m Waalwijkse en Langstraats Courant Geesdriftig Waspik verwelkomde nieuwe Burgemeester. Uit de Langstraat Een BRIL van STASSAR is niet te evenaren MAANDAG 11 MAART 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 20 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" BURGEMEESTER VAN ERP „Laten wjj één van zin zijn en groot in saamhorigheid''. u: A!~Bfiiji3Ena ONDERSCHEIDING. Drunen SESsh o ut Mieuwkuik è-tia&rsteeg H. Stassar - Waalwijk Heust/en I ECHO HEI ZUIDEN Q p een stralende voorjaarsdag heeft de gemeente Waspik op bijzonder enthousiaste en warme wijze haar nieuwe burgervader verwelkomd, daarmee zeer duidelijk en met oprechte blijdschap blijk gevende van haar gezindheid jegens de man die bij Ko ninklijk Besluit per 1 maart j.I. tot hoogste bestuurder over Waspik werd benoemd en daarmee ook onderstrepende haar grote be reidheid om hem in zijn besturende functie metterdaad te steunen. Deze voor de gemeente Waspik wel zeer betekenisvolle dag begon om 2 uur toen burgemeester J. M. J. J. van Erp, verge zeld van zijn echtgenote en kinderen, aan de grens der gemeente bij de Hooipers werd ontvangen door een feestelijke stoet. De Koninklijke Harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak" verleende op mu zikale wijze bijzondere fleur aan deze ont vangst. In een hartelijk welkomstwoord gaf de voorzitter van „Nederland en Oranje", de heer N. v. d. Rijken, uiting aan de vreugde en de dankbaarheid van de gehele Waspikse bevolking over de benoeming van de heer van Erp tot burgemeester van Waspik. Nadat door twee kinderen bloe men waren aangeboden aan de burgemees ter en zijn echtgenote, zette de stoet zich in beweging voor de feestelijke intocht, waar bij de nieuwe burgemeester hartelijk werd toegejuicht door de bevolking die zich langs de route hac^ opgesteld. Te circa half drie arriveerde men bij het gemeentehuis, waar terstond werd begon nen met de plechtige raadszitting, met als voornaamste punt de officiële installatie. INSTALLATIE. Nadat loco-burgemeester L. Kuysters de opening had verricht, verzocht hij de loco secretaris, de heer Rombouts - de heer van Beurden was wegens ziekte verhinderd deze plechtigheid bij te wonen - het be noemingsbesluit en de bevestiging van de beëdiging voor te lezen. Hierna werd de nieuwe burgemeester door de heer L. Kuys ters geïnstalleerd. In zijn toespraak wenste de loco-burgemeester de nieuwe burge meester van harte geluk met zijn benoe ming en heette hem, zijn echtgenote en zijn kinderen van harte welkom in de gemeente Waspik. Binnenkort hoopt de gemeente haar nieuwe burgemeester een ambtswo ning te kunnen aanbieden, zo zei de heer Kuysters, die er verder op wees dat de wijze van ontvangst door de bevolking wel aantoonde hoezeer men met deze benoe ming is ingenomen. Vervolgens vroeg hij de aandacht van burgemeester van Erp voor enkele voor de gemeente Waspik zeer ur gente plannen, n.I. de woningbouw en het rioleringsplan en de zuiveringsinstallatie. Door wijlen burgemeester Couwenberg zijn deze plannen reeds met kracht aangepakt, doch hij heeft ze niet kunnen voltooien. De heer Kuysters gaf burgemeester van Erp de verzekering dat hij bij zijn werk ten volle zou kunnen rekenen op de steun van de wethouders en van de gemeenteraad. De heer Kuysters besloot zijn toespraak met de woorden Moge God U en Uw gezin een goede gezondheid schenken en Uw werk zegenen, opdat het strekke tot groei en bloei van de gemeente Waspik. Daarna overhandigde hij de nieuwe burgemeester de voorzittershamer en hing hem de ambts keten om. Als oudste der raadsleden richtte de heer Zijlmans een gelukwens en woorden van welkom tot de burgemeester en zijn gezin. Hij