BINNEN- EN BUITENLAND i Waalwijkse en Langstraatse Courant De schrik des grooten Oceaans. VRIJDAG 8 MAART 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 19 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprffs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL- 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" HET ANTWOORD DER REGERING. De melk wordt dit jaar waar schijnlijk zes cent per liter duur der. Volgens de oorspronkelijke plannen van de regering zou de melkprijs met tien cent gestegen zijn. Het kabinet heeft besloten de subsidie op melk (vier cent) voorlopig te handhaven als het parlement bereid is een verdere belastingverhoging te aanvaar den. Het kabinet voelt het meest voor een verhoging van de in komstenbelasting voor inkomens hoven de achtduizend gulden. Minister Hofstra (Financiën) deelde dinsdag in de Tweede Ka mer mede, dat de regering bereid is de Kamer nog meer tegemoet te komen De nieuwe belastingverhogin gen worden over enige tijd (ver moedelijk op 1 januari 1959) on gedaan gemaakt. De Staat zal proberen zijn uit gaven extra te beperken. Men is nu nog maar aan een begin. Minister Zijlstra (Economische Zaken) erkende, dat het een „zware, zeer zware opgave" zal worden de prijsstijgingen te hou den beneden het maximum, dat de arbeidersorganisaties zonder loonsverhoging nog willen aan vaarden. Minister Mansholt, Landbouw verzekerde, dat hij niet van plan is de Staat te laten uitmaken welke boerenbedrijven moeten verdwijnen. DE KWESTIE DER BESTEDINGEN. „Breng de aangekondigde ver hoging van de melkprijs (10 ct.) minstens tot de helft terug; hal veer tevens de huurverhoging (van 25 tot 12.5 percent)laat de verhoging van de omzetbelas ting varen." Deze drie wenken gaf de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, toen hij sprak tot de kaderleden van de Utrechtse katholieke ar beiders. Hij zag in zijn trits van suggesties een mogelijkheid om te voorkomen, dat het Nederland se volk in dit jaar een consump tie-offer zou moeten dragen dat zwaarder is dan aanvaardbaar voor de vakcentralen. Bij Rheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Het College van Rijksbemidde laars heeft het advies gevraagd van de Stichting van de Arbeid over een korting op het loon van de arbeiders, die 65 jaar zijn en ouder, en als gevolg van ver schillende „sociale oorzaken" méér verdienen en hogere inkom sten hebben dan hun jongere collega's, die een gelijke arbeids prestatie leveren. In de brief, waarin zij om advies vragen, ge ven de rijksbemiddelaars zelf enige suggesties voor maatrege len die een einde zouden kunnen maken aan een zekere ongelijk heid in „sociale rechtsbedeling", die overigens meer „psycholo gisch pijnlijk" dan onrechtvaar dig is. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft 't vraagstuk in studie. MEVROUW BOUMAN EN HAAR ECHTGENOOT TERUG IN NEDERLAND. Zondag zijn de heer en mevr. Bouman, na een wekenlange reis door de Verenigde Staten, in ons land teruggekeerd. Op Schiphol hebben zij met grote bereidwil ligheid vertegenwoordigers van de pers, radio en televisie te woord gestaan. Het echtpaar heeft deze reis gemaakt op uit nodiging van de Federal Bar As sociation. Mevrouw Mieke Bou man heeft elf openbare lezingen gehouden en negen lezingen in besloten kring. Zij hield dertien persconferenties, verscheen drie keer voor de radio en vier keer voor de televisie. Na een bezoek aan New York reisden de heer en mevrouw Bouman naar de west kust van de V.S., waar zij o.a. te Denver spraken. Later werden o.m. de steden Milwaukee, De troit, Grand Rapids en New Ha ven bezocht. De reis eindigde in Philadelphia. „Wie betaalt u om in de Vere nigde Staten anti-Indonesische propaganda te bedrijven?" Op iedere persconferentie en bij het debat na iedere spreekbeurt, die mevrouw Bouman, de verdedig ster van Jungschleger, in de af gelopen twee maanden in Ameri ka heeft gehouden was dat steeds weer opnieuw de eerste vraag die werd gesteld. De vraag