Waalwijkse en Langstraatse Courani 1 HOE HANTEERT HET COMMUNISME STATISTIEKEN? Respectabel vocaal concert te Waspik. in de Bossche Kathedraal Spoedeisende gemeenteraad Heusden Blijf meester Indrukwekkende plechtigheid VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 13 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' In De Maasbode van 2 febr. j.l. troffen wij een aardige beschou wing aan over het hanteren van statistieken door het communis tische regiem in Rusland en el ders. Hieruit blijkt wel heel dui delijk dat de waarheid maar een heel betrekkelijk begrip is in het Sovjetblok. Disraeli, de grote Engelse staatsman uit de 19e eeuw, moet eens hebben gezegd, dat er drie soorten leugens zijn: gewone leu gens, verd..mde leugens en sta tistieken. Dit komt er op neer dat statistieken de ergste leugens zijn die er bestaan. In wezen zijn zi'j dat helemaal niet een sta tistiek is immers een overzicht in cijfers maar in Disraeli's tijd, 'toen de statistiek nog in de kinderschoentjes liep, werd er soms zo raar met cijferreeksen omgesprongen en werden zulke overijlde conclusies getrokken, dat Disraeli best kan hebben ge zegd, dat statistieken recordleu gens zijn. Afgezien er van, dat te snel conclusies uit cijferreeksen wor den getrokken, kan men echter gemakkelijk aan de hand van statistieken tot uitspraken ko men, die in zich waar zijn, doch een geheel scheefgetrokken beeld van iets geven. Dit is b.v. het ge val als men de moord van Kain op Abel de ergste „veldslag" noemt, omdat toen 50 pet. van de jongelingschap der gehele we reld het leven verloor. Op zo'n manier krijgen sommige feiten een volkomen andere betekenis. In de communistische wereld, waar uiteraard ten gerieve van de bevolking ook statistieken ge publiceerd worden, doet de laat ste „truc" vaak opgeld. Ieder jaar wordt bekend gemaakt met hoe veel procent de productie van steenkool, ijzer, staal, schoenen enz. is Toegenomen, maar de ab solute hoeveelheid hoeveel ton steenkool, hoeveel paren schoenen wordt slechts zelden vermeld. Dit cijfer dient men ech ter ook te kennen om een oor deel te kunnen hebben over een procentuele toename. Als ik eerst 1 boek heb en na een jaar 3 boe ken, dan is mijn bibliotheek met 200 pet. toegenomen ik kan ech ter niet zeggen dat ik dik in de boeken zit Doel heiligt de middelen. Het beste wat van dergelijke procentuele opsommingen gezegd kan worden is dat ze ofschoon ze geen inzicht geven geen leu- Stijf en Stram? Nn hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig kli maat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak: ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op nor male kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. gens zijn. Dit houdt echter niet in, dat in de communistische we reld met de Sovjet-Unie als leider vooraan geen onwaar heden in de statistieken staan. Disraeli's uitspraak is hier best te hanteren. Daar in de commu nistische ideologie alles is geoor loofd, wat het communisme die nen kan, zijn ook cijfers dienst baar aan de partij. Lenin zelf heeft verklaard dat statistieken de Marxistische eco nomische theorieën dienen te „illustreren", hetgeen iets anders is dan door middel van de statis tiek de juistheid er van bewijzen. De cijfers zullen moeten aanto nen wat de leiders willen. Vandaar dat in Oost-Duitsland kort geleden werd „aangetoond", dat West-Duitsland een ernstige economische crisis doormaakte, terwijl in feite de produktie en de reële inkomens daar nieuwe hoogtepunten bereikten. Het of ficiële Sovjetblad „International Affairs" wist om nog 'n sterk staaltje te noemen enkele maanden geleden te melden, dat de Britse arbeiders een lager re ëel loon ontvangen dan in 1938, terwijl 't tegenovergestelde waar is. In het eigen land gaat het na tuurlijk veel beter, hetgeen sta tistisch wordt „bewezen". Vooral in de satellietlanden weet de be volking