WAALWIJK Mit be (Dube 20oos Waalwijkse en Langstraatse Courant „50 Jaar Schilderkunst". Een praatje over E.H.B.O. Ditvoorst-Schrijvers J DE SCHOONMAAKTIJD NADERT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Uitgever: SS 80e JAARGANG No. 13 ZONDAGSDIENST. Zondag 17 februari 1957. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek-: Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 17 februari 1957. 10 uur Ds. L. Schellevis. Viering H. Avondmaal. 18.30 uur Ds. L. Schellevis. Viering en Dankzegging H. Avondmaal. N. H. KERK RESOIJEN. Zondag 17 februari 1957. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 17 februari 1957. 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. R.K. MIDDENSTAND VIERDE ELFDE LUSTRUM. H. van Mil 25 jaar bestuurslid- Dinsdag vierde de r.k. Midden standsvereniging van Waalwijk haar elfde lustrum. Dit was ech ter niet de enige titel voor een gezellige en geslaagde feestvie ring, want daarnaast werd ook het eerste lustrum herdacht van het Actie-Comité en het advi seurschap van de HoogEerw. Heer Deken B. v. d. Hurk, terwijl tevens de heer H. van Mil werd gehuldigd in verband met 't feit dat hij 25 jaar bestuurslid is der r.k. Middenstandsvereniging. De dag begon met een H. Mis in de St. Jan, welke werd opge dragen door de HoogEerw. Heer Deken B. v. d. Hurk. Des avonds werd in zaal Thalia het feest met een uitstekend verzorgde koffie tafel, waarbij ook aanzaten de landelijk adviseur van de N.R. K.M., prof. dr. Ariëns, en de dio cesane directeur, mr. dr. N. v. d. Heuvel. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer A. Meijs, op de grote verdiensten van de gees telijke adviseur Deken v. d. Hurk en op de belangrijke activiteiten van het actie-comité. Vooral de heer de Visser heeft in dit comi té betekenend werk verricht en vooral dank zij zijn activiteit was het mogelijk deze feestviering te organiseren. De heer H. van Mil, die zijn zilveren jubileum als bestuurs lid der vereniging herdacht, mocht van de voorzitter woor den van hartelijke dank in ont vangst nemen voor het vele dat hij in zijn functie voor de vere niging heeft gedaan. Namens de afdeling werd hem een fraaie vulpen aangeboden. Prof. dr. Ariëns bood de jubi laris namens de N.R.K.M. geluk wensen aan en overhandigde hem een legpenning. Zijn gelukwen sen aan de afdeling liet prof. dr. Ariëns vergezeld gaan van een sterk pleidooi voor de midden standsorganisatie, er daarbij op wijzend dat de middenstand van vandaag vooral geloof in eigen zaak nodig heeft. Er is reeds veel bereikt, maar er zal toch nog veel individualisme overwonnen moeten worden. De landelijk ad viseur spoorde de aanwezigen aan trouw te blijven aan de chris telijke tradities en om de P.B.O. zoveel als mogelijk is, te bevor deren. Gelukwensen werden eveneens uitgesproken door de diocesane voorzitter en de sociaal-econo mische adviseur, de heer v. Well. Tenslotte dankte de heer van Mil voor de hulde en de fraaie geschenken. De rest van de avond verliep in een zeer prettige en gezellige sfeer, waartoe de Alkmaarse goo chelaar Kareis in belangrijke mate bijdroeg. GESLAAGD. Aan de „Dr. v. Beurdenschool" r.k. Middelbare Handelsavond school te Waalwijk slaagde voor Practijkdiploma Duits de heer J. Versteijnen te Waalwijk. R K. VROUWENGILDE. Voor het r.k. Vrouwengilde sprak dinsdagavond Pater E. Kwant O.E.S.A. uit Eindhoven over het zeer interessante en ac tuele onderwerp „Menselijke verhoudingen in deze technische tijd". K.A.V. BAARDWIJK. In het Gemeenschapshuis te Baardwijk werd dinsdagavond een voorlichtingsavond gehou den voor de K.A.V. afd. Baard wijk. Er werd uitvoerig gespro ken over het werk en het doel van de Milva en de Luva. Bin nenkort hoopt de afdeling 'n ex cursie naar Den Haag te maken. „BOEMERANG DOOR HET BAARDWIJKS TONEEL. Op zaterdag 23 en zondag 24 februari a.s. zal Het Baardwijks Toneel in het Gemeenschapshuis opvoeren „Boemerang", een to neelspel in 3 bedrijven van R. Feenstra. De regi<*is in handen van J. v. d. Hoven. STANDPLAATSEN