op deze dag, nu uw mannen gehuldigd worden, ook een woord van dank aan u. U heeft ingezien dat het lidmaatschap van de harmo nie de juiste vrije-tijdsbesteding voor uw man was. heeft het offer gedragen dat u hem daarom vaak moest missen in huiselijke kring. U heeft hem beslist gestimuleerd om lid te blijven, want indien u er ge durig tegen was geweest, dan zou hij waarschijnlijk bedankt hebben. In onze vorige editie maakten wij reeds melding van het concert van de Koninkl. Harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak" te Waspik, zondagavond voor haar leden en donateurs gegeven in de zaal van hotel H. v. Iersel alhier. Tijdens de pauze van dit concert werd de algemene jaarvergadering gehouden, waarbij de president der harmonie, de heer P. Brokx, o.m. een overzicht gaf van de gebeur lijkheden van het afgelopen jaar, alsmede de huldiging aan de orde stelde van enkele jubilerende leden. Met betrekking tot het eerste zei de voorzitter in zijn openingswoord o.m. het volgende: Wanneer we in deze algemene jaarvergadering het afgelopen jaar overschouwen, dan gedenken wij allereerst onze beschermheer, de Edelachtb. Heer Burgemeester Cou- wenberg, die door de dood van ons is heengegaan. Terwijl de aanwezigen gingen staan, memoreerde de heer Brokx dat burgemeester Couwenberg se dert 2 juli 1949 beschermheer was van de harmonie. Slechts zelden trad hij op de voorgrond, aldus spr., maar bij elk persoonlijk onderhoud bleek mij steeds, hoezeer hem het wel en wee onzer vereniging ter harte ging, hoe hij toch in alles met ons meeleefde. Deed ik als voorzit ter een beroep op hem, steeds was hij bereid te helpen. Tot op zijn sterfbed heeft hij getoond hoe nauw hij met ons, verbonden was. Moge hij het loon voor zijn werken reeds ontvangen hebben en voor ons blij ven een lichtend voorbeeld. Hij ruste in vrede. In ons bestuur vonden geen ver anderingen plaats, zo vervolgde de heer Brokx zijn overzicht. Wel is in onze vergadering van de vorige week besloten tot een taakverde ling, om zodoende te komen tot een intensiever bestuur door alle be stuursleden. De leden zullen hier van spoedig nader op de hoogte worden gebracht. Het aantal muzikanten, vaandrigs en leerlingen bedroeg op 1 januari 1956: veertig. In de loop van 't jaar bedankten twee muzikanten en een leerling, zodat op 31 december het totaal 37 bedroeg. Verder hebben we nog een aantal aspirant-leerlingen in opleiding. Daarnaast bezitten we een aktieve drumband. In deze laatste vonden in de loop van het afgelopen jaar nogal wat veranderingen plaats. Geschikte bazuinblazers zijn er mo menteel niet, maar wij denken dit jaar weer wel met een opleiding te kunnen beginnen. In een kleine plaats als Waspik, waar voor vele jongemannen de mogelijkheid niet aawnezig is om een passende betrekking te vinden, zullen wij steeds met het verlies van werkende leden door verhui zing naar elders rekening moeten houden, zo vervolgde dhr. Brokx. Het bestuur zal echter aktief blij ven om door opleiding van jonge krachten een reserve te vormen,, waaruit in die gevallen geput kan worden. Voor diegenen die even tueel vertrekken, blijft een genoten opleiding tot muzikant steeds van onschatbare waarde voor hun hele leven. Mijn overtuiging is ook, dat, hoe ouder deze mensen worden, hoe dankbaarder zij onze vereniging zullen zijn voor de kennis van mu ziek die zij hier opdeden. Zij kun nen de ouders met jongens niet ge noeg aanraden zich tijdig met ons bestuur in verbinding te stellen, opdat onze leraar eens na kan gaan of hun jongen aanleg heeft voor muziek. Het feit dat hij moet stu deren op een Mulo, Ambachtsschool of wat ook, behoeft geen beletsel te zijn. Een woord van dank wil ik op dit möment namens het bestuur richten tot de heer Chr. Kuyten, voor de goede zorgen