FILMJOURNAAL Vragen staat vrij U kunt niet alles weten DE ZWARTE BUITER Pluimvee. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 MAART 1957 Provincê^s^S NScut&s Dit verhaal speelt zich af te gen de achtergrond van de Koreaanse oorlog. Duizenden Amerikaanse soldaten zijn door de „roden" krijgsgevangen ge maakt en worden nu „her-opge voed", waarbij gebruik wordt ge maakt van de beruchte „hersen spoeling". Vele zwakkelingen lo pen daarbij over naar de rode kant, doch vele anderen doen al leen maar net alsof, omdat het hun te doen is om belangrijke in lichtingen te verzamelen. maar in 1665 hingen donkere oorlogswolken weer dreigend boven de Noordzee. De Ruijter, terugkerend van een herovering der door de „Royal Company" genomen be zittingen in West-Afrika, werd met gejuich in het vaderland ontvangen. Johan de Witt stelde nu zijn „kostelijke vloote" onder een éénhoofdig commando en be noemde de Ruijter tot luitenant admiraal van Holland en West- Friesland en tot opperbevelheb ber van de zeemacht. In deze rang zou Hollands Admiraal deze vloot naar de overwinning leiden (Nadruk verboden). CARNAVAL IN 'T ZUIDEN. De carnaval is dit jaar, zeker mede door het prachtige weer, in het Zuiden gevierd als nooit te voren. In Maastricht waren zon: dag ongeveer 200.000 kijkers bij de glorieuze optocht en in Den Bosch was het maandag al niet minder, daar sprak men van 180.000 bezoekers en een carna val als er in geen 60 jaar is ge weest Breda, Bergenopzoom, Venlo, Roermond, Sittard hadden ge weldige feesten en zelfs Nijme gen deed een eerste poging. Ook in de kleinere plaatsen zag men meer en meer een stre ven om carnaval te vieren, voor al de jeugd liet zich niet onbe tuigd én óveral kon men aardige groepen bewonderen. Er is in 't Zuiden weer prettig en gezellig feestgevierd. VENDELZWAAIERS-SELEK. TIE WEDSTRIJD VAN DE GIL DEN KRING „MAASLAND" TE DRUNEN. In verband met een nieuwe regeling voor de vendelzwaaiers en het vendelen in de Gilden van de Kring „Maasland" van de Fe deratie v. Noordbrabantse Schut tersgilden zullen in de Veiling- hallen der Veilingvereniging „de Langstraat" te Drunen-Elshout op zondag 17 maart a.s. selektie- wedstrijden worden gehouden voor de vendeliers der c-klasse. Deze eenmalige wedstrijden wor den gehouden om de genoemde klasse te verlichten, omdat deze te groot is t.o.v. de andere klas seri. De wedstrijden zijn de eerste in de provincie en als alles naar wens verloopt, zullen deze over de gehele provincie per kring plaats vinden. De vendeliers moeten aan een vast puntental voldoen om te kunnen promove ren naar een hogere klas. Er zul len hier pl.m. 60 vendeliers deel nemen. Antwoord-K: Zoveel als u wilt en kunt. Bijverdiensten blijven buiten beschouwing. J. H. P. Er is reeds voor ruim 1000.— geplakt op mijn rente- kaart. Hoe gaat het nu met de uitbetaling, nu de Alg. Ouder domswet er dooi- is Antwoord-H: U krijgt de uit- i betaling normaal doorbetaald, met uitzondering van de toesla gen die er werden uitbetaald. H. B. G- De weckflessen, in de kelder staande, gaan allemaal open. Hoe komt dit en wat te doen Antwoord-L: De flessen staan vermoedelijk te warm. Indien de ringen bij het uitrekken barstjes vertonen, al is het nog zo weinig, dan kan dit vroeger of later ook oorzaak zijn van het open gaan der flessen. Wellicht zijn ook de klemmen, die u gebruikt hebt, te sterk, zodat de lucht tijdens het pasteuriseren niet kan ontwij ken; ook dit zal zich wreken. Ten derde, hebt u wel voldoende ge pasteuriseerd? Wij raden u aan de inhoud der flessen voor het gebruik tc proberen of deze nog wel goed is en is dit het geval, maak de