kwam daarbij iedere keer van dezelfde belangstellende, de heer Surjon- jo, een journalist van het Indo nesische persbureau Antara, die gedurende de hele reis van het echtpaar Bouman een overmati ge nieuwsgierigheid aan de dag heeft gelegd. In iedere plaats in Amerika die de heer en mevrouw Bouman bezochten, onverschil lig of dat nu in het noorden of in het zuiden, aan de oost- of westkust was of midden in de V.S., overal was de geheimzinni ge mijnheer Surjonjo aanwezig om als eerste in onberispelijk Engels steeds weer dezelfde vraag te stellen: „Wie betaalt u om in de Verenigde Staten anti-Indone sische propaganda te bedrijven?" PRINS BERNHARD EREGAST IN NEW YORK. In een van de zalen van Wal dorf Astoria was prins Bernhard dinsdag eregast aan een lunch, die werd gegeven door de burge meester van New York, Robert Wagner. Aanwezig waren vele gemeentelijke autoriteiten, za kenlui en journalisten. Als blijk van erkentelijkheid voor de vriendschappelijke betrekkingen die met Nederland worden on derhouden, werd de prins de me daille van de stad aangeboden. Later werd prins Bernhard in de Nederlandse club op Rockefeller Plaza door tal van leden van de Nederlandse gemeenschap in de Verenigde Staten ontvangen. Hier werd hem een scheepje aangeboden naar het model van de „Halve Maan", waarmee Hud son in 1608 in opdracht van de Oostindische Compagnie van Texel naar Amerika voer. De ontvangsten van konin gin Juliana en prins Bernhard in 't gerestaureerde Huis ten Bosch zullen worden gehouden op 14, 21 en 28 maart a.s. Prins Bernhard wordt heden morgen van zijn verblijf in de V.S. in Nederland terugverwacht. De prins komt met het lijnvlieg- tuig van de KLM op Schiphol aan. Mr. BLOEMERS COMMISSARIS IN GELDERLAND. De burgemeester van Deven ter, mr. W. H. Bloemers, is met ingang van 1 april benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. De nieu we commissaris behoort tot de Nederlands Hervormde Kerk. Hij is niet aangesloten bij een poli tieke partij. KREDIET VOOR GETROFFEN LANDBOUWERS. Tengevolge van de overvloedi ge regenval gedurende de gehele oogstperiode van 1956 is de op brengst van de landbouwbedrij ven aanmerkelijk lager geweest dan andere jaren. Daarbij kwam nog, dat er van een mindere gun stige prijsontwikkeling sprake was. Er zijn in Nederland meer dan tienduizend bedrijven, waar de opbrengstderving meer dan 30 percent van de normale pro- duktie was. De grootste schade is in Overiisel geleden. Om in de moeilijkheden tege moet te komen, wordt door de overheid een kredietregeling in het leven geroepen analoog aan die voor de in 1954 door water overlast getroffen bedrijven. Een daartoe strekkend wets ontwerp in de vorm van een wij ziging van de begroting Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening, is bij de Tweede Kamer ingediend. Met deze vorm van kredietver strekking is naar schatting der tig miljoen gemoeid. De kosten ten laste van de Staat worden op 275.000 geraamd. BENZINEVERBRUIK BLUFT WAARSCHIJNLIJK VRIJ. Het is niet waarschijnlijk dat het benzineverbruik in Neder land opnieuw aan beperkende be palingen zal worden onderwor pen, zo deelt de KNAC mee. Al thans niet. wanneer de vrijma king van het Suezkanaal zonder al te groot oponthoud voortgang vindt en wanneer Egvpte aan 'n vrije vaart door het kanaal geen nieuwe moeilijkheden in de weg legt. Nog steeds wordt de aanvoer naar de benzinenompen in Ne derland met een bepaald percen tage van de normale aanvoer ver minderd. Er is echter praktisch nog geen pomp zonder benzine gekomen. Ten eerste doordat de recente prijsverhoging van de benzine het verbruik heeft doen dalen. Ten tweede doordat vrij velen, met name ook vele grotere in stellingen, met het oog op de si tuatie, vrijwillig minder benzine gebruiken. De KNAC heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de vrijwillige beperking beduidend groter is dan men gemeend had te mogen verwachten. De KNAC heeft zich er steeds van overtuigd gehouden, dat