aan onze harmonie besteed, zo vervolgde dhr. Brokx. Eveneens zulks aan de heer Jacobs, die de opleiding van onze leerlin gen in handen heeft. Zoals gebruikelijk heeft onze har monie, wanneer dit gevraagd werd, steeds haar medewerking verleend bij elke belangrijke gebeurtenis die in onze gemeente plaats vond. Hiermee besloot de president zijn summier overzicht, de vereniging betreffende, en liet de secretaris penningmeester der harmonie, dhr. C. Berkelmans, de notulen der vori ge vergadering voorlezen, alsmede 't jaarverslag 1 juli 1955-1956. Beide werden akkoord bevonden en in het archief opgenomen. Zilveren spelden voor de zilveren spelers. Iedereen heeft momenten in z'n leven dat hij een blik werpt in het verleden, om dan tot de conclusie te komen: is dat al zó lang geleden!? - aldus begon de president der har monie zijn toespraak, naar aanlei ding van de jubilerende werkende leden. Nu behoeft dat niet steeds een reden te zijn om te jubelen. Wan neer wij een reis maken per fiets, trein, auto of bus, dan interesseren pns de mijlpalen die het aantal ki lometers aangeven dat we reeds af legden, maar matig. Het einddoel staat ons alleen voor ogen. Zo kan ik me voorstellen dat zij, die reeds geruime tijd als werkend lid bij onze harmonie zijn, het aantal jaren dat zij lid zijn, eveneens maar matig interesseert. Ze herinneren zich nog goed de dag dat ze de eer ste lessen kregen in de muziek, ook nog de eerste keer dat ze voor het eerst met het korps mochten uit trekken. Ze herinneren zich de be zochte concoursen, vooral die, waar suksessen werden geboekt, en tot slot nog een gezellig avondje. Het aantal jaren dat hij of een collega lid is, herinnert hij zich slechts bij benadering. Zo teken ik een lid dat uit het goede hout gesneden is en zich thuis voelt in onze vereniging. Zo iemand zal in doorsnee ook op de repetities niet ontbreken. Ons bestuur heeft echter gemeend in deze met de gebruikelijke sleur te moeten breken en over te gaan tot een officiële huldiging van die wer kende leden, die 25 jaar of langer bij onze vereniging zijn, en dit te doen voor het forum van geheel Waspik op een algemene vergade ring. Het betreft hier de volgende heren (in alphabetische volgorde)Jos de Graauw. Th. de Graauw, A. de Hond, P. de Hond, Joh. Kamp, J. Kuyten en S. Selders. Wanneer ik nu het woord tot u persoonlijk richt, zo vervolgde spr., dan is dit niet om u er aan te her inneren hoe lang u reeds bij onze vereniging bent, noch om u er op te wijzen dat het aantal kruisjes dat uw jaren aangeeft, reeds een respek- In de eerste vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand in 1953, ge houden op 28 januari j.I., hield burgemees ter mr R. J. Th. v. d. Heijden de volgende nieuwj aarstoespraak. Mijne Heren, Q eze eerste vergadering van de Raad onzer gemeente in het jaar 1957 wil ik gaarne beginnen met mijn beste wensen aan te bieden aan U, die als vertegenwoordi gers van de inwoners der gemeente Loon op Zand, de taak op U hebt genomen het welzijn der gemeente te dienen en ook in het thans aangebroken jaar al datgene te doen dat tot verhoging van dit welzijn kan strekken. Zoals rond de jaarwisseling gebruikelijk, zou ik een terugblik willen werpen op het afgelopen jaar, om een inzicht te verkrijgen in het wel en wee dat onze gemeente in dat jaar beleefde. Nog steeds staat de ontwik keling onzer gemeente in het teken van de na-oorlogse wederopbouw, waarbij wij er naar moeten streven om het noodzakelijke verzorgingspeil zo spoedig mogelijk te be reiken. Dankbaar mogen wij vaststellen dat de handel en industrie in onze gemeente kok in 1956 ruimschoots deelde in de ongeken de welvaart die zich op dit gebied na de oorlog ontwikkelde en zich nog steeds voortzet. BEVOLKING. et betrekking tot de loop der