Waalwijkse en Langst Courant BINNEN- EN BUITENLAND I Sun F balm Een praatje over E.H.B.O. Een BRIL van STASSAR is niet te evenaren! Het kappen van bomen Vers van de Pers 80e JAARGANG No. 11 Binnenland ZONDAGSRIJVERBOD VOOR LOPIG OPGEHEVEN. Buitenland DE WERELD ROND Stram en Rheumatisch? In één nacht Uw handen gaaf en zacht VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antooa Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR. - ADRES„ECHO" Het zondagsrijverbod zal voor lopig buiten werking worden ge steld. Zondag 10 februari a.s. zou een „vrije zondag" zijn geweest. De opheffing van het zondagsrij verbod gaat dus eigenlijk in op zondag 17 februari. De benzinesituatie is nog niet zo, aldus de minister, dat er geen vuiltje meer aan de lucht is. Zij „verplicht nog tot waakzaam; heid", schrijft de minister. Hij stelt zich voor om in begin maart aan de hand van de dan beschik bare gegevens in overleg met de verschillende organisaties van 't bedrijfsleven „de toestand nader onder ogen te zien". Minister Zijlstra houdt uitdrukkelijk een slag om de arm door te schrijven dat hij „in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting^ het zondagsrijverbod „voorlopig" buiten werking wil stellen. Wan neer de ontwikkeling van de voorraadsituatie daartoe ernsti; ge aanleiding zou geven, zal hij op zijn besluit terugkomen. SPOORKAARTJES 9 pCt. DUURDER. Met ingang van 1 april wordt de prijs van enkele reis- en re tourbiljetten van de Nederland se Spoorwegen met gemiddeld 9 percent verhoogd. Tegelijkertijd wordt het tarief voor het vervoer van stukgoederen per trein ver hoogd en wordt de structuur van het algemeen tarief voor het ver voer van wagonladingen gewij zigd. GRENS SOCIALE VERZEKE RING GEBRACHT OP 6900.—. De Tweede Kamer heeft dins dagavond het voorstel van de re- lering aanvaard, waardoor alle Nederlanders, die minder dan 6.900 zuiden per jaar verdienen, onder de sociale verzekerings wetten worden gebracht. De hui dige grens is 6000 gulden. Een hogere grens is nodig, omdat de lonen zijn gestegen, betoogde de regering en een meerderheid van de Tweede Kamer was het daar mee eens. De liberalen en prof. Gerbrandy (anti-rev.) stemden tegen. PRINSES MARIJKE. Prinses Marijke is maandag opgenomen in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. De opname zal enkele dagen duren. ONDERGRONDERS IN LIMBURG GAAN VIJF DAGEN WERKEN OP EEN WEEKEND PER MAAND. De Limburgse mijnindustrie wil nog in de eerste helft van dit jaar starten met de invoering van de vijfdaagse werkweek voor alle ondergrondse arbeiders in de kolen mijnen. Hierover hebben de werkgevers en werknemers in de commissie van de Mijn- industrieraad, die de verkorting van de arbeidstijd bestudeert, zonder moeite over eenstemming bereikt. De vijfdaagse werk week van 40 uren zal echter niet direct in gaan, maar in twee opeenvolgende fasen worden bereikt. In de eerste fase wordt aan de mijnwerkers elke maand een vrije zater dag toegekend. y «egay. N EUROMARKT EN EURATOOM. De ministers van buitenlandse zaken van de zes KSG-Ianden hebben maandag op hun conferentie over de Euromarkt en Eu- ratoom op het kasteel Hertoginnedal' bij Brussel goede voortgang gemaakt. Het ge sprek, dat minister Spaak zaterdag in Den Haag voerde, blijkt zeer nuttig te zijn ge weest. De landbouwproblemen kunnen wor den opgelost, als Nederland ook op het punt van het tarief van invoerrechten voor landen buiten de Euromarkt (het buiten tarief) zijn bezwaren zal zien weggenomen. Het verkeersbeleid zal door beginselen be heerst worden, die voor Nederland