Waalwijkse en Langstraafse Courant HUURVERHOGING WAALWIJK FILMJOURNAAL VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 11 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL- 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" ZONDAGSDIENST. Zondag 10 februari 1957. Arts Ed. van Rooij. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 10 februari 1957. 10 uur Ds. L. Schellevis. Voorbereiding H. Avondmaal. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 10 februari 1957. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. Selms van Hendrik Ido-Ambacht. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 10 februari 1957. 9 uur v.m.: Ds. C. B. Schuur- mans. JORDANS GAF BRAHMS' VIERDE 'N GROTE LUISTER- Het muzikale hoogtepunt van het winterprogramma van de Kunstkring het concert door Het Brabants Orkest is in twee opzichten een sukses ge worden. Een sukses door de zeer ruime belangstelling voor het op de ouverture bij „Die Zauber- flöte" na voor de sporadische concertbezoeker toch niet zo heel bekende programma, en een sukses voor Hein Jordans en zijn musici. Van dit laatste sukses mocht men dan, gezien het Am sterdamse Kerstresultaat, reeds bij voorbaat overtuigd zijn, het is toch prettig zelf te constateren dat de eigen provincie een orkest bezit dat elk seizoen aan be kwaamheid en overtuiging wint. Deze winst kan 't telkenmale op zijn debet schrijven dank zij de uitzonderlijke kwaliteiten van Hein Jordans, die behalve een zeer zuiver musicus een man is, die met een grote overtuiging en groot geloof staat achter hetgeen hij doet. Deze gaven van Jordans hebben Het Brabants Orkest ge maakt tot wat het is een gezel schap zeer goede musici, be kwaam op het instrument en met een opvallend rijp inzicht in de ziel achter de geschreven mate rie. Het romantische programma van dinsdagavond kreeg met de instelling van Jordans de volle rijkdom aan zwier en klank, maar omdat Jordans tevens een zeer nauwgezet man is met een grote voorliefde voor kleur en de heldere toon, laat hij zich nooit helemaal meeslepen door de passie van bijv. Brahms' Vier de, waaraan hij overigens vooral in het tweede en laatste deel een zeer grote luister verleende. In het tweede deel bleek ook over welk een voortreffelijke blazers- groep Het Brabants Orkest be schikt. Behalve Brahms' Vierde en Mozart's ouverture „Die Zauber- flöte" (in flonkerende speelsheid iets te strak) stond op het pro gramma Lalo's „Symphonie Es- pagnole" met als solist de eerste concertmeester van Het Brabants Orkest, Pierre Jetteur. Dit or kestraal niet bijster sterke werk geeft de solist alle gelegenheid zijn bekwaamheid te tonen en van deze virtuositeit heeft Pierre Jetteur alleszins blijk gegeven in een zeer knappe en hoogstaande vertolking. Hij beschikt over een prachtige toon en een voortref felijk ontwikkelde techniek. De tenipi-overgangen hadden wij op enkele plaatsen graag wat vloei ender gezien. Het orkest begeleid de zeer attent. Het enthousiaste publiek ap plaudisseerde zowel Hein Jor dans als Pierre Jetteur driemaal terug. Dinsdagmiddag werd door Het Brabants Orkest een jeugdcon- cert gegeven, dat een volle zaal trok.'Op het programma stonden een aantal overbekende werken of fragmenten uit bekende wer ken van grote meesters. Het pro gramma opende met de ouver ture „Fingalshöhle" van Men delssohn. Uit de tweede suite van J. S. Bach werd de Polonaise en Badinerie gespeeld, waarbij de uitermate moeilijke fluitsolo zeer goed werd geblazen door j Dick Mooy. Verder bevatte het j programma de Nocturne uit Men delssohn's „Midzomernachts- droom", „Letzter Frühling" van