bevol king in 1956 zijn de volgende cijfers te ver strekken Het aantal geboorten bedroeg 361 of bij na 25 per duizend inwoners, tegenover ge middeld 28,44 per duizend over de jaren 1946 t.m. 1955. Het aantal sterfgevallen beliep 107 of 6,5 per duizend inwoners. Over de vorige 10 jaren was het gemid delde 7,78 per duizend inwoners. De toe name door geboorte-overschot bedroeg dus 267 personen of 18,35 per duizend tegen over een gemiddelde van 20 over de 10 vorige jaren. Het aantal huwelijken bedroeg 116, waarvan 49 echtparen zich in onze gemeen te vestigden. Moesten wij bij het begin van het vorige jaar een tamelijk somber geluid laten horen over de cijfers van vestiging en vertrek, thans geven deze meer reden tot tevreden heid. Tegenover een vertrek-overschot in 1955 van 113 personen, staat thans een vesti- tigingsoverschot van 7 personen, terwijl het gemiddelde vertrek-overschot over de laat ste jaren 40 bedroeg. Het aantal inwoners steeg van 14.281 tot 14.556, hetgeen een toename betekent van 1,88% tegenover 1,23% in 1955. WONINGBOUW. n de loop van 1957 kwamen 86 wo ningen gereed, te weten 62 particuliere- en 24 woningwetwoningen. In aanbouw zijn nog 79 woningwetwoningen (26 in Loon op Zand, 2 aan de Lage Zandschel en 51 in Kaatsheuvel) en 45 particuliere woningen. Voor 1957 zijn reeds aanbesteed 11 wo ningwetwoningen, bestemd voor Kaatsheu vel. In een afzonderlijk overzicht is het wo ningtekort becijferd zoals dat bij de alge mene woningtelling in 1956 tot uiting kwam. Nog steeds vraagt het aantal krotten onze bijzondere aandacht. In dit verband wil ik opmerken Jat in 1956 14 woningen onbe woonbaar werden verklaard, terwijl 23 aanschrijvingen aan eigenaars uitgingen tot verbetering van hun woningen. KAPITAALSWERKEN. 0 p grond van de door U genomen be sluiten werden ook in 1956 verschillende belangrijke werken uitgevoerd. De Dr. Schaepmanstraat, Prinses Marijkestraat en de Noordweg Efteling werden aangelegd. Dit gedeelte van het uitbreidingsplan is thans nagenoeg voltooid. De Berndijksestraat en de Crispijnstraat werden van een verhard wegdek voorzien, zodat deze bestaande straten thans opnieuw bouwrijp zijn. Met de bebouwing ingevolge het uitbreidingsplan is intussen begonnen. De Capelsestraat werd van een nieuw ver hard wegdek voorzien. De slechte toestand van de Rechtvaart en de Hoge Zandschel was reden om een begin te maken met het aanbrengen van een definitieve verharding, welke verbete ring in de jaren 1957 en 1958 door de dienst gemeentewerken zal worden uitge voerd. De aanleg van de Willdbrordusstraat te Loon op Zand is in uitvoering, terwijl bin- nenkort kan worden begonnen aan de ver harding van de weg Kaatsheuvel - de Moer, de Weteringstraat te Loon op Zand en de Hilsestraat te Kaatsheuvel. Met het rioleringsplan voor Loon op Zand zal dit jaar kunnen worden begonnen. De aanbesteding daarvan heeft reeds plaats gehad. Het rioleringsplan voor Kaatsheu vel is bestedingsklaar. In 1956 werden 120 bouwaanvragen met een totale bouwwaarde van f 2.000.000. - behandeld. Hieronder zijn de woningwet woningen niet begrepen. Belangrijke bouw plannen waren: een 8-kIassige lagere jon gensschool, een houten noodschool voor het u.l.o. en een fabrieksgebouw voor stalen meubelen. De plannen voor de bouw van een Wit Gele Kruis-gebouw te Loon op Zand en te Kaatsheuvel verkeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het plan voor de bouw van een voorlopi ge Pater Fortisschool werd U reeds voorge legd. Per 1 maart 1956 werd de kolkenzuiger in gebruik genomen. Deze bleek wel in een behoefte te voorzien. In 1956 werd 480 maal van de kolkenzuiger ten behoeve van particulieren gebruik gemaakt. Ook het gasbedrijf beleeft nog steeds een gestadige groei; 132 nieuwe aansluitingen kwamen tot stand, tegenover 