aan vaardbaar zijn. Voor de weging van de «temmen in de ministerraad is een oplos sing gevonden. Rest nog het moeilijke pro bleem van de inschakeling der overzeese gebiedsdelen in de markt, maar daarover zullen dus de minister-presidenten, die waarschijnlijk op 19 februari in Parijs bij eenkomen, het hoofd kunnen breken. Op grond van dit alles kon de steeds optimis tische heer Spaak reeds de tiende maart noemen als de waarschijnlijke datum, waar op de verdragen kunnen worden getekend. Maar voor die tijd zal er nog enige Euro pese activiteit ontwikkeld moeten worden: de deskundigen komen donderdag weer bij elkaar om het buitentarief te becijferen, de ministers zelf zijn op 12 februari in Parijs om over het verlengstuk van de Euromarkt - de vrijheidszone - te confereren. De 17de februari zien ze elkaar weer om de laatste bezwaren, die de ondertekening van de twee verdragen nog in de weg staan, op te ruimen. VERZOENING TUSSEN TITO EN MOSKOU? Oosteuropese kringen in Belgrado heb ben verklaard dat de secretaris van de Rus sische communistische partij, Nikita Kroesjt- sjef, Zuid-Slavië heeft voorgesteld een ein de te maken aan de polemieken tussen Moskou en Belgrado. In een boodschap van Kroesjtsjef zou de suggestie zijn gedaan, dat een conferentie van Joegoslavische en Russische topfiguren ter bespreking van het herstel der samen werking tussen beide landen in het voor jaar gehouden kan worden, aldus deze krin gen. Het voorstel zou door de Joegoslavische, ambassadeur in Moskou, Micunovic, ter kennis zijn gebracht van het centrale co mité van de Joegoslavische communistische partij. Genoemde kringen verwachten, dat Micunovic naar Moskou zal terugkeren met een bevestigend antwoord. VLIEGTUIGBOTSING BOVEN NORMANDIË. Twaalf doden. Bij Saint Lo in Normandië zijn zaterdag middag twee Amerikaanse tankvliegtuigen van het type KB-29 tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen en veron gelukt. Twaalf van de negentien inzitten den zijn om het teven gekomen. Vijf be manningsleden zijn gewond naar een zie kenhuis overgebracht. De twee anderen worden nog vermist. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van verscheidene kilometers in het open veld terechtgekomen. Volgens oogge tuigen zijn vier mannen met valschermen uit de toestellen gesprongen. Een van hen is later dood teruggevonden. MINSTENS DERTIG NATO-DIVISIES. Dertig divisies zijn het abso lute minimum, dat nodig is om de NATO-landen te beschermen tegen een aanval. Dit heeft gene raal Lauris Norstad verklaard op zijn eerste persconferentie, die hij hield sinds hij in novem ber het opperbevel van generaal Gruenther overnam. Norstad herinnerde er aan, dat eerst 65 tot 90 divisies nodig geacht wer den, maar dat het beschikbaar komen van nieuwe atoomwapens en grotere vuurkracht bii de di visies een verlaging tot 30 heeft mogelijk gemaakt. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSE MIJN. In een van de grootste en diep ste Amerikaanse kolenmijnen, die te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia, heeft zich op een diepte van bijna 8 kilometer een ontploffing voorgedaan. Er kwa men 87 mijnwerkers om 't leven. De ontploffing vernielde een lift in de schacht, zodat de hulp ploegen van een tweede ingang gebruik moesten maken, die vier kilometer van de plaats van het ongeluk verwijderd was. i Na 8 uren werd een communi- qué uitgegeven, waarin de eige- naresse van de mijn, de Pocahón- i tes Fuel Co., bekend maakte dat j de hulpploegen alle hoop op het i vinden van (overlevenden had- j den opgegeven. Er zijn 9 lijken