onderstreepte de bijzondere activiteiten van burgemeester van Erp op sociaal ter rein in 's-Bosch, waar zijn werk getuigde van grote ijver en voortvarendheid. Hij zei er van overtuigd te zijn dat ook de gemeente Waspik wel zou varen bij de bijzondere capaciteiten van de nieuwe bur gemeester, waarvoor hij hem gaarne de volle steun van de raad toezegde. Namens de protestants-christelijke frac tie in de raad werd burgemeester van Erp toegesproken door de heer v. d. Broek, die de taak van de nieuwe burgemeester een mooie, maar ook een zware taak noemde; mooi, omdat gij de U gegeven talenten ten dienste van de gemeente mag stellen; zwaar omdat gij iemand moet opvolgen die zeer hard en met grote voortvarendheid voor het welzijn van de gemeente heeft gewerkt. Gij zult de hand aan ploeg moeten slaan en met vooruitziende blik de zaken der ge meente moeten leiden, want regeren is im mers vooruitzien. Wij verwachten niet, al dus de heer v. d. Broek, dat gij van de ge meente Waspik een luxe zeekasteel zult maken en dat de veilige haven zult binnen loodsen, maar wij verwachten wel dat gij zult voortbouwen op de kiel welke door uw voorganger is gelegd. Dan zal de gehele raad achter U staan, ook de protestans- christelijke fractie. Ten slotte wenste de heer v. d. Broek de nieuwe burgemeester in zijn werk Gods Kracht en Gods Wijs heid toe. ÉÉN VAN ZIN. In een zeer rijke toespraak, die wij in ons volgend nummer in extenso zullen publice ren, en die getuigde van grote schroom en ontroering, bracht burgemeester van Erp op de eerste plaats dank aan H. M. de Ko ningin en haar adviseurs voor deze benoe ming. Ik zal trachten het grote vertrouwen in mij gesteld niet te beschamen, aldus de burgemeester. Dank bracht hij ook aan burgemeester Loeff van 's-Bosch voor het begrip en het vertrouwen waarmede deze hem altijd was tegemoetgetreden. Ten slot te bracht hij dank aan loco-burgemeester Kuysters voor de bekwame wijze waarop hij de zaken der gemeente gedurende ge ruime tijd heeft geleid. Vervolgens herdacht burgemeester van Erp zijn beide voorgangers, de burgemees ters Dekkers en Couwenberg, die hij grote figuren noemde. Zij zijn als zaaiers voor mij uitgegaan, aldus de burgemeester, ik wil hen gaarne volgen. Zich richtend tot de leden van de raad haalde hij een woord van St. Augustinus aan ten aanzien van de basis der weder zijdse gezindheid: eenheid wanneer de noodzaak dit eist, vrijheid in gevallen van twijfel, maar boven alles de liefde. Laten wij één van zin zijn met respect voor een ieders mening en groot in saamhorigheid. Zeer sterk legde de burgemeester in zijn toespraak er de nadruk op dat het aller voornaamste is: een goed mens te zijn. Verder zei burgemeester van Erp naar de ruimst mogelijke samenwerking te zullen streven, zonder daarbij enig onderscheid in Welke vorm dan ook te maken, ook naar een zo groot en vruchtbaar mogelijke sa menwerking met de buur- en streekge- meenten. GUNSTIGE „PERS". Na de toespraak van de burgemeester werd deze raadszitting gesloten en kreeg de heer N. v. d. Rijken de leiding in de hierna volgende bijeenkomst, waarbij de nieuwe burgervader door een aantal sprekers werd toegesproken. Allereerst door de Zeer- eerw. Heer pastoor Rovers, die de nieuwe burgervader en zijn gezin zijn hartelijke ge lukwensen aanbood. Hij wees erop dat bur gemeester van Erp een buitengewone gun stige „pers" was vooruitgegaan: zijn aan geboren optimisme, zijn sterke onderne mingsgeest, zijn vele relaties en, naar zijn overtuiging, de deugd der voorzichtigheid die hij ongetwijfeld van burgemeester Loeff zal hebben geleerd. De Weleerw. Heer ds. Schipper verwel komde de burgemeester en