een beroep op de automobilisten, om vrijwillig mee te werken aan be zuiniging, sukses zou kunnen hebben. In een adres aan de re gering werd enige tijd geleden dan ook een proef met een derge lijke oplossing aanbevolen. GEMIDDELDE LEVENSDUUR HOGER. Nederland slaat een zeer goed figuur- De sterftekansen zijn opnieuw lager geworden en de gemiddel de verwachte levensduur is toe genomen, zo blijkt uit dezer da gen door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde nieuwe sterftetafels. BABY- VERZORGING In aansluiting op de in 1954 gepubliceerde tafels op grond van de sterfte in de jaren 1950-1952 zijn thans door het CBS overeen komstige tafels voor de periode 1953-1955 berekend en daarnaast nog tafels over de vijfjarige pe riode 1951-1955. Volgens de sterftetafels 1953- 1955 bedraagt deze thans voor 'n pasgeboren jongen 71,0 en voor een pasgeboren meisje 73,9 jaar tegen resp. 70,6 en 72,9 jaar vol gens de tafels 1950-1952.' Volgens het bijgevoegde historisch over zicht bedroeg rond 50 jaren te rug, op grond van de sterfte in de periode 1900-1909, de gemid delde levensverwachting van pas geboren jongens en meisjes nog slechts 51,0 en 53,4 jaar. De ver betering der sterfteverhouding blijkt ook uil het feit, dat bij de huidige sterftekansen van 100 pasgeboren jongens en meisjes resp. 76 en 82 de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken, terwijl vol gens de sterftekansen in de reeds eerder genoemde periode 1900 1909 de overeenkomstige aantal len slechts 46 en 51 bedroegen. Volgens de laatst berekende ta fels hebben 65-iarige mannen ge middeld nog 15,0 jaren te leven. De publikatie van het CBS be vat ook nog een vergelijkend overzicht voor Nederland en 43 andere landen, volgens welk overzicht ons land behoort tot de landen met zeer hoge gemiddel de levensduur. MGR. Dr. W. VAN HEES NAAR INDONESIË. Maandag is Mgr. Dr. W. van Hees, magister-generaal der Kruisheren, per vliegtuig ver trokken naar Indonesië, waar hij in het vicariaat van Bandung, dat aan de orde van het H. Kruis werd toevertrouwd in 1926, de kanonieke visitatie zal houden. De -32 kruisheren zijn verspreid over de verschillende missiesta ties van het vicariaat en hebben de leiding van het groot- en hel kleinseminarie van Tjitjadas. Mgr. V. Hees hoopt 12 april in Nederland terug te keren. Tij dens zijn afwezigheid is als zijn vicaris-generaal benoemd Dr. H. van der Ven van het klooster te St. Agatha-Cuyk. SOEKARNO KRABBELT TERUG. S Er zijn tekenen in de Indone sische hoofdstad die er op wijzen dat president Soekarno over weegt zijn starre en gevaarlijke koers naar een regering waarin communisten zijn opgenomen, te wnzigen. Onder druk van het le ger en de toenemende ontevre denheid op de eilanden buiten Java heeft de Indonesische pre sident zich tot oud-vice-presidenl Mohammed Hatta gewend voor een bespreking van het „herstel van de samenwerking". Deze eer ste stap tot een verzoening van beide staatslieden, door de grote meerderheid van Indonesië's po litieke leiders als de enige uit weg uit de moeilijkheden gezien, werd met enige schroom gezet bij een lunchtafel in Djakarta. Over de resultaten van het ge sprek tussen Soekarno en Hatta is nog niets meegedeeld. LIJST VAN SLACHTOFFERS. De slachtoffers van het tragi sche ongeval met de auto, die zondagmiddag in de Dommel te Den Bosch te water is geraakt, zijn de 53-jarige heer S. Vrijhof! uit Eindhoven, zijn 52-jarige echtgenote, hun 17-jarige zoon Hans, hun 15-jarige zoon Frans en een logé uit Alkmaar, de 17- jarige B. Smit. SOLDAAT SCHOOT ZICH DOOR HOOFD. De 21-jarige dienstplichtig sol daat J. van B. uit Mill heeft zich zelf dinsdagmiddag met zijn stengun levensgevaarlijk ge wond. Hij stond op wacht bij het artilleriepark aan de Isaac Evertslaan te Arnhem. - RAF-VLIEGTUIG NEERGE STORT. - ZEVENTIEN DODEN. Dinsdagmorgen is bij 't vlieg veld Abingdon in Zuid.Engeland een Beverley een van de groot ste transportvliegtuigen van de RoyalAir Force bij het lan den