Waalwijkse eri LangsCourant NAZI-TERREUR BINNEN- EN BUITENLAND UW MENING over de Joden in Egypte Dü zijn geen fabels of propa- gandapraatjes van anti-Egyp tische elementen, maar harde fei ten uit een aan president Eisen hower overhandigd rapport. Het is duidelijk dat dergelijke leidende figuren wel weten hoe ze tegen de Joden moeten optreden. Voor hen is dit niet meer dan een -repetitie van het geen ze vroeger grondig geleerd hebben. Joodse eigendommen werden zonder meer verbeurd verklaard en arrestaties en raz zia's vinden aan de lopende band plaats en de op hopen gedreven Joden worden als vee naar de ge vangenissen vervoerd, waar ze in cellen worden gepropt (30 personen in een 10-persoons cel!). Soms wordt er wel eens een Jood „per ongeluk" doodge schoten. Er zijn speruren voor de Joden ingesteld van 11 tot 3 en van 5 tot 9 's morgens. Jood se huizen worden geplunderd en zij die behoren tot de „gelukki DE WERELD ROND BRABANT HAD GOED BOUWJAAR. Eén of twee Kennies en dat Brandend maagzuur is geblust - on-mid-del-lijk! Provinciaal Nieuws EEN HAAN MET EEN ROOS OP DE KOP. MAANDAG 18 MAART 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 22 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprffs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" ]\|en behoeft geen insider te zijn in de duisterheden van de wereldpolitiek om te weten dat de even geraffineerde als brutale manipulaties van presi dent Nasser van Egypte slechts één bedoeling hebben: de volko men vernietiging van de jonge staat Israël. Hij weet zich daarbij gerugge- steund door zijn broeders in de boosheid, de Russen, die even eens de vernietiging van de zelf standigheid maar dan van elk land in de zin hebben. Daar door en mede door de slappe hou ding, die de Verenigde Naties in het' conflict Egypte-Israël heb ben ingenomen, is het kunnen gebeuren dat Nasser dit plan, 'zelfs na een vernietigende mili taire nederlaag tegen Israël, met alle ongeoorloofde middelen tracht te verwezenlijken. De ne derlaag tegen Israël heeft de zaak alleen nog maar verergerd en is er de oorzaak van geweest dat Nasser's haat tegen al wat Joods is, weerzinwekkende vormen heeft aangenomen en dat hij, evenals Hitier, de meest mens onterende middelen te baat neemt om de Joden in Egypte uit te roeien. Hij heeft zich daarbij ver zekerd van de hulp van 'n aan tal mensenslachters, die in de Duitse concentratiekampen hun afzichtelijk bedrijf hebben uitge oefend en die om onverklaarbare redenen aan de gerechtigheid zijn ontsnapt. Deze Nazi's bekle den in Egyote de hoogste posten en oefenen een vreselijke door Nasser gesanctioneerde terreur over de Joden uit. Concentratiekampen. Dit rapport zegt dat er in Egypte tenminste vijf concentra tiekampen zijn, waarin alle zich in het land bevindende Joden on dergebracht kunnen worden. 4000 Egyptische Joden zijn er al gevangen gezet, terwijl ca. 50.000 andere Joden geboortig uit Egypte en buitenlandse en sta tenloze Joden aan zulke stren ge maatregelen zijn onderwor pen, dat zij practisch huisarrest hebben. Voor dit alles is de Egyptische staatsveiligheidsdienst verant woordelijk, die 70.000 leden telt, waarvan 6.250 ex-nazi's. Aan het hoofd staat luitenant-kolonel Al Nacher, maar hij heet eigenlijk Leopold Gleim, die onder Hitier bekend stond als SS-Grossakti- onsleiter en hoofd van de SD- Geheimgarde der Nazi's. Verder hebben we nog kolonel Salem, beter bekend als SS- Bannführer Bernhard Bender. Hij is het hoofd van het onder zoekcentrum van de staatsvei- ligheidspolitie. Dit centrum is 'n oud Italiaans schip van 12.000 ton en dat getransformeerd is in een drijvende gevangenis met 80 cellen. Een ander gerenommeerd na zi-sadist is luitenant-kolonel Ha- mid