echter wel beter. Een ge vluchte Hongaar zei dan ook laatst „Jammer dat je geen sta tistieken kunt eten, die zijn best". Waarheid is betrekkelijk- Dat er soms in het Sovjetblok stemmen opgaan om de publika- tie van statistisch materiaal te „verbeteren", of dat er een offi ciële erkenning los komt dat vroeger bekend gemaakte cijfers niet overeenstemmen met de waarheid, houdt geen goede be lofte voor de toekomst in. Het betekent alleen, dat de commu nistische leiders het tijdelijk ge wenst achten met de waarheid voor de dag te komen, bijv. om een vroeger regime (Hongarije) te kraken. De openhartigheid heeft dan ook nooit betrekking op al het statistische materiaal. Het staat als een paal boven water dat er steeds met cijfers zal worden geknoeid als dat no dig is om de communistische ideeën te doen zegevieren. De waarheid is een heel betrekkelijk begrip in het Sovjetblok, dat heb ben sterker dan het gesol met cijfers de uitspraken van Kroet- s.jef over Stalin geleerd. Ieder cij fer uit de communistische we reld moet argwanend worden ontvangen. In het kader van dit artikel geven wij onderstaande statis tiek. Misschien is zij juist, mis schien ook niet. Volgens de jongste statistieken beslaat de oppervlakte van Rus land 22,4 miljoen km2, hetgeen betekent een landwinst van 0,13 miljoen km2, vergeleken met een paar desennia geleden (inkrim ping van de Kaspische Zee, ver zanding van de mondingsboch ten van de Oh, Taz en de Tsaun). Sinds 1956 wonen op deze enor me lap grond 200,2 miljoen men sen. Het aandeel van de stedelij ke bevolkingen blijkt te zijn ver hoogd van 17,6 pet. in 1913 tot 32,9 pet. in 1939 en 43,3 pet. in 1956 tegelijkertijd daalde het aandeel der landelijke bevolking van 82,4 pet. op 56,6 pet. Moskou telde zonder de voorsteden in 1956 ruim 4.839.000 inwoners, Le ningrad 2.814.000, Kiew 991.000, Charkom 877.000, Gorki 876.000, Tasjkent 778.000 en Choebisjew 760.000. Het geboortecijfer daal de sinds 1913 van 47 op 25,6 per 1000 inwoners, het sterftecijfer van 30.2 op 8,4 De jaarlijkse toeneming bedroeg in 1955 17.2 per 1000 inwoners. Medio 1957 verwacht men een bevolkingsge tal van 205 miljoen. Het aandeel der Europese gebieden van de U.S.S.R. daalde van 75 pet. op 66 pet., terwijl de bevolking van dit zelfde gebied slechts met 50 pet. toenam tegen 100 pet. in de Zuid- aziatische gebieden van het enor me land en 200 pet. in Siberië. Kasgeldlening van f 450.000.voor de bouw van 28 woningen. Over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten MGR. WILH. M BEKKERS TOT BISSCHOP GEWIJD jjlinsdag is voor katholiek Brabant een hoogtijdag ge weest, want op deze winderige wintermorgen werd in de Kathe drale Basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch wederom een zoon uit het Brabantse volk met grote luister tot Bisschop gewijd. Uit handen van Mgr. W. Mut- saerts heeft Mgr. W. M. Bekkers, door Z. H. de Paus benoemd tot Bisschop-coadjutor in het dio cees 's-Hertogenbosch, de bis schopswijding mogen ontvangen in een indrukwekkende en ont roerende plechtigheid. Natuur lijk was de monumentale en luis terrijk versierde St. Jan te klein om alle belangstellenden te be vatten, maar toch mogen we zeg gen dat geheel katholiek Neder land en vooral katholiek Bra bant bij deze plechtigheid aan wezig was, want uit alle geledin gen van het volk waren de verte genwoordigers aanwezig. En voor allen mogen we hier noemen de 75-jarige moeder van Mgr. Bekkers, die, geheel voor aan in de kerk gezeten, de wij ding van haar zoon met grote ontroering heeft bijgewoond. Verder talrijke geestelijke hoogwaardigheidsbekleders, on der wie een aantal Bisschoppen, te weten de Apostolische Inter nuntius Mgr. Paolo Giobbe, de Bisschop-Consecrator Mgr. Mut- saerts, Mgr. Dr. B. Alfrink Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. P. Nierman, Bisschop van Gronin gen, Mgr. J. Huibers, Bisschop van