inhoud dan zo vlug mo gelijk op. Ook kunt u opnieuw pasteuriseren, maar probeer dit b.v. eerst met één fles. H. F. H- Hoe wordt Pasen berekend Antwoord-I De eerste Paas dag valt op de zondag na volle maan na de lentedag- en nacht evening. De lente begint dit jaar op 20 maart. H. B. G. In mijn schrijfbu reau zit een olievlek. Hoe deze te verwijderen Antwoord-K Lastige vlek ken op hout. Probeert u 't eens met tetra, waardoor het beits echter wel beschadigd zal wor den. Dit moet u dan weer bijwer ken, door opnieuw te beitsen in de gewenste kleur, nadat u eerst de 'vlek zoveel mogelijk wegge schuurd hebt. Ook kunt u 't eens proberen door er gedurende een paar uur wat pijpaarde op te leg gen en het poeder er daarna weer 'af te borstelen, waarna u het meubelstuk in de was zet. J. v. D. Hoe moet formaline verdund worden Antwoord-JO: In 't algemeen wordt formaline als een 30% op lossing in de handel gebracht. In deze concentratie is het veel te sterk om er dakpannen tegen groen worden mede te behande len. Doorgaans is een 1 op lossing hiervoor voldoende. U moet dus met een ca. 30 x gro tere hoeveelheid water verdun nen. Denkt u er aan. dat u het water uit de regenbak niet voor mens of dier gebruikt, wanneer het dak op voorgenomen wijze is bewerkt. (Nadruk verboden). Omdat ons door lezers regel matig vragen worden toege zonden, die voor beantwoording wel enige deskundigheid verei sen, hebben wij gemeend er ten behoeve van onze lezers goed aan te doen een aantal deskundigen op velerlei terrein als medewer kers aan ons blad te verbinden. In de rubriek „Vragen staat vrij" zullen zij de bij ons binnengeko men vragen van lezers beant woorden. Vragen, welke onder deze rubriek gerangschikt kun nen worden een en ander ter beoordeling van de redactie kunnen aan ons redactie-adres worden ingezonden. De volgende vragen kwamen gedurende de laatste weken bij ons binnen C. v. D. In de bekleding van miin stoel is een rode inktvlek gekomen, wat te doen Antwoord-H Lastige plaats, want U kunt die stof er niet af halen natuurlijk. Probeert u het eens met wat citroenzuur, door dit er op te laten druppelen. Zo mogelijk afwisselend aantippen met ammonia. Het lastige is wel, dat deze behandeling niet afge wisseld kan worden met „door spoelen" en dat is wel zeer nodig om roestvlekken te voorkomen. U zult het nu moeten doen door af en toe wat water te gebruiken om bovenstaand middel af te snoeien. Bü drog-sten is momen teel een middeltie verkriighaar, waarmede men allerlei vlekken kan verwilderen, vraagt u daar eens, maar leest u. alvorens u 't koont, de gebruiksaanwiizing goed na. o^dat u daardoor weet of het middeltje voor u bruik baar is of niet. Abonnee- Is het waar dat we op zonnewarmte kunnen koken? Antwoord-JO: Inderdaad, de zonnewarmte wordt tegenwoor dig toegepast voor kookdoelein- den. Hiertoe worden de zonne stralen in holle spiegels opge vangen en op de ketel of etens pot geconcentreerd. Men wil dit systeem in landen als India enz. en speciaal in de binnenlanden er van ingang doen vinden om het stoken met hout en mest te doen verminderen om zodoende de ontbossing en verarming van de grond tegen te gaan. In feite stoken ook wij reeds lang (geac cumuleerde) zonnewarmte. Hout en steenkool zijn n.l. meer of minder lang geleden dank zij de zonnewarmte ontstaan. Abonnee. Bij de a.s. huurver hoging van 25 pet. zal vermocde- liik de helft geblokkeerd worden. Wanneer ik geen huurverhoging toepas, wat zijn daarvan de ge volgen Antwoord-H Het gevolg is, dat er niets geblokkeerd wordt, want er wordt geen huurverho ging toegepast. De blokkade van de helft kan alleen plaats