Suleiman alias SA-Gruppen- leiter Heinrich Sellmann, voor malig hoofd van de Gestapo in Beieren. Het Samarra-concentratiekamp is een nauwkeurige copie van het beruchte „Blok Tien" in Da chau. De bouwplannen werden bereidwillig afgestaan door SS- Hauptstabartz Heinrich Willer- man, die nu luitenant-kolonel Naam Fahum heet. In een goede nazi-staat mag de propaganda-afdeling niet ontbre ken en daarvoor vinden we in Egypte, dat met elk volk in vre de wenst te leven, Hussa Nalis- man ofwel SS-Gruppenleiter Mo- ser. Deze figuur is tevens de lei der van de Jongerenclub, die geen haar verschilt van de Hit- ler-Jugend. President Gainal Ab- del Nasser is ere-voorzitter van deze club. Nazi-methoden. gen" dat ze statenloze of buiten landse Joden zijn, mogen „vrij willig" het land verlaten met achterlating van al hun bezittin gen. Dat is het regiem van het hui dige Egypte en met deze mensen worden in alle ernst onderhan delingen gevoerd voor een vreed zame oplossing van 't Gaza-con- fliet. Met deze president Nasser, die deze anti-Joodse politiek ge legaliseerd heeft, wil men nog .in goed vertrouwen overeenkom sten aangaan en men gelooft dat deze man, die zich manifesteert als de „Hitier van het Midden- Oosten", zich aan deze overeen komsten zal houden. Is er geen goed vaderlands ge zegde dat zegt: Een ezel stoot zich niet tweemaal aan dezelfde steen Als man bemerkt ge in deze dagen weer dat ge aan de verkeerde kant van het huwelijk zit; erger nog, dat ge zogezegd in een maatschap pelijk luchtledig hangt, ten prooi aan e enverlatenheid die alleen met deze pen te beschrijven is. Want wat is er over van de vrede en de rust in de nederzetting die ge jaren her of kortelings gesticht hebt en waartoe is zij vervallen die ge u „for better and for worse" tot gezel lin gekozen hebt? Als een wervelstorm heeft dit al les uw leven overrompeld. Op een dag bent ge thuisgekomen, fluitend en met lichte tred, omdat het altijd goed is weer thuis te komen. Uw sleutel valt tinkelend in het slot en een warme groet ligt u reeds op de lippen, maar nog voordat ge één schrede in het voorhuis hebt gezet, Dit is uw woning niet, dit is een uitdragerij waarvan de eigenaar voortvluchtig is! Ge spoedt u terug naar de poortja, no. 11, dat is toch wel uw nummer. Langs em mers, teilen, bezems en zwabbers vindt ge de weg naar het woonver trek, waar de chaos een ontstellend karakter heeft aangenomen. Wan neer de verbijstering bijna volko men is, doemt plotseling een gestal te op. „Hallo Karei!" Ge vindt ech ter geen wederwoord, want ge kent deze met doeken en lappen omwik kelde kolchoz-figuur niet. „Nou, kijk niet zo suf, je ziet toch wel dat ik aan de schoonmaak ben!" Is dit Mientje, waarmee ge eens in de geurige schemer van het mooiste voorjaar langs de spoordijk gezeten hebt, zeggend dat ze 't liefste meis je was tussen Sydney en Hammer- fest? Is dit de droom die uw onstui mige jeugd gevuld heeft van het krieken van de ene morgen tot de andere? Is dit de figuur waarvoor ge al uw dichtaderen roekeloos hebt geopend en is zij degene naar wie ge elke dag neuriënd en met de zon in uw hart terugkeert? Omdat ge weet dat ge u niet met „vreemde" vrouwen ophoudt, weet ge dat zij het is en daarom zegt ge „Dag Mien". Even later zit ge in een hoekje van uw ontluisterde burchtzaal. Met een bordje met gesmeerde boterhammen. Met koek en jam. En een glas kouwe melk. Een echtgenoot moet altijd weten wat zijn vrouw scheelt, want zij weet altijd wat haar niet scheelt, schreef Honoré de Balzac. Dit is de wijsheid van deze dagen, vrienden. het afschuwwekkend fanatisme waarmee uw vrouw zich jaarlijks op de schoonmaak werpt en die u nu doet constateren dat ge niet aan de vrolijkste kant van het huwelijk te