104 in het jaar 1955. Het totaal aantal afnemers werd op £890 gebracht. De gasaflevering beliep in 1956 1,958,678 m3, hetgeen ten opzichte van 1955 een vooruitgang betekent van 6,8 procent. Ook de afname van gasgeysers neemt gestadig toe. In 1956 werden 179 geysers verheurd, waardoor het totaal nu 328 bedraagt. In het afgelopen jaar werden het Kraan ven, de Duiksehoef en de Bernsehoef van straatverlichting voorzien. Aan de Noord- weg Efteling werden TL-armaturen ge plaatst, evenals aan het plantsoen langs deze weg. Het plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis werd door U in principe aan vaard. Wij hopen U in de loop van 1957 daaromtrent nadere voorstellen te doen. FINANCIËLE TOESTAND. H oewel er gedurende de afgelopen ja ren als gevolg .van onze regelmatig herhaal de verzoeken, enige verbetering is gekomen in de uitkeringen uit het gemeentefonds is er van een bevredigende financiële toestand van de gemeente nog steeds geen sprake. Met belangstelling wordt dan ook uitgezien naar de nieuwe wettelijke regeling op het stuk van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, die naar mag worden verwacht, met ingang van het dienstjaar 1958 de thans geldende noodregeling zal gaan vervangen. De algemene uitkering uit het gemeente fonds steeg voor onze gemeente van f 16,26 per inwoner in 1952 tot f 38,53 per inwo ner in 1956. Zoals U bekend is, werd voor het jaar 1957 wederom tot de ministers van binnen landse zaken en financiën het verzoek ge richt om het basis-bedrag van de algemene uitkering te verhogen en wel tot ongeveer f 46. - per inwoner. Zonder een verdere tegemoetkoming van het rijk blijkt het on mogelijk om een sluitende begroting samen te stellen, terwijl het voorts van deze be slissing afhankelijk is of wij in 1957 zullen kunnen voortgaan met het inhalen van de achterstand van het verzorgingspeil onzei gemeente. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds bij een vorige gelegenheid ten aanzien van het eigen plaatselijk belasting-gebied hebben opgemerkt, zij thans nog vermeld dat wij in het afgelopen jaar bij de bevoegde in stanties blijk hebben gegeven van onze gro te teleurstelling over het feit dat een aan zienlijke extra-inkomst als de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting in onze gemeente vormt, zonder meer op de rijks uitkeringen in mindering wordt gebracht en dus niet, zoals men normaliter zou mo gen verwachten, kan worden aangewend voor bijzondere behoeften of werken naai eigen keuze. De geld- en kapitaalmarkt heeft zich vanaf mei 1956 in ongunstige zin ontwik keld, waardoor evenals in 1952 de rente weer is gaan oplopen boven het rentegam ma zoals dat door de minister van binnen landse zaken is vastgesteld. Het gevolg hiervan is, dat vaste geldleningen practisch niet zijn te krijgen en kasgeldleningen slechts tot geringe bedragen en bij hoge uitzondering kunnen worden opgenomen. Het college van burgemeester en wet houders en ik, rekenen ook voor 1957 gaarne op Uwe volle medewerking bij het nemen van de beslissingen welke U in het nieuwe jaar zullen worden voorgelegd. zult hem ook vaak in momenten van zwakte naar de repetities hebben gezonden en mocht ge dit niet ge daan hebben, maak dan het voor nemen dit voortaan wel te doen. Daarvoor nogmaals onze dank. Ons bestuur heeft zich beraden, zo vervolgde spr., hoe wij een blijvend aandenken aan deze dag konden vastleggen en onze keus is gevallen op een zilveren speld. Helaas zijn deze nog niet aanwezig, maar bin nen enkele dagen zullen ze u ter hand worden gesteld. Ter vervan ging mag ik u, dames, uitnodigen uw mannen deze anjers op te steken en voor uzelf een klein cadeautje in ontvangst te nemen, waarvan ik hoop dat het bij u een gunstig ont haal vindt. Ik hoop en vertrouw