zijn gezin na mens de protestants-christelijke gemeente. Hij wees op de moeilijke omstandigheden waaronder de nieuwe burgemeester zijn taak aanvangt: de bestedingsbeperking, de schrijnende woningnood en het groeiend materialisme. Hij bad hem wijsheid toe en de leiding van Gods Heilige Geest, er Burgemeester van Erp wordt omhangen met 't teken zijner waard igheid. daarbij de nadruk op leggende dat hij niet tegenover de mensen verantwoording schul dig was, maar alleen aan de Here onze God. Ds. Schipper gaf nog uiting aan zijn grote dankbaarheid jegens loco-burgemees ter Kuysters en aan de raad voor de grote steun welke zij de protestans-christelijke ge meente hebben gegeven i.v.m. de restau ratie van de kerk. De heer L. Kuysters verwelkomde burge meester van Erp en gezin namens de plaat selijke afdeling van de K.A.B. en bood hem een fraaie bloemenmand aan. De heer Rombouts, gemeente-ontvanger en, bij absentie van de heer van Beurden, loco-secretaris, heette de burgemeester na mens het secretarie-personeel welkom. Het secretarie-personeel zal ernaar streven, al dus de heer Rombouts, de nieuwe burge meester-secretaris bij te staan en zijn ad ministratieve taak zoveel mogelijk te ver lichten. De rector van de Paters Carmelieten uit Waspik-Boven wilde in de nieuwe burge meester vooral de burgervader zien. Hij vroeg diens aandacht voor het deel Was- pik-Boven, dat ook van wijlen burgemees ter Couwenberg een grote belangstelling heeft mogen ondervinden. Namens de technische dienst werd de burgemeester verwelkomd door de heer v. d. Hoven. Burgemeester Loeff van 's-Hertogen bosch, die vergezeld was van de wethouder van den Bosch, wenste Waspik geluk mét haar nieuwe burgemeester, waarvoor hij bijzonder grote waardering zei te hebben, omdat hij in 's-Bosch heeft behoord tot de beste en ijverigste ambtenaren, die voor de gemeente 's-Bosch enorm veel gedaan heeft. Voor Den Bosch is zijn vertrek een groot verlies, voor Waspik dus een grote winst, aldus burgemeester Loeff die hieraan nog toevoegde: Gij zult aan hem een uitstekend burgemeester hebben, die zijn grote gaven van geest en hart geheel ter beschikking van de gemeente zal stellen. Wegens de uitzonderlijke verdiensten voor de gemeente Den Bosch overhandigde bur gemeester Loeff aan zijn jonge collega na mens het gemeentebestuur van Den Bosch de zilveren Jeroen Boschpenning. Burgemeester Prinssen van Raamsdonk sprak de jongste burgemeester van de Langstraat toe namens alle burgemeesters uit de Kring, die was vertegenwoordigd door de burgemeesters van Drunen, Waal wijk, Loonopzand, 's-Gravenmoer, Heus- den, Raamsdonk, Geertruidenberg en Made en Drimmelen; de burgemeesters van Vlij men en Sprang-Capelle waren wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn; namens de buurtgemeenten en namens de schoolartsen- dienst. Hij wees op het na de oorlog zo noodzakelijk geworden contact tussen de Langstraatse gemeenten, een contact dat nuttig en vruchtbaar is gebleken. Hij sprak de hoop uit dat burgemeester van Erp zo veel als mogelijk was deze bijeenkomsten zou bijwonen. De rij der sprekers werd gesloten door majoor Ruigrok, districts-commandant der Rijkspolitie, die de burgemeester de volle medewerking toezegde van de in Waspik gedetacheerde leden der Rijkspolitie. In een persoonlijk woord dankte burge meester van Erp elk der sprekers. VERKWIKKEND. Hierna vond een receptie plaats, waar van zowel door de vele genodigden als door de bevolking een zeer druk gebruik werd gemaakt. Wij mogen zeggen dat bijna de gehele bevolking van Waspik haar nieuwe burgemeester is komen gelukwensen, geluk wensen die nog eens werden onderstreept door een muzikale