Ii - f de La m Afdeling Waspik der N. viert Gouden bestaansfeest 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 7 Wild-West films zal gaan beho ren, waarvan er dertien in een dozijn gaan, vergist zich, want dit cinemascope-product steekt ver boven het gemiddelde peil van de Western uit. En dit is voornamelijk te danken aan de voortreffelijke regie en de uitne mende fotografie, die het impo nerende landschap op het brede doek ten volle tot zijn recht laat komen. Het is een strak gespan nen verhaal, waarin de onvermij delijke liefde lussen de blanke man en het Indiaanse meisje niet op de gebruikelijke zoetsappige manier wordt behandeld, inte gendeel, enkele scènes zijn zelfs nogal vrijmoedig. De hoofdrollen in deze knappe en uitermate boei ende Indianenfilm zijn in de be kwame handen van Kirk Douglas en het Italiaanse sterretje Èlsa Martinelli. Een Western die een aanbeve ling ongetwijfeld verdient. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „KISS ME DEADLY". Wat Lemmy Caution is bij Peter Cheyney, is Mike Hammer bij Mickey Spillane. Mike Hammer is de „tough guy" uit de boeken van Mic key Spillane, die hun beroemd heid c.q. beruchtheid danken aan het feit dat zij van de eerste tot de laatste bladzijde vol staan met brute kracht en sex. Grunen Spillane's boeken zijn dan ook geen speurdersromans, want zij missen daarvoor elke intelligen tie. De fantastische oplagen van zijn boeken steunen op de hier voor genoemde twijfelachtige „pilaren", hetgeen wel het een en ander zegt over de smaak van het boeken verslindend publiek. Mike Hammer is iemand met een ontzettend hard hoofd, har de vuisten en 'n opvallende aan trekkingskracht voor een zeker soort dames. Hij hoeft de moei lijkheden nooit üe zoeken, ze ko men naar hem toe. Als hij er tot aan zijn nek toe in zit, begint hij pas te leven, enerzijds omdat men van alle zijden tracht hem van dat leven te beroven, anderzijds omdat luchtig geklede vrouwtjes in de rij staan om hem te omhel zen. Gelukkig snapt Mike Ham mer dat ze even gevaarlijk als mooi zijn, zodat hij er zich na 'n korte spanne tijds van ontdoet. Soms speelt zo'n joffer het bijna klaar om hem voor eeuwig en al tijd de das om te doen, maar om dat er nog meer boeken, moeten komen, vliegt ze zelf letterlijk de lucht in. Op grond van een en ander is deze film niet van spanning en vaart ontbloot. Voor de liefheb ber is dat ongetwijfeld voldoen de. Maandag en woensdag. Toegang boven 18 jaar. Eishout Vlijmen Haarsteeg Sprang - Gapeêle Sprang Waspik Geertrui den berg TIJDENS GROTE BOEREN-GEZINSDAG Zondagsdienst. 10 februari 1957 Arts: Dr. v. d. Wouw. R.K. Jongensgilde viert haar 10-jarig bestaan. Het R.K. Jongensgilde zal a.s. za terdag haar 10-jarig bestaan vieren. Deze jeugdorganisatie, die in Neder land steeds meer bekendheid gaat krijgen, doet in Drunen reeds tien jaar haar goed en vruchtbaar werk. Deze jeugdbeweging doet haar werk onder de verschillende leeftijdsgroe pen en tijdens dit 10-jarig bestaan, kon, dank zij de animo onder de jeugd en de activiteit van de leiders, het jongensgilde hier ter plaatse worden uitgebreid met een groep rakkers. In het district staat Drunen met zijn groep ook zeer goed aange schreven. Onder de titel: „Wij zijn tien", gaat men a.s. zaterdag 9 februari feest vieren. Zaterdagavond zullen voor ouders en genodigden in de zaal van café v. Delft de jongens van het Jongensgilde een revue op voeren over de tien jaren van hun bestaan. Vereniging van oud-leerlingen der Tuinbouwvaksehool Drunen en Omstreken, vierde haar eerste lustrum. Dinsdag vierde de vereniging van oud-leerlingen der Tuinbouwvak sehool Drunen en Omstreken haar eerste lustrum. Deze vereniging werd eertijds opgericht met het doel van tijd tot tijd bijeen te komen voor het uitwisselen van praktische gegevens omtrent het tuinbouwbe drijf en verder het geven van voor lichtingsavonden, cursussen of het houden van excursies. De vereni ging telt thans 40 leden. De secretaris, de heer v. d. Broek uit Haarsteeg, gaf op deze feestver- gadering een verslag over de activi teiten van de eerste vijf jaar. Het werd een opsomming van activitei