hebben van de opgelegde verhoging. De ze is bij de huurwet niet ver plicht gesteld. Dit antwoord ge ven wij onder voorbehoud, het is nog geen „wet". H. Alhier in de gemeente A is dinsdagmiddag de verplichte winkelsluiting. Is het nu geoor loofd op die middagen met een auto met manufacturen uit te rijden en daarmede te gaan ven ten in de betrokken gemeente Antwoord HB: In verband met de verplichte winkelsluiting is 't verboden om op die dinsdagmid dag met een auto met manufac turen uit te rijden en te venten. B. Als ik 65 jaar word, houd ik dan mijn weduwenrente als ik uitkering krijg van de Ouder domswet Antwoord-L Ja zeker, maai de toeslagen gaan er af. G. H. K- Hoe moet ik 'n vette overall weer schoon krijgen Antwoord-I Wij geven u de raad de overall te weken in wa ter en dan in te smeren met huis houdzeep of gele zeep. Daarna het goed in de wasketel en over gieten met sop van zeeppoeder, zelfwerkend wasmiddel of huis houdzeep en dit langzaam aan de kook brengen tot ongeveer 80 Daarna het gas klein en het goed ongeveer een kwartier op deze temperatuur laten. Hierna was sen in dit sop, waaraan wat koud water is toegevoegd. Langzaam laten afkoelen van het son is met het oog oo afzetten van het vuil niet gewenst. Daarna een tweede son van huishoudzeep. Dit laten afkoelen tot handwarm en dan weer wassen. Tenslotte goed spoelen, zo lang tot het water helder bliift. Het go»d zo glad mogelijk ophangen. Witte over alls kan men ook licht chloren na bovenstaande behandeling. Wederom goed spoelen. De ge wone wasserijen nemen ook dit wasgoed wel aan en zij kunnen het daar beter als u 't kunt doen. L. B- Ik heb staatspensioen. Hoeveel mag ik bijverdienen Zeisen, hooivorken en dergelijke, niet afdoende beschermd, mo gen niet op de openbare weg vervoerd worden. Zijn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroenwater heel goed. Een bloedvlek op papier ver dwijnt door aantippen met chloorwater. Heesheid kan men verhelpen door het inademen van de damp van kokend water. Twijfelt u of een gerecht nog wel goed is, gebruik het dan liever niet. U voorkomt dan wellicht heel wat narigheid. Met een in spiritus gedrenkt wat je kan men foto's schoonma ken. Bloemkool blijft mooi wit bij hel koken als men een beetje sui ker in het kookwater doet. Wollen kimono's kunt u wassen in zeepsop waaraan 'n beetje ammonia is toegevoegd. Daar na grondig uitspoelen en laten drogen op een hangertje. Een roestvlek moet men nimmer direct uitwassen. Men moet dergelijke vlekken eerst be strooien met zout, dit er even op laten zitten en daarna uit borstelen. Bronzen lichtkronen maakt men schoon met een heet afkook sel van cichorei. Hebt u last van meeldauw of an der ongedierte, besproei de planten dan met een oplossing van 2 kg. keukenzout op 100 liter water. Voor men een schroef in de muur draait, moet deze eerst ingewreven worden met talk; dit om roesten van de schroef te voorkomen. Nylon handschoenen moeten ge regeld gespoeld worden. Zo no dig een sopje van een goed wasmiddel. Daarna spoelen en hangend of liggend drogen op een iriet te warme plaats. Om katoen en linnen te verven moet men kookverven gebrui ken. Voor wol, zijde en kunst zijde moet men koudwaterverf gebruiken. Deze laatste pak ken beter wanneer men het verfbad verwarmt. Bij het afwassen mogen messen met houten heft niet geheel in 't hete water ondergedompeld worden. Steek alleen het lem met in het sop en doe het heft voorzichtig met de kwast, an ders laat de lijm los. Celluloid en hoorn mogen nooit met heet water in aanraking komen, omdat dan de glans verloren gaat. UNadruk verboden). „TRALIES VAN