hulde van de school jeugd met medewerking van de Kon. Har monie en de zangverenigingen „O.K.K." en „Polymnia" en door een défilé door de Was pikse verenigingen. In een kort woord gaf burgemeester van Erp uiting aan zijn dank voor deze zeer verkwikkende en prachtige entree, die hem door Waspik was bereid. Als blijk van grote dank en waardering bood hij de bevolking een concert aan door de Kon. Harmonie uit Den Bosch, dat zeer veel luisteraars en veel bijval vond. Van de receptie welke na de officiële installatie-raadszitting ten gemeentehuize werd gehouden, werd zeer druk gebruik gemaakt. Zo veelvuldig zelfs, dat de mu zikale hulde van de schooljeugd, waaraan de Koninklijke Harmonie en de zanver- enigingen O.K.K. en Polymnia hun mede werking verleenden, hierdoor enigszins werd verlaat. Tijdens deze hulde van de jeugd sprak de heer A. F. Maas de burgemeester en zijn gezin toe namens het personeel van alle scholen en van de ongeveer 800 kinde ren die de Waspikse bijzondere scholen bezoeken. Spreker heette burgemeester v. Erp en zijn gezin van harte welkom en noemde als een van de aspecten van het ambt van burgemeester o.m. de zorg voor het onderwijs. In onze Grondwet staat - aldus de heer Maas - „het onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der regering". Ik zou deze zin willen vervor men tot: Het onderwijs zij een voorwerp van aanhoudende zorg voor het gemeente bestuur! Het is waar dat wij als Bijzondere Scholen niet staan onder de zeggings kracht van het gemeentebestuur, maar van de andere kant zijn wij financieel geheel van de gemeente afhankelijk. Nu zal het eenieder duidelijk zijn dat frisse, goed on derhouden schoollokalen, die goed geoutil leerd zijn, goed en vruchtdragend onderwijs zeer vergemakkelijken en bevorderen. Om dat naar onze mening goed onderwijs een van de eerste belangen is in een gemeente, durven wij onze scholen en ons onderwijs in uwe bijzondere belangstelling aanbeve len, zo vervolgde de heer Maas. Door uw ambt van burgemeester bent U iemand die langs de weg timmert, zo ging spreker verder. Daardoor zal u in de toe komst critiek niet bespaard blijven. Moge die critiek er echter op gericht zijn om op te bouwen in plaats van neer te halen en kapot te slaan, opdat gij in samenwerking met allerlei instanties de groei en bloei van Waspik kunt bevorderen en vooruit bren gen. Ten slotte wensen wij U toe, aldus de heer Maas, dat U hier spoedig een eigen huis kunt betrekken en dat dan de over gang van de stad naar het platteland voor U niet al te zwaar zal zijn. Moge U, bur gemeester, met uw vrouw, in Waspik spoedig aarden. Gaarne wensen wij U toe dat gij in uw woning rust en tevredenheid zult vinden en moge uw beide kinderen hier voorspoedig en in gezondheid opgroeien, opdat zij de eer en de kroon worden voor uw verdere leven. Het woord dat burgemeester Van Erp tijdens deze kinderhulde tot de jeugd sprak, was eenvoudig en hartelijk. Hij hoopte dat de Waspikse kinderen spoedig goed vriend jes en vriendinnetjes zouden zijn van zijn beide kinderen, dan zullen zij dat vanzelf ook zijn van de burgemeester en zijn vrouw. Om 7 uur defileerden alle plaatselijke verenigingen, met aan het hoofd de Kon. Harmonie, voor de burgemeestersfamilie op het bordes van het gemeentehuis. Het was een lange indrukwekkende stoet, die wellicht nóg grootser was geweest als er onder de leden der plaatselijke verenigingen niet zoveel „dubbelrollen" waren. Als laat ste kwam de RKJB, die nog een piramide standje liet zien. De verenigingen werden per microfoon aan de burgemeester voor gesteld. Als „toegift" defileerde ten slotte nog de Brabantse pers, onder het toege voegde nummer „De