ten op gebied van cursussen, praat avonden, excursies en voorlichtings avonden. Dat de vereniging aan haar doel beantwoord heeft, bleek uit de belangstelling die er steeds bij afgestudeerden bestaat om lid te worden van deze vereniging, tenein de het onderlinge contact levendig te kunnen houden. De Rijkstuinbouwconsulent Ir. Slits gaf deze middag een overzicht van de ontwikkeling der tuinbouw in 't algemeen, speciaal voor deze streek belichtte spreker de teelt van groen te en klein fruit. De heer Vinken- vleugel, hoofdassistent van de Rijks tuinbouwconsulent en technisch ad viseur der vereniging, gaf een over zicht van de omzetten van de be drijven, die door oud-leerlingen worden beheerd. Uit dit overzicht bleek dat deze in al deze bedrijven een stijgende lijn vertoonde, zowel wat kwaliteit als kwantiteit betrof. Nadat men een en ander over de gang van zaken in de tuinbouw en de vereniging had besproken, ging men feestvieren. De zakelijke bij eenkomst, zowel als de feestverga- dering werden gehouden in de zaal café P. Klerkx. Als begin van het feest begon men met een koffietafel en daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Agenda. Vrijdag 8 februari: 7.30 uur: 5de les cursus Wellevend heid voor de leden der R.K.J.B. en Boerinnenbond, in zaal café P. Klerkx; 7.30 uur: repetitie leerlingen „Vol harding"; 8.30 uur: repetitie Harmonie „Vol harding", zaal café Elshout. Zaterdag 9 februari: 7.30 uur: Ouder-avond Jongensgilde in zaal café v. Delft. Zondag 10 februari: 11.30 uur: repetitie Harmonie „Vol harding" in zaal café Elshout; 11.30 uur: repetitie Harmonie „Bea trix" in zaal café v. Delft; 2.30 uur: DVCVeerse Boys. BURGERLIJKE STAND DRUNEN. Januari 1957. Geboren Marinus N J zv J Q Aerts en A C Merkx - Johanna M dv P A van Oorschot en H Span - Theodoras G J zv Th Hansen en J J A v Veggel - Hendrika J dv M Klerks en C Th P Maas - Mar tina C A M dv M A v Logten en H A de Bakker Clasina H P dv H J v d Sanden en H C v Rooij - Johannes A zv A v Son en P C v Spijk - Theodora P A M dv F Elshout en A M v Delft - Koenraad L A W zv J Berger en A C Goossens - Wil helmus H zv M A Walravens en G J Hak kel - Gerardus A M zv A J v d Broek en M Th v Rijen - Cornelia A Th dv H A Pullens en Hendrika Vermeulen - Johan nes H zv P A v d Brandt en A M A Groe- nedaal - Adriana C B M dv G Vesters en M E Verdiesen - Elisabeth A J M dv N Vesters en H M v d Wiel. Overleden Johannes van den Bosch 82 j - Andreas P Piroii 89 j - Johanna Knippels echtg v Petras Vrijhoeven 72 j. Huwelijken Cornelis P J de Jongh 29 j te Waalwijk en Johanna B Kuijs 21 j al hier - Hendrik Timmers 39 j te Hooge en Lage Zwaluwe en Engelina M van der Aa alhier - Frans M Kriesels 35 j te Roosen daal en Hendrika M A van Lier 27 j alhier - Gerardus M van Son 22 j te Vlijmen en Elisabeth J van Veggel 23 j alhier. J aarvergadering;. In café Klerks hield de landelijke rij vereniging haar jaarvergadering. Het financieel verslag gaf een klein batig saldo. Voor het goed beheren der geldmiddelen werd de penning meester dank gebracht. Vier aspi rantleden, n.l. G. Moonen, C. van Rooy, H. Smits en L. Vugts werden als lid aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren C. Brok en L. Muskens wer den herkozen. Dinsdag 12 februari zal 's middags een vossenjacht worden gehouden en 's avonds een feestavond. Voor de Cross-country, die door de Kring 's-Bosch op 17 februari in de Dru- nense duinen zaï worden gehouden, werden enkele ruiters aangewezen die de vereniging zullen vertegen woordigen. Jaarvergadering H.K.W. In café M. v. Huiten hield de H.K.W., afd. Drunen-Elshout, haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr. Adr. v. d. Wiel, heette allen en meer in het bijzonder de districtsbestuur der de heer Hens uit Tilburg, harte lijk welkom. De jaarverslagen van de secreta ris, de heer v. Weert, en van de pen ningmeester de heer Merkx, werden onder dank goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, Mej. A. Smits en de heer Joh. v. Venrooy werden herkozen. De heer L. Pulles bracht namens de kaseommissie verslag uit over de gecontroleerde bescheiden. De