geborgen. I 't Zwaarste onheil dat een mens kan treffen is een onbeantwoorde liefde. Dit blijkt uit driekwart van de geschiedenis der mensheid en uit 90 van de 100 romans, die ons ter lezing worden aanbevolen. Nu zou den wij niet terstond bereid zijn hieraan onvoorwaardelijk geloof te hechten, ware het niet dat ook wij hebben ervaren dat het breken van het hart een pijnlijk gebeuren is, waarvoor niet genoeg bier gebrou wen kan worden. Zij was exotisch donker en wij zeventien. Zij werkte in een bibliotheek en alleen een poëtische geest kan zich er enigs zins een voorstelling van vormen hoeveel boeken wij in die dagen ge lezen hebben en met welke snel heid. Ons hart aarzelde echter tel kenmale om zich over het versleten toonbankje van het muffe leeszaal- tje uit te storten. Pas toen wij het „Landbouwverslag over 1933" te rugbrachten, gooiden wij het er uit: „Je t'adore!" Zij keek nogal béte en vroeg: „Van welke schrijver?" Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt om dat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde wer king van de bloedzuiverende orga nen. Juist die komen door Kru- schens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Pro beer 't eens met Kruschen! Wat wij toen gevoeld hebben, is in geen enkele krant te beschrijven en wij kunnen ons dan ook heel goed verplaatsen in de toestand van de houthakker Louis Gustave Juil- lerot. Louis was 26 jaar en dus al rijkelijk heen over de leeftijd waar op een jongeman voor de eerste maal zegt: „Je t'adore de tout mon coeur!" Dat hij desondanks nog im mer alleen zijn salaris moest opma ken, lag niet aan hem. Al hakkende bedacht hij het ene aanzoek na het andere en hij deed ze ook, maar telkenmale moest hij ervaren dat de moderne vrouw het sprookje „In een groot bos woonde eens een arme houthakker met zijn vrouw en tien kinderenal lang vergeten is. Ten slotte krijgt men daar als hout hakker genoeg van en toen hij zich weer eens tevergeefs aan de voeten van een meisje geworden had, stak hij een boerderij in brand. Deze op zich zelf begrijpelijke reactie het innerlijke vuur moet toch ergens heen moge dan eenmaal door de beugel van de „crime passionel" kunnen, als men er een potje van gaat maken, gaat zelfs de Franse politie op haar achterste benen staan. Louis Gustave Juillerot zit nu in de cel. Toch nemen wij even onze hoed af voor deze houthakker, voor wie het oude sprookje geen werkelijkheid is geworden. 1 Onze pet blijft echter vast op onze bol staan bij het sprookje anno 1957. Hoofdpersonen in dit kleffe verhaaltje zijn Elvis Presley en Jean Reynolds. Elvis kent u misschen wel. Hij is de kwijnende en lodderende ex- chauffeur over wie driekwart van de Amerikaanse teenagers dag en nacht ligt te snotteren. Zijn vuile sokken brengen meer op dan een schoon overhemd 12.50) van ons, en van het geld dat talloze deernis wekkende meisjes voor zijn baard haren willen neertellen, zouden 100 ondervoede mensen een jaar lang kunnen eten. Elvis zingt, en dat zou misschien wel gaan ook als er maar niet altijd iemand probeerde hem tijdens deze bezigheid te wurgen. Het aldus ontstaande maniakale ge rochel omlijst hij met het gitaarspel van een beginneling. Onder de meisjes, die een jaar lang droog brood zouden willen eten voor een afgeknipte nagel van Elvis, bevindt zich ook Jean Reynolds. Zij is niet de dochter van de balpennen- koning, maar een Engels meisje van 15 jaar. Hoewel haar leeftijd de ver wachting wekt dat zij pittig de hoc keystick zal hanteren en moeder thuis wat werk uit handen neemt, is zij toch al bijna een oud