WAALWIJKSE KERMIS. Voor de Waalwijkse kermis, welke van 13 t.m. i7 juli a.s. zal worden gehouden, zijn de volgen de standplaatsen toegewezen B. Giezen, kinderdraaimolen. J. v. d. Haar, paling. F. Gerssen, gebakwagen. A. Trommelen, friture. L. Janvier, lunapark. H. Boeken, autoscooter. Alb. Boon, zweefmolen. E. v. d. Veen, brombaan. M. v. Reeken. luchtschommel. Mevr. Roels'-Benner, rupsbaan. G. Albers, autofietsmolen. jM. v. d. Weijer, babysport. A. Sips, scheepjesmolen. E. Werkman, octopus. Mevr. Roels-Benner, Peter Pan- railwa.y. A. Trommelen, bumper. J. Galle, bumper. A. Trommelen, vliegbom. J. Wanningen sr., balco. J. Garis, nougat-suikerkraam. V. v. Wijnen, suikerspin. S. Kooistra, ping-pong spel. J. Lindelauf, schietsalon. A. Floris de Jongh, speelgoed. P. v. Grinsven, goochelvariété. P. Tegelaar, sensatiebaan. A. Klaassen, ponyrijden. .1. v. Engelen, miniatuurtrein. W. Fitsch, brievensport. Provinciaal Nieuws DE BISSCHOPSWIJDING. Geheel voor in de St. Jan tijdens de wijdingsplechtigheid zat de moeder van Mgr. Bekkers, ge tooid met de Brabantse muts. Het is èn voor de moeder èn voor de zoon wellicht het hoogste, al thans zeker het innigste en in tiemste moment geweest van de gehele plechtigheid, toen de pas gewijde bisschop zijn rondgang door de kerk ging maken om al len te zegenen. De eerste bis schoppelijke zegen van de nieu we coadjutor zou zijn voor haar, die hem het leven schonk en af- Interessante expositie wordt hedenavond geopend. Jjen schilderijententoonstelling onder bovenstaande titel zal hedenavond door burgemeester Teijssen in het Waalwijkse stad- j huis in tegenwoordigheid van 'n aantal genodigden worden geo- j pend. De expositie is georgani seerd door „Waalwijks Belang" en de werken zijn welwillend in bruikleen afgestaan door het Stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven. Er zullen in totaal 35 doeken werden geëxposeerd, welke vijf belangrijke stromin gen in de schilderkunst verte genwoordigen. De catalogus afwerkend, ont moeten we eerst het fauvisme. Dit was een beweging in de Franse schilderkunst, waarin '1 niet meer ging om de natuurge trouwe uitbeelding van de zicht bare werkelijkheid, maar om de gevoelsuitdrukking door middel van de contrasten van kleur en de beweging der lijnen. De kleur heeft uitsluitend gevoelswaarde en komt dan ook helemaal niet overeen met de werkelijke kleur van het waargenomen object. Grote coryfeeën van het fauvis me waren Vincent van Gogh en Paul Gauguin. Ook de Neder landse schilder Jan Sluyters heeft deze richting leren kennen en van hem zijn op deze expositie een 3-tal doeken te zien. Een geheel andere stroming is het cubisme, dat streeft naar de ordening van het schilderij dooi de vorm. De schilder voegt hier de elementen van 'n totaal beeld samen tot een nieuwe en ritmi sche harmonie. Het cubisme is dus zuiver vormritme, het fau visme kleurritme. Twee Neder landse schilders, die in deze be weging op de voorgrond getre den zijn, zijn op deze expositie vertegenwoordigd: 4 doeken van Leo Gestel en 2 doeken van Bart van der Leek. De neiging tot het uitbeelden van de zichtbare werkelijkheid keert echter terug in de tijd tus sen de eerste en de tweede we reldoorlog. Het is echter niet de zuivere naturalistische werke lijkheid die de schilder zoekt, maar de werkelijkheid waarin zijn innerlijke onrust weerspie geld wordt. Van dit expressio nisme zien we in deze expositie werken van Herman Kruyder, Hendrik Chabot, Constant'Per- meke (Beleië), Gustaaf de Smet (België), Piet Wiegman, Charles Eyck en Jan Wiegers. De van Duitse origine bewe ging der nieuwe zakelijkheid krijgt eerst in de dertiger jaren zijn vertolkers in Nederland. De ze vorm van schilderkunst richt zich op het met fotografische nauwkeurigheid uitbeelden der zichtbare werkelijkheid tot in de kleinste details, echter niet met de werkelijkheid tot doel, maar om het dreigende, mysterieuze noodlot, dat de werkelijkheid in zich heeft, scherp te suggereren. Er hangt iets „unheimisch" over