dag- VROOM a DREE§M4NI Hoe gaan we metvacaniie? DE ZWARTE RUITER prijzen 55c en wat is er nodig. Vers van de Pers 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 MAART 1957 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 13 MAART DEN ÊOSCH T3LBURG - HELMOND SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Bedrukte lingeriekatoen, in moderne voorjaarsdessins, fantasie zowel als milles fieurs. 30 £0 cm. breed Modern ontfcijtlaken, met gekleurde satijn banden, in 5 kleurstellingen. "3*25 114 x 14 5 «S Unieke en bijzonder voor delige partij Zwitserse or- gandi. Voor communiejurk jes, doch ook voor wiegbe- kleding. Keuze uit o.a. wit, bleu, rose, enz. 90 cm. breed, abnormaal lage prijs, 75 per meter Alleraardigst katoenen meisjesjurkje; frisse en leuke dessins, verschillende kleuren. Maten 60 t/m 90, maat 90 7.30 y® 90 maat 60 I Zware kwaliteit graslinnen verpleegstersschorten, royaal model, aan twee kan ten te dragen. /f25 Maten 38 t/m 52 Plastic herenregenjas. Naden en knoopsgaten die niet inscheuren. Kan als klein pakje in Uw tas wor den meegenomen. Bescherm Uw demie of costuum O Denk aan de schoonmaak. Hagelwit kastpapier, extra grote rol (10 meter), met 36 punaises, "y c c voor Prima 100-grams knot jaegerwcl; zeer voordelig in het breien 4 45 Joanita's; erg lekker koekje, A c c 250 gram Zoetzuur, gesneden. statie Plastic doucheringen, in diverse aardige pasteltinten, met elastische binnenring. Nu geen huilen meer bij het haarwassen van 71! c Uw kleuters Handige suikerautomaat, gepolijst aluminium, onver woestbaar drukmechaniek. Een dag „»j 95 voor slechts Leuk rood brodé kinder pantoffeltje, met prima rubberzooi, in de maten 30-35 2.45 -J 75 25-29 2.15 20-24 Kwaliteitsemmer, van zeer stevig soepel plastic, met tuit en stevig hengsel; verschillende O 75 frisse kleuren Grote pot dr. de Booy reeds eerder in Waal wijk een bijzonder interessante lezing hield, was het hoofddoel van deze tocht het doen van wetenschappelijke onderzoekin gen ten aanzien van de verschil lende in de Andes voorkomende gesteenten. De wetenschappelijke kant van deze expeditie was ech ter niet de hoofdschotel van de ze lezing, waarin dr. de Boöy ove rigens wel aan de hand van plaat jes een interessant en duidelijk beeld gaf van de vorming, de lig ging en het karakter der ver schillende steensoorten. Voor de leek is het uiteraard veel aan trekkelijker een zwerftocht door dit karakteristieke hoogland te maken met zijn indrukwekkende bergreuzen en imposante over blijfselen van een hoogstaande Inca-beschaving, maar ook met zijn voor een groot deel in ver bijsterende armoede levende he dendaagse bevolking. Aan de hand van een tweetal zeer goede films gaf dr. de Booy een zeer boeiend relaas over de eerste be klimming van de Nevada Soray en de Nevada Salcantay, en liet hij de aarwezigen kennis maken met de oude Inca-beschaving en met de moderne mistoestanden in dit gebied. In 1960 hoopt dit gezelschap een expeditie te maken naar het Himalaya hooggebergte, waar voor men het benodigde geld bij een tracht te brengen door het houden van lezingen over deze tweede Andesexpeditie. Het helaas weinig talrijke pu bliek heeft donderdagavond ge noten van een bijzonder interes sante en leerzame avond. R K. VROUWENGILDE. Voor de leden van het r.k. Vrouwengilde en introducees zal dra. Marie Thérèse Langemeijer op woensdag a.s. in de r.k. Huis houdschool een en ander vertel len over haar een-jarig verbliif in Rome. Zij zal haar ongetwij feld interessante