ledenwervings-actie werd nog besproken. Men zou proberen dit jaar nog het 75ste lid in te schrijven. Na de eigenlijke vergadering bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op het barak werden enige leuke prijzen verspeeld. K.A.J. Jonge arbeiders en arbeidsters die willen deelnemen aan de Culturele Dag op 10 februari a.s. te Nieuw- kuijk, kunnen zich alsnog opgeven voor zang, declamatie, toneel of mu ziek. Visclub „de Hut". Zondag 10 februari is er vergade ring van de Visclub „de Hut" in café Vismalen. Jaarvergadering Willem Teil. Het kruisbooggezelschap Willem Teil hield haar jaarvergadering in café B. Oremans. Na enkele punten vlot te hebben afgewerkt, bracht de kas-commissie dank aan het bestuur voor het vele werk dat dit jaar we derom is verricht. Hierna volgde de bestuursverkiezing. De penningm. Oremans en de heer W. Ekels wer den herkozen. De heer P. Oremans werd onder voorbehoud gekozen tot secretaris. Vier nieuwe leden wer den aangenomen. Besloten werd met drie viertallen uit te komen in de Bondswedstrijden en koppelwed strijden te houden over 8 wedstrij den. Nadat nog besloten werd ma teriaal aan te schaffen voor de con coursen, sloot de voorzitter, na een dankwoord tot de leden te hebben gericht voor de trouwe opkomst, deze jaarvergadering. Raad van Elf. De carnaval te Vlijmen komt weer in het teken van de belangstelling. De Raad van Elf en de leiders van verschillende groepen kwamen in vergadering bijeen in café Dekkers. Onder leiding van de voorzitter, de heer M. Coensen, werd op deze ver gadering de regeling van carnaval opgezet. De groepen moeten zich wederom opgeven als voorheen. Nieuwe groepen zijn nog welkom en kunnen zich opgeven bij de heer M. Berkelmans, Burgem. v. d. Ven straat alhier. Binnenkort zal nog 'n vergadering worden belegd voor de verdere regeling. Burgerlijke Stand over januari 1957. Geboren: Martinus F. E. M., zv. N. Verboord-Kleijssen; Adriana G. M., dv. L. v. Leest-Maas; Petronella M. M. Th. R.j dv. J. Janssens-van Beurden; Johannes G. P. M., zv. P. Leenaarts-Lensvelt; Petrus F., zv. J. Wilhart-Bruurmijn; Clasina J. M., dv. J. v. Vugt-Hoskam; Antonetta C. J., dv. J. Oremans-Klerks; Hu- berdina G. M., dv. H. v. Beurden-v. Hoorn; Maria F., dv. M. v. d. Ster- ren-v. Doorn; Jeanine H. C„ dv. H. Crijnen-v. d. Loo; Andreas A. J., zv. M. de Vaan-v. Wijk; Elisabeth A., dv. A. Bechtold-v. Bijnen; Theodora H., dv. A. v. d. Lee-Pijnenburg; Pe trus P. M., zv. M. de Vaan-Kuys; Andreas H., zv. P. Kivits-Lamers; Wilhelmina, dv. R. v. Helvoort-Zwij- gers; Alfonsius A. K., zv. A. van der Lee-Albiez. Overleden: Maria F. J. Esser, we duwe van N. v. d. Loo 88 j.; Wil lem v. Vugt, wedn. W. v. Over dijk, daarna van M. Verschuren, 85 jaar; Petrus v. d. Loo, wedn. van M. Loefi' 89 jaar; Jan v. Loo, wedn. van C. v. d. Grient, 75 jaar; Leonardus Bruurmijn, echtg. van L. v. d. Dun- gen, 70 jaar. Gehuwd: Marinus W. Pulles 29 j. te Drunen en Adriana v. Bokhoven 26 j. alhier; Adriaan C. F. Berkel mans 28 jaar en Wilhelmina A. C. v. d. Ven 28 jaar, beiden alhier; Wil helmus v. d. Ven 33 jaar en Johanna Heesbeen, beiden alhier; Martinus P. M. v. Vlijmen 27 jaar en Maria J. Th. van den Bosch '27 jaar, beiden alhier; Adrianus J. H. Maas 27 jaar en Huberdina P. Maas 23 j., bei den alhier; Cornelis J. A. v. Vugt 23 jaar en Johanna A. M. Bertens 26 jaar, beiden alhier. CARNAVALSVIERING. Het onlangs ingestelde comité dat zich heeft belast om de viering van de carnaval voor te bereiden, heeft zich dezer dagen middels een circulaire tot de bevolking ge wend. In deze circulaire spreekt het co mité allereerst de hoop uit, dat deze da gen van pure zotternij ook dit jaar weer even prettig zullen verlopen als voorheen het geval is geweest. Verder wordt mede gedeeld dat voor de goede gang van zaken een aantal nieuwe besluiten moesten kor den genomen. Zo zal er dit jaar niet jhuis aan huis worden gecollecteerd om de; be nodigde gelden bijeen te brengen, maar zal tijdens de groepenwedstrijden aan de in gang van ieder café een kleine entree wor den geheven. Er is ook een loterij, waarvan de trekking op carnavalszondag in café' W. v. d. Loo, na