BAMBOE". MUSIS SACRUM- „TUSSEN 14 EN 17". de niet bijster sterke film „Puberteit" worden we op nieuw geconfronteerd met een al vroeg door de liefde op hol ge brachte jeugd in de Frans-Joego- slavische co-productie „Tussen 14 en 17", waarin de toeschou wer een weinig zeggend en op 't einde zelfs zeer zoetsappig ver haaltje krijgt voorgezet. Om de kijker toch maar vooral te doen geloven dat hij met meisjes te maken heeft, die nog nooit iets met de liefde van doen hebben gehad, worden hem een stel net te kostschoolmeisjes voorgezet. Er zijn er echter twee die niet geloven dat kostscholen het eni ge is dat het leven te bieden heeft en zij maken een slippertje naar Parijs, waar hun vermoeden bewaarheid wordt. Een van hen is dol op een zoet gevooisde zan ger en weet zelfs een door hem zelf gesigneerde foto van haar idool los te peuteren. Thuis ge komen, komt daar echter ruzie om met het gevolg dat 't meisje waar alles om draait, niet mee mag met een vacantiereisje naar Joego-Slavië (een rijke kost school dus). Zij gaat natuurlijk toch mee en in Joego-Slavië ont moet zij haar grote „liefde", die een waterverf bekroning krijgt tegen de romantische achter grond van het bekoorlijke haven stadje Split. Alle nette kost schoolmeisjes gaan weer naar huis met hunkerende en zwijme lende harten. Achttienjarigen kunnen dit on echte gedoe gaan zien van vrij dag tot en met zondag. Een nakkende film, die een scherp beeld geeft van de metho den der rode machthebbers in dat deel van Azië. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. LUXOR. „GOING MY WAY". Als het alle pastoors even voor de wind ging als pas toor O'Malley alias Bing Crosby in deze Paramount-productie, dan was de zielzorg een zeer aan trekkelijke sinecure, waarbij men met gemak honderd jaar kan worden. Wanneer O'Malley door de Bisschop wordt aangesteld als opvolger van de door de zorgen vergrijsde en oud geworden her der Fitzgibbon, schijnt de duivel het hart in de schoenen te zinken en kiest hij, voor zover dat des duivels is, het hazenpad. In de armelijke buurt, waar de zorgen eerst hoger lagen opgetast dan een nijver en goedwillend pas toor kon verwerken, gaat alles plotseling van een leien dakje, zodra Bing (met strohoed) zijn oude leuke-jongens-gezicht laat zien. Iedereen wordt door Bing op het goede pad gebracht, slech te jongens en meisjes die van huis ziin weggelopen, kortom, pastoor" O'Malley staat voor niets en het wordt de toeschouwer al lengs duidelijk dat de duivel niet op 'de loop gaat voor een ouder wets biddende pastoor, maar wel voor een vlotte jongen, in wie men niet zo één-twee-drie de pas toor zou herkennen hetgeen gans nieuwe aspecten voor de zielzorg opent. Als de pastoor alle afgedwaal de schapen heeft teruggebracht, is hij nog lang niet moe, dus waarom zou hij geen nieuwe kerk gaan bouwen. Pastoor O'Malley doet dat niet met loten of zegel acties, zoals dat ook wel in ons goede vaderland gebruikelijk is, inaar hij componeert gewoon 'n lied (waaraan de Pastoor van de St. Antoniusparochie zeer zeker nog niet gedacht zal hebben), Iedere andere pastoor zal zich daarna het hoofd breken over 't feit hoe hij het lied gezongen zal krijgen, zodat iedereen het ko pen zal. Pastoor O'Malley niet, want hij heeft een jeugdvriendin die inmiddels is opgegroeid tot een bekende opera-zangeres. Het kind is veel te braaf om het ver zoek van de pastoor te weigeren. Het lied gaat er dan natuurlijk in als koek. Toch komt dan nog even de duivel om de hoek glu ren de bestaande kerk brandt tot de grond toe af. Hij doet zich zelf daarmee echter de das om, want niets is zozeer een kolfje naar de