relaas met licht beelden illustreren. K A V. AFD. BAARDWIJK. Hedenavond om kwart voor 8 zal de K.A.V. afd. Baardwijk in de parochiekerk van de H. Cle mens een avondwake houden. Daarna zal de ZeerEerw. Heer Pastoor Verbiesen in het Ge meenschapshuis een aantal van zijn bijzonder fraaie lichtbeelden laten zien. ZWARTE RIEK WEGENS ENORM SUKSES GEPROLON GEERD IN WAALWIJK. De voorstelling van de cabaret revue „Gaat dat zien:" door het gezelschap Kees Manders in „De Gecroonde Leersse" op 25 febru- ari j.l. was in enkele uren totaal fiitverkocht en werd een groot sukses voor alle medewerkenden. Om de honderden teleurgestel- den alsnog in de gelegenheid te stellen deze voorstelling, waar van de Jordaanprinses Zwarte Riek het middelpunt is, bij te wonen, wordt op vrijdag 15 maart a.s. nog een tweede voor stelling gegeven, eveneens in „De Gecroonde Leersse", de zaal van Jan de Nijs te Waalwijk. Er wordt veel gezongen over Amsterdam, maar Zwarte Riek, door enige duizenden Jordaan- bewonertjes uitgeroepen tot de Prinses van de Jordaan, heeft toch wel op buitengewoon over weldigende wijze de harten der Nederlanders gestolen met haar liedje „Mijn wiegie was een stijf- selkissie". Ook haar andere lied jes, zoals „Hadsjee", „Jordaan- festival", „Alle Apies in de Ar- tis", het gevoelige „De stenen wil ik zoenen", „De Kersepit" en nog veel meer zijn even zovele schla gers geworden. En nu komt Zwarte Riek weer naar Waalwijk om de inwoners van onze stad persoonlijk te ont moeten en voor hen haar liedjes te zingen. Zij komt niet alleen. Het gezelschap Kees Manders, waarvan zij deel uitmaakt en de hoofdpersoon is, bestaat uit Kees Manders zelf. ook lang geen onbekende voor Waalwijk, het orkest „The Sun Shiners", be staande uit Jan Bart, Smoky Jo nes en Jitze Jörgens, en „The Co- lor Majo", een plastic act en het ballet „The White Poodles". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de adverten tie. voorkomend in dit blad. Van heden af kan men zich reeds van kaarten en een besproken plaats voorzien. Ongetwijfeld zal het weer storm lopen. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 13 maart om 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de boven zaal van de Korenbeurs. CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. De afd. Waalwijk van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale komt donderdag 14 maart a.s. in jaar vergadering bijeen in 't gebouw voor Chr. Belangen. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Verder zal dis trictsbestuurder de heer Bras penning spreken over „De Chr. Vakbeweging ten opzichte van de sociale problemen van deze tijd". Hoe gaan we met vacantie en wat is er nodig Dit is iets dat menigeen zich al weer gaat afvragen. De een reist met de bus, de ander pakt de trein, weer een ander neemt zijn motor of brommer en nog weer anderen kunnen gebruik maken van een auto, maar allen hebben te ma ken met dezelfde moeilijkheden. Er zijn er, die geen program ma opmaken. Zij laten zich maar „drijven"; dat zijn de ware trek kers, de natuurvrienden. Dat is natuurlijk wel mogelijk als men in Nederland blijft, maar komt men over de grens, dan is een bepaald reisschema wel degelijk noodzakelijk. Men neemt tenten mede en slaat die ergens in de natuur op, het doet er niet toe waar, als het maar een rustig en mooi plekje is. Dat doen veelal de optimisten die alles goed vinden, die zelfs bij regenachtig weer nog lachen en denken „achter de wolken schijnt de zon". Hoe u ook reist, u hebt