de Hoogmis, zal plaats heb ben; deze trekking zal door enkele bij-aéties zeer aantrekkelijk worden gemaakt. Op carnavalszondag zal gelegenheid zijn tot dansen; in de middaguren zal een huurt- voetbalcompetitie worden gespeeld, met als specialiteit een voetbalpool, de harmonie zal muzikale medewerking verlenen. Op maandag en dinsdag zijn er dan weer de gebruikelijke groepenwedstrijden, waaraan zoals nu reeds uit de voorberei dingen blijkt de deelname groot zal zijn. BOERENGEZINSDAG. Op de boerengezinsdag die vorige week alhier plaats had en waarover wij in het vorig nummer reeds hebben geschreven, sprak na ir. Bril het hoofd van de Voor lichtingsdienst, mej. van Lierop. Zij begon met er op te wijzen dat, als men overgaat tot het saneren van de bedrijven, men ook de mensen moet voorlichten. Als er volgens spreekster te veel ar beidskrachten op 't bedrijf aanwezig zijn, liggen de lonen te laag, er moet voorlich ting zijn en men zal de mensen moeten wijzen op de mogelijkheden die er liggen, er zal gedacht moeten worden aan herscho ling en omscholing. Dit moet op deskundige wijze geschie den om grote tegenstellingen in het gezin te vermijden, vooral voor de meisjes die niet in het boerengezin kunnen blijven, maar een andere betrekking moéten zoeken en aan vaarden, zal de overschakeling zeker moei lijkheden mee brengen. Tot slot schetste spreekster de grote ver anderingen die er hebben plaats gevonden, maar waarvan ook de boerengezinnen, in dien dit met wijs beleid gebeurt, de vruch ten kunnen plukken. Over de vraagstukken die vooral het boerengezin in zijn geheel raken, sprak hierna landbouwleraar van der Kamp, die er zijn voldoening over uitsprak dat de toe standen in het boerenbedrijf en ook in het boerengezin zo belangrijk zijn verbeterd en vooruitgegaan. De opvatting dat het aldus spr. de gezinnen zijn die van deze voor uitgang profiteren, komt steeds meer naar" voren; het verheugde hem dat de agra rische bevolking de moeilijkheden, ont staan door de grote veranderingen die er hebben plaats gevonden, heeft weten te overwinnen en ten gunste heeft doen ke ren. Tot slot sprak de geestelijk adviseur, pastoor Serrarens, over de veranderingen die er op geestelijk gebied hebben plaats gevonden. Het boerengezin staat met z'n veranderingen in het brandpunt der be langstelling. Hij noemde het gezin de bron waaruit het goede moet voortkomen, het gezin is niet meer een gesloten eenheid, zoals vroe ger, het is opengetrokken, men kan niet meer zeggen dat men op zich zelf is aange wezen, vooral de kinderen moeten, aldus de geestelijk adviseur, leren op zichzelf te staan, zij zullen zich meer in het vereni gingsleven moeten begeven. Met klem spoorde hij vooral de aanwe zige ouders aan het godsdienstige niet uit het oog te verliezen, en de jongeren spoor de hij aan het geloof als een kostbaar be zit te beschouwen en daarnaar te handelen. Met een hartelijk dankwoord van de voor zitter werd het eerste gedeelte van de dag gesloten. In de avonduren verenigden allen zich weer in het café voor het bijwonen van een gezellige avond. Door de toneelclub van de R.K.J.B. en de Boerinnenbond werd een toneelstuk opgevoerd, getiteldw: „Wie in toneelstuk opgevoerd, getiteld „Wie in tige toneelstuk werd zeer vlot gespeeld en heeft de talrijke aanwezigen zeer geboeid en ontroerd. De spelers(sters) werden na afloop door 'n langdurig en hartelijk ap plaus bedankt voor hun voortreffelijk spel. De regie berustte in goede handen bij de heer H. Theunissen. Na dit prachtig toneelstuk werd nog een blijspel opgevoerd in één bedrijf: „Een dag huisknecht". De regie hiervan was in handen van de heer Jansen. Deze vrolijke klucht heeft de volle zaal danig doen lachen. Dit was dan een vrolijk besluit van een prachtige avond, waarop allen met ge noegen kunnen terugzien. De grimeur de heer W. v. Bokhoven toonde ook deze avond zijn bijzondere ca paciteiten op dit gebied. Het was een waardig slot van deze zeer geslaagde boe rengezinsdag. 