deze werkelijkheid en deze be weging wordt daarom ook wel het magische realisme genoemd. De geëxposeerde werken van A. C. Willink, Raoul Hynckes en W. Schumacher geven een dui delijk inzicht in deze beweging. Niet geheel onder deze bewe ging te vatten is de schilderes Charley Toorop. Ook bij haar staat het werkelijkheidsbeeld voorop, maar zij geeft de objec ten op de eerste plaats in hun grootste uitdrukkingskracht het geen op de drie van haar geëx poseerde doeken wel zeer duide lijk tot uitdrukking komt. In de na-oorlogse lijd ontstaat ook in de schilderkunst de groep der „experimentelen". In deze revolutionaire, in Parijs ontsta ne beweging, wordt aan de ver beelding en de scheppingsdrang de vrije loop gelaten en 'worden de kleuren, beelden en vormen vrij en ongeremd tot uitdrukking gebracht. Onder de jonge Neder landse generatie zijn Karei Appel en Corneille in deze beweging de meest op de voorgrond tredende figuren. Behalve van deze beide schilders bevat deze expositie ook nog werk van Gerrit Benner. Van de beeldhouwer John Rae- dpeker zijn op deze tentoonstel ling een 3-tal plastieken aanwe zig. Aan het slot van deze korte beschouwing willen we er nog maals op wijzen dat deze bijzon der interessante expositie van 15 t.m. 24 februari is geopend van 1CL—12 uur en van 25 uur, ter wijl op zaterdag, maandag en woensdag ook 's avonds van 7-9 uur gelegenheid bestaat deze ex positie te bezichtigen. De entrée- prijs is zeer laag gesteld, terwijl men eveneens voor een luttel be drag een uitgebreide, zeer in structieve en met vele afbeeldin gen verluchte catalogus kan be komen. gaarne staan wjj tot Uw dienst Nieuwlandstraat 14 Tel. 24262 TILBURG dalend van de trappen van het altaar trad Mgr. Bekkers eerst op zijn moeder toe, gaf haar de zegen en drukte haar innig de hand... Het was een ontroerend moment voor allen, die zowel in de kerk als aan het televisie-ap paraat hiervan getuige mochten zijn. Met luid gejuich begroette de menigte de zo juist gewijde Bis schop Mgr. W. Bekkers, toen hij de Kathedrale Basiliek van Sint Jan verliet. En spontaan wuivend dankte hij voor deze hartelijke hulde, evenals hij het deed voor de grote eer, die hem bewezen werd door het St. Jorisgilde uit Tilburg. Het spreidde zijn vaan del voor zijn voeten en stond hem toe er over heen te schrij den. De receptie bij de nieuw-ge- wijde bisschop was zo druk be zocht (ongeveer 5000 personen) dat nog honderden receptiegan- gers geduldig in de rij stonden te wachten toen om half drie de re- ceptietijd verstreken was. De be zoekers werden nu toegelaten tot de binnenplaats van het Moeder huis in de Choorstraat, alwaar de bisschon-coadjutor zijn eerste massa-audiëntie hield. „Er is geen tijd meer om u allen de hand te drukken. Het is jammer. Maar neem het voor lief met als devies „De liefde als wapen. Groet alle kinderen en alle moe ders van me." DRIE GEVANGENEN DOKEN IN DRONGELENSE KANAAL. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER". Wielrijders klagen vaak, en niet ten onrechte, dat zij zo dik wijls verblind worden door het licht van tegemoetkomende au to's. Maar veel fietsers schijnen zich er niet van bewust te zijn, dat hun licht ook vaak verblin dend werkt voor automobilisten. Maakt het elkaar niet lastig, au tomobilisten en fietsers. Stelt beiden uw lampen goed af en vergeet niet, automobilisten, dat u ook voor fietsers, die rijden op een langs de weg gelegen 'rijwiel pad, moet dimmen J. H. v. G. Lezend in oude, dikwijls vergeelde „Echo's" van 25, 50 en 75 jaar geleden, komen ons soms dingen onder ogen, die wij u niet willen onthouden, omdat wij graag onze glimlach met u delen. Zo lezen wij in De Echo van 16 FEBRUARI 1882. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan de gemeen tebesturen opgemerkt, dat in de raadhuizen van eenige gemeen ten nog sterke drank wordt ge tapt, in andere, waar geen raad huis bestaat, de secretarie geves tigd is in eene herberg, en in en kele gemeenten de secretarie en de zittingen van den raad in her bergen gehouden worden, in weerwil de gemeente in het be zit is van een raadhuis. Zij vesti gen daarbij de aandacht op de bepaling van de tweede zinsnede van art. 3 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97), waar bij verboden wordt in dergelijke gevallen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen. Aan deze toestanden dankt het verleden waarschijnlijk de naam „die goeie ouwe tijd". Er werd toen heel wat minder zwaar wichtig tegen de gemeentezaken aangekeken dan thans. En waar om ook niet Is er bij de vast stelling van het uitbreidingsplan niet alle reden om te zeggen „Laten we d'r eerst eens ene vat ten". En moet de ambtenaar van de burgerlijke stand eigenlijk niet de eerste zijn die voor een trotse vader of een diep bewogen bruidspaar de fles op tafel brengt En waarom van de sa menstelling en vaststelling van de gemeentebegroting geen pret tig feest gemaakt Helemaal kloppen doet het toch nooit en daarbij zal het „nog eens vol doen" stimulerend werken ten aanzien van een milde subsidie verlening. Dat Staatsblad no. 97 heeft dus meer kwaad dan goed gedaan. 17 FEBRUARI 1907. Ook een brievenbesteller heeft bij tijd en wijle een hart onder de riem nodig en daarom dit stukje welluidend proza uit een advertentie DE BRIEVENBESTELLER. Het ambt van brievenbesteller behoort tot een van de belang rijkste bedieningen van den lan de, want weinige ambtenaren zijn met gewichtiger bezigheden he iast. Hoeveel schatten en gehei men, hoeveel wel en wee omvat hij iederen morgen met zijn hand. Wij achten den brievenbesteller een onontbeerlijk persoon in on ze hedendaagse samenleving. Hoe zonden wij aan onze berichten moeten komen zonder brieven besteller Zesmaal per dag komt hij bij ons en menig belangrijk bericht doet hij ons toekomen. Welk brievenbestellershalt zal niet kloppen van trots bij deze treffende hulde Goed, het mag dan waar zijn dat zijn loon zakje minder gezwollen voor de dag komt en dat de meeste amb tenaren, ondanks hun minder ge wichtige bezigheden, te dien aan zien een lange neus tegen hem maken, het blijft toch maar een feit dat hij iedere morgen heel wat wel en wee met zijn hand omvat, om nog maar niet te spre ken van de schatten en geheimen. Hoewel wij persoonlijk meer wee dan wel uit zijn hand ontvangen, achten toch ook wij de brieven besteller een onontbeerlijk per soon, zonder dewelke wij niet zouden weten hoe hoog men ons aanslaat. Blijft alleen nog dit vraagje „Waar zit gij, brieven besteller. die andere vier maal per dag dat gij ons menig belang rijk bericht zou moeten doen toe komen Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 1 x per week. ECHO HEI ZÜHQ Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2,70 2.95 franco u p Advertentiepr ij s 10 cent pei m m Contract-advertenties. speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2Ö21 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO JONGERENKRINGVERGADERING IN DE RIJKSKIESKRING DEN BOSCH. Op 10 februari j.l. werd in Hotel „De Postzegel" te Den Bosch de eerste kring vergadering gehouden van de nieuw opge richte jongerenorganisatie in onze Rijks- kieskring. De voorzitter zette het doel van de J.O. uiteen als een loyale oppositie in de partij om te waken tegen het gevaar van de men taliteit van „wij zijn er al". We zijn er nog niet en het zal de taak van de jongeren zijn om Brabant strijdbaar te maken tegen het socialisme. Aldus de voorzitter in zijn inleiding. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering verliep zeer vlot en het zittende bestuur werd gekozen, terwijl het uitge breid werd tot 8 personen. Het bestuur be staat thans uit de volgende personen: Voorzitter H. H. C. van Hout, Eindho ven; secretaris P. J. M. van Engelen, Waal wijk; penningm. J. F. T. van Huiten, Waal wijk; Leden Mej. E. Koppe, Eindhoven, C. H. A. v. d. Ven, Bakel, A. M. v. d. Boom, Schadijk, C. Schriks, Helmond, J. P. M. van Dijk, Eindhoven. Met dit team zal de K.V.P.