land bent gekomen. Het mag u echter tot troost zijn dat ge daar mee niet aan de donkerste kant zit, want er is nog een kant waar ge zogezegd hals, nek en hart breekt omdat ge er geen hand voor ogen kunt zien. En aan-die kant komt zeer waarschijnlijk een zekere heer uit het plaatsje Merced in Califor- nië terecht. Behalve 16 ha. land heeft deze heer ook huwelijksplan nen, welke echter blijkens de ad vertentie een wat wonderlijke in tentie verraden. In deze annonce zoekt hij namelijk kennismaking met een dame die in het bezit is van een tractor en hij verzoekt de dame tevens om een foto vande tractor in te zenden onder no Dat is de zwartste kant van het huwelijk, vrienden, waar geen cro cus te zien is, waar geen enkel heer lijk stuntelig gedicht geschreven wordt, waar ge het neuriën verleert en de zon uit uw hart verliest, want een tractor is alles lood om oud ijzer. Aan die kant van het huwe lijk zal die heer uit Merced wellicht terecht komen, want hij zal zeer waarschijnlijk de fout maken het meisje te trouwen dat bij de tractor hoort. Begrijpt ge nu, vrienden, dat ge deksels gelukkig bent! Ondanks de ontluistering van uw nederzetting. De koek en de jam. En de kouwe melk. STAAT VAN OORLOG EN BELEG IN INDONESIË. President Soekarno heeft vanuit zijn pa leis in Bogor via radio Republik Indonesia verklaard, dat hij de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië heeft afgekondigd, omdat dit „een kwestie van leven en dood is voor de staat en voor de grondslagen en de structuur van het land". De onbloedige revoltes in de buitengewesten tegen de cen trale regering moeten worden beëindigd, al dus Soekarno. De staat van oorlog en beleg werd door Soekarno bekend gemaakt nadat hij een on derhoud had gehad met premier Ali Sas- troamidjojo, die in het Merdeka-paleis het ontslag van zijn regering kwam aanbieden. Soekarno las daarop een proclamatie voor en gaf de verzekering dat hij zo spoedig mogelijk een nieuwe premier zou aanwij zen. De toestand van oorlog en "beleg ver schaft Soekarno als opperbevelhebber der strijdkrachten praktisch dictatoriale be voegdheden. Het burgerlijk en militair ge zag op alle eilanden berust thans bij zijn ondergeschikten, bij de militaire comman danten. In feit verleent de president hier mee erkenning aan de vier revoltes die In donesië sinds 21 december heeft gekend, aangezien al deze opstanden onder leiding staan van plaatselijke legerofficieren. t "li: I i MISLUKTE LANDING NA START VAN SCHIPHOL. Engels vliegtuig vergaan. Een Engels vliegtuig is verbrand, nadat het voor de landing in Manchester, waar het van Schiphol gekomen, zou landen. Vier Nederlanders zijn om het leven ge komen toen donderdagmiddag een viermo torig vliegtuig van de Britse luchtvaartmaat schappij BEA, enkele ogenblikken voor de landing bij Manchester op twee huizen stortte. Het zijn de gebroeders L. de Swaan en M. de Swaan uit Amsterdam, de heer H. P. Hamann uit Enschede en de heer J. Voorthuis die in Engeland woont. De overige zestien slachtoffers waren nog 11 passagiers, op een Zweed na, alle Engel sen, en de vijf bemanningsleden. De be woonster van een der woningen en haar driejarig zoontje kwam eveneens om het leven. Zij waren de enigen die zich op het moment van de ramp in de getroffen huizen bevonden. Het vliegtuig, een viermotorige turbine-schroefmachine, kwam van Schip hol, waar het donderdagmiddag kort na één uur was opgestegen voor een normale passagiersvlucht naar Manchester. Het ongeluk gebeurde om kwart voor 3 Nederlandse tijd. De Viscount kwam zeer laag binnenvliegen voor een landing op baan 25 van Ringway Airport. Plotseling zwenkte het toestel, snel hoogte verliezend, naar rechts. De piloot trok het vliegtuig met slechts