vrouwtje, want ze is helemaal vervuld van Presley. Zo erg zelfs dat zij elke centimeter van haar kamertje be hangen heeft met foto's van Elvis. „Ik vind het heerlijk", zegt ze, „hem altijd om me heen te hebben. Ik droom nu bijna elke nacht van hem". Veel koud water, moeder, heel veel koud water! En, Jean, wedden dat Elvis heel gauw een nachtmerrie wordt?! H Er is al heel wat gepraat en geschreven over longkanker ten gevolge van sigaretten roken, maar helemaal eens is men het er eigenlijk nooit over geweest. Het ziet er echter naar uit, dat zij, die beweren dat de sigaret een verwejkker van longkanker bevat, gelijk zullen krijgen. De Vietnamese professor Buu Hoi, directeur van het Instituut Curie te Parijs, heeft na uitgebreide onderzoekingen in sigaretten een chemisch bestanddeel ontdekt dat longkanker veroorzaakt. Dit chemisch bestanddeel zit niet in de tabak zelf, maar wordt door het verbrandingsproces in de si garet geproduceerd. Buu Hoi noemt deze stof 3-4-9-10 Di-Ben- zopyreen en het opvallende is dat deze stof vloeibaar is, waar door izij gemakkelijk door mid del van een filter kan worden op gevangen. Muizen, die met Di- Benzopyreen waren ingespoten waarbij een halve milligram voldoende was kregen na 42 dagen zonder uitzondering alle maal kanker. Wie inhaleert, zal er dus goed aan doen filtersigaretten te gaan roken. i H. Stassar - Waalwijk Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht Aangezien er nog vaak veel misverstan den bestaan met betrekking tot het alge- tnene kapverbod en de verplichting van rechtswege tot herbeplanting, hebben wij ons eens om nadere inlichtingen gewend tot de directie van het Staatsbosbeheer. Zij deelde ons het volgende mede Het algemeen kapverbod is in werking getreden in december 1939, in verband met het toen dreigende oorlogsgevaar. De reden er van was, te voorkomen dat, als ge^plg van het wegvallen van de import, onrijp hout zou worden geveld, terwijl het kapverbod naderhand heeft gediend als basis voor de distributie van het inlandse hout. Uit iedere velling vloeit van rechtswege een verplichting tot herbeplanting voort. Deze maatregel is genomen om de instand houding van het bestaande bosareaal, dat naar verhouding met de meeste andere lan den hier zeer gering is, namelijk slechts 7,5 procent van het landoppervlak,, alsook de houtopstanden buiten het bos, zoveel mo gelijk in stand te houden. Zowel het algemene kapverbod als de wettelijke verplichting tot herbebossing of herbeplanting zijn ook thans nog van kracht, zij het dat voor bepaalde onderdelen een algemene ontheffing is verleend. Het is echter geenszins zo, dat particulieren ten aanzien van het kapverbod en de herplant plicht geheel vrij zouden zijn. Hoewel wij weer onder normale omstan digheden leven, zou zonder het kapverbod en de verplichting tot herbeplanting ook thans het bosareaal nog ernstig gevaar lo pen, wegens de bestaande „landhonger" als gevolg van de grote bevolkingsdichtheid van ons land. Het wachten is op een nieuwe boswetgeving, voor het ontwerpen waarvan een commissie reeds geruime tijd bezig is. Landschapsverzorging. De directie gaf ons het volgende over zicht van de bemoeiingen die het Staats bosbeheer heeft met de landschapsverzor- ging Het Staatsbosbeheer voert als regel voor (derden geen beplantingen uit. Wel bestaan er verschillende mogelijkheden om een sub sidie te krijgen in de kosten van beplantin gen die van belang zijn voor het landschap. De aard van de subsidie is afhankelijk van het verband waarin de beplanting wordt aangebracht, te weten I. a. In vele