Grieg, de „Pizzicato-polka" van Joh. Strauss, de aantrekkelijke Roemeense Dansen van Béla Bar- tók en tot slot Brahm's „Akade- mische Festouverture". De diri gent Hein Jordans gaf op aardi ge en zeer bevattelijke wijze uit leg bij de onderscheiden pro grammapunten. De jeugd was muisstil en zeer oplettend, waarvoor Hein Jor dans hun een pluim op de denk beeldige hoed stak. Een wijze van concerteren die in Waalwijk vaker moest plaats vinden. Overigens blijkt bij dergelijke concerten telkens weer hoe hard Waalwijk een goede concertzaal nodig heeft. De klankverhoudin gen komen in Musis helemaal niet tot hun recht en de toon van het „ingebouwde" orkest zit con stant in de verdrukking. Ondanks dit tekort zeggen we toch jammer dat het weer een iaar moet duren voordat we Het Brabants Orkest weer kunnen verwelkomen. HET GOUDEN BESTAANSFEEST WAALWIJKS BELANG. In onze vorige nummers hebben wij iets meegedeeld over de grootse plannen die er bestaan voor de open bare feestviering die Waalwijks Be lang, in samenwerking met onderen, de gemeenschap deze zomer hoopt aan te bieden, ter gelegenheid der herdenking van het 50-jarig bestaan dezer vereniging. Thans kunnen we een en ander meedelen omtrent de herdenking van de oprichting zelf. Er heeft zich n.l. op initiatief van de heren M. F. M. v. Gurp, Dr. Ir. H. van Laar hoven en, P. Dirks een comité ge vormd, dat zich voorstelt om, met medewerking van de ingezetenen, op 26 maart a.s. het bestuur te hul digen en zo mogelijk een blijvende herinnering aan te bieden. Het zal zich daartoe binnerikort met een cir culaire tot de inwoners wenden, tot verenigingen, handel en industrie. Het comité bestaat uit de heren: J. v. Heesbeen, voorzitter; Bé Weij- ers, secretaris, Notaris v. Gurp, pen ningmeester; en leden; de heren P. Dirks, Ir. Roelofs Heyrmans, G. Knepflé, Dr. Ir. H. v. Laarhoven, J. v. Mierlo, FT. Smolders, A. Teur- lings en Antoon Tielen. Tegelijk met het 50-jarig bestaan zullen nog een 5-tal bestuursleden een jubileum herdenken; de heer J. Tielen zal dan als enige oprichter 50 jaar onafgebroken bestuurslid en secretaris zijn; de heer Henri Hoff- mans vice-voorzitter en dhr. Nor- bert v. Loon, penningmeester, zullen hun 40-jarig bestuurslidschap her denken, terwijl de heer J. Timmer mans op die dag 25 jaar voorzitter van Waalwijks Belang zal zijn en de heer Jacq. Spijkerman 25 jaar be stuurslid. 55-JARIG JUBILEUM R.K. MID DENSTANDSVERENIGING. De Waalwijkse r.k. Midden standsvereniging gaat op 12 febr. a.s. dubbel feestvieren, want naast het 55-jarig bestaan als vereniging zal dan ook het 5-ja- rig bestaan van het Actie-Comité worden herdacht. De dag zal be gonnen worden met een H. Mis in de kapel van de Eerw. Zusters welke zal worden opgedragen door de geestelijke adviseur, de HoogEerw. Heer Deken B. v. d. Hurk. Om half zeven des avonds zal het feest in zaal Thalia wor den voortgezet met een koffieta fel, waarbij ook aanwezig zullen zijn de landelijk adviseur van de N.R.K.M., prof. dr. Ariëns, als mede de diocesane directeur, mr. dr. N. v. d. Heuvel. De avond zal verder gevuld worden door een bekende conferencier, die voor een prettige en gezellige stem ming zal zorgen. 