enkele meters ruimte langs een fabriek en twee scholen, waar vele kinde ren op de binnenplaats speelden. Maar nog in deze manoeuvre raakte een vleugeltip de grond. De Viscount sloeg neer en schoot i ruggelings naar twee van de driehonderd woningen aan de Shadow Moss Road, die nog geen 350 meter van de aanvliegbaan staan. De exploderende machine stortte op de huizen en binnen enkele seconden ont-< wikkelde zich een helse vlammenzee. H Dit alles is weinig opwekkende taal, vrienden, nu de dagen reeds beroerd worden door de prille voet stap van het voorjaar. Met uw ar men vol crocussen en hyacinthen zoudt ge nu aan de zonnigste kant van het huwelijk willen zitten, sa men met haar die ge gekroond hebt tot het mooiste meisje tussen Val paraiso en de Zee van Ochotsk. Dat het niet zo mag zijn, is bitter en doet in u ongetwijfeld de vraag rij zen of het leven werkelijk wel zo mooi is als in de poezie-albums wordt beweerd. Wij willen u niet om de tuin leiden, vrienden, en er eerlijk voor uitkomen dat het leven nu ook weer niet zo is. Er zijn en kele dingen'die ge in poezie-albums niet vindt om de doodeenvoudige reden dat boekjes doorgaans in ge- bruik zijn bij personen beneden de besterft zij op dezelfde lippen.achttien jaar. Hiertoe behoort ook WATERMAN HAD EEN AANVARING. Het Nederlandse emigrantenschip Wa terman (9.177 brt.) heeft donderdagochtend in de Atlantische Oceaan in de dikke mist op ongeveer 800 km ten zuidwesten van de Scilly-eilanden, een aanvaring gehad met het Italiaanse stoomschip Merit (7.175 brt.). Beide schepen liepen averij op, maar er was geen gevaar. De Waterman, die in totaal 800 passagiers aan boord had, keert terug naar Rotterdam. Op deze terugreis wordt Brest aangedaan, waar het emigran tenschip Zuiderkruis gereed zal liggen (welk schip intussen van Rotterdam naar Brest vertrokken is) om passagiers en ba gage over te nemen. Dan wordt de reis naar Halifax voortgezet. Onder de 800. passagiers bevonden ziéh 312 Hongaarse emigranten, 200 Nederlan ders, die naar Canada emigreren en 250 Nederlandse emigranten voor Amerika. Het schip had een groot gat boven de waterlinie, maar kon op eigen kracht ver der stomen. DE LANDELIJKE RUITERS. De kosten van de Staffanfare der lande lijke ruiters zullen voortaan geheel gedra gen worden door de beschermheer van dit korps, dat is door de Verzekeringen N.C.B. Dit is meegedeeld door Ir. J. Wellen tij dens de vergadering van de ruiters uit het N.C.B.-gebied, welke bijeenkomst in De Ark te Boxtel gehouden werd. De vergade ring werd gedeeltelijk bijgewoond door de Bisschop-coadjutor Mgr. W. Bekkers, die door de landelijke ruiters vereerd werd met het zilveren insigne van de Bond. „PRINS DER NEDERLANDEN" WERD DOOR DE KONINGIN TE WATER GELATEN. Koningin Juliana heeft donderdag bij de machinefabriek en scheepswerf P. Smit jr. N.V. te Rotterdam het motorvracht-passa giersschip „Prins der Nederlanden" - in aanbouw voor de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij N.V. te Amster dam - te water gelaten. Met behulp van een touw trok H. M. de laatste beletselen weg, nadat zij onder het uitspreken van de doopformule de doopplechtigheid had ver richt. Ook Prins Bernhard was aanwezig en tal van genodigden woonden de plechtigheid bij, bij wie de minister-president dr. Drees. Na de plechtigheid voerde als eerste spreker het woord een der directeuren van de werf, ir. J. B. Giljam, die namens werf en rederij, de Koningin twee cheques over- f handigde, bestemd voor sociale instellingen, f nader door H. M. te bepalen. Als herinne- j ring bood hij een zilveren presse-papier aan. Na een korte rede van de Koningin, waarin de vorstin o.a. dankte voor de „schitterende gift", werd de erewijn ge schonken en omstreeks kwart voor vijf ver lieten Koningin en Prins de werf. H.M. de Koningin heeft de cheques wel ke haar werden aangeboden, met enkele woorden overhandigd aan de minister-pre sident van Suriname, dr. J. H. E. Ferrier, ten behoeve van de uitbreiding en inrichting van een creche voor kinderen van werkende moeders te Paramaribo, en aan de minister president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, ten behoeve van tiet Prinses Beatrix Fonds voor de nazorg van T.B.C.