vrijwel altijd papieren nodig. Vele pa-; pieren helaas. Na de laatste oor-; log bestaat er nog allerwege een onderling wantrouwen en elke regering wil weten met wie men te doen heeft. Wat is kamperen Onder kamperen wordt niet alleen verstaan overnachten in tenten, maar ook in auto's, kampeerwagens. kampeerhuis- jes, kamphuizen, kampboerderij en enz. enz. Men heeft hiervoor nodig een kampkaart. Deze kaarten wor den afgegeven door de Neder landse Kampeerkaarten Centra le, Sweelinckstraat 2, Den Haag, maar de aanvraagformulieren moet men aanvragen bij de A.N.W.B. Voor de afgifte van de kampkaart wordt eerst advies ingewonnen; weest er dus vroeg bij. Verder bestaan er nog kam- peerpaspoorten, voor de afgifte waarvan de aanvrager moet vol doen aan de eis van „kampeer- ervaring". Ook hiervoor naar de A.N.W.B., men komt dan tevens in het bezit van een w.a.-verze- kering, want dit is zeer noodza kelijk. Dit alles wat betreft kamperen in het binnenland. Wat betreft het kamperen in het buitenland kan worden op gemerkt, dat er in het algemeen geen beperkende bepalingen hier voor bestaan. A.N.W.B.-leden kunnen bij deze kantoren 'n in ternationaal kampeerkarnet aan vragen, dat veel voordelen en ge- 1 mak betekent, ja, men kan spre ken van een vereiste, vooral met het oog op w.a.-verzekeringen, die in verscheidene landen wor den gevraagd. Inlichtingen ook hiervoor bij de A.N.W.B.-kanto- ren onder opgave van het land waarheen men wil. Per auto of motor naar het buitenland. Met uitzondering zan België en Luxemburg heeft men voor alle andere Europese landen een karnet nodig. Voor een auto radio een identiteitsbewijs of 'n aantekening op het karnet. Kentekenbewijzen zijn vrijwel overal nodig, is trouwens tegen woordig geen bezwaar mee. Een internationaal bewijs voor mo torrijtuigen heeft men nodig voor West-Duitsland, Engeland, Noorwegen, Portugal en Spanje. Een paspoort voor alle landen behalve voor België en Luxem burg, waar men kan volstaan met een bewijs van Nederlander schap. Een visum is nog slechts no dig voor Joegoslavië en Spanje, Een internationaal rijbewijs is voor de meeste landen vereist (West-Duitsland, Griekenland, Engeland, Noorwegen en Span je); voor de overige Europese landen niet, hier kan men vol staan met een geldig Nederlands rijbewijs. Een w.a.-verzekering (eventu eel groene kaart) is thans vrij wel in alle landen vereist; afge zien hiervan is het een morele plicht verzekerd te zijn. Een NL-pIaat is steeds vereist. Seizoentriptieken kunnen al- len worden afgegeven aan A.N. W.B.-Ieden; wordt dus lid en ge hebt alle voordelen. Grensdocu- menten moet men eveneens aan vragen bij de A.N.W.B.-kantoren. En per brommer Voor de bromfietsers geldt paspoorten en visum als voor auto's. Karnets als voren, met uitzondering van Italië, waar geen karnet gevraagd wordt. Een internationaal bewijs voor mo torrijtuigen is vereist voor En geland, Oostenrijk en Portugal. Voor West-Duitsland heeft men een internationaal rijbewijs no dig of een verklaring van de A.N. W.B., dat in Nederland geen rij bewijs vereist is. Engeland en Portugal vragen wel een inter nationaal rijbewijs, terwijl Joe goslavië, Zweden en Zwitserland volstaan met een Nederlands rij bewijs A. Overigens wordt geen rijbewijs gevraagd. Verzekeringen tegen wettelij ke aansprakelijkheid (eventueel groene kaart) vrijwel overal; zie voorts onder autoreizen. NL-platen alleen voor Enge land, Joegoslavië, Oostenrijk, Portugal, Zweden, Zwitserland. De uitrusting van de brommer is