25-JARIG JUBILEUM O.VO.V. Op 23 februari a.s. zal de Ont spanningsvereniging Onderlinge Vriendschap haar 25-jarig be staan vieren. De vereniging ver meldt als oprichtingsdatum 29 februari 1932 en is ontstaan uit het feestcomité ter gelegenheid van een bruiloft. De eerste voor zitter was de heer P. van Iersel. Momenteel zijn er nog 5 mede oprichters lid'van de vereniging, te weten: mevr. de Brouwer-de Rooij, J. de Brouwer, Jos Damen, C. de Peffer en A. Snijders. Aan vankelijk was O.V.O.V. een ver eniging die zich bezig hield met ontspanning in de ruimste zin van het woord, zoals toneel, mu ziek, wandelsport, voetbal e.a., doch thans is O.V.O.V. enkel nog maar reisvereniging. Andere vor men van ontspanning heeft men om verschillende redenen moe ten laten vallen. Elk jaar maakt men op Eerste Pinksterdag een ééndaagse reis in binnen- of buitenland. De ver eniging telt thans 48 leden en is niet voor uitbreiding vatbaar, omdat men aan twee autobussen gebonden is. De vereniging is thuis in café De Lindeboom (G. Ouwerkerk, vroeger P. v. Dae- len)Toen het café in 1940 af brandde, is men enige tijd thuis geweest in café Jac. Passier. De jubileumviering zal worden ingezet met een H. Mis om 9 uur voor de overleden leden van de vereniging, waarna men geza menlijk in De Lindeboom zal ont bijten. Van 2—3 uur zal er een receptie worden gehouden, waar onder tevens de jubilarissen zul len worden gehuldigd. TONEEL RODE KRUIS. De Waalwijkse afdeling van 't Ned. Rode Kruis zal zich mor genavond in zaal Thalia weer op de planken wagen met het to neelspel „Suuske Perdaems". De regie is in handen van Jac. Did- den. Na de uitvoering voetje van de vloer onder leiding van The Melody Band van P. v. d. Hoven. LECTUURHUISJE NED. RODE KRUIS. Het lectuurhuisje, dat nu al verscheidene jaren op het Raad huisplein staat, is zo langzamer hand geen onbekende meer. Dat blijkt wel heel duidelijk uit de hoeveelheden lectuur, die er in de loop van de laatste jaren in verzameld zijn. Dat waren n.l. voor de laatste 5 jaren Tijdschriften 1952 1953 1954 1955 1956 514 588 706 1377 1299 kg. Boeken 66 159 143 77 242 ex. Men ziet hier wel uit dat er 'n gestadige groei geweest is en het Ned. Rode Kruis is de zeer velen die trouw hun lectuur hierin de poneren, dan ook zeer dankbaar. Uit bovenstaand overzicht ziet men echter ook dat er het laat ste jaar een kleine achteruitgang valt te bespeuren en dat terwijl in de meeste huisjes in het land juist een aanmerkelijke vooruit gang in opbrengst heeft plaats gevonden. Laten wij, Waalwijkers, dus niet achterblijven en de zieken zoveel mogelijk van lectuur voorzien. Men weet toch waar 't om gaat weekbladen, maand bladen, tijdschriften, vaklitera tuur en vooral ook boeken en kinderboeken. Voor grotere hoeveelheden ge lieve men zich te wenden tot me vrouw Roelofs Heyrmans, Burg. Verwielstraat 14, tel. 2726. FRANSJE DE NIJS EVENEENS OVERLEDEN. Het zoontje van Ko de Nijs, het 8- jarig Fransje, dat bij het auto-onge luk van zaterdagavond ernstig werd gewond, is maandagmorgen in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda eveneens overleden. De toestand van mevr. de Nijs is nog steeds zeer zorgwekkend. WAALWIJKSE HONDEN SPORTVERENIGING. De Waalwijkse Hondensport vereniging zal morgen in café De Lindeboom een balavond orga niseren, die voor iedereen toe gankelijk is. De aanvang is be paald op 8 uur. BAL K.J M.V. De Waalwijkse K.J.M.V. zal morgenavond in Hotel Verwiel haar jaarlijks bal houden. Als orkest zal optreden Het Kaats heuvels Revue-Orkest. ASIELFONDS DIERENBE SCHERMING AFD. WAALWIJK Nadat het vorige jaar onze po gingen, om via het gemeentebe stuur een Dierentehuis te ver krijgen, schipbreuk hadden ge leden, besloot het bestuur het ge geven advies van het „particu lier initiatief" op te volgen, en werd een Asiel-fonds gesticht. Al de hierop gestorte gelden zullen dienen om eindelijk voor Waalwijk en Omstreken een Dierentehuis met polikliniek te verkrijgen. Is een dierentehuis noodzake lijk, ook een polikliniek mag hieraan niet ontbreken. In het dierentehuis kunnen