-patiënten in Curasao. Voor Noord-Brabant is 1956 een goed bouwjaar geweest. Er kwamen in deze pro vincie 9.464 woningen gereed tegen 7.368 in 1955. Dit goede resultaat mag voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de wijziging in het goedkeurings- en sub sidiebeleid, dat op 1 maart 1956 werd in gevoerd en waarbij de aanwezige bouwca paciteit bepalend werd voor de subsidiëring van de woningbouw. Dat is voordeel extra met Renlhes U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het ge- chng, want Rennies helpen on-mid- d'el-lijk, van de ene minuut op de an dere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Pro beer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt 'en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. MOGELIJKHEDEN VOOR PRIJSDALINGEN. De belangrijkste factoren, die heb ben geleid tot een prijsstijgingskli maat, hebben we achter de rug. Er is een: duidelijke omslag te zien op de wereldgrondstoffen- en vrach- i tenmarkten, waar de prijzen naar j beneden gaan, uitgezonderd die voor textielgrondstoffen en voor j suiker. We moeten' ons er dus op gaan instellen, dat prijsdalingen mogelijk zijn. Dit hoopgevende ge luid liet vrijdagavond minister J. Zijlstra horen in een rede, die hij in de propvolle aula van de Groningse universiteit uitsprak voor de Com merciële Club. Er komen nog een paar forse prijsstijgingen als gevolg van het bezuinigingsprogramma van de re gering: de melkprijs en tarieven van overheidsbedrijven. Maar afge zien daarvan, aldus prof. Zijlstra, is er voor een prijsstijgings-psychose op dit ogenblik geen enkele reden meer. (Volkskr.) KABINETSOPDRACHT IN INDONESIË VOOR P.N.I. President Soekarno heeft vrijdag avond de voorzitter van de nationa listische partij, Soewirjo, opdracht gegeven een nieuw kabinet te vor men dat „snel en met beslistheid kan optreden". De eerste taak van de regering zal zijn de instelling van een nationale raad zoals werd voorgesteld in Soekarno's „plan tot redding van de natie". In dit advies college zouden volgens Soekarno ook communisten moeten worden opgenomen. Formateur Soewirjo weigerde zich uit te laten over het kabinet dat hij voor ogen had. Hij verklaarde alleen dat hij zaterdag zou beginnen met het plegen van overleg. NIEUWE METHODE OM KOFFIE TE ROOSTEREN. De methode van branden heeft lange tijd weinig principiële ver andering ondergaan, totdat het vorig jaar in Duitsland een ma chine gepatenteerd werd „Aero- therm", die een omwenteling te weeg bracht in het roosteren van koffie, waardoor een belangrijke verbetering van geur en smaak kon worden verkregen. Bij de conventionele methode van koffiebranden wordt de kof fie net zo lang in een draaiende trommel verhit, tot de koffiebo nen gaar zijn. De koffie is dan echter nooit zo gelijkmatig ge brand, omdat de koffiebonen die het dichtst tegen de wand van de trommel zitten, vanzelfspre kend zwaarder zijn gebrand dan de koffie die de wand niet raakt. Ook blijven de koffiebonen in zo n trommel in hun eigen ver- brandingsstoffen gaar smoren en het is begrijpelijk dat zich op de koffiebonen rook- en brandlucht- jes gaan vastzetten. Deze luchtjes nu veroorzaken een scherpe, branderige smaak. Door de hoge temperatuur van het