gevallen wordt bij de uit voering van cultuurtechnische werken (ruil verkavelingen, ontginningen e.d.), als voor waarde gesteld het aanbrengen van een be planting ter verzorging van het landschap. In dat geval worden de kosten daarvoor in de subsidietoezegging van het cultuurtech nische werk opgenomen. Meestal wordt de beplanting aangebracht door de cultuur maatschappij, die is belast met de uitvoe ring van het cultuurtechnische werk. De door deze maatschappij te maken kosten worden ftechtstreeks bij het Staatsbosbeheer gedeclareerd. b. Bij kleinere objecten - de z.g. boeren werken - 'worden de kosten tot het toege zegde bedrag rechtstreeks aan de betrok kene uitbetaald. c. Bij boerderijen, die met subsidie van de Cultuurtechnische Dienst worden ge bouwd, wordt het aanbrengen van een erf- bëplanting, verplicht gesteld In de kosten daarvan wordt door het Staatsbosbeheer 'n tegemoetkoming verleend van f 250. Ten zij de boerderij is gelegen in een ruilver kaveling; in dat geval geschiedt de erfbe- planting in ruilverkavelingsverband als on derdeel van het landschapsplan van de ruil verkaveling. - II. In de kosten van beplantingen, die landschappelijk van groot belang zijn, doch die buiten de onder I bedoelde mogelijkhe den vallen, kan het Staatsbosbeheer in be paalde gevallen een subsidie verlenen. Het subsidiepercentage wordt per object vast gesteld, maar bedraagt ten hoogste 75 van de normale beplantingskosten. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de genen die advies wensen bij het eventueel opstellen van beplantingsplannen, dit gratis kunnen bekomen bij het Staatsbosbeheer, Museumlaan 2 te Utrecht. A. v. P. Uitgeverij Succes, Prinsevinkenpark 2, Den Haag, stuurde ons uit de reek Univer siteit voor Zelfstudie de volgende werken ter beoordeling „Psychologie", deel 1 en 2, door Prof. Dr. F. Roels; „Beschavings geschiedenis", deel 1 en 2, door Dr Ph. de Vries; „Doeltreffend spreken en schrijven", door A. Verbraeck; „Journalistiek voor iedereen", door Lea Wijnberg. In de Echo van vrijdag 14 sept. 1956 ga ven wij al een bespreking van „Het Boek der Wereldliteratuur" door Prof. Dr. J. L. Walch, dat eveneens in de reeks Universi teit voor Zelfstudie verscheen Het was, zo als U zich mogelijk herinnert, een loffelijke bespreking, en terecht. Zeer tot onze spijt is het ons thans niet mogelijk aan elk van bovengenoemde uitgaven een recensie te wijden. Het betreft hier echter een aantal boeken, zó uniek, ze waardevol en leer zaam voor ieder die streeft naar wetenschap en een verdere ontwikkeling van de per soonlijkheid, dat wij U de raad geven ze alle aan te schaffen. De boeken zijn prach tig gebonden in blauwe kunstlederen ban den. Nadere inlichtingen en gegevens kan men gratis verkrijgen bij: „Succes", Prinse vinkenpark 2 te 's-Gravenhage. A, v. P. i. Toen men mij verzocht eens iets over E.H.B.O. te schrijven, dat ook voor de niet E.H.B.O.-er van belang kon zijn, was ik daartoe gaarne bereid, omdat ik er van doordrongen ben, dat het toch voor ieder een wel heel nuttig is, te weten wat men te doen en vooral wat men te laten heeft wanneer men met een ongeval te maken krijgt. in een aantal korte artikeltjes wil ik dan zo het een en ander over de hulpverlening vertellen, doch uiteraard slechts zeer be knopt, en in hoofdzaak zal ik over die ge vallen schrijven, die in het dagelijkse leven of in Uw werk nog al eens voorkomen, en waar bijna iedereen van tijd tot tijd wel eens mee in aanraking komt. De juiste behandeling is natuurlijk de hoofdzaak, en daarom zal ik er niet meer theorie bij halen als beslist noodzakelijk is om U te laten begrijpen, waarom U juist zo en niet anders te handelen heeft. Ook al leest en bestudeert U deze arti keltjes nog zo nauwkeurig, moet U toch niet verwachten dat U hierdoor een be voegd E.H.B.O.