verongelukt. Zeventien personen hebben 't leven hierbij verloren: vijftien inzittende bemanningsleden en passagiers en twee burgers van het huis, dat bij het neerstorten werd vernield. Een derde burger en drie inzittenden van het vlieg tuig werden gewond. Het toestel, dat van Malta te rugkeerde, raakte bij het landen met een vleugel een boomtop, vernielde in zijn val een huis en beschadigde andere, en vloog tenslotte in brand. Door de hitte kon men de inzittenden niet tij dig meer bereiken. Het leven van Michiel Adriaansz' de Kuyter. II. Varen en vechten... Met volle zeilen varen de es kaders van de machtige vloot in kiellinie achter elkaar. De kleu rige wimpels en vlaggen steken scherp af tegen de loodgrijze lucht. In het middelste eskader be vindt zich het admiraalsschip „De Zeven Provinciën". Aan boord de vlootvoogd. Hij staat aan dek als een eenzaam man. Zojuist heeft hij scheepsraad ge houden met de jvapiteins. Hun op het hart gedrukt de discipline tijdens het gevecht toch vooral te handhaven; hen vermaand el kaar bii te staan en als eerlijke en moedige soldaten te vechten. Een voor een heeft hij hen de hand gedrukt. Toen zijn ze uit gezwermd naar hun schepen, zijn kapiteins, mannen, gehard in de strijd. Nu is de admiraal alleen. Hij weet het: Elk ogenblik kunnen de vijandelijke schepen aan de kim verschijnen. Onwillekeurig gaat zijn blik omhoog. Ja, de uit kijk is op zijn post. Maar hoger gaan zijn gedachten en zijn hart bidt „Sterk mij, Heer, in het bedienen van mijn hoogwichtige ambt", maar ook: „Laat mij niet da j-lijk sneuvelen ban meldt de man in de mast: „Vijand in zicht". Snel klinken nu zijn bevelen en seinvlaggen worden gehesen. Met welgevallen ziet de admiraal, dat de onder linge afstand der schepen gelijk blijft. Hoeveel geduld heeft hij moeten opbrengen om deze hoge graad van tucht te bereiken. Om de trotse kapiteins te leren luis teren naar één man, naar hem... De vijand komt langszij. Reeds rolt de donder der kanonnen van de voorste schepen over het wa ter. Het „passeergevecht", de in leiding van de zeeslag is begon nen. Tevergeefs probeert de te genstander, aan de loefzijde lig gend, door te breken. Zijn „tra- versée" mislukt. De eskaders blijven in linie varen. De admi raal weet het: Dit is zijn kracht... Kort roept hij weer een paar woorden en even rap brengen de seinvlaggen zijn bevel over. Als één geheel wenden de schepen van het voorste gedeelte de ste ven en met topsnelheid varen zij midden door de vijandelijke li nies heen. Deze, nu aan heide kanten belaagd, raken in verwar ring. Masten kraken en zeilen scheuren in flarden, zware rook wolken verduisteren de hemel. En steeds maar klinkt de stem van het kanon Jongens, dat gaat opperbest... Alvorens De Ruijter op de hierboven geschetste wijze, als heer en meester, zijn bevelen aan de vloot zou geven, moest er nog heej wat gebeuren. Zoals in ons vorig artikel verteld, was hij in 1652 vast van plan de zee aan anderen over te laten. En die an deren, de Hollandse koopvaar ders en vissers, deden het opper best. Onze haringvloot was de grootste ter wereld en door de lage vrachtprijzen werden we de beurtschippers van Europa. De Oost- en West-Indische compag nieën waren een goede bron van inkomsten. Dit alles was de buurman en concurrent ter zee, Engeland, een doorn in het oog. Huldigden wij 't principe van de vrije zee, voor Albion gold de leus: „Voor ons beider handel is de zee te klein, één van ons moet wijken". Deze tegengestelde opvattingen waren eigenlijk de grondoorzaak van al de Engelse oorlogen. Aanleiding tot de eerste En gelse oorlog was ;een vlagincident bij Folkestone in mei 1652. Blake en Tromp geraakten in gevecht en in juli werden de wederzijdse gezanten teruggeroepen. De dictator Cromwell had in 1651 met de Acte van Navigatie zijn land reeds gesloten verklaard voor de Hollanders en vastbeslo ten ons als zeemogendheid uit te schakelen, bracht hij een goed uitgeruste vloot in de vaart. Wij echter