25-JARIG JUBILEUM. De heer W. van Beek vierde maandag j.l. zijn 25-jarig dienstjubileum bij de N.V. Schoenfabriek v.h. Pulles van Gerwen te Waalwijk. In het privékantoor van het be drijf werd de jubilaris toegesproken door de diiecteur, de -heer A. Pulles, waarbij deze hem dank bracht voor zijn trouwe dienst en hem een cadeau onder couvert overhandigde. Namens de snijderij, waarin Woensdag 6 februari j.l. vierde de N. C. B. afdeling Waspik tijdens een grote boe rengezinsdag zijn gouden bestaansfeest. De historische dag begon met een plech tige H. Mis, om 9 uur opgedragen in de parochiekerk van de H. Bartholomeus al hier, door de zeereerwaarde heer Pastoor L. Rovers. Blijkens de zeer goede opkomst en de algemene H. Communie gaf men blijk voor de zin van deze feestelijke her denkingsdag begrip te hebben. Na de H. Mis stond een smakelijke kof fietafel klaar in de zaal van Hotel van Ier- sel. Het officiële gedeelte van het pro gramma van deze voormiddag werd ge opend door de heer P. Zijlmans, voorzitter der plaatselijke afdeling van N.C.B., die een uitvoerige feestrede hield. Onze N.C.B. is ontstaan uit de nood der tijden, zo begon de voorzitter zijn rede. Na een tijd die voor de boeren waarschijnlijk voorspoedig is geweest, gezien de grote boerderijen die toentertijd gebouwd zijn, kwam in de negentiger jaren de economi sche crisis, die ook het boerenbedrijf lam legde en voor het gezin armoede en gebrek bracht. De onontwikkelde boer stond alleen in de toen liberale wereld. Bijna geen in komsten, maar wel uitgaven, waardoor hij moest gaan lenen en zich in de schulden steken bij handelszaken en particulieren. Daardoor raakte hij bovendien nog zijn vrijheid kwijt en werd hij door zijn schuld eisers gebruikt voor allerlei politieke doel einden. Het was pater Van den Elzen z.g., een priester geboortig uit de boerenstand, die de stoffelijke en geestelijke nood van de Brabantse boer besefte. Wat Alphons Ariëns was voor de katholieke arbeider, dat was pater v. d. Elzen voor de Brabantse boer. Hij spoorde zijn boeren aan zich te ver enigen, niet in de richting van het Marxis me met zijn godsdiensthaat en klassen strijd, maar hij streefde naar verbetering van hun positie in de geest van söciale rechtvaardigheid. Had pater v. d. Elzen die ontevreden boer niet opgevangen met zijn inspirerende idealen, dan had deze mis schien zijn kracht gezocht in socialisme of communisme en had de priester de boei verloren. En wanneer de boer zijn geloof verliest, dan heeft het land zijn geloof ver loren; en de gevolgen daarvan kunnen wij elders in Europa gadeslaan. Ook wij had den kunnen zitten met een schoolstrijd zo als België, met stakingen als in Frankrijk, of onder dictatuur als achter het ijzeren gordijn. Nog onlangs hebben de Neder landse bisschoppen een mandement doen verschijnen om te wijzen op de onmisbaar heid van de standsorganisaties in onze sa menleving. De N.C.B. heeft deze principes voor de katholieke boeren helpen realiseren. Om de boeren de nodige ontwikkeling bij te bren gen stichtte de N.C.B. verschillende cursus sen en land- en tuinbouwscholen, en voor de jonge boeren de vormings- en kader cursussen, en tegenwoordig hebben we ook onze boerenleergangen. Om de positie van de boeren op econo misch gebTed te verbeteren, stichtte men de verschillende coöperaties zoals de Coöp. Handelsver., Boerenleenbank en alle ver dere coöperaties en instellingen van de N. C. B. Pater v. d. Elzen was ook onze eerste geestelijke adviseur. Ook thans nog is de geestelijke adviseur de voornaamste raadgever in de bestuurs- en ledenvergadering, en die zijn inlichten de, waarschuwende en raadgevende stem laat horen als dit in het belang is van onze standsorganisatie. Hij is dan ook de voor naamste schakel in onze organisatie, zodat een eresaluut van onze afdeling aan de zeereerw. heer pastoo' Rovers zeker op zijn plaats is. Als wij de afgelopen vijftig jaren over zien dan kunnen we gerust zeggen dat de organisatie aan zijn doel heeft beantwoord, ook al zitten we - zoals dat wel eens wordt beweerd - in „de moeilijkste hoek" van het N.C.B.