als een rijwiel, met uitzonde ring voor reizen naar Engeland, Joegoslavië, Noorwegen, Portu gal en Zweden, waar men ge bruik moet maken van 'n hoorn inplaats van de bel. Bestuurders van een brommer moeten 18 jaar zijn in de volgen de landen: Portugal, Engeland, Joegoslavië, Spanje, Zweden en Zwitserland; overige landen 16 jaar. Uitvoerbepalingen. Uit Nederland. Vrije uitvoer van gebruikte goederen (voor kostbare ar tikelen vrage men de ambtenaar der invoerrechten een identi teitsbewijs). Verder nieuwe goederen, geen handelswaarde zijnde, dus' de hoeveelheid mag geen aanleiding geven tot doorverkoop. Tabaksartikelen (alleen voor reizigers van 15 iaar en ouder 300 sigaretten of 75 sigaren of cigarillos of 300 gram tabak. Reisdeviezen. Deviezen kan men als Neder lander aankopen bij een devie- benbank, erkend reisbureau, of grenswisselkantoor tot de tegen waarde van 1000.-* per persoon per reis (dagmaximum 75.j. Indien men gebruik maakt van een auto, extra de tegenwaarde van 400.- (dagmaximum 30.-) Aan Nederlands geld mag men mede nemen en opmaken 200.- per persoon. Wij zijn er van overtuigd dat deze opsomming geen aanspraak kan maken op algehele volledig heid, doch wij hebben er naar gestreefd de voornaamste bepa lingen voor u op te sommen aan de hand van gegevens die hier voor ter beschikking werden ge steld door de Koninklijke Toeris tenbond A.N.W.B. (Nadruk verboden). De behoefte aan goede jeugd lectuur is nog altijd bijzon der groot en het is daarom pret tig te kunnen constateren dal Uitgeverij Ten Hagen te Den Haag onlangs een aantal jeugd boeken het licht heeft doen zien, die het predicaat „voortreffelijk" zeer zeker verdienen. In de Winfair-serie verschenen twee jongensboeken voor de leef tijd van 12-16 jaar, n.l. „De Rode Mocassin" en „Panatsche. de Held van de Zwarte Bergen", beide geschreven door Ray Franklin en op bekwame wijze uit het Engels vertaald. Het zijn twee Indianenboeken van 't bes te gehalte en elke jongen die een zwak heeft voos deze avontuur lijke en spannende verhalen en wie heeft dat niet tussen de 12 en 16 zal ze ademloos uit lezen. Franklin verstaat uitste kend de kunst om een uitermate spannend verhaal te schrijven in een zeer boeiende en pakkende stijl. Zowel voor jongens als meis- pes van 12-16 jaar verschenen in de Atkinson-reeks „Met de woonwagen op avontuur" en „Het Eenzame Huis". Helène Swildens gaf beide boeken een uitstekende vertaling mee en Ca- rel Thole zorgde voor een aan trekkelijke bandomslag en sug gestieve illustraties. Ook deze beide boeken willen wij rang schikken onder de boeiende, ge zonde en verantwoorde jeugdlec tuur en wij zijn er dan ook van overtuigd dat de jeugd ze met bijzonder veel genoegen zal lezen. Vier voortreffelijke uitgaven van Uitgeverij Ten Hagen, die wij gaarne in de belangstelling aanbevelen. Hoe groot de vraag naar deze boeken overigens is, mag blijken uit het feit dat sinds november 1956 reeds de tweede druk van deze boeken is versche nen. De prijs van elk der boeken bedraagt 4.35. Verder verscheen bij dezelfde Uitgeverij het schattige kinder boek „Bnccino", waarin het kind op kostelijke wijze de vele avon turen worden verteld van Bucci- no, welke op even kostelijke wij ze zijn geïllustreerd. Elk kind zal er dolblij mee zijn. De prijs be draagt 3.90. Van Chr. A. Meijer verscheen in een handige uitgave bij N.V. Uitgeversmij. J. H. Kok te Ka in nen „De klauw van de draak"- Dit voor jongens uitermate span nende historische verhaal speelt zich af in de tijd van de Oost-In dische Compagnie. Het schin „De Waeckende Boeij" wordt door gouverneur-generaal Maet- suyeker uitgezonden om de be manning en de goudschat van het op de Australische kust ver gane schip „De Vergulde Draeck" on te sporen. Zeer boeiend heeft Meijer dit verhaal gestalte gege ven en de figuren daarin voor al die van stuurman Leeman zeer scherp getekend. Een zeer goed geschreven verhaal uit de gouden eeuw van de Nederlandse scheepvaart, dat we gaarne hij de ieugd aanbevelen, die aan dit verhaal ongetwijfeld enige span nende uren zal beleven. Hein Krav zorgde voor talrijke uitste- kende illustraties. De nrijs van dit boekje bedraagt 2.90. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 14). De Prediker begon nu: „Wreker, het is de tweede keer dat ik een ogenblik met u spreek. Ik ben nog gesterkt in de mening, die ik de eerste maal reeds over u kreeg, n.l. dat gij niet de rover en spits boef zijt die de mensenmond van de Zwarte Ruiter maakt. Ik ben onbe kend met de beweegreden die u tot dit gevaarlijk handwerk heeft ge bracht en wil ook in 't minst niet trachten in uw geheimen door te dringen. Maar ik wil u toch toeroe pen: staakt met dit bedrijf. Men zoekt u reeds lang en als men u vat, komt ge aan de galg te bengelen. Geloof me, ik heb de laatste jaren heel wat meegemaakt en weet al te goed hoe een dergelijk avontuurlijk leven eindigt. Wreker, ik weet niet waaraan het ligt, maar ik voel sympathie voor u. En daarom, daarom alleen zeg ik u: houdt op met dit bedrijf; stelt toch uw jonge leven niet langer in de waagschaal. Maar mocht ik u ooit eens van dienst kunnen zijn, doet gerust een beroep op mij. Als ik kan, zal ik u dan helpen". De Prediker zweeg. De Wreker boog zich naar hem over en stak hem de hand toe, een tengere, slanke hand, die nu krach tig door die van de andere werd ge drukt. „Ik dank u uit de grond van mijn hart", zei hij, en het was alsof er diepe weemoed in zijn stem lag. Direct daarop liet hij zijn paard de heide weer opzoeken. Even keerde hij zich nog om, roe pende: „Prediker, wis de sporen van mijn paard bij uw woning uit!" De Prediker stond hem zó lang na te zien, tot het eenzame beeld van man en paard was vervaagd in de grijze atmosfeer. „Wonderlijke kerel, Vriend! Waar- om wendde hij zijn gezicht een wei nig af toen hij mij de hand reikte Ik geloof, dat hij er nog bleker uit zag, dan toen ik hem voor de eerste keer zag. Een leven, zoals hij er een leidt, valt ook niet mee, Vriend. Im mer in spanning en vrees. Hij hoort ook tot het grote leger der gestran- den en verongelukten, dat steeds in elke samenleving was te vinden. Maar toch is het jammer, want er steekt beslist geen zwarte ziel on der die zwarte kleren De Frediker draaide zich om en ging zijn woning weer binnen; Vriend volgde hem en sprong direct weer in het verwarmde stro. De stu die in het boek over de planten, werd door de Prediker voortgezet. Even daarna schoot het de Predi ker te binnen dat hij de sporen van de paardehoeven voor zijn hut nog niet had uitgewist. Hij nam een schop en ging daarmee naar buiten om alle sporen van het bezoek te doen verdwijnen. Het was zeer ver standig geweest van de ruiter om hem te waarschuwen. Zouden de magistraatspersonen bij hun naspo ringen, die ze toch ook wel eens tot hier zouden kunnen uitstrekken, sporen hier hebben gevonden, dan was dit voor hem zeker niet erg ge lukkig geweest. Spoedig dacht hij alle bewijs van het bezoek weggewist en voor de ze kerheid zocht hij ook nog in de hei de