Haarlem, Mgr. M. Jansen, Bisschop van Rotterdam, Mgr. J. Baeten Bisschop van Breda, Mgr. dr. J. Hanssen, Bisschop-coadju tor van Roermond, Mgr. C. Kra mer O.F.M., Bisschop van Luan, Mgr. dr. J. Olav Smit, titulair Bisschop van Paralus en Mgr. M. Brans O.F.M., titulair Bisschop van Corna. Voorts vele oversten van orden en congregaties, zowel mannelijke als vrouwelijke, als- door leerlingen van Antoinette Blom- mede ds. N. K. van den Akker uit Den Bosch en ds. Groothuis uit Tilburg. Onder de zeer vele wereldlijke autoriteiten bevonden zich de minister van binnenlandse zaken Z. Exc. mr A. Struycken, de com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, twee ridders van de Nederlandse afdeling van de Souvereine en Militaire Orde van Malta, jhr. R. M. van Grotenhuis en mr. H. L. Baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier twee afgevaardigden van de Ne derlandse afdeling van de Orde van Ridders van het H. Graf, Staatsraad dr. L. N. Deckers en prot. dr. F. v. d. Ven; de secre taresse van prinses Wilhelmina, mej. J. Geldens, de commissaris der Koningin in Limburg, mr. J. Houben; de burgemeesters van Den Bosch en Tilburg, de presi denten van 't Bossche Gerechts hof en de Bossche rechtbank en de procureur-generaal bij het Bossche Gerechtshof en verder nog een groot aantal politie- en militaire autoriteiten. Tenslotte waren er ook nog talrijke verte genwoordigers van onderwijsin stellingen en standsorganisaties aanwezig. De indrukwekkende plechtig heid in de Kathedrale Basiliek van St. Jan begon te circa kwart voor tien met de kleding der Bis schoppen, waarna de pauselijke lastbrief werd voorgeleden. Na onderzoek door de Consecrator legde de wijdeling de eed af. Ver volgens werd aan het altaar van de Consecrator en aan dat van de wijdeling de gebeden der voor- mis gelezen tot het Epistel. Tus sen het Epistel en het Evangelie had de Bisschopswijding plaats. Plat ter aarde liggend bad de wij deling de litanie van Alle Heili gen. Daarna vond de overreiking van het evangelieboek plaats, waarna de plechtigheid z'n hoog tepunt bereikte in de handopleg ging door de drie wijdende Bis schoppen (Mgr. Mutsaerts, Mgr. Huibers en Mgr. Baeten) onder het uitspreken van de woorden Accipe Spiritum Sanctum (Ont vang de Heilige Geest). Na dit wijdingsgebed werden hoofd en handen van de nieuwe Bisschop gezalf en werden hem staf en ring overhandigd. Aan het einde van de H. Mis reikte Mgr. Mut saerts aan Mgr. Bekkers de mij ter en handschoen over. Onder leiding van de rector cantus kapelaan Floris van der Putt werd de Messe „La Batail- levan Clement Janequin op voortreffelijke wijze gezongen. T)e gezangen van de bisschops wijding en de wisselende gezan gen der Mis „Stillabunt montes" werden in het gregoriaans ge zongen. Om zoveel mogelijk mensen gelegenheid te geven de plechtig heid te volgen, waren speciale voorzieningen getroffen. In de zijbeuken waren overal televisie apparaten opgesteld, zodat zij die geen zicht op het altaar had den, het gebeuren via het televi siescherm konden volgen. De ge hele wijdingsplechtigheid werd o°k via radio en televisie door de K.R.O. uitgezonden. ECHOUJI HET Zü De Raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 8 februari in een spoedeisende openbare vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de he ren Roza en Brink. Het enige ingekomen stuk was een schrij ven van de heer Roza, waarin deze de heer van Herpt zijn dank betuigde voor de in de vorige vergadering, door deze uitgesproken wensen inzake zijn ziekte; verder maakte de heer Roza enkele opmerkingen in ver band met de in de vorige vergadering door de voorzitter gedane uitlatingen in verband met de particuliere woningbouw. Dit schrij ven werd door de raad voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 der agenda was een voorstel van B. en W. tot het aangaan van kasgeldlenin- gen in 1957 en tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 450.000. - voor de bouw van 28 woningen. Het aangaan van kasgeldleningen in 1957 was bedoeld, zei de voorzitter, voor diverse projecten welke reeds lang op het program staan. B. en W. stelde voor dat de raad hun machtiging zou verlenen om indien no dig deze leningen aan te gaan, opdat de Raad hiervoor niet telkens bijeen zou heb ben te komen. Deze kasgeldleningen zou den ongeveer 7.Vè ton bedragen. Tot het aangaan van een kasgeldlening van f 450.000 voor de bouw van 28 wonin gen zag de heer van Herpt zich verplicht tegen dit voorstel van B. en W. te stem men. De heer van Herpt bracht als moti vering hierop naar voren dat er in de delen Herpt en Hedikhuizen door de gemeente nog geen enkele woning is gebouwd na de bevrijding. Wanneer er vanwege de gemeente ge bouwd wordt, aldus spreker, geschiedt zulks in Heusden of Oudheusden en de bevol kingsaanwas van de overige gedeelten moet zich dan maar daar vestigen of naar elders vertrekken. Zoals Heusden thans geregeerd wordt, geschiedt dit om Herpt en Hedik huizen te doen uitsterven. Moet er in deze delen gebouwd worden, dan moet men zich daar zelf maar zien te redden; daar moest spreker met klem tegen protesteren en daar was zijn tegenstand op gebaseerd voor de ze kasgelden. Spreker juichte het toe dat B. en W. alle zeilen bijzetten om de bouw van deze 28 woningen te realiseren, doch zei nogmaals, dat, wanneer hij geen toezegging zou krijgen dat er van deze 28 woningen ook in Herpt en Hedikhuizen gebouwd zul len worden, hij tegen dit voorstel zou stem men. De voorzitter antwoordde hierop, dat er van deze 28 woningen geen in Herpt en Hedikhuizen gebouwd zullen worden, daar de plannen om deze woningen in het uit breidingsplan Oudheusden te doen bouwen, geheel gereed zijn en daar niet meer aan getornd kan worden. Versnippering van een complex woningen brengt bovendien hoge re kosten met zich mede, waardoor zeker geen toestemming tot bouw hiervan zou zijn verkregen, nu reeds, zegt spreker, hebben B. en W. al het mogelijke moeten doen om toestemming te verkrijgen de bouw van deze 28 woningen te mogen gunnen. Nadat de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming had gebracht, werd het met 8 stemmen vóór en 1 stem tegen (die van de heer Van Herpt) aangenomen. Punt 4. Het voorstel1 van B. en W. tot het sluiten van een rekening-courant over eenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten tot een bedrag van f 700.000. - werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot voor lopige vaststelling van de gemeente- en be drijf srekeningen 1954. De rekening was door een commissie van onderzoek onderzocht en de rappor teur van de commissie de heer Verschuur bracht hiervan verslag uit. De heer Verschuur zou graag zien dat de berekeningen van het wouingbedrijf in zake de stichtingskosten vau diverse com plexen vlotter werden afgedaan. Spr. had n.l. opgemerkt dat de stichtingskosten van complex VII eind 1954, nog niet geheel was berekend, welk complex toen reeds al 3 jaren voltooid was. Ook over het gasbedrijf had de rappor teur enige opmerkingen; hij zou graag zien dat men eerder met papieren op tafel kwam over de financiële toestand van dit bedrijf! Verder had de rapporteur enkele bere keningen gemaakt wat verschillende dien sten per hoofd van de bevolking kosten en dit vergeleken met andere gemeenten. Hoe wel hij graag meerdere vergelijkingscijfers zou hebben gehad, kwam hij soms tot won derlijke resultaten, soms in 't voordeel dan weer in 't nadeel der gemeente. Tenslotte stelde de rapporteur vast dat de commissie zich wel kon verenigen met de cijfers zoals deze door 't Verificatiebu reau waren gegeven. De voorzitter dankte de rapporteur voor zijn uitgebreid verslag en zei toe een en ander onder ogen te zullen zien. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Algemene Politieverordening. Dit voorstel liep bij het eerste artikel reeds vast toen de heer van Herpt hierbij opmerkte dat de landbouwer hierdoor erg gedupeerd zou worden. In de verordening stond n.l. vermeld dat in de kom der ge meente alléén tussen 8 uur en 20 uur stankverspreidende stoffen vervoerd zouden mogen worden, hetgeen de heer van Herpt deed opmerken dat de boeren dan 'smor- gens vóór 8 uur geen gier of mest zouden mogen vervoeren. De voorzitter zei echter dat dit een ongewijzigd artikel was uit de oude verordening, welke tot op heden nooit geen moeilijkheden had opgeleverd. De heer van Herpt merkte echter op dat hetgeen niet is, nog kan komen en dat moeilijkheden toch zeker voorkomen dienen te worden. Ook andere leden van de raad stemden hiermede in. De voorzitter stelde daarop voor dit punt van de agenda tot een volgende ver gadering aan te houden, opdat dit artikel nog eens bekeken kan worden. Hiermede ging de raad accoord. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot aan koop van gronden in het uitbreidingsplan- Van de fam. Buijs te Oudheusden hadden B. en W. toezegging gekregen dat zij be reid zijn enkele percelen grond, welke in het uitbreidingsplan zijn gelegen aan de gemeente te verkopen. Op een vraag van de heer Ad Buijs, of de gemeente nu vol doende bouwterrein zou hebben zodat voor lopig van verdere aankoop of onteigening zou kunnen worden afgezien, zei de voor zitter dat zeer zeker getracht zal worden ook de andere percelen welke in het uit breidingsplan liggen en welke nog niet in eigendom i ijn van de gemeente in eigen dom te verkrijgen. Het is n.l. zo, zei spr., dat wanneer men bouwvolume krijgt toege wezen en men moet dan nog beginnen om bouwgrond l e kopen, dan komt men meestal te laat daar zo'n bouwvolume meestal bin nen een bepaalde tijd gerealiseerd moet zijn en de aankoop of onteigening van gronden meestal een lijdensweg is. De raad besloot daarop eenstemmig tot aankoop over te gaan. Verder was er nog een verzoek ingeko men van de P.N.E.M. tot aankoop van een stukje grond ter grootte van 70 m2 in het uitbreidingsplan, om daarop een transfor matorhuisje te bouwen. De raad besloot dit verzoek in te willigen. Hierna volgde sluiting door de voorzitter. Zaterdagavond j.l. gaven de leerlingen van de zangpedagoge mej. Antoinette Blom uit Waalwijk in de zaal van Café C. van lersel te Waspik een concert, waarbij een bevredigend aantal toehoorders een indruk kon opdoen omtrent de kwaliteiten en vor deringen der leerlingen op het gebied van de zangkunst. Aan deze leerlingenavond verleenden voor de begeleidingen hun medewerking mevr. A. Boezer-Ruytenberg en mej. Fini Coesmans, leerlinge van het Conservatori um te Tilburg, welke laatste als intermezzo tevens een tweetal piano-solo's uitvoerde. Hoewel niet gebruikelijk dat de bege leiding in een recensie als deze op de eer ste plaats ter sprake komt, verdienen deze beide pianisten het eerst in de lof te delen. Uiteraard ondergeschikt als de begelei- dingsfunktie is, trekt het werk van de be geleider doorgaans minder de aandacht dan deze qualitate qua recht kan doen gelden. Zo was het ook zaterdag weer, alhoewel mej. Antoinette Blom bij haar slotwoord ook hen beiden uitdrukkelijk in haar dank betrok, waarbij zij hun een ruiker bloe men aanbood. En nu we dan toch bij de instrumentale kant van dit concert verwijlen, vermelden we gaarne de bijzondere attractieve onder brekingen in het overigens zeer afwisselen de en boeiende zangprogramma, t.w. de twee piano-solo's van mej. Fine Coosmans. Ze speelde voor de pauze niets minder dan Bach's Tweede Franse Suite. De kla viermuziek van Bach is van het soort waar van we kunnen zeggen dat de afstand tus sen notenbeeld en „muziek" zo groot is als enigszins denkbaar. Het eist een inzicht, toegewijde studie en muzikaal temperament om in de opeenvolging der repeterende mo tieven notenfiguren welke technisch