kwaal van gans een volk". Onmiddellijk na het défilé sprak burge meester Van Erp zijn gemeentenaren in 't kort toe. Hij bedankte hen voor de spon tane en hartelijke wijze waarop hij en zijn vrouw waren ingehaald. Hij kon onmoge lijk een programma geven van het beleid dat hij zich voorstelde te voeren. Ik zal, wanneer de roes van deze dagen voorbij is, enige tijd nodig hebben om me in te werken in de plaatselijke verhoudingen en omstandigheden. Ik twijfel er echter niet aan of het zal ons met de medewerking die ons door de wethouders, de gemeenteraad en het ambtenarenkorps zo loyaal werd toe gezegd, gelukken om voor u goed werk te doen. Laten wij eerlijke verhoudingen scheppen: ik als eenvoudig man zou bij u ook gaarne openheid en eenvoud ontmoeten, waarbij ons ja ja en ons nee nee is. Laten wij deze dag verder vreugdevol be sluiten, aldus burgemeester Van Erp. Dus op naar de Bossche Harmonie, die haar bést zal doen om Waspik te overgieten met feestelijke klanken. „Zorg dat het gezellig wordt", zo moedigde de burgemeester ten slotte aan. Het serenade-concert dat de Bossche Ko ninklijke Harmonie de Waspikse bevolking namens de burgemeester aanbood, viel buitengewoon in de smaak en trok over weldigende belangstelling. Vanuit Bene denkerk marcheerde het korps naar het centrum, na op een drietal verspreide pun ten in de gemeente enkele nummers ten gehore te hebben gebracht. Voor het bordes op het raadhuisplein speelde men ter ere van de burgemeestersfamilie enkele mar sen, waarna het korps naar het kerkplein trok, waar men een beter klankbord achter zich had. Daar gaf de Bossche Koninklijke een grandioze taptoe. Daarna deed men z'n best - overigens zonder al te grote krachts inspanning - om de woorden van burge meester Van Erp daadwerkelijk ten uitvoer te brengen. Niet het geringste aandeel le verde hieraan het Bossche contingent., waarvoor het kleine torentje van Waspik kennelijk nog „vreemd" was. Waspik heeft zijn nieuwe burgemeester werkelijk op indrukwekkende wijze ver welkomd. Moge dit het begin zijn van een band, die de eenheid, de vrijheid en vooral de liefde zal binden tot een groot en duur zaam geluk. Demonstratie-avond. Woensdag 13 maart zal in de zaal van café v. Delft een consumenten avond worden gehouden, die georga niseerd is door de firma Wagenma kers -v. d. Wiel en J. v. d. Hooven. Deze voorlichtings-avond over de verschillende verbruiksartikelen zal bestaan uit lezing, film en demon stratie, terwijl natuurlijk de tracta- tie en verloting niet zullen ontbre ken. Aanvang 8 uur. Agenda. Maandag 11 maart 8 uur: Onder linge schietwedstrijden BOS, zaal café Elshout. Dinsdag 12 maart 7 uur: Trainen DV. C-senioren. Donderdag 14 maart 7 uur: Trai nen D.V.C.-junioren; 8 uur: repetitie Cantabile. Bevolkingsonderzoek. A.s. donderdag zal in de zaal van het parochiehuis het algemeen be volkingsonderzoek plaats hebben. De deelname is vrij algemeen en voor een vlot verloop wordt ver wacht dat ieder zich aan de opge geven tijden zal houden. Triduum. Door een van de paters die de mis- sieweek van 8 tot 16 december heb ben gegeven, zal a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag een triduum ge geven worden met als slot een per soonlijke toewijding aan Maria door degenen die zich tijdens de missie daarvoor hebben opgegeven. Dit zal gebeuren in een besloten plechtig heid op a.s. zondag om zes uur. Vanzelfsprekend is het triduum voor eenieder toegankelijk. Tafeltennis. Never Down Zaltbommel Smashers 1 82 Smashers 2Animo Vught 55 Smashers 3Gladiatoren Den Bosch 91 Smashers 4J.C.V. Vught 55 Smashers 5Never Despair Den Bosch 64 Dames-team contra Atoom '55 Eindhoven 46 Agenda. Woensdag