hand van pastoor O'Mal ley dan in een handomdraai evert een noodkerk te bouwen. Als ook dat achter de rug is, wordt pastoor O'Malley als de weerlicht overgeplaatst naar een andere parochie, waar het ook zowel geestelijk als stoffelijk in regent, want zo'n man is voor elk bisdom zijn gewicht in goud waard. Hetgeen hij blijkbaar ook is voor het Amerikaanse filmpu bliek, want dit rose verhaaltje werd onderscheiden met de Os car Deze film heeft ergens wel een zekere charme, maar zij is toch wel zeer bedrieglijk. lederen mag het zien. (Vooral aanbevolen voor bouwpastoors Van vrijdag t.m. zondag. „DE STAD DER DESPERADO'S". Dan geven wij ons toch nog liever over aan de ruwe bol ster blanke pit die ons uit de film „De stad der desperado's tege moet komt, waar 't, zoals dat in 'n stad met deze naam betaamt, uitermate warm toegaat. Ditmaal is het de eigenaar van een grote vrachtdienst die niemand 't licht in de ogen gunt. Uiteraard neemt iedereen dat niet en daarmede is tie voorwaarde geschapen voor 'n fiks robbertje vechten, waar bij de kwaaie van Gend Loos tenslotte het loodje moet leggen. Onberispelijk geklede joffers zor gen voor wat zachtere noten in het geknetter en gekraak. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 13). Een enkele maal gingen zijn ge dachten weer naar het meisje in Zutfen, dat eenmaal zijn leven kleur en inhoud had gegeven; dat bij hem alle illusies voor een schone, roos kleurige toekomst had opgewekt. Toen hij had moeten vluchten om dat men hem voor een moordenaar hield, had het hem pijn gedaan dat de mensen hem als zodanig dorsten te beschouwen, maar bij hem was toch een absoluut vertrouwen geble ven dat Maria hem volkomen on schuldig oordeelde en hem trouw zou blijven. Hoewel hij zich bij het jongste samenzijn, naar hij meende, vrij goed had beheerst, was toch de ontgoocheling, die hem toen was te beurt gevallen, wel een aeer zware slag voor hem geweest. Hij had be grepen dat ook zelfs Maria hem voor een moordenaar hield. In zijn binnenste was de Prediker daardoor nog meer verbitterd ge worden. Overigens was het, alsof al le aantrekkingskracht, die 't meisje vroeger voor hem had gehad, thans volkomen in hem gedoofd was. Ma ria was nog hetzelfde bevallige meisje van voorheen; haar gezichtje was nog even knap als vroeger, maar de Prediker, die nu niet meer als de onervaren verliefde jongeman tegenover haar had gestaan, maar als iemand die in enkele jaren een grote levenservaring had opgedaan, een harde leerschool had doorlopen, had haar nu tevens ontdekt in al haar kleinheid en onbetekenend heid. Zonder enig verlangen en ook zonder enig smartgevoel kon hij nu aan haar denken. Ze had slechts zijn minachting. Het was in het laatst van septem ber. Op een morgen, toen de zon haar klimpartij weer aan een heldere he mel was begonnen, sprak de Predi ker tot zijn kameraad: „Vriend, het weer is mooi en het ziet er naar uit dat het nog wel enkele dagen goed zal blijven. Wat dunkt je er van? Zullen we eens een uitstapje maken naar de oude stad Groningen? Ik wil trachten een paar boeken in m'n bezit te krijgen, waarin dieren en vooral planten worden beschreven en ik meen, dat ik daar wel voor dat doel terecht kan. Ik herhaal mijn vraag: wat dunkt je er van?" Aangezien Vriend geen overwe gende bezwaren opperde tegen het plan van zijn baas, werd de reis naar Groningen, dat een kleine veertig kilometer naar het noorden lag, be sloten. Een uurtje later waren de beide kameraden reeds pp weg. Een kleine week later arriveerden ze weer in de nieuwe Hof en de Prediker haalde uit zijn rugzak een drietal boeken, schrijfpapier, schrijf