dat deze zil veren speld, die u kunt dragen als blijk van waardering onzerzijds, voor u een stimulans moge zijn om uw beste krachten te blijven geven aan onze vereniging en dat eenmaal een gouden speld deze zilveren mo ge vervangen. Met een driewerf hoera voor de ju bilarissen werd deze huldiging door de heer P. Brokx, als president dei- harmonie, besloten. Zoals wij in onze vorige editie reeds meldden, maakte de heer H. Kamp van de rondvraag gebruik om het bestuur en inzonderheid de heer Brokx, mede namens alle jubileren de collega's, te danken voor de hen te beurt gevallen eer. Met Gods hulp hopen wij onze beste krachten in te zetten ter behartiging van de geestelijke en materiële belangen der in woners wier zorgen aan ons werden toe vertrouwd. Met de persoonlijke wens dat het jaar 1957 voor U en Uwe gezinnen in alle op zichten voorspoedig moge zijn, wil ik deze toespraak besluiten. Namens de raadsleden dankte de heer de Cock de burgemeester voor zijn toe spraak en wenste hem en zijn gezin weder kerig een voorspoedig 1957 toe. OVERZICHT WONINGTEKORT. l.y -a*'1, J .H dL^. tzdLL.sad?* Loonopzand 666 woningen, 11 bewoonde ruimten, 655 permanente woningen, 16 krotten, 639 bruikbare woningen, 718 ge zinnen; absoluut woningtekort 79. Kaatsheuvel 1991 woningen, 37 bewoon bare ruimten, 1954 permanente woningen, 171 krotten, 1783 bruikbare woningen, 2165 gezinnen; absoluut woningtekort 382. Gemeente 2657 woningen, 48 bewoonde ruimten, 2609 permanente woningen, 187 krotten, 2422 bruikbare woningen, 2883 gezinnen; absoluut woningtekort 461. Jln de hierna volgende raadsvergadering kwam de raad snel tot besluiten. Bij de in gekomen stukken bevond zich een verzoek van het bestuur der afd. Waalwijk en Om streken van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren tot het vaststellen van een ver ordening tegen kettinghondep. Dit verzoek zal door de commissie voor strafverorde ningen nader worden bekeken. Verder was er mededeling gekomen van de minister van binnenlandse zaken, dat 't raadsbesluit inzake wijziging van het Amb tenarenreglement (de onlangs behandelde kwestie gemeente-ontvanger) bij Koninklijk Besluit is opgeschort tot 1 jan. 1958. Tot leden van het bestuur van de ge meentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werden herbenoemd de heren J. W. van Noije en J. Vloemans, die beiden aan de beurt van aftreden waren. Vervolgens besloot de raad tot het aan gaan van een kasgeldlening groot f 100.000 m.i.v. 1 febr. a.s. en tot het verstrekken van een algemene machtiging aan B. en W. tot het aangaan van kasgeldleningen en andere kortcrediet overeenkomsten gedurende '57. Voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van het verkeersonderwijs werd aan de r.k. meisjesschool St. Herman-Jo zef een bedrag beschikbaar gesteld van f 374.15, aan de St. Theresiaschool f 350.90, aan de St. EmiKusschool f 356.90 en aan de St. Bernardusschool f 358.25. Het vergoedingsbedrag per leerling in gevolge art. 103 der l.o.-wet werd voor de bijzondere scholen vastgesteld op f 32.87. Omdat het in verband met de herziening van het partiële uitbreidingsplan Kaatsheu vel niet mogelijk zal zijn om aan de zuid westzijde van de Crispijnstraat 4 woning wetwoningen te bouwen, zoals aanvankelijk was besloten, besloot de raad deze wonin gen te doen bouwen aan de oostzijde van deze straat. Daartoe zullen de panden Cris pijnstraat 15, 17 en 19 moeten worden af gebroken. Dit voorstel verkreeg de goed keuring van de raad. Ter afronding van het bouwterrein dat beschikbaar komt bij de aanleg van de Willibrordusstraat te Loon op Zand, be sloot de raad tot de aankoop van een per ceel Van ca. 280 m2, eigendom van de Gebr. v. Meerendonk te Tilburg, voor de prijs van f 300. - Omdat de commissie tot wering van