branden, zetten de koffiebo nen uit en gaan de poriën in de koffiehuid wijd open staan. Gelijktijdig echter komt door de verhitting het koffie-aroma los en wordt vluchtig. De poriën in de koffiehuid staan wijd open en het kostelijke aroma kan ont snappen. Dat is natuurlijk zonde. Door het nieuwe Aerotherm- patent wordt de koffie langs een geheel andere weg geroosterd. In een trechtervormige roosterka- mer wordt, onder hoge druk, zui vere lucht geblazen, die indirect verhit is. Er ontstaat een fontein van hete lucht. Boven op deze luchtfontein worden nu koffie bonen neergelaten in kleine hoe veelheden. die vrij op de lucht stroom blijven dansen en zwe ven. Daar de koffiebonen vrij in de ruimte zweven, kunnen zij aan alle kanten omringd worden door de gloeiend hete lucht, waardoor zij gelijkmatig en heel snel door- en-door en tot in de kern volle dig gaar geroosterd worden. Door de Aerotherm-methode wordt de roostertijd 6 x korter, dus is er 6 x minder tijd dat het vluchtige aroma de kans krijgt te ontsnappen. Er blijft dus be langrijk meer aroma in de koffie bonen behouden. Een ander groot voordeel is, dat de koffie veel langer vers bliift. De omhoog geblazen lucht wordt onmiddellijk weer afge voerd. zodat zich geen rook- en brandluchtjes meer op de koffie bonen kunnen vastzetten en de geur en de smaak niet nadelig beïnvloed kunnen worden. In de komende weken kan de ze Aerotherm-geroosterde koffie ook in Nederland verwacht wor den. Een Zuid-Nederlands bedrijf komt met de primeur hiervan. VOOR LEDERWARENBEURS TE OFFENBACH BESTOND VEEL BELANGSTELLING. Tegelijkertijd met de Frankfurter Messe, dus ook tweemaal per jaar, wordt in het nabijgelegen Offenbach am Main de inter nationale Iederwarenbeurs gehouden, dit keer voor de zestiende maak In totaal wa ren 420 exposanten aanwezig, waarvan tien procent uit het buitenland, waaronder ook een Nederlandse firma. In de eerste vier dagen bezochten niet minder dan 19000 in kopers, van wie een groot percentage uit het buitenland, deze vakbeurs, die zich onderscheidt door een hoge kwaliteit van de inzendingen. De verkoopactiviteit was evenals in Frankfurt zeer levendig en de omzetten alleszins bevredigend, waarbij het voor de inkopers een gunstig verschijnsel is, dat het prijsnivau van de lederwaren een grote stabiliteit vertoont, waaraan de scher pe concurrentie die er op dit gebied in Duitsland bestaat ongetwijfeld niet vreefnd is. De buitenlandse bezoekers, w.o. naar schatting in de eerste drie dagen zeker 180 Nederlanders en waarschijnlijk meer, zijn zeer tot kopen geneigd en uiten zich vol lof over de hoge kwaliteit, over de goed ver zorgde modellen en over de veelzijdigheid en de omvang van het aanbod. Het valt dan ook niet te verwonderen dat het aantal erportorders groter is dan op de voorjaars- beurs 1956, terwijl ook de afzet in Duits land zelf over het algemeen in overeen- Dezer dagen zag ik in een zeer klein hokje een haan en een woerd samen zitten. Ik vroeg aan de vrouw: dat ziin er zeker een paar voor de slacht? Nee, zei ze, dat is voor de aardigheid voor de kinderen. Zie je niet dat die haan een roos op zijn kop heeft? Een roos? vroeg ik, u bedoelt ze ker een krooskam? O, dat kan wel, ik heb geen verstand van beesten, zei ze. Dat kon men wel merken, an ders had men zulk een combina tie niet in zulk een klein hokje samengebracht. De haan met zijn dubbele kam lag ook liever met een koppel kippen in het warme zand te zonnebaden. En de woerd dook ook liever met een troep eenden onder in een brede sloot vol met kroos, op jacht naar wa terinsecten. Zo heeft ieder dier zijn eigen aard. En voelt zich het best thuis in zijn eigen element. Die vrouw bekende geen ver stand van dieren te hebben. Maar