-jongeren- organisatie in de komende jaren haar bij drage trachten te leveren in de politiek van de KïV.P. De secretaris, de heer v. Engelen, zette na de pauze uiteen waaruit deze bijdrage zou bestaan. Op de eerste plaats zal de J.O. trachten van haar leden bewuste staatsburgers te maken en kundige propa gandisten voor de K.V.P. Zij hoopt dit te bereiken door in haar afdelingen politieke scholing te geven aan de leden. Op de tweede plaats zal de J.O. een werkelijke bijdrage leveren voor de gemeenteraads- programma's en het programma voor de provinciale staten van 1958. Tot dit doel zullen in de bestaande afdelingen en in de rijkskieskring commissies in het leven ge roepen worden om een jeugdprogram sa-# men te stellen. Deze commissies zullen be staan uit vertegenwoordigers van de J.O. en de verschillende jeugdstandsorganisa- ties. LAATSTE ONTWIKKELINGSAVOND K. A. B. De Waalwijkse afdeling van de K.A.B. zal op woensdag 20 febr. a.s. haar laatste ontwikkelingsavond van dit seizoen hou den. Als spreker zal optreden de heer A. Cools met het onderwerp „Sociale verze keringswetten. Wachtgeld- en werkloos heidsverzekering." De avond wordt gehou den in de bovenzaal van De Gecroonde Leersse" en begint om 8 uur. WONING-INRICHTING SEDERT 1878 Drie jonge gevangenen, gedetineerd in de Vughtse gevangenis Nieuw Vosseveld, zijn maandagmorgen om kwart voor zeven ontsnapt, toen de bewaker van de keuken, waar de mannen tewerk gesteld zijn, even weg was. De vrijheid duurde maar kort. Een kwartier na hun ontsnapping zaten de drie mannen veilig op het politiebureau in Vught. De bewaker, die de keuken leeg vond, zette meteen op de fiets een achtervolging in. Bij zijn achtervolging ontmoette hij een politieagent, die op weg was naar het bu reau. Samen beraamden ze een list. Ze legden zich in een hinderlaag bij het Dron- gelense Kanaal. Toen ze daar nog geen mi nuut lagen verschenen de ontsnapte gevan genen. De politie-agent sommeerde hen. Maar de een na de ander dook het kanaal in. De bewaker liep echter vlug naar de andere kant van het kanaal en ving de mannen op. Geëscorteerd door de bewaker op de fiets en de politie-agent, trok de drijf natte vreemde stoet door het nog slaperige Vught. Op het politiebureau kregen de ge vangenen droge kleren aan. In de loop van de morgen zijn ze weer naar de ge vangenis teruggebracht. 2. De behandeling van bloedende wonden. Wanneer een verwonding dieper gaat dan alleen door de huid, worden er ook bloed vaten beschadigd en treden er bloedingen op. Worden alleen kleine haarvaatjes (de kleinste vertakkingen van ons bloedvaten stelsel, die overal onder de huid aanwezig zijn) beschadigd, dan krijgen we gewoon lijk slechts een lichte bloeding, die in de regel vanzelf weer ophoudt. Gezond bloed I heeft ni. de eigenschap te gaan stollen wanneer dit met de buitenlucht in aanra king komt. Wanneer een groter bloedvat b.v. een ader beschadigd wordt, treedt een veel sterkere bloeding op, doch veel ernstiger en ook gevaarlijker is het wanneer een slag ader is doorgesneden. We zien dan helder-rood bloed dat met vrij grote kracht stoots-gewijs naar buiten spuit. Hoe meer bloed iemand verliest, hoe meer er gevaar voor zijn feven gaat be-! staan, het is dus duidelijk dat vooral bij slag-aderlijke bloedingen van een juiste, doortastende, en vooral zo spoedig moge lijk begonnen hulp heel veel kan afhan gen. Over de haarvat-bloedingen behoeven we niet veel te zeggen, hiervoor komt in het algemeen dezelfde behandeling in aan merking die we in ons vorig praatje over wonden in het algemeen, hebben bespro-!: ken. Bij een aderlijke bloeding die we her- kennen kunnen aan de donkere kleur van het bloed, dat vrij regelmatig en min of meer sterk naar buiten stroomt, kunnen we gewoonlijk reeds volstaan met de wond steriel af te dekken, en een drukverband aan te leggen. Blijft de wond dan nog doorbloeden dan zal het in de meeste gevallen wel voldoen de zijn het getroffen lichaamsdeel iets om-: hoog te brengen (hoger dan het hart) om de druk op de wond te verminderen. Kleine