de zwervende dieren worden opge vangen. Zij worden gereinigd, verzorgd, gecontroleerd en zo mogelijk wordt voor hen een nieuw tehuis gezocht. Ook kun- Mgr. W. M. Bekkers, die a.s. dinsdag 12 februari in de kathe drale Basiliek van St. Jan te 's-Bosch tot bisschop wordt gewijd, nen hier opgenomen worden de dieren, waarvan de eigenaars tij delijk afwezig zijn. Hiervoor wordt dan een kleine vergoeding gevraagd. De polikliniek dient., om één, zo nodig tweemaal per week ge legenheid te geven een dieren arts te raadplegen voor de kleine huisdieren, terwijl bij ongevallen de dieren hier kunnen worden gebracht om te worden geholpen of pijnloos te worden afgemaakt. De indertijd ontvangen bedra gen van enkele jaren geleden rikconcours, bridge-drives en straatcollecten zijn bijna geheel opgegaan aan kosten zoals dok tershulp, advertenties en de in richting en instandhouding van de nood-bewaarplaatsen, waar van de toestand hopeloos is en blijft. Geheel opnieuw moeten wij dus beginnen. Op dinsdag 12 maart a.s. houden wij in Hotel De Twee Kolommen een rikcon cours. Hierover zullen nog na dere gegevens volgen. Maar houdt deze avond vrij. Verder komt er een speciale actie, die wij „Zilvervloot"-actie hebben genoemd en wij hopen dat het ook een zilveren vloot zal worden. Op ons Asiel-fonds zijn echter reeds bedragen gestort, waarvan hier verantwoording volgt Uit de kas der vereniging 100.- Jeugdclub asiel-busje 55.- Boottochten Biesbosch zomer 1956 15.- Burgem. v. Woudrichem 10.- N.N. 100.- Totaal 280.- Voor navolging is storting mo gelijk op de rekening „Asielfonds Waalwijk en Omstreken", Ned. Handels Mij. Waalwijk, gironr. 4212. Het Bestuur Dierenbescherming Waalwijk en Omstreken. LUXOR. „DE DRIE MUSKETIERS". Alexander Dumas' beroemde roman heeft in de Ameri kaanse filmstudio's een niet ge heel volledige, maar toch wel zeer spectaculaire en boeiende verfilming gekregen, waarin de nadruk vooral is gelegd op 't ge wapend optreden van 't gevreesde drietal Athos, Porthos en Ara mis, die in deze kleurige rolprent voortreffelijke staaltjes scherm kunst ten beste geven. Hun avon turen spelen zich af in de voor Frankrijk woelige jaren rond 1625, toen de slimme vos Riche lieu zijn best deed om de zwakke Lodewijk XIII van de troon te stoten en de verhouding met En geland allesbehalve vriendschap pelijk was. Richelieu wordt op deskundige wijze bijgestaan door de even verderfelijke als verlei delijke gravin de Winter (Lana Turner). Dit tweetal rekent ech ter voortdurend buiten de waard, i.e. de Drie Musketiers, die door hun doortastend optreden de on fraaie bedoelingen van dit duo weten te verijdelen, daarin bijge staan door d'Artagnan. Zij ko men echter te laat om de moord op Constance, d'Artagnan's ge liefde, door gravin de Winter, te voorkomen, maar daarvoor moet deze avonturierster dan ook boe ten met haar hoofd. Tenslotte zijn zij ook Richelieu nog te slim af. Een film met veel vaart en spanning uit hoofse, maar ook zeer ruwe tijden. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „TEMPEL DER VERLEIDING". De parabel van de Verloren Zoon geeft uiteraard aanlei ding tot vele gissingen omtrent de aard der gedragingen van de ze jongeman fijdens zijn omzwer vingen in de vreemde. De Holly- woodse gissing is dat hij tijdens een reis smoorverliefd is gewor- den op Samarra (Lana Turner),! de aanbeden hogepriesteres van I Astarte, godin der liefde en der 1 vruchtbaarheid. Thuisgekomen. eist Micah (de avontuurlijke zoon) zijn erfdeel en trekt er op uit om zich aan de voeten van deze vrouw te gaan werpen. Hij mag niet mopperen want zij voelt wei wat voor hem, hetgeen