-er zult worden... nee... daarvoor is een veel uitgebreider studie no dig. Wel hoop ik hiermee te bereiken, dat Uw belangstelling voor de Eerste Hulp zal worden opgewekt, en dat U er aan zult wil len medewerken, dat heel wat leed bespaard wordt en heel veel minder arbeids-uren on nodig verloren gaan. Welnu dan Wat verstaan we eigenlijk onder E. H. B. O.? De naam zegt het feitelijk al, het is het verlenen van de eerste hulp, dat wil zeggen, datgene doen wat nodig is om het lijden van de door een ongeval getroffene zoveel mo gelijk te verzachten, en de eventuele nade lige gevolgen van dat ongeval zoveel moge lijk te beperken. Men lette echter wel dat bij ongevallen van meer ernstige aard, de werkelijke be handeling niet op onze weg ligt, doch aan de dokter moet worden overgelaten. Bij een ongeval van enige betekenis sture men dus zo spoedig mogelijk om een dokter. Wat wij in afwachting van de komst van de dokter, intussen doen kunnen, wil ik voor zover U het niet reeds weet, U voor de meest voorkomende gevallen trachten bij te brengen. Tot de meest voorkomende gevallen be horen wel de grotere of kleinere verwon dingen, dus daarmee zullen we in ons praatje dan maar beginnen. Er zijn verwondingen van zeer uiteenlo pende aard, vanaf een eenvoudige schram tot een levensgevaarlijke bloeding (over de inwendige bloedingen of verwondingen zul len we voorlopig maar zwijgen). Alle verwondingen hebben echter iets met elkaar gemeen, namelijk de kans op infectie (populair gezegd: dus de kans dat een wond gaat zweren). Het is namelijk zo dat als de huid be schadigd is, er vuil (bacteriën) kunnen bin nendringen. Wel beschikt het lichaam over „afweerstoffen", doch het kan gebeuren dat de binnengedrongen bacteriën de overhand krijgen. In dat geval ontstaat er een infectie (ver zwering) en soms zelfs bloedvergiftiging. Het is dus duidelijk dat onze wondbehan- deling er op gericht moet zijn dat binnen dringen van bacteriën tegen te gaan, we zullen dus een wond moeten afdekken, en wel zo dat we met dat afdekken niet tege lijkertijd nog meer smetstoffen naar binnen brengen. Het te gebruiken verband moet dus van zich zelf vrij zijn van bacteriën (we noemen dat „steriel"). Voor kleine wondjes kan dat heel goed gebeuren met bijvoorbeeld een stukje Han- saplast pf iets dergelijks. Voor iets grotere wonden is het beter een zogenaamd „steriel gaasje" of 16/16 te gebruiken, dit wordt dan op de wond gelegd, waarna we deze met een zwachtel- tje of een katoenen of linnen doekje ver der kunnen verbinden. Als we iets met de handen of op andere wijze hebben aangeraakt is dit niet meer steriel, daaruit volgt dus, dat we er be slist voor moeten zorgen, dat het deel van de pleister of het gaasje dat met de wond in aanraking komt, niet met de handen is aangeraakt, we houden het slechts aan de buitenkant dus aan dat deel dat naast de wond moet komen vast. Wonden waarvan we weten dat ze niet gehecht of gekramd behoeven te worden, of die niet verder door een dokter behandeld zullen worden, kunnen we vóór we ze gaan verbinden, eerst nog ontsmetten (dat wil dus zeggen, dat bacillen die er reeds bin nen gedrongen zijn onschadelijk maken, we noemen dat gewoonlijk desinfecteren) door er enkele druppels jodium-tinctuur of mer- curochioom op te laten vallen (denk erom de wond niet met de stift of het