slag-aderlijke bloedingen zij meestal op dezelfde wijze wel tot staan tu brengen, doch krijgen we met de bescha-j diging van een grotere slag-ader te doen, dan zal het noodzakelijk zijn de slagader af te drukken. Om een slagader goed te kunnen afj drukken is het nodig daarvoor een plek t^ zoeken die tussen de wond en het hart ge legen is, en waar tevens een flink bot aan wezig is, waartegen de slagader, b.v. met! de duim, dan zo stevig wordt aangedrukt^ dat deze daardoor wordt afgesloten. Terwijl wij dan de slagader dichtgedrukt houden en hierbij dan tevens het getroffen deel zoveel mogelijk omhoog brengen, kan een ander een drukverband aanleggen, i Het aanleggen van een drukverband ge schiedt als volgt Eerst de wond steriel af dekken met een snelverband of steriel gaasje, daarop komt dan een flinke prop witte watten, hierover nog een laagje wat-. ten, en vervolgens het geheel goed vast in- zwachtelen met een stevig verband. De watten moeten geheel door het ver-! band bedekt zijn dat goed op de huid moef aansluiten. Moet er een sterker druk worden uitge oefend, dan kunnen we voor we gaan in zwachtelen op de watten precies boven de wond nog een hard voorwerp b.v. een stuk steen of hout of een luciferdoosje of iets dergelijks leggen. Vroeger werd bij een slagaderlijke bloe ding meestal een zogenaamde „knevel" of knevelverband aangelegd, dat is een. ver band dat om het gewonde lichaamsdeel, tussen de wond en het hart wordt vastge knoopt, en door middel van een stokje of iets dergelijks, dat daar tussen gestoken wordt, zodanig kan worden aangedraaid dat de bloedtoevoer wordt afgesloten. Tegenwoordig komt men echter meer en meer van die knevel terug, omdat bij dit verhand het gevaar dat het afgebonden li chaamsdeel zal gaan afsterven, lang niet denkbeeldig is. Alleen wanneer we met een heel sterke bloeding te doen hebben, of wanneer men alleen zonder verdere hulp, met een slag aderlijke bloeding te maken krijgt, kan een knevel als voorlopige maatregel wel eens noodzakelijk zijn. Maar nogmaals zij er op gewezen, een knevelverband gebruiken we alleen als we beslist niet anders kunnen en dan nog slechts met de volgende voorzorgsmaatre gelen. Als de knevel is aangedraaid, leggen we zo snel mogelijk een drukverband aan (niet vaster aandraaien dan nodig is-. Wanneer dit aangelegd is, draaien we direct de knevel voorzichtig iets los. Blijkt het drukverband voldoende af te sluiten, dan de knevel verder geheel ont spannen, we kunnen dan de losgedraaide knevei als veiligheidsvoorzorg laten zitten. Zou het drukverband nog niet voldoen de afsluiten, dan draaien wé de knevel weer zoveel vaster dat het bloeden ophoudt, leg gen vervolgens een nieuw drukverband aan, zo mogelijk nog iets vaster of met een iets dikker hard voorwerp ertussen, en pro beren dan nogmaals of dit nieuwe verband voldoet, door de knevel weer iets losser te draaien. Zou het noodzakelijk zijn dat de knevel vastgedraaid blijft, dan moeten we daar buiten op, op een briefje het juiste tijdstip waarop deze is aangedraaid, aangeven, vastspelden of pleisteren. Als regel mag een knevel nooit langer dan een half uur vastgedraaid blijven, wan neer deze dus niet binnen deze tijd verwij derd kan worden, is het vaak de gewoonte van tijd tot tijd even op te lossen om weer wat bloed te laten doorstromen, doch met deze maatregel zijn lang niet alle deskun digen het eens, veel beter is het er voor te zorgen, dat de patiënt vóór die tijd door een dokter kan worden behandeld. In dit artikeltje is de hulpverlening bij slagaderlijke bloedingen uiteraard slechts zeer oppervlakkig behandeld, doch om hierop dieper te kunnen ingaan, zou er een vrij grondige behandeling van de anato mie van het menselijk lichaam aan vooraf moeten gaan, doch dit zou dit artikel veel langer maken dan is toegestaan. Toch hoop ik U in een volgend stukje iets meer over de juiste plaatsen waar een slagader kan worden dichtgedrukt te ver tellen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5