moesten ons behelpen met een „gelegenheidsvloot": Haas tig tot oorlogsschepen omge bouwde koopvaarders. De vijf Admiraliteiten, die voor een en ander moesten zorgen, gingen elk op eigen houtje te werk en het gevolg was: Geen eenheid in bewapening en ammunitie. Blake, de Engelse Admiraal, viel onze haringvloot aan; vice- admiraal Sir George Ayscue ope reerde in het Kanaal om onze In- diëvaart te belemmeren. Tromp werd tegen Blake ingezet en Wit te de With moest in het Kanaal convooiëren. Als ondercomman danten kreeg de With een Fries en een Zeeuw toegewezen. Die Zeeuw nu moest de Ruijter zijn. Deze toonde zich evenwel „gansch ongenegen" voor deze baan; tenslotte echter zwichtte hij voor het „hard aanstaan der Heeren" en nam de functie van vice-commandeur aan voor één enkele tocht. Bij inspectie van de vloot bemerkte hij, dat het mate riaal niet veel zaaks was. Enkele schepen waren zó bouwvallig dat hij ze ter reparatie weg zondte vergeefs, op de werf had men geen tijd... Op 10 augustus 1652 voer hij uit ter begeleiding van een aantal koopvaardijschepen door het Kanaal. Op 26 augustus leverde hij slag met Ayscue ter hoogte van Plymouth; de strijd viel in het voordeel van de Hol landers uit. Op 8 oktober 1652 leed hij een nederlaag beoosten de Theems. De With beschuldig de de Ruijter van nalatigheid, maar werd in 't ongelijk gesteld. Op 10 december vocht hij, nu on der Tromp, bij Dungeness. De Engelsen werden gedwongen 'n goed heenkomen te zoeken. De driedaagse zeeslag in februari 1653 was, ondanks de overwin ningsroes hier te lande, eigenlijk een zege voor Engeland. Een pro ces tegen ontrouwe officieren, van wie enkele ter dood werden veroordeeld, was de onverkwik kelijke nasleep hiervan. Bij de tweedaagse zeeslag op 12 én 13 juni liet gebrek aan ammunitie ons niet.de kans om toe te slaan zoals we wilden. Bijzonder hevig was het zeegevecht bij Terheijde op 10 augustus. Tijdens deze on besliste strijd sneuvelde Maarten Harpensz. Tromp, de grote voor ganger van de Ruijter. Bü het lezen van deze gebeur tenissen zou men de indruk krij gen dat het voor ons nogal mee viel. Toch kan men gevoeglijk aannemen dat de eerste Engelse oorlog zeer in ons nadeel verliep. Al kregen de Engelsen dan geen kans om de Hollanders defini tief te verslaan, wij konden niet beletten, dat de vijand bijna al onze handelsschepen in beslag nam, ons de haringvisserij on mogelijk maakte en het Kanaal toesloot. Tevens bezetten de Por tugezen onze Koloniën in Brazi lië Daar staat Hollands Admiraal. Nederland evenwel was nog vastbesloten de rol van grote zeemogendheid te blijven spelen. Om echter aan het politieke spel te blijven deelnemen, moesten de Staten zich grotere financiële of fers getroosten. Dit hadden de harde feiten in de afgelopen oor log wel geleerd. Financiële offers tot opbouw en instandhouding van een goed uitgeruste vloot, als instrument om de zee voor onze handel vrij te houden en om een politiek van behoud van evenwicht in Europa voort te zetten. Offers werden ook gebracht door 't volk, dat de oorlogssche pen moest bezetten Varen en vechtenDeze woorden stonden met hoofdlet ters in Neerlands Woordenboek van de 17e eeuw. Varen en vechtenHet pa rool van iedere zeeman. Varen en vechtenDe voor naamste bezigheden van de Ruij ter. Om de Portugezen te bestrij den werd vice-admiraal de Ruij ter naar het Middellandse Zee gebied gestuurd. Zweden sloeg het beleg voor Dantzig: de Ruijter dwong de Vastenbrief van het Episcopaat. Zoals wij in ons vorig nummer in het kort mededeelden, is zon dag in alle katholieke kerken in ons land een vastenbrief van de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland voorgelezen. Deze brief was gewijd aan het vraag stuk van de achteruitgang van de priester- en kloosterroepin gen. „In de laatste jaren", aldus de bisschoppen, „is het aantal pries ter- en kloosterroepingen in ster ke mate teruggelopen. Thans worden er in Nederland per jaar tientallen minder priester gewijd dan