stiften, inkt en ganzeveren. „Ziezo, Vriend, dat hebben we er weer levend afgebracht. Nu begint voor mij de studie. Twee boeken over planten en een over dieren en papier om tussen de vellen bloemen en bladeren te drogen en dan nog inkt om enige aantekeningen te ma ken. Maar vandaag gaan we eerst wat zalige rust nemen, want ik ben werkelijk een beetje moe geworden van de tocht". Een oktoberdag en somber triest weer. De grijze lucht hing laag en het zicht was slecht. De Prediker zat voor een der ramen te lezen en Vriend lag in zijn bak met stro een hazeslaapje te doen. Opeens stak Vriend de kop op en spitste de oren. Hij liet een waar schuwend geluid horen. De Prediker luisterde nu ook scherp toe, want hij wist dat Vriend niet voor niemendal alarm sloeg. Hij kalmeerde zijn makker en opende voorzichtig de deur. Ja, nu hoorde hij ook iets, het was de stap van 'n naderend paard. Hij ging naar buiten om te zien wie hier met zijn paard zijn weg zocht. Hij was nauwelijks buiten de wo ning, toen er iemand, die op zijn ros langs de bosrand was gereden, voor hem stond, en die iemand was de Zwarte Ruiter. De aangekomene vroeg hem of hij even verder mocht rijden, zodat hij met zijn paard tussen de woning en het geboomte kon staan. De Predi ker knikte van ja. De Zwarte Ruiter stuurde zijn rijdier nu naar de aan geduide plek en wendde daarop net dier. 'Ter verklaring zei de Zwarte Ruiter: „Ik wil graag zicht over de heide houden, voor zover het dan zicht is". „Ik begrijp het", antwoordde de Prediker. „Ge zult u afvragen, wat voor boodschap ik heb. Maar ik heb ei genlijk geen boodschap. Ik moest hier in de buurt zijn",' en de bezoe ker lachte thans ironisch, „en toen dacht ik: wel, laat ik eens bij de man en de hond zien en kijken hoe die het maken. Ik had reeds gehoord dat jullie hier in de eenzaamheid ■verbleven. Gelukkig merk ik, dat ge het goed hebt gemaakt". „Ik dank u voor uw belangstel- Men vraagt mijn mening over de bodem bedekking voor het kuikenverblijf. Er heerst nogal verschil van mening over de vraag welke bodembedekking voor het kuikenverblijf de meest geschikte is. Fokkers met jarenlange ervaring verschil len hieromtrent van mening. Hieronder volgen een paar meningen, waarmede ik mij het beste verenigen kan, de belanghebbende kieze dan zelf. Tarwedoppen, waar verkrijgbaar, an ders haverdoppen met een onderlaag van zand op zandgrond en van turfmolm op kleigrond. Een en ander tot de kuikens drie maandèn zijn, daarna alleen turfmolm, eventueel met stro. In drie maanden slechts eenmaal te verversen. En nu een andere mening: Half gewoon grof en half fijn turfstrooi- sel. Het geeft wat stof, maar houdt nogal warmte, doch werkt, door de humuszuren bacteriëndodend, hetgeen voor de veelvul dig voorkomende ziekten, van onschatbare waarde is. De kuikens scharrelen en graven er in naar hartelust en van nadelen van stof of anderszins is hoegenaamd niets waar te nemen. Aan de opfok van kuikens moet de meeste zorg besteed worden. Als men ech ter voldoende liefhebberij bezit in de wel vaart van kleine leventjes, die zoeven uit de dop te voorschijn kwamen, dan bestaat er geen gevaar, dat men niet zijn uiterste best doet de kuikentjes groot te brengen. Half werk loopt gewoonlijk op mislukking uit. Liefde voor dit werk, taaie volharding zijn wel de eerste factoren die nodig zijn om succes te verwachten. Het is moeilijk voor iedereen vaste regels voor te schrij ven, maar als we een goede dosis verstand gebruiken, dan zal de verzorging, reinheid en behandeling zeker niet te wensen over laten. Wees niet te hoogmoedig om goede raad en practische wenken aan te