schoolverzuim momenteel nog slechts uit twee leden bestaat, te weten de heren J. B. van Opstal en J. de Kort te Loon op Zand, besloot de raad tot uitbreiding met 3 leden. Uit een voordracht van B. en W. werden uit ouders gekozen de heren F. G. Elshout en A. Ververs jr. en uit de onderwijzers de heer J. F. C. Tuerlings. In verband met de verplichte AOV-pre- mie besloot de raad het salaris van het gemeentepersoneel m.i.v. 1 jan. 1957 te verhogen met 5,6 Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeu ring aan een wijziging van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1956. In de rondvraag vroeg de heer Groot- swagers aandacht voor de Vaartstraat die in een deplorabele toestand verkeert. De voorzitter verklaarde dat dit een moeilijke weg is, omdat de grondslag niet deugt en hij is gelegd met tweedehands materiaal. Enkele jaren geleden is het deel dat aan sluit op de" Hoofdstraat geheel opnieuw ge legd en dit deel is dan ook goed. Het ge meentebestuur stelt zich voor deze weg deelsgewijs te verbeteren, zodat binnen 3 4 jaar de gehele weg is vernieuwd. De heer van Kuijk wees er op dat de ophaaldienst voor kadavers slechts 3 maal per week rijdt. Hij vond dit te weinig, voor al in de zomer. Hierdoor worden onge wenste toestanden geschapen. De voorzitter was het hiermee volkomen eens en zegde toe deze zaak nader te zullen onderzoeken. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. PRIESTERJUBILEUM. v i yaag jciiiutiii j.i. iit-iuuvui ivape- laall iyéyiuer Vc.il onze jicuooiiio uc uag uac iuj voor ïcyz jaar au n. riicsiciwijuuig ontving uit banuen van Mgr. muisaens. ivapeiaan iveyuier uie iceus gcuurciiüe ruim viji jaren aan onze paroune vemon- den is, is iemand die zijn went verriuit op een manier die met aan iedereen opvan. Wie zal de uren tenen die deze suae wer ker besteedde aan de belangen van de jeugdbeweging, 't is dan ook vooral de jeugdbeweging aan wie hij zijn hart ver pande, wel wetende dat de vorming der jeugd voor een groot gedeelte de latere le venshouding bepaalt. Het is dan ook geen wonder dat het juist vooral de jeugd was die deze dag voor de kapelaan tot een onvergetelijke maakte. Na een H. Mis van dankbaarheid vrijdagmor gen door de jubilaris opgedragen, bereidde de schooljeugd vrijdagmiddag de kapelaan enige aangename uren in het parochiehuis. Door en vanwege de schoolkinderen werd hem een practisch geschenk aangeboden in de vorm van een prachtige gereedschapkist met inhoud. Dan werden enige geestige toneelstukjes uitgevoerd, waarin op komische wijze en kele voorvallen uit zijn kapelaanstijd voor het voetlicht werden gebracht. Een en an der werd omlijst door zang van het jon genskoor onder de voortreffelijke leiding van Frater Angelice. Zondag herdacht de parochie de heu gelijke dag. Onder de Heilige Mis van 9 uur, opgedragen door de jubilaris, en waarbij ook zijn talrijke familie tegenwoor dig was, preekte kapelaan op voortref felijke wijze over de priesterroeping, en benadrukte vooral, hoe de gelovigen de roe ping en het leven van de priester moeten zien. Bij deze gelegenheid bracht kapelaan Reymer dank aan de parochie, die zo in tens met hem heeft medegewerkt tijdens zijn verblijf in Loon. Van 12 tot 1 uur had in het parochiehuis een druk bezochte receptie plaats, waarbij zeer vele parochianen de jubilaris hun ge lukwensen kwamen aanbieden. In goede en geestig gekozen woorden bood Pastoor Mommers namens kerkbe stuur en parochianen de jubilaris een be drag van f 750 aan, terwijl de diverse ver enigingen zich niet onbetuigd lieten en blij ken gaven van grote waardering en mede leven. Bloemen ontbraken niet, evenals te legrammen. Loonopzand heeft wederom blijk gegeven dat het zijn priesters weet te eren.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6