een vijfentwintig jaar gele den. Ook het aantal roepingen tot het kloosterleven van broe ders en zusters is in de latere ja ren sterk gedaald. Dit alles is des te noodlottiger, omdat de geeste lijke nood van de moderne maat schappij veeleer vraagt om uit breiding en versterking, niet al leen in 't eigen land, maar even zeer in de missielanden." Ten aanzien van de oorzaken •van deze teruggang brengen de bisschoppen beknopt enkele ge dachten naar voren. Is er bij de moderne jonge mens een gebrek aan idealisme of leeft er 'n een zijdige aandacht voor de waarde van het huwelijk als de van na ture aangewezen volle ontplooi ing van de menselijke persoon lijkheid, en daarmee gepaard een onderwaardering van de maag delijke levensstaat, die de Kerk vraagt van degenen, die 't pries terschap of in het klooster zich willen wijden aan de dienst van het Godsrijk „Misschien", zo zeggen de bis schoppen, „hebben priester en kloosterling door hetgeen zij van de beleving van hun priester schap en kloosterleven laten zien er zelf schuld aan, dat het zicht op de verhevenheid van hun roe ping is verduisterd. Misschien ook, dat de openbare critiek op priester en kloosterling hier on gunstig werkt. Of moet men zeggen, dat in de gezinnen de christelijke levens sfeer ontbreekt, die voor een priester- of kloosterroeping de ge ëigende voedingsbodem biedt?" De bisschoppen vragen een be- wust-christelijke levenshouding van vader en moeder, die met openheid en wijs beleid de kinde ren voorgaan in het godsdienstig leven, zonder overdrijving, maar in eerlijke beleving. Verstandige ouders zullen, hoezeer zij ook verlangen dat een van hun kinderen de geestelijke levensstaat zal kiezen, zich altijd moeten hoeden voor een te ster ke beïnvloeding en nooit zich la ten drijven door onwaardige mo tieven, zo zeggen de bisschoppen en zij merken op, dat die ook geldt voor het onderwijzend per soneel van de katholieke scho len. Dit neemt echter niet weg dat de ouders hun kinderen behulp zaam moeten zijn bij het kiezen van een levensstaat. Zij kunnen aan hun kinderen de mogelijk heid van priesterschap of kloos terleven voor ogen stellen, de ou ders en het onderwijzend perso neel kunnen als zij menen dat het kind daartoe de geschiktheid heeft - te gelegener tijd met een enkel goed gekozen woord wijzen op de verhevenheid van priester lijke en kloosterlijke staat, op do behoefte van de Kerk, op de schoonheid van de taak van priester en kloosterling. De rest zal men dan willen overlaten aan de genade Gods. De bisschoppen wijzen in dit verband op de geest van boete en versterving, die tot de sfeer van het christelijk gezin behoort. „Een gezin, dat met alles wat van de wereld is, zonder beper king wil meedoen, zal geen ge schikte voedingsbodem zijn voor een priesterroeping. Een jeugd die geleerd heeft zich wat té ont zeggen om het Godsrijk, groeit in edelmoedigheid en offervaardig heid voor de Kerk. En daar in de traditie van de Kerk de vastentijd evenzo een tijd is van meer gebed, sporen wij U aan om ook te bidden om meer priesters en meer roepin gen tot de kloosterlijke staat". Zweden dit beleg op te geven. In december 1656 bevond de Ruijter zich weer in de „Oude Wereldzee" om Moorse en Fran se kapers te bevechten. Zweden verklaarde in 1658 De nemarken de oorlog en beleger de Kopenhagen. De „sleutels van de Sont" lagen echter in de ha ven van AmsterdamDe Ruij ter bracht die sleutels en ver sloeg de Zweden. Varen en vechtenWerk woorden, onlosmakelijk verbon den met de naam de Ruijter Na de vrede van Westminster in 1654 was de verhouding tussen Engeland en Nederland te verge lijken met die in een koude oor log. Even leek het alsof, met het herstel van het koningschap in Engeland, de lucht zou opklaren, DE ECHQTM HET ZÜEEH Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daar in kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. WEL COMPENSATIES, GEEN PREMIEBETALING. POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1