-gebied. Is het niet de Boerenbond geweest die ons door de moeilijke jaren van de econo mische crisis rond 1932 heeft heen gehol pen? Is dat niet vooral te danken geweest aan onze Boerenleenbank? En sprekend over het plichtsbesef der boeren tijdens de moeilijke oorlogsjaren van 1940-1945 memoreerde voorzitter Zijl mans hoe vaak men met goed gevolg een beroep had gedaan op de opofferingsge zindheid der boeren als het ging om de hongerenden te helpen. Hij herinnerde zich hoe de boeren van Waspik elke week een zending broden bij elkaar brachten voor de politieke gevangenen van het kamp te Vught, welke broden werden opgehaald door het toenmalige bestuur van de R.K. Jonge Boeren en welke door de heer Jos de jubilaris werkzaam is, werd hem een fraaie leeslamp aangeboden. PREDIKBEURTEN ZONDAG 10 FEBRUARI 1957. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Klootwijk van Raams- donk; n.m. 2.30 uur Ds. Vink van Waal wijk (Besoijen) Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur Ds. Pedde- mors van Dirkshorn. GESLAAGD. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor Vakbekwaamheid Brood- en Banket bakker, slaagde onze plaatsgenoot Denis Vos Mzn. VOCAAL CONCERT. Wij vestigen hierbij nog even de aan dacht op het leerlingen-concert dat mor gen, zaterdag 9 febr., om half 8, in café van Iersel t.o. het station alhier wordt ge- geven. Dit concert verdient grote belang- stelling niet alleen om het hoogstaand programma, maar ook omdat verscheidene talentvolle plaatselijke krachten gelegen heid wordt geboden zich aan het publiek voor te stellen. Het programma biedt koor zang, soli, duetten en kwartetten en omvat werken van Bach, Beethoven, Schubert, Mozart", Donnizetti en Verdi. Ter bestrijding der diverse onkosten is een entreeprijs vastgesteld a f 0.75, die voor niemand een bezwaar zal zijn. Wij vertrouwen dan ook dat velen dit leerlingen concert zullen bijwonen. v. d. Rijken werden verzonden. En hoeveel graan is er niet opgehaald voor de krijgs gevangen officieren in Duitsland, verzameld door burgemeester Dekkers z.g. En later ook de verschillende graan acties van de N.C.B. voor de verschillende doeleinden, zoals thans voor het verdrukte Hongaarse volk. Maar ook thans beleven we voor onze boerenstand moeilijke dagen; volgens voor zitter Segers zelfs de moeilijkste sinds de oprichting van de N.C.B. Maar wij boeren van Brabant hebben een erfgoed te ver dedigen tegen de stormen van deze tijd, aldus Mgr. Bekkers op de vergadering van de Coöp. Handelsvereniging te 's-Bosch. Het gaat thans om de bestaanszekerheid van het gemengde gezinsbedrijf, hetwelk voor onze boeren wel zwaar is, maar waar in ze toch hun levenstaak en levensvreugde vinden. Zijn het niet onze boeren en tuinders die door hun kunde en werklust het kleine Nëderland hebben opgewerkt tot de groot ste exporteur van verschillende agrarische produkten op de wereldmarkt. In deze sec tor exporteerde men in 1955 voor drie miljard gulden, dat is een derde deel der totale export van Nederland: Zich speciaal bezinnend op de situatie en de activiteiten van de jubilerende afdeling der N.C.B., zei de heer Zijlmans trots te kunnen zijn op de plaatselijke afdeling. We hebben een bloeiende boerenbond, hiervan getuigen ook de goede opkomst op de ge zinsdagen en de laatste gehouden jaarver gadering. Ook de R.K.J.B. is een mooie afdeling met schitterende resultaten op culturele en sportevenementen. We hebben een prachtige boerinnenbond die vorig jaar is opgericht, maar die nu reeds is overge gaan tot de oprichting van een diepvries- kluis met 48 cellen, om zo onze huisvrou wen te helpen met hun moeilijke taak om het hele jaar door hoogwaardig voedsel te verschaffen voor hun gezin, uit eigen be drijf en voor weinig geld. Laten we nu in dankbaarheid ons 50- jarig jubileum vieren in gezonde ontspan ning die hedenavond verzorgd zal worden door de Jonge Boeren en Boerinnen, - en gedurende deze morgen in het teken van bezinning op onze standsorganisatie, waar voor wij een tweetal sprekers hebben uit genodigd. De eerste,is Ir Wellen, de sekre- taris van het hoofdbestuur, en de tweede de heer Bonants, als speciale vertegenwoor diger der instellingen van de N.C.B., welke wij beiden van harte welkom heten en een goed gehoor toewensen. Alvorens deze sprekers uit te nodigen hun voordracht te beginnen, verleende de heer Zijlmans, het woord aan de zeereerw. heer Pastoor Rovers, de geestelijke adviseur der afdeling. Pastoor Roverse wenste allen van harte geluk met het gouden jubileum der N.C.B.