en zaterdag trainen ta feltennisclub. Vrijdag theorielessen muziek voor de fanfare. Donderdag, vrijdag en zaterdag triduum, telkens om 8 uur. Zondag repetitie van de fanfare om kwart voor 12. Heemkundekring „Onsenoort" „Met Ganzen Trau" opent nieuwe series. De heemkunde kring „Onsenoort" heeft zijn maandblad „Met Ganzen Trau" wederom in een nieuw kleed gegoten. De zevende jaargang is daarmee ingegaan. Op de vernieuwde omslag heeft de jonge Vlijmense kunstenaar en me dewerker aan het keurig verzorgd maandblad, N. v. d. Meerendonk, wederom zijn artistieke talenten be proefd. Het resultaat werd, ondanks de soberheid en eenvoud, even aan trekkelijk als welsprekend. De re dactie kondigde voorts aan, dat de aandacht in de komende afleverin gen bijzonder zal uitgaan naar de bouw van de boerderij en naar de oude typische woningbouw. Ook de gebruiken bij boerenwerk, benamin gen van gereedschappen in stal en op het erf, zouden worden vastge legd. Men zal kunnen lezen over de in de streek beoefende vis-sport. Ook de folklore krijgt een beurt. Op deze wijze zal de band tussen de heemkundekring en de bewoners van de streek nauwer worden aan gehaald. Door het onderwerp „Kas telen in het heem" ware een interes sante serie (met foto's) te schrij ven, evenals onder de titel „Beroem de personen in het heem", waarbij aandacht zou kunnen worden be steed aan historische figuren op ker kelijk, cultureel, artistiek, krijgs kundig en ander gebied. Van al deze terreinen kan het heem, dunkt ons, de roemrijke namen wegplukken. Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht Voorlichtingsavond. De geestelijkheid hier ter plaatse belegde op een avond in de afgelo pen week in de zaal De Harmonie een voorlichtingsavond, die uitslui tend toegankelijk was voor gehuw den en zij die binnenkort in het hu welijk wensen te treden. Als spr. trad op Pater Felix, O. Carm., met als onderwerp „Huwelijk en Opvoe ding". De bijeenkomst werd geopend door de zeereerw. heer pastoor Serrarens, die het een verheugend verschijnsel noemde dat zovelen aan de oproep gehoor hadden gegeven; hij zag daarin het bewijs dat vooral 't pro bleem van de opvoeding de ouders zeer na aan het hart ligt. In een be geesterende rede besprak pater Fe lix, die hierna het woord verkreeg, de vele problemen die aan het hu welijk en vooral de opvoeding ten grondslag liggen. Op een zeer dui delijke wijze zette hij de verheven heid en hoge waardigheid van het christelijk huwelijk, zoals het door God is ingesteld, uiteen; met grote aandacht hebben de talrijke aanwe zigen geluisterd naar deze gewijde spreker toen hij in de tweede helft van zijn vaak met humor gemengde rede het probleem der opvoeding besprak. Met het vertonen van een film over de inleiding tot en het beleven van het christelijk huwelijk, werd deze drukbezochte avond besloten. Restauratie van de R.K. Kerk. Het kerkbestuur van de r.k. kerk heeft besloten om het Godshuis dit jaar - zowel van binnen als van buiten - een nieuw aanzien te ge ven. Intussen zijn de eerste werkzaam heden reeds begonnen en met Pasen hoopt men het priesterkoor gereed te hebben; vervolgens komt dan de gehele kerk aan de beurt. De kosten aan deze restauratie verbonden, zijn zo schrikbarend hoog, dat niet alle plannen verwezenlijkt kunnen wor den. Er zullen in het priesterkoor nog verschillende dingen achterwe ge moeten blijven, die de kerk tot een waardig Godshuis maken. De inwoners moeten echter beden ken dat de kerk hun kerk is, en niet van de pastoor of het kerkbestuur, en er daarom een eer in moet stel len om door een ruime bijdrage te zorgen dat de voorgenomen plannen verwezenlijkt kunnen worden. Door enkele