ech ter helemaal niet naar de zin is van Nahrib, de hogepriester van Baal, die een waar schrikbewind over het hongerende volk uitoe fent. Hij weet Micah in een val te lokken en in de gevangenis te doen opsluiten. Deze weet echter te ontsnappen en slaagt er in het volk tot opstand te brengen. Sa marra weigert echter té vluch ten, menende dat het volk haar ongedeerd zal laten. Het volk laat zich door haar schoonheid echter niet in de luren leggen en begint haar te stenigen. Dan kiest zij de vrijwillige dood in 't laai ende offervuur. Dan valt er voor de verloren zoon ook niet veel meer te doen en hij rept zich huiswaarts, waar hij door zijn liefderijke vader met open armen wordt ontvangen. Zelfs het vet gemeste kalf ontbreekt niet. Een wel spectaculair geval met nogal veel zwoele Oosterse sfeer, waarom het wellicht ook alleen maar te doen is. Toegang boven 18 jaar. Maandag en woensdag. MUSIS SACRUM. „THE INDIAN FIGHTER". Wie verwacht dat „The Indian Fighter" wel tot het soort DE ECHO HEI ZUID De Regering heeft bij de Tweede Kamer drie wetsontwerpen ingediend, waarbij de huurverhoging en al wat daarmee samen hangt, wordt geregeld. Zij bevatten een re geling van de huurverhoging, een gedeel telijke blokkering van de grotere huurop brengst en de opvanging van de fiscale ge volgen daarvan. Een huurverhoging voor vooroorlogse woningen met 25 procent wordt voorgesteld. Maar de helft van de hogere huurop brengst dezer woningen zal worden ge blokkeerd. Van de toegestane vijf en twin- tige procent verhoging komt slechts de helft ten bate van de eigenaar-huisexploi tant. De andere helft wordt gebezigd voor vergroting van het woongerief door het aanbrengen van moderne voorzieningen. Waar ligt de grens tussen onderhoud en verbetering der huizen? Deskundigen ver- zekerden "ons, dat, gegeven de huidige hoogte van prijzen en lonen, de huurver hoging van 25 nog onvoldoende is om de onderhoudskosten te dékken. - o - Bij de vorige huurverhoging werd de mogelijkheid geschapen, dat bij vooroor logse woningen, die niet voldeden aan re delijke eisen ten aanzien van de instand houding en bewoonbaarheid, deze verho ging ongedaan werd gemaakt. Deze moge lijkheid is gehandhaafd. Indien klachten over verwaarlozing door het gemeentebestuur of de huurcommissie in de betrokken gemeente gegrond werden verklaard, kan de huur van een woning worden teruggebracht tot het peil van vóór 1 september 1955. Ook de verhoging van 5 procent die toen plaats had, wordt dan dus opgeheven. De aldus verlaagde huur geldt tot het noodzakelijk geachte onder houdswerk is uitgevoerd. Deze mogelijk heid van het ongedaan maken van de laat ste twee huurverhogingen wordt in de nieu we huurwet ook ingevoerd voor de tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, die onder de nieuwe huurverhoging vallen. Wat ziet men dus gebeuren? Goed on derhoud moet geschieden om de huurver hogingen niet in gevaar te brengen. Ter wijl de nieuwe huurverhoging van feitelijk slechts 121/2 in vele gevallen ontoerei kend of nauwelijks toereikend zal blijken om in de onderhoudskosten te voorzien. Wij zien in de voorgestelde regeling een onbillijkheid ten aanzien van de huiseige naar-exploitant. -o- Het is een noodzakelijkheid, die algemeen wordt ingezien, dat de oude huren zich aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Onze woningvoorziening stelt de eis, dat de huren van oude en nieuwe woningen in redelijker onderlinge verhoudingen worden gebracht, dan ze thans zich bevinden. Moet de huis-exploitant van de gebo den regelingen de dupe zijn? Men moge zich rekenschap geven van de moeilijke po