- afdeling Waspik. Hij drong er bij alle le den o.m. op aan dat ze als één man moesten 6taan achter het bestuur der organisatie, om dat eenheid de grote macht is, en ook dat de leden waardering moeten hebben voor hun bestuur, dat zich in het belang van de leden allerlei moeiten en zorgen getroost. Ook de waarn. burgemeester, de heer L. Kuysters, was aanwezig en wenste de N. C. B. van harte geluk met dit jubileum. Als man van de organisatie benadrukte hij het belang en de onmisbaarheid dat de orga nisatie in deze tijd voor de individuele mens belichaamt. Als direkteur van de Boerenleenbank wenste ook de heer M. van Dongen de af deling geluk met haar bestaansfeest, waar bij hij de hoop uitsprak dat de goede sa menwerking tussen Boerenleenbank en N. C. B. bestendigd mag blijven. Mevrouw Kamp-Langerwerf bracht als voorzitster der Boerinnenbond haar geluk wensen over, waarbij zkijn in dank de steun memoreerde die de R.K. Boerinnenbond bij de oprichting had mogen ondervinden van de N.C.B. en hierbij overhandigde zij een geschenk onder couvert. Daarna hield Ir Wellen zijn referaat over de landbouwpolitiek, waarbij hij uit voerig inging op het geleid van de rege ring met de gemaakte fouten en wat daar aan vast zit. Het dreigement van staking verwees hij naar het allerlaatste plan, zeg gende dat eerst alle andere middelen moe ten worden aangewend. Dit zou voor de i boeren en tuinders ook niet zo gemakkelijk uitvoerbaar zijn en bij mislukking zou men daarmee de goodwill en het vertrouwen van het Nederlandse volk verliezen, aldus Ir Wellen. Intussen doen de standsorganisaties al het mogelijke om zo gunstig mogelijke resultaten voor de boer te bereiken. Na gedachtenwisseling hierover sprak de heer Bonants, directeur van het Verzeke ringswezen der N.C.B. Hij sprak over de aard, funktie en doelstelling van de ver schillende instituten der N.C.B. We kun nen deze instellingen niet los zien van de N.C.B. die alle het welzijn van de boer en zijn gezin beogen. Op het gebied der Verzekering ging hij uitvoeriger in op het actuele punt der Ver zekering tegen Wettelijke Aansprakelijk heid. Hij achtte het in deze tijd onverant woord dit risico zelf te dragen. Met voor beelden maakte hij duidelijk dat het in on ze moderne tijd nog beter zou zijn om het brandrisico zelf te dragen dan dat der W.A. Na gedachtenwisseling hierover werd de ochtendbijeenkomst gesloten. Hierna werd gelegenheid gegeven om de diepvrieskluis te bezichtigen, die gebouwd is op het terrein van de R.K. Meisjesschool, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. De hele dag kwamen bloemstukken bin nen, zoals van de Boerenleenbank Waspik, Middenstandsver. Waspik, Zuivelfabriek Raamsdonk - Waspik; Pluimveehouders- bond Waspik; Coöp. Handelsvereniging Geertruidenberg, Tuinbouw vereniging Was pik. Het avondprogramma stond in het te ken van feestelijke ontspanning en werd verzorgd door de Jonge Boeren en Jonge Boerinnen en Sportclub, met zang, muziek, declamatie en voordracht. Als opening van de avond gaf de sekre- taris der afdeling, de heer D. Verschure, een overzicht van de geschiedenis der plaat selijke afdeling van de N.C.B., waarvan wij in onze editie van maandag een kort resumé zullen geven. CULTUREEL FILMCENTRUM CARMEL De activiteiten van het Cultureel Film centrum Carmel te Waspik-Boven leveren kennelijk een gunstig resultaat op. Men is er thans toe overgegaan om in plaats van alleen 's zaterdags, nu twee filmavonden per weekend te geven. Deze uitbreiding werd noodzakelijk aangezien de laatste tijd aan de behoeften der bevolking niet meer kon worden voldaan. Het voorgenomen filmprogramma is met ingang van de maand februari voor meer dan de helft afgewerkt. Voortbouwend op de opgedane ervaringen, heeft men voor de tweede helft van dit winterseizoen weer alle moeite gedaan om weer een aantal goede films te bemachtigen. We mogen wel zeg gen dat men hierin