spuitje aanraken). Hebben we te doen met een verwonding van ernstiger aard dan moet deze door de dokter verder worden behandeld. Deze wonden mogen we alleen maar steriel afdekken en verbinden, hierop doen we dus geen ontsmettings-middelen, want dit zou in vele gevallen de dokters behan deling ernstig kunnen bemoeilijken. Voor ik dit eerste praatje ga beëindigen, moet ik toch eerst nog even op een fout wijzen, die toch nog maar al te veel ge maakt wordt, n.l. het onder de kraan uit spoelen van een wond. Gewoon water is beslist niet steriel, die behandeling is dus beslist fout, evenals de gewoonte om een wond met een dikwijls ver van schone zakdoek te bedekken. Al even verkeerd is het een verse wond met zalf te behandelen het is heus veel beter ons maar helemaal niet met zalf of iets dergelijks in te laten, tenzij de dokter het heeft voorgeschreven. Hoé we te handelen hebben wanneer wij met een flink bloedende wond te doen krij gen, zou ik graag in een volgend praatje willen vertellen. J. H. v. G. TEDDIE TREKT ER OP UIT. Teddie zette een boos gezicht en hij was dan ook verschrikkelijk boos, want alles werd hem verboden. De hele dag door kreeg hij te horen: „Kluif niet altijd zo op je duimen! Je mag niet kopje duikelen! Je mag niet over de heuvel lopen! Je mag je niet zo nat maken!" Nee, hij mocht nou eigenlijk niks. En omdat hij niets mocht, was hij van plan van huis weg te lopen, voor zichzelf een holletje te maken en lekker van alles te doen waar hij zin in had. Vader en moeder zouden hem heus niet missen, in ieder geval niet erg missen en hij was nu groot genoeg om voor zichzelf te zorgen. Het be renmoedertje was een beetje be droefd toen zij 't hoorde, maar va der Beer vond dat hij maar eens moest proberen om op eigen been tjes te staan. De volgende dag ging Teddie weg en keek nog veel keer tjes om, om naar vader en moeder te wuiven. Hij liep over de heuvel en liep naar het dennenbos. Hij was in een vrolijke bui, hij buitelde naar harte lust, gooide denne-appels in de lucht en riep: „goede morgen" en „tot weerziens" tegen vader Eekhoorn. Bij een aardhoop bleef hij staan, waarvóór twee grote stenen lagen. Hij ging er op zitten en dacht: „Wat is 't hier heerlijk, hier wil ik mijn hele leven blijven!" Iineens kreeg hij een goed idee. Hij liep vlug naar huis terug en haalde een pot rode en een pot witte verf. Toen hij terugkwam, schilderde hij twee monsterachtige gezichten op de stenen, zodat niemand zijn hol zou durven binnenkomen. Intussen had hij toch wel wat hon ger gekregen, maar omdat er veel frambozen in 't bos stonden, was 't niet moeilijk zijn honger te stillen. Maar ook moest hij nog zoveel in 't bos verkennen en daarom ging hij meteen verder op stap voor de ont dekkingsreis. Ja, hij ging zover, dat het al bijna donker was toen hij weer terug ging naar zijn holletje; en een slaap dat hij had. Toen hij weer bij de aardhoop was gekomen, bleef hij ineens verschrikt staan, j Voor de ingang zaten twee ver- schrikkelijke monsters die hem met j grote boze ogen aankeken. Teddie schrok zó erg, dat hij 't op een lopen zette. Hij wilde zo vlug mogelijk weer bij vader en moeder zijn. Ademloos vertelde hij thuis wat hij gezien had en met z'n armen om moeders hals zei hij, dat hij toch ei genlijk nog wel te klein was om al leen te wonen. Toen hij in bed lag en lekker was ingeslapen, moesten vader en moe der lachen om de monsters waar over hij verteld had, want die dom me Teddie was toch eigenlijk hard weggelopen voor zijn eigen schilder werk.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5