sitie, waarin deze bedrijven verkeren. Niet alleen worden zij gedrukt door een ont zaglijke vermeerdering van de kosten voor onderhoud en door de zware sanctie die er op staat, wanneer zij aan de onderhouds plichten niet nauwkeurig voldoen, maar ook de fiscus neemt hen nog een flink deel van hun inkomsten af. Men kan allerminst zeggen, dat het exploiteren van woningen door particulieren een verrijkend bedrijf is te achten! Thans komt men hun door de nieuwe huurverhoging onvoldoende tege moet en die tegemoetkoming wordt nog ge halveerd door de blokkade. Voor de huurders is de voorgestelde ver hoging natuurlijk ook een onaangename zaak, hoewel reeds een kleine verhoging van de lonen is geprojecteerd. Als men de huurverhoging ziet binnen het algemeen kader van de wild-omhoog stijgende kos ten van het levensonderhoud, dan wordt men als huurder nukkig gestemd. Maar men moet er acht op slaan, dat het nederlandse huurpeil veel lager ligt dan het internatio naal niveau. Het woninggerief wordt hier te lande veel goedkoper genoten dan waar ook ter wereld. De last van een .huurver hoging, die uit allerlei economische om standigheden voortkomt, mag echter geen aanleiding zijn voor een onbillijkheid tegen over een andere groep, die der huizen eigenaars-exploitanten. Er zijn reeds stemmen opgegaan in den lande, die hebben gepleit voor een ratione ler en zakelijker regeling van het huren- vraagstuk, dan die welke in de aanhangige ontwerpen is vervat. Voorop kwam de Nieuwe Rotterdamse Courant, die in een fel artikel de regering van „stukwerk" be schuldigde. „In de memorie van toelichting", zo herinnert het blad ons, „wordt berekend dat het huidige huurpeil, liggende op ge middeld 148 procent van het voor-oorlogse niveau, naar 240 procent omhoog zal moe ten; het verschil met een huurpeil voor nieuwe woningen ad 290 procent (van het grond van kwaliteitsverschillen tussen oude peil van 1940) zou gerechtvaardigd zijn op en nieuwe woningen. „Maar wat doet de regering", zo roept de schrijver van het artikel uit, „om deze aanpassing der oude huren tot 240 procent van 1940 te bevorderen? Zij stelt voor, de op 30 juni a.s. geldende huurprijs met 25 procent te verhogen, hetgeen deze brengt van 148 op 185 procent van de vooroor logse huurprijs. Daar blijft het bij. De forse greep op het probleem wordt daarmee naar de toekomst verschoven. In stede van een wettelijk plan van vaststaande, geleidelijke aanpassing tot de vereiste 240 procent aan de Staten-Generaal voor te leggen, wordt wederom stukwerk geleverd. En tevens wordt het huurvraagstuk ook voor de toe komst overgeleverd aan het politieke spel Inderdaad, dat de regering niet tot een geleidelijke en zakelijke oplossing van het huren-probleem schijnt te kunnen komen, heeft diepliggende politieke oorzaken. De hurenkwestie is een netelig punt. Zij heeft in een nabijliggend verleden tot een kabi netscrisis geleid. Men is toen aan het tim meren gegaan en het hurenvraagstuk moet een belangrijk punt geweest zijn van de be sprekingen met de fracties, waaruit het huidige ministerie is voortgekomen. Er zijn concessies gedaan, ten einde een samen werking tussen regering en parlement te verzekeren. Van die concessies zijn de ter tafel liggende wetsontwerpen de euvele vruchten. Het gepleegde overleg onthoudt aan de regering de vrijheid zakelijker en billijker voorstellen te doen, dan waarmee zij thans voor de dag treedt. Deze invloed van de politiek op de oplossing van belangrijke vraagstukken, die met het volkswelzijn ver band houden, achten wij niet in s lands belang. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1