nemen van personen die veel dingen door onder vinding geleerd hebben. Konijnen. Mijnheer W.v.d.K. te Haarlem schrijft mij het volgende: Kippenvriend, geregeld lees ik Uw ar tikelen in mijn courant en daarin las ik enige weken geleden, dat U een hele reeks van dieren hebt gefokt (om jaloers op te zijn), maar kunt U mij ook raad geven inzake het opvreten van jonge konijnen door de moeder? Mijnheer v. d. K. konijnen heb ik ook gefokt, maar dat was van korte duur en daarom kan ik U niet met een deskundig advies van dienst zijn. Ik ben echter wel in 't bezit van lectuur omtrent de fok van konijnen, waarin ik het volgende las: „Het eigenaardige is, dat b.v. een voed ster, die voor de eerste keer werpt en haar jongen opvreet, ze een volgende keer soms uitstekend groot brengt. Ook het tegen overgestelde heeft plaats. Daarom behoeft een dier, dat zich de eerste keer aan de jongen heeft vergrepen, nog niet als on geschikt voor de fok te worden beschouwd. Het beste is, om het met zo'n voedster nog eens opnieuw te proberen, na ze eerst wat rust te hebben gegeven. Mocht ook dan het werpen nog niet slagen, dan geve men de moed nog niet op en probere het min stens nog een keer met haar, en vooral wanneer het een dier is, waar men veel van verwacht. Heel veel middeltjes zijn al aanbevolen om deze bij het werpen in toe passing te brengen en vele zijn er ook al door ons beproefd, doch zonder resultaat." Aldus het tijdschrift waarin ik dit arti keltje vond. Mag ik U de raad geven, een abonne ment op een Konijnenblad te nemen en U bij een vereniging aan te sluiten, waar U de allernieuwste richtlijnen kunnen worden gegeven. Veel succes! i KIPPENVRIEND. ling, edele heer; ja, Vriend en ik maken het zelfs uitstekend". „U behoeft me niet te danken", zei de Zwarte Ruiter en het was of zijn zachte stem wezenlijke teleurstel ling verried, toen hij vervolgde: „Be schouw deze, mijn belangstelling, niet als een zuivere plichtpleging of een uiting van nieuwsgierigheid, maar laat ik u zeggen dat gij één der weinige ménsen zijt waarvoor ik nog respect heb". De blik van de Zwarte Ruiter dwaalde even over de heide; de Pre diker meende te constateren dat daarin veel zwaarmoedigheid en neerslachtigheid school, toen ze weer op hem gericht werd. Een ogenblik heerste er stilte; noch de man, die daar onbeweeglijk op zijn zwarte paard zat, noch de man die daar stond met zijn ruige hond, schenen voor het moment te weten wat ze verder zouden zeggen. Het was de Ruiter, die het gesprek weer opende; „Hoe is uw naam?" „De Prediker". D'e man op het ros lachte. Neen, dat was toch niet de lach van een struikrover, een boef, dacht de Pre diker. „Een mooie naam en een mooi beroep om te prediken". Nu scheen er weer spot in de ogen van de spreker te tintelen. „Ja, dat is mogelijk, maar ik pre dik alleen tot de dieren en planten. Aan de mensen is al sinds zo vele eeuwen alle goeds gepredikt en ze schijnen daarentegen van dag tot dag steeds slechter te zijn gewor den". „Ik zou niet graag willen beweren dat ge het mis hebt in dit, uw ge zichtspunt. Prediker dan. Maar ge had toch eenmaal een andere naaih". „Die wil ik vergeten, wat, meen ik, ook niet onverstandig is. De eni ge voor wie mijn oude naam nog 'n liefdevolle klank had, mijn moeder, ze leeft niet meer. Voor de anderen ben ik de Prediker. Maar mag ik nu ook uw naam weten?" „Men noemt mij de Zwarte Rui ter". „Ja, ja, maar ge bezit toch ook een andere?" „Ook ik ben die vergeten, maar als ge wilt kunt ge me ook de Wre ker noemen". Om de mond van de ruiter kwam een harde en verbeten trek. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2