wonderwel is geslaagd. Men is begonnen met het afgelopen week end de film Mensen in Nood te draaien, de bekende film die het gebeuren der mijn ramp te Marcinelle tot gegeven heeft. De volgende weekenden van de maand febru ari worden resp. vertoond: Zet 'm op George; Drie mannen in de sneeuw, en La Strada. De films worden 's zaterdags- en 's zon dagsavonds in de kleuterschool vertoond; aanvang 8 uur. GOUDEN BRUILOFT. Dinsdag vierde het echtpaar Klerks-Ver- meulen aan de Havendijk zijn gouden hu welijksfeest. De feestelijke dag werd inge zet met een solemnele Hoogmis met as sistentie. Op de zeer druk bezochte recep tie was zowel de geestelijke overheid als het gemeentebestuur aanwezig, terwijl het gouden paar tevens talrijke gelukwensen van andere belangstellenden in ontvangst mocht nemen. In de avonduren werd er door de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak een serenade bracht. Voor de woning van het gouden paar was een fraaie illuminatie aangebracht. In café Montens, waar het feest werd gevierd, werd het echtpaar toegesproken door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. Brokx. Door de buurtbewoners werd een fraai cadeau in de vorm van een kapstok met paraplubak aangeboden. Een van de zoons van de fam. Klerks sprak een dankwoord. KRING GEERTRUIDENBERG VAN DE R.K. MIDDENSTAND NAM AFSCHEID VAN DE BOSSCHE MIDDENST.BOND. De zaal van de heer van de Heijkant was te klein om alle afgevaardigden van de di verse afdelingen van de R.K. Middenstand kring Geertruidenberg aan een plaats te helpen. Deze avond was van historische waarde voor de kring Geertruidenberg, na melijk een kennismakingsbijeenkomst tus- van de katholieke middenstandsbond van sen het hoofdbestuur en de bondsadviseur Breda en het kringbestuur, de plaatselijke bestuurders en de geestelijke adviseur van de R.K. Middenstandsverenigingen in het dekenaat Geertruidenberg. Deze bijeen komst was georganiseerd, mede op aan dringen van de Bossche bond om op offi ciële wijze afscheid te nemen van het kring- bestuur en de afdelingen van het dekenaat Geertruidenberg. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Mr. Dr. N. v. d. Heu vel, directeur van de Bossche bond en A. L. S. Lockefeer, kapelaan P. Oomen en Mr. J. Kamerbeek, resp. voorzitter, bondsadviseur en directeur van rde Bredasche bond. Deze bijeenkomst werd geopend door de voor zitter van de kring Geertruidenberg, de heer J. van Oort uit- Made. Het deed hem genoegen dat de leden in grote getale ge komen waren om deze bijeenkomst, een bij eenkomst van historische waarde voor deze kring bij te wonen. Hij sprak een welkomst woord tot de beide besturen van de dioce sen en gaf in het kort een overzicht van de kring Geertruidenberg sinds haar oprichting in 1902. Het viel hem zwaar van de Bos sche bond afscheid te moeten nemen, maar hij hoopte dat de hechte banden die er al tijd met den Bosch bestaan hebben ook met Breda zouden groeien. Daarna betrad de voorzitter van de Bre dasche. Bond de heer Lockefeer het spreek gestoelte. Hij voelde zich op het ogenblik als een eend in de bijt van Geertruidenberg. De toetreding van Geertruidenberg tot de Bond Breda deed hem genoegen. Door deze toetreding komen er weer ongeveer 300 leden bij en dit is een versteviging van on- de geestelijk adviseur van de Bredase Bond, vooral aan op samenwerking om met elkaar te bouwen aan het doel wat de standsorga nisatie voor ogen heeft, namelijk het gees telijke belang boven het materiële te stellen. Vervolgens werd het woord gegeven aan de geestelijk adviseur van dè Bossche Bond, kapelaan J. Oomen uit Breda. Ook hij sprak zijn vreugde uit over deze toetreding en drong er bij de leden op aan vooral re gelmatig aan de retraites deel te nemen, die een grote stimulans zijn voor de geestelijke vorming van de Middenstander. Toen viel aan Mr. dr. N. van den Heuvel, directeur van de Bossch Bond, de eer te beurt, om een laatste afscheidswoord te spreken. U bent blij, hee:r Lockefeer, zo begon Mr. van den Heuvel, maar voor mij is dit een tragisch moment. Er zijn tussen de leden

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2