hoevelen zijn er niet die geen be grip voor dieren hebben. Die even voor de aardigheid iets aan schaffen en verder laten verkom meren. Schaf dan geen levend materiaal aan, wat voortdurend uw aandacht eist. Ook een dier is een levend wezen, dat zijn be hoeften heeft en vaak geheel af hankelijk is van de mens, wiens gevangene hij is. En zo gij zelf het dier behandelt, zo zullen uw kinderen het ook behandelen, want dat leren ze van u. Wat doet gij elk voorjaar met uw .jonge poesjes en honden? Ook die levende wezens voelen piin en benauwdheid. Op welke wijze ontdoet gij u van de dieren die u te veel zijn? Waarom brengt ge ze niet naar het dierenasyl? Waarom ontrooft de stroper of vogeltjesvanger onze zangvogel tjes hun vrijheid? Om 'dat beetje geld dat ze opleveren Waarom mishandelt men de die ren van een buur uit wraak, om- i rïïe^r*ets tegen de eigenaar heeft? Waarom is men hard en wreed voor het dier, dat zo graag de vriend van de mens wil zijn? Waarom is de mens blind voor veel schoonheid in de natuur'' En jaagt men enkel naar 'n goed bestaan, een weelderig leven en wat zingenot. Zi.jt gij met de daad een heiden of wilt gij een christen genoemd worden? De rechtvaardige kent het le ven van zijn dieren. A. E. V. v. stemming is met de gunstige verwachtingen. Het zal de dames wellicht interesseren, dat bij de damestassen de kleur wit een be langrijke plaats inneemt. West-Duitsland bezit niet minder dan 1100 firma's, die lederwaren en koffers produceren; 35.000 mensen vinden werk gelegenheid in deze industrie. De geza menlijke omzet van alle bedrijven bedroeg in 1956 580 miljoen DM en wordt als be vredigend gekenschetst. Van dit totale be drag werd in 1956 rond 100 miljoen DM aan lederwaren geëxporteerd tegen 90 miljoen DM in 1955 en 70 miljoen DM in 1954, zodat in 1956 nog een zij het minder scherp stijgende lijn was waar te nemen, die zich dit jaar wellicht nog zal voortzet ten. De oorzaak dat de export in 1956 ten opzichte van 1955 minder sterk is gestegen dan die van 1955 ten opzichte van 1954 is de scherper wordende concurrentie op de wereldmarkt, vooral van de kant van Frankrijk, Italië en Engeland, die zich in spannen hun plaats op de Amerikaanse markt, het belangrijkste afzetgebied van West-Duitsland, uit te breiden. Ook de Ja panse concurrentie werkt storend, vooral wat betreft tassen voor fototoestellen en ca mera's, die 50 procent lager in prijs liggen dan in West-Duitsland. Hierbij komt nog, dat Finland, Dene marken, Noorwegen en Oostenrijk de in voer van lederwaren nog steeds niet heb ben geliberaliseerd, zodat een bewerking van deze markten gezien de geringe con tingenten nog niet met succes kan plaats vinden. (De Tijd) TILBURGS STADSPENNING VOOR MEVR. VAN DE MORTEL. Mevrouw J. v. d. Mortel-Houben uit Til burg is dinsdag 70 jaar geworden. Op de receptie heeft de burgemeester van Tilburg, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, haar de zilveren stadspenning van Tilburg overhandigd als blijk van waardering voor het vele werk, dat mevr. v. d. Mortel, de echtgenote van zijn voorganger, heeft ver richt. Bij tal van landelijke organisaties heeft zij zitting in het hoofdbestuur, o.a. de stichting 1940 1945, de Nederlandse Vrouwenunie; de Sacraments vereniging; van de stichting „Pelita". In Tilburg is mevr. v. d. Mortel vooral bekend om haar werk als presidente van de Kunstkring en om haar hulp tijdens en na de oorlog aan krijgsgevangenen, politie ke gevangenen en oorlogsslachtoffers. Zij is reeds officier in de orde van Oranje Nassau en werd voorts onderschei den met het Kruis "van Verdienste van het Ned. Roode Kruis en de herinneringsme daille van het kamp Vught.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1