reeds vrij moeilijk zijn - de nodige span ning en geladenheid te houden, waarbij de verschillende, zich geheel polyfoon ontwik kelende melodieën tot hun recht komen. Hierin slaagde de pianiste, ondanks een enigszins nerveuze aanslag in het eerste deel, wonderwel. Voor de toehoorder werd deze suite een serie werkelijke dansjes, doorzichtig en met warmte gespeeld. Zwaarder van allure was het werk dat zij na de pauze uitvoerde, 't Was de lijvige Sonate opus 14 no. 2 van Beethoven. Maar ook deze romantische gemoedsexpressie wist de jeugdige pianiste aardig te realise ren. Met name het Andante klonk over tuigd. Het eigenlijke gedeelte van de avond - het zangprogramma was gelijk gezegd zeer afwisselend en boeiend. Voor de pauze kregen we de meer „ernstige" muziek te horen, terwijl na de pauze de opera-lief hebber ruimschoots aan z'n trekken kwam. De namen op het programma suggereerden reeds een avond van hoog gehalte. De drie grote B's der muziekgeschiedenis - Bach, Beethoven en Bruckner - werden geflan keerd door componisten als Arcadelt, Cal- dare en Schubert, terwijl na de pauze Mo zart, Verdi en Von Flotow overheersten. De avond opende met het Ave Maria van Arcadelt, gezongen door het koortje van Waspikse leerlingen. Alhoewel de dy namiek van tempo en volume niet werd uitgebuit, klonk dit nummer aangenaam. Hierna zong hetzelfde gezelschap even eens a capella een Benedictus van Anton Bruckner, dat beter uit de verf kwam. Voorts zong de bas-bariton Cor Ruyten- berg Victoria van Caldaro. Zeer verdien stelijk, alhoewel een lied als Mozart's „Wer ein Liebchen hat gefunden" hem beter lag. Hij is iemand die het presteert om een lied door dictie en actie werkelijk te „bren gen". De bas-bariton Jos van Heijst uit Waal- wijk zong niets minder dan de aria „Gros- zer Herr" uit Bachs Weihnachtsoratorium. Alhoewel niet helemaal zuiver overal, weet hij zulk een werk tocht verdienstelijk te realiseren. Na de pauze zong dezelfde solist i een aria uit Don Carlos van Verdi, iets wat hem bij zijn bewonderenswaardig volume wel zo goed bleek te liggen. De sopraan Bertha van den Hoven uit Waalwijk beschikt blijkens de door haar gezongen liederen over 'n aangenaam stem °f®a,^n' ^'1 zonS Beethovens „Ich liebe dich", „Das Röslein" van Schubert en het roemruchte „Viljalied" van F. Léhar, welk laatste qua opvatting minder overtuigend voor de dag kwam dan voor haar mogelijk is. De sopraan Lenie Grothe-Blom zong resp. „Het Madonnakindje" van Cath. van Rennes, „Wiegelied" van Schubert en na de pauze „Das Veilchen" van Mozart. Op vallend is bij haar de glaszuivere toon, ter wijl zij van de andere kant zou winnen bij een enigszins soepeler dynamiek. Als koorintermezzo zong een dubbelkwar- tet van leerlingen het koraal „Wohl mir dasz ich Jesum habe" van Bach, hetwelk als in gegoten sloot in de pianopartij, verzorgd door Fini Coesmans. Het koor van leerlingen zong verder nog het koraal „Wer hat dich so geschlagen" uit de MatthSus-Passion van Bach, dat in alle opzichten voortreffelijk werd gezongen. Als slotnummer van het eerste deel van de av0"d 'zonS het koortje tenslotte het Kyrië uit de Mis in G van Schubert. Ook hier ervoeren we welk een zegen het is een koortje te kunnen formeren uit de betere stemmen. Men kan moeilijk de neiging weerstaan om stante pede een Waspiks Ka merkoor op te richten. Na de pauze traden de opera-favorieten op. De bas-bariton Wim van Gorp zong van Mozart „Will der Herr Graf ein Tan- chen nun wagen" en uit de Martha van Von Flotow het Porterslied. Vooral dit laatste zong hij voortreffelijk. Hij heeft een be wonderenswaardig stemorgaan, dat in de hogere registers nog eer aan charme wint dan inboet. De sopraan Miet van Strien, die ook in het Kyrië van Schubert een goede solo partij had gegeven, zong „Die Glocken der Eremieten van Maillard. Zeer verdien-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1