naar enig spoor der hoeven, om dat dan te doen verdwijnen. De volgende morgen ging de Pre diker weer eens melk halen bij Wil lem Frankes. Hij liep nog maar juist het erf op, of Folkert zocht hem op en ging een verhaal afsteken over de Zwarte Ruiter. „Prediker, hij - ik bedoel de Zwar te - heeft nu ook een streek uitge haald hier in de buurt. Ik zal je ver tellen wat hij uitgevoerd heeft. Er woont hier een boer, die Hen drik Hendriks heet. Hij zit er warm bij, maar de mensen mogen hem niet graag, want hij is een echte schraper. Nou dan, de kerel had 'n koe ver kocht naar Drente en gisteren is hij die zelf wezen afleveren. Toen hij de koe had afgeleverd en 't geld in de buidel had, heeft de Zwarte Ruiter hem onderweg opgewacht en die heeft hem al zijn geld en nog meer afgenomen". De Prediker viel hem in de rede: „Maar Folkert, dat zijn toch eigen lijk struikroversmanieren". Folkert was even van zijn stuk ge bracht, want hij had eigenlijk een goedkeuring van de daad van de Zwarte Ruiter bij de Prediker ver wacht. Hij dacht even na en ver volgde dan: „Dat is eigenlijk wel zo, maar je weet nog niet alles. Kijk, die Hendriks had een dienstmeid en die had het zo slecht bij hem, dat ze wegliep. En toen wilde die boer het loon van mei af niet aan haar uit betalen. En nu zei de Zwarte Ruiter dat hij daarom Hendriks had beroofd, maar deze zegt dat de meid hem be stolen heeft. En hij - ik bedoel de boer - moet ook nog een gelijke som gelds aan de armen geven, anders zal hem iets veel ergers nog over komen, zo heeft de Zwarte Ruiter hem gedreigd. Nu heeft onze dorpsrechter al met de Drentse schuiten gesproken en ze wilden proberen de zwarte man te vangen. Hendriks zegt dat hij over de heide is gegaan in de richting van jouw plas, Prediker". „Zo, zegt Hendriks dat", zei de Prediker. „Ja, maar hij heeft hem niet heel ver achterna gezien in dat mie- zige weer van gisteren. Maar ik hoop toch niet dat ze hem te pak ken krijgen, Prediker". „Och nee". Het verhaal van Folkert was nu uit en de Prediker kon eindelijk zijn kruik met melk laten vullen. „Heeft Folkert u het verhaal over de beroving reeds gedaan, Predi ker?" vroeg Hanna. „Ja, in bijzonderheden." „Ik zag hem al bij je staan. Ik geloof niet dat de mensen veel medelijden hebben met Hendriks maar natuurlijk zijn het toch geen dingen, die men mag goed keuren." „Neen, maar ik begrijp eigen lijk niet, dat de lieden hun geld en kostbaarheden zo maar afge ven op enig dreigement." „U moet niet vergeten, dat er allerlei vreselijke en griezelige verhalen over die gevreesde man in omloop zijn, Prediker. Zo zou hij iemand hebben doodgescho ten en verschillenden hebben ge wond. Maar je weet niet wat je moet geloven van al dat moois." „Ik zou zeggen, neem er maar niet te veel van aan, Hanna." Onderweg naar de nieuwe Hof waren de ogen van de Prediker naar de bodem gericht. Een laat- bloeiend bloempje, dat hij op z'n weg tegenkwam, werd door hem geplukt met een paar blaadjes van het plantje. Maar wanneer hij een gewas ontdekte, dat reeds lang of kort geleden was uitge bloeid, dan stelde hij zich tevre den met alleen een bladrozet en bladstengel. Zo plukte hij de gentiaan, de wolverlei, het zil verschoon, de gevlekte orchis, de bereklauw, zonneroosje en nog veel meer. In zijn woning aangekomen, legde hij de verzameling op ta fel. Hij wilde straks beginnen om de bladeren en bloemen op pa pier te tekenen en er een korte beschrijving aan toe te voegen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2