parochianen is het initiatief genomen om door 'n huis-aan-huis- collecte een bedrag bijeen te bren gen dat dan bestemd zal worden om iets aan te kopen dat met de inzege ning van het altaar, namens de pa rochianen aan de kerk geschonken kan worden. Dat iets zal echter af hangen van de grootte van het be drag dat zal worden opgehaald; het comité durft er echter op te rekenen dat de parochianen nu eens heel royaal voor de dag zullen komen. Er wordt naar gestreefd een bedrag van 2000.bijeen te brengen. Aangezien dit bedrag niet ineens in vorderbaar blijkt, zal de collecte vóór Pasen nog eenmaal worden herhaald. Dezer dagen zal de eerste rondgang door een aantal dames worden gehouden. Op de restaura tie en de ingebruikneming van het priesterkoor komen wij t.z.t. nog nader terug. Biljarten. De onderlinge biljartcompetitie werd in de afgelopen week voortge zet met de ontmoetingen D.V.K. b 't Hoekje c en Avanti bJuliana b. D.V.K. b toonde zich een kampioen waardig door haar tegenstander met 10—0 te verslaan. Avanti b versloeg Juliana b met 64 en bezet thans de tweede plaats. De strijd in deze af deling om de beker voor het per soonlijk kampioenschap, is hier een zuiver persoonlijke aangelegenheid geworden tussen drie spelers van D.V.K. b, n.I. Jac. Treuren, tot he den nog ongeslagen, Jos Koks, die slechts één verliespunt heeft en H. Willems met twee verliespunten. In afdeling A is slechts één speler nog ongeslagen, n.I. ook een speler van D.V.K.: H. v. d. Heijden. Deze moet echter nog twee wedstrijden spelen tegen tegenstanders die hij niet mag onderschatten. Al met al een com petitie waarin het aan spanning niet ontbreekt. Deze week wordt de competitie voortgezet met 2 belangrijke ont moetingen in afdeling A, n.I. DPL a Juliana a in café J. Siegers en D.V.K. a-'t Hoekje a in café M. Reuser. Zal D.V.K. a haar voor sprong weten te handhaven of te vergroten? In het Consultatiebureau aan de Bloem- straat alhier, zal dinsdag 12 maart a.s. ge legenheid zijn tot het kosteloos doen in enten en herinenten tegen pokken. VOLKSTUINTJES. De z.g. volkstuintjes, gelegen nabij de scheepswerf alhier, zullen morgen, dinsdag 12 maart, weer worden verpacht. Deze ver pachting vindt plaats ten gemeentehuize. ORANJEVERENIGING. De Oranjevereniging Heusden heeft voor woensdagavond 20 maart a.s. haar jaarvergadering belegd, welke gehouden zal worden in hotel Central. De agenda vermeldt: jaarverslag, benoe ming van een kascontrole-commissie, be stuursverkiezing en bespreking van het a.s. Koninginnefeest. TEWATERLATING VAN HET TURBINE-VRACHTSCHIP „EURYMEDON". Op zaterdag 9 maart j.I. vond op de Scheepswerf De Haan Oerlemans N.V. te Heusden - welke deel uitmaakt van de „Verolme Verenigde Scheepswerven" - met goed gevolg de tewaterlating plaats van het Turbinevrachtschip „Eurymedon" het welk aldaar in aanbouw is voor de Ameri kaanse rederij P. D. Marchessini Co. Inc. te New York. Het schip is van het sheldeck-type, en heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte over alles 147,38 m, lengte tussen de lood lijnen 134,10 m., breedte op grootspant 18,80 m, holte tot tussendek 9,15 m, holte tot bovendek 12,20 m, diepgang 9,04 m. Het schip is geschikt om als open en als gesloten shelterdecker te varen; het zal in dienst worden gesteld als gesloten shelter decker en heeft dan een draagvermogen van ca. 12.600 ton. De bouw vindt plaats onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping ter verkrijging van de klasse +100.A.